de [ode pi De avonturen van MICKEY MOUSE Verering van het Allerheiligste ook buiten de Mis is echte christelijke vroomheid DINSDAG 6 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NIKITA CHROESTSJOV OVER DE RUSSISCHE LANDBOUW OUD-ACTRICE MARIE FAASSEN MORGEN 90 JAAR Morgen 7 maart zal de oud-actrice Marie Faassen haar negentigste ver jaardag vieren. Marie Faassen debu- Priester jubileum pater Huigens Onder grote belangstelling heeft teerde als 17-jang meisje btiLe Gras Q Huigens O FM zijn 60-jarig en Haspels in „Zwarte Griet ge- £riesterjubileum gevierd. Ter gele- schreven door haar oom Rosier Faas- *heid van diamanten jubileum, sen. Enkele jaren later gingzij naar da[ eigenlyk op Aswoensdag valt, Amsterdam en trad daar op boChar- werd een reccptie gegeven in het les de la Mar, de vader van Nap de g wilübrordcoilege te Katwijk aan la Mar. Vervolgens was zij verbon- den aan de Toneelvereniging, waar o.m. stukken van Herman Heijer- Vele bekende persoonlijkheden Gisterochtend heeft de eerste sekretaris van de Russische communistische partij en Russisch premier Nikita Chroestsjef, in het Kremlin in Moskou de vergadering geopend van het Centrale Comité van de partij. De foto toont hem tijdens zijn openingsrede waarin hij sprak over methoden ter verbetering van de landbouw. VASTENBRIEF NEDERLANDSE BISSCHOPPEN Opwekking tot W nabidden" (Vervolg) In ditzelfde licht moeten wij ook onze waardering voor andere, meer gemeenschappelijke vormen van eucharistische vroomheid durven zien en zo nodig willen her zien. Wij zullen misschien de vormge ving van onze processie b.v. meer moeten betrekken op onze aardse pelgrimstocht in het licht én de kracht van onze Heer. We zouden op onze eucharistische feesten mis schien duidelijker kunnen doen uit komen, hoezeer de aanbidding terug wijst op het Offer en recht in het verlengde van het Offer ligt. We zouden voorzichtig kunnen zoeken naar nieuwe vormen van eucharis tische vroomheid. Want vernieuwing in deze geest breekt geen waarden af; maar maakt echte waarden nieuw. Wij moeten ons echter bij dit alles wel bewust blijven, dat de gedaanten, waaronder Christus bij ons tegen woordig wil zijn, gedaanten zijn van brood en wijn, dus van spijs en drank, tekenen dus die allereerst vra gen om genuttigd te worden. Daarom blijft de aanwezigheid van Christus in het tabernakel op de eerste plaats een verwijzing naar de offermaaltijd, waarbij wij ons offer met dat van Christus verenigen. U ziet dus, hoe wij ons gebed voor het Allerheiligste nooit moeten los maken van de offergeest in Mis en communie. Misschien wordt dit nog duidelij ker, als wij ons uitdrukkelijk de vraag stellen: waarom is Christus in het H- Sacrament aanwezig. Dat Hij aanwezig is willen wij ge lovig aanvaarden, maar waaróm is Hij daar? Hebben wij die bijzondere aanwezigheid nog nodig? Hij is toch immers reeds door de genadegemeen schap heel intiem levend in ons, en die aanwezigheid in hart en nieren van de gelovige is toch dé werke lijkheid van het christelijk leven, waaraan alle genademiddelen, ook de H. Eucharistie, ondergeschikt blij ven? Inderdaad, dat is waar, al leeft dit misschien wel veel te weinig in ons. Maar de eucharistische aanwezig heid in het tabernakel heeft dan ook tot doel die genade-eenheid met Christus te versterken door telkens terug en vooruit te wijzen naar de offerhandeling van de H. Mis, naar de offerbereidheid als de grote voor waarde voor eenwording met Chris tus. Wij willen u door deze vastenbrief stimuleren u in de komende vasten tijd te bezinnen op uw houding je gens Christus in de H. Eucharistie. De vastentijd is bedoeld als 'n grote collectieve retraite tot bezinning, boete, offerbereidheid. Een goede eucharistische instelling bevordert de voor de vastentijd vereiste offer bereidheid. Bekijk het eens eerlijk: wat zegt mij de Eucharistie? Wat doe ik je gens Christus in het tabernakel? Wat zou ik kunnen doen om mijn eucha ristische houding te versterken? Laat