Kinder ohó c/ezecjd Yvonne de Gaulle (61) is een eenvoudige vrouw Brief uit= Parijs figuur in ere Vrouw heeft thuis genoeg te doen Baby ligt graag op zijn buikje Presidentsvrouw gebruikt voor't eerst lippestift Geen proef Mevrouw Doorsnee Men kan niet alles weten Volgens een Paryse commentator schijnen er in het woelige Frankrijk van nu maar twee stabiele personen te zyn. De ene is president Charles de Gaulle en de ander zyn vrouw Yvonne. De bereidheid en zelfs het enthousiasme van De Gaulle voor het leiderschap is welbekend. Niet voor niets is hij de be roemdste Fransman na Napoleon geworden. Mevrouw De Gaulle's opkomst als een geliefd persoon is niet zo bekend, maar nog opmerkelijker. Nog maar enkele jaren geleden was zij dik en lomp en kleedde zij zich in gemakkelijk zittende kleding. Nu ziet zij er charmant, verzorgd en chic uit. Zij verschijnt by staatsgelegenheden in zijde en met glanzende sieraden. Zelfs op de televisie ziet zy er gracieus en vitaal uit. en Syrië. Hun drie kinderen, Philippe, Elisabeth en Anne (die in 1948 op 20-jarige leeftijd stierf), werden in de ze tijd geboren. „Zij is goed, toegewijd en praat over huwelijken en gezinnen" Yvonne de Gaulle is eenenzestig jaar Zij gebruikt nu voor het eerst in haar leven lippestift en laat voortaan ook haar haar bij de kapper verzorgen. Tijdens een bezoek aan Londen in 1960 droeg zij haar eerste geborduur de avondjapon. Nu heeft zij er twaalf gemaakt door de Paryse ontwerper Jacques Heim. Zij is niet alleen uiter lijk een eerste dame geworden; zij han delt er ook naar. Mevrouw De Gaul le oogstte veel succes op de eerste reis van de nieuwe liner France. Op deze reis vertegenwoordigde zij haar echtgenoot, die liever in Parijs bleef. Dit is allemaal niet gemakkelijk ge weest voor Yvonne de Gaulle Zij zou nog steeds liever een huiselijke vrouw zijn. Een intieme kennis van haar heeft over haar geschreven: „Zij 's goed en toegewijd, haar conversatie gaat over huwelijken, gezinnen en fa milieleden. Zij breit veel en laat het familiealbum zien terwijl de mannen praten". Verbanning Onhandig Zij kwam op de wereld als Yvonne Vendrous, dochter van een rijke koek fabrikant en leerde De Gaulle net na de eerste wereldoorlog kennen. De broer van mevrouw De Gaulle, Jacques Vendrous, een Franse afge vaardigde herinnert zich: „De Gaul le was een onhandige jongeman, die tijdens een receptie een kopje thee in de schoot van zijn zuster liet val len'" Yvonne vond de lange kavalerie- officier aardig, al kon hij niet goed met theekopjes overweg. In hun eers te huwelijksjaren verhuisden zij tel kens van de ene garnizoensplaats naar de andere, in het Rijnland, Frankrijk In de dertiger jaren vestigde het ge zin zich in Colombèy-les-deux-Eglises, 150 mijl van Parijs, waar het nu nog woont. Tijdens de oorlog gingen de De Gaul les naar Engeland. Charles de Gaulle om de vrije Fransen aan te voeren en zijn vrouw om een thuis te maken in Hertfordshire. Na de oorlog ging het met de poli tieke carrière van De Gaulle niet best en hij werd langdurig verbannen om in 1959 als president terug te keren. Mevrouw De Gaulle en haar man blyven trouw aan de vrienden die maakten in de dagen dat hij nog niet beroemd was. Bij een maaltijd kan er bijvoorbeeld zomaar een priester of een oud-legerofficier uit de vroege re dagen mee aanzitten. Na het eten spelen zij vaak kaart. Zy speelt goed en als haar man twijfelt, wflst zy vaak de kaart aan die hij moet spe len. Dikwijls protesteert hij dan „Laat me zelf spelen, Yvonne", maar hy volgt altijd haar raad op. Voor haar echtgenoot moet zij de combinatie zyn van vrouw, vriendin, kok en vertrouwelinge. Zy moet er voor zorgen dat zy er aantrekkelijk blijft uitzien. Zy moet lezen en stude ren om intellectueel op peil te blyven. Zij zal misschien zelfs zyn secreta resse en zakelyk adviseur moeten zijn. Voor haar kinderen moet zij moeder, verzorgster en onderwijzeres zyn. En thuis moet zy een gezellige sfeer we ten te scheppen. Als zij dit alles goed wil doen en ook de boodschappen moet doen en het huis