ECHTPAAR D. C. VAN RIJN VIERT GOUDEN HUWELIJKSFEEST Met 21 jaar naar de stembus Aardbei bracht 600 gulden op WAS HAAR EERSTE JAAR ALS KONINGIN MOEILIJK? ECHTPAAR J. W. GRAAFLAND VIJFTIG JAAR GETROUWD „Samen op de kiek" in de Leidse Lakenhal Inauguratierede prof. dr. N. Beets ZATERDAG 10 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RUN Grondwetswijziging in voorbereiding De ministerraad heeft in principe zijn goedkeuring gehecht aan een gTondwetswijzigingsvoorstel van de minister van binnenlandse zaken tot verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd van 23 tot 21 jaar. Het wetsontwerp wordt thans te zamen met enkele andere kleine grondwetswijzigingen op het depar tement voorbereid. Het ligt in de bedoeling der rege ring nog vóór de verkiezingen van de Tweede Kamer in 1963 dit wets ontwerp door de Staten-Generaal te doen behandelen. Wanneer er tussen 1963 en 1967 geen Kamerverkiezingen plaats heb ben, zullen in 1967 voor het eerst mannen en vrouwen van 21 jaar af het stemrecht kunnen uitoefenen. Dit betekent een toeneming van het kie zerskorps met ruim 387.000 21- en 22- jarigen. Op de veiling te Geldermalsen is gistermiddag een kas-aardbei aange voerd, die bij opbod werd verkocht. De eindopbrengst, 600,komt ten goede aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Vijftig jaar geleden, om precies te zijn op de 1ste maart 1912, besloten de toen 21-jarige mejuffrouw Heemskerk uit Ter Aar en de 25-jarige D. C. van Rijn, zoon van de expediteur en fou- ragehandelaar Th. van Rijn te Ouds hoorn in Ter Aar de huwelijksreis te beginnen. Nu een halve eeuw later, woont het gouden bruidspaar nog in het zelfde huis, waarin destijds vader Van Rijn zijn expeditiebedrijf had. namelijk in de Bloemstraat, achter in rechts, zoals dat vaak nader aan geduid wordt. Ds. C. Heemskerk, Hervormd pre dikant te Ter Aar, voltrok het huwe lijk in de historische kerk aan de rand van de Vierambachtspolder. Bijna vijftig jaar heeft het echt paar in de Bloemstraat gewoond en met trots noemen zij zich de „oudste" bewoners van deze straat. Het expeditiebedrijf werd vroeger altijd met paard en wagen uitgevoerd. Een goed jaar geleden zei koningin Fabiola tot alle Belgen eenvoudig: „Mijn hart en mijn leven zullen voortaan niet meer alleen myn man, maar ook u allen toebehoren". Nü weet men allerwegen, dat Fabiola even populair is als Astrid was. Wat er gaande is aan het Belgische hof en welke veranderingen zich daar voltrekken, dat wordt onthuld in een artikelenreeks, die volgende week in Libelle begint. In het nieuwe nummer van Libelle bovendien: „de A.O.W. behoeft niet uw enige inkomen te zyn", „re cepten voor drie verschillende bruiloftsdiners" en „hoe boei ik mijn man?". Wanneer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart by Libelle, Nassauplein 8, Haarlem. Nog heel goed herinnerde de heer Van Rijn zich de reactie van zijn va der, toen hij de eerste auto een T.-Fordje had gekocht voor zegge en schrijve 3.00.-. Dat ding kwam de werf niet op, later gebeurde dat echter wel, toen ook vader Th. Van Rijn wel inzag, dat de auto toch ook niet tegen fe houden was. Bijzonder verheugd zijn bruid en bruidegom over het bezoek van de dochter en schoonzoon uit Canada, de heer en mevi. Kroon, die met hun vier kinderen dit gouden huwelijks feest niet willen missen. De heer en mevr. Van Rijn hebben vijf kinderen, die weer 19 kleinkinderen bezitten. In verband met het bedrijf wordt het feest gevierd op zaterdag 17 mrt. in hotel Toor, waar des middags van 3.30 tot 5 uur gelegenheid zal zijn te feliciteren. Foto: Het gouden echtpaar Van Rijn met dochter en schoonzoon uit Ca nada. TECHNISCH georiënteerde foto grafen kunnen in de Lakenhal hun hart ophalen aan een serie oude en zeer oude camera's. Ook in de vo rige eeuw werden al handzame toe stelletjes gemaakt, niet veel groter dan een vuist, terwijl men tevens leert dat de reflexcamera niet van vandaag of gisteren is, maar in oer vorm al in 1890 voorkwam. De tentoonstelling is gisteravond door ir. J. J. Terwen, conservator van het Prentencabinet geopend. De ten toonstelling blijft tot 9 april a.s. De fotografie anno 1890, het hoofd van de jongedame rust in een z.g. kopstuk, dat op de foto niet te zien is, Hoekje van de tentoonstelling „Sa men op de kiek". Door een vrachtwagen is de 15- jarige R. Visscher uit Bunnik giste ren dodelijk aangereden. De jongen reed met