VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS 12 AOW omhoog met 15 proc Nog meer dreigbrieven van de „O.A.S." te Amsterdam 't Hoorntje ZATERDAG 10 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 M DINSDAG J WOENSDAG ^J^KoONDERDAgÈ m W VRIJDAG Ê^Zg ZATERDAG \i..: *if MAANDAG ËmU DINSDAG mZZIf i3 a F14 a F is 1/fi '7 Hj Wl EJ i9 i20 jLTF" yjggJ MA'wr ^jggJ MM"T mm JL^^ÊLMlJ mm Vredenburg en Ct'oesetaan: Artikelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en /ntern transport - Uitrustingen voor Industrie en openbare diensten. (Advertentie) TWEE PORTRETTEN ONDER DE ARMEN Nieuiv wetsontiverp: Luister zondag 11 maart niet van 13.15, Per 1 juli 1962 BIJSTAND" KRANT van 13.00 tot 14.00 uur naar Radio Veronica. Luister óók naar Radio Luxemburg van 9.1510.00 uur en van 11.0012.15 uur. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★it***.**** (Advertentie) In het KRO-TV programma „Zaterdagavondakkoorden" ontvangen Teddie zanger Frankie Vaughan. en Henk Scholten de Engelse gast- Geheimzinnig gedoe, met advertentie Twee Amsterdamse zakenlieden hebben de politie ervan in kennis ge steld dat zij in februari een anonie me boodschap hebben ontvangen om een bijdrage te leveren aan de Fran se geheime legerorganisatie OAS. Bij deze pogingen tot afpersing ging het om bijdragen van resp. 15.000 en 50.000. Beide zakenlieden zijn er niet ingevlogen. Zij dachten met een grappenmaker te doen te heb ben en stelden zich pas met de poli tie in verbinding toen deze week drie personen waren aangehouden onder verdenking van afpersing van de Amsterdamse garagehouder H. Ta bak voor een bedrag van 15.000. Zoals bekend is heeft de afperser zich ook in dit geval uitgegeven voor ver tegenwoordiger van de OAS. De man die door de OAS-afperser voor 50.000 was aangeslagen werd telefonisch benaderd, de ander ont ving een briefje. Daarin werd in schrijfmachineschrift duidelijk ge maakt dat de man 15.000 moest betalen. Na enkele dreigementen werd geschreven op welke wijze hij zijn beslissing kenbaar kon maken. Hij moest binnen een bepaalde ter mijn een advertentie plaatsen in een Amsterdams dagblad. Als hij daarin een bepaald soort hond te koop zou aanbieden zou hij nadere instructies over de afgifte van het geld ont vangen, maar een advertentie waar in hij dezelfde hond te koop zou vragen zou gelijk staan met zijn doodvonnis. Toen de termijn verstre ken was is de man naar de politie gestapt en heeft haar het briefje overhandigd. Welk verband? De politie in Amsterdam zal nu nagaan welk verband er bestaat tus sen deze pogingen tot afpersing en die van de heer Tabak. Opvallend is dat de drie thans bekende ge vallen zich omstreekt dezelfde tijd afspeelden namelijk half februari. De 28-jarige handelsvertegenwoor diger Robert J., die in verband met het anonieme dreigement aan het adres van de heer Tabak in voorlo pige hechtenis is gehouden, zal za terdagochtend aan de officier van justitie mr. W. H. M. Wetzels worden voorgeleid. Hij blijft zijn onschuld volhouden, hoewel drie getuigen zijn stem van een geluidsbandje hebben herkend en zijn alibi enkele hiaten vertoond. Ook ontkent hij de pogin gen tot afpersingen van de twee an dere zakenlieden. Zoals bekend is Duiker in bouwput verdronken In een bouwput nabij het Kraling- seveer, is gistermorgen rond half elf de 21-jarige duiker C. M. P. Kraus uit Oudenbosch verdronken. De man was werkzaam bij de ver bindingsweg tussen de Algerabrug en de Van Brienenoordbrug. Vermoede lijk heeft hij een emmer water willen putten uit de bouwput, die 30 meter breed, 40 meter lang en 6 meter diep is. Plotseling hoorde men hulpgeroep en bleek K. in de put te liggen. Zijn collega A. Anraat uit Oud-Karspel dook hem na en slaagde er in de man op de wal te brengen. Daar zonk K. bewusteloos in elkaar. Hij is, terwijl kunstmatige ademhaling werd toege past naar het havenziekenhuis in Rot terdam vervoerd, maar bleek onder weg te zijn overleden. werden de beide andere verdachten in deze zaak, een directeur van een reclamebureau en zijn zoon, inmid dels in vrijlheid gesteld. Zij gaan waarschijnlijk