RUYS x&tMpzgss, s&teEs&SX Diamanten priesterfeest pater dr. Caecilianus Huygens Minister Van Aartsen legt woningbouw-motie naast zich STAKING DREIGT IN ZEESCHEEPVAART VRIJDAG 2 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KVP VOORKOMT DREIGENDE KABINETSCRISIS In de stille teruggetrokenheid van door het Hoogwaardig Episcopaat het klooster van het St. Willibrord- aan de St. Gregoriusvereniging was college te Katwijk a. d. Rijn gedenkt opgedra8e". Nederland 'n school ty e voor Kerkmuziek te stichten. Dr. pater dr. Caecilianus Huygens ofm Huygens kreeg de opdracht deze op 7 maart lijn zestig jarig priester- stichting voor te bereiden. Zonder feest. Een zeldzaam jubilee van een priester met een wel heel zeldzame staat van dienst! Geboren in 1878, hetzelfde jaar waarin de Nederlandse St. Grego riusvereniging werd gesticht, uit een zeer muzikale familie, trad hij in 1895 de franciscaanse familie binnen, waarin de geest nog leeft van de zangerige Poverello, die eens met zijn eerste broeders als de speelman Gods door dalen en steden trok en die met een nachtegaal beurt om beurt Gods lof zong. Hier werkte hij als jong priester aan de verbetering en ver heffing van de Gregoriaanse zang, die heel zijn liefde had. Hij gaat stu deren aan het Gregoriushaus, de Kerkmuziekschool van Aken. In 1911 naar het Consevatorium te Wenen, de muziekstad, waar het Gregoriaans haast onbekend is maar hij in prof. Adler van de universiteit degene vond, met dezelfde liefde voor het Gregoriaans bezield als hij, en waar hij in 1914 promoveerde en werd aan gezocht om aan de universiteit Gre goriaans te gaan doceren. Doch de oorlog breekt uit en in 1915 is pater Huygens weer terug in ons land. Nu volgen jaren, waarin hij heel het land doorkruist om over al, zelfs in kleine dorpen, kerkzan gers tot begrip van de waardige kerk muziek te brengen. In de jaren 1915 1919 schrijft hij vele artikelen over de kerkmuziek en in februari 1919 neemt hij met mgr. Van Schaik de redactie op zich van het Gregorius- blad, waarvan hij tot 1948 redacteur is gebleven. Toen werd in 1919 op de eerste Katholiekendag, waar hij in een ver gadering een referaat hield over de Nederlandse Kerkmuziek, in deze vergadering bekend gemaakt dat geld, bemoeilijkt door onbegrip, en zelfs tegenwerking, zette Huygens, de stoere en enthousiaste Fries, door. 19 November 1925 werd de school geopend. Het was zijn levenswerk, en niemand in Katholiek Nederland, wie de „luister van Gods Huis" ter harte gaat, die op de dag van van daag God niet dankt voor dit machtig werk door zijn genade, maar ook door de taaie volharding en de bij zondere gaven van pater Huygens tot stand gekomen. De kapel werd verrijkt met een prachtig orgel en aan niemand minder dan Brom werd de versiering ervan opgedragen. Op 70-jarige leeftijd legde hij het directoraat van de school neer. Dat was in 1948. Zoals ook daarna de zang zijn belangstelling behield, was hij tijdens zijn directeurschap in heel het land de vraagbaak van velen. Daarenboven bleef hij van 1921 tot 1943 leraar aan het conservatorium te Amsterdam en van 1927 tot 1933 aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Rusteloos bleef deze rusteloze wer ken, ook in zijn teruggetrokkenheid als „rustend" pater. In het seizoen kan men hem nog meerdere avonden in de week in het Gebouw van Kuns ten en Wetenschappen in Den Haag aantreffen, hoewel zijn medebroe ders nog al eens zich met bezorgd heid afvragen of dit niet te veel in spanning voor hem kost. Maar wat wil men? De liefde voor de muziek, die hem als kleine jongen zijn vader deed vergezellen naar het zangkoor van zijn parochiekerk in Bolsward, zo gevoed en zo gegroeid in dit leven van en voor de muziek, kan hem op de oude dag niet verlaten. En als men hem hoort verklaren dat hem nog zo