VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Jl F 1M, fiMfl "lf ItT,^ #»J ONDERZOEK NAAR TEERGEHALTE IN SIGARETTEN WEKTE REACTIES Socialist Roemers vraagt om wijziging loonbeleid HET HONDENPARADIJS WOENSDAG 14 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 9 m HÓON'0£KO/.:JV W vmjmg W Vredenburg en Croeselaan: Artikelen voor huishoudelijk tn persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en Intern transport - Uitrustingen voor Industrie en openbare diensten. (Advertentie) HOTEL AAN ZEE EEN PROOI DER VLAMMEN Verkoudheidsbacillen zijn als de dood 1 In Wijk aan Zee Interpellatie in Tweede Kamer Dit doosje betekent: protektie tegen infektie (Advertentie) Intrekking rijbewijs geëist tegen koopman die op agenten inreed Een jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan vier maanden voor waardelijk, en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem geëist tegen de 37-jarige koopman P. G. W. van R. uit Arnhem. Deze wordt ervan ver dacht tijdens een rit met een auto te Nijmegen te hebben gepoogd twee agenten van politie van het leven te beroven door met een aanzienlijke snelheid op hen in te rijden. De agenten konden zich slechts redden uitgebrand. Het hotel had door opzij te springen. De officier achtte zowel de aan- slag op de agenten, als het rijden het college met de goedkeuring zijn onder invloed van sterke drank, be- doorgegaan. Waarom heeft de rege- wezen. Een gevoelige straf is z.i. ge ring de zaak niet door de stichting wenst. Hij wilde echter rekening hou- van de arbeid zelf laten oplossen. Het den m,e* eej gunstig reclasserings- conflict wordt door de heer Roemers raPPort- Verdachte moet m ieder ge in hoge mate betreurd. RECLAMEVLIEGER „SLEEPTE'' TE LAAG val het maximum aantal jaren, van vijf jaar, van de weg af. Voor de rechtbank in Maastricht heeft in hoger beroep terechtgestaan Drs. D. Roemers (PvdA), voorzitter van het NVV, heeft gisteren de 62-jarige piloot D. F. J. uit Goet- in de Tweede Kamer minister Veldkamp gevraagd de nieuwe al- senhoven (België), die op 12 febr. gemene aanwijzing voor het college van Rijksbemiddelaars in te ™™?ucht™artbedrij?f 'ïekair'"'!»: trekken. De heer Roemers, die interpelleerde over de loonpolitiek, ven Maastricht op een hoogte van zei dat zijn pleidooi voor de waarachtigheid in de politiek - de 25 meter had „gespeeld". De mini- achtergrond van zijn interpellatie - een politiek motief had. Hij toegestane hoogte is 400 meter sprak over de „onhoudbare situatie, waarin de vakbonden zijn Ver0drfö(i tot boïtèn^an 40 °e°n geraakt" en verlangde van de regering: intrekken van de laatste 20. De officier van justitie vroeg loonaanwijzingen, waardoor o.m. een zestigtal c.a.o.'s, waarover bevestiging van het vonnis van de reeds overeenstemming in het bedrijfsleven was bereikt, niet in kantonrechter. ongunstige zin behoefde te worden gewijzigd Voorts eiste hij een versnelling van de procedure in de sociaal-economische raad om Landbouwer reed te komen tot een nieuw loonsysteem, en overleg met de Stichting van de Arbeid over het euvel van de zwarte lonen. en Dieet Ongedeerd Gistermiddag is een landbouwer uit Apeldoorn, de heer Hoewijt, met een tractor met aanhangwagen op een De heer Roemer krijgt vandaag sultaten zijn alleen het gevolg van mjjn gereden. De man werd niet ge antwoord op zijn vragen. De Kamer het beleid, waarmee de spelregels ge- deerd. De mestwagen, die juist was is in tijdnood geraakt, omdat de heer hanteerd zijn. gekocht, werd 20 meter weg geslin- Roemer vijf en twintig minuten lan- gerd en geheel vernield. Merkwaar- ger sprak dan was vastgesteld. De Spel niet zo dig genoeg werd de tractor nauwe- op mijn STRIJD TEGEN ZWARTE LONEN interpellant was in de toelichting op de regering zich dit hesdiadigd, alleen een achter- zijn vragen begonnen met een schets "et «Pek z°a's D licht werd losgescheurd, van de loonpolitieke situatie. Hij her- Ómdat tet snel de Het on«eval geschiedde op een ui- innerde eraan, dat dit de zevende niet ,0I?beAj terwaard tussen kasteel Doorwerth zijn vragen begonnen met keer was, dat over de loonpolitiek van ?Pza' ^L^i.