het niet bij vrome gedachten alleen. Zorg te komen tot de offer daad, die de echtheid van uw offer bereidheid bewijst. Om enkele voor beelden te noemen, die een goede eucharistie-devotie op weg kunnen zetten: zouden we niet de moed kun nen opbrengen om nu en dan in het voorbijgaan eens even een kerk bin nen te stappen? Is het niet onrede lijk om nieuwe vormen van gebeds- en avondoefeningen bij voorbaat als niet terzake doende naast ons neer te leggen? Zou het niet mogelijk zijn óm in overleg met de geestelijkheid te komen tot een gespreksgroep over de Eucharistie? Zou een meer gere gelde of meer bewuste H. Mis en communie (bijzonder in de vasten tijd) ons eucharistisch besef niet kunnen 'versterken? Zoü het b.v. ook niet bijzonder zinvol kunnen zijn om na de H. Mis nog even in de kerk te blijven om de eucharistische één wording te laten doorwerken? De reeds langer bestaande vormen van eucharistische verering zijn niet alleenzaligmakend. Men zoekt al ge ruime tijd naar nieuwe, naar aange paste gestalten. Maar de verering van het Allerheiligste als zodanig is té sterk verbonden met het wezen zelf van de Eucharistie om haar als bijkomstig of als onbelangrijk te be schouwen. Juist zijn sacramertele aanwezigheid maakt ons zo tastbaar wat St. Paulus van zichzelf zei en wat geldt voor ieder, die zich ver enigt met de Heer: „Ik leef, neen niet ikzelf, Christus is het, die leeft in mij". (Gal. 2,20). UTRECHT, 5 febr. 1962. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. Auto tegen boom: één dode In de gemeente Son is gisteren de 20-jarigie J. Vermeulen uit die plaats, om het leven gekomen toen een auto, waarin hij op de achterbank zat, te gen een boom reed. De heer Vermeu len was ongehuwd. De auto, die in totaal drie inzit tenden had, raakte in een flauwe s- bocht in de Eindhovenseweg nabij de „Paulushoeve" van de weg. Het achterste deel van de wagen, waar in de heer Vermeulen zich bevond, sloeg tegen een boom De twee voor inzittenden werden uit de wagen, ge slingerd, doch liepen geen ernstig letsel op. Eerste paal graanbedrijf in Botlekplan EEN DER GROOTSXEN VAN EUROPA In het Botlekgebied nabij Rotter- dam op de grens van Rozenburg is mans vertolkte. Ook heeft zij deel op het gebied der kerkmuziek kwa- gistermiddag de eerste paal geslagen uitgemaakt van de gezelschappen men hem hier feliciteren onder wie voor een graan-opslagcomplex, dat van Louis Saalborn, Eduard Verkade, prof. J. Smits van Waesberghe S.J., een der grootste van Europa zal wor- Verbeek en Cor v. d. Lugt Mei- voorzitter van de St- Gregoriusver- den. Over twee jaar zal dit bedrijf sert jn jg^ vierde zij haar zestig- eniging, mgr. Th. M. Beukers, die met een uur capaciteit van 1600 ton jarig toneeljubileum als „Kniertje" samen met pater Huigens heeft ge in bedrijf worden gesteld. Gezamen- jn qp hoop Van zegen". ijverd voor vernieuwing op het ge lijk hebben de burgemeesters van bied der kerkmuziek, en vele oud- Rozenburg, Geervliet en Spijkenis- leerlingen van de muziekschool in se deze paal geslagen onder kritisch een ongeval is Sjstermiddag utrecht en het conservatorium in toezicht van de burgemeester van om het leven gekomen de bü-jarige Den Haag waar pater Huigens even- Rotterdam, die aanwezig was, om- Haagse mevrouw H. W. Krens, we- eeng een tijdlang les heeft gegeven. Ü£rhktomrenCOmPleX °naerZyn be" zFwiide vlak vooreenïam ove£ en kwam toen onder de tram Aetherklanken De gemeenteraad van Rotterdam tereent. miljoen gul- - WOENSDAG 7 MAART 1962 HILVERSUM I 402 M 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Grammofoonmuziek. 7.30 Gewijde muziek (gr.) 7.50 Het brood des le vens, medidatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Pianospel (gr.). 8.50 Zwitserse volksliedjes (gr.) 9.00 Voor de vrouw. 10.10 Pianorecital (gr.) 10.15 Morgendienst. 10.45 Samen zang. 11.15 Lichte grammofoonmu- (Advertentie) zjek. 11.35 De korporaal van Java, hoorspel. 