ALLEN SAMEN ONTSLAGEN ITALIAAN STICHTTE BRAND IN RET-GEBOUW R'DAM Dr W. L. P. M. de Kort voor KVP-partijraad méér goedkopere woningen achtergestelde ambtenaren de Nederlanders in Nieuw-Guinea ZATERDAG 17 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Herinneringstegel bij zilveren huwelijksfeest koninklijk paar DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN Dit is de in olijfgroen en oranje uitgevoerde tegel van tien bij twintig centimeter, welke de de kunstschilder Edmond Bellefroid in Maastricht heeft ontworpen in opdracht van de Stichting Nationaal Comité voor het Zilveren Huwelijkfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. Exemplaren van deze tegel zullen ter herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van Koningin en P.rins voor f2,50 worden verkocht. De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor het Nationaal Geschenk. De tegel zal met ingang van maandag 19 maart a.s. in 2Q.000 winkels in Nederland verkrijgbaar zijn. Huurverhogingsregeling ontmoet bezwaren in Kamer Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de voorgestelde wijzi ging van de huurwet - het voorstel van de regering de huren met ingang van 1 juli a.s. in 3 fasen te verhogen - bestaat daartegen bij een flink aantal leden ern stig bezwaar. Een aantal andere leden hebben hun houding nog niet kenbaar gemaakt omdat zij deze zullen laten be palen door de ontwikkeling van de alge mene economische en sociale situatie. Het grootste bezwaar is gericht tegen het feit dat de regering het eensgezinde ad vies van de vakvereniging heeft gene geerd. Hierin werd aangedrongen op meer woningwetwoningen en op een beperking van huurverhoging voor vóóroorlogse wo ningen. Voorts wenst men zich over het algemeen niet vast te leggen op percen tages en data van verdere huurverhogin gen, omdat de sociaal-economische ont wikkeling van ons land in sterke mate beïnvloedend werkt. Deze ontwikkeling, aldus verschillende kamerleden, is over een reeks van jaren nimmer met zeker heid te voorspellen. Waar wilt u heen? Hoe wilt u rei zen? Met hoeveel personen wilt n op vakantie Als u het aan Libelle vertelt, hebt n de unieke kans al uw vakantiewensen vervuld te zien. Want volgende week vindt u in Libelle onder het motto „Win uw vakantiewensen" de gezelligste prijsvraag, ooit uitgeschreven. En..~ ledereen kan meedoen! In het nieuwe nummer van Libelle bovendien: „Waarom mag koningin Dina haar kind nooit meer zien?", „Tennis hoeft geen dure sport te zjjn" en „Vrouwen uit een andere wereld". Wanneer ook u deze nieu we Libelle niet wilt missen, abon neer u dan per briefkaart b|j Libelle, Nassauplein 3, Haarlem. REDE IN „NATIONALE TOONGEHOUDEN Tegenstellingen tussen regering en kamer 90.000> woningen op. De situatie is dus zo, dat wij, de- Gisteravond heeft dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de KVP-fractie ze krachtige impuls gaarne aanvaax- in de Tweede Kamer voor de partijraad in Krasnapolsky te Amsterdam een den*te> moeten waken opdat hij de rede gehouden, waarin hij allereerst hulde en dank bracht aan prof. C. rechtvaardige toedeling naar wo- Romme en de heer J. W. Andriessen, respektievelijk afgetreden en tijdelijk ningbehoefte in de verschillende la- fractievoorzitter tot aan de benoeming van dr. De Kort half augustus 1961. Sen onzer bèvollung met ernstig aal Over de internationale situatie, noch over het Nieuw-Guinea-beleid wijd- schaden. Het rmddel daartoe te de de dr. De Kort in den brede uit. Dat alles moest spreker terzijde laten, beheersing en juiste sammenstelling omdat „mijn betoog van vandaag, mede vanwege de aanstaande verkiezin- van het jaarlijks wonmgbouwpr«* gen, primair een nationale toon moet hebben." Wel betuigde spreker zijn gramma. Met andere woorden