Het loonbeleid TEN HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD/ Twee fabrieken door vuur volkomen verwoest VRIJDAG 9 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Alexander de Grote op kleinbeeld Begroting N. Guinea (100 miljoen) in Tw. Kamer aangenomen Met 100 tegen 3 stemmen (alleen PSP en CPN tegen) heeft de Twee de Kamer vanmiddag zonder discussie de begroting van Ned. Nw-Guinea voor 1962 aanvaard, waarbij een be drag van 100 miljoen uit 's rijks kas ten bate van dit overzeese rijks deel wordt gevoterd. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gisteravond na af loop van zijn in het gebouw van de SER in Den Haag gehouden verga dering een communiqué uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat het de algemene situatie t.a.v. het loonbe leid opnieuw in beschouwing zal ne men na de interpellatie die ten aan zien van het loonbeleid de volgende week zal worden gehouden. Het bestuur der stichting komt daartoe opnieuw bijeen op 22 maart. Boete wegens dood door schuld De rechtbank in Haarlem heeft een 63-jarige chef-monteur uit Alphen aan den Rijn wegens dood door schuld veroordeeld tot een boete van 200 gulden en 14 dagen voorwaarde lijk. De monteur heeft op 17 sep tember op rijksweg nummer 4 in de Haarlemmermeer bij het inhalen van een autobus onvoldoende reke ning gehouden met een tegenligger. Er ontstond een botsing, waarbij de echtgenote van de chef-monteur uit de auto werd geslingerd en om het leven kwam. Drie gewonden door instortend dak Drie arbeiders z(jn gistermiddag vrij ernstig gewond geraakt, toen om even voor drieën bij Albatros super- De NCRV-TV heeft donderdagavond „De grote verove raar" op het scherm fosfaatfabrieken in Pernis het dak gebracht. Terence Rattigan schreef dit spel onder de titel „Adventure van een in aanbouw zijnde loods ge- Story" over 'Alexander de Grote in zijn strijd om de wereldheerschappij, deeltelijk instortte en hen bedolf. De Regie Peter Koen, dekors Jan van der Does. Foto van links naar rechts: mannen zjjn naar het Dijkzigt-zie- Coen flink, Jan Retel en Maxim Hamel. kenhuis in Rotterdam gebracht. Een van hen had o.a. een beenfractuur. Y7- k Th 1 1 1TI het onderzoek is gebleken, dat K.A.B.: naleving Oud-Wassenaar is I II - I geplaatst. De mannen waren op het hfflBUln cyppfl rlr^ma dak aan het werk en vielen naar be- dllltf neden, in zand. Hun verwondingen zijn minder ernstig dan aanvankelijk Het accoord van Oud-Wassenaar is nen en juiste loonverhoudingen, werd gevreesd. De arbeiders zijn bij consequente naleving bepaald waarbij de laagst betaalden bijzon- niet in dienst van de Albatros super geen drama, ook al is het niet pret- der de aandacht hebben zonder dat fosfaatfabrieken, doch werken voor tig uit een oogpunt van een onbe- aan de rechten van andere groepen een aannemersbedrijf. kende toekomst nu met iets minder te kort wordt gedaan. genoegen te riemen dan sommige Met het oog op de toekomst, waar- BLOEMENCORSO AALSMEER werkgevers uit puur eigenbelang wel in naast lonen en salarissen nog an- 8 SEPTEMBER willen geven. dere belangrijke zaken op het pro- Het bloemencorso van Aalsmeer Dit constateert de Katholieke Ar- gramma staan, zoals de verbetering zal op 8 september worden gehou- beiders beweging in haar kaderblad van de toestand voor ouden van da- den. Zoals het afgelopen jaar zal de „Ruim Zicht", dat grote aandacht gen, weduwen en wezen, invaliden, stoet een tocht maken door de hoofd- besteedt aan de recente moeilijkhe- verdere verkorting van de arbeids- stad, waarbij dezelfde 14 km. lange den in de loonpolitiek. De KAB zegt tijd, en andere belangrijke verbete- route gevolgd wordt. Op verzoek van meer vertrouwen te hebben in een ringen, pleit de KAB nu voor enige de