de nde pimpernel De avonturen van MICKEY MOUSE VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Kapperspersoneel maakt bezwaar tegen verplichte vakantiesluiting ft Importeur meent: sigarettenverkoop deze week eerder gestegen dan gedaald Plastic en nylon in opmars in de watersport VRIJDAG 16 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vredenburg .en Croeselaan Artikelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouwen Intern transport - Uitrustingen voor Industrie en openbare diensten. (Advertentie) Ook vijfdaagse onderwerp van bespreking op vergadering in Leiden Zoals in zovele bedrijven heeft ook ln het kappersbedrijf het afsluiten van een nieuwe CAO veel voeten in de aarde. Is het in de meeste bedrijven zo, dat het z.g. accoord van „Oud- Wassenaar" hierbij de meeste moei lijkheden oplevert in het kappers- bedrijf zijn er geheel andere oorza ken, welke het afsluiten van een CAO bemoeilijken. In een percommuniqué, reeds giste ren in ons blad gepubliceerd, heeft een woordvoerder van de drie cen trale werknemers organisaties hier over het nodige reeds gezegd. Gisteravond waren de leden van de drie plaatselijke afdelingen der kappersbedienden uitgenodigd om hierover het oor te luisteren te leg gen, terwijl de besturen tevens de meningen van hun leden wilden pei len. Vacantie. De opkomst in een der zalen van „De Vergulde Turk" was zeer goed; de voornaamste reden hiervan zal wel geweest zijn, dat aan deze bijeen komst een voor Leiden zeer pikant tintje zat, door de bespreking van de verplichte vacantiesluiting. In de CAO is de bepaling opgenomen, dat de vacantie kan worden opgenomen in onderling overleg van de werk nemer met de werkgever. In Leiden is dit plaatselijk gere- .geld door de verplichte sluiting van het bedrijf gedurende één week. Na de opening, behandelde de heer J. van Tongeren, afdelingsvoorzitter van „St. Cosmas", in vogelvlucht het ontstaan dezer regeling en somde de grote bezwaren op. Een enquête hier over onder het personeel had aan het licht gebracht, dat vrijwel iede- de bediende tegen deze regeling was, daar de patroon de datum van de sluiting bepaalt, derhalve ook de va cantie van het personeel. Ook de heer Th. Starkenboom, de voorzitter van de Alg. Kath. Bond noemde de ze regeling een onding en tegen de CAO mgar ook tegen de belangen van de bedienden. Uit de discussie bleek wel dat de leden unaniem te gen deze verplichte sluiting waren. Met spanning wordt dan ook het onderhoud van belanghebbenden met wethouder S. Menken in de loop van de volgende week afgewacht. Weduwe dood in haar woning gevonden Gistermiddag vond een verzeke ringsagent de 84-jarige alleenwonen de weduwe H. Schoonderwoerd-Hel- leman dood in haa, onbewoonbaar verklaarde woning in de Anjelier- straat te Amsterdam. De vrouw die achter de voordeur lag, moet naar de politie aanneemt maandag 1.1. reeds zijn overleden. Onderscheiden chauffeuse voor kantonrechter De automobiliste mevr. Broers- de Beer, die in november var het vorig jaar te Tiburg onderscheiden werd voor haar feilloos autorijden, hoe wel de dame toen nog niet in het bezit van een rijbewijs was, zal op 4 april voor de kantonrechter moe ten -verschijnen. Een eerdere schik king van 25 gulden had mevr. Eroers van de hand gewezen, omdat zij het bedrag wel -.vat te hoog vond. Mevr. Broers vond het maar vreemd dat de officier van jusitie geld van haar wilde hebben, terwijl andere instan ties, zoals de politie en de burge meester van Tilburg haar destijds hadden gecomplimenteerd en haar zelfs een taart aanboden. Over de CAO en de vijfdaagse werkweek sprak de heer G. P. Uit den Bosch, de secretaris van de Al- temene Bedrijfsgroepen Centrale, die e goede wil van de werknemers en de afwijzende