de rode pimpernel bedrijfsauto's AUTOMATISCH RIJDENDE TREINEN OOK IN NEDERLAND MOGELIJK Prof. de Quay zal 29 maart dertiende Keukenhof openen HET HONDENPARADIJS Ned. Spoorwegen streven grootst mogelijke veiligheid na Nieuwe beelden tussen de bloemen SPORT DONDERDAG 1 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondag'e 10.00-18.00 u Toegang f. 2.50 (Advertentie) groot-industrieën en scheepvaart maatschappijen, alsmede met de A.N.V.V.) verheugt zich in een zoda nige grote belangstelling, dat Sel- fridges nu reeds heeft verzocht vol gend jaar eenzelfde manifestatie op touw te zetten. ENGELSE BEELDEN Machinist „Veronica" liep brandwonden op Gisteren is uit Scheveningen de pendelboot uitgevaren om een van de machinisten van het radioschip „Veronica", de heer Bal uit Scheve ningen, van boord te halen. Hij had, bij het aanmaken van een verwar- Men is er in Nederland nog niet Qok dit jaar zullen de beelden op aan toe, maar technisch is het moge- deze bloemententoonstelling niet ont- lyk dat ook hier goederentreinen breken. In 1955 is men daarmee gaan «"ngs^etel, brandwonden opgelopen, automatisch worden bestuurd. Voor- #»xr>erimpnterpn In 195fi pn pnkele doordat de vlammen terugsloegen. waarde is hier evenwel, dat er geen jaren waren het vooral Na behandeling met-beveiligde spoorwegovergangen Franse beeldhouwwerken, die de aan- Door de invoering van het zoge- automatische treinbeheersing in Ame- J", ei nStim" da<:ht vroegen. Vorig jaar waren het naamde automatische blokstelsel heb- rika, waar men dan 20.000 ki- tal van mogelijkheden in het continu- Duitse. 4 systeem waarvan als minimum kan Dit iaar is Engeland aan de beurt ben de Nederlandse Spoorwegen de lometer met een automatisch blok- worden beschouwd het automatisch en ondode imelders^kornet wereld basis gelegd voor een reeks van tech- stelsel heeft uitgerust loopt uitste- stopDen v00r een rood sein en aIs ™de.r «ranen wereld nische mogelijkheden op het gebied kend. van de beveiliging van de baanvak ken, waarvan het uiteindelijk resul taat zal kunnen lelden tot een vol komen automatische besturing van de treinen zonder dat daarvoor een machinist nodig is. Automatisch goederenvervoer Daar is men reeds zover dat er treinen lopen waarbij de machinist reeds werd uitgeschakeld, hoewel dit BLOEMKWEKERIJ-ARBEIDERS HOGER LOON stoppen voor een rood sein en als beroemheden voor als Henry Moore, De bloemkwekers en de landarbei- maximum het volautomatisch, dus Barbara Hepworth en Chatwick. Van dersbonden hebben overeenstemming zonder machinist rijden van een de Nederlanders zal er voorts o.a. bereikt over een nieuwe CAO, die *rein- weer werk te zien zijn van Couzijn, 1 maart a.s. zal ingaan. Deze nieuwe die reeds eerder op de Keukenhof overeenkomst, die uiteraard nog de van zich deed spreken.. Een aparte goedkeuring moet hebben van het De Spoorwegen kunnen tevens dit Minimum mogelijkheid commissie is belast met de organisa- College .van Rijksbemiddelaars, voor- De Spoorwegen willen nog niet tot tie van dit ongetwijfeld aantrekke- ziet in een loonsverhoging voor ar- op grote tegenstand van de vakbe- het maximum gaan, maar wensen lijke onderdeel en bestaat uit prof. beiders van 23 tot 65 jaar van vier törmün *aëhri*ïï" weging stuit. Een Amerikaanse wel de grens van de minimum moge- A. M. Hammacher, directeur van het gulden per week. kin voor d? rontini.i» maatschappij werkt thans aan een lijkheden te overschrijden. Zodra de