12.00 Operamuziek (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 12.53 "N Grammofoonmuziek, eventueel actu aliteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Orkestmuziek (gr.) 14.20 Kamermuz. (gr.) 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Programma over vrije tijdsbesteding. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte orkestmuziek (gr.) 17.40 Beursberichten. 17.45 Het Spektrum, lezingen. 18.00 Kamermuziek (gr.) 18.10 Koorzang. 18.30 Radio-volks universiteit: Mens en wetenschap - III - Historicus, door prof. dr. F. N. Hugenholtz. 19.00 Nieuws en weerbe. richt. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilsmuziek (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Godsdiensti ge samenzang. 20.15 Filharmonisch orkest en solist. 20.55 De ontwikke ling van enkele sociaal-geneeskundi ge voorzieningen, lezing. 21.20 Lich te orkestmuziek en zangsolist. 21.40 Kanttekeningen bij de voorpagina. 21.50 Strijkkwartet. 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Or kestconcert. 23.20 Platennws. 23.55- 24.00 Nieuws. stelde een bedrag van den beschikbaar. De totale kosten worden begroot op 30 miljoen gul den. Het kan jaarlijks een aanvoer verwerken van 7 tot 8 miljoen ton zwaar graan, hetgeen overeenkomt met 10 tot 12 procent van het huidig inkomend zeegoederenverkeer in de Maasstad. De waarde van zulk een hoeveelheid graan is ongeveer 2 mil jard gulden. Pier Een probleem voor de ingenieurs van gemeentewerken was de con structie van de pier voor zeesche pen, die niet alleen aan zeer diep water moet worden gebouwd, maar ook grote rijdende graanelevatoren, elk met een gewicht van 490 ton, moet kunnen dragen. Bij wind en andere invloeden kunnen belastin gen optreden van 200 ton op elk der vier poten der elevatoren. Daarom heeft men de pier ontwor pen met twee banen, waarop de ele vatoren zullen rijden. Onder deze banen worden speciale holle beton- palen, elk met een gewicht van 15 a 17 ton en een lengte van 28 meter, geheid, die door betonplaten worden gekoppeld. Rijkspolitie gaat surveilleren in snelle sportwagens Na een geslaagde proef van een jaar met een Porsche 1600 super zal de Rijkspolitie vanaf 1 april a.s. langs de grote rijkswegen gaan surveilleren met deze zeer snelle sportwagens. De Rijkspolitie heeft thans 12 van deze sportwagens besteld, welke alle ieeds zijn ingereden. Een speciale pa- trouilledienst van 24 man is opgeleid en het ligt in de bedoeling, dat er regelmatig zes van de sportwagens 24 uur dienst zullen doen; elke sport wagen wordt dan bemand met twee politiemannen. De volgende dag ko men dan de andere zes wagens in dienst zodat de bemanningen van de eerste ploeg kunnen rusten. Invaliditeitspensioen landbouw 25% hoger Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw heeft besloten de uitke ringen van invaliditeitspensioen aan 65-jarigen en ouderen met terugwer kende kracht tot 1 januari j.l. te ver hogen met 25 Deze toeslag geldt voorlopig slechts voor 1962 en zal in de toekomst van jaar tot jaar worden vastgesteld. kantoormachines Nederlandse ervaart Amerikaanse hulpvaardigheid Een zestigjarige Nederlandse, mevrouw J. Vesters uit Am sterdam, heeft in een Ameri kaanse trein staaltjes van ware hulpvaardigheid ervaren. Zij had een bezoek gebracht aan haar zoon in Alameda in Californië en was op weg naar Nederland toen haar trein in de omgeving van Salt Lake Ci ty zes uur vertraging opliep door de sneeuw. Mevrouw Vesters was zicht baar zeer bezorgd, dat zij nu in Chicago de trein zou missen naar New York, vanwaar haar boot dinsdag zou vertrekken. Haar ongerustheid werd nog vergroot doordat zij geen En gels spreekt. Toen kwam de hulp. Een ste wardess van de trein ontdekte wat haar moeilijkheden waren en merkte ook, dat zij maar vijftien dollar bij zich had. Een medereiziger, die dit hoorde, zamelde bij 195 passagiers een bedrag van 68 dollar in. De stewardess boekte daarna tele fonisch een plaats in een vlieg tuig van Chicago naar New York en enkele dames boden mevrouw Vesters in de trein een diner aan. De trein kwam met acht uur vertraging in Chicago aan. Tot mevrouw Vesters' grote ver rassing stond haar zoon op het perron om haar naar New York te vergezellen. Hij was naar Chicago gevlogen, toen hij hoorde dat de trein waarin zijn moeder reisde was vastgelopen. 