standpunten van de patroons besprak. Dreiging. Hoewel een staking in deze ge compliceerde bedrijfstak niet moge lijk is, vielen er toch wel dreigende woorden zoals het verbreken van de samenwerking met de werkgevers in paritair samengestelde organen, o.a. de vakopleiding, vakraad e.d. en zelfs in overweging te nemen het koppelen van lonen aan diploma's los te laten. Al met al was het een levendige vergadering waarin de leden blijk gaven van een medeleven met de vakbondsbesturen en gaarne hun ver trouwen gaven om de onderhande lingen in goede banen verder te voe ren. De heer Van Tongeren sloot de bij eenkomst met een hartelijk dank woord aan de hoofdbestuursleden voor hun uiteenzettingen. Nieuwe Nederlandse robot-machine op jaarbeurs Op de Utrechtse jaarbeurs is van daag de eerste complete volautoma tische weeg-, reken-, registreer- en etiketteer installatie geïntroduceerd, die speciaal werd geconstrueerd voor het behandelen van voorverpakte le vensmiddelen. Deze installatie is na een langdu rige praktijkproef definitief goedge keurd door het Nederlandse ijkwe- zen. In bijzonder snel tempo worden met deze installatie voorverpakte ar tikelen gewogen en geprijsd. Op het etiket worden door middel van het apparaat afgedrukt de artikelsoort, het juiste gewicht, de te betalen prijs, de kilogramprijs en een code voor datum, kwaliteit en dergelijke. In de praktijk werden met deze installatie snelheden bereikt van 28 pakjes per minuut, met andere woorden in on geveer 2 seconden wordt een voor verpakt artikel gewogen, de juiste prijs hiervan berekend en het pakje van een etiket voorzien. De fabrikant (de Maatschappij van Berkel's Patent N.V.) deelde op de jaarbeurs mede, dat met de komst van supermarkets en de verkoop van vlees en vleeswaren door de grootwin kelbedrijven een dringende behoefte aan een dergelijke installatie is ont staan. De enorme capaciteit geeft niet alleen een aanzienlijke kostenbespa ring op bedienend personeel en ruim te maar beoogt meer. De tot nu toe gevolgde conservatieve methode van het aflezen van gewicht en prijs en het met de hand overbrengen van die gegevens op een etiketteerma chine had veelal fouten tot gevolg. Het juiste gewicht wordt thans afge drukt zonder tussenkomst van men selijke handelingen. Jongen onder sneeuwhut bedolven en gestikt Te Hoorn is de elfjarige jongen Werner Osinga, toen de sneeuwhut die hij samen met zijn broertje had gebouwd instortte, onder de sneeuw bedolven en gestikt. Het zevenjarige broertje, dat van de ernstige gevolgen zich niet bewust was, ging ergens anders spelen, zo dat Werner pas na enkele uren werd vermist. Zonder enig resultaat heb- Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. •n RSD-HUIS -HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN Ondanks publicaties over onderzoek (Advertentie) ben twee artsen nog getracht met zuurstofmaskers en door het toedie nen van massage de levensgeesten van de jongen op te wekken. De ou ders van de jongen, die in Japan ver blijven, zijn telefonisch op de hoogte gebracht. Haagse melksanering uit de moeilijkheden Nadat een aantal commissies aan het werk waren getogen om een deel der Haagse melkslijters weer om de tafel te krijgen, schijnen de moeilijk heden rond de Haagse melksanering thans wel opgelost, zoals bleek op een gisteren gehouden vergadering van de melkhandelaren, die aan de sanering deelnemen. De moeilijkheden dateren van en kele weken geleden toen de presi dent van de Haagse rechtbank uit spraak deed in een kort geding en de saneringscontracten ongeldig ver klaarde. Men vond n.l. de aan de re gelingscommissie te betalen bedra gen veel te hoog, hetgeen de recht bank beaamde. Na de vergadering van gisteren zijn er echter nog slechts weinig