TWEEHONDERD AANSLAGEN IN ALGIERS Mohammedaanse winkels moesten het ontgelden Nederlandse slachtoffers van de vliegramp in Kameroen De landbouw in Rusland is Chroesjtsjov's zorgenkind Chroesjtsjov geeft toe Powers vrijgesproken Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 0 MAART 1962 52ste JAARGANG No. 15.568 Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 SLACHTOFFERS VAN VLIEGTUIGRAMP Italië verbiedt de O.A.S. de toegang Een Brits chartervliegtuig, een DC-7, is kort na de start van het vliegveld van Doeala in Kameroen neergestort in een moeras. Men vreest dat de 111 inzittenden om het leven zijn gekomen. Foto links: de stewardess Edith Tiplady. Rechts: het paar Neville en Eve Brassel, dat vorige week zaterdag in het huwelijk was getreden. Tezamen met het echtpaar Kraak, dat zich in Nederland wilde vestigen, reisde een zuster van me vrouw Kraak, de 21-jarige Calie v.d. Herwe uit Pretoria, die weer een vriendin, mej. V. A. Steyn uit Pre toria, had overgehaald ook naar Ne derland te gaan om daar werk te zoeken. Onder de passagiers waren ook de heer Dolf Beukes, bedrijfsleider van het Johannesburgse blad „Die Vader- Niemand overleefde de ramp zijn reis naar Engeland onderbroken voor eenfamiliebezoek aan Neder land- De heer Hoekstra, die nu tijdens ^and en zljn echtgenote, zyn oponthoud in Nederland het Reddingsploegen hebben reeds en- nieuws van de ramp moest verne- kele zwaar verminkte lijken naar 't - men, was één van de 64 passagiers, vliegveld Doeala gebracht. Vanamb- o olaar eist er nk o nden m e ded el en die het le™nd af brachten, toen lelijke z.jde is gezegd, dat de passa- bUiken ook zes Nederlandse in Z - een Zuidafrikaans vliegtuig in sep- giers en de bemanning zijn gedood Afrika wonende, stSSurg^ lê zy'n tember 19W bp Assioet in Egypte door de ontploffing toen 't vhe^trng omgekomen bij het ongeluk met de verongelukte en uitbrandde. de grond raakte. Britse DC-7, die zondagavond kort na de start van het vliegtuig Doeala in Kameroen in een moeras stortte. Alle 111 inzittenden, onder wie tien bemanningsleden, hebben bij deze ramp het leven verloren. De volgende Nederlanders stonden op de passagierslijst: de heer en me vrouw R. W. Kaak en hun twintig maanden oude zoontje, oorspronke lijk afkomstig uit Oud-Beijerland. TIJK. duvuiuang un laiiu. Mevrouw F. v. d. vrugt en haar zoon „Materiële aansporingen A. J. v. d. Vrugt (bestemming Am- 77 r O sterdam) en de heer D- v. d. Weij- I i den (bestemming onbekend). VOOF uC DOCFCI1 Op de passagierslijst komt ook voor de 32-jarige mevrouw J. Hoek- jjij de opening van de maandag in stra-Lehmann (met Brits paspoort) Moskou begonnen vergadering van - uit Port Elizabeth, die op weg was het Sewjet-Russische centrale par- graan minder geproduceerd dan be naar Engeland om zich daar bij haar tijcomité heeft premier Chroesjtsjov paald m het zevenjarenplan, 3 mil- echtgenoot van Nederlandse afkomst scherpe kritiek uitgeoefent op de staat |oen ton minder vlees en 17 miljoen de heer A. F. Hoekstra, te voegen. Van de Russische landbouw en aange- ton minder melk. De laatste was vorige week reeds drongen op dringende maatregelen Chroesjtsjov legde er de nadruk op, dat niet alleen de produktie van landbouwmachinerieën en kunstmest opgevoerd moet worden, ook de elektrificatie van de landbouw moest versneld worden. In 1961 was er met 16 miljoen ton In Algiers zijn maandagmorgen tweehonderd kneedbommen ontploft, de grootste tot nu toe door de OAS gepleegde aanslag. Tijdens de ont ploffingen werd machinegeweervuur gehoord. Bij de aanslagen werden volgens de politie tien mensen ge wond. De kneedbommen vernielden Mohammedaanse winkels en de tran sportkabel van een kabelspoortje, waardoor een cabine 180 meter lager op het beton te pletter viel. De