De Leidse raad vindt ƒ40.000 voor een tentoonstelling „aan hoge kant" Weerbericht Is winkelcentrum „Schutters veld" niet te veel van 't goede Geen garantie voor lichamelijke opvoeding door krachteloos gemaakte onderwijswet 3 5 6 n 20 22 27 52 DINSDAG 6 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Pedologisch instituut begint officieel op 1 april aanstaande andere woordvoerders niet tegen het voorstel en stelde voor in deze tentoonstelling de nadruk te leggen op hetgeen door de raad is bespro ken en aangenomen: fase I van het wegen- en saneringsschema. De heer Roorda (PvdA) drong aan De pedologische school en het daarbij behorende insti uut, een gemeente- h t opnemen van deskundigen in lijke instelling in het belang van kinderen met opvoedingsproblemen, was d£ commh;sie van voorbereiding. Zo gistermiddag onderwerp van bespreking in de Leidse raad. Een vorige maal ZQU het aardig zjjn iemand van de ondervond het gemeentelijk voorstel tot stichting van school en instituut, yerkeerscommissie in de groep op te bedenkingen van verschillende kanten. De heer Woudstra (Pr. Chr.) bijvoorbeeld gaf zijn stem alleen aan het voorstel, indien men van rijkssubsidie zeker was. Gisteren, toen gesproken moest worden over een krediet van ruim 45.000 gulden voor meubilair, Wethouder Jongeleen verklapte, vloerbedekking, leermiddelen etc. kwamen deze bezwaren nog eens naar dat ook het college wel even tegen nemen. Duur Wethouder voren. De heer Woudstra (Pr. Chr.) vroeg of nu de vereiste rijksgoedkeu ring met het daaraan verbonden krediet binnen is. De wethouder maakte bekend, dat dit bedrag van 4U.000 gulden heeft aangekeken. Toch blijkt het wel no dig en wat de begroting betreft, deze De heer Kortmann (KVP) behoor- is voorlopig gemaakt, om de raad een er thans 35 leerlingen geselecteerd de tot degennen, die 40.000 wel een beeld te geven. Het is niet zeker, dat zijn, dat men in februari een begin beetje duur, om niet te zeggen zeer de verschillende posten zó uit zullen heeft gemaakt met deze school, voor- hoog, vinden. Hij vergeleek een en vallen. De commissie heeft al een iapig aan de 3 Oktoberstraat, en dat ander met een tentoonstelling van keer vergaderd en zal ook volgende 4e Rijksgoedkeuring met subsidie Gevaert van gelijke omvang in de week weer bijeen komen, dan zal ze- zonder twijfel af zullen komen als Jaarbeurs, welke stand 18.000 moest ker ook het vraagstuk van het aan- de school het vereiste aantal van 47 kosten. Overigens vindt hij deze vorm trekken van deskundigen ter sprake leerlingen heeft. Dit zal eind maart van één keer tentoonstelling te sta- komen. Spr. ziet tot zijn spijt geen het geval zijn, zodat men begin april tisch. Met een tentoonstelling van kans in Leiden beslag te leggen op officieel kan beginnen, hetgeen niet één maand krijgt het publiek een te een ruimte, die blijvend voor een ex- wil zeggen, dit na een vraag van de eenzijdig beeld. Hij krijgt een voor- positie geschikt gemaakt kan wor- heer Wiertz (KVP), dat er met het gezet moment-opname, die spoedig den, zoals in Amsterdam met de Zui- - - - - weer vervaagt.Daarom voelt hij er derkerk het geval is. meer voor de tentoonstelling uit te onderwijs aan de school al geen be gin gemaakt is. Overblijven In tweede instantie merkte de heer smeren over enige jaren, desnoods Kortmann (KVP) nog op, dat ook iets minder groots van opzet, wel- voorlichting in de te saneren wijken licht periodiek terugkerend, maar het door middel van kleine tentoonstel