De avonturen van MICKEY MOUSE Kanselier van „Buitenlandse Zaken" stak twee ton in zijn zak Haagse politierechter Kappers en kapsters trainden met succes YELPON PeekaCloppenburg HAAGSE RECHTBANK Weerbericht Het weer in Europa WOENSDAG 14 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Een jaar, acht maanden geëist De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, heeft te gen de 48-jarige administratief amb tenaar B. van de buitenlandse dienst, H. wegens meermalen gepleegde ver duisteringen een jaar en acht maan den gevangenisstraf met aftrek ge vorderd De heer H. die als kanselier le klas werkzaam was bij de gecombineer de Nederlandse vertegenwoordiging bij de NAVO en OESO te Parijs, wordt ervan beschuldigd in de jaren tussen 1954 en 1961 in totaal 200.000.- te hebben verduisterd. Ook is hem ten laste gelegd bladen uit kas- en bankboeken verduisterd en vernietigd te hebben. Zowel bij de politie als voor de rechter-commissa- ris heeft H. een volledige bekente nis afgelegd. Met twee vrouwen verloofd De 56-jarige P. .J. .A. J. is door de Haagse politie aangehouden we gens oplichting voor een bedrag van enkele tienduizenden guldens van 'n 40-jarige Haagse dame. J. is gedu rende vijf jaar „verloofd" geweest met twee 40-jarige vrouwen, de ene enigszins bemiddeld, de andere niet. Beiden had hij trouwbeloften ge daan. Hij kon deze trouwbeloften echter niet verwezelijken, want hij moest leven van een kleine lijfrente en bezat geen geld voor een huwelijk. J. vertelde beide dames zeer veel belangstelling te hebben voor de paardensport en onder dit mom zag hij kans zijn ongeregeld komen en gaan bij beiden te verklaren. De goedgelovige bemiddelde vrouw heeft hem in totaal enige tiendui zenden guldens gegeven, van welk geld J. inderdaad op reis ging, al leen het waren geen zaken- maar vakantiereizen en wel in gezelschap van zijn andere „verloofde". De zaak is uitgekomen, doordat kennissen van de bemiddelde vrouw argwaan kregen. Zij informeerden eens bij de politie en spoedig zat J. toen in hechtenis Kath. Kapperspatroons, Leiden e.o. Als kanseier kon de heer H. be schikken over tegoed bij de bank van de Nederlandse vertegenwoordiging. Door opname van het banksaldo in de kas te storten zonder deze in het kasboek als ontvangen te boeken, slaagde hij er in jaren achtereen regelmatig gelden te eigen bate op te nemen. Later ging hij er toe over in het kasboek gefingeerde bank- stortingen te boeken. Ook paste hij wel verschuivingen toe met de remi ses van de ambassade. De maandelijkse controle die op het Ministerie van Buitenlandse Za ken verricht werd, beperkte zich tot het nazien van het kasboek en van een opgave van het kassaldo. Het bankboek werd ook wel gecontro leerd, doch een regu van het bank boek. werd niet overlegd. Zodoende kon H. zonder kans op ontdekking jarenlang zijn manipulaties volhou den. Het verduisterde geld heeft hij in nachtclubs etc. opgemaakt. De als getuige gehoorde hoofd ad ministrateur, chef comptabiliteit en financiële zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. P. V. Niermans, verklaarde dat H. in zijn functie van kanselier verantwoorde lijk was voor de uitgaven en ont vangsten in de boeken. Door regel matig zijn kasmiddelen aan te zui veren met bankgeld .was er nimmer verdenking tegen hem gerezen. Te meer daar H. èn bij zijn supe rieuren èn bij het overige perso neel in groot aanzien stond. Op een opmerking van de president, dat de controle van het ministerie bepaald niet waterdicht geweest moet zijn, antwoordde de g.'tuige bevestigend. RAF-pet is weg, maar Piet Stout heeft nog steeds John Steads briefje! De Britse ex-RAF-piloot, John V. Stead (84 Herschell Road, Leigh on Sea in Essex), die op 2 mei 1945 niet alleen voedsel maar ook zijn pet boven Rot terdam dropte, („keep your chins up, it won't be long") zal oude herinneringen kunnen op halen. Maar