7.00 nieuws. 7.10 ochtendgymnast. 7.23 lichte gram.muz. 8.00 nieuws. 8.18 lichte gram.muziek. 9.00 gymn. v.d. vrouw. 9.10 kookpraatje. 9.15 or kestmuziek (gr.) 10.00 schoolradio. 10.20 voor de vrouw. 11.00 Radio- Volksuniversiteit maa tschappelij ke achtergronden van de sciense fiction- literatuur, door D. C. J. v. Peype, Soc. Drs. 11.30 Smaken verschillen, gevar. programma (herh.) 12.30 me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland, praatje; 12.38 orgelspel. 13.00 nieuws. 13.15 zigeunerorkest en zangsoliste. 13.45 gesproken portret. 14.00 kamermuz. 14.20 N-Hollands Filharm. ork., koor en solisten. 15.10 op reis door de we reld, lezing. 15.20 v. de jeugd. 17.00 hammondorgelspel. 17.20 lichte ork. muziek en zangsoliste. 17.50 rege ringsuitzending: De aanmelding van J eerstejaars-studenten in de tandheel- ■s kunde voor het studiejaar 1962-'63 door prof. dr. H. M. J. Scheffer, dir. van het tandheelkundig instituut te Utrecht. 18.00 nieuws en comment. 18.20 lichte gram.muziek. 18.30 lichte muziek. 18.50 aktualiteiten. 19.00 v. de kinderen. 19.10 VARA-varia en lichte gram.muz. 19.20 kanttekenin gen, lezing. 19.30 v. de jeugd. 20.00 nieuws. 20.05 strijkorkest. 20.35 60 jaar levenservaring, lez. 20.50 zang recital. 21.20 witte telefoons, hoor spel. 22.30 nieuws. 22.40 hart op de tong, aktuele problemen. 22.55 viool en piano. 23.30 jazzkroniek. 23.55— 24.00 nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 v. de kinderen. NTS: 17.3517.45 intern, jeugdjourn. Ker ken: 17.4518.00 jeugdprogramma over de bijbel. NTS: 20.00 journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In Avro's Televizier. 20.30 sportpanora- ma. 21.00 cabaretprogramma. 21.40 film. 22.1022.40 De Kring, literaire gedachtenwisseling. BARONESSE ORCZY het verbond van 12 O! hij moest zekerheid hebben dat geen twijfel, geen lafhartigheid van de zijde van enig ambtenaar de ver wezenlijking van zijn meest gelief koosde droom in de weg zou staan. Papieren of geen papieren, getuigen of geen getuigen, de gevangen Paul Molé was de Rode Pimpernel, hier van was Chauvelin even zeker als van zijn eigen bestaan. Iedere zenuw had dat bevestigd toen hij van aan gezicht tot aangezicht stond in de rue des Cordeliers in de nauwe kamer, oog in oog met zijn gezworen vijand. Ongelukkig vond hij de officier van justitie in een slecht, oproerig humeur, het gevolg van een onder houd dat hij juist had gehad met bur ger commissaris Cuisinier, naar aan leiding van de gevangene, Paul Mole. „Zijn papieren zijn alle in orde, zeg ik u", zei hij ongeduldig in ant woord op Chauvelin's aanhouden. „Het is net zo goed alsof ik mijn hoofd waag, als ik aandring op een onmiddellijke terechtstelling". „Maar ik zeg u, dat die papieren van hem vervalst zijn", voerde Chau velin met nadruk aan. „Dat zijn ze niet", antwoorde de ander. „De commissaris verklaart 't voor zijn eigen ondertekening op het identiteitsboekje. De concierge van de Abdij verklaart dat hij Molé kent, en eveneens alle manen van de Sü- reté die hem gezien hebben. De com missaris heeft hem gekend als een on: waardig, onnut wezen, dat bedelde in de straten van Parijs vanaf het ogenblik dat hij uit de gevangenis ontslagen was, enige maanden gele den, nadat hij zijn tyd uitgezeten had voor diefstal. Zelfs je eigen man, Hébert, geeft toe twijfel te koesteren op dit punt. Ge hebt een nachtmer rie gehad, burger", besloot Fouquier- Tinville met een scherpe lach. „Maar voor de duivel" viel Chau velin wild uit. „Ge zijt toch niet van plan om de kerel te laten lopen?" „Wat kan ik anders doen?" weer legde de ander knorrig. „We zullen in geweldige moeilijkheden geraken