MOTIE-ANDRIESSEN (kvp) VRAAGT OM 5000 WONINGWETWONINGEN MEER ERNSTIGE BEZWAREN VAN MINISTER VAN AARTSEN Vlieland contra de tanks Roofoverval op journalist DONDERDAG 1 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Krotopruimingen. De heer Van Eibergen (AE) vroeg wel minister Van Aartsen 5000 wo ningwetwoningen meer ter beschik king te stellen voor het opruimen Minister van Aartsen en met hem het gehele kabinet hebben ernstige van krotwoningen^ dit ten nadele van bezwaren gemaakt tegen de motie van de KVP-er Andriessen, waarin 5000 de vrije sector, die meer heeft ge- woningwetwoningen meer worden gevraagd. Om het totale bouwprogram- kregen dan wenselijk is, hetgeen ook ma van 1962 niet aan te tasten wil de heer Andriessen wèl deze 5000 wo- de mening van de minister was. De ningen uit het contingent van de vrije sektor lichten. heer Van Eibergen wilde het ant- De minister is niet bereid in de verdeling: 72 procent gesubsidieerde bouw woord van de minister afwachten - 28 procent ongesubsidieerde bouw, verandering te brengen. Het kabinet waar het de motie-Andriessen be vindt die verdeling juist en een opschuiving niet verantwoord. Minister trof. Maar het ligt voor de hand, dat Van Aartsen heeft niet het „onaanvaardbaar" uitgesproken, zodat de Ka- de AR zich niet los kan maken van mer, die vanmiddag over de motie moet stemmen eerst nog wel eens naar wat verleden jaar is gebeurd. De de politieke konsekwenties van de aanvaarding der motie zal vragen. meerderheid van de AR-fractie stem- De AR-afgevaardigde, de heer Van Eibergen liet duidelijk uitkomen, dat de toen voor een soortgelijke motie voor zijn fraktie het antwoord van de minister in deze wel bepalend zal en minister Van Aartsen trad af, met zijn. De CHU heeft zich over de motie nog niet uitgesproken. De VVD is hem het gehele kabinet, wel tegen. De PvdA heeft zelf een motie ingediend om tienduizend woning- De minister kwam later nog eens wetwoningen meer te bouwen. terug op zijn standpunt, dat subsi- die ten goede moet komen waar zij Deze motie stuit bij minister Van de minister de 3000 woningen uit de het hardst nodig is. Vele lagen van Aartsen op zeer ernstige bezwaren, premiesector wil halen ging de heer de bevolking kunnen best zonder Het woningbouwpakket voor dit jaar Andriessen te ver. Hij meer.de, dat de bouwen. Van de in eerste negen bestaat uit 90.000 woningen, waar- premiesector juist was voor die men- maanden van 1961 gebouwde vrije van voor de woningsector 35.000 wo- sen, die niet in een woninwetwoning WOningen had 80 procent een bouw- ningen en voor de vrije sector 25.000 horen. prijs van nog geen twintigduizend woningen. De minister was de Kamer gulden. De minister stelde, dat dit in eerste termijn tegemoet gekomen Motie. een record is> nog niet eerder ge- door te stellen, dat hij er geen be- ™.irD A A r,.- beurd. De heer Bommer (PvdA) be zwaar tegen had, dat het aanal wo- De KVP-woordvoerder kwam hier- streed dit ningwetwoningen van 35000 op 30000 na met zijn motie, waarin gevraagd zou worden gebracht, mits dan het wordt het totaal aantal woningwet aantal premiewoningen van 30.000 woningen op 40.000 te brengen en de zou worden teruggebracht tot 27.000. vrije sector met 5000 woningen te Ook had de minister geen bezwaar verminderen. Hij bestreed, dat deze tegen uitbreiding van het getal ex- motie een aanslag op de vrije sec tra-gesubsidieerde woningwetwonin- tor was. Ook de vrije sector was nut- gen: te verhogen van 7.500 tot 10.000. tig en van belang voor ons volk, Op het totaal aantal woningen maar de KVP kon niet berusten in (90.000) zou dit geen verschil ma- het