onderhouden, blyft er wei nig tijd over om buitenshuis te wer ken. Net genoeg om elke middag een welverdiend middagdutje te doen. door Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw vierjarig dochtertje erg ver legen is en niet gedag wil zeggen, schud haar dan niet door elkaar en dwing haar niet haar mond open te doen. Zeg ook niet, dat zy haar ton verloren heeft, of dat de mensen haar niet zullen opeten. Het is volkomen na tuurlijk dat kinderen zich terugtrek ken als vreemden tot hen spreken, al menen die het nog zo goed. Het kind voor deze houding beknorren kan al leen maa leiden tot een nog grotere verlegenheid. Antwoord voor haar, op een plezie rige wijze en probeer het gesprek op een ander onderwerp te brengen. ITw dochtertje zal luisteren en van u leren hoe zij een groet behoort te beant woorden. Na een poosje zal zij haar verlegenheid overwinnen en zelf haar woordje doen. U kunt haar ook hel pen door te zeggen als u een kennis ziet „Kyk, daar is mevrouw De Wit. Ik ga haar even gedag zeggen. Houd dj kleine bij de hand terwyl u me vrouw De Wit begroet. Als uw negenjarige dochter zich ge draagt aJs een halve wilde, geef haar dan geen standjes en dwing haar niet zich meer als een „dame" te gedra gen. Een kind is geen volwassene in zakformaat. Toon u bereid haar kwajongensma nieren te dulden, denkend dat deze pe riode heus wel voorbij zal gaan. Een kind van negen jaar moet nu eenmaal rennen, klimmen en klauteren. Laat haar dus na schooltijd heerlijk buiten spelen in kleding die een stootje heb ben kan. Binnen drie jaar zult u on dervinden, dat het meisje uit zichzelf haar uiterlyk gaat verzorgen. Pas dan kunt u haar helpen een „dame tje" te worden. Als u haar nu reeds lastig valt, zal ze altijd een hekel houden aan het idee een dametje te zijn met als resultaat dat haar kwa jongensstreken langer zullen duren. Taille en boezem krijgen volle aandacht Al direct na de eerste shows van de Paryse mode-ontwerpers was men het erover eens, dat de vrouwen, die in het nieuwe seizoen naar de nieuw- I ste mode gekleed gaan, byzonder aan trekkelijk zijn voor de man. De nieu we mode wijdt veel aandacht aan taille en boezem. Zelfs de mannequins zagen er leuker en voller uit dan in an dere seizoenen. De rokken blijven kort en wijd en er zijn diepe décolleté's, vooral aan de rugzijde. De taille wordt gemarkeerd met brede, glanzende lederen ceintuurs en de materialen zijn dun en vaak door zichtig. De mantels hebben een ver hoogde taille en zijn straksluitend. Er zijn weer getailleerde blouses met een nieuw idee - bijpassende stoffen cein tuurs voor de rok. De blouses zijn ver vaardigd van mooie, bedrukte zijde. Enige ontwerpers kwamen tevoor schijn met nieuwe ideeën voor bont. Patou toonde mouwloze jakjes van zomerbont. Balmain ontwierp een keurig pakje voor in de stad, in eer ste soort zwart bont, dat zo soepel verwerkt kan worden als zijde, met een brede lederen ceintuur op de rok. Keuze Hoe u zich deze lente en zomer zult kleden hangt af van de ontwerper, die u kiest. Als Pierre Cardin uw keuze is, zult u om uw middel een brede ceintuur met gesp dragen. Cardin maakte deze ceintuurs tot zijn handelsmerk voor dit seizoen en gebruikte ze op alle kle dingstukken van mantels, tot mantel pakrokken, japonnen en baljurken. Maar als u Marc Bohan van het huis Dior aanhangt, zult u de aan dacht vestigen op uw heupen in plaat9 van op uw taille. U zult japonnen dra- gen met blousende bovenlijfjes en uw ceintuurs laag om uw heupen van rok, japon of mantel, slingeren. Als het jonge modehuis Nina Ricci u aantrekt, zult u décolleté's in uw ja ponnen hebben, uw taille ingorden eD japonnen kopen met wijde, crinoline rokken. U zult zijdegaas prefereren voor de zomer en enthousiast zijn over tropische kleuren, zonnebloemgeel, fel oranje en turquoise. Maar als Mare Bohan uw uitverko rene blijft, zult u zijn rustige kleuren dragen, namelyk grijs, marineblauw en zacht rose. De nieuwste modesnufjes op schoe- nengebied: naturel- en zwartlederen sandalen, zonder hiel en met dunne, lederen