aan slagen waren kennelijk bedoeld om demonstraties van Mohammedanen uit te lokken, waardoor van een wa penstilstand niets zou kunnen komen. Na de elf Italianen hebben nog twin tig journalisten van verscheidene nationaliteiten Algerië verlaten. In Bone werd een algemene 24-uurs- staking gehouden uit protest tegen de onveilige toestand. In de gevangenis in Oran zijn maandagavond twee kneedbommen geworpen, waardoor een grote brand ontstond. De plegers van de aanslag openden het vuur op de Mohamme daanse gevangenen, waardoor er twee werden gedood en dertig ge wond. Tegen maadagavond waren in Oran zeven doden gevallen, van wie drie Europeanen. Officieel werd meegedeeld, dat maandag in Algiers 22 Europeanen zyn gearresteerd. In Constantine raakte de politie slaags met 5000 Europese demon stranten, waarbij drie Mohammeda nen en een Europeaan omkwamen en 26 personen werden gewond. De bedreigde journalisten De politie in Algiers heeft aange kondigd, dat speciale veiligheids maatregelen worden genomen om de ongeveer 60 journalisten in het Alet- ti hotel te beschermen. In Algiers werd maandag een Ame rikaanse foto ver slaggever door twee Europese jongelui staande gehou den, niet ver van zijn hotel. Toen de Amerikaan de vraag of hij journalist was bevestigd had beantwoord, haal de één van de jongens een scheermes te voorschijn waarmee hy de foto graaf aan de wang verwondde. „Dit is nog maar een waarschuwing", zei de jongeman, terwijl hij met zijn maat de benen nam. Militaire autoriteiten in Algiers hebben kort na middernacht meege deeld, dat maandag bij gewelddaden in geheel Algerië 35 mensen zijn ge dood en 142 gewond. Onder de do den zijn 27 Mohammedanen en onder de gewonden 115. Aan boord van een Marokkaans vliiegtuig in Algiers zijn maandag middag twee bommen ontdekt. Het toestel zou naar Casablanca vertrek ken. OAS MAG NIET IN ITALIË Italië heeft de toegang tot en het verblijf in het land verboden voor vreemdelingen, die deel uitmaken van de Franse extremistische OAS (de organisatie van het „geheime le ger"), aldus is in Rome meegedeeld. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft alle grens wachten een lijst doen verstrekken van Fransen van wie bekend is, dat zij tot de organisatie behoren. Naar verluidt is een Fransman, die lid zou zijn van de OAS het land uitgezet. Zijn identiteit is nog niet bekend ge maakt. DE FRANS-ALGERIJNSE BESPREKINGEN Naar in kringen, die in nauw con tact staan met de Franse minister voor Algerijnse zaken, wordt verno men, zal de slotfase van het Frans- Algerijnse vredesoverleg woensdag beginnen. De twee delegaties zullen, naar verluidt in of nabij Evian bijeenko men. De Franse afvaardiging zal weer worden geleid door minister Joxe, die belast is met Algerijnse za ken. De andere leden van de delega tie zullen de ministers voor transport en voor de Sahara zijn, nl. Buron en de Broglie. De Sowjet-premier Chroesjtsjov, heeft met tegenzin het Amerikaans- Britse voorstel aangenomen om de volgende week de uit 18 landen be staande ontwapeningsconferentie te Genève te openen met een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken. Dit werd gisteren van officiële zijde te Washington meege deeld De Britse premier Macmillan die Doorgaans goed ingelichte kringen in Groningen verwachten de benoe ming van mr. C. L. W. Fock (foto) tot commissaris der koningin in de provincie Groningen. Mr. Fock is thans sekretaris-generaal van het ministerie van algemene zaken. Mr. Fock zou in geval van benoeming de vakature gaan vervullen welke is ontstaan toen mr. W. A. Offerhaus vorig jaar overleed. in het Lagerhuis dezelfde medede ling deed zei ook dat Chroestjsjov er mee heeft ingestemd dat ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland en Rusland enige