onte vreden slijters, nef allergrootste deel van de Haagse melkslijters zal weer aan de sanering meewerken. Winkeliers verkochten (wegens Vasten?) echter minder Naar aanleiding van de recente pu- plikatie van de Nederlandse Consu mentenbond over het teer- en nico tinegehalte in sigaretten heeft een der grootste sigarettenimporteurs uit Nederland, wiens maandelijkse om zet ruim 250 miljoen sigaretten om vat (waaronder het merk dat er bij het onderzoek niet zo gunstig af kwam) als zijn mening te kennen gegeven, dat het noodzakelijk ge weest zou zijn dat men zich tot meer dan één laboratorium voor het onderzoek had gewend. In Amerika, Engeland en Frank rijk, waar deze onderzoekingen op Kwartje extra voor gesprekken via telefoniste Als het plan wordt goedgekeurd zal de PTT de voltooiing van de au tomatisering van het Nederlandse telefoonnet op 22 mei voor interlo kale gesprekken via de telefoniste 'n tariefsverhoging invoeren Dit zou dan een toeslag van een kwartje worden. Dit kwartje per aangevraagd gesprek moet dienen ter bestrijding van de extra kosten aan bediening en administratie. grote schaal worden ingesteld, wor den verscheidene laboratoria inge schakeld. Onderling blijken de re sultaten zeer uiteen te lopen. Ook de resultaten van eigen onderzoekin gen, zo deelde hij mede, wijken af van de door de consumentenbond ge publiceerde cijfers. De aanwezigheid van teer en nicotine in de tabak is uiteraard niet te vermijden, doch, zo meent men, in wetenschappelijke kringen lopen de meningen over de schadelijke invloed van teer en ni cotine voor de gezondheid zeer sterk uiteen. Men is geneigd de schadelijke in vloed van luchtvervuiling, zoals die vooral in Je grote steden optreedt, gevaarlijker te achten voor de volks gezondheid. De sigarettenverkoop blijkt, althans bij deze importeur die een kwart van de in Nederland gerookte siga retten omzet, niet gedaald te zijn. Integendeel, hij was van mening, dat men juist door de publicaties eerder en veelvuldiger een sigaret op steekt De winkeliers in Amsterdam heb ben, voor zover dat na te gaan was, de afgelopen week minder sigaret ten verkocht dan de laatste tijd ge- bruikelijk, hetgeen men te wijten acht aan de vele publicaties waaron der vooral het beruchte Engelse rap port. Ook de Vasten zou volgens sommigen, hiervan wel eens de oor zaak kunnen zijn. Er worden tijdens de Vasten altijd minder sigaretten verkocht dan normaal. ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! van de Haagse melkslijters zal weer van de extra kosten aan bediening de Vasten altijd minder sigaretten aan de sanering meewerken. en administratie. verkocht dan normaal. Dinnen de muren van 't lyester als bouwmateriaal rotten, niet kan lek wor- teriaal voor jachtbouw nieuwe RAI-gebouw voor schepen weer een den door opentrekken en en vooral dank zii het zen. Instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- Advertentie) Dinnen de muren van 't D nieuwe RAI-gebouw kunnen we merken, dat de watersportsterke wind in de zeilen heeft, dat er vaart zit in de recreatie te water. Hiswa-Goed Kamp brengt een geweldige ver scheidenheid aan boten. De Europahal staat vol met ruim 300 grote en kleine schepen. Daar zijn heel eenvoudige bootjes bij. Van enkele meters en van enkele honderden gul dens slechts, maar ook werkelijk kapitale jachten, van ruim 16 en zelfs 21 meter. Er zijn verscheidene nieuwe namen onder de Hiswa-Goed Kampexpo santen, hetgeen wijst op een zekere groei. De ten toonstelling zal u het be wijs leveren dat er op het gebied van de jachtbouw ook mc.t de tijd wordt mee. gegaan. Dat blijkt duide lijk uit het feit, dat po lyester als bouwmateriaal voor schepen weer een groot stuk „terrein" ge- wonnen heeft. Van de 300 boten