Kröller-Müllermusuem op de Hoge treinbeheersing Met de ontwikkeling project voor volkomen automatisch studies gereed zijn, en dat zal waar- Veluwe, mr. J. M. F. J. Jansen, plv. hiervan is men reeds ver gevorderd riJdende goederentreinen die erts schijnlijk nog dit jaar zijn, zullen de hoofd van de afdeling kunsten van Niet alleen werden reeds nnhet haan' vervoeren op een enkelsporig baan- Spoorwegen een beslissing nemen en het departement van O. K. en W., de vak Am^^oort-Hnversum Droeven vak- Door de bepaalde codering die daarmee de eerste in de rij van de heer K. A. Schuurman, hoofdconser- eenomen maar er wordt momenteel men *n bet stroomritme heeft aange- Europese spoorwegmaatschappijen vator van het Gemeentemuseum in Ter gelegenheid van het 25-jarig ook hard gewerkt door ingenieurs bracht lopen deze treinen zonder ma- zijn die het meest moderne en vei- Den Haag, de beeldhouwer C. Kneul- huwelijksfeest van koningin en prins van dp Npd ^nnnrwpgpn pn dp Np- chinist, wachten op elkaar bij wissels lige systeem voor automatische man en drs. Herman Swart, directeur zal de postadministratie van Neder- derlandse seinindustrie in Den Haag en worden zelfs automatisch gelost treinbeheersing in gebruik zullen ne- van de Nederlandse Kunststichting, aan een systeem, dat het mogelijk en geladen. men. maakt, dat machinisten voor een stoptonend sein gedwongen worden te stoppen. In tegenstelling tot de systemen, die men ónder meer bij de Franse en Duitse spoorwegen ge bruikt, berust de automatische trein beheersing, waarmee de Nederland se Spoorwegen thans experimente ren op een principe, dat de grootst mogelijke veiligheid garandeert en ook werkt bijvoorbeeld bij een sto ring van de seinen. Na de ramp in Harmeien is het ANDERE EVENEMENTEN De traditionele streekdag, dit jaar gewijd aan de provincie Gelderland, zal gehouden worden op 12 april. lands-Nieuw-Guinea een herden kingspostzegel (zonder bijslag) van 55 cent uitgegeven. Het ontwerp is van de kunstenaar Sierk Schroeder te Wassenaar, de tekst en waardecijfers zijn verzorgd door de N.V. Joh. Enschede en Zo- 29 Maart a.s. zal de Keukenhof te Lisse voor de dertiende maal de poor ten openen. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay zal de openingscere- zoek. ,ro„- Q monie verrichten en van die dag af tot (zo hoopt het bestuur) rond de Het nieuwe DAF-produkt „de Daf- i tweede week in mei zullen weer duizendtallen bezoekers uit binnen- en fodil", zal voorts in een passende en- buitenland kunnen genieten van de kleurenpracht ener „Hollandse lente", tourage van de naamgevende narcis- Eveneens een traditie is het bezoek nen te Haarlem. De zegel zal van de Belgische pers, die op 12 en april tot en met 25 mei 1962 ver- 13 april in ons land zal zijn met als krygbaar zijn of zoveel langer als de centrale punten Hilversum en Keu- voorraad strekt, kenhof. Op 7 mei komen de directies van een aantal belangrijke Europese dagbladen uit de EEG-landen op be- beheersing actueel geworden, temeer daar de oorzaak van de ramp moet Aetherklanken VRIJDAG 2 MAART 1962 2" Vorig jaar passeerden 609 duizend betalende bezoekers de loketten, als het sen op de Keukenhof aan het grote worden toegeschreven aan het door weer djt jaar een beetje meewerkt kunnen het er veel meer zijn en in publiek worden getoond en tenslotte treinen. Elders in Europa heeft men sinds de twintiger jaren maatregelen 65 duizend bezoekers. op 2 mei in Keukenhof te recepiëren 7.00 Nws. 7.15 Kamerorkest (gr.). Ook dit jaar zullen weer vele beelden het park sieren, een twintigtal voor zijn vele buiten-en binnenland- paqaSuagjoiy §YL 'pSnaf "P'A OS'Z, .SZ! *5 aÖ Engelse en een 15-tal produkten van Nederlandse beeldhouwkunst. De se gasten, ter viering van het zilve- Lrhinkton rnn4 CA;„ streekdag zal gewijd zijn aan de provincie Gelderland en tenslotte zal op ren huwelijk van koningin en prins, machinisten een rood sein negeren. 