veters. Deze lijn wordt ook ge volgd voor zomerschoenen met zwart wit bedrukte zijde. En het ziet er naar uit dat sandalen en alle open schoe nen dit jaar erg modern zullen zijn. Wot Jules zegt „Jet, lieveling, onze trouwdag ligt nog een jaar in het verschiet. Waar om zullen we niet al vast een paar dagen samen doorbrengen alsof we ge trouwd zyn. Ik zal je niet teleurstel len, Jet, dat beloof ik je". Jet zegt „Neen, Jules, dat kan ik niet. Als we zeker zyn van onze liefde voor el kaar hebben wij geen proefhuwelyk nodig. En bovendien zullen we niet méér van elkaar gaan houden door een paar dagen samen in een hotel door te brengen. We zouden er zelfs spijt van kunnen krijgen". Wie heeft gelijk Jet toont zich het verstandigst. De argumenten van Jules zyn begrijpe lijk, maar zij zijn slechts op ongeduld gegrondvest. Zelfs als Jet toestemde, zou deze schikking hem zorgen ba ren, al houdt hij nog zo vast vol dat het hun zaak is. Zyn opinie over Jet zal er niet gunstiger op worden er na die samen doorgebrachte dagen misschien zelfs veel ongunstiger. - - „Da's de vierde - nu moeten er nog twee aflopen". GEEN TIJD VOOR WERK BUITENSHUIS „Getrouwde vrouwen", zei een van de leden van het Britse Lagerhuis onlangs, „kunnen best buitenshuis werken". Hij legde uit, dat door de moderne uitvindingen het huishoudelijk werk zo belachelyk gemakkelijk is geworden, dat iedere vrouw, die niet gehandicapt is, het huis in minder dan geen tijd aan kant kan hebben. Het Lagerhuislid ontlokte met zijn uitspraak heftige protesten van de Engelse huisvrouwen. Huishoudelijke werk, met of zonder huishoudelijke apparaten, is nog steeds inspannend en tydrovend, vinden zy. Inhoud van loonzakje speelt grote rol Dat toch zoveel vrouwen buitens huis werken komt waarschijnlijk om dat nog maar weinig vrouwen zich ertoe voelen aangetrokken de hele dag in het huishouden bezig te zyn. Een belangrijke rol speelt hierbij na tuurlijk ook de inhoud van haar loon zakje. Veel vrouwen verontschuldigen hun werken buitenshuis met de op merking „Wat zou ik de hele dag al leen in myn kleine flatje moeten uit voeren?" Het lijkt ons echter geen probleem de dag door te komen. Om te beginnen zou de jonge vrouw kun nen proberen een goede echtgenote te worden. Zij zou haar flatje zo en dan eens kunnen verlaten om kook- en naailessen te nemen. Zij zou ook kun nen proberen er niet meer aan te Links: een eenvoudige japon in grgze tweed in de prinsessenstijl, met een strook donker grijs net boven en net onder de taille. Ont werp: Albert Lempereur. Rechts: een grijze japon met een blousend lijfje en een klokvormige rok. Het middenrif wordt bena drukt doo. t wee horizontale zomen. Ontwerp: Algo. denken hoe vervelend het is zonder haar vriendinnen van haar werk om zich heen. Zodra er kinderen zyn, zal zy eerder handen tekort komen. De vrouw, die beweert „myn man vindt me veel interessanter als ik werk", heeft het ook niet bij het rechte eind. In werkelijkheid is het zelf, die een kantoor veel interes santer vindt dan een keuken. Het is helemaal niet zo, dat een vrouw ach ter raakt en een werkende vrouw van alles op de hoogte blijft. De thuis blijvende vrouw kan immer:, boeken tydschriften en kranten lezen en de radio en televisie volgen. Eventueel zou zij zelfs nog aan een schriftelyke cursus kunnen beginnen. De getrouwde vrouw dient voor ogen te hebben, dat zij op de aller eerste plaats dient te zorgen voor haar man en kinderen en voor haar huis. SLnaasappelvlekken in witte nylon kun nen bewerkt worden met borax Span de gevlekte delen over een schaal, sprenkel er wat borax op en giet er dan wat warm water over. De sinaasappelvlekken zullen dan oplossen. Giet water door de stof tot alle borax is weggespoeld. Ook koffievlekken kunnen op deze manier verwijderd worden. Overblijfselen van stukjes toiletzeep kunnen nog gebruikt worden in de zeepklopper. U kunt er ook een soort pasta van maken. Hiertoe doet u de stukjes zeep in een pannetje met koud water, (halfpond zeepresten liter water). Het geheel langzaam verwarmen en laten doorkoken tot alle stukjes opgelost zyn. Laten af koelen en in een jampot doen. Deze pasta kunt u gebruiken voor de was of voor uw bad. «Niiii!iui-)iRii!inii)i!iiRiNani:iinii!iiii.:i!iii'ii!