GROOTSTE RUILVERKAVELINGSPLAN RIJNSTREEK IN GEVORDERD STADIUM DINSDAG 6 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 OOK GUNSTIG VOOR GEMEENTE ZWAMMERDAM Het grote ruilverkavelingsplan, het grootste, dat de Rijnstreek ooit gekend heeft, bevindt zich thans in een zeer ver gevorderd stadium. Het is niet een plan van vandaag of gisteren. Het dateert al van 1955, d.w.z. toen werden de eerste verzoeken ingediend. Het gehele plan heeft betrekking op het „blok" (gronden) gelegen in de gemeenten Alphen a.d. Rijn, Zwammerdam, Boskoop en Reeu- wijk.' Het wordt in het westen begrensd door de Gouwe, in het noorden en oosten ongeveer door de Oude Rijn tot aan de Oud- Bodegraafseweg en in het zuiden door de Wonne-wetering, de Wijkdijk, de Spoel wij kerlaan en de Groeneweg. Het verzoek tot deze ruilverkaveling, waarbij het gaat om een terrein van 1652 ha, ging uit van de besturen van de diverse be trokken polders, welk verzoek reeds omstreeks medio 1955 werd ingediend. Ie gegevens over de weidebedrijven ter beschikking. Een bodemkartering werd uitgevoerd door de Cultuur technische Dienst. De capaciteit van de bemalings- pompen moest opnieuw worden vast gesteld, alsmede het rendement van de installatie van het gemaal van de Binnenpolder moest worden be paald. Door het Proefstation voor Akker- en Weidebouw werd een grasland-vegetatie-kartering uitge voerd. Een ernorme arbeid is aan dit plan voorafgegaan. Groots plan In dit grootse plan, ligt dus ook het „blok" Zwammerdam - het rap port van de Cultuurtechnische dienst van het Ministerie van Landbouw en Visserij spreekt derhalve van: „Het Ruilverkavelingsplan Zwammer dam". In het plan Zwammerdam lig gen dan de Binnenpolder met 450 HA; de polder Rijneveld met 368 HA; de polder Steekt met 658 HA en de Reeuwijkse-Polder (2000 HA), waar van een 160 HA in het plan is op genomen. Tussen Rijksweg 11 en de Oude Rijn, zijn slechts die percelen opgenomen, die behoren bij de bedrij ven, die bij deze verkaveling zijn betrokken. De voornaamste redenen, die voor het gebied aanleiding wa ren om tot verkaveling over te gaan, waren in hoofdzaak de slechte lig ging van de smalle grondstroken, moeilijk te bereiken vanaf de boer derij, voorts de toestand van de we gen, waarbij zelfs vele bedrijven niet aan wegen gelegen waren en tenslot te ook de algehele slechte water staatkundige toestand. Een zeer voor. name grond voor de Binnenpolder en de Polder Steekt was odk de doorsnijding van de kavels door de spoorweg Woerden-Leiden. Is deze verkaveling niet alleen een groot voordeel voor de efficiëntie van de betrokken bedrijven, ook de N.V. Ned. Spoorwegen hebben bij deze verkaveling groot belang, vooral, als men weet, dat in het gehele plan sprake is van een 70 spoorwegover gangen en een 21-tal onderdoorgan gen. Dit laatste was dan ook reden, dat de Ned. Spoorwegen op grote spoed aandrongen. Men begrijpt, dat men zo maar niet even kan zeggen: „Nu zullen wij die smalle ligging van die kavels eens even wijzigen en onder elkaar verdelen". Het ontwerp van dit machtige werk heeft een enorme arbeid vereist. Door de hypotheek kantoren te Leiden en Rotterdam werden de uittreksels uit de kadas trale leggers voor alle eigendommen getrokken. Door het Administratief- Technisch Bureau te Santpoort werd het maaiveld gewaterpast. Uit een door de Rijkslandbouw-voorlichtings- dienst gehouden enquête kwamen ve- Bodemgcsteldheid. Zo is ook de bodemgesteldheid in dit plan een belangrijk punt van onderzoek geweest, dit met het oog op de waardebepaling. Tussen de Oude Rijn en de Spoorlijn overheer sen de zavelgronden, waarbij nog onderscheiden kan worden gemaakt in de diepte waarop het zand begint. Het is in deze zone waar door de boeren veel klei wordt verkocht aan de steenfabrieken. Ten zuiden van de spoorlijn wordt klei aangetrof fen, waarvan de kleilaag