voorstel van de minister, ken. Het spijt me oprecht, dat de minis- Het aantal in de vrije sector te ter niet iets verder is gegaan, aldus bouwen woningen (25.000) zou hier- de heer Andriessen, die zei over een door niet worden verminderd. De verhoging van de subsidie in verband schatkist zou op deze wijze geen gro- met de stijging van de bouwkosten niet te zullen spreken, omdat de mi nister de suggestie had gedaan deze materie te behandelen als de huur wet in discussie komt. Prinses Irene verstuikt haar enkel Prinses Irene, die op het ogenblik voor een wintersportvakantie in het Oostenrijkse plaatsje Sankt Anton vertoeft, heeft gistermorgen tijdens het skiën haar enkel verstuikt. De Prinses zal nu enkele dagen rust moeten houden. Dit betekent dat zij vanavond niet het luisterrijke Ope rabal, dat ieder jaar in de Staats- opera te Wenen wordt gegeven, kan bijwonen. Prinses Beatrix, die ook in Sankt Anton de wintersport be oefent en prinses Margriet, die gis termiddag in Wenen met een vlieg tuig uit Parijs arriveerde, zullen het feest vanavond wel bijwonen. MET GRATIS CHOCOLADE. Piloot keerde terug voor prinses Margriet Prinsessen op Weens operabal Prinses Margriet zal vandaag met prinses, Beatrix het opera-bal in de staatsopera van We nen bijwonen. Toen zij gistermorgen van Montpellier waar zij studeert, aankwam op het vliegveld Nimes Ga- ron, was het vliegtuig dat haar naar Parijs zou moeten brengen net ver trokken. De verkeersleiding van het vlieg- (Advertentie) veld riep hierop de piloot van het toe stel op. Deze bedacht zich niet, maakte een zwenking en landde weer om de prinses aan boord te nemen. Koningin bij première van „Kermis in de regen" H. M. de Koningin heeft 't voor nemen de officiële première van de film „Kermis in de regen", vervaar digd onder regie van Kees Brusse, op donderdag 15 maart a.s. in het City Theater in Amsterdam bij te wonen. De baten van deze voorstelling zullen ten goede komen aan de jeugdactie 10 x 10, die momenteel in het kader van de anti-honger-cam- pagne door de jeugd van Nederland wordt gevoerd. Aparte Rokken en Blouses UITBREIDING HAVENMOND IJMUIDEN offers brengen, ongeveer 1 mil joen gulden. De heer Van Peyl (CHU) meende, dat de minister wel op de goede weg was, maar z.L nog iets verder moest gaan, door b.v. nog 2.000 wo ningen uit de vrije sector naar de wo ningwetsector over te hevelen. liberaal Schuitemaker was evenals zijn fractiegenote, mevr. Kuipers-Struyck niet zo gelukkig met het initiatief van de bewinds man. Hij had echter uit de rede van Meer allure. de minister opgemaakt, dat deze toch wel een beleid voert „vanuit zijn De heer Andriessen (KVP) vond gedachtengang". De heer Bommer het compromisvoorstel van de be- (PvdA) liet zich in eerste instantie windsman wat eenzijdig. Hij had iets over de motie Andriessen niet uit. groters, meer van allure verwacht. Wel diende hij een motie in om het Dat de minister het aantal extra- aantal woningwetwoningen op 45.000 gesubsidieerde woningen met 2.500 te brengen, wilde uitbreiden nam de heer An driessen niet zij bijster hoog. De mi- nister heeft vorig jaar in de drie eerste kwartalen maar 4596 extra- Tweede Verdachte ZlltfenSe goedkope woningen kunnen laten bouwen. Mogelijk, dat daar in de r 1 j laatste maanden nog 350 zijn bijge- roofoverval gearresteerd komen, maar het contingent is nog niet op. De minister kan dus deze verhoging makkelijk toezeggen. Dat Rijkswaterstaat gaat bij de uit- De tweede verdachte in de zaak van de roofoverval op een 65-jarige sigarenwinkelierster maandagmid dag in Zutphen, is gistermiddag om- streeks twee uur op de Prinsengracht