MODESHOW VOOR DE AKTIE 10x10 Burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn herdacht 25-jarig ambtsjubileum MEDISCHE DIENSTEN Wy&ert JQS voor zangers K.V.P. ZOETERWOUDE-DORP BESPRAK NUT VAN ADVIESCOMMISSIE VRIJDAG 16 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn van Zwammerdam heeft gis teren op sobere wijze zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. Gezien de heer sende onzekerheden van de hangende grenswijziging had de eerste burger besloten dit jubileum in de besloten kring van gemeenteraad, het voltallige personeel der gemeente, het personeel van de O.L.S. en de politie te her denken. Burgemeester Van Dobben de Bruyn werd op 12 mei 1908 in Hazerswoude geboren. Op 15 maart 1937 werd hij benoemd tot burgemeester van Oud- AJblas. In juni 1944 werd hij door de bezetter ontslagen en gevangen gezet in Scheveningen. Na de oorlog keerde hij terug in Oud-Alblas, waar hij tot 1952 burgemeester was, tevens belast met de waarneming van het ambt in Alblasserdam. In januari 1952 werd de burgemeester benoemd in Zwam merdam. Om kwart voor tien gistermorgen betrad de burgemeester met zijn echt genote de raadzaal, die toen reeds tot de laatste plaats bezet was met ge nodigden. Als eerste richtte loco- burgemeester Blok zich tot de jubi lerende 'burgemeester. „Wij wilden, door de dreigende annexatie, die ons boven het hoofd hangt, eerst dit jubi leum in stilte voorbij laten gaan. Er broeide echter iets onder het perso neel en we konden niet geheel aan dit feit voorbijgaan". De heer Blok was ook niet met lege handen geko men. Als blijk van erkentelijkheid bood hij een kostbare gasaansteker aan. De burgemeester toonde zich verrast door dit gebaar. Hij ver trouwde er nog steeds op, dat Zwam merdam een zelfstandige gemeente blijft, Toch was hij het er mee eens, dat er eigenlijk geen reden was voor een feestelijke stemming. De nestor van de raad, de heer J. Th. Hoogtey- ling, nam hierna het woord. Hij prees de burgemeester voor wat onder zijn De jubilerende burgemeester en zijn echtgenote nemen het geschenk van de gezamenlijke Zwammerdamse winkeliers in ontvangst. leiding allemaal in de gemeente tot stand is gekomen. Man van de daad. „U bent geen burgemeester van veel woorden, maar wel een man van de daad. Ik wens U Gods zegen en kracht toe bij de nog in portefeulle zijnde plannen voor de bloei van een zelfstandig Zwammerdam. De heer Stöcker betuigde namens de ambtenaren zijn erkentelijkheid voor de medewerking, die steeds van burgemeester Van Dobben de Bruyn wordt verkregen. Hij bood een auto plaid en een fraai" bloemstuk voor mevr. Van Dobben de Bruyn aan. Hierna brachten de dames Vesseur en Termey namens de gezamenlijke Zwammerdamse winkelsiers een enorme mand binnen, waarin aller lei produkten van de gemeente, van een fietsbel tot een rollade. Tot slot van deze plechtigheid sprak de burgemeester een dankwoord. Leiden en Omgeving Leiden Tandarts: K. Kranen burg, tel. 21870. Alkemade en Leimuiden - De art sen Schürer, Oude Wetering, Peek- laan 22, tel. 01713—511, en Brink horst, Leimuiden, tel. 01721269. Alphen a.d. Rijn dr.J. H. Vee- nendaal, tel. 2072, apotheek Allart, tel. 3185; Wit-Gele Kruis: zr. Juffer- mans, tel. 3540, Brittenruststraat 30 b Hazerswoude zie Koudekerk; zuster v.d. Holst, tel. 01714—255. Katwijk Rijn dr. C. J. Hagen, tel. 3222; apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee dr. A. G. de Jager, tel. 3777, apotheek: zie Katwijk Rijn. Koudekerk a.d. Rijn dr. H. A. Blaauwendraad, tel. 01714208; zr.: zie Hazerswoude. Langeraar zie Nieuwveen. Leiderdorp zie Koudekerk en Hazerswoude. Lisse - Tandarts: H. Hoek, Gracht- weg 2. Nieuwkoop dr. G. J. Bremer, tel. 01725—103. Nieuwveen dr. A. van Dongen, tel. 01723—101. Noordwijk dr. J. van Nes, tel. 2405, Duinrand-apotheek van 121 en van 56 uur; Wit-Gele Kruis zr. Hooijmans, tel. 3388 of 2524. Noordwijkerhout en De Zilk dr. B. C. C. Wösten, tel. 285; tandarts: zie Lisse. Oegstgeest dr. H. A. Reterink, teL 20394; Wit-Gele Kruis zr. Van der Kleij, teL 21726 of 33773. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim dr. G. L. van Raay, tel. 025327777; voor zuster zie War mond; tandarts: zie Lisse. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout dr. W. J. Binnema, te lefoon 025327202; voor zuster zie Warmond. Voorschoten dr. Th. van Schaik, tel. 3344. Warmond dr. H. A. G. Walen kamp, tel. 01711220; zuster Muiler man, tel. 01711879 b.g.g. 206, neemt waar voor de zusters Meijssen en Konijn. Woubrugge zie Nieuwveen. Zoetermeer dr. P. Vegt, tele foon 3035. Zwammerdam zie Nieuwkoop. -C..nu in handige doos de i tegen hoest tegen heesheid voor rokers voor sprekers bij sport (Advertentie). Nog geen honderd van de duizend leden, die de Katholieke Volkspartij (afd. Dorp) heeft, konden politieke belangstelling tonen door de vergade ring bij te wonen, waarop de candi- daten voor de gemeenteraadsver kiezing bekend zouden worden ge maakt en de adviescommissie voor de groslijststemming benoemd zou worden. De voorzitter, de heer A. J. van. der Poel, hield een openingsrede, waarin de huidige politieke kwesties werden besproken met de conclusie, dat onze regering geen tekenen van zwakte geeft en vooral de laatste tijd bestand blijkt te zijn tegen de sterke stromingen en aanvallen op haar ge richt. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. A. M. Schouten, gaf enig licht omtrent het al dan niet bestaan van de Prop. Club „St. Paulus". De heer J. Paardekooper heeft, als oud-voor zitter, nog wel kans gezien met enige oud-propagandisten voor de verkie zing van de Prov. Staten activiteit te ontplooien, maar het' staat nu wel vast, dat deze vereniging zonder vorm van proces haar oude roem niet .meer overleeft. Meer verheugend is het resultaat van de laatste ledenwervingsactie. Ruim honderd nieuwe leden werden geworven. Jongerenwerkgroep Onder leiding van de heer Thijs Kortmann zal nu een jongerenwerk- groep geformeerd worden, een scho ling tot kadervorming en hopelijk tot politieke leiders en vertegenwoordi gers. De rekening 1960-61 had een batig saldo van 70.46 en de begroting '61- 62 vertoonde met de verhoogde con tributie, zijn de 5.- per lid, het grote totaal van 4195,46. Uit finan cieel beleid was bij de raming van de contributie-ontvangsten gerekend op ontslagname van leden, maar de praktijk van de reeds aangevangen incasso geeft nog wel hoopvolle ver wachtingen. De voorzitter deelde alvorens de namen van de candidaten voor de ge meenteraad bekend te maken mede, dat de heer G. P. van Leeuwen zich wegens gezondheidsredenen niet meer voor een herbenoeming beschikbaar heeft gesteld. Bij dit afscheid uit het politieke leven sprak de voorzitter zeer waarderend over de grote ver diensten van de heer Van Leeuwen als waardig vertegenwoordiger van de KVP in de gemeenteraad, als wet houder en voorzitter van maatschap pelijk werk in een lange reeks van jaren. Door het bestuur van de KVP zijn de overige aftredende gemeente raadsleden, de heren J. B. N. van Die- men, L. van der Geest, C. J. van Leeuwen, A. H. J. Paardekooper en J. H. van der Ploeg candidaat gesteld. Nadat door de leden de heren J. v. Leeuwen CJz, C. B. Groen en P. C. Paardekooper (Noortbuurtseweg) als candidaat wéren ingediend, was het bestuur genoodzaakt nog een drietal candidaten aan te wijzen. Hiertoe hebben zich alsnog beschikbaar ge steld de heren J. Maes, J. W. Vink en N. Schouten. Het