een vriendje op de fiets, toen de vrachtwagen de beide jongens wilde passeren. De 15-jarige R. Vis scher viel en kwam terecht onder een achterwiel van de auto. De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain is ernstig gewezen op het onjuiste van zijn optreden op 27 februari op de luchthaven Schip hol. Aangezien de hoofdvlootaalmoe zenier reeds op de ochtend na het gebeurde zijn verontschuldigingen heeft aangeboden, zowel in algemene zin als aan de voorzitter van de fede ratie van Nederlandse Journalisten, worden geen verdere maatregelen overwogen. Dit antwoordt de minister van defensie, de heer Visser, onder meer op schriftelijke vragen welke de heer Bakker (CPN), indertijd stel de in verband met genoemd optreden van mgr. de Sain. In zijn antwoord zegt de minister ook nog, dat de uitingen van de hoofd vlootaalmoezenier een gevolg waren waren van een verkeerde indruk welke deze kreeg, n.l. dat de be trokken dienstplichtige werd lastig gevallen. Daarom antwoordt de be windsman ontkennend op de vraag van de heer Bakker of mgr. de Sain liever niet belast dient te zijn met de zielszorg voor militairen. Nederlandse oefenterreinen voor Duitse militairen Het ministerie van defensie in Bonn heeft gisteren voor het eerst toegegeven met de Nederlandse re gering in onderhandeling te zijn over oefenterreinen in Nederland voor Duitse militare eenheden. Tot nog toe hadden Duitse woord voerders steeds gezegd „wij weten niets over deze kwestie", hoewel er reeds diverse malen openlijk dus- cussie over het onderwerp werd ge voerd. Gisteren echter verklaarden de Duitse woordvoerders, dat er geen fundamentele verschillen meer be stonder tussen Duitsland en Neder land, maar dat er nog enkele bijzon derheden moesten worden uitge werkt. Vraagt demonstratie aan! MEERPOELS NAAIMACHINEBEDRIJF Breestraat 171 LEIDEN Tel. 01710-24815 (Advertentie) Volgende week woensdag 14 maart hopen de heer J. W. Graafland en zijn echtgenote, mevr. S. Graafland- Van Vliet, het feit te herdenken dat zij een halve eeuw geleden in Aar- landerveen in het huwelijk traden. „Ik weet het nog als de dag van gisteren" vertelde de bruid, dat de toenmalige ambtenaar van de burger lijke stand, wijlen de heer G. van Gulik, ons in het oude raadhuis aan de Raadhuisstraat, thans het kantoor van een ziekenfonds maatschappij, trouwde. De bruid, die geboren is in Zevenhoven, was toen 23 jaar en de bruidegom, die geboren is in Aar- landerveen, 25 jaar. De heer Graaf land werkte toen als klompenmaker bij de Eerste Nederlandse Klompen- fabriek, die een halve eeuw gevestigd was in een fabriek aan de Prins Hen drikstraat, waar nu de motorenfa- briek „De Industrie" staat. Blijkbaar was de heer Graafland aan deze plek nog al gehecht, want toen de klom penmakerij ten gronde ging, schakel de hij rustig over naar de motoren- fabriek „De Industrie". Dat gebeurde al nadat hij enkele weken getrouwd was. Ook heeft hij nog 15 jaar als on derhoudsmonteur gewerkt bij de fa. F. P. Bon aan de Woubrugseweg. Toch trok „De Industrie" blijkbaar meer, want de laatste 15 jaar werkte hij weer in zijn oude bedrijf. Het echtpaar heeft 48 jaar in het zelfde huis gewoond aan de Raad huisstraat 125. De twee eerste jaren woonde men wat meer „op het dorp aan", maar toch ook in de Raadhuis straat. Het huwelijk werd gezegend met vijf kinderen, waarvan de zoon Jan in de oorlog in Overschie is gesneu veld. Er zijn 13 kleinkinderen en een achterkleinkind. De 14de wordt er in gebouw Con cordia een familiedag gehouden, waar dan tevens van 7 tot 8 uur ge legenheid bestaat het echtpaar te fe liciteren. KONINGIN BIJ TONEELVOORSTELLING De Koningin heeft gisteravond, ge. heel onverwacht, de voorstelling bij gewoond, welke de toneelgroep van oud-studenten in de Singer-concert- zaal te Laren gaf van het Engelse blijspel, in de vertaling van Victor Varangot, „Op het lady-kantje af". 