dagen vóór de opening in Genève bijeen ko men. Macmillan hoopt dat daarbij zoveel vorderingen zullen worden gemaakt dat president Kennedy en hijzelf in staat zullen zijn Chroesjtsjov in Ge nève te ontmoeten, om de laatste fa sen van een verdrag tot het uitban nen van kernproeven te onderteke nen. Frankrijk komt niet Frankrijk zal te Genève niet ver tegenwoordigd zijn. Zegslieden te Parijs verklaarden dat het niet mogelijk lijkt dat de 18- landenconferentie gehouden zal wor den in een sfeer waarin zelfs maar een gedeeltelijke oplossing gevonden zal worden voor het ontwapenings- vraagstuk. Frankrijk hoopt oprecht dat er op een later tijdstip gelegenheid zal zijn een conferentie te houden over ont wapening en andere internationale problemen „zonder polemiek of pro paganda", aldus de zegslieden per vliegtuig vertrokken. Hij had Hooibouw was mislukking. HET ZUIDEN VIERT CARNAVAL Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Chroesjtsjov leverde kritiek op de De Russische leider vond, dat er door Stalin voorgestane hooibouw niet genoeg vlees is. De partij en de en zei, dat Stalin, die niets van land regering nemen maatregelen om de bouw afwist, onder de ban moest vleesproduktie in korte tijd te ver- zijn geweest van de theorieën van groten, aldus Chroesjtsjov. de Russische academicus van Ame- Het tempo van de agrarische ont- rikaanse afkomst Williams. En zo wa- et lijkt wel, alsof niet de Franse wikkeling was gezakt en de produktie ren er j1-!..? f°uten gemaakt, die regering, maar Salan met 'zijn was achtergebleven bij de behoefte zeer schadelijk voor de landbouw „geneime leger" de baas is in Alge- van een groeiende bevolking, waren. De hooibouw had grote ver- rië. De O.A.S. haalt de grootst moge- Chroesjtsjov is van oordeel, dat de j.®fen. geacht en er zouden gewel- liike baldadigheden uit, moordt in 't boeren „materiële aansporingen" moe- dige krachtsinspanningen nodig zijn wilde weg, pleegt bankovervallen en ten krijgen om meer te produceren, om de gevolgen ervan ongedaan te geen leger van Franse soldaten, geen Dit was een Leninistisch beginselen fh™'; DUISTERE TOEKOMST H Dolitietroepen schijnen daar iets' te- het had niets te maken met het ka- b°uw hadden .blijkbaar gedacht, dat gen te kunnen doen Salan is dezer pitalistische winstbejag. De Russi- door *peer ruimte te geven aan het dagen zove"gegaan?'dat hij alle Ita- schepremier zei, dat* het centrale g» a^ersZ liaanse journalisten het land heeft comité maatregelen neemt om de lei- ggj; ^nïei^^was^het^ui^ andersom. uitgejaagd. De regering staat vrijwel mach- 0 teloos, want de heren lopen rond in (gestolen) uniformen van het Franse leger, hebben (even eens gestolen) leger wapens tot hun beschikking, worden bovendien nog door vele Europeanen geholpen en kunnen royaal in de beurs tasten, want als zij geldgebrek hebben, ro ven zij even een bank leeg. Men vraagt zich af, wat de mannen van Salan zich voorstellen te berei ken? Door hun schietpartijen op de Moslims drijven zij de Algerijnen in de arnmn van De Gaulle; zij willen een akxoord tussen De Gaulle en de Algerijnen verhinderen, doch in feite bevorderen zij een vlot verloop van de laatste onderhandelingen. Straks zullen de Algerijnse ex-rebellen zich schouder aan schouder met de Franse regering te weer stellen tegen de O.A.S. en wie zal dan vriend van vijand weten te onderscheiden? Wellicht stuurt Salan aan op een openlijke opstand van alle Franse Al gerijnen, maar het is duidelijk, dat ding van de landbouw te verbeteren. Hoe meer gras was gezaaid, hoe min- der de opbrengst van voeder was, aldus Chroesjtsjov. Gebrek aan machines. WITTE KRUIS y de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijnkiespijn, griep, reumatische pijnen etc Volgens westelijke waarnemers is de