middenstand in de hoofdstad is het goed verlopende geleidelijke vooruit- voorzichtigheid. Zij doet een beroep bloemencorso verschoven van de eer gang en in het nakomen van met de op het vertrouwen van de leden, ook ste naar de tweede zaterdag in sep- regering en de centrale organisaties wanneer deze niet direct in alles het tember, omdat men het bloemenfes- van werkgevers gemaakte afspraken KAB-standpunt kunnen begrijpen, tijn niet wil laten samenvallen met dan in een soort gelegenheidspolitiek en ook als anderen de KAB verdacht de belangrijkste koopdag van de welke uitsluitend wordt geleid door pogen te maken. maand, een kortzichtig groepsbelang. Ande ren, die hiervan niet profiteren moe ten meestal het gelag betalen, aldus de KAB. De katholieke vakbeweging wil blijven streven naar betere lo- l een gezonde, smakelijke afwisseling Uw bakker heeft het; altijd vers (P W EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: FRIES Bereid van gebroken rogge, zonder enige toevoeging. Het stevige lekkere brood, dat onze Noordelijke Landgenoten zo waarderen. Dat moet u ook eens proeven. Alle soorten machinaal gesneden, ver- pakt en gesteriliseerd. SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJD^ (Advertentie) Nieuw Ontsnapte psychopaat reed onder invloed KVP-kamerlid in gestolen auto wielrijder aan Als opvolger van de heer F. van Vliet (KVP), die wegens zijn benoe ming tot wethouder van Eindhoven voor het Tweede Kamerlidmaatschap heeft bedankt, is benoemd mej. G. A. M. Wintermans te Eindhoven. De heer J. H. J. Maenen (KVP), lid der Eerste Kamer, heeft zijn be noeming tot opvolger van wijlen de heer J. M. Peters, aangenomen. (Advertentie) De 42-jar ige psychopaat J. S., die sinds 4 februari voortvluchtig was, is in Maastricht aangehouden. Hij heeft woensdagavond in Maastricht in een gestolen auto een wielrijder aangereden en is zonder zich om het slachtoffer te bekommeren snel door gereden. De bemanning van een pa trouilleauto van de rijkspolitie was getuige van het ongeluk. Zij zetten een achtervolging in en wisten de man enkele kilometers buiten de stad tot stoppen te dwingen en aan te houden. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. De politie wist aanvankelijk niet met wie zij het te doen had. Eerst in de loop van de nacht kwam vast te staan, dat de arrestant de gezochte J. S. was. De man heeft geen vaste verblijf plaats en werd tot 4 februari in het asyl te Avereest verpleegd. Op die dag heeft hij zich tijdens een proef verlof aan het toezicht onttrokken. Sedertdien heeft hij waarschijnlijk een groot aantal oplichtingen en ver duisteringen gepleegd. De officier van Justitie te Arnhem had in ver band daarmee 'zijn opsporing en aan houding verzocht. Het is komen vast te staan, dat hij DRIE KEER RADEN - ï-wmm <s(i\>z;pw Aantal broodbakkerijen in tien jaar met een kwart verminderd Gedurende de laatste tien jaren is het aantal broodbakkerijen in Ne derland met in totaal 3469 of bijna 25 procent verminderd. Waren er op eind 1951 nog 14.258 broodbakkerijen, einde van het vorig jaar was dit aan tal teruggelopen tot 10.789. De daling van het aantal broodbakkerijen per provincie in dit tijdvak was als volgt: (eerste cijfer aantal broodbakkerijen op 31 december 1951 en tweede cijfer het aantal broodbakkerijen op 31 de cember 1961): Groningen: 913 en 570, Friesland 1239 en 755, Drenthe 559 en 384, Overijssel: 1130 en 854, Gelderland 2186 en 739, Limburg 1122 en 1007, Noord-Brabant 2154 en 1731, Zee land: 654 en 537, Zuid-Holland: 1824 en 1453, Utrecht 700 en 527, Noord holland 1777 en 1232. In 1951 bedroeg het aan tal inwo ners per bakker 724, welk aantal in het jaar 1961 was opgelopen tot 1079. Vergeleken met het vooroor logse cijfer van 522 inwoners per bakker is het huidige aantal inwo ners per bakker met 95 procent ge stegen. Deur van tram klapte open; vrouw verongelukt Donderdag is de 55-jarige mevr. R Terwengel uit Amsterdam op het 's-Gravezandeplein in de hoofdstad uit een rijdende tram van lijn drie gevallen. Met een ernstige hoofdwond werd zij naar het O.L V.