^birhetb^d'Sfs^ en de Rijn- 0p dit terrein is in de het kabinet-De Quay werd geïnter- d® to llLSn De stiLtLecretaris oorlog door EnSelsen en Canadezen pelleerd. Jev!? .te leggen- s„ teêen de Duitsers gevochten. Het land heeft toegegeven, dat gemiddeld vy: is jncjertij <a geheel op oorlogstuig on- Zwarte lonen. procent zwart loon wordt be a Verzocht. Deze mijn moet hierbij ech- Dat is ƒ900 miljoen op de totale ononoemerkt ziin eehleven 7n Met name ging de heer Roemers de loonsom in Nederland. Hij vroeg de hekeld is in kastell DooSveïth zwarte lonen te lijf. Deze zijn zoda- minister een overzicht te geven van als Abbo™e"-iraroSm ontefe nig gestegen, dat in de loonpolitiek de zwarte loonontwikkeling en van hracht museum onderge moet worden gesproken van een erns- de vervolgingen, die zijn ingesteld, tige discrepantie tussen theorie en De zestig cao's, die op grond van werkelijkheid. Het is zelfs zo, dat de nieuwe algemene aanwijzing niet Het partijbestuuur van de KVP rentetrekkers steeds verder achterop konden worden goedgekeurd, zijn heeft benoemd tot lid van het be komen, omdat hun inkomens worden volgens de heer Roemers niet in stuur van de Katholieke Radio Om- vastgesteld aan de hand van de of-" strijd met het accoord van Oud-Was- roep mr. A. M. I. H. Baeten te Maas- ficiële loonontwikkeling. De heer senaar (de matigheidsclausule). Het tricht. De heer Baeten, die sedert 6 Roemers moest toegeven, dat het ac- college van Rijksbemiddelaars had al november 1956 lid van de Tweede coord van Oud-Wassenaar niet on- soortgelijke contracten goedgekeurd. Kamer is, is door de KVP benoemd redelijk was. Ook wilde hij niet te- Als er geen onenigheid in de stich- in de vacature, die is ontstaan door genspreken, op gevaar af geciteerd ting van de arbeid was ontstaan, zou 't overlijden van de heer Jan Peeters. te worden, dat de nieuwe loonpolitiek onder druk van de conjunctuur loonsverbeteringen heeft gebracht, die de toets der kritiek kunnen door staan. Maar als de spelregels werke lijk waren toegepast zouden deze re sultaten er niet geweest zijn. De re- Nu weer in Beetsterzwaag Ambtenaar wees de naam Thea van de hand De ambtenaren van de bur gerlijke stand in de weinig naar buiten tredende gemeen ten schijnen (op)roerig te wor den. Wees enige tijd geleden in het roemruchte Norg een ambtenaar de naam Siebriena als ordentelijk van de hand thans weigerde een collega in het landelijke Beesterzwaag in het hoge Friesland pertinent „Thea" in het geboorteregister op te nemen, toen zich bij hem een gelukkige vader vervoegde om zijn dochter Thea aan te geven. „Daar heb ik nog nooit van gehoord", zei de ambtenaar kernachtig. Het hele geboorte register werd door de nauwge zette man geraadpleegd, maar de naam Thea komt in Beester zwaag waarschijnlijk niet voor. Totdat de goede man zowaar iets vond: Tea, las hij. „Zó kan het dan nog wel," vond de ambtenaar een prettige oplos sing, maar de, al iets minder gelukkige vader, bleef op de „h" staan. De gewetensvolle ambtenaar trok zich tenslotte met enkele ambtgenoten terug voor over leg. Deze gaven blijk van rui mer georiënteerd te zijn en ad viseerden tot opnemen van Thea in de burgerlijke stand. Aldus geschiedde en de vader slaakte opgelucht een diepe zucht. „GUNSTIGE" MERKEN IN DE RUNNING De vorige week gepubliceerde cij fers over een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte in sigaretten hebben zeer uiteenlopende reacties opgeleverd. Zoals bekend zijn op ini tiatief van de Nederlandse Consu mentenbond, veertien sigarettenmer ken, waaronder de tien in Nederland meest verkochte merken, machinaal onderzocht op teer- en nicotintgehal- te. Van de zijde der grossiers vond men het niet reëel, dat slechts veer tien van de ruim honderd in Neder land verkochte merken onderzocht zijn. Wanneer over de gehele linie alle merken sigaretten getest zouden worden, zou het beeld vermoedelijk anders gelegen hebben, zo meende hij. In dat geval zou wellicht aan het licht gekomen zijn, dat een bepaald merk, dat nu weinig verkocht wordt, het minste teer- of nicotinegehalte zou bevatten. Van het merk, dat volgens de re cente publikatie het minste teer be- Vijf maanden voor stelen van sieraad na treinramp Gisteren stond de 31-jarige Utrech tenaar H. J. D. terecht voor de po litierechter in de Domstad, omdat hij, toen hij meehielp bij de opruimings werkzaamheden na de treinramp bij Harmeien, daar een gouden kettink je met een Hugenotenkruis eraan had gestolen. Later bleek het sieraad het eigendom te zijn geweest van een meisje