grootste rem bij de Russische landbouw het gebrek aan machines, waardoor zesmaal zoveel mensen no dig zouden zijn als in Amerika. De Russische regering heeft enige tijd geleden zware straffen glesteld op het verwaarlozen van landbouw werktuigen. Een groot deel van het (Advertentie) machinepark kan echter niet ge bruikt worden, omdat de industrie niet genoeg onderdelen kan leveren. „Wij kunnen en zullen bewijzen, dat het socialistische stelsel het ka pitalistische produktiepeil in de landbouw zal overtreffenen wij zullen de bevolking de hoogste le vensstandaard verschaffen", aldus premier Chroesjtsjov. In elke repu bliek moeten beheerraden voor de Van betrouwbare zijde te Washing- iandbouw worden ingesteld en het ton is maandag vernomen, dat de U- van de inspecteurs van deze - - 2 Piloot Powers is vrijgesproken van radpn diP verantwnnrHpliik uit zulk een opstand nooit een be- ongepast of onvaderlandslievend ge- produküe zulïeS zSn zal aihanke hoorlijke staat kan groeien. Dat wordt drag. proauKue zuiien zijn, zal aihanke- een guerilla-oorlog, welke door twee Verwacht wordt, dat de Ameri- y zun doelmatigheid, meedogenloze partijen wordt gevoerd kaanse geheime dienst dit meedeelt De premier zei verder: „Wij heb- en dus uitermate bloedig zal zijn. in een rapport, dat dinsdag wordt hen 40 jaar gevochten om het hui- Het ziet er naar uit, dat als een- gepubliceerd door congrescommissies dige produktiepeil te bereiken. Nu maal de vrede tussen de Franse rege- die zich met het werk van de gehei- .zullen we twee of driemaal zoveel ring en de Algerijnse rebellen zal me dienst bezighouden. moeten doen en niet in 40 jaar, maar zijn hersteld, de hel over Algerije zal Daarna zal Powers, zoals gemeld, in enkele jaren. Als wij er niet in losbarsten. Wij kunnen het niet an- op een openbare zitting van de com- slagen deze taak te volbrengen, zui ders zien, dan dat Salan op het ogen- missie voor de strijdkrachten van de len wij het land voor grote moei- blik bezig is, de toekomst voor alle senaat worden gehc 3rd over het inci- lijkheden plaatsen en zal de zaak van Fransen in Algerië onmogelijk te dent, waarbij hij in Russische gevan- de communistische opbouw ernstig maken. genschap geraakte. worden geschaad". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Koud weer In geheel West-Europa heeft het in de afgelopen nacht flink gevro ren. Zowel in Engeland als in Frank rijk en Duitsland kw?.m plaatselijk ongeveer 8 graden vorst voor. Bij ons vroor het in het binnenland 5-8 graden. De vorst was een gevolg van langdurige opklaringen, die samen hingen met een gebied van hogedruk, dat volgde op de depressie, die maan dag vooral in Duitsland veel sneeuw bracht. In ons land meldde het vliegveld Zuid-Limburg vanmorgen 'n sneeuw hoogte van 6 cm. Het gebied van ho gedruk trekt iets in betekenis toe nemend naar Duitslan I. Op de Oce aan bij de Azoren ligt een groot en gecompliceerd depressiegebied, dat zich in de richting van W.-Europa verplaatst. Samenhangend hiermede worden morgen flinke luchtdrukda lingen in de westelijke kustgebieden verwacht. Onder invloed hiervan zal er morgen een zuidoostelijke wind opsteken, die koude lucht uit Duits land zal aanvoeren. Na een tamelijk heldere nacht met vorst, zal de be wolking morgen in de loop van de dag toenemen. Het bij de depressie behorende neerslaggebied zal ons land waarschijnlijk tegen morgen avond bereiken. Zon- en maanstanden 7 Maart: zon op 07.14, onder 18.29; maan op 08.02, onder 20.02. H oogwaterstanden 7 Maart: v.m. 4.06; njn. 16.22. KORRELTJE Het leven der mensheid is sinds haar oorsprong een aaneenschake- Een overzicht tui d. drukte tijdens de grot. carnavalsoptocht In Breda, ling van schuld en boete.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1