hreidmg van de havenmond van in Amsterdam gearresteerd. Het is IJmuiden een nieuwe werkmethode de 22-jarige F- J. B., zonder vaste toepassen, die, wat de werktuigen woon- of verblijfplaats. De jonge- betreft, waarschijnlijk een wereld man is op transport naar ZutphenQ f - gesteld. Zoals bekend werd de an- P™«ur «w^nt. Wert Gusto in dere verdachfte, de 21-jarige H. J. G. Schiedam heeft opdracht gekregen De gemeenteraad van Vlieland eveneens in Amsterdam gearresteerd tot de bouw van twee hefpontons, heeft met algemene stemmen een en wel eergisteravond, toen 'n bur- jeger voorzien van een rijdende elek- motie aanvaard, die ter kennis zal ger, die de man van een foto her- ün-rkpaan met hiicver- worden gebracht van de regering, de kendé. hem de Florabioscoop in de trische «njperkraan met een hijsver- Kamerleden, gedeputeerde en provin- Amstelstraat zag binnengaan. (Advertentie) Tweede Amerikaanse vlootbezoek aan Rotterdam Rotterdam krijgt binnenkort voor de twedee keer binnen drie maanden een informeel bezoek van een Ame rikaans vlooteskader. Van 15 t.e.m. 2 maart namelijk, een week dus, zul len de schepen van de taskgroep 81/ 9, een onderdeel van de Amerikaan se vloot in het oostelijk deel van de Atlantische oceaan, ligplaats kiezen in de Maasstad. Het eskader is uitgebreider dan de groep, die omstreeks Kerstmis een bezoek bracht aan Rotterdam. Het belangrijkste onderdeel is opnieuw een vliegkampschip, de „Wasp", waarvan de kiel werd gelegd op 18 maart 1942. Verder maken acht torpedobootja- gers, het oliebevoorradingsschip „Sa- lamonie" en de onderzeeboot „Bang" - een zusterschip van de Nederlandse onderzeeboten „Walrust" en „Zee leeuw" - deel uit van dit eskader, waarop 411 officieren en 4550 man schappen dienen. De 50-jarige in Duitsland wonen de Nederlandse journalist John Hen ry H. is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Haringpakkerssteeg te Amsterdam door onbekenden neergeslagen en van zijn paspoort, horloge en portefeuille met 500 be roofd. ciale staten van Friesland.. In deze motie spreekt de iaad er verontrus ting over uit, dat er plannen bestaan tot uitbreiding van de periode, waar in op de Vliehors schietoefeningen worden gehouden met tanks. De motie wijst er op, dat deze VLIELAND KRIJGT BETERE VERBINDING MET VASTE WAL mogen van 25 ton op een vlucht van 56 meter. Het ligt in de bedoeling, dat de twee; kraaneilanden reeds het volgend voorjaar in gebruik wor den genomen. Zoals bekend, wordt de havenmond van IJmuiden toe- Hugo Claus, ditmaal heeft Jan Mo raal zijn krachten beproefd, 't Wordt opnieuw een mengeling van zang, dans en sketches, met een klein lite rair tintje. Komende uitzendingen Vrijdag brengt Rudi Carrell op nieuw een show bij de VARA. Hij is al goed op weg, zodat we er 't beste van kunnen hopen. Het zaterdag- avod-amusement is bij de KRO, met Tedje en Henk Scholten. Men heeft ons gezegd, dat buitenlandse show mensen komen kijken. Ook a.s- zon dag is de KRO in de lucht, 's mor gens met een Misuitzending uit Horst in Limburg en 's avonds met de klucht „De tante van Charley", in een nieuwe bewerking, van Rosila Peters. Hopelijk is deze bewerking wat meer aangepast dan de vorige, die destijds in de schouwburgen is gebracht. Amusement in Hillegom De opnieuw zienswaardige KRO- aflevering van „Piste", gisteravond in Treslong te Hillegom, en de Za- HEEL KARWEI VOOR DE BOEG Binnenkort zal een nieuwe boot gankelijk gemaakt voor schepen tot terdagavond-accoorden in hetzelfde plannen in strijd zijn met de belofte Van de Terschellinger stoomboot- 75,000 ton, ondermeer door het ver- gebouw en onder dezelfde