vrij uit. De politie acht het niet onmogelijk dat meer mensen door een zich noemende OAS-vertegenwoordiger zijn bena derd met de opdracht geld af te staan. Zij verzoekt deze slachtoffers zich met haar in verbinding te stel len. Nog meer! Uit het door de Amsterdamse poli tie ingestelde onderzoek in de zaak betreffende een poging tot afpersing van geld van de Amsterdamse zaken man H. Tabak, is gebleken dat nog meer Amsterdammers op gelijke wij ze telefonisch zijn benaderd. Daarbij deed de afperser het eveneens voor komen alsof hij de geheime Franse organisatie OAS in ons land verte genwoordigde. Enkele van deze „nieuwe slachtoffers" zijn inmiddels bij de politie bekend. Een ervan zou de opdracht hebben gekregen f 50.000 af te dragen. Twee doden bij autobotsing Op de Eindhovense weg bij Weert zijn gistermorgen twee Duitse auto's, een personenauto en een bestelauto, met elkaar in botsing gekomen. De 35-jarige bestuurder van de perso nenauto, de heer R. P. uit Wiesbaden werd hierbij op slag gedood., de be stuurder van de bestelauto de 66-ja rige heer J. H. M. uit Würselen over leed in het ziekenhuis, waarheen hij zwaar gewond was gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de be stelauto uit de file ging en op de linkerbaan ging rijden, kennelijk om dat de bestuurder wilde zien of het mogelijk was een inhaalpoging te wagen. Auto te water; een dode In de afgelopen nacht circa kwart voor drie is een personenauto met twee jonge Amsterdammers in de Singelgracht te Amsterdam te water gereden. De bestuurder, de 22-jarige dakbedekker Ed Greve, kon tijdig door enkele politiemannen worden gered. Voor de even oude mede-inzit tende, de scheepsjongen P. J. L. Pauel kwam de hulp te laat. Beide vrienden hadden elkaar in een café aan de Zeedijk getroffen. Pauel had aan het verzoek van Greve om te mogen rijden voldaan hoewel hij wist, dat deze niet in het bezit was van een rijbewijs. Nabij het postkantoor aan de Prins Hendrikkade reed de auto dwars door de gietijzeren omheining te water. Matroos na val uit trein overleden Gistermiddag is in het ziekenhuis „Ope Dei" in Woerden Overleden de 19-jarige matroos F. Hoekzema uit Groningen, die eergisteren uit de trein Utrecht - Gouda is gevallen. Donderdagmorgen omstreeks half elf ontdekte men, toen de trein in Gouda aankwam, dat een deur van één der compartimenten open stond. (Advertentie^ ,De spoorwegbeambten vermoedden 'n ongeval en zij gelastten een „baan- schouw". De machinist van de tegentrein Gouda - Woerden, ontdekte de ma troos langs de spoorbaan. Hij liet de trein stoppen. De jongeman bleek zeer érnstig gejond te zijn. Een arts verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer per trein naar het zieken huis in Woerden werd vervoerd. Classificeerder bij brand op tanker omgekomen Bij een brand aan boord van de Noorse inker „Greta", die voor re paratiewerkzaamheden bij de ND SM te Amsterdam lag, is gistermidr'ig de 41-jarige classificeerder B. Ma joor om het leven gekomen. De brand ontstond in het ketelhuis van de „Greta" kort nadat het schip van het dok naar de proefpaal was „verhaald". Tijdens deze korte tocht sprong een olieleiding, juist op het moment waarop de classificeerder er met een brandende fakkel langs liep. Er bevond zich toen nog slechts één andere werkman in het ketel huis, een Noors bemanningslid. Deze wist nog tijdig naar buiten te vluch ten en liep slechts lichte brandwon den op. De classificeerder is waarschijn lijk door verstikking om het leven gekomen. De brandweer, die met twee mo- torspuitwagens en de motorspuitboot „Jason" was uitgerukt, heeft de brand spoedig met schuimblusapparaten ge doofd. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat een nadere wijziging van de Algemene Ouder domswet en de wet op de zieken fondsverzekering beoogt. Voorgesteld is, de pensioenbedragen krachtens de AOW op korte termijn, nl. per 1 juli 1962, incidenteel te verhogen met vijftien percent. Voorgesteld wordt ook, de inkomensgrenzen van de zie kenfondsverzekering voor bejaarden te verhogen met 't bedrag waarmede de pensioenbedragen worden ver hoogd. In zijn memorie van toelichting op het wetsontwerp herinnert de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid er aan, dat een meerderheid van de sociaal-economische raad on langs als zijn mening heeft uitgespro ken, dat geen principieel geestelijk- zedelijk beginsel zich er tegen ver zet de algemene ouderdomsverzeke- ring meer te doen zijn dan een bo demvoorziening, zij het dat een even tuele uitbreiding van de AOW toch nimmer verder zal kunnen gaan, dan te voorzien in een zgn. sociaal mini mum. De regering heeft, in afwach ting van een definitieve keuzebepa ling voor het te voeren pensioenbe- leid op langere termijn, thans een incidentele verhoging voorgesteld. Aan de voorgestelde verhoging van de ouderdomspensioenen gepaard gaande kostenverhoging kunnen voor 1962 op globaal 100 miljoen gulden worden geraamd. Om dit te kunnen financieren zal een verhoging van het premiebedrag krachtens de AOW. dat thans van 1 januari af 5.75 be draagt, noodzakelijk zijn. Deze ver hoging zal naar de minister reeds eerder bekend maakte tijdens de be handeling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer met ingang van 1 juli 1963 woeden verwacht en naar voorlopige schat ting circa één percent bedragen. Lonen in de landbouw In de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is gistermid dag overeenstemming bereikt over de lonen en arbeidsvoorwaarden in de landbouw voor het contract jaar 1962-1963. Per 1 mei zal een arbeids- verkorting van globaal 50 uur per jaar voor de akkerbouw en van 65 a 70 uur voor de veehouderij worden geadvisserd. Mede in verband zullen de basisuurlonen voor de volwassen arbeiders met 9 cent worden ver hoogd. Ook is overeenstemmng bereikt over een wijziging in de bestaande indeling in loongebieden ten gevolge waarvan de lonen in enkele gebie den in het westen des lands enigszins worden opgetrokken. De lonen voor vrouwelijke werk nemers werden voorts verhoogd tot 85 procent van die voor mannen van overeenkomstige functie en leeftijd. Ten slotte is besloten tot enkele verbeteringen van ondergeschikte aard in de cao. De goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars op een en ander is gevraagd. Het koninklijk geschenk Enige tijd geleden is bekend ge maakt, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegen heid van hun zilveren huwelijksfeest het Nederlandse volk - meer in het bijzonder de Nederlandse jeugd - een geschenk hebben aangeboden, bestaande uit een aanzienlijk gelds bedrag en een tweetal terreinen - één gelegen op het eiland Walcheren bij de Oranjepolder, en een ander gelegen bij het Uddelermeer. Beide terreinen, die ieder ongeveer 5 ha groot, alsook het geldsbedrag, zullen ten dienste moeten komen van de Nederlandse jeugd. Koningin en Prins hebben, naar thans wordt bekendgemaakt, een ad viescommissie belast met de eerste uitwerking van de gedachten, die bij dit geschenk hebben voorgezeten. De commissie staat onder voorzitter schap van mr. M. B. van der Werk te Bilthoven, terwijl met deskun digen ook de prinsessen Beatrix en Irene deel uitmaken van de commis sie. De commissie is reeds verscheide ne keren bijeengeweest teneinde zich te oriënteren over de wijze waarop de plannen verwerkelijkt zullen moeten worden en over de te verkiezen bestuursvorm. Uiter aard spelen hier vele factoren van planologische, technische en jeugd- organisatorische aard een rol. Koningin en Prins laten zich van de resultaten der gevoerde beraad slagingen en gemaakte studies op de hoogte houden. Pasgeboren kalf op ijsvlakte aan de wandel Dezer dagen ontsnapte op Marken een pas geboren kalf uit de schuur van veehouder D. de Waart. Het beestje klom in de nacht over de dijk en liep het bevroren Llsselmeer op. De volgende ochtend pas ontdekte men het beestje ongeveer een kilome ter uit de kust van Marken. Twee mannen begaven zich met een slee op het onbetrouwbare ijs en smaak ten het genoegen zowel zichzelf als het kalf veilig op de wal te brengen. Technische storing oorzaak van dodelijke val uit tram Het dodelijk ongeluk, dat donder dagavond half zes de 