2 mej d Kenk6enhof h£, dicor lijn voor de reCeptie, die koningin en prins De programma's voor al deze eve- zich voorstellen daar te geven ter gelegenheid van hun zilveren huwe- nementen zijn in voorbereiding. Ze Door het leiden van stroom langs de rails die in een bepaald ritme wordt onderbroken kan men, door de code te veranderen, de machinist verschillende seinbeelden geven. Een dergelijk systeem moet in secties langs het baanvak worden aange bracht, waarbij als voorwaarde geldt dat het baanvak met een automatisch blokstelsel is ingericht. En daarmee zijn de Nederlandse Spoorwegen veel verder gevorderd dan welke Europe se spoorwegmaatschappij ook. lijksfeest, aan buitenlandse en binnenlandse gasten. overweging. 800 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 V- d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Moderne gram. 10.35 Kamermuz. (gr.). 11.00 zullen er ongetwijfeld toe bijdragen V. d. zieken. 11.40 Moderne muziek Intrekking prijzenbeschikking kapperswerkzaamheden 1961 Ingrijpende wijzigingen zijn er overigens sinds vorig jaar niet aange- De "bracht, hetgeen echter niet betekent dat men heeft stil gezeten. Naast de jaarlijkse zorg voor de afzonderlij ke inzendingen is de verdere restau ratie van het park met kracht ter hand genomen. Veel oud hout werd gekapt en vervangen door jonge aan plant in combinatie met vroegbloei- ende heesters, waaronder vele rhodo- dendronsoorten. De z.g.n. doolhof achter het paviljoen werd verder be plant, waarbij de nadruk werd ge legd op erica (heide) in vele variè- de Keukenhof meer te doen zijn een (gr 11.50 Als de ziele luistert, le- huis Selfridges, dat 19 februari door trefpunt, waar de wereld kennis kan zing. 12.00 Middagklok - noodklok, de Nederlandse ambassadeur in Lon- maken met een manifestatie die, 13 12 04 Lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. den werd geopend en duurt tot en jaar geleden aarzelend begonnen, is land- en tuinb. 12.33 Pianospel met met 3 maart. Deze show (in samen- uitgegroeid tot een toeristische at- io™ wt werking met enkele Nederlandse tractie van wereldformaat. en zangsol. 13.45 Vrouwenvraagbaak. 14.00 Sopraan, fluit en piano. 14.50 Strijkorkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Beursber. 17.45 Amateursprogr. 18.20 Carnaval in 't land zonder grens, klankbeeld. 18.50 Regeringsuitz.: De eisen van moder ne bejaardenzorg (II), door mr. H- J. P. J. Goedmakers, van het ministe rie van maatschappelijk werk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Boekbespr. v.d. jeugd. 19.30 Politieke lezing WD. 19.40 Lichte gram. 20.05 Reportage van de receptie t.g.v. het 15-jarig be staan van de Ned. Radio Unie. 20.15 Radiofilh. ork., groot omroepkoor en sol. In de pauze pl.m. 21.30 Voor dracht. 22.30 Nws. 22.40 God is trouw en standvastig, lezing. 22.50 Fanfare- muz. 23.35 Muziek uit nieuwe films. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24 00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 8 00 Nws. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). 9.00 Gymn. v.d. vrouw. 9.10 Amus.muz. (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V.d- huisvrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Strijktrio: 18e eeuwse kamer muz. 11.45 Orgelspel. 12.00 Dixieland - muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en prognose. 12-50 Pianospel. 13.00 Nws. 13-15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Alt en piano: Klassieke liederen. 13.50 Boekbespr. 14.10 Kerkorgelconcert. 14.35 Gastenavond (herh.). 16.00 Lichte gram. 16.30 V. d. zieken. 17 00 V. d. jeugd. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Jazztrio met zangsol. 19.30 Het platteland nu. gesprek- 19.45 Kamermuz. 19.50 Drempels van het geloof, gesprek. 20-00 Nws. 20.05 De rechten van de mens, hun oorsprong en werking, lezing. 20.20 Boekbespr. 20.30 Piano recital: Moderne muz. 20.50 Wereld in beweging, praatje. 21.00 Metro- poleork.: wereldberoemde melodie- en. 21.25 Grote en kleine problemen van deze tijd. gesprek. 21.55 Vocaal- instrumentaal ensemble: lichte muz. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22 25 Euro pese kamp. kunstrijden op de schaats te Genève. 22.30 Nws. 22.40 Het kin derloze huwelijk, gesprek. 23.00 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs. muzikaal ge sprek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Scmdinavisch kwintet en gitaarsolist. 20-45 Attentie. NTS: 21.30-23.00 Europese kamp. kunstrij den op de schaats te Genève (Euro visie). In de Staatscourant van gisteren teiten. is een beschikking van de minister van economische zaken gepubliceerd, Zoals bekend is het terrein eigen- waarbij de prijzenbeschikking kap perswerkzaamheden 1961 met ingang dom van de graaf van Lynden maar van 1 maart 1962 wordt ingetrok- de stichting Keukenhof heeft het tot ken. Deze prijzenbeschikking was op 21 februari 1961 afgekondigd, omdat en met 1971 ln huur- Na langdurige een groot aantal kappers tariefsver- onderhandelingen heeft de stichting hogingen had doorgevoerd die ver- ,hans ook het rech, TerkMgen der gingen dan hetgeen met het mi- x nisterie in verband met de afschaf- na o3' Jaar de hof weer m te huren fing van het fooienstelsel was over- tot en met 1986, hetgeen betekent eeD?mïfs"er heeft thans besloten dat men evtl' 25 iaar v00rnit deze beschikking in te trekken, nadat kan. de federatie van werkgeversorgani saties in het kappersbedrijf had toe- PROPAGANDA gezegd haar invloed te zullen aan wenden om ook in de toekomst prijs- Een zeer belangrijke manifestatie, stijgingen te voorkomen. aldus vertelde ons de voorzitter van Indien niettemin zou blijken, dat het Keukenhofbestuur, mr. Th. M. J. zich onaanvaadbare prijsverhogin- de Graaff, tevens burgemeester van gen voordoen, zal de minister ge- Lisse, welke niet alleen de aandacht noodzaakt zijn opnieuw te overwegen op de tentoonstelling doch op geheel een prijzenbeschikking uit te vaardi- ons land vestigt, is het Dutch Flower gen. Festival in Londens grootste waren- DE RONDE VAN DE LEVANT De Belg Ludo Janssens zegevierde gis teren in de vijfde etappe van de Ronde van de Levant, een rit over 135 km van Benidorm naar Murcia. De uitslag was: 1 Ludo Janssens (B.) 3 uur 36 min. 45 sec., 2 Jesus Davos (Sp.) z.t., 3 Perez (Sp.) 3.36.50, 4 Ortega (Sp.) 3.36.53, 5 Wouters (B.) 3.37.46. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Salvador Rosa (Sp.) 15 uur 20 min., 2 Manzaneque (Sp.) 15.20.02. 