-gasthuis overge bracht, waar zij bij aankomst reeds was overleden. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes. De tram was zeer vol. Mevr. Terwengel stond achter in de wagen tegen één der deuren. In de scherpe bocht op het plvin klapte de deur plotseling open. Reeds eerder is een dergelijk onge luk met een gelede tram in Amster dam gebeurd. Toen viel een bejaarde man uit een tram nadat een deur was opengeklapt, eveneens in een bocht Brandje bij autosloperij sloeg over Een felle brand heeft gistermid dag twee fabrieken in Diemen totaal verwoest. De brand ontstond bij een autosloperij en sloeg daarna via een met olie bede kte sloot over naar de fabriek van Indische en Chinese in grediënten van de fa. Post en Teek man en naar de meubelfabriek van de fa. Heesink. De beide laatste be drijven werden door de vlammen to taal in de as gelegd. Donkere rookwolken bedekten de lucht omstreeks twee uur gistermid dag boven Diemen en een groot deel van Amsterdam-Oost. De enorme rookontwikkeling was afkomstig van het brandje bij de autosloperij, dat waarschijnlijk is ontstaan bij het ver branden van rubberbanden. Al spoe dig raakte ook een langs de autoslo perij lopende sloot, die met olie was bedekt, in de brand. Enige tijd ge leden zou volgens de politie een on der de grond gelegen tank van de Haags effectenkantoor failliet verklaard De Haagse rechtbank heeft gis teren Bakker's effectenkantoor in Den Haag failliet verklaard. De di recteur van het kantoor B. en zijn procuratiehouder S. worden nog al tijd in voorlopige hechtenis gehouden, formeel op verdenking van „vals heid in geschrifte en verduistering". Geschat wordt dat ongeveer één a anderhalf miljoen gulden verdwenen zijn. B. ontkent schuldig te zijn aan verduistering. B. had ongeveer vier- a vijfhon derd cliënten. Er waren enkele grote zakenlieden onder, maar ook kleine spaarders. Zij zullen waarschijnlijk wel een flinke veer moeten laten. De hele zaak kwam aan het rol len, toen de fiscale recherche eén onderzoek bij het Haagse effecten kantoor begon. Men kwam er ach ter, dat verschillende cliënten van B. onder valse naam zaken deden om de belasting te ontduiken. De eigenaar van het effectenkantoor moet daar aan hebben meegewerkt. in de nabijheid gevestigde N.V. Schroevenfabriek Nettlefolds lekge slagen zijn, waardoor de grond ter plaatse doordrenkt geraakt „was met enige duizenden liters olie. Terwijl de brand op het terrein van de autosloperij beperkt bleef, stonden de vier gebouwen van de meubelfabriek en de ingrediënten- fabriek reeds spoedig in lichter laaie. De brandweer, die het vuur met een tiental stralen bestreed kon niet meer voorkomen, dat beide bedrij ven geheel uitbrandden. Beide fir ma's zijn verzekerd. Politieke groepering „Veiliger verkeer" in Amsterdam Een nieuwe politieke groepering „Veiliger verkeer" heeft een verzoek schrift tot inschrijving gericht aan het centraal stembureau voor de ver kiezing van de leden van de raad der gemeente Amsterdam. Het centraal stembureau zal maan dag a.s. over dit verzoek tot inschrij ving beslissen. Het verzoekschrift is voldoende ondertekend „Veiliger ver keer" stelt zich ten doel de verbete ring van het verkeer en de parkeer gelegenheid in de Amtserdamse bin nenstad, aldus de voorzitter van Am sterdams jongste politieke groepe ring, de heer A. G. Hamers. Tijdens het bezoek van koningin en prins aan Den Haag ter gelegen heid