geheel leeft dan meer onder de be- lingen van belang is om de bewoners Voor de aanschaffing van meubi- lair, leer- en hulpmiddelen van school volking. De heer Kortmann vond in te lichten en met de plannen ver en instituut had men indertijd al een voor dit idee warme biival bij de trouwd te maken. De wethouder bedrag geraamd. Dit werd begroot heer Van Weizen (CPN), die ook zegde toe dit te zullen overwegen, op een kleine 25 duizend gulden en meer voelde voor een verdeling over Men had trouwens al plannen om de de heer Duyverman (VVD) maakte een aantal jaren. De heer Portheine verschillende bedrijven, die bij de er bezwaar tegen, dat zulk een kre- (VVD) vond het bedrag aan de hoge stadsplannen betrokken zijn te be- dietverhoging zonder meer gevraagd hant, was overigens evenals de zoeken en voor te lichten, wordt. Zo leest hij nu nog in het stuk, dat de begroting een bedrag van „voorlopig" 13.700 gulden vermeldt. Welke waarde moet men hieraan hechten? Mej. Van Nienes (PvdA) noemde de aanwezigheid van een overblijf lokaal in zulk een school essentieel. Opvoeden kan men niet doen van 9 tot 12 en van 2 tot 4. De wethou der kon haar.op dit punt gerust stel len: school en instituut, die medio maart aan de Langebrug gevestigd worden krijgen de beschikking over een goede accommodatie. In ant woord op een vraag van de heer Woudstra deelde de wethouder mee, dat er reeds een schoolhoofd be noemd is door de raad, de heer God- dijn uit Groningen, die 1 april a.s. zijn werkzaamheden in Leiden zal beginnen. Pas voor stadsplan in volgende fase AL BELANGSTELLING door b. en w. toegezegde snelheid met de samenstelling van dit rapport VAN GROTE BEDRIJVEN heeft spr. geen behoefte. Het voor fase 3 van het wegenschema. De discussie over het voorstel Mevr. Van Geelkerken (Pr. Chr.) aan het Economisch Technologisch „ziet het óók nog niet zo". Zij vindt Instituut een onderzoek en rapport het bedrag, dat aan het ETI betaalt moet worden aan de hoge kant en Reclame Half juli van dit jaar zal in het Waaggebouw een tentoonstelling worden geopend over de nieuwe stadsplannen. Er komen maquettes en tekeningen, dia's en films. Voor deze tentoonstelling wordt een kre diet gevraagd van 40.000 gulden en de meeste raadsleden, die aan het woord kwamen vonden dit ,,'n beetje aan de hoge kant". Met uitzondering van de heer Questro (Pr. Chr.) die aan te vragen over de mogelijk heden voor een winkelcentrum een en ander nog praematuur. aan het Schuttersveld veranderde in de Leidse raad gistermiddag zo nu en dan van richting. Raadsle De heer Winsemius (PvdA) legde er de nadruk op, dat je een rapport uu en uau van iiuuuii;. ivaausic - - den die aan het woord kwamen, nodig hebt, als je iets met zeker weet. richtten nl. 't scherp van hun be toog op de wenselijkheid van een winkelplein zelve, hetgeen juist Iéts wil hij echter ook wel over de noodzaak van dit winkelcentrum zeg gen. Hij ziet de zaak meer aanvullend door het ETI onderzocht moet wor- en aansluitend op het stadscentrum. Te veel ambitie? Ook hij voelt voor een advies-aan vrage bij het COM. De heer Lamber- mont (KVP) sloot zich hierbij aan. De heer Portheine (VVD), die vóór Nog geen gemeengoed Wethouder Jongeleen stelde de raadsleden gerust door te stellen, dat zich afvroeg of met het geraamde het voorstel is het ETI a raison van bedrag van 1000.voor affiches; 6700.een rapport op te laten ma- advertenties en convocaten wel iets ken, vindt dat het college in zijn win- van belang te doen valt. Er