het respekt aan „de krachtige en beginselvaste houding van de regering." contingent goedkope woningen, in De fractie wenst haar verantwoordelijkheid te dragen in het nauwgezet casu de woningwetwoningen, mag nagaan van het regeringsbeleid, waaraan zij tot op de dag van vandaag slechts worden teruggebracht in haar vertrouwen geeft, aldus de fractievoorzitter. zoverre de behoefte aan de goed- De hoofdpunten van zijn verslag vormden de aktuele tegenstellingen tussen kope woning dat toelaat, dit uiter- regering en kamer en vervolgens, hetgeen hij noemde „de meest belang- aard genomen binnen het kader der rijke positieve manifestaties van het kabinet-De Quay en de zorg om het totale woningbehoefte, verworven goede te beveiligen en uit te bouwen." In deze opvatting, maar dan al- te spreken te zijn, maar dan is de leen in deze opvatting, kon de KVP- zaak anders dan wanneer i kdat ge- fractie de minister vinden en kon sprek zelf open". Andriessen in de Kamer verklaren •Mijn fractie verkoosop deze laatste akkoord te gaan met de grote lijn uitspraak aan te slaan in de hoop, van 's ministers woningbouwbeleid. Grote ravage Een radeloze Italiaan heef it gister middag brand gesticht in het hoofd gebouw van de Rotterdamse elektri sche tram aan de Kleiweg, kort na dat hij wegens zijn gedrag was ont slagen. Om enkele minuten voor één stap te hij met een jerrycan vol benzine de personeelsafdeling, waar normaal 28 a 30 mensen werken, binnen, goot het vat leeg en streek een lucifer af. De ravage was enorm, het leek wel alsof in de lage ruimte een handgra naat was ontploft. De stenen binnen muur, meters lang, werd door de ex plosie weggedrukt, balken en buizen werden ontzet, ruiten sprongen en enkele dossiers en stoelen verbrand den. Een geluk was, dat juist tevoren de lunchpauze was aangebroken en al het personeel naar buitten was gegaan. Alleen de chef van de afde ling, de heer C. van der Heijden, bevond zich nog in het gebouw. Hij wilde net de ruimte binnen stappen, toen de Italiaan de benzine ontstak. Vrijwel gelijktijdig kwam de klap en rende de Italiaan, die zich het leven had gered door achter een balie te bukken, naar buiten. De man, Augusto S. (29) uit Rome, vluchtte op een gestolen fiets, maar werd kort daarna in de omgeving aangehouden en opgesloten in het bureau Straatweg. De moeilijkheden met de Italiaan depotarbeider, een vrijgezel die sinds februari j.l. in dienst was, ont stonden deze week, toen hij 's nachts in de autobusgagrage op de Sluisjes- dijk een aanmerking kreeg op zijn werk. Augusto nam de kritiek niet en achtervolgde zijn voorman met een gieter en een stuk hout. De po- Koningin stond voor gesloten deur Een winkelier uit de Laanstraat in Baarn zit een beetje in de rats, omdat- koningin Juliana bij hem voor een gesloten deur is gekomen. Niet iedereen zal de mededeling :„de koningin is bij u aan de deur ge weest!" van zijn buren te horen krij gen, zoals deze winkelier overkwam. Het bleek, dat de koningin op een moment, dat de zakenman zijn win kel gesloten had, met een hofauto was komen voorrijden. De vorstin was uitgestapt en had tevergeefs ge probeerd, de winkeldeur open te krijgen. De koningin had nog even overlegd met haar chauffeur en hier op was de auto weer naar paleis Soestdijk teruggereden. Voorbijgan gers hadden de koningin nog horen zeggen: „Ik begrijp er niets van; we hebben toch tijdig laten weten, dat we zouden komenJ' „Ik heb echt geen telefoontje uit Soestdijk gehad", verzekerde de win kelier pertinent. Het secretariaat van de koningin kon geen commentaar op deze gebeurtenis geven. HTM-tarief voor behoeftige bejaarden Haagse gemeenteraad is voorstander Alle fracties in de de Haagse ge meenteraad hebben zich gisteravond bij de voortgezette begrotingsbehan deling