veel werk wacht, dan zal O.L.Heer er zelf een eind aan moeten maken. Op dit eigen ogenblik is zijn zorg de verspreiding overal waar Fran ciscaanse kloosters in de wereld zijn van zijn kortgeleden tot stand ge komen werk over de begeleiding der eigen Gregoriaanse zangen in de Orde van St. Franciscus, en van een bundel Nederlandse liederen, in het bijzonder voor de volgelingen van St. Franciscus, inclusief de Franciscaan se Darochiekerken. Moge deze diamanten jubilaris, met zulk een grootse staat van dienst, in de jaren die hem nog resten, een steeds vollere bloei aanschouwen van het godsdienstig leven in de Neder landse Katholieke Kerk, waarvoor hij op zo uitmuntende en zo heel bij zondere wijze al zijn zestig priester- jaren heeft ingezet. Ten slotte zij hier meegedeeld, dat op zondag 4 maart a.s. in het college, Overrijn 7, Katwijk a. d. Rijn, van 3 uur tot half vijf gelegenheid is de jubilaris te feliciteren. LUNS VERTROK NAAR V.S. EN JAPAN Minister mr. J. M. A. H. Luns is donderdagmiddag van Schiphol vertrokken voor een reis naar de Verenig de Staten en Japan. In Washington zal de bewindsman deelnemen aan een ECAFE-conferentie. Uiteraard wat er voor zijn vertrek grote journalistieke belangstelling - de minister doorstond het spervuur van vragen zoals gewoonlijk met grote hoffelijkheid dat zij zou worden afgewezen. Er was zijns inziens geen. enkel perspectief dat er aan het bouwprogramma voor dit jaar iets zou veranderen. Het was bovendien gebleken, dat een over grote meerderheid niet aan de kant van de minister stond. Hij wenste d„ KVP-frartie die riste daarom ziJn motle te handhaven zon. ren een tabinetiriris heeft voMko der overigens op uitvoering aan te men doo^S vóór de begrotmg Hoofdelijk werd ook ge- van Volkshuisvesting en Bouwnijver! n™ «Mi™ Zl i «ei tn rinmmnn i i z ji j j nistcrDeze werd aangenomen met heid te stemmen, ondanks het feit dat B1 het kabinet een tweede motie, dit- maal over het méér bouwen van wo- f" A '6f-en' ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óóit de wel daad van Akkertjes! 45.000 woningwetwoningen, de helft gelegd. De eerste betrof zoals men h - b—hikbaIi, natl™.t ggggg JSÏffS om 5000 woningwetwoningen meer motie-Andriessen naast zich neerleg- mer met «'teeen tl de' terwÖI ZÜ met meerderheid is ^t.mm^ aangenomen. De minister denkt blijk- stemmen. baar. Karaer klets maar raak Daar_ De minister is -niet van plan deze om ook gaven de socialisten hun motie uit te voeren. Toch heeft dit stem aan de begroting niet. De motie niet geleid tot een kabinetscrisis. De is of een leeg gebaar óf een motie heer Andriessen verklaarde, dat zo- van afkeuring. Om deze laatste mo- wel de nationale als internationale gelijkheid, had de fractie van de politieke situatie op dit moment een PvdA dan ook haar stem aan de mo- kabinetscrisis hoogst ongewenst ma- tie gegeven. ken. Jonkvrouwe van Uitewaal van Hij verklaarde ook waarom hij de Stoetwegen (WD) verklaarde mede motie niet introk, ondanks het feit, namens enige politieke vrienden, dat instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.- WARM AFSCHEID BIJ VERTREK UIT KOUD LAND De voorzitter van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (CKV), de heer C- W. v. Driel, heeft donderdag in Rotterdam ver klaard, dat, als er geen ontwikkeling ten goede komt in het dreigend con flict in de Nederlandse koopvaardij, van de zijde van de opvarenden van de Nederlandse zeeschepen de scherpst denkbare actie te verwach ten is. Dit betekent, zo zei hij ter toelichting, dat er een staking komt, als per 1 mei de huidige c.a.o. af loopt. Opzegging van de c.a.o., zoals de CKV heeft gedaan, betekent voor de zeelui bij traditie staken, althans op de schepen die in Nederlandse ha vens liggen. De laatste staking van Nederlandse zeelieden was