is nu een kelplanning wel wat al te ambitieus ook het college de gedachte aan een commissie benoemd, maar de raming js fs er wej piaats voor zo'n „shop- winkelcentrum op het Schuttersveld van dit bedrag doet hem vermoeden. pjng centre"? In de onmiddellijke nog geen gemeengoed is. Voorlopig dat het hoognodig is een deskundige omgeving zullen er al drie gevestigd is het zeker nog niet nodig, maar men óp het gebied van reclame aan te WOrdén: in Leidschendam, Den Haag dient rekening te houden met de toe trekken. en Rijswijk. Hij wees op de winkel- komst, met een Leidse agglomeratie centra in Leiden-zuidwest en in van 200.000 zielen. Dit winkelcentrum Kabinetten Oegstgeest. In het totale verband lijkt ligt dan weliswaar niet aan grote .1 i j-j hem de stichting van nog een een- verkeerswegen, maar wel aan be- Daarentegen wordt onder t hoofd trum wel iéts te veel. Dan is er ook langrijke toegangswegen tot de stad. „foto's opplakken" een bedrag ge- n0g ^et plan voor een winkelcentrum Overigens acht hij advies noodzake- noemd van 60 gulden voor lijm. Dit aan de Mirakelsteeg. terwijl ook de lijk, zonodig ook van het COM. Het lijkt hem nu wel weer wat te hoog binnenstad zijn winkelcentrum heeft grootwinkelbedrijf heeft, aldus deel- geraamd. Overigens acht. hij het noodzakelijk de de wethouder mede, nu al belang- „Voor dat bedrag kan men twee dat ook advies van de Kamer van stelling voor dit winkelcentrum, Overveen en Arnhem en subsidie aan de erkende sportbonden voor kader vorming. Het inzicht bij de provin ciale overheid is voor de sportmen sen teleurstellend. Het onderwerp sport op de gemeentelijke begrotin gen wordt nog te veel gezien als sluitstuk. Men zou wel met iets meer mildheid ten aanzien van de sport, het rode potlood kunnen hanteren in de gemeentelijke begrotingen. GEEN LEUNENDE VERENIGINGEN De gemeenten tenslotte willen de verenigingen, die komen aankloppen, zeer ver tegemoet komen. Een ver eiste voor medewerking is, dat die verenigingen geen „leunende" ver enigingen zijn. Tenslotte kan de lief de niet van een kant komen. Men dient er dus voor te zorgen, dat men een goed geleide en gezonde vereni ging heeft. In de vraagstelling kwam naar voren, dat men bij aanvaarden van gemeentelijke subsidie nog wel denkt aan prijsgeven van autonomie. De heer Van Gelderen gaf de verzeke ring, dat gemeentebsturen pas het laatst zouden denken aan inmenging in interne aangelegenheden. UNIVERSITEITSBOUW De universiteitsbouw in Leiden kwam, hoe kan het bijna anders, eveneens ter sprake. „Den Haag" is er niet van te overtuigen de univer siteitsbouw als een losstaande een heid te zien in het totaal aan Leiden toe te wijzen bouwvolume. De ge meente kan hieraan niets verande ren. Het gemeentebestuur mag slechts de hand ophouden. „Het bouwbeleid is de gemeente totaal afhandig ge maakt en nooit had een ambtenaar groter macht dan tegenwoordig de „distributie-ambtenaar" van Bouw nijverheid. De heer J. Coers, voorzitter van de raad van beheer van de Sportstich ting, dankte de heer Van Gelderen aan het slot in hartelijke bewoor dingen met overhandiging van een boekwerkje. Volgende week maan dagavond zullen de Verenigingsbe stuurders met de verworven kennis van de afgelopen avonden de func tionering en de werkwijze van de Leidse Sportstichting in discussie vorm aan een beschouwing onder werpen. Met de achtergrond-inlich tingen door de heren Vlot en Van Gelderen zal het naar wij hopen een vruchtbare en degelijke dis cussie