uitgesproken voor verlaging van de HTM-tarieven ten behoeve van bejaarden, die steun en bijsteun verkrijgen. B. en w. hadden in een nota te kennen gegeven, dat een der gelijke verlaging niet verantwoord zou zijn, daar zij voor de HTM een verlies van 467.000 zou betekenen. LUCHTVERDEDIGINGSOEFENING Op 21 en 22 maart zal de Konink lijke Luchtvaart een luchtverdedi gingsoefening houden waarbij op de vliegbases Twenthe, Ypenburg, Woensdrecht en Soesterberg ook des avonds en des nachts een verhoogde aktiviteit zal worden ontwikkeld. Vluchten zijn te verwachten ia de nacht van 20 op 21 en van 21 op 22 maart. litie moest hem toen uit het gebouw zetten. Gisteren werd hem ontslag aangezegd en toen nam hij opnieuw lo'n dreigende houding aan dat de politie er weer aan te pas moest ko men. Gistermiddag kwam hij zijn laatste loon halen. De RET werd er een verbijsterende ervaring rijker van. Partijraad K.V.P. op de bres voor: Het salarisbeleid voor de ambtenaren ,,;+QQr,^+fir,rr +0 hphhpn dat alsnog, zij het achteraf, de re- In deze opvatting kon de fractie Na een uiteenzetting te^hebben gering enige ierjng het debat in echter de minister niet vinden naar gegeven over hetextra-parlementair de Kamer zou trekken. de practische uitwerking van het karakter van het kabinet-De Quay bouwprogramma voor 1962. zijn betekenis en de gevolgen, door- Niet bij de stemming over deze Douwprogrami a voor iso- dat de invloedsfeer van een politie- motie van invitatie lag - sinds smi- De KVP-fractie wilde meer goed- ke partij op een dergelijk kabinet nisters afwezigheid - nog het hoog- kope woningwetwoningen en dus extra beperkt is, nam spr. de tegen- tepunt van de debatten. Dit hoog- minder ongesubsidieerde dure wo- stellingen kabinet en kamer onder tepunt was komen te liggen bij de ningen. Er kwam een motie uit de de loep. De grote tegenstellingen manifes- verdeeld stemming óver de begroting. bus, die een verschuiving van 5.000 e.„.. Met de ervaring van de formatie- woningen van de ongesubsidieerde teerden zich in het salarisbeleid en 1959 achter de rug, met de opposi- naar de womngwetsector in de pensioenen. Hoewel de kamer zeer tie-perikelen van 1960 en 1961 in het fl. over de vraag wat er geheugen, met 450 min. salarisver- alleen maatschappelijk maar horen te gebeuren met hogingen voor het overheidsperso- ?ok, bestuurlijke organen achtten de pensioenen, stond zij neel in de za k, met een half mil- bestaande voorraad en geplande uit- eensgezind diamettraal tegenover de jard aan verhogingen in het socia- breiding van woningen voor de fi- regering in haar afwijzing, dat er per ]e vlak van minister Veldkamp voor nancieel zwakste groepen onvoldoen- niets zou gebeuren de boeg, met de Algemene Kinder- de" ama..en kleinere gemeen- Maar deson- bijslag in de Eerste Kamer aan de te" ln het blJzonderraken zwaar 1 jarnuari met die pensioenen. danks verliet de minister als over- orde, met het welslagen of falen van achterop met de woningvoorziening winnaar de kamer. de loon- en prijspolitiek op de ba- v.°9r d?ze SroePen- En de ongesub- Met betrekking tot de salarisver- lans, met eindelijk de kans voor éen fldiaa e sect°r moge voor 1961 en beteringen voor het overheidsperso- oplossing van het Nieuw-Guinea- r tezamen dan al een plaats in het neel tot een direct bedrag van 270 vraagstuk in het verschiet, kon en ■PP^KP1'0®1'3?1 jn 6®kregen van miljoen en vervolgens in drie jaren mocht mijn fractie niet anders han- 7?e.w?n?nge7V r d^ vrijheid nog 180 miljoen (tezamen 450 mil- delen dan zij gehandeld heeft. ln., eoJSf NWar€n er m - - J feite 68.000 geworden. WONINGBELEID HET LOONBELEID Dr. Kort ging vervolgens in op Aan het slot van zijn rgde sprak het aspect van de woningbehoefte dr. de Kort over het loonbeleid van in het