VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS STILLE OMGANG VAN 20.000 PELGRIMS LANGS HEILIGE STEDE MAANDAG 12 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 G 9 WOENSDAG W VRIJDAG ZATERDAG ffl'ZZjB JOf MAANDAG DINSMG f _J( /if 14/if 15 S.J 16 »7 13 I iJ 20 47f™ £^gj^J MAART «AART J^J^J «AART «AART MAART MAART Vredènburg en Croeselaan Artikelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik Croeselaan: Bouw- en Intern transport - Uitrustingen voor industrie en openbare diensten. (Advertentie) 40e tocht vanuit Leiden Tussen de 900 leden van de afde ling Beverwijk als eerste groep en de leerlingen van de r.k. kweek school te Oudenbosch als een der laatste groepen, hebben naar schat ting 18 a 20.000 pelgrims uit het ge hele land gisternacht de jaarlijkse traditionele Stille Omgang in Am sterdam gemaakt. Onder hen bevonden zich grote groepen uit het Gooi, Rotterdam en omgeving, Twente, de Bollenstreek, Klazienaveen, Beverwijk, West-Bra bant en Zeeland, West-Friesland, Gouda, Arnhem, Leiden. Roelof- arendsveen en omstreken, Oss, Noordwijk en Noordwijkerhout, Nij megen, Eindhoven en Den Haag en omgeving. Zij kwamen met zeer veel extra treinen en 270 bussen, waar van verschillenden door de mist wa ren vertraagd, maar de omgang zelf heeft toch een vlot verloop gehad. Het minder gunstige weer was ook de oorzaak dat ettelijke groepen min dere leden telden dan verleden jaar, zodat het totaal aantal ook minder was. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, kwam met 900 Rot terdammers naar zijn geboortstad voor de Stille Omgang en droeg in de St. Dominicuskerk de pontificale H. Mis op. Door de afsluiting van de Tak- steeg wegens een verbouwing, kon de voormalige heilige Stede niet van drie kanten in de Kalverstraat wor den benaderd, zodat het eigenlijke doel van de Stille Omgang, de rond gang rondom de H. Stede, dit keer niet kon worden bereikt. Tot de 25 Amsterdamse kerken, die voor de Stille Omgang waren inge schakeld, behoort ook de Krijtberg, waarvan het nogal omstreden nieu we hoofdaltaar inofficieel in gebruik werd genomen. Uit Leiden Zaterdagavond om precies half twaalf vertrokken voor de veer tigste maal in de gescheidenis deel nemers aan de Stille Omgang, af komstig uit Leiden en omgeving, naar Amsterdam. Dit vertrek werd voorafgegaan door een lof in de Hartebrugkerk, gecelebreerd door pastoor J. W. v. Berkel o.f.m. De predikatie hield pater H. Nieuwen- huyzen, waarin deze nog eens met nadruk wees op de belangrijke plaats van de H. Eucharistie. Hoewel het voor de veertigste maal was, dat de Leidenaren deze bede tocht gingen maken, zag hij hierin geen aanleiding zich op de borst te kloppen; integendeel, veeleer moet men dankbaar gestemd zijn, dat dit heeft plaats kunnen en mogen vin den. De algemene intentie voor dit jaar luidde: „Moge de belangstelling van de gelovigen ook blijven uitgaan naar de zin van de Heilige Eucharis tie buiten de H. Mis". Nadat de trein van bussen uit de stad verrtokken was met de lichten, die de nachtelijke duisternis door boorden, werd in de bussen alleen nog het geluid van de motoren en het gezamenlijk gebed gehoord. Van af de grens van de hoofdstad werden de bussen begeleid door de politie, die de karavaan, bestaande uit acht autobussen, naar het Waterlooplein loodste. Daar aangekomen werd de stoet snel geformeerd. Zwijgend ging de lange stoet van mannen over de brug van de Amstel, de Amstelstraat in, het Rembrandtplein over, Regu- liersbreestraat, Muntplein en vervol gens de eeuwenoude route. Décor Het décor van de stille stoet wordt veelal gevormd door het uitgaansle ven van Amsterdam, verlicht door aan- en uitflakkerende lichtreclames. Soms blijft iemand staan, kijkt ver wonderd en weet niet precies, wat hij met deze stoet aan moet; hij weet dit gebeuren maar moeilijk in zijn zaterdagavondstemming te plaatsen Dank zij afzettingen kan men on gestoord de Heilige Stee passeren. In de Mozes en Aaronkerk werd na de tocht een plechtige H. Mis opgedra gen. In zijn preek sloot kapelaan