en jachten in het RAI-ge bouw, zijn er 130 namelijk vervaardigd van dit nieu we materiaal. Aanvanke- rotten, niet kan lek wor den door opentrekken en dat het een lichte en toch sterke constructie moge lijk maakt. Al deze boten worden in serie vervaardigd - bij bouw van een enkel r~ TOCH OOK NOG HET EDELE HOUT lijk werden er slechts klei ne boten van „plastic" ge maakt maar thans zijn er ook zeewaardige plastic zeiljachten van meer dan tien meter en flinke mo torkruisers van dezelfde afmetingen. De voordelen van plastic zijn, dat het niet kan roesten, niet kan polyester schip zou de prijs veel te hoog worden - en het is duidelijk, dat c-e vloot van polyester jachten in de komende jaren snel zal groeien. Toch is net gelukkig, dat er nog altijd vraag is naar houten schepen want dank zij het hout als ma teriaal voor jachtbouw en vooral dank zy het zgn. hechthout zijn vele doe- het-zelvers in staat 'n boot te bouwen en van de wa tersport te genieten. Hoe langer hoe meer worden er nu bouwpak ketten in de handel ge bracht, die bestaan uit op maat gezaagde en bewerk te onderdelen van 'n boot. De knutselaar hoeft 't ge heel slechts in elkaar te zetten, af te schilderen en op te tuigen om voor een aanmerkelijk lagere prijs een boot te bezitten dan hij anders voor hetzelfde vaartuig had moeten be talen. Hiswa-Goed Kamp brengt vele vDorbeelden, o.a. de stand waar men dagelijks een boot van de nieuwe Schakelklasse bouwt. BARONESSE ORCZY het verbond van 21 Maar ik zal vertellen hoe alles in zijn werk ging, want ofschoon gij mij een verraadster van het Franse volk noemt, ben ik een trouw patriot en wil u dat bewijzen door precies te vertellen, hoe alles gebeurde, zodat ge op uw hoede kunt zijn tegenover de geslepenheid van de man, die, ge loof ik, een vriend en bondgenoot van de duivel ishoe zou hij an ders ditmaal hebben kunnen ontsnap pen? Welnu dan! Het gebeurde drie da gen geleden, en het was zo bitter koud als mijn man en ik ons niet her innerden dat het ooit geweest was. Wij hadden geen gasten in huis, want we wonen drie mijl van Calais af en te ver dus voor lieden die bezighe den in de havenplaats hebben. Alleen 's middags is vaak de koffiekamer vol mensen die naar de haven op weg zijn. Maar 's avonds was de plaats ge heel verlaten en zo eenzaam dat wij ons soms verbeeldden dat we de wol ven in het woud van St. Pierre kon den horen huilen. Het was bij achten en mijn man was bezig de luiken te sluiten, toen we eensklaps getrappel van voeten op de weg hoorden, en toen een vlug, „Halt!" Het volgende ogenblik werd er gebiedend op de deur geklopt. Mijn man deed open en daar stonden vier mannen in uni form van het Linie-regiment. het zelfde dat in Calais ligt. De uniform kende ik natuurlijk goed, ofschoon ik de mannen niet van gezicht kende. „In naam van het volk en op bevel van het Comité van Openbare Vei ligheid!" zei een der mannen, die vooraan stond, en die, naar ik oplet te de korporaalsstreep op de linker mouw droeg. Hij toonde een papier, dat met ze gels bedekt en beschreven was, maar aangezien mijn man noch ik kan le zen, hielp het ons niet veel of wij er al naar keken. Hercule dat is mijn man, bur gers vroeg de korporaal wat het Comité van Openbare Veiligheid van ons arme hoteliers van een herberg aan de wegkant verlangde. „Alleen voedsel en een onderko men voor vannacht voor mijn man nen en mij", antwoordde de korpo raal heel beleefd. „Ge kunt hier rusten", zei Hercule, en hij wees op de banken in de kof fiekamer, „en als er nog wat soep in de pot'is, kunt ge die krijgen". Hercule is, ziet gij, een goed pa triot, en hij is in zijn tijd soldaat ge weest. Nee! nee.laat niemand uwer me in de rede vallengij wilt zeggen dat ik geweten moest hebben datmaar