worden. kabinetten aan elkaar lijmen". De heer Piena (PvdA): „Welke ka binetten?" Koophandel en van het Centraal Or gaan voor Middenstands- en bedrijfs- Grote berijven hebben zich al tot de gemeente gewend met verzoeken om panden o.m. wordt gevraagd. Aan de nadere inlichtingen. Cyclus gespreksavonden Leidse Sportstichting Provincie ziet sport teveel als sluitstuk en schrapt op gemeentelijke begrotingen Hoe ziet de overheid het verschijnsel sport? Nadat vorige week de heer Nico Vlot van de Ned. Sportfederatie voor bestuurders van Leidse sport verenigingen de verhouding SportOverheid besproken had vanuit het standpunt van de sport en de sportbeoefenaar, keek gisteravond in rest. Van der Heijden de heer S. van Gelderen van de Ver. van Nederlandse Gemeenten vanuit de gezichtshoek van de overheid naar de sport. Tot de vele aanwezigen behoorden o.m. ook de heer M. van der Klugt, gemeenteraadslid voor de KVP en de heer C. J. Piena, fractievoorzitter van de P.v.d.A. De conclusies van het aangenaam te verteren, daarom niet minder des kundige betoog, zijn als volgt samen te vatten: Hoewel de overheid en de sport nog zeer veel zullen moeten doen aan verbetering van wederzijds begrip, de sport is vooral bij de gemeenten goed af. De gemeenten - aldus de ervaring van de adviseur der overheid, de heer Van Gelderen - laten niets onbeproefd om waar dat kan de sport en de verenigingen te helpen. Dat niet alles naar wens verloopt is niet te wijten aan de gemeenten, maar aan «Ie tot nu toe onvoldoende belangstelling van de regering en teleurstellend geringe medewerking van de provincie. De heer Van Gelderen stelde zich volkomen achter het standpunt van de heer Vlot, die vorige week de sport belichtte als een maatschappe lijk verschijnsel, dat door de grote belangen en de vormende waarden, niet geïsoleerd meer gezien kan wor den. KRACHTELOZE WET Hoewel de gemeente dit standpunt zeer goed aanvoelt, leert de dage lijkse praktijk, dat het Rijk evenwel of liever het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen werkt met een onderwijswet van '20, die op het punt van lichamelijke op voeding onvoldoende kracht heeft door een serie uitzonderingsbepalin gen. Voor het Nijverheidsonderwijs is zelfs geen enkel wetsartikel, dat onderwijs in lichamelijke opvoeding garandeert. Minister Cals stelde in-de jongste sportnota bij de begroting, dat hij het wenselijk achtte het aan tal lesuren lichamelijke opvoeding uit te breiden van tweemaal drie kwartier tot driemaal drie kwartier. Deze wens werd echter te niet ge daan door enkele aantekeningen: er zijn geen gymzalen om die uitbrei ding van lestijd op te vangen en het is moeilijk iets van het leerprogram ma af te halen. De heer Van Gelderen bestreed deze aantekeningen door te zeggen, dat de minister het in eigen hand heeft het aantal gymzalen uit te breiden. OUDE STANDPUNTEN Ook dat het niet goed zou zijn om het leerprogramma te ontlasten ten behoeve van meer gymnastiekonder wijs bestreed de heer Van Gelderen. „Men gaat nog te veel van het stand punt uit, dat de jeugd vol gestopt moet worden met kennis om te slagen in het leven. De veranderde levens- gewoonten en het versnelde tijds- rhythme zijn evenwel andere eisen gaan stellen aan de mens. Men moet b.v. spanningen zonder se' ade kun nen verwerken. Het middel hiervoor is te vinden in goed geleide sport beoefening". Niet alleen op het gebied van on derwijs heeft de regering iets nage laten. Ook het stimuleren van sport als vrijetijdsbesteding