zijn pet is hij kwijt. Gistermorgen al meldde hij zich bij de Rotterdamse politie de 72-jarige Pieter Stout, ge pensioneerd beambte van de waterleiding, die inderdaad op 2 mei 1945 langs de plaszoom in Kralingen de pet van piloot Stead had gevonden. Als over. tuigend bewijs was er het ge tekende moedgevende briefje, dat de tand des tijds had weten te doorstaan. De pet had ech ter de 17 jaar niet overleefd. Het zal een feestelijke ontmoe ting worden wanneer straks op 2 mei John Stead en Pieter Stout de voedseldroppings nog eens zullen bespreken. In ieder geval was de niet meer be staande pet snel opgespoord. Eerste prijs van de voetbaltoto naar tweede prijswinnaars Woensdagmiddag om 12.00 uur wa ren er op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag nog steeds geen meldingen van 13 punten binnenge komen. Het bedrag van de eerste prijs, te weten 148.644,65 wordt nu gevoegd bij dat van de tweede: 81.078,90, zodat het totaal aan tweede prijs-winnaars uit te keren bedrag thans 229.723,55 groot is. Voor deze tweede prijs hebben zich 27 deelnemers met 12 juiste uitslagen gemeld. Zij zullen elk een nettobe drag van cr. 7.231,80 ontvangen. 25.000 Toto-enthousiasten komen in aanmerking voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen. Het totaal uit te keren prijzenbedrag bedraagt hier 40.539,45. Alleen zij die hier voor vier kolommen goed ingevuld hebben krijgen hun prijs uitbetaald, in de andere gevallen zal het uit te keren bedrag namelijk minder dan 5.- zijn. Gelukte ingreep mocht niet meer baten HET STAAT DEZE WEEK IN Haar man heeft zes olifanten, honderd automobielen, een groot aantal paarden en hon derd man personeel. Zij is een opvallende schoonheid. Zij heeft zich dramatisch tegen Nehroe gekeerd en voerde een felle verkiezingscampagne te gen hem. Haar volgelingen dra gen haar op handen en zouden desgewenst op haar hond stemmen. Zal de vrouw, die Nehroe haat, hem ten val bren gen? Gaat Irene Jansen de eer van de Nederlandse paardensport hoog houden op de Olympische Spelen in 1964? Lijm en plak alles met van Ceta-Bever De 71-jarige B. van Dalen uit Utrecht is vannacht de Weerdsingel ingelopen. De politie kon op aanwij zing van een student de man weer op het droge brengen. Het hart van de man bleek stil te staan. Hij werd overgebracht naar het beademings centrum van het Academisch Zieken huis, waar een arts er in slaagde de hartslag weer op gang te brengen. Vanmorgen is de man echter toch (Advertentie) overleden. modeshow voor damos*. heren-, sportgirls- en jongenskleding In de grote zaal van Avifauna te Alphen aan de Rijn op vrljdcg 23 maart a.s. om 8.15 i Peek ACIopp«nburg gepresenteerd door mode-eldorado Breestr. 78-80 talafoon 01710-31747 met medewerking van Dames-Modehuis De Groot. Leiden. Breestraat 113, tel. 01710-20796. Schoenen N V. Hollants; bijoux, coiffures en make-up J. P. van der Blom. Entree met uitgebreide Koffie- of Thé Complet f 3.76. Als bijzonderheid: muzikale begeleiding Tonny Schiffersteintijdens de pauze wereldkampioen goochelen Fred Kaps. Voor gratis bussen Leiden/Alphen v.v. wordt zorg gedragen. De kaarten gelieve U vóór dinsdag 20 maart af te halen aan bovenstaande adressen. (Advertentie) Eenmaal in het seizoen geven de georganiseeerde katholieke kappers patroons van Leiden en omstreken een voor ieder toegankelijke demon stratie-avond. De lerares in het da mesvak, mej. W. Peters uit Naald wijk en de leraar in het herenvak, de heer Haack uit Schiedam snellen op zo'n avond van de een naar de ander om met meesterhand te corri geren of te vervohnaken aan wat de beginnenden of gevorderden van de nuttige en druk-bezochte cursus van de Leidse afdeling gewrocht hebben. Bij de heren is het vooral de vaar digheid in het leggen van föhngol- ven, die wordt aangeleerd. Met behulp van borstel en föhn is de kapper in staat een super-kapsel te voltooien, dat