als we in conflict komen met iemand als Molé. Ge weet zelf hoe het gaat in deze dagen. We zouden als het uitvaagsel van Parijs ons bloed ho ren eisen. Als, nadat wij hem geguil lotineerd hebben, blijkt dat hij een goed patriot was, zal het daarna mijn beurt zijn. Neen! Daarvoor bedank ik je!" „Ik zeg je man", herhaalde Chau velin wanhopig, „dat die man Paul Molé niet is, dat hij de Engelse spion is die wij allen kennen als de Rode Pimpernel". „Eh bien!" antwoorde Fouquier- Tinville. „Breng mij een meer tast baar bewijs dat onze gevangene niet Paul Molé is en ik zal spoedig ge noeg met hem afrekenen, wees daar over niet bezorgd. Maar als ge mor genochtend niet op dit punt me te vredengesteld hebt, dan moet ik hem zijn weegs laten gaan". Een ruwe vloek steeg Chauvelin naar de lippen. Hij voelde zich als iemand die gerend heeft, gevlogen om een einddoel te bereiken, die het doel op kleine afstand voor zich ziet en dan plotseling vastgehouden wordt, gevangen in onzichtbare net ten die hem stevig omvatten, en waaruit hij onmachtig is zich te be vrijden. Gedurende een ogenblik haatte hij Fouquier-Tinville met dodelijke haat zou hij hem willen kwellen en drei gen totdat hij hem zijn toestemming ontwrongen had. Voor de duivel! Nu die vervloekte Engelsman in zijn macht was, zou deze man zo'n lafhartige dwaas zijn om die rijke prooi te laten ontsnap pen aan zijn greep! Chauvelin voelde zich of hij stikken zou; zijn magere vingers werkten nerveus aan zijn das: stromen zweet gleden van zijn voorhoofd neer. Toen opeens kreeg hij een inval, een prachtige! Het scheen werkelijk of satan, zijn vriend, enige reddende woorden in zijn oor fluisterde. Het stuk papier! Hij had het een poosje geleden aan de borstzak van zijn jas toevertrouwd. Het was daar nog, en de officier van justitie verlangde een tastbaar bewijs. Daarom, waarom niet....? Langzaam haalde Chauvelin het be vuild vod papier uit zijn zak te voorschijn. Fouquier-Tinville, mok kend en slecht gehumeurd, had hem half de rug toegekeerd en was bezig in zijn tanden te peuteren. Chauve lin had de geschikte gelegenheid. Hij streek de kreukels uit het papier en spreidde het zorgvuldig op de lesse naar uit, vlak bij de elleboog van de ander. Fouuier-Tinville keek er op neer over zijn schouder. „Wat is dat?" vroeg hij. „Zoals ge ziet, burger", was Chau velin's minzaam antwoord, 'n Bood schap, zoals ge zelve vaak ontvangen hebt, naar ik denk, van onze gemeen schappelijke vijand, de Rode Pimper nel". Maar reeds had de officier van jus titie het papier gegrepen, en inder daad behoefde Chauvelin zich nu niet langer te beklagen over de on verschilligheid van zijn collega. Het kreupelrijm, zowel als de onderteke ning, haden zowel de macht om Fou* quier-Tinville's toorn op te wekken, als de macht om Chauvelin's welbe studeerde kalmte te verstoren. „Wat is het?" herhaalde de officier van justitie, bleek tot aan zijn lippen. „Dat heb ik u gezegd, burger" ant woordde Chauvelin onverstoorbaar „Een boodschap van die Engelse spion. Het is dus het bewijs dat u me gevraagd hebt, het tastbaar bewijs dat de gevangene, Paul Molé, nie mand anders is dan de Rode Pim pernel". „Maar", wierp de andere hees hier tegenin, „waar vondt ge het dan?" „Het werd gevonden in de cel waar Paul Molé in het depot in de rue de Touraine eerst gevangen zat. Ik vond het daar nadat hij weggevoerd was, de inkt was ternauwernood opge droogd". De leugen kwam vloeiend over de lippen van Chauvelin. Was niet ieder middel goed, ieder devies toepen'^n. dat tot zulk een schitterend einddoel voerde? „Waarom vertelde je me dat niet eerder?" vroeg Fouquier-Tinville met een plotselinge glimp van achter docht in zijn diepliggende ogen „Gij had niet eerder om een tast baar bewijs gevraagd", hernam Chau velin vriendelijk. „Ik zelve was er zo zeker van overtuigd, dat ik nage noeg het bestaan van dit vervloekte stukje papier vergeten had". 'Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5