i<KK WIE PUZZELT ER MEE? v'jl A VRIJSPRAAK GEVRAAGD IN SABELPR1KAFFAIRE De avonturen van MICKEY MOUSE Weerbericht I lllllllilllilip iliisiiijilniiiiiiiilpnipiiiiiP die kwaliteit verlangen! WEEKELYKSE CRONYCKE 100 miljoen voor Nieuw-Guinea giro 323300 t Appèlzaak voor Haags gerechtshof weer in Europa CZ3 Benoemingen Bisdom Haarlem ZATERDAG 10 MAART 1962 DE LiEIDSE COURANT PAGINA 3 Horizontaal: 1 schavuit, 6 meest W. deel van Java, hoofdstad Serang, 11 hoofdstad van Sumatra's oost kust, 12 vis, 14 gem. in Gelderl., 16 nakomeling. 17 titel van de vroegere vorsten van Rusland. 19 hoofdwerk der oudnoorse letteren, 20 gem. in Zeeland, 22 ondergeschikte, 24 mid delbare leeftijd (afk.), 25 water in N. Br., 27 scheikundig element (afk.), 28 geheel de uwe (afk. Lat.). 29 teken in de dierenriem, 31 jongensnaam, 33 voorzetsel, 36 dorp in N. Brab., 38 appel, 40 akelig, 42 gem. in Over., 43 dorp in Limb., 44 ongarane, 45 zwar te, 47 ringbeugel met tongetje, 49 de geest van de rijstcultuur (Java), 51 troefkaart, 52 afgelegen, 53 nummer (afk 55 onbekende, 57 voorzetsel, 58 lidwoord, 59 hoofdofficier, 63 wijnstok, 66 titel van Turkse land voogden, 67 munt in Perzië, 69 vriendin (Fr.), 70 gem. in N.H., 72 lichaamsdeel, 73 gesneden ram, 74 bekend Eng. admiraal, 75 onderbed. Verticaal: 1 buitenmuur van een gebouw, 2 stad in Arabië, 3 akelige, 4 onbekende, 5 schijngestalte der maan, 6 vel papier, 7 na dato (afk.), 8 telwoord, 9 zijtak Po, 10 opium, toebereid om te roken, 11 steensoort, 13 water in N. Brab., 15 wezelachtig dier met kostbaar bont, 17 uitroep ter aansporing, 18 kikkerkuit, 21 jon gensnaam, 23 verouderd woord voor ivoor, 26 metaalsoort, 29 bereids, 30 zijtak Weser, 31 stad in Oostenrijk, 32 houtworm, 34 enkele 35 deelne mer aan een wedren, 37 wereldtaal, 38 kippenloop, 39 voorzetsel, 41 bijl, 44 oom (Z.N.), 46 verstandig (bar- groens), 48 soort hond, 50 zijtak Donau, 52 meertje, 54 verdicht ver- i- I ii de enige echte (Advertentie) haal in proza, 56 keurig, 57 metaal soort, 58 dorpspleintje met hoge bo men, 60 vreemde munt, 61 stad in Rusland, 62 salaris, 63 het tegenge stelde van koud, 64 genoeg gekookt, 65 meisjesnaam, 68 soort onderwijs (afk.), 71 staats-bedrijf (afk.), 73 hoc tempore (afk.). Ons Leyden heyt een wys bestier, wie wil sulx teeghenspreecken? Staet op de bres voor mensch en dier, soo dickwerf is gebleecken. Sints jaer en dagh treckt onse stad teeghen verval ten stryde en meenigh woord (heyt men gehoord) de Vroedschap daeraen wydde. De binnenstadt, hoe pittoresque, is niet dan puyn en crotten en staet sint jaer en dagh te stincken en te rotten. We gee ven fotoboecken uyt met wat de stadt aen schoon heyt maer wie de waerheyt dan- aenschouwt siet, dat men niet dan hoon seyt. Het ongediert heyt vryelyck spel, het weemelt van de rotten, die, sich vermeerd'rend by de vleet, er nacht en dagh raevotten tot arghernisse. van de man, die't eyndelyck wat beu is dat't rattenvolckjen, soo brutael, nogh verder gaet. Want sneu is: dat deese hellebeesten oock de coopwaer aen gaen tasten van onse braeve middenstand die soo sit met de lasten. De Sleutelstadt seght (en terecht) datter de eygenaeren van al dat puyn aeenspraeckelyck syn voor rommel en gevaeren die't viese rattenleegher brenght voor goederen en menschen. Maer datter iets aen wordt gedaen hoort tot de vroome wenschen. „Aenhoort myn woord", soo seght de stadt, „Maer sie oock naer de daeden, die 'k niet en pleegh. 