de drager in de coif fure-klasse van beroemde filmster ren brengt. Het föhngolven is een kunst die steeds meer toegepast wordt en waarin de leerlingen ook steeds meer vaardigheid hebben ge kregen. We zagen onder meer hori zon- en rond-point kapsels. Mej. Peters, erkend kampioene, legde op deze avond een cocktail kapsel op, waarmede zij veel eèr in legde. Vooral het dames-vak is aan modelijn onderhevig, en daarom is het voor de kappers en kapsters zaak bij te blijven. Eens te meer werd op deze, door de voorzitter de heer E. M. Langezaal geopende, in het Leonar- dushuis gehouden, bijeenkomst dui delijk van hoeveel be'ang deze trai- nings-cursussen, eens in de veertien dagen gehouden, zijn. Ook de heer Haack legde hierop in een toespraak je de nadruk. Hij vertelde, dat zijn leerlingen aanmerkelijke vorderin gen hebben gemaakt. De geestelijk adviseur, kapelaan C. A. J. Netten, gaf van zijn belangstel ling blijk. Op 27 maart zullen de kappers- patroons bijeenkomen op een lezing avond. Zijn weldoener overvallen Een 26-jarige monteur uit Leiden bekende het, dat hij voornemens was geweest zijn vroegere weldoener neer te slaan en te beroven. In de nacht van 3 november pleegde hij inbraak in een woning aan de Ka- gerstraat te Leiden, waar hij eer tijds als pleegkind had gewoond. Hij wilde geld. hebben en samen met een vriend, een 19-jarige havenarbeider, beraamde hij het plan tot de inbraak en daarbij zijn vroegere pleegvader neer te slaan. Het tweetal drong de woning binnen en kwam met een elektrische looplamp de slaapkamer van de bewoner binnen. Deze ont. waakte en er volgde een gevecht. Toen de overvallene de naam van de jongen riep, werd het tweetal bang en nam de vlucht. De officier wees erop, dat verdach te vaak kroegen bezocht en in geld nood verkeerde. Gezien de jeugd van verdachte luidde de eis 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met aftrek van voor arrest. Uitspraak over 14 dagen. De drank de schuld Het was de drank die de schuld kreeg, dat een 42-jarige kelner uit Leiden op volkomen verkeerd spoor terecht was gekomen. Daarvan wa ren reeds enige veroordelingen het gevolg geweest en niet zo lang ge leden werd de man ter beschikking van de regering gesteld. Thans stond hij voor een aantal andere feiten terecht, die gepleegd waren gedu rende de maanden oktober en no vember. Zo stal hij uit een opslag plaats aan het Galgewater in Leiden een doos met 5 kilo margarine; uit een woning aan de Ravesteeg haalde hij een jas en boodschappentas; in de sociëteit Minerva, sliep hij op 9 november des nachts zijn roes uit en nam de andere ochtend een regenjas van een student mee. Bij een woning haalde hij 5 overhemden van de was lijn. Dat alles verkocht hij en het geld werd omgezet in drank. De officier wees erop dat het ge tob met verdachte reeds in 1946 is begonnen en van alles met hem ge probeerd is, totdat dan nu hij ter be schikking van de regering is gesteld en o.m. een kuur tegen de drank zal ondergaan. De eis luidde voor de thans ten laste gelegde feiten zes maanden gevangenisstraf. De verde diger bepleitte om verdachte te her scholen, want zijn vak als kelner is nu niet bepaald geschikt voor hem. Uitspraak over 14 dagen. Hfj wilde in hoger beroep Een 39-jarige los-arbeider uit Lei den, had in het tijdvak van 22 juni 1960 tot 21 augustus 1961 de dienst voor Sociale Zaken te Leiden bena deeld voor een bedrag van rond 2.000, door het indienen van valse verklaringen. Verdachte genoot om dat hij ziek is, steun. Voor zijn ge zin met 7 kinderen, kreeg hij 105 gulden steun per week van de ge meente. Op een gegeven moment kwam uit dat hij werkte en aanvan kelijk werd vermoed, dat hij de ge meente voor 8.000 had opgelicht. Bij een verder onderzoek bleek, dat verdachte als gevolg van een ver valste werkgeversverklaring, onrecht matig kinderbijslag had genoten het geen 2.000 beliep. De