3 Betram (Sp.) z.t., 4 Fullana (Sp.) 15.20.24. De beste Belg is Janssens op de 11e plaats met 15.21.43 en de beste Neder lander Jo de Haan met een dertiende plaats in 15 uur 22 min 8 sec. Onze land genoot Bas Maliepaard staat als 20e ge klasseerd in 15.22.35. Atletlco Madrid heeft zich gekwa lificeerd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Voor 40.000 toeschouwers in Madrid zegevierde Atletico met 3-1 (ruststand 2-1) over de Duitse club Werder Bremen. De eerste wedstrijd ein digde in een gelijkspel: 1-1. Gisteren zijn er in Borlange inter nationale schaatswedstrijden gehouden. Na de eerste dag heeft de Zweed Ivar Nilsson de leiding met 92.010 punten voor de Canadees Paul Enock met 94.340 punten. BARONESSE ORCZY het verbond van Chauvelin ging op hem toe, maak te een korte opmerking. Moléé hield hardnekkig een schouder naar hem toegekeerd, een vuile schouder, die naakt door een groot gat in zijn kiel te voorschijn kwam. Dit gedeelte van de cel was vrijwel in totale duister nis gehuld: de zwakke lichtstraal die door de open deur naar binnen viel, drong nauwelijks tot de afgelegen hoek van het smerig hol door. Het zelfde gevoel van verwarring en on werkelijkheid kwam veer over Chau- velin toen hy naar het ellendig we zen keek, waarin hy een uur geleden de hooggeboren Sir Percy Blakeney herkend had. Nu kon hij ternauwer nood een vage omtrek in de duister nis onderscheiden: de opgetrokken schouders, de lange ledematen en het naakte stuk schouder waarover een mat schijnsel glom van het verwij derde licht. Alle niet al te vriende lijke aanmerkingen van de bewaar der waren niet in staat de gevangene van houding te doen veranderen. „Laat hem alleen", zeide Chauvelin ten slotte kortaf. „Ik heb gezien wat ik wenste te zien". De cel was ondraaglijk heet en stoffig. Chauvelin werd er onpasse lijk van en wendde zich om, met een rilling van afkeer. Er was niets van te verwachten nu van een voortgezet onderhoud met de gevangen tegen stander. Hy had hem gezien: dat was voldoende. Htf had de hoogwelgebo ren Sir Percy Blakeney opgesloten gezien in een gemeenschappelijke cel met enige van de meest ontaarde en verworpen bandieten, die de modder van het bedorven Parijs kon opleve ren; schijnbaar was hjj niet geslaagd in een of andere onderneming die niet alleen vervulde handen en ge scheurde kleren van hem geëist had, maar dienstbaarheid bij een dood arme, door ziekte verteerde meester wiens nabijheid alleen al een wer kelijke kwelling geweest moest zijn voor de verfijnde dandy. In waarheid was dit voldoende om ieder wraakgevoel tevreden te stel len. Chauvelin voelde dat hij nu tevre den kon gaan rusten. Hij gaf bevelen dat Molé in een aparte cel moest gebracht worden, verbood iedere gemeenschap met wie ook, buiten of binnen het depot, en dat hij bewaakt moest worden ge durende dag en nacht. Daarna ging hij zijns weegs. VI De volgende morgen deelde burger Chauvelin van het Comité van Open bare Veiligheid aan burger Fouquier- Tinville, officier van justitie, mede dat de gevaarlijke Engelse spion, be kend staande als de Rode Pimpernel, nu veilig achter slot en grendel zat, en dat hij eerst naar de Abdij-ge vangenis vervoerd moest worden en zo spoedig mogelijk naar de guillo tine. Niemand kon enig gevaar lopen in deze tijd; er moest zelf geen kwes tie van zyn, zijn bekend Verbond in discrediet te brengen of andere meer waardevolle aanwijzingen uit hem te krijgen. Zulke