SeCöidócSou/tcmt Nederland en Indonesië bereid tot vooroverleg KABINETSRAAD VERGADERDE DE GEHELE DAG Besprekingen zonder prealabele voorwaarden DINSDAG 13 MAART 1962 52ste JAARGANG No. 15.574 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2 0 0 1 5, 3 5 59 4 Advert. 20826 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 3T7 Ondanks bezorgdheid geen versterkingen naar Nieuw-Guinea Naar de eensgezinde opvatting van het kabinet dient Nederland deel te nemen aan voorbesprekingen over onderhandelingen over Nieuw-Guinea zonder prealabele voorwaarden met Indonesië in aanwezigheid van een derde. Dit deelde minister-president De Quay gisteravond mee tijdens een pers conferentie na een kabinetszitting, die van gistermorgen half elf tot g; er- avond tien uur met enige onderbrekingen duurde. De minister-president zei, dat van Amerikaanse zijde de vraag is gesteld of Nederland bereid zou zijn tot geheime voorlopige besprekingen zonder voorwaarden in bijzijn van een derde. Hiermee akkoord gaande zal thans bepaald moeten worden op welke tijd, in welke plaats en onder bijzijn van welke derde deze voorbesprekingen ter formulering van een agenda voor onderhandelingen zullen worden gehouden. Hij zei voorts, dat voorzover hij is ingelicht, ook Indonesië het vooroverleg heeft aanvaard. Er is geen limiet gesteld aan de tijd, waarbinnen de besprekingen moeten beginnen, maar het is wel de bedoeling, dat dit zo spoedig mogelijk ge beurt. De Nederlandse regering wil ook zonder herstel van de diplomatieke betrekkingen met Indonesië praten. Nederland is echter niet bereid tot een bilateraal gesprek, wel tot een gesprek in aanwezigheid met een derde, zonder pre-condities. Amerikaans initiatief droeg vrucht WAAR, WANNEER EN HOE? „Het voorstel tot het houden van vertrouwelijke of geheime voorbe sprekingen is van Amerikaanse zijde gekomen. De Nederlandse regering geeft alle medewerking aan dit standpunt. De gedachten van d2 Ver enigde Staten zijn aanvaard en op het ogenblik vinden besprekingen plaats waar, het tijdstip waarop en de persoon waaronder deze bespre kingen zullen worden gehouden," al dus prof. De Quay. De Nederlandse ministerpresident zei voorts, dat het Amerikaanse overleg zowel in Indonesische als in Nederlandse richting ging, waardoor er hoop is, dat het gesprek spoedig tot stand komt. „De Nederlandse regering is ech. ter nog steeds bezorgd over rede- SCHUCHTER BEGIN MET TWÊE BRANDHAARDEN in de wereld gaat het momenteel de goede kant op. In het dreigende conflict om Nieuw Guinea is thans een bescheiden en schuchter begin gemaakt aan een poging tot vreed zame oplossing en voor wat betreft de Algerijnse oorlog staat een wa penstilstand voor de deur. Het Amerikaanse initiatief om de Nederlanders en de Indonesiërs aan de onderhandelingstafel te 0 krijgen, schijnt in zoverre te zullen gelukken, dat beide par tijen hebben ingestemd (Nederland zeker, Indonesië vermoedelijk) met geheime voorbesprekingen, zonder bepaalde voorafgaande voorwaarde. Tot nu toe wilde Indonesië alleen praten als van te voren vaststond, dat Nieuw-Guinea aan Indonesië zou worden overgedragen; onderhandeld kon dan worden over de wijze, waar op dat zou kunnen geschieden. Ne derland wilde zich van te voren niet vastleggen, omdat het op die manier afbreuk zou doen aan de belofte van zelfbeschikking aan de Papoea's. Hoe men nog ooit uit de knoop los kan komen, is vooralsnog niet duide lijk, maar als beide partijen alvast maar met elkaar willen gaan praten, is er al veel gewonnen. Uitdrukke lijk is gestipuleerd, dat er een „derde man" bij tegenwoordig moet zijn, om zoveel mogelijk te vermijden, dat er later weer „misverstanden' 'ontstaan over hetgeen is afgesproken. Dat een gesprek tussen twee on verzoenlijk lijkende tegenstanders in derdaad tot een goed einde kan ko- i»ien, bewijst op het ogenblik het overleg te Evian tussen de Franse regering en de voorlopige Algerijnse