presenta- die in 1955 door de minister van de- maatschappij, die de verbinding tus- ieng-en van het zuider- en noorder- tor Jos v-d. Valk, brengen ons tot fensie is gedaan om geen schietoefe- sen Vlieland en Harlmgen onder- havenhoofd met resp. 1400 en 600 een kleine sprong naar het volgende mhetbr0edSeiZ0en houdt in_ gebruik worden genomen meter. seizoen. Door het veelvuldige gebruik en toenstenseizoen. De boot wordt op 9 maart te water w - nonton driivend on slijten beide amusementsdelen iet- Het toerisme vormt op Vlieland de gelaten en zal de gehele route afleg- w£?®®®r wte£minï is lait wat af en dreigt <*e belangstelling te voornaamste bron van inkomsten. In gen, zodat op zee overstappen op een de plaats van bestemming is, iaat - de motie wordt voorts opgemerkt, dat andere boot, zoals tot dusver ge- men de acht palen zakken tot zij op verflauwen. Kan het nu mogelijk ge- Ulcll UC itiut ytucii £dnAcu wi lij uj» j aï "Vlieland vogelï broeden. die el- beurt, niet meer nodig is. De boot zal de bodem rusten. Hierna wordt de ^ordeiThert ging ldden"'tot°êen ders in West-Europa niet of nauwe- geen auto's van Harlingen naar Vlie- ponton hydraulisch langs de palen aecoor,oenjheet^guigJeiden tot^ een hjks voorkomen. land overbrengen. opgevijzeld. Nieuwe maatregel van Oostduitse volkspolitie ander type vertier, waarbij dan de Accoorden als een soort veredelde Piste terecht zouden komen in het amusement van woensdag? Terug naar het Songfestival Als we nog even terugdenken aan de prestaties vanwege het Songfes tival, zoals we dat in Concordia te Bussum hebben kunnen volgen, dan moet ons van het hart, dat het be reikte peil in grote trekken niet kon halen bij de jaren, toen Corry Brok ken internationaal wor. met „Net als toen" en Teddy Scholten rnet „Een beetje". Deze keer won de middel matigheid en zo kon het voorkomen, dat de twaalf jury's in het land nog al eens ongeremd door het zaaiveld liepen. Onze keuze zou heus niet op het liedje „Katinka" zijn gevallen en zelfs de winnende Spelbrekers hadden zich tijdens de repetitie uit gelaten, dat dit liedje van tekstschrij ver Henny Hamhuis en componist Joop Stokkermans wel leuk was, maar toch niet maatgevend. Hoe dan ook: de stem van het volk heeft ge sproken met 169 punten en dus zul len Huug Kok en Theo Rekkers 18 maart naar Luxemburg trekken om daar voor de „commerciële zender" het op te nemen b.v. tegen het Duit se sterretje Conny Froboess met het liedje „Zwei kleine Italiener", dat in Baden Baden de meeste punten heeft behaald. Ton van Duinhoven In het oorspronkelijk t.v.-spel van Elie Asser „Thee voor een oude dame", dat vanavond via de AVRO op het scherm zal verschijnen, doet ook Ton van Duinhoven mee, samen met zijn echtgenote Ina van Faas- Vele Oostduitse vluchtelingen hebben, nadat ramen endeuren van hulzen aan de Oostberlijnse sektorgrens wa- sen. We zullen het echtpaar ook de ren dichtgespijkerd gebruik gemaakt van de mogelijkheid om van de daken in de springzeilen van de West- volgende week samen zien en wel in Berlijnse brandweer te springen. De Oostduitse volkspolitie heeft nu op de daken aan de Bernauerstrasse een t.v.-show, opnieuw bij de AVRO. prikkeldraadversperringen aangebracht. Vermoedelijk brengt een aanraking van het draad bovendien een Waren de vorige shows van Duin alaimtOMte! In werking. Woensdag is van Rozenburg een transport naar de Perzische Golf vertrok ken: een grote boortoren wordt door de sleepboot 'Oceaan' over een afstand hoven van teksten voorzien door van 6500 mijl naar zijn bestemming gebracht. (luchtopname ANP)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7