naar het zuiden toe geringer wordt en over gaat in veen (sierteelt-kwekerijen). Een voornaam gevolg van dit plan is de ontsluiting van het gehele ge bied. Bij het ontwerpen van het nieu we wegenplan is er naar gestreefd de veehouderijbedrijven een kavel- langte te geven van 600-800 m. Vervolgens de spoorlijn Woerden- Leiden tot achtergrens van de kavels te maken en de niet ontsloten kwe kerij-bedrijven zoveel mogelijk aan een weg te brengen. Hiertoe is een weg ontworpen parallel aan de spoor weg, ongeveer midden tussen deze lijn en de Toegangse- en Dammeka- de. Het is de bedoeling, dat hieraan de bedrijven zullen komen, die vanaf de rijksweg en Oude Rijn verplaatst zuilen worden. Deze weg wordt 4 meter breed en is ongeveer 6 km lang. Boerderij wordt verplaatst. In het westen sluit hij aan op de Parallelweg langs de Provinciale weg no. 25 en in het oosten op de Oud-Bodegraafseweg. Ongeveer op de helft krijgt de weg een aanslui ting op de Spoorlaan, zodat een di Boerenleenbank in Leimuiden bereikte twee miljoen spaargelden Het was gisteren voor de Coöp. Boerenleenbank in deze gemeente een bijzondere dag, want aan spaargelden werd de twee miljoen gulden vol gestort door het echtpaar Th. Smit-Plaisier, dat de laatste stoot tot dit miljoenenbedrag gaf. De voorzitter van het bestuur der Boerenleenbank, de heer S. J. Visser, sprak zijn dank uit voor dit resultaat en richtte geluk wensen tot de familie Smit-Plaisier. Hij hoopte spoedig ook de inlegger van de drie miljoenste gulden te kunnen verwelkomen. In zijn toespraak hoopte de heer Visser o.m., dat de rijksgoedkeuring thans op korte termijn zal worden ontvangen voor de bouw van een nieuw bankgebouw. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter aan het echtpaar Smit- Plaisier een geschenk onder couvert uit, waarna mej. Van Huigsloot namens het personeel een bloemetje aanbood. De kassier van de bank, de heer H. C. de Rijk, deelde nog mede, dat de groei van de spaargelden steeds toe neemt, in 1951 bedroegen de spaargelden 500.000, in 1958 werd het eerste miljoen gepasseerd en thans het tweede miljoen gulden, waarvoor 1250 spaarboekjes werden uitgegeven. Ook de uitleningen namen gestadig toe tot 1.200.000 in 1961. Met de omzet werd in 1961 de 20 miljoen gulden reeds gepasseerd met een aantal dagposten van 15.000. recte verbinding met Zwammerdam- dorp wordt verkregen. Hier komt men tevens aan een ontsluiting van de Tempelpolder met Zwammerdam. De boerderij-verplaatsing vormt een der belangrijkste onderdelen van deze ruilverkaveling. Ongeveer 32 boer derijen, waarvan een 30-tal van de Rijksweg en 2 van de zuidgrens, zul len moeten |Worden verplaatst. De rijksbijdrage in deze verplaatsing is gebaseerd op de thans daartoe gel dende normen .Om voor overheids bijdrage in aanmerking te komen geldt de eis, dat de boerderij min stens 15 HA groot moet zijn. Hier van kan worden afgeweken in zeer speciale gevallen. De te verlaten be drijfsgebouwen zullen door de eige naren worden verkocht of door de Stichting Beheer Landbouwgronden tegen de landbouwkundige waarde worden overgenomen. Door de Water en Lichtbedrijven te Alphen zijn reeds plannen ontworpen voor de heraansluiting van de té verplaatsen gebouwen. Deze heraansluiting ge schiedt zonder verrekening van de daaraan verbonden kosten met be- lenghebbenden. Voor bedrijven, welke nog niet op electriciteit en waterleiding zijn aangesloten, zal van belanghebben den een bijdrage worden gevorderd van 400 per bedrijf en 40 per HA grond voor electriciteit en 500 per bedrijf en 50 per HA grond voor wateraansluiting. Kostenraming. De kosten van raming dezer ver kaveling luidt: 1. Opname 10.000 2. Wegen 2.350.000 3. Waterbeheersing 427.950 4. Kavelinrichting 222.000 5. Utiliteitswerken 370.840 6. Administr. kosten 40.000 7. Grondonderzoek 40.000 8. Schadevergoedingen 