rebellenregering. Men is gisteren te gen de verwachting in nog wel niet geheel klaar gekomen, maar er is ge gronde hoop, dat de wapenstilstands overeenkomst vandaag nog of anders morgen zal worden getekend. Of dat het einde zal betekenen van het Al gerijnse vraagstuk staat nog te be zien, dank zij het optreden van Sa- lans „geheime leger". In Parijs is men erop voorbereid, dat er nog heel wat onaangenaamheden zullen moe ten worden verwerkt en deze vrees is niet bepaald ongegrond, gezien de wijze van „werken" van de O.A.S., die voor geen enkele misdaad terug deinst. Hopenlijk zal ook hier het ge zonde verstand tenslotte zegevieren. voeringen van Indonesische zijde en de scherpe taal daarin ten aan zien van Nederland, gebezigd zoals in de laatste rede van de heer Soe- karno. De regering is ook bezorgd over de militaire maatregelen, die zijdens Indonesië in het gebied rond om Nieuw-Guinea worden genomen en niet werden gestopt," aldus de premier. „In de hoop op een spoedig gesprek verwacht de Nederlandse regering, dat de toespraken en maatregelen van Indonesië zullen ophouden. Deze zouden anders het tot stand komen van besprekingen niet vergemakke lijken," zo vervolgde hij. De premier verklaarde voorts „dat er beslist geen verster kingen naar Nieuw-Guinea wor den gezonden, maar de mogelijk heid daarvan blijft nog bestaan, indien van andere zijde agressie ve daden blijven bestaan." PAPOEA'S MOGEN MEEDOEN Minister-president De Quay gaf ver volgens antwoord op een reeks vra gen. Zo zei hij, dat wij het stand punt innemen, dat indien de onder handelingen eenmaal beginnen, wat ons betreft de Papoea's rechtstreeks bij deze onderhandelingen zouden kunnen worden betrokken. „Als het van ons afhangt kunnen de Papoea's mede aan de tafel gaan zitten als de onderhandelingen eenmaal op gang zijn," zo herhaalde hij. Prof De Quay zei voorts, dat het voor-overleg dus gaat over de wen sen inzake onderwerpen, die op de agenda voor onderhandelingen zou den kunnen worden geplaatst. Wij zullen deze onderhandelingen niet laten afspringen op de plaats, waar deze uiteindelijk zullen worden ge houden. „Al hebben wij wel een voorkeur voor een plaats," zo ver klaarde hij. Over de „derde persoon" zei prof. De Quay de indruk te hebben, dat van Indonesische zijde de voorkeur aan een Amerikaan wordt gegeven. Nederland staat niet op de nationali teit van de „derde persoon". Gevraagd over de bescherming van Nieuw-Guinea herhaalde de premier zijn eerder afgelegde verklaring en voegde erbij: „Er kan een situatie of een toestand in Nieuw-Guinea ont staan, die 't noodzakelijk maakt ook daar maatregelen ter bescherming te nemen." Hij verklaarde tenslotte, dat het nog niet bekend is of de regering deze week een verklaring in de Tweede Kamer zal afleggen. DR. VAN ROYEN ONZE MAN Uit welingelichte bron is te Wash ington vernomen, dat de geheime voorlopige besprekingen met Indone sië over de kwestie-Nieuw-Guinea van Nederlandse zijde gevoerd zul len worden door de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen.- Deze zou instructies van de rege ring afwachten teneinde de contac ten te onderzoeken, die door de Amerikaanse regering bevorderd zul len worden. Algemeen is men in Washington van mening, dat een eerste ontmoeting in de Ver. Staten zal plaatsvinden doch dat de juiste plaats geheim wordt gehouden. Officiële Amerikaanse woordvoer ders hebben instructie gekregen zich van elk commentaar te onthouden. In officiële kringen heerste echter voldoening over de verklaring van de Nederlandse regering, dat zij be reid is tot besprekingen. INDONESIë ZWIJGT NOG Het is niet waarschijnlijk, dat de Indonesische regering onmiddellijk haar mening kenbaar zal maken over het voorstel van een geheim voor overleg voor regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Dit heeft de officiële woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Har- sono, dinsdag te Djakarta