«iiiuii!i!]iniuirx!iBi>iiriiHi!nBininii;iiiai In Miinchen Pasternak-expositie De stad Muenchen zal het komend voorjaar een tentoonstelling openen van tekeningen en schilderijen van de vader van Boris Pasternak. Men is hierover in onderhandeling met de beide dochters van Leonid Pasternak, die in Oxford wonen. Zij bezitten 500 schilderyen, aquarellen, grafieken en schetsen van hun vader Op 4 maart was het 100 jaar geleden, dat deze kunstenaar werd geboren. Laura Ferrari houdt van snelheid Een vrouw met grijs haar zat in een van de „race-pits" en keek scherp naar de wagens, die hier voorbijraas den. Een vreemde plaats om hier een vrouw te ontmoeten. Maar de mannen die bij de autorensport zijn betrokken, denken er anders over. Zy vinden het de gewoonste zaak van de wereld, dat de zestigjarige Laura Ferrari al le autoraces, op welk plekje van de aarde ook, volgt. Haar man, de bekende Italiaanse autoconstructeur Ferrari, gaat zelden kijken wanneer zijn wagens in het strijdperk zijn Hij beseft dat wanneer de „boss" er niet bij, zijn ploeg van begaafde mecaniciens en coureurs hun werk beten doen. Dus gaat Laura in zyn plaats en het lijkt wel alsof zy stalen zenuwen heeft. Zy is zo kalm en innemend, dat niemand van de ren staf er ook maar het geringste be zwaar tegen heeft dat zij de races in de ,pit' bijwoont. En wat misschien nog belangrijker is: de eega van de racewagenkoning is een uitstekend waarneemster, getraind de kleinst mogelijke foutjes en gebreken in haar geheugen te prenten om die dan la ter aan haar echtgenoot door te ge ven. Laura Ferrari heeft grote in vloed op haar man. Dank zij haar „zit" Ferrari nog steeds in de races. Na iedere tegenslag was het name lyk steeds zijn rustig-begrijpende- vrouw, die hem tot rede bracht en maakte, dat hij het leven weer aan kon met zijn levenswerk voort te gaan. Laura Ferrari zegt „Ik hou van snelheid hoewel ik zelf geen auto meer ry." Nieuwe katoensoorten Onderzoekers van de universiteit va. Arkansas zijn er in geslaagd ka toensoorten te ontwikkelen, waarvan de jonge planten bestand zijn tegen de meest voorkomende katoenziekten. Na een ruim elf jaar durend onder zoek op meer dan 650 katoensoorten van de gehele wereld, hebben drie re- seai chwerkers van deze universiteit drie nieuwe katoensoorten geselec teerd, die tegen speciale ziekten oe- stand zijn. Iiniuiiiiifiniuii'inniii I 'I 'II li I I l m i: Vele jonge, Ameri kaans: moeders zijn er in de laatste tyd toe overgegaan hun baby op het buiki» te slapen te leggen. Een gevolg hiervan is, dat de klein tjes vlugger ademen. Er zrjn mensen, die ge loven, dat dit komt om dat de ribben en de buikspieren niet zo ge- makkelyk kunnen be wegen als het kindje voorover ligt. Hierdoor, zo menen zy, moet het middenrif dubbel hard werken om de longen te vullen en te ledigen. Het bezwaar dat vele moeders hebben is, dat het kind zou kunnen stikken. Dit zal niet ge beuren indien geen hoofdkussen wordt ge geven. Er is een groot voordeel, vooral voor zeer jonge of te vroeg geboren kinderen. De baby kan geen braaksel ViUVMWVVtVUUW Wal (Icdoklrr «'gl inslikken, deze oorzaak tot een ramp wordt dus weggenomen. Een an der voordeel is dat de meeste kinderen minder huilen als zy op hun buik liggen. Zij hebben ook minder kans nn u" slag of rauwe plekken op de beentjes. Bij een proefneming met baby's die vaak huilden, is ge bleken dat zij voorover liggend veel gelukkiger waren. Er is ongetwijfeld veel te zeggen voor deze methode van voorover slapen. Maar vergeet nooit het hoofdkussen weg te nemen. Het is de moeite waard te ver melden, dat een kindje van minder dan vier maanden ziel. vrijwel nooit kan omdraaien indien hij op zijn rugje ligt. En het moet nog ouder zijn om zich van de buik op de rug te draaien. Zelfs dat is we- ►ensov^mceiijk onder-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10