uit Rotterdam dat bij de treinramp het leven had verloren. De politierechter veroordeelde D. tot 5 maanden celstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het duurde gisteren overigens nog heel lang, voordat de verdachte toe gaf dat hij het kettinkje, dat hij op het rampterrein had gevonden, mee genomen had om het te verkopen. Hij had een jongetje ermee naar een juwelier gestuurd, om te vragen hoe veel het waard was. Deze schatte de waarde op 25 en voor deze prijs verkocht D. het kettinkje met kruis. Toen het misdrijf was ontdekt, hebben de ouders van het omgeko men meisje het kleinood teruggekre gen. De officier van justitie, die evenals de politierechter de handelwijze van verdachte misdadig noemde, had zes maanden geëist waarvan vier voor waardelijk. De 68-jarige motorrijder C. Wij- ne uit Lage Zwaluwe is gistermiddag bij het oversteken van rijksweg 16 door een Belgische personenauto ge schept. Hij overleed ter plaatse. De auto botste tegen een boom en kreeg ernstige schade. vat is een belangrijke verkoopstijging waar te nemen. Vele winkeliers on dervonden, dat hun klanten nu spe ciaal dat merk sigaretten wilden heb ben Enkele winkeliers meenden evenwel, dat deze stijging na een paar dagen wel zou zakken, omdat de „merkentrouw" in Nederland ta melijk groot is. Ook bij de groothandel heeft men gevolgen van de publikatie onder vonden. Bij de bevoorrading van de winkeliers ging de grootste vraag uit naar die merken, die er in het onder zoek het best zijn afgekomen. Men vond over het algemeen de reacties nu groter dan bij vorige onderzoeken. Op de fabriek waar het volgens de publikatie meest gunstige merk wordt vervaardigd, gunstig althans voor wat betreft het geringe teer gehalte toonde men zich niet ver baasd. „Wij ontvangen thans loon naar arbeid", zo deelde men mede. Men legt zich daar namelijk speciaal toe op het fabriceren van sigaretten met zo weinig mogelijk teer. Jeugd mag kinderparadijs op Voorjaarsbeurs niet betreden Alle speelgoedexposanten zijn dit jaar op de voorjaarsbeurs in Utrecht samengebracht op de vierde verdieping van de Vre- denburggebouwen, die dan ook is herschapen in een waar kin derparadijs. Jammer genoeg voor de jeugd, worden bezoe kers onder de zestien jaar niet op de beurs toegelaten. Op enorme circuits rijden hy permoderne treinen door tun nels en over bruggen, racewa gens suizen in vele kleuren rond en men hoeft niet ver baasd te kijken, als men een wandelende speelgoedaap ont moet. Een fabrikant heeft een combinatie gemaakt van een treinemplacement en een ge woon wegennet. De auto's die de spoorbaan kruisen, wachten zonodig netjes voor de gesloten overwegbomen. De „doe-het-zelf" jongetjes kunnen nu ook op afstand be stuurbare vliegtuigen bouwen en een complete sport motor boot, eveneens met radiobestu ring. Ondanks de voortschrijdende techniek, blijft de echte ouder wetse vliegende Hollander nog niet afgedaan te hebben. Hij is weliswaar niet meer van hout maar van felgekleurd staal, het systeem is echter hetzelfde ge bleven. En nu maar fractioneren EERSTE KAMER AANVAL OP POLITIEKE RECLAME VARA In de Eerste Kamer heeft het KVP- senaatslid Derksen bij de behande ling van de begroting Onderwijs, Kunsten en Wetenschappep 'n felle aanval ondernomen op de Vara, die via radio en televisie de politiek van de Partij van de Arbeid uitdraagt. Juist bij deze omroep, aldus de heer Derksen, bevinden zich de tegenstan ders van reclame in de ether en op de beeldbuis, terwijl zij toch voor eigen politiek wel degelijk propa ganda voeren. Hij toonde door voor beelden aan hoe sterk de socialisti sche reclame in radio- en t.v.-pro- gramma's is. Prof. Diepenhorst (AR) wees op niet geheel gezonde toestanden in de sportwereld. Hij keurde het besluit van de Kon. Ned. Zwembond af, het bekende dopingsrapport wees hij van de hand. De enerverende wedstrijden met uitgeputte, nog vaak jeugdige deelnemers bij de eindstreep stuit hem tegen de borst. Een drijvende bok heeft dinsdag in de Amsterdamse haven een fractioneer- kolom aan boord van de „Karimata" gehesen. De kolom heeft een gewicht van 45.500 kg, de lengte is 34 meter, de doorsnee 3 meter en is gebouwd door een Haagse machinefabriek. Het gevaarte is bestemd voor een olie maatschappij in Port Dixon bij Singapore.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7