medege deeld. Hij zeide, dat wat premier De Quay op zijn persconferentie maan dag heeft gezegd, dinsdagmorgen ter kennis is gebracht van minister Soe- bandrio. Doch diens afspraken op dinsdagmorgen wettigen de veronder stelling, dat hij niet in de gelegen heid zal zijn er onmiddellijk zijn me ning over kenbaar te maken. Ook hebben, naar verluidt, de Ver. Staten de Indonesische regering ver zocht, voorzichtigheid te betrachten in haar commentaren over de voor uitzichten van onderhandelingen over West-Papoea. Staatssekretaris mr. Th. H. Bot, minister dr. M. A. M. Klompé en minister mr. J. M. A. H. Luns (v.l.n.r.) op weg over het Binnenhof in Den Haag naar de kabinetsvergadering over Nieuw-Guinea, welke gisterochtend is begonnen. vrijetijdsverf kwaliteitsverf Minister-President prof. dr. J. E. De Quay, gefotografeerd tijdens de druk bezochte persconferentie in Nieuw- poort" gisteravond laat, nadat het kabinet bijna de gehele dag bijeen geweest was. EEN PR00UKT VAN DE SIKKENS GROEP (Advertentie) RECHTVAARDIGE HOOP? I"\E MEDEDELINGEN, die de mi nister-president prof. De Quay gisteravond na een half etmaal in tensief vergaderen van het kabinet aan de pers heeft verstrekt, bevatten nauwelijks enige verrassing na het geen in de dagen tevoren reeds via verschillende kanalen was uitgelekt aangaande het geheim vóór-overleg, waartoe thans de laatste voorberei dingen blijken te worden getroffen. Het was echter wel verheugend, dat binnen het regeringsteam vooralsnog eenstemmigheid kon worden be waard over de te treffen maatrege len; beter: over de nog niet te treHen maatregelen aangaande de kwestie van de troepenversterkingen op Nieuw-Guinea. Premier De Quay heeft het wel duidelijk gesteld Ne derland zal zeker gedurende eventu ele besprekingen met Indonesië van alle maatregelen afzien, die de goede verhoudingen zouden kunnen ver troebelen, maar sléchts op voorwaar de, dat dan ook van de gindse kant geen voortgang wordt gemaakt met de aggressieve daden en voorberei dingen, die met overigens vrij moei lijk als vreedzaam en vol goede be doelingen zijnde redevoeringen sa menhangen. r\AT HET KABINET over deze uiterst moeilijke kwestie het hoofd zwaar heeft gebroken, mag wel blijken uit de omstandigheid, dat alle staatssecretarissen, alsmede twee hoge militaire functionarissen bij het beraad betrokken waren. Het kan ook duidelijk worden uit de formule ring van de minister-president, dat Nederland zich het recht wil voor behouden om alsnog mi lit? ire ver sterking te sturen, wanneer enigerlei omstandigheid dat noodzakelijk zou maken. De hemel verhoede zulks, want in dat geval zou men de hoop op een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guinea geschil werkelijk ver der moeten uitbannen dan ooit te voren! f JIT HET KABINETSBERAAD van gisteren zijn dus voorshands twee winstpunten te boeken: behoud van de eenheid van het regeringsteam en een stap dichter bij het vóór-overleg. Het verlies van het eerste punt leek kort voor de ministerraad helemaal niet zo denkbeeldig gezien de vrij sterke aandrang uit Nieuw-Guinea zelf om meer bescherming voor de zich bedreigd gevoelende bevolkings groepen. Het is wel volkomen juist, dat de minister van defensie, ir. Vis ser, met enkele medestanders aan die aandrang gevolg wenste te geven. Het is ook duidelijk, dat minister Luns zijn gewicht in de schaal heeft gelegd door via de mededeling van zijn recente Amerikaanse ervaringen zijn ambtgenoten van bedoelde stap pen vooralsnog af te houden. INTUSSEN schijnen dus de voorbe- reidingen tot het vóór-overleg zo vergevorderd - dank zij Amerikaans initiatief en internationale bemoedi ging - dat nog „slechts" over drie punten overeenstemming behoeft te worden bereikt: de plaats en de tijd van het beraad, alsmede de keus van de onafhankelijke derde en toeschou wer. Nederland heeft (nog?) niet in gestemd met een louter bilateraal ge sprek, omdat dat uiteraard