250.000 9. Verliezen op oude geb. 384.000 10. Bouw v. 32 boerderijen 3.630.000 11. Onvoorzien 75.030 Totaal 7.850.000 De bijdrage in de kosten, welke de belanghebbende eigenaren zullen moeten betalen zijn geraamd: a. Ontsluiting 826.000 b. Waterbeheersing 78.000 c. Verkaveling 140.000 d. Boerderijenbouw 1.216.000 Totaal 2.260.000 Voorts wordt in de kosten bijgedra gen door de gemeenten: Boskoop 100.000 Alphen a. d. Rijn20.000 Zwammerdam 20.000 zodat in totaal aan bijdragen is ge raamd: 2.260.000 en 140.000 is 2.400.000. Het derhalve niet door bijdragen van de betrokken streek gedekte deel der kosten bedraagt derhalve 7.850.000, minus 2.400.000 of 5.450.000 overeenkomende met 60% van de totale kosten. Bij een gunstige uitslag van de stemming zal de Cultuurtechnische Dienst aan de door Gedeputeerde Sta ten te benoemen Plaatselijke Com missie op het tijdstip dat deze de uit voering van de ruilverkaveling ter hand neemt, een rijksbijdrage toezeg gen van 69% in de kosten ad 7.850.000, onder voorwaarde, dat een bijdrage van 1.100.000 van de N.V. Ned. Spoorwegen aan voor noemde Dienst ter beschikking zal worden gesteld. Dit is in grote trek ken de inhoud van het rapport van de Cultuurtechnische Dienst van het Ministerie van Landbouw en Visse rij, naar aanleiding waarvan het Col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland meende haar goedkeu ring te moeten verlenen bij haar be sluit van 21 februari 1962. Wij merken., hierbij nog op, dat wanneer dit plan uitgevoerd zal zijn, de eigenaren van de veehouderij-be drijven hiervan niets dan goeds kun nen verwachten, zowel economisch als financieel. Vanzelfsprekend zal LEIDERDORP Burgemeester Van Diepeningen maakte entree in Barneveld In motsneeuw heeft de heer K. van Diepeningen gistermiddag zijn entree gemaakt in de 18.000 ha. grote ge meente Barneveld. Zijn overschrij den van de gemeentegrens kreeg een charmant cachet door de aanwezig heid van de vrouwelijke ruiters der landelijke rijvereniging. Bij het ge meentehuis inspecteerde de burge meester, die vergezeld was van zijn echtgenote en beide zoons, de ere wacht. De installatieplechtigheid in de be scheiden raadzaal droeg een gemoe delijk karakter. Menige toespraak - ze varen alle zo puntig, dat de hele installatie niet meer dan zeventig minuten duurde - was doorspekt met geestigheden en kwinkslagen en maakte van het officiële gedeelte een spiritueel gebeuren. Loco-burgemeester Ten Ham, die de heer Van Diepeningen het teken van zijn waardigheid moest omhan gen, was uiteraard het ernstigst, of schoon hij Barnevelds eerste burger een opsomming van problemen en zorgen nauwletend bespaarde. Hij bood de heer Van Diepeningen met een weids gebaar de volle steun van college, raad en ambtenaren aan. Van de vele sprekers, die deze mid dag de burgemeester zowel als het hele gezin Van Diepeningen zeer heb ben bemoedigd voor wat het toe komstige werken en wonen betreft, noemen wij nog loco-burgemeester Meerburg van Leiderdorp. Hij voor spelde de Barnevelders, dat hun bur gervader zal streven naar de grootst mogelijke objectiviteit en eenheid. De receptie na de installatie werd druk bezocht. Heel Barneveld vlagde op deze heugelijke dag. Burgemees ter en mevrouw Van Diepeningen stellen zich voor, nog deze week de andere dorpen in hun kolossale ge meente met een bezoek te vereren. hen dit geld kosten, maar hun bezi tingen zullen aanmerkelijk in waarde toenemen. Voor de gemeente Zwammerdam is dit plan eveneens toe te juichen, omdat hierdoor terreinen beschik baar komen voor de woningbouw. Wij willen hierbij alleen maar den ken aan het prachtige uitbreidings plan „De Burcht". LEIMUIDEN TONEELAVOND KAB In het kader van het K.A.B.