luister verder. „De soep zullen we graag gebrui ken", zei de korporaal opgewekt. „Wat het onderdak betreftwel! Ik geloof clat deze lekker warme kof fiekamer niet aan ons doel zal be antwoorden. We moeten een plaats hebben, waar we verborgen liggen en tegelijkertijd de weg kunnen bespie den. Ik zag een bijgebouw toen wij hierheen kwamen. Als gij het goed vindt zullen wij daar slapen". „Zoals ge wilt", zei mijn man kort af. Hij fronste de wenkbrauwen, ter wijl hij dit zei, en het scheen plot seling of er vage achterdocht in Her cule opkwam. De korporaal evenwel scheen daar van geheel onbewust, want hij ging heel vriendelijk voort: „O, dat is prachtig! Entre nous, burger, mijn mannen en ik hebben met een kwade tegenstander te doen. Ik wil zijn naam niet noemen, want ik zie, dat gij die reeds geraden hebt. Een kleine rode bloem, nietwaar Welnu, we weten dat hij op weg moet zijn regelrecht naar de haven van Calais, want hij is door St. Omer getrokken en Ardres. Maar hij kan met geen mogelijkheid de stad Ca lais binnenkomen vannacht, want wij zijn op de loer. Hij moet onderdak zoeken voor zich en enige andere aristocraten die bij hem zijn en, be halve in dit huis, is er geen andere plaats tussen Ardres en Calais, waar zij dat zouden kunnen vinden. De nacht is bitter koud, er woedt een sneeuwstorm. Mijn mannen en ik hebben bevel deze weg te bewaken, andere patrouilles bewaken die naar Boulogne en Gravelines, maar ik heb zo'n idee, burger, dat onze vos naar Calais gaat, en dat mij de eer te beurt zal vallen, die vermoeiende rode bloem aan de officier van justi tie te overhandigen en route naar Madame la Guillotine". Nu zou ik niet kunnen zeggen, bur gers, welke verdenkingen er bij mij en Hercule waren opgekomen; in ieder geval, welke ook onze verden kingen mochten zijn, zij waren zeer vaag. Ik bereidde de soep voor de man nen, die zij gretig opaten, waarna mijn man hen naar het bijgebouw geleidde, waar wij soms, als dat no dig was, een paard stalden, van een of ander reiziger. Het is er prettig en droog," en altijd ligt er warm, fris stro. De ingang ligt vlak tegenover de weg; de korporaal verklaarde dat niets voor hem en zijn mannen méér geschikt kon zijn. Zij trokken zich terug, waarschijn lijk om te rusten, want we merkten op dat twee man juist binnen de in gang op wacht bleven, terwijl de bei de andefen in het stro kropen. Hercule deed de lichten in de kof fiekamer uit, en daarna gingen hij en ik naar boven niet naar bed, let wel maar om eens rustig met el kander te praten over de gebeurte nissen van het afgelopen half uur. De uitslag van ons gesprek was, dat mijn man tien minuten later stillet jes naar beneden sloop, het huis uit. Hij ging evenwel niet door de voor deur, maar door een achteruitgang, die leidt naar de moestuin en die dan door het veld uitkomt op de hoofd weg, zowat tweehonderd meter ver derop. Hercule en ik waren overeengeko men dat hij de drie mijl naar Calais zou afleggen, in spijt van de kou die hevig was, en de sneeuwstorm, die verblindde, en dat hij riaar de post der gendarmerie zou gaan, bij de stadspoorten, en daar de bevelvoe rende officier zou vertellen hoe de zaken stonden. Het zou dan aan die officier staan om te beslissen wat er gebeuren moest; onze verantwoordelijkheid van trouwe burgers zou dan. zo meenden wij, volkomen gedekt zijn. Hercule, moet gij weten, was juist uit de moestuin op het veld gekomen, toen hij plotseling aangeroepen werd: „Wie daar?" Hij noemde zijn naam. Zijn bewijs van burgerrecht had hij op zak; hij had niets te vrezen. Door de duister nis heen en het sneeuwgordijn had hij een klein troepje mannen ontdekt die de uniform droegen van het 9e Linieregiment. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5