methoden waren in het verleden ongunstig gebleken. Er was in deze dagen geen Engels man veilig, en het zou burger Fou- quier-Tinville niet veel hoofdbrekens kosten om een beschuldiging te ver zinnen tegen genoemde Rode Pim pernel, hetgeen de noodzakelijkheid van een langdradige behandeling der zaak zou overbodig maken. Het revo lutionaire gouvernement was op voet van oorlog met Engeland nu, en er konden met al die verderfelijke spi onnen korte metten gemaakt wor den. Op bevel dus van het Comité van Openbare Veiligheid werd Paul Molé uit de cel van het depot in een ge sloten rijtuig naar de Abdij-gevan genis vervoerd. Chauvelin smaakte de voldoening dit weldadig schouw spel vanuit de vensters van het com missariaat gade te slaan. Toen hij 't gesloten rijtuig zag wegrijden, met Hébert en twee mannen binnenin en twee anderen op de bok, keerde hij zich tot burger commissaris Cuisinier met een zucht van innige voldoening „Daar gaat de gevaarlijkste vijand die onze roemrijke revolutie heeft gehad" zei hij met een triomfante lijke klemtoon, welke hij niet tracht te te verbergen. Cuisinier haalde de schouders op. „Wel mogelijk", antwoordde hij kortaf. „Hij zag er mij anders niet zo gevaarlijk uit en zijn papieren waren geheel in orde". Op deze opmerking antwoordde Chauvelin niet. Inderdaad, hoe zou hy zo'n verstarde beambte de ver fijnde slimheid van zo'n intrigant brein kunnen verklaren? Had hij zelf niet vaak ondervonden hoe weinig moeite het de leden van dat ver vloekte Verbond kostte om zich iden titeitspapieren en paspoorten te ver schaffen? Had hij niet de Rode Pim pernel, die hooggeboren Sir Percy Blakeney, gezien onder vermommin gen die zo vuil waren en zo diep- miserabel, dat ze de gedachten aan de meest verworpen, omgekochte spion nog uitsloten?" Inderdaad was al wat nu nodig was, de zekerheid dat Hébert, die zelf een dodelijke, persoonlijke wrok koes terde tegen de Rode Pimpernel, hem geen ogenblik uit het oog zou ver; liezen. Gelukkig bestond er, wat dit be trof, geen vrees. Een wenk aan Hé bert en de man was even koelbloedig en vastbesloten als Chauvelin zelf. „Wees gerust, burger", zei hij met ruwe lach. „Ik raadde dadelijk, toen u mij het bevel gaf, hoe de zaken stonden. Ik wist dat u zich niet zo veel moeite zou geven voor een echte Paul Molé. Maar wees niet bang! Ik heb die vervloekte Engelsman geen seconde uit het oog verloren, van 't ogenblik af dat ik hem gevangen ge nomen heb in de vertrekken van de overleden Marat; en voor de duivel! dat zal ik ook niet doen, alvorens ik zijn verwenste kop heb zien vallen onder de guillotine". Hij zelf, voegde hij er bij, had toe gezien op het in gereedheid brengen van alles voor het vervoer van de gevangene naar de Abdij: een bin- nencel, afgescheiden van een van de wachtkamers, zo:.der aparte uitgang, en met alleen een klein van tralies voorzien luchtgat hoog in de muur, dat uitkwam in een gang, waar geen kat doorheen zou kunnen kruipen. O! de gevangene was goed opgebor gen. De burger behoefde waarlijk niet bang te zijn! Drie of vier mannen van de besten en betrouwbaarsten hadden de wachtkamer sedert van morgen niet verlaten. Hij zelf, Hé bert, had die verduivelde Engelsman de hele nacht in 't oog gehouden, had hem persoonlijk naar de Abdij over gebracht, en hij had pas een ogenblik geleden even de wachtkamer verla ten om met burger gevolmachtigde te spreken. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8