door middel van het verschaffen van accommo daties is ten achter gebleven bij de veranderde tijdsomstandigheden. Men is iedere vierkante centimeter in de steden gaan benutten, „de veldjes van de jongens zijn bebouwd, maar er zijn geen of onvoldoende sport velden voor teruggekomen". De ac tiviteiten van de Rijksoverheid op sportgebied beperken zich slechts tot subsidiëring van de sportscholen in De ambassadeur is optimistisch De Indonesische ambassadeur in in Australië, brigade-generaal Soea- die, heeft gezegd, niet te geloven dat zijn land oorlog zou gaan voeren om Westelijk Nieuw-Guinea. „Wij willen een vreedzame oplossing en dat zal waarschijnlijk tot stand komen on der auspiciën van de V.N." Indone sië had zich gemobiliseerd om voor bereid te zijn op een noodtoestand. De ambassadeur zei, dat via diplo matieke kanalen onofficiële bespre kingen tussen Indonesische en Neder landse vertegenwoordigers in ver scheidene hoofdsteden in de wereld worden gevoerd. Hij was hoopvol gestemd dat zij resultaten zouden opleveren, die zou den kunnen leiden tot officiële be sprekingen over een vreedzame rege ling. In de Belgische Ardennen zijn maandag verscheidene automobilis ten in de sneeuw gestrand. Vele we gen zijn met een dikke laag bevro ren sneeuw, die soms een dikte van een halve meter bereikt, bedekt. Het verkeer ondrevindt dan ook grote vertraging. Maandagavond is op een vliegveld van de Amerikaanse luchtmacht bij Fort Worth, in Texas, een B-58 „Hastier" straalbommenwerper ver ongelukt. De drie bemanningsleden kwamen om. Zeventien mensen zijn omgeko men en een aantal gewond doordat meer dan honderdduizend stuks vuur werk in de kelder van een huis in Zuid-West-Teheran (Perzië) zondag avond ontplofte. Vijf huizen werden vernield. Het was de grootste ont ploffing die zich ooit in Teheran heeft voorgedaan. Het vuurwerk werd in de kelder gereedgemaakt voor de Perzische Nieuwjaarsviering, die op 21 maart begint. Onrustbarende prijs stijging in Indonesië De onrust in Indonesië als gevolg van de stijgende prijzen van levens middelen en de schaarste van deze artikelen, neemt toe. De afgelopen acht maanden zijn de prijzen van le vensmiddelen, kleding en vervoer sterk gestegen en er heerst een te kort aan rijst, suiker, meel, brood en zeep Verleden week hebben in Soera- baja op Oost-Java 2000 mensen voor de ambtswoningen van de gouver neur, Soewondo, en de burgemees ter, Satryo, gedemonstreerd In een verklaring van het garnizoenscom mando te Soerabaja werd later ge zegd, dat gouverneur Soewondo reeds eerder had verklaard, dat „de huidi ge lasten door allen gezamenlijk moeten worden gedragen als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West-Irian" In Djakarta verzamelden zich vijf tig leidsters van vrouwenorganisaties bij de woning van mevrouw Hrustiati Soebandrio, de echtgenote van de In donesische minister van buitenland se zaken. Zij deden een beroep op de regering, de prijzen aan banden te leggen. Tsjombe beschuldigt de Ver. Naties President Tsjombe heeft gistermid dag gezegd, dat 1200 militairen van de VN, die op de basis Kamina op 800 km. ten noordweshten van Eli- sabethstad zijn gelegerd, kort tevo ren bij verrassing het Katangese gar nizoen in de gelijknamige stad had den aangevallen. Een VN-woordvoerder te Leopold- stad verklaarde echter dat VN-troe- pen geen aanval op Kaminastad heb ben ondernomen. De woordvoerder, Lehmkuhl, gaf toe dat er gevechten hadden plaats gevonden doch dat deze waren vol