340 kuikens, die zich bevonden in de kuikenschuur van een brand- stoffenhandelaar te Luttikhuizen, te Harskamp, zijn gisteren verbrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een kolen- kachel, waardoor houtkrullen vlam hebben gevat. DE FOTOGRAFIE werd rond 1840 on geveer gelijktijdig uitgevonden door de Fransman Daguerre en de Engels man Hill. De tentoonstelling „Samen op de kiek" in de Lakenhal laat de eerste foto zien, die Daguerre maak te: enige stenen of gipsen reliëfs. Men ziet een portret van de be roemde Fransman en men krijgt ook de fameuze heliografieën van Hill te zien. Deze onthullende tentoon stelling over 120 jaar fotografie heb ben we te danken aan de „IKON", de interuniversitaire Kunsthistori sche Studentenorganisatie, die de beschikking kreeg over het materiaal over fotografie, dat het Leids pren tenkabinet bezit. Het grootste deel komt uit deze collectie van Gregoir, de fotograaf, die zijn historische ver zameling aan het Prentenkabinet na liet. ER IS VEEL veranderd sinds de Daguerréotypieën, sinds de tijd, dat de getormenteerde jongedochter een kwartier lang aan het spanjjzer lag en zich vooral niet mocht bewegen. Geen wonder, dat het soms voor kwam, dat na twintig minuten ge noemde jongedochter met de neus tegen de lens van het fototoestel ge- Foto van onbekende dame in 1843 drukt stond, gebiologeerd en stapje gemaakt door 'n onbekende fotograaf. voor stapje naar voren gekomen. Al spoedig zijn er in de geschiedenis van de fotografie pogingen onder nomen kunst-fotografieën te maken. We zien vrouwen speels over het ga zon dansen en worden verwacht hierin „de zomer" te zien; een prent van ritme in de arbeid, doet den ken aan het impressionisme van Breitner, een mistige foto van de paardetram uit 1892 van A. Stieglitz blykt een vrij vroege poging sfeer in de foto te brengen. Invloeden van stijlen in de schilderkunst zijn in de fotografie te herkennen, maar toch bewijst ook deze tentoonstelling, dat zij op de duur een geheel eigen le ven ging leiden, dat de camera op de eerste plaats de stille getuige van het leven werd. Een jong meisje be spiedt door Maria Austria, en Parijs volksrestaurant gezien door Joan v. Keuken, een aangrijpend beeld van Hongersnood in India door W. Bis- schof, alle foto's uit deze tijd, zijn méér dan bij voorbaat mislukte ex perimenten met geduldig geplakte fotomontages, en duistere overvloei ers. EEN TABLEAU in een zij zaaltje laat zien hoe het rond 1890 bij de fo tograaf gesteld was. Ook de beroem de Leidenaar, J. P. Kiek, student fotograaf, wiens naam voor eeuwig voortleeft in „het kiekje" is met kunstgewrochten vertegenwoordigd. Van hem wordt verteld, en een foto van zijn atelier aan de Rijnsburger- weg ondersteunt dit verhaal, dat hij het bruggetje voor zijn deur opklap te, als het binnen te druk werd en hij de stroom van belangstellenden niet bijtijds op de kiek kon krijgen. Leidse Universiteit In het Groot Auditorium der Leid se universiteit heeft gistermiddag dr. N. Beets, benoemd tot hoogleraar in de toegepaste psychologie, zijn inau gurele rede gehouden. De rede van prof. Beets had als titel: „In ver staanbare taal". Prof. Beets stelde, dat psychodiag- nostische arbeid bestaat uit observe ren, zich een duidelijk beeld van een persoon vormen en overbrengen van het beeld, dat men zich vormde in voor anderen verstaanbare taal. Het instrumentarium van de psycholoog dat in hoofdzaak uit tests bestaat, kan op twee manieren bekeken worden. Vaak wordt een test als een op zich zelf stand instrument, dat bijna foutloos werkt, beschouwd. Men kan echter ook de aandacht richten op het testen als een belangrijke gebeur tenis in het leven van een mens, en hecht dan een relatieve betekenis aan de uitkomsten van bepaalde tests. Uiteenlopende uitgangspunten. De psycholoog, die en individueel mens onderzoekt gebruikt zijn in strumentarium op een andere wijze dan de research-psycholoog in een wetenschappelijke instelling. Men trekt vanuit zeer uiteenlopende uit gangspunten en heeft andere doel stellingen en gaat methodisch ver schillend te werk. De meer natuur wetenschappelijke methoden van on derzoek zijn op hun plaats wanneer de research-psycholoog aan het werk is. Wanneer een psycholoog de indivi duele vragen van zijn cliënt moet beantwoorden, is het hanteren van o.a. de fenomenologische methode noodzakelijk. Beide methoden moeten beheerst worden. Wijsgerig klimaat. Het denkklimaat waarin de alge mene psychodiagnostiek thuis hoort, is niet een natuurwetenschappelijk, ook geen fenomenologisch, maar het wijsgerig-antropologisch denkkli maat. In de woning van de wijsge rige antropoloog treffen psycholo gen, artsen, pedagogen, predikanten, priesters, sociologen, criminologen en vele anderen elkaar, in een zich be zinnen op de essentiële vragen om trent het mens-zijn, het bewonen van de wereld door de moderne mens.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4