J. De bedevaartgangers passeren godslamp in de Kalverstraat. Katwijkse treiler overvoer Deense logger Naar pas bij binnenkomst in IJ- muiden van de Katwijkse treiler KW 135, „Emma Wilhelmina", is ge bleken, heeft dit schip zaterdagmor gen op de Noordzee een Deense kot ter overvaren. De kotter is gezonken. De drie opvarenden werden door de KW 135 aan boord genomen en in IJmuiden aan land gebracht. De „Emma Wilhelmina", die 247 ton meet en die eigendom is van de rede rij N. Parlevliet, was zaterdagmorgen op de thuisreis met 2.000 kabeljau wen, die in enkele dagen waren ge vangen op de visgronden in de Noordzee. Het schip voer in dichte mist op ongeveer 56 graden noor derbreedte dit is ruim 200 mijl ten Noorden van IJmuiden toen de Deense kotter „Aurora" werd ge ramd. De „Aurora" zonk snel, maar de drie man aan boord konden tijdig door de „Emma Wilhelmina" wor den overgenomen. Het drietal is in IJmuiden opgehaald door de Deense consul te Amsterdam en zal waar schijnlijk nog vandaag ons land ver laten om per trein de thuisreis naar Ebsjerg te beginnen. LEIDSCHENDAM SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING VOOR WETHOUDERSVERKIEZING Indien het tussentijds openvallen van een wethouderszetel gepaard gaat met het openvallen van een plaats in de raad, dient de verkie zing van een nieuwe wethouders in gevolge art. 90 van de gemeentewet te geschieden binnen 14 dagen nadat het ter vervulling benoemde raads lid is toegelaten. Het in de raadsver gadering van 28 februari jl. genomen besluit tot toelating van het nieuw benoemde raadslid J. J. van Veen is onherroepelijk geworden op 8 maart jl. De verkiezing van een nieuwe wethouder dient derhalve binnen 14 dagen na laatstgenoemde datum te geschieden. De voorgeschreven raadsvergade ring ter verkiezing van een wethou der zal morgenavond 13 dezer plaats hebben om 20 uur. Tevens zal dan het nieuw benoemde raadslid be ëdigd worden. Kostbare tekening van Da Vinei Er* In juni zal bij Sotheby in Londen de ontwerp-tekening voor het schilderij St. Anna te Drieën van Leonardo da Vinei worden geveild. Het schilderij hangt in het Louvre. Men verwacht, dat de tekening miljoenen guldens zal opbrengen. Ieder jaar houdt de Deense kappers club „Marcel" in Kopenhagen een concours om het mooiste kapsel. 3e foto laat zien wat dit jaar als mooi ste schepping uit de bus kwam. Het kapsel is van Curt Steen, het model is Anni Bennike, zelf ook kapster. OUDE WETERING Uitbreiding bij N.V. Boot en Zoon De N.V. v.h. G. Boot en Zn., het betonwarenbedrijf, dat sedert 1915 in Oude Wetering gevestigd is, heeft on langs de bestaande fabriéksruimte aan de Westerdijk aanzienlijk uitge breid. 't Bestaande fabrieksgebouw, 700 m2, werd uitgebreid met ongeveer 1100 m2. Tevens werd gebouwd een nieuw kantoor annex twee dienstwoningen. Door deze uitbreidingen werd het mogelijk de productie met hulpafde lingen, als ijzervlechterij, bankwer- kerij en modellenmakerij, in één groot complex onder te brengen, zo dat men daardoor een meer overzich telijke en efficiënter eenheid heeft kunnen scheppen. Bij de fabriek zijn bovendien enkele duizenden vier kante meters betonvloer gelegd voor opslag van de producten en voor de vervaardiging van producten, die ge zien de omvang moeilijk binnen gefa briceerd kunnen worden. De bouw werd uitgevoerd door de fa. Overdevest te Rijnsaterwoude, naar ontwerp en onder leiding van de architect L. Kraak te Hoofddorp. Vrijdag j.l. werd het gereedkomen van de nieuwe gebouwen gevierd met het personeel van het bedrijf in restaurant „De Woelige Baren" te Roelof arendsveen. Zaterdagmiddag werd een receptie gehouden voor zakenrelaties aan boord van een salonboot, welke aan het fabrieksterrein gemeerd lag. ZOETERWOUDE Stemmen bij volmacht Zoals men weet, bestaat er voor de a.s. ver kiezingen weer gelegenheid om voor ouden van dagen, zieken, invaliden en elders werkenden om bij vol macht te stemmen. Degenen, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, kunnen zich wenden tot on derstaande adressen: H. Oostdam, Weipoortseweg 101, tel. 359; L. van der Geest, Jan van Banningstraat 31, tel 437; J. Paardekooper, Noord- buurtseweg 34, tel. 284; A. Berg, Westeinde; N. Schouten, Zwetkade 1, tel 291; T. van der Salm, Zuidbuurt- seweg, tel. 228; J. van der Kolk, Dorpsstraat 36, tel. 250. Alleen bericht is voldoende dan wordt de volmacht thuis ingeschre ven. Voor eigen bescherming Deze serie postzegels met mili taire motieven is kortgeleden uitgegeven door de posterijen in Oost-Duitsland. Elke zegel draagt het opschrift: „ter bescherming van de arbeiders en de boeren stand". De zegels hebben (van onder naar boven) de kleuren: lichtblauw, groen, rood, marine blauw en bruin. Westelijke waar nemers leggen verband tussen het verschijnen van deze zegels en de kortgeleden in Oost-Duits land ingevoerde dienstplicht. W. de Jong aan op een zinsnede van de bisschoppelijke vastenbrief, waar in gesteld wordt, dat wij op het ogen blik leven in een tijd van angst en onzekerheid. Op het eerste gezicht lykt dit het geval te zijn in de hele wereldgeschiedenis, maar er is toch wel verschil met vroeger. De moder ne communicatiemiddelen zorgen er voor, dat wij op de hoogte worden gesteld van alle mogelijke dreigen de gevaren, zoals oorlogsgeweld, na tuurrampen enz. Maar het Allerhei ligste neemt altijd een concrete plaats in. Na het Misoffer was er enige tijd voor ontnuchtering beschikbaar, daarna zetten de bussen weer koers naar Leiden. Trein ramt auto: bestuurder ongedeerd Zondagavond is op de overweg in de Hofstraat in Eindhoven een perso nenauto, die vermoedelijk door slip pen op de spoorbaan was geraakt, gegrepen door een personentrein die uit de richting Venlo kwam. De wa gen werd over een afstand van onge veer 300 meter door de trein meege sleurd en totaal vernield. De bestuur der, de 43-jarige A. J. Hol, uit Meer- veldhoven, die zijn voertuig tevoren had kunnen verlaten, kwam met de schrik vrij. De trein kreeg lichte schade en had een aanzienlijke ver traging. VERONTREINIGING VAN DE ZEE DOOR STOOKOLIE De Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) heeft zich tot de colleges van burge meester en wethouders en tot de WV's van de Noordzeebadplaatsen gericht met het verzoek om door het opsturen van zoveel mogelijk spre kend feitenmateriaal nog een de aan dacht van onze overheidsinstanties te vestigen op het grote euvel van de verontreiniging van strand en zee door stookolie. Deze gegevens kunnen mede van belang zijn met het oog op de van 26 maart tot 13 april in Londen te houden intergouvernemen tele conferentie over dit probleem. Bij een autobotsing op de weg Ant- werpen-Mechelen is zaterdagmiddag de 60-jarige mevr. M. Sligtin uit Den Haag omgekomen. Haar metgezel ,de 77-jarige heer F. Roels, eveneens uit Den Haag, werd hierbij zwaar ge wond. Hij is naar een kliniek in Me- chelen vervoerd. Het ongeluk gebeurde nabij de grens tussen Waarloos en Rumst. De auto van mevr. Sligtin, kwam daar, vermoedelijk door slippen van een der beide wagens, in botsing met een auto waarin zich de 22-jarige Belg H. Tuerlinck bevond. Beiden werden op slag gedood. Behalve de heer Roels, werden ook nog drie andere inzittenden van de Belgische wagen ernstig gewond. Drie Franse parachutisten heb ben zondag een wereldrecord geves tigd door op een hoogte van 6900 m uit een vliegtuig te springen en on danks een ongunstige wind veilig op de 5000 m hoge top van de Kiliman- djaro in Kenia te landen. Vorig jaar waren enkele landgenoten van hen op een dergelijke wijze op de 4810 m Foto: de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko (midden), bij aankomst i hoge Mont Blanc geland. veld van Genève. Wilt u iets weten? Marconist Bestaat er een avond opleiding voor dit beroep? Er bestaat een avondcursus voor de opleiding tot marconist aan de tele- graafsohool opleiding Nes 39, Tel. 020-718593. Voor toelating van de cursus die twee en half jaar duurt, is MULO of een gelijkwaardige op leiding vereist. GENèVE BEGINT MET REGENBUIEN

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4