van hun zilveren huwelijks feest, op de middag van 9 mei, zal in de Ridderzaal een ontmoeting plaats hebben tussen het koninklijk paar en de leden van Gedeputeerde Staten. Verder staat op het program- ma een jeugddiscours van de pro vincies Noord- en Zuid-Holland in het circusgebouw te Scheveningen. In verband hiermee stellen Gedep. Staten voor op de begroting 1962 voor dit doel een (voorlopige) post van f 25.000 op te nemen. Deze wonderlijke luchtfoto geeft een opmerkelijk beeld van de start van 2030 deelnemers aan de jaarlijkse VASA-skiwedstrijd van het dorpje Saelen naar de stad Mora over 53 mijl in het noorden van Zweden. Het geheel heeft veel weg van een menselijke mierenhoop op ski's. in Maastricht twee weken geleden 'n echtpaar voor 1600 gulden heeft op gelicht. Hij had dit geld van dit echt paar, dat uit Rotterdam afkomstig is, in ontvangst genomen om er voor hen goedkoop Amerikaanse legerdol- lars voor te kopen. Zwendelaar-propagandist in Groningen aangehouden De recherche in Groningen heeft de 44-jarige zich propagandist noe mende B. R. aangehouden, die er van wordt verdacht zich aan zwendel- praktijken te hebben schuldig ge maakt, waarmee hij duizenden gul dens zou hebben verkregen. De man werkte plannen uit voor acties die ten doel hadden enige verenigingen financieel te helpen. Met handige praatjes wist hij velen geld uit de zak te kloppen en van de opbrengst van de acties stak hij 3250 gulden in eigen zak. Later creëerde hij een naamloze vennootschap waarvoor hij „andelen tot een bedrag van 13.500 gulden wist te plaatsen. Op verzoek van de aan deelhouders werd deze vennootschap later geliquideerd, maar inmiddels had R. zich uit deze n.v. een bedrag van 5350 gulden toegeëigend. Voorts heeft hij een garagehouder opgelicht voor een bedrag van 1500 gulden. Hij had bij deze man een auto gehuurd, maar nimmer de kos ten voldaan. Jongen door het ijs gezakt en verdronken In Gorredijk is gistermiddag de 12-jarige Wieger Boonstra door het ijs gezakt en verdronken. De knaap was met een vriendje naar het zwem bad gegaan en had zich op het ijs van het diepe bassin begeven. Hij zakte erdoor en verdween in de diepte. Zijn vriendje probeerde hem nog te red den, maar toen dat niet lukte, liep hij naar een nabijgelegen garage en waarschuwde daar het personeel. Een der monteurs stapte in een auto, reed naar het zwembad en sprong direct in het water. Het ge lukte hem de jongen op het droge te brengen, maar de door een inmiddels gearriveerde arts toegepaste kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Verminderde bierexport van Nederland Nederland is niet meer de grootste bierexporteur ter wereld, sinds de uitvoer van bier in 1961 is vermin derd. De uitvoer van bier was, vol gens een aan het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten verstrekt overzicht, in het vorig jaar beduidend lager dan de export in I960. Als een van da voornaamste oorzaken van deze ver minderde bierexport wordt genoemd een vermindering van de afzet van bier naar Ghana, dit als gevolg van de op gang komende bierproduktie in Ghana. De uitvoer van Nederlands bier (in totaal 865.583 hectoliter met een waarde van 73 miljoen gulden) vond plaats voor 78 procent in fles, voor 9 procent in blik en voor 13 procent op fust. GA DAN MAAR LIEVER LOPEN Een Nederlandse diamantair heeft een broche ontworpen naar een bus-model van de Geldersche Tramwegen. De carrosserie is bezet met 60 briljanten. In de ramen zijn 28 blauwe saffieren verwerkt. De wielen zijn vervaar digd van Onix. Het geheel is in wit goud gezet Het sieraad zal worden ingezonden naar de internationale diamantexpositie in Parijs, die om de vijf jaar wordt gehouden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7