in 1932. De huidige c.a.o. is in feite al in 1921 van kracht geworden, maar is steeds gewijzigd. De c.a.o. is voor on bepaalde tijd afgesloten met 'n op zeggingstermijn van twee maanden. Hiervan heeft de CKV per 1 maart gebruik gemaakt, zodat, tenzij voor 1 mei tussen Raad van Bestuur van de Scheepvaart, de werkgeversorga nisatie, en de CKV, welke, naar de heer Van Driel meedeelde, geheel gesteund wordt door de „conventio nele organisaties", overeenstemming wordt bereikt, op die datum geen collectief verdrag meer geldt. Voor zeevarenden geldt dan: „zonder c.a.o. varen wy niet", aldus de woordvoer der der georganiseerde zeelieden. Zeer zorgvol Het kernprobleem is, dat de werk nemersorganisatie een constructieve vormgeving van lonen en arbeids tijden verlangt, zoals die ook op de wal thans bestaat. De belangstelling voor de zeevaart neemt voortdurend af. De personeelssituatie is dan ook zorgvol. Dit geldt voor de gehele westerse wereld. Om deze situatie te verbeteren is het nodig de beloning voor het be roep van zeeman af te stemmen op de beloning van een gelijkwaardige walbaan plus een compensatie voor het afwezig zijn van huis en het ge mis aan comfort dat een „landrot" thans kan hebben. Van de 11.000 officieren en 29.000 scheepsgezellen die thans op de Nederlandse vloot dienen, zijn er 11.000 buitenlanders, waarvan weer 7000 Aziaten. Op buitenlandse schepen varen rond 4000 Nederlandse zeelieden, om dat ze daar betere arbeidsvoorwaar den hebben. Er bestaat een groot tekort aan vlootpersoneel. kantoormachines (Advertentie) Aan zijn verwondingen is de 61-jarige J. van Meeldijk uit Klaas waal, die donderdag ernstig werd gewond to enhij in zijn woonplaats bij het oversteken werd aangereden, in de loop van de nacht overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. (Advertentie) Hondse bedoening op de piano zij voor de motie stemde omdat de minister haar niet ver genoeg was gegaan. Ir. Driessen (KVP) vraagt onderzoek zaak-Stalmann Ir. Droessen (KVP) heeft gisteren in de Tweede Kamer geëist, dat er weer „een onderste steen boven" zou komen, thans in de zaak Stalmann. Hij nodigde minister mr. Marijnen uit deze zaak uit de doeken te doen. Hij ging er van uit, dat de minister van Landbouw terecht zijn West- Duitse ambtgenoot had gewezen op de verdenking, dat hoge bedragen teweeg gebracht van Westduitse land waren gegaan uit de kas van het centraal bureau voor tuinbouwvei lingen. De minister was zeker niet over één nacht eis gegaan, maar toch heeft zijn uitlating een verkoeling teweeg gebracht van WestDuitse landbouwautoriteiten ten opzichte van Nederland. Het beheer van de gelden van het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen is volgens de heer Droessen weinig zorgvuldig ge weest als er al geen sprake was van het verknoeien van gelden. Waarom was er geadviseerd om de verbinding met het Oost-west-syndicaat te ver breken? Spr. wenste dat de zaak vol ledig zou worden toegelicht. De heer Biewenga (AR) had ech ter geen behoefte aan een hernieuwd onderzoek na de uitvoerige brief, die de minister aan de Tweede Kamer over de zaak Stalmann heeft ge stuurd. JONGERENGROEPEN KVP Op zaterdag 24 maart zullen tus sen de 400 en 500 leden van de jon gerengroepen van de Katholieke Volkspartij in hotel Krasnapolsky te Amsterdam hun jaarlijkse congres houden. De congresdeelnemers zullen wor den onderverdeeld in acht secties. Telkens twee van deze acht secties In drie speciaal voor dit vervoer aan de Holland-Italië- expres gekoppelde wagons, zijn donderdagmiddag uit behandelen hetzelfde thema. Deze Amsterdam een kleine tweehonderd Ambonnezen naar Messina vertrokken. Zij zullen daar aan boord gaan van verdeling is gemaakt om geen al te het - op de piano speelt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7