heer C. N. Boot van de dienst voor sociale zaken deelde mede, dat verdachte onlangs werk had gewei gerd, waardoor het steunbedrag iets was verminderd. De officier van justitie vond het gedrag van verdachte ergerlijk en wees erop dat de gemeenschap iedere week een aanzienlijk bedrag voor verdachte opbrengt. De eis luidde 4 maanden gevangenisstraf. „Ik ga in hoger beroep," kondigde verdachte aan. „Wacht dan 14 dagen, dan weet u het vonnis van de recht bank," merkte de president op. DRIE JAAR GEëlST WEGENS BEROVING OP STRAAT „Je kan beter vliegen van een strooppot afhouden dan deze ver dachte van een beschonken buiten lander", zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam van ochtend in zijn requisitoir tegen de sinds 1947 in Amsterdam wonende 25 -jarige Surinamer A. M. R. B., die tezamen met zijn 24-jarige landge noot I. H. K. in de nacht van 26 op 27 november jl. op het Museumplein in de hoofdstad een invalide Cana dees van al zijn geld beroofde. De officier van justitie eiste tegen dit tweetal een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Twee andere Surinamers, de 24-jarige zee man A. S. S. D. en de 27-jarige zee man E. R. H., hoorden wegens heling een gecombineerde gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van voorarrest en van de rest vier maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar tegen zich eisen. Nieuwe meststoffenwet in voorbereiding De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp-bestrijdingsmiddelenwet zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Er zal nu nog een wetsontwerp komen o,. het stuk van de verontrei niging van de lucht en verder heeft de regering een nieuwe meststoffen wet in voorbereiding, zo deelde mi nister Veldkamp mee. Hij zegde de Kamer toe, dat hij het kabinet voor zou stellen het vraagstuk van de bo demverontreiniging los te maken van het omvangrijke probleem van de waterverontreiniging en het op korte termijn in studie nemen. Frits Kirihlo, de Papoea-student, die door Soekarno werd geinvi- teerd om Indonesië te bezoeken vertelt exclusief aan Panorama zijn levensgeschiedenis en de rede nen, dat hij Soekarno's uitnodiging heeft aangenomen. Hij gelooft wèl in Indonesië een blunder te heb ben gemaakt. Zeven en zeventigjarige twis ter in Venlo wordt ais gebroken mart naar huis getransporteerd. Hierover vertelt Jacob Bicker Jr. in zijn vermakelijk dagboek. Luister vanavond niet naar de radio, kijk niet naar de tévé, ga niet naar een concert of de opera. Als U dat wèl doet is het de hoogste tijd, voor U het muzikale gekkenhuis te bezoe ken, dat door het Prins Bern- hardfonds wordt gesubsidieerd. 7o boeiend is nu PANORAMA want buiten dit alles brengt Pano rama van deze week nog vier grote bladzijden met actuele foto's uit de hele wereld, een kleurenomslag van de beroemde Deense tekenaar Kurt Ard, talrijke caricaturen en cartoons, spannende verhaten, kortom vier dozijn bladzijden vol ont9i tualh Als U nu direct een briefkaart ver zendt naar „Panorama-Haarlem" (dit adres is voldoende) en U abon neert, krijgt U de twee volgende nummers gratis thuis bezorgd. Een abonnement kost slechts 35 ct per week. Losse nummers zijn overal verkrijgbaar voor 45 ct. (Advertentie) AARLANDERVEEN Lamp viel in bedje KINDJE DOOR ROOK GESTIKT Het tweejarige dochtertje van de familie J. W. van Leeuwen, wonen de Hogedijk, Aarlanderveen, is gis teravond in haar beidje door verstik king om het leven gekomen. Een brandend schemerlampje is van de muur in het bedje gevallen, waardoor de dekentjes zijn gaan smeulen. Door de rookontwikkeling is het kindje gestikt. De vader, die thuis was, heeft niets gemerkt. Toen later op de avond de moeder thuis kwam en beide ouders op de slaap kamer van het kind kwamen, merk ten ?ij het ongeluk. HELSINKI geh. bew. -8 -13 STOCKHOLM onbew. -3 -19 OSLO zw. bew. -1 -21 KOPENHAGEN onbew. -1 -7 ABERDEEN sneeuwbui 2 -4 LONDEN onbew. 