bestuur heeft voorts, reglemen tair, vier. leden aangewezen om zit ting te nemen in de adviescommissie, n.l. de heren A. Berg, C. Berg, P. v. d. Poel en A. J. van der Poel. Voorts zijn als de vijf voorge schreven leden voor die commissie ingediend de heren N. Berg, J. M. El- derhorst, mevr. G. de Jong-van der Zon en de heren G. P. van der Krogt Hz en J: C. J. van der Ploeg. BEZWAREN Na deze mededelingen ontstond er een sterke deining in de vergadering omtrent de wenselijkheid van het op treden van een advies-commissie. Desgevraagd deelde de voorzitter mede, dat de gemeentelijke kies-cen- trale bepaald heeft, dat bij deze kie zing een advies-commissie zal optre den. Ondanks het sterk in twijfel trek ken Van de noodzakelijkheid en het dwingend bepalen door de kies-cen- trale hield de voorzitter voet bij stuk en deelde daarbij mede, dat door de vergadering van de beide afdelings besturen weer uitdrukkelijk was be paald, dat door een daartoe benoemde commissie advies zou worden gege ven in de rangvolgorde voor de gros lij ststemming. Sprekende over dit genomen besluit, deelde de voorzit ter mede, dat besloten was, dat voor deze verkiezing op de verbonden lijsten een lijsttrekker van de Hoge Rijndijk zou komen te staan. Aan het verlangen van de afd. H. Rijndijk om op de laatste (de 10e) verkiesbare plaats een candidaat van het Dorp te plaatsen is daarentegen niet voldaan. De heer Jan de Boer Jz had grote bezwaren tegen de adviescommissie; een klein aantal mensen bepaalt nu wie in de gemeenteraad zitting zullen hebben. Het voorstel om zonder ad vies te laten stemmen nam de voor zitter - weder op grond van het voor schrift van de kiescentrale - niet in behandeling. De heer J. W. Vink bracht, uit zijn ervaring als lid van de advies-com missie bij de vorige gemeenteraads verkiezing, ernstige bezwaren naar voren. Eerstens is toen gebleken, dat het advies toch niet, of slechts ten dele wordt opgevolgd. Te weten, dat men als ingediende candidaat door een commissie beoordeeld zal wor den, weerhoudt de gevraagde candi daat zich beschikbaar te stellen. Het grootste bezwaar noemt spr. de geheimhouding van de besprekingen; doch het verloop van de behandeling vier jaren geleden is niet geheim ge bleven. Dan spreekt de heer Vink zich er afkeurend Qver uit, dat de commissie van het bestuur de nood zakelijke instucties fiiet heeft gekre gen en geeft daarom enige wenken over de werkwijze, die de commissie zou moeten volgen. Eén daarvan is de rangorde te be palen door een schriftelijke stemming met het bekende systeem van num mering van de candidaten. De voorzitter aanvaardt de gegeven richtlijnen voor de werkwijze van de advies-commissie. Tegenover de vele tegenstand uit de vergadering deelt de voorzitter mede, dat er een bespreking is ge weest met de Raad van Overleg, waarin men omtrent het geven van advies tot volledige overeenstem ming is gekomen. AANRANDING VAN DEMOCRATIE Er worden heftige argumenten te gen de adviescommissie uitgesproken. De heer Straver noemt deze vorm een aanranding van de democratie, waartegenover de heer C. P. J. Paar dekooper aanvoert, dat het geven van een advies door leidinggevende mensen nuttig kan zijn. Deze motive ring lokt de uitspraak uit, dat de mensen van onze tijd zelf wel in staat zijn hun keuze te maken en de can didaten te beoordelen. De voorzitter van de kath. raads fractie, de heer J. H. van der Ploeg, sprak daarna het beslissende woord. Zelfs na de slechte resultaten bij het gegeven advies tijdens de vorige gemeenteraadsverkiezing, verwacht spr. dat wij nu met deze adviescom missie op de goede weg zijn. De voorzitter beschouwde de zaak hiermede als afgedaan. Bij de rondvraag informeerde