55-jarige me vrouw R. Terwengel uit Amsterdam op 't 's Gravesandeplein in de hoofd stad overkwam, toen zij uit een rij dende gele tram van lijn drie viel, is volgens de politie te wijten aan een technische storing. Zoals bekend stond mevrouw Terwengel achter in de wagen, die zeer vol was, tegen een der toegangsdeuren. In de scherm bocht op het plein klapte de deur Marian viert liaar verjaardag met duik in ijskoude Langeraarse Plas De jongedame, van wie wij hierboven een foto afdrukken, is Marian Wassenburg uit Lan- geraar. Zij viert vandaag haar vijftiende verjaardag. Dit blij de feit is echter niet voldoen de om in de krant te komen, maar het bijzondere aan Ma rian is, dat zij vanaf vorig jaar zomer tot nu toe nog elke dag gezwommen heeft in de Lan geraarse Plas. Oók toen er vol op ijs op de plas lag! Dan moest er een bijt in het ijs worden gehakt. Dat was bij voorbeeld het geval tijdens de Kerstdagen. Er lag een 5 cm dikke laag ijs op het water. Vader Wassenburg toog kleu mend met een bijl aan het werk en Marian sprong zon der dralen in het opengehak- te gat. Marian overdrijft ech ter niet; zij blijft „slechts" vier a vijf minuten in het ijs koude water. Proficiat, Marian, met je verjaardag en met je doorzet tingsvermogen! J plotseling open en viel zij op straat. Het ingestelde onderzoek wees uit, de zekering die het opengaan der deuren tijdens de rit moet verhinde ren, was doorgebrand. Toen mevrouw Terwengel tegen de deuren ging leu nen vlogen ze open met het nood- lotige gevolg. De politie is van me ning, dat hier niet van schuld kan worden gesproken; zij wijst nog eens op de aanduiding, die in de trams is aangebracht en die luidt,, niet tegen de deuren leunen". MOTORJACHT WERD TIJDELIJK LUCHTSCHIP Het 45-ton metende dieselmotorjacht „Caravelle" (21.80 meter lang) dat zal worden tentoongesteld op de water sporttentoonstelling „Hiswa" in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam, is vrijdag door twee drijvende bokken uit de Amstel bij de Amsteldijk getild en op een grote trekker met oplegger naar het RAI-gebouw vervoerd. De foto toont het jacht hangende in de takels. WIJ MOETEN VANDAAG even melding maken van het teiste ren van het maatschappelijk leven door de griep. Onze Oud-Nederland se kronieker, die wekelijks de grote Breeroo in de schaduw zet van zijn konstighheden omtrent feiten, kwa len en schone zaken in en rond Lei den, is aan het ziekbed gekluisterd. We herinneren ons uit het nog groe ne verleden, dat wij dit reeds eerder mochten melden. De man is toen door ons medeleven nog een slag zie ker geworden. Hoewel hij dus licha melijk terneergeslagen ligt, is zijn geest springlevend gebleven. Spits en dartel als ooit huppelt hij van daag in lichtvoetige veerzen langs Leidse kwalijkheden. Wij houden z'n plaatsje ter redaktie evenwel op temperatuur; een goede vriend en collega kunnen wij node lang missen. Ook in de gelederen van de leve ranciers zijn gaten geslagen. De melkboer voorziet ons wegens inwo ning van kwalijke bacillen niet meer van zuivelproduk- ten, en de bakker dreigt ook elk ogen blik uit te zullen vallen, te oordelen naar de onhandig heid, waarmee hij tracht gelijktijdig zowel zijn brood- mand als een stuk of drie zakdoeken te hanteren. De eierendetaillist heeft eieren voor zijn geld gekozen en ligt nu thuis met een hete gröc. Hij heeft zijn buurman, een agent van een ziekenfonds, bereid gevonden - hoe wel deze in pluimveezaken geenszins bevoegd is - de affaire waar te ne men. De agent zal zich hiertoe, naast hetv afstempelen van verzekerings- kaarten, bezighouden met het afrij den van de eierencliëntèle. Voor de ze gelegenheid heeft hij achter zijn brommertje een aanhangwagentje gekoppeld waarin welgeschapen kip pen van de eierendetaillist hun pro- duktie op gang hopen te houden en daardoor in een veelvuldig voorko mende behoefte willen voorzien. Wat ons betreft, we tikken nog op onze lettermachine. Maar we zijn hard aan versterkende middelen toe. Als de slijter nu nog maar niet zijn winkel gesloten heeft! EEK.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7