7 -3 AMSTERDAM sneeuwbui 1 -7 BRUSSEL sneeuwbui 2 -1 LUXEMBURG zw. bew. 1 -5 PARIJS onbew. 5 -3 BORDEAUX onbew. 9 -3 GRENOBLE onbew. 5 0 NICE geh. bew. 15 5 BERLIJN zw. bew. -1 -7 FRANKFORT geh. bew. -8 MüNCHEN mist 0 -12 ZURICH zw. bew. 2 -8 LOCARNO 1. bew. 11 -1 WENEN sneeuw 2 -5 INNSBRUCK zw. bew. 4 -6 ATHENE zw. bew. 12 ROME regen 16 6 AJACCIO zw. bew. 14 5 MADRID onbew. 12 2 MALLORCA geh. bew. 18 6 LISSABON onbew. 17 KORTE GOLF Bij een verkeersongeval is gis termiddag in Voorthuizen de tien jarige Willem van Renselaar uit Voorthuizen om het leven gekomen. De jongen, die van school kwam, mocht meerijden achterop een land bouwtrekker. Bij de ouderlijke wo ning van de jongen stopte de tractor. De jongen stapte er af en stak de weg over. Daarbij werd h(j gegrepen door een de tractor achterup komen de personenauto. De jongen was op slag dood. Achter de tractor was een aanhang wagen gekoppeld, die zowel het uit- zich van de jongen als dat van de autobestuurder belemmerde. Een record-aantal van dertien politieke groeperingen zal dit jaar meedoen aan de verkiezingen van de ledën van de Amsterdamse ge meenteraad op 30 mei a.s. Bij de vo rige gemeenteraadsverkiezingen ston den slechts negen partijen ingeschre ven Gisteravond is aan boord van de Nederlandse tanker „Caltex Lei den" in de haven van Kopenhagen een hoeveelheid cocaine, opiumpijpen en twee kilo ruwe opium gevonden. De zwarte-marktwaarde van de opium wordt geschat op ongeveer 35.000 gulden. De autoriteiten zijn niet van me ning, dat het hier direct smokkel be treft. Naar alle waarschijnlijkheid was de opium, die in jerrycans was verborgen, bedoeld voor eigen ge bruik van de veertig Chinese beman ningsleden van de „Caltex Leiden". (Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een sneeuwbui. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Van nacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. PAL ZE Morgen: Clemens Maria Hofbauer, 1820 te Wenen. MAAR PROFESSOR! Niet in alle hopeloze gevallen schiet Clemens Hofbauer te hulp. Wij moe ten hier of daar een boekje over hem hebben en kunnen het niet opsnor ren. Maar zo hopeloos is ons geval nu ook weer niet, want we kunnen vertellen dat deze bakkersknecht uit een of ander gat in Tsjecho-Slowakije een zeer interessante bakkersknecht is geweest. Door een gelukkig toe val als je het zo noemen wilt op 34-jarige leeftijd priester gewor den, ving hij voorlopig alleen maar tegenslagen op. Het werd hem zelfs verboden te preken. Tot keizer Frans van Oostenrijk persoonlijk ingreep. Pater Hofbauer had zich de ontstem ming op de hals gehaald van aan zienlijke katholieke kringen, die de „geest der verlichting" voorstonden, een toenmaals hyper-moderne stro ming die allang ouderwets is. Soms denk je: zou hij vandaag nog zijn vrijpostige opmerking in de college zaal herhalen: „Maar professor, wat u daa vertelt is toch niet katholiek r!" PLZZEL No. 539 Horizontaal: 1 doortocht- geld, 3 vreemde munt, 5 laag scho ven op de dorsvloer, 7 spoedig, 9 echtgenoot, 11 water in N.-Brabant, 12 spil van een wiel, 13 snoekbaars, 16 groente, 17 gemeente in Gelder land, 19 gevangenis, 20 soort hond. Vertikaal: 1 achting, 2 ongevulde, 3 moeder van Castor en Pollux, 4 ge meente in Limburg, 6 gelijk, 3 dorp je in Friesland onder Westdongera- deel, 10 inhoudsmaat, 11 stad in Drente, 14 akelig, 15 zwemvogel, 18 nauw. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 538. - Horizontaal: I ampel, 5 lido, 6 naar, 8 abt, 10 som, 13 ton, 15 krakeling, 16 aan, 17 leg, 18 esp. 20 Roer, 22 roet, 24 genot. Vertikaal: 1 A.D., 2 moa, 3 ent, 4 la, 5 lasklaar, 7 ringgit, 9 Beers, II ora, 12 man, 13 til, 14 one, 18 ere, 19 pro, 21 eg, 23 Ot. PLIST .Beheers je toch een beetje, Willem; je weet toch. dat het hun eerste kind is!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3