tal van bezwaren zou opleveren, al zouden de Indonesiërs om begrijpelijke re denen daarop wel hun voorkeur rich ten. Uit internationale bron kwam in tussen al het bericht, dat ook Indo nesië akkoord ging met de afspraak om alle pre-condities te laten ver vallen en dus vlakweg met de vast stelling van een agenda te beginnen Prof. De Quay dorst daarvan nog niet volkomen concreet uit te gaan, maar „meende wel te kunnen aanne men", dat men aan Indonesische kant zover was. Laat ons het hopen: over de drie punten zouden immers ook nog wel eens tijdrovende besprekin gen nodig kunnen zijn. Het feit, dat wij op het ogenblik geen diplomatieke betrekkingen met Indonesië hebben, werkt zeer be lemmerend op een vlot verloop van zaken, maar men kan er ook vrede mee hebben, dat herstel van die be trekkingen niet vooraf als een voor waarde voor de onderhandelingen wordt gesteld. Zo lijkt alles bijeen de sfeer niet volkomen ongunstig voor het snel aanvangen van het vóór-beraad. De verdere ontwikkeling zal echter pas kunnen uitwijzen, of het handhaven van enig optimisme gewettigd is! Het Amerikaanse naaldjesproject De Verenigde Staten zullen dit jaar de omstreden poging tot het brengen van een gordel van naaldjes in de ruimte om de aarde herhalen. Veel buitenlandse geleerden waren fel gekant tegen de poging die op 21 oktober 1961 is genomen, en die mis lukte. Volgens hen wordt het astro nomisch onderzoek erdoor bedreigd en levert het zelfs gevaar op voor de komende ruimtevaart. Een speciale groep van de presi dentiële adviescommissie in Washing- ton verklaarde echter dat er geen gevaar zal ontstaan* De Amerikaanse nationale acade mie van wetenschappen heeft zon dagavond de Internationale Astrono mische Unie van haar voornemen tot herhaling van de proef op de hoogte gesteld. Bij de komende lancering zal voorkomen worden, dat de bijna onzichtbaar dunne metalen „dipolen" worden uitgeworpen wanneer geen bruikbare baan wordt bereikt. In een rapport zegt de academie, dat bij de vorige poging door een mechanische fout het pakket met 350 miljoen naaldjes werd uitgestoten zonder de wenteling, die nodig was om de naaldjes los te maken en te versprei, den. Zij blijven in vijf of zes kleine klompjes aaneenklitten, die ver scheidene maanden lang door radar zijn waargenomen. Volgens het rap port is het „buitengewoon onwaar schijnlijk dat deze tamelijk grote stukken, waarin het pakket uiteen viel, ooit een wolk of gordel zullen vormen." Doel van de proef is vast te stel len of het mogelijk is radio-bood schappen door weerkaatsing van de dunne naaldjesgordel, die op enige duizenden kilometers boven de aar de moet komen, over zeer lange af standen te verzenden. Het aantal naaldjes bij de nieuwe proef zal min der dan 250 miljoen zijn. WITTE KRUIS w de echte, PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Dit nummer bestaat uit 1 *i pagina's Lichte tot matige vorst In de luchtdrukverdeling komt op het ogenblik maar weinig verande ring. Een hogediukgebied met een uitloper naar de Britse eilanden en een lagedrukgebied boven O-Euro pa handhaven zich beide. Aan de periode met koud weer komt de eerstkomende dagen dan ook nog geen einde. De afgelopen nacht kwam in ons and slechts lichte vorst voor. Dit was een gevolg van bewol king en plaatselijke sneeuwval, die samen hing met een kleine storing, die vannacht juist over ons land trok. Het ziet er naar uit, dat er de komende nacht mnider bewolking zal zijn, waardoor er plaatselijk matige vorst zal optreden. Overdag komt de temperatuur tengevolge van zonne schijn, weer iets boven het vries punt Enkele sneeuwbuien blijven vooral in de kustprovincies mogelijk. Zon- en maanstanden 14 Maart: zon op 06.59, onder 18.41; maan op 11.59, onder 03-20. H oogwaterstanden 14 Maart: v.m. 933; n.m. 22.19. KORRELTJE Laster is een gif, dat 't krachtigst werkt bij kleine dosis.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1