bouwbeleid. het kabinet De Quay, dat, aldus spr. Wanneer wij de faktoren bezien, wordt gekenmerkt door differentia aldus dr. Ko:rt, die in het maatschap- tie en grotere vrijheid, pelijk leven thans werkzaam zijn en Over de grotere vrijheid van het Dr. de Kort wees met klem van die ertoe kunnen voeren, dat wij de huidige loonsysteem wordt vaak de hand het misverstand, dat dreigt woningnood te boven komen, dan smalend gesproken. Nu is het sy- te ontstaan als zou de KVP-fractie is de meest opvallende faktor de steem gebonden aan spelregels, die in mindere mate de redelijke verlan- snelle opkomst van de woningbouw niet eenvoudig te begrijpen zijn en de zgn. vrije sector. Bezien wij er dient naar vereenvoudiging te joen) zei spr., dat zeerf velen in de kamer respect toonden voor dat be drag, maar dat de KVP-fractie des ondanks niet heeft geaarzeld een ho ger bedrag te vragen en wel ter te gemoetkoming van de gepensioneer den en ter volledig herstel van de in 1956 ontstane achterstand bij la gere en middelbare ambtenaren. gens van het overheidspersoneel heb ben voorgestaan dan welke andere de woningbouw-programma's, dan worden gestteefd. partij ook. zien we de aantallen woningen zon- Op het moment vraagt de alge- Dit misverstand spruit voort uit der rijkssteun oplopen van 4.000 in mene economische situatie matiging het niet stemmen voor een motie tot 1957 naar 15.000 in 1961 en 25.000 in de opvoering van het algemene heropening van het overleg, welke in 1962. loonpeil. motie mede door ons ingediend werd. Een enorme groei, maar de kract Staatssecretaris Roolvink zeide: Deze motie richtte zich tot de re- van deze faktor komt eerst goed tot „De loonstijgingen moeten zó zijn, gering als zijnde de grondwettelijke uitdrukking, zodra wij de bouwpro- dat niet anderen de dupe worden van verantwoordelijke drager van het sa- gramma's verlaten om na te gaan prijsstijgingen, want die anderen zijn Iarisbeleid. Zij had niet het karakter wat er gebouwd werd en wat er altijd de economisch zwakkeren", van een motie van afkeuring, hoe- werd aangevraagd. Doen wij dat, In Oud-Wassenaar wist men een wel een deel der voorstemmers, de dan zien wij in 1961 niet minder matigingsformule te bedenken en socialisten, en een deel der tegen- dan 43.000 woningen in die vrije over de interpretatie van die formule stemmers, de liberalen, er dit karak- sector gebouwd, terwijl er rond de ontstond meningsverschil eerst voor ter aan hebben willen verlenen. Deze 53.000 vergunningen zijn afgegeven wat betreft het CSWV daarna voor mote had louter het karakter von en op het ogenblik liggen er nog wat betreft het NW. invitatie. tienduizenden aanvragen op afdoe- De regering zag zich genoodzaakt De minister had de Kabinetscrisis ning te wachten. Hier ligt dus een met een algemene aanwijzing rege- bij aanvaarding der motie ook niet enorme impuls tot woningbouw en lend in te grijpen. Het CSWV - de gesteld. De fractie der KVP had dus een krachtige maatschappelijke im- aanstoker - legde zich daarbij neer, even goed en even veilig vóór de puls tot overwinning van de woning- het NW aanvankelijk aan het CS motie kunnen stemmen als de AR en nood tevens. WV weerstand biedend, maar 'ten- Ware het nu zó, dat ons woning- slotte volgend, hield vol en zo staan bouwvolume het dubbele was van we voor de wanordelijkheid en de nister tweeërlei had verklaard. De wat wij kunnen presteren, dan kon- onzekerheid van alle nader af te minister had vooreerst verklaard de den wij met z'n allen aan de kant sluiten collectieve arbeidscontrac- motie niet te zullen uitvoeren; de gaan staan handenklappen. Maar zo ten. minister had daarbij verklaard altijd is het niet, onze jaarlijkse woning- Natuurlijk zegt het NW haar op- de CHU. Wij deden het niet, omdat de mi- De