de heer Straver naar de oorzaken van het verloop van de werklieden bij de dienst uitvoering van werken, waar op de heer Van der Ploeg dit groten deels een gevolg noemde van de ho gere beloning elders, toegevende dat er ook wel andere conflicten voorko men. Op een vraag omtrent de bezetting van beide wethouderszetels door ka tholieken, antwoordt de voorzitter, dat dit een zaak is van de raads fractie, waarbij de verdraagzaamheid wel zal meespreken. De heer Van der Ploeg vindt het niet zo belangrijk om twee katholieke wethouders in 't college te hebben, doch spreekt er zich over uit te streven, dat de kath. fractie een krachtige eenheid vormt en dat de kath. raadsleden elkander goed verstaan. Bij de gestelde vragen omtrent de moeilijkheden, die rijzen bij het tot stand komen van uitbreidingsplan nen, in het bijzonder die van de Zuid- buurt, wordt getwijfeld of de advi serende instantie „Stad en Land schap" voldoende achter de plannen van de gemeente staat ,en niet de weg van de minste weerstand kiest. LEIDSCHENDAM Kapelaan P. Langendijk fciek Naar wij vernemen is kapelaan P. Langendijk van de parochie H.H. Pe- trusen Paulus ziek en opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis te Alk maar. KATWIJK AAN DEN RIJN A.s. zaterdag hoopt de heer P. Mei- rik, kantoorhouder van het hulppost- kantoor te Katwijk^ aan den Rijn, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst bij de PTT trad. De jubilaris, die op 4 fébr. 1905 te. Blokzijl (O) werd geboren, begon zijn ambtelijke loopbaan op 18 maart 1937, als kantoorhouder van het voor malige telefoonkantoor te Woubrug ge (Z.H.). Toen het telefoonverkeer automatisch werd, volgde in januari 1951 overplaatsing naar het postkan toor te Denekamp (O). Op eigen ver zoek werd de heer Meirik vier jaar later, in september 1955, kantoorhou der van het postkantoor te Katwijk aan den Rijn. Aangezien het zilveren jubileum op zondag 18 maart valt, zal de heer Meirik en zijn gezin op zaterdagmid dag a.s. ter gelegenheid van dit heuglijke feit een receptie houden van 4 tot 6 uur in hotel „De Roskam". RIJPWETERING Kaartavond Hedenavond kan men in café „De Vergulde Vos" weer gaan kruis- en klaverjassen t.b.v. de bejaardenlcas. Er zijn weer hartige hapjes te winnen, dus neem de kans waar! Zie ook de advertentie in dit blad. STOMPWIJK Stille Omgang Door 'omstandig heden is het niet mogelijk dit jaar de gebruikelijke vergadering te hou den. De afd. Stomp wijk gaat dit jaar op 24 maart a.s. de omgang doen. Het lof in de parochiekerk is om half elf, waarna per bus de reis naar Amsterdam gemaak* wordt. De eni ge gelegenheid om kaarten te ver krijgen is op zondag 17 maart in de spreekkamer van de pastorie na elke H. Mis. EHBO De cursisten worden er aan herinnerd, dat elke dinsdagavond cursus gegeven wordt in het sous- terrain van de jongensschool en dat nu een aanvang gemaakt wordt met de practische oefeningen, waarbij el ke cursist tijdig aanwezig dient te zijn, wil hij met resultaat de cursps kunnen volgen. ZOETERWOUDE De afd. damesgymnast iek van de R.K. sportvereniging SJZ bestaat 5 jaar. Dit feit wordt zondag a.s. (18 maart) op enigszins feestelijke wijze gevierd. Na 5 jaar is er 'n vaste kern overgebleven van pl.m. £0 dames en meisjes. Wat zij in deze periode ge leerd hebben, kunnen ^uders en be langstellenden zondag a.s. gaan zien, want 's middags om 2.30 uur begin nen de onderlinge wedstrijden. Des morgens om 8.15 uur is er een ge zongen H. Mis met algemene H. Com munie, waarna een gezamenlijk ont bijt in het parochiehuis. SJZ In verband met de grote belangstelling, die er voor de SJZ- klaverjasavonden bestaat, organi seert het bestuur wederom zo'n 'la- verjasavond en wel op