'k En waegh my niet op sulcke beestenpaeden." „Al ben ick oock eygenaeres van vuyl en puyn en ratten, ghy moet my eerst betaelen gaen voor ick het aen gae vatten die rotsooy eens te maecken vry van ooverlast en rommel." Dat gaet myn burgherbreyn te hoogh, want hoe is't nu, wat drommel? Staet dan de stadt booven de wet, die d'ooverheyd zelf maeckte en op soo onbeschaemde wys aen haere plicht versaeckte? O, Sleutelstadt, wat syt ghe cleyn waerin ghe groot most weesen. Het opgeruymd staet netj ens, soo we dickwerf kunnen leesen, geldt sulx alleen de borghery en niet d'autoriteyten? Dat ons de rat het been afenaeght, is't stadtsbestier te wyten. O borghery der Sleutelstadt, die steeds het recht beminde, als ghy Uw duyten maer betaelt, dan is pas recht te vinden. POST SCRIPTUM: Soo juyst vernam ick dat de stadt tot afbraeck heyt beslooten. Daermee wordt dus de saeck in'n ander vat geghooten. Het is dan drae niet meer een vryplaets voor de ratten, al wordt het sulx dan wel voor honden ende catten. Voor de wekelijkse puzzel stellen wij weer twee prijzen van 5,- be schikbaar. Oplossingen dienen vóór donderdagmiddag a.s. 12 uur in het bezit te zijn van de „puzzelredaktie". Wij wensen de lezers veel genoe gen en tevens veel geluk. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 krab, 4 Essen, 8 raam, 11 raket, 12 loket, 13 meel, 14 nodig, 16 node, 17 sla, 19 kus, 20 vel, 22 aga, 24 bos, 26 Ierseke, 29 passage, 32 raat, 33 kloon, 34 Edom, 35 tod, 36 ets, 37 Norg, 40 Oerle, 41 spie, 43 esdoorn, 45 snuiter, 47 bed, 49 gil, 51 ver, 52 mep, 54 Let, 57 adel, 58 linie, 60 neep, 61 ritus, 62 stuur, 63 peen, 64 stras, 65 sein. Verticaal: 1 kamp, 2 Ares, 3 bal last, 4 een, 5 stok, 6 Elis, 7 nog, 8 Renesse, 9 atol, 10 mees, 15 dun, 18 age, 20 vos, 21 Lea, 23 akkoord, 24 banteng, 25 ego, 26 Irene, 27 Raard, 28 Elden, 29 Poels, 30 adept, 31 em mer, 38 Oss, 39 gobelin, 41 Silenus, 42 iep, 44 oer, 46 uil, 48 den, 50 harp, 51 Vere, 52 mist, 53 Pisa, 55 tere, 56 span, 58 lus, 59 ets. Wij zullen dezer dagen een che que van 5,- toezenden aan mevr. A- v. d. Berg, Hoofdstraat 114, Noord- wijk aan Zee, en aan de heer M. Gravenhorst, Roomburgerlaan 65, Leiden. Deze twee lezers zonden 'n goede oplossing in en werden door het lot als prijswinnaars aangewe zen. Begroting ingediend Nederland zal voor 1962 bijna 101 miljoen gulden neertellen, om het nadelig saldo der begroting van wes telijk Nieuw-Guinea te dekken. In de toelichting op deze nu bij de Tweede Kamer ingediende begroting o.m., dat minister Toxopeus en staatssec retaris Bot gouverneur Platteel heb ben gevraagd, de tot eind 1983 du rende fase van het tienjarenplan „uitbreiding te geven met hetgeen voor de jaren 1964 en 1965 nodig is en bereikbaar wordt geacht met het oog op de verwezenlijking van dit plan". De regering ziet een nieuwe struc tuur van het interne landsbestuur op Nieuw-Guinea onder het oog, waarbij rekening wordt gehouden met verlangens van de Nieuw-Gui- nearaad, die de „bestuursmacht" ge deeld wil zien met, of overgenomen door de vertegenwoordigers van het volk. In de afgelopen maanden - aldus de toelichting - heeft de afdeling be volkingsvoorlichting op Nieuw-Gui nea bijzonder aandacht besteed aan de verruiming van de staatkundige kennis der bevolking. De via pers, radio en volkslectuur ingezette cam pagne zal worden voortgezet. Onaanvaardbaar wordt genoemd, dat grote delen van westelijk Nieuw- Guinea nog veel langer buiten be- stuursbemoeienis blijven, waardoor de „toestand van primitiviteit" met alle daaraan verbonden gevolgen" zou worden bestendigd. Het ligt in de bedoeling, dit jaar vijf nieuwe bestuursposten in het centrale berg land te openen. Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van KATHOLIEKE KERKENBOUW te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom SCHULD IS AGENT NIET TE VERWIJTEN Het Hof in Den Haag heeft zich gisteren uitvoerig beziggehouden met de zaak van de „noodlottige sabel steek". Zoals bekend, is bij de kers boomverbranding in Den Haag op 2 januari 1961 de 16-jarige scholier Pim Schol te door een prik met een sabel dodelijk gewond. De S3-Jarige Haagse agent van politie H. A. jL. wordt ervan verdacht de dodelijke prik te hebben toegebracht. De offi cier van justitie bij de Rechtbank in Den Haag had tegen L. wegens dood door schuld 100 boete geëist. De rechtbank heeft L. later wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, om- da* niet precies is komen vast te staan wie van de agenten de dode lijke prik heeft toegebracht. Van dit vonnis is de officier van justitie in beroep gegaan. De eerste getuige, mr. N. W, de Grooth, rechter in de Haagse ar rondissementsrechtbank, verklaarde op een bewuste avond een jongen, naar later bleek Pim Scholter, op de Segbroeklaan te hebben zien lo pen. Twee agenten met de sabel in de hand liepen kort achter de jongen aan. Hü verklaarde de agenten meer dere malen slaande bewegingen met de sabel te hebben zien maken. Plot seling zag hij een der agenten - wie dat wist hij niet meer - een steken de beweging maken. „Ze steken hem nog dood ook", had hij op dat mo ment gedacht. Kort daarop zag hij de jongen vallen. Geen reden. Een bewoonster van het hoekhuis op de Goudsbloemlaan, mevrouw Van Gent, verklaarde eveneens de jongen te hebben zien lopen. Vcigens haar liep de jongen zo langzaam, dat de agenten hem makkelijk konden pakken. Ook zij had de jongen na de steek op de grond zien vallen. Zij verklaarde echter dat voor het op treden van de politie op dat moment geen reden was. Van samenscholin gen of relletjes was geen sprake, al dus mevrouw van Gent. Onrustig. Het was bij de verbranding in de Bloemenbuurt onrustig geworden en jongelui gooiden met brandende kerstbomen over hoofden van klei ne kinderen heen. Later, na het do ven van het vuur, vernieldeen jon gens auto-antennes, koplampen, heg gen in voortuinen en zij gingen zelfs sjouwen met arzettingshekken. Billcprikkertje. De politie rukte, nadat gummistok ken niet hadden geholpen, ten slotte met sabels uit. „Geef ze maar bille- prikkertjes", moet daarbij een poli tieofficier gezegd hebben. Op de Seg broeklaan liepen uiteindelijk, bij het uiteendrijven van de rebellerende jeugd, twee agenten met getrokken sabel achter één jongen. Die jongen was Pim Scholter en op een gegeven ogenblik viel hij neer, naar later bleek in de rug geprikt met een sa bel. De wond was dodelijk, een li chaamsslagader was geraakt. Er waren voor het gerechtshof weer enkele burger-getuigen, omwo nenden en buurtbewoners. Enkelen hunner vertelden omstandig over het rumoer van de jeugd en men vond, dat de politie nog wel dat „slap" was opgetreden. Verklaring van verdachte. De verdachte, die sinds 1955 bij de politie in dienst is, verklaarde de be wuste 2 januari regelmatig charges met ie sabei te hebben moeten uit voeren. Was de ene straat leeg, dan verzamelden de jongens zich weer in een volgende straat, zo zei hij. Op de Sagbroeklaan was hij Pim Schol- te tegengekomen. Hij had de jongen een tik met zijn sabel gegeven. De jongen was echter brutaal, waarop hij hem weer gevolgd was. Zijn col lega Verbeek zou met hem meege lopen zijn. „Ik heb hem alleen maai een tikje of prikjes met de sabel ge geven," zo zei hij. Op een vraag van de president of hij mogelijk met de sabel in de hand gestruikeld zou kunnen zijn, antwoordde hij ontken nend. Wie zei hij nooit geinstru- eerd