-win- terprogramma had zondagavond de laatste ontspanningsavond plaats van dit seizoen. Het toneelgezelschap „Ons Genoegen" had de verzorging van het f programma voor haar reke ning genomen. De zaal van de dames Sneeboer was goed gevuld, toen KAB-voorzitter A. A. de Graaf de aanwezigen onder wie vertegenwoor digers van „St. Genesius" en „De Naamloze", een welkom toeriep. „Ons Genoegen" had een goede keus gedaan met het vrolijke spel van Wim Dumont „Mijn Vrouw verlangt Salaris". „Ons Genoegen" slaagde er weer in de grote KAB-familie een gezelli ge avond te bezorgen, al moet gezegd dat wij „Ons Genoegen" wel eens sterker hebben zien spelen. We mis ten deze avond het tempo, dat bij dergelijke stukken zo belangrijk is. Als verontschuldiging hiervoor mo gen we aanvoeren, dat „Ons Genoe gen" geen vereniging is, die deskun dige leiding kan nemen, wanneer dit nodig is. STILLE OMGANG De afdeling Leimuiden en Rijnsa- terwoude gaat ter bedevaart naar Amsterdam in de nacht van zaterdag op zondag 10 en 11 maart. De bede vaart begint in. de parochiekerk met een Lof om 12 uur. Hierna vertrekt men per bus vanaf de kerk. Na de omgang gaat men naar de Begijnhof kerk voor de H. Mis. De deelnemers kaarten zijn verkrijgbaar bij de he ren J. l'Ami en Joh. de Prie. ZWAMMERDAM Zwammerdam krijgt een motel Begin 1964 zal Zwammerdam over een modern motel beschikken, wan neer de plannen daarvoor tenminste met goed gevolg alle instanties pas seren, Het wordt het vierde motel langs rijksweg 12 van de Duitse grens tot Den Haag en Rotterdam. Het ont werp is van de Bussumse architect W. Kelder, die ook opdrachtgever voor de bouw is. De drie andere motels langs ge noemde rijksweg staan bij Arnhem, Maarsbergen en Bunnik. Reeds is volledige overeenstem ming bereikt met de gemeente Zwammerdam. Ook met de Rijks waterstaat zijn de plannen reeds uit voerig besproken en is in principe overeenstemming bereikt. Bij het motel komen grote par keerterreinen, tegenover het kaas pakhuis van de fa. Baas. Het gebou wencomplex wordt in een T-vorm uitgevoerd, met in het midden de keukens en dienstvertrekken. Aan weerszijden van het gebouw zijn grote restauratiezalen gepland. Bij de ingang aan de Goudse Straatweg komt een benzinestation. Het ligt in de bedoeling het gehele jaar dit mo tel open te stellen, zodat dus toeris ten en zakenlieden hiervan gebruik kunnen maken. Er komen 12 twee persoonskamers en 5 éénpersoons kamers, alle met bad. Ook aan de omgeving zal grote aandacht worden besteed. Er zijn ruime terrassen, vijvers en plantsoe nen geprojecteerd. WOUBRUGGE Candidatenlijst Gemeentebelang Op de candidatenlijst van de partij Gemeentebelang, die bij de gemeen teraadsverkiezingen uitkomt, staan de volgende namen: 1. P. Schraverus; 2. F. L. Bochove; 3. G. Hoogeveen; 4. A. C. Kroes; 5. Jac. Brunt; 6. H. Wester. Deze lijst bevat dus namen van personen, die zowel uit kringen van de VVD en van de PvdA komen, ter wijl de lijstaanvoerder in de huidige raad de PvdA vertegenwoordigt. Ziekenfondsraad wijst verhoging bejaardenpremie af In afwijzende zin heeft de zieken fondsraad advies uitgebracht aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, die voornemens was, de ziekenfonds premie voor bejaarden, die een in komen hebben van 2868 tot 3878 gul den per jaar, met ingang van 1 juli a.s. met 50 ct. per week te verhogen. De premie zou dan moeten komen op 2.52. KORT GEDING De president van de rechtbank in Amsterdam heeft het bestuur van de AVRO bevolen om uiterlijk 15 maart aan alle AVRO-leden in de negen gewesten waar kandidaten zijn ge steld voor een plaats in de geweste lijke besturen, stembiljetten met bij behorende enveloppen toe te zenden. Indien de AVRO hieraan niet voldoet, moet zij een dwangsom van f 10.000 betalen aan de negen kandidaten, die vorige week in een kort geding om een dergelijke voorziening had den gevraagd. Zij stelden, dat het AVRO-bestuur de verkiezing voor de gewestelijke besturen op onrechtma tige wijze heeft beperkt en bemoei lijkt, omdat in strijd de statuten de stembiljetten alleen op schriftelijke aanvraag van de leden worden toe gezonden. Grote aantallen spijtoptanten onderweg? Er zijn volgens de KLM aanwijzin gen, dat binnenkort grote aantallen spijtoptanten uit Indonesië, op door reis naar Nederland, in Bangkok zul len aankomen. De directie van de KLM heeft namelijk vernomen, dat door de Indonesische autoriteiten aan spijtoptanten weer uitreisvisa zouden worden verleend. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is nog niets be kend van het vertrek uit Indonesië van grote aantallen spijtoptanten. Een woordvoerder van het ministerie heeft desgevraagd meegedeeld de ontwikkeling in deze zaak te willen afwachten. Er zijn geen extra-maat regelen genomen voor het vervoer van spijtoptanten na hun feitelijke aankomst in Bangkok naar Neder land. Normaliter reizen de spijtop tanten vanaf de Thailandse hoofd stad met de lijndiensten van de KLM naar Nederland. Repatriëring Indonesiërs uit Ned. Nieuw Guinea Er is een regeling getroffen tussen de V.N., de vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis Durand en het gouvernement in Hollandia, waarbij gestreefd wordt zaterdag 10 maart de Indonesiërs die op 15 janu ari bij het treffen in de wateren ten zuiden van N. Guinea gevangen wer den genomen, via Singapore naar Djakarta over te brengen. Cornelis Veth, oud-journalist, let terkundige en tekenaar is op 82- jarige leeftijd in het verzorgingshuis „De Heemsteden" in Den Haag over leden. Instuif Boskoop vierde Carnaval De instuif „Jong Boskoop" heeft aan de vooravond van de vasten op waardige wijze het jaarlijks carnaval gevierd. De grote zaal van het Verenigingsgebouw was daarmee geheel in overeenstemming ver sierd. De plannen van de Raad van Elf, om Prins Caranaval per schouw, omgebouwd als kaperschip, compleet met kanonnen aan boord, in te halen, vielen niet in het water, doch strandden op zware ijsgang. Tengevolge hiervan kwam de Prins niet uit het oosten aan varen, doch werd hij in een versierde draagstoel vanuit het westen de gemeente binnengeleid, vergezeld van een grote schare gekostu meerden en voorafgegaan dooi de St. Joris-drumband van de r.k. ver kenners. Nadat de Prins in de zaal was gearriveerd, sprak hij een hartelijk woord van welkom tot de zotten en zottinnen, speciaal tot de Reeu wijkers, Waddinxveners en Alphenaren, aangezien de annexatieplan nen nu zo vergevorderd zijn, dat volgend jaar deze gemeente wel tot Boskoop zullen behoren. De Prins was echter verheugd dat hij weer vanuit het westen is ingehaald, aangezien de Wijzen uit het oosten kwamen. Na zijn welkomstrede werd Prins Carnaval, „Prins Nestor V", door het bestuur van de Instuif gehuldigd met zijn eerste lustrum als prins. De jury bestaande uit mevr Straver, de heer en mevr. Groenendijk, en de heer en mevrouw v.d. Bosch, stond voor een zeer moeilijke taak de prijzen, welke bestonden uit taarten, wijn en platen- en boe- kenbonnen, op de juiste wijze toe te kennen. Het was een bonte mengeling van kleuren en de fraaiste voorstellin gen, zoals bijv. Plant, Propaganda Holland; de bekende (Engelse) Bobby's; een mooie groep „Doe mee aan Veilig Verkeer". De muzikale medewerking van de „Lucky Stars" uit Leiden was borg voor de goede en juiste stemming, waardoor het sluitingsuur voor velen nog onverwacht kwam. De prijswinnaars waren .groepen: origineelste 1 Veronica; 2 Sche- veningen; mooiste: 1 Indianen-meisjes; 2 Top of Flop. Paren: origineelste: 1 niet zoenen op het zebra-pad; 2 zebra-paden met knipperbol; 3 verkeersslachtoffers. Mooiste: 1 Maori's; 2 Moesta- fa's. Dames: origineelste: 1 Vrouwe Justitia. Mooiste: 1 meisje met de grote hoed; 2 bloemenmeisje. Heren: 1 ruimtevaarder Glenn; 2 Kneedbom. Mooiste: 1 Indiaan; 2 Wolf.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4