dinsdag a.s. 20 maart des avonds te 8uur in het café van de heer Roeleven. Rijksweg 12 (Den Haag-Emmerich) 12 april open? Als alles meezit, zal de minister van verkeer en waterstaat op 12 april de rijksweg 12 voor het venteer open stellen. Hierdoor zal een nieuwe, snelle verbinding worden verkregen, die van Den Haag - Utrecht - Arnhem via Elten naar Emmerich leidt. Vanaf Emmerich voert een normale weg naar de autobahn "bij Wesel, die door loopt tot München toe. Het gedeel te Emmerich - Wesel wordt eveneens verbeterd en zal, naar in Duitsland verwacht wordt, in 1965 als autobahn gereedkomen. De rijksweg 12 vervangt de oude rijksweg 36, die niet voldoende capa citeit meer bezit voor het groeiende grensverkeer. In de gemeente Bergh wordt thans een douanekantoor in gericht, dat eveneens op 12 april open gaat. Voor de Eltenaren houdt in, dat de op- en afritten, die van Elten _naar de nieuwe weg voeren (deze loopt niet zoals de oude rijksweg 36 door Elten heen) afgesloten zullen worden. Anders zou het mogelijk zijn in de periode, dat Elten nog Ne derlands is, voor het grensstation Bergh, van de weg af te gaan en via een omweg Nederland in te rijden zonder gecontroleerd te worden. Op het douane-weggedeelte zal ge patrouilleerd worden. Men zal er niet van de weg af mogen gaan en er zal een stopverbod gelden. De Eltenaren zijn het met deze gang van zaken niet eens, zeker niet de expediteurs, die hun vestigingen zullen moeten verplaatsen. Ook vre zen de toeristenrneringdoenden, dat ze geen toerist meer zullen zieö. m ZOETERWOUDE Reeds eerder heeft men kunnen zalm, alhoewel men ook de burge- bespeuren, dat in Zoeterwoude de meester ontmoette, die met echtge- aktie 10x10 gevoerd wordt. Dat men note deze avond kwam bijwonen, de roep honger(!) gehoord en ook Het programma vóór de pauze daadwerkelijk beantwoord heeft, werd verzorgd door de meisjes van bleek gisteravond weer duidelijk. De de naaischool, die nu tevens de ge- meisjes van de naaischool en deLTM legenheid hadden eens te laten zien hadden een modeshow georganiseerd wat zij waard waren op dit gebied, ten bate van de aktie. In de com- Mej. L. Radewijk leidde de show op missie, die geheel uit jongeren is sa- voortreffelijke wijze. Vooral de zeer mengesteld, hebben zitting de heren kleine mannequins hadden veel be- H. v. d. Geest en J. Radewijk jr. en kijks en stalen ieders hart, terwijl mej. Magda VerSteegen. Reeds eer- ze daar pronkend showden op de der hebben zij van zich doen horen maat van de pianomuziek. De ko- door het organiseren van 'n ballon- mende lente bleek grote invloed te nen. en een tekenwedstrijd, eveneens hebben op de keuze der toiletjes. Tij- ten bate van de aktie. dens de pauze werden loten aange boden en werden enige kleedjes Vooral voor de dames was deze Amerikaans verloot onder de uitste gezellige avond het neusje van de kende leiding van mej. H. Friebel. Een pitrieten papiermand, vervaar digd door de heer J. Radewijk jr., bracht maar liefst f 40,. op. Na de pauze showden de meisjes van de LTM hun toiletten en nacht japonnen, inclusief kaars. Aan de beste mannequins werden prijzen toe gekend door de jury, welke bestond uit de eerw. zr. Marie Christien van de naaischool en mej. A v. d. Poel van de LTM. De beste drie van de naaischool bleken Ria v. d. Ham, Greet Versteegen en Jeanne v. Ben- nekom. Bij de LTM waren dit Nel Onderwater, Doortje v. d. Kragt en Corrie v. d. Salm. De totale opbrengst, zo besloot de heer H. v. d. Geest deze genoeglijke avond, „bedraagt 24G,-". Een mooi bedrag, waaruit wel blijkt, dat men in Zoeterwoude met een gulle hand, maar vooral met een warm hart deze mooie aktie steunt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7