te zijn in het hanteren van de sabel. Na het gebeuren hebben alle agenten echter deze instructies wel gekregen. Ook zijn de sabelpunten afgestompt. Jongeren meer schuld. De advocaat-generaal, mr. F. J G. Baron van Voorst tot Voorst, zei in zijn requisitoir het in hoge mate betreurenswaardig te achten, dat Pim Scholte tengevolge van een sabel- prik is gestorven. Dit tragisch gebeu ren heeft op iedere politieman in druk gemaakt, zo zei hij. Het gedrag van de jongens vond hij zeer ernstig. Hij had de indruk gekregen, dat Pim Scholte, meegenomen in een „opstan dige menigte van jongeren", in de ban is geraakt van het gezamenlijk verzet tegen de politie. Dit verzet ging naar de mening van de advo caat-generaal echter alle perken te buiten. Hij achtte de jongeren meer schuldig dan de agent, die de prik zou hebben gegeven. Hij achtte L. niet schuldig en concludeerde tot vrijspraak aangezien hii niet bewe zen achtte dat L. het dodelijke wapen heeft gehanteerd en dus volgens de maatstaven van het Nederlandse strafrecht niet schuldig kan zijn aan dood door schuld. De verdediger, mr. J. F. B. Rut gers vroeg het hof zijn cliënt vrfj te spreken. Dit zal vrijdag 23 maart arrest wyzen. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): LATER VERSPREIDE OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk nog wat regen of motregen, hier en daar mist en weinig wind. Later ver spreide opklaringen en matige wind uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. Het HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zw. bew. geh. bew. sneeuw regen zw. bew. regen regen regen regen motregen geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist mist regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. mist h. bew. PAUZE Morgen: Eerste zondag van de Vas ten. Mis: „Invocabit me Hij zal Mij aanroepen en Ik zal hem verho ren (uit psalm 90). Statie-kerk te Rome: St. Jan van Lateranen. Over al het belangwekkende dat de gelovigen die tegenwoordig nog maar zelden „beminde gelovigen" worden genoemd! morgen te ho ren en te lezen krijgen, zouden we heel wat kunnen vertellen. Maar la ten we ons beperken tot psalm 90. Deze psalm komt van begin tot end in de mis voor, zij 't door elkaar ge husseld. Het kostelijke, en bij alle ernst toch wel vermakelijke van het geval is de bijbelvastheid van de dui vel. Vlotweg haalt de Satan een tekst aan uit de H. Schrift om O. L. Heer te verleiden tot vermetel vertrou wen in de Voorzienigheid (evangelie). Verduiveld handig pikt hij een vers uit psalm 90, een van de prachtigste die er is. Hij krijgt echter nul op re kest. De moraal van het verhaal zou kunnen zijn, dat de Duisternis slu we gasten bergt, die ons proberen te bedotten in onze godsdienstigheid. Vroom verborgen eigenwaan is er een voorbeeld van. Eigenwaan de kop in drukken blijft trouwens een dagelijks karwei voor iedereen! PUZZEL Oplossing no. 536. Horizontaal. 1 Waspik, 5 mi, 6 do, 7 aks, 9 toe, 10 air, 11 stoot, 13 Ane, 15 aan, 17 pan, 19 ma, 21 as, 22 prieel. Verticaal: 1 wik, 2 st., 3 ido, 4 koen, 5 mat, 8 satan, 9 troep, 12 kamp, 14 Ans, 16 aar, 18 aal 20 de. PUNT „Laat maar eens zien, hoe je kunt schietendie daar is misschien wel op talent uit!!" Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de bediening aan pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen, te Amsterdam (H. Vincentius). Tot zijn opvolger is be noemd de z.e. heer C. W. J. Wenne- ker. Tot pastoor te Schermer (N.-H.) heeft hij benoemd de w.e. heer M. L. M. Welling, die kapelaan was te Nw.- Vennep (N.-H.).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3