gens hem begonen nadat VN-troe- pen in dit gebied door Katangese gendarmerie waren aangevallen. Ze hadden het vuur beantwoord „om zich te kunnen terugtrekken", aldus Lehmkuhl. Het bureau van VN-secretaris-ge- neraal Thant, in New York, deelde mee niet over inlichtingen over enige VN-operaties in Katanga te beschik ken. Volgens Tsjombe was de aanval van de VN een poging om zijn voor genomen ontmoetiing met president Adoela van de centrale regering te saboteren. Tsjombe had tevoren bekend ge maakt, dat hij op 15 maart naar Leo- poldstad zou gaan, mits hem duide lijke waarborgen worden gegeven. PUIST (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TOENEMENDE WIND Heldere nacht met weinig wind en lichte tot matige vorst. Mor gen overdag geleidelijk toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. Maximum tem peraturen enkele graden boven nul. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON h. bew. L bew. onbew. zw. bew. onbew- onbew. h. bew- zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. sneeuw 1. bew. sneeuw geh. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. sneeuw zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. —22 —18 —18 —2 —10 —4 —7 PAUZE Morgen: Aswoensdag, begin van de Orote Vasten; Thomas van Aquine, terkleraar, 1274. EEN REUS VAN EEN MAN IN ZAK EN AS Keizer Karei de Grote placht met zijn hond of zonder zijn hond! op blote voeten het askruisje te gaan halen. Deze reusachtige man reus naar lichaam, reus naar geest vond het niet beneden zijn keizerlijke waardigheid te bekennen dat hij een zondaar was en tot boete en inkeer wilde komen, om vrij van geest straks het Paasfeest te kunnen vieren. De machtige man verloor daardoor niets in keizerlijke en won daardoor in menselijke waardigheid. Dat is met ieder van ons het geval. Wij zijn al len zonder uitzondering zondaars. Mensen die, ons erachtens, voorbeel dig geleefd hebben (en naderhand heilig werden verklaard) hebben zich altijd in volkomen oprechtheid zon daars geweten, alleen overeind ge houden door de genade. Rennen wij dus morgen naar de kerken om onze zondigheid te tonen „in zak en as", met het voornemen ons leven te ver beteren. PUZZEL 2 1 7 8 9 '0 h 12 D 14 15 16 H 17 18 19 W1 23 2i 25 Tm 28 29 Bio 31 No. 532. Horizontaal: 1 lichaams deel, 4 bloem, 9 fijngemalen eiken bast of run, waarmede men leder bereidt, 11 touw (Ind.), 12 gem. in N. Brab., 13 scheik. element (afk.), 14 zijtak Po, 15 naschrift (afk- Lat.), 17 voedsel, 18 overblijfsel bij ver branding, 21 gebod, 23 jaar (Lat.), 25 bekende afkorting, 27 klimwerk- tuig, 28 voorlichting, 30 plaats in Zeeland, 31 deel van een jas, 32 op stootje. Verticaal: 1 aansporing: vooruit dan toch, 2 stok, 3 onverschrokken, 5 autoped. 6 scheik. element (afk.), 7 priem. 8 grassoort, 10 meisjesnaam. 16 snoekbaars, 19 snee. 20 boom, 22 meisjesnaam. 23 vaarwel, 24 stad in Rusland, 26 honigbij, 29 water in N.- Brab. Oplossing no. 531. Horizontaal: 1 het, 3 hes. 5 Ada, 7 k.o., 9 op, 10 lento, 11 om, 12 kt, 14 net, 16 mes, 17 Eem. Verticaal: 1 hek. 2 Ta, 3 ha, 4 sop. 6 Dante, 8 olm, 9 ook, 11 oom, 13 Tom, 14 N.S., 15 te. Oplossing morgenavond. KORTE GOLF Na een ongeluk is te Eindhoven in het St. Joris ziekenhuis gistermor gen vroeg overleden de 64-jarige J. G. H. Bijsterveld uit Eindhoven. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag bij jt oversteken van de Aal- sterweg door een personenauto aan gereden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3