discussie beperkte zich tijdens de avondvergadering tot twee onder werpen, t.w. het woningbouwbeleid en de ambtenarensalarissen, en re sulteerde tenslotte in het aannemen van een drietal moties. HET WONINGBOUWBELEID Van oordeel dat de voningnood en de woningbehoefte nog altijd zeer ernstig zijn, nodigde de KVP-partij raad de kamerfractie uit te bevor deren, dat het woningcontingent in het bouwprogramma zo hoog moge lijk zal worden opgevoerd, waarbij de verdeling van de woningen in overeenstemming moet zijn met het behoeftepatroon. Tevens drong de Partijraad er op aan een diepgaang onderzoek in te stellen naar dat be hoeftepatroon. Tenslotte zal volgens de motie een zodanig subsidiebeleid moeten wor den gevoerd dat zowel in de sector van de eigen woningen als van de huurwoningen, in het bijzonder voor de financieel zwakkre groepen, een aanvaardbaar huur- en lastenniveau wordt verkregen. DE AMBTENARENSALARISSEN Gelet op de bestaande ongerust heid van grote groepen van over heidspersoneel en hun organisaties omtrent het falen van het overleg, drong de Partijraad er bij de fractie op aan alle aandacht aan deze kwes tie te besteden. Tevens verzocht de partijraad de fractie in deze motie met alle krach ten te bevorderen dat thans op de kortst mogelijke termijn tot reorgani satie van het centraal overleg in ambtenarenzaken wordt geraakt, met name door instelling van een eigen secretariaat. In eerste instantie hadden enige leden van de partijraad verzocht de Eerste Kamerfractie van de KVP uit te nodigen alsnog voor aanvaardbare salarismaatregelen voor de lagere en middelbare ambtenaren te zorgen, maar naar de mening van fractie voorzitter De Kort zou dit bepaalde verwachtingen wekken, waaraan naar alle waarschijnlijkheid toch niet te gemoet gekomen zou kunnen worden. Tijdens het debat over de ambte narensalarissen besteedde dr. De Kort ook uitvoerig aandacht aan een voorstel van de kring Amsterdam vatting van de matigingsclausule van Oud Wassenaar de juiste te vinden. Naar mijn smaak, aldus dr. de Kort, is de visie Roemers, in de jongstle den kamerdebatten, door de minister door de staatssecretaris en door drs. Bogaers op overtuigende wijze weer legd. om zo spoedig mogelijk de benoeming van een staatssecretaris voor ambte narenzaken te bevorderen. De heer De Kort merkte op dat men een der gelijke wens pas kenbaar zou kunnen maken bij de eerstvolgende kabinets formatie. „Het vraagstuk heeft de be langstelling van de KVP-fractie", zo zei dr. De Kort, „en sommige fractie leden hebben zelfs een uitgesproken sympathie voor het voorstel". Per soonlijk achtte hij het niet ondenk baar dat hij bij een komende kabi netsformatie zal aandringen op de in stelling van een staatssecretariaat voor ambtenarenzaken. Tenslotte nam de partijraad nog een motie aan met betrekking tot de rechtspositie van de ambtenaren op Nieuw-Guinea. Departijraad sprak er daarin zijn bezorgheid over uit dat „in den lande onvoldoende aandacht bestaat voor de moeilijke omstan digheden waaronder het overheids personeel op Nieuw Guinea zijn taak moet vervullen en achtte het nood zakelijk dat de rechtspositie en de veiligheid van dit personeel zo goed mogelijk worden gewaarborgd. Het partijbestuur en de kamerfracties van de KVP werd daarom verzocht zoveel mogelijk na overleg met de betrok ken organisaties de noodzakelijke na dere maatregelen terzake te bevorde ren, mede met het oog op de even tuele toekomstige internationale be sprekingen omtrent Nieuw Guinea. Hedenochtend heeft de partijraad zich beziggehouden met de kwestie Nieuw Guinea en het Bijlmermeer- vragstuk. Dr W. L. M. P. de Kort, gefotogra feerd tijdens de partijraadsvergade ring van de K.V.P. in Amsterdam gisteravond.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7