H „Katinka" werd op een zondagmorgen in een half uurtje opgeschreven MERKWAARDIGE PRESTATIE VAN VEELBELOVEND CONCERTPIANIST Thuis oefenen voor het concertpodium Pro en Contra „Katinka" in de pers NEE* WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 JOOP STOKKERMANS (LEIDEN): worden, dit in het belang van haar geestelijke vaders Stokkermans en Harmhuis. Nadat de uitslag bekend was ge worden: tientallen malen poseren voor de fotograaf. Op deze foto links en rechts Joop Stokkermans en Henny Harmhuis. Tussen hen in „De Spelbrekers" (Huug Kok en Theo Rekkers uit Rotterdam) en Elisabeth Mooy. De Padre Twins, die Stokkermans' liedje eerst zouden zingen, trok ken zich terug, omdat zij zich voor het zingen van dit genre liedje niet capabel achtten. de muziek op kan brengen. Zo ben ik als pianist verbonden aan het Na tionaal Ballet. Ik werk praktisch da gelijks mee aan programma's van radio en televisie. Om half tien van morgen zou ik camera-repetitie heb ben gehad, maar ik heb een uurtje vrij gekregen. Voorts heb ik een opdracht van het ministerie van O. K. en W. om bal letmuziek voor twee piano's te schrij ven. Dit werk had op 1 maart klaar moeten zijn, maar ik ben bang dat ik het niet haal. Het is een typische maar bruikbare combinatie gebeleken: „Katinka" en „Rachmaninov", maar de nadruk blijft op „klassiek" liggen. Er zijn recensenten die daar iets vreemds in zien. Zij schrijven: je kan het toch wel merken, dat die pianist ongeoorloofde uitstapjes maakt - recitals worden afgezegd - omdat zo'n liasion nu eenmaal geen stan ding is; maar Joop Stokkermans trekt zich daar weinig van aan. Een goed liedje schrijven is ook dankbaar werk. Als ik een liedje maak, houd ik rekening met de smaak van het publiek, het moet door iedereen gezongen kunnen wor den, maar het is zaak „toch iets ach ter de hand te houden". Nuts is gevuld met vers gebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaliteitspro- dukt. Toch concertpianist Joop Stokkermans uit Leiden heeft met zijn liedje „Katinka" de eerste prijs in het nationaal songfestival gewonnen. Er zijn enige merkwaardige kanten aan dit succes. Men zal weten, dat de Leidse fabrikantenzoon voorbestemd is om concertpianist te worden, omdat hij een veelbelovend begin heeft gemaakt aan zijn carrière en onder meer in het Kurhaus te Scheveningen als pianist is opgetreden onder de fameuze dirigent Dean Dixon, dat hij met de hoogste lof slaagde als concertpianist op het Haagse conservatorium, de Prix d'Ecellence verwierf, en derde werd in een internationaal pianistenconcours te Genève. Waarom dan belangstelling voor de lichte muze, ook al kan zij een aantrekkelijke dame zijn? Joop Stokkermans, 25 jaar oud, bescheiden, vriendelijk, bril op, steile blonde kuif, gaf ons vanmorgen op deze vraag een antwoord. REEDS 500 EENDAGS-LIEDJES STAAN OP ZIJN NAAM „Met dit vak is geen droog brood liedje de zevende plaats krijgt be te verdienen. Er is er maar één in hoeft het nog geen slecht liedje te Nederland, namelijk Theo Bruins, die zijn, maar als het misschien één erin slaagt te leven .van alleen maar wordt, zijn we ook nog niet over- op concerten en recitals spelen. An- tuigd. „Maar we zijn wel dol-blij na deren moeten in hun levensonder- tuurlijk. houd voorzien door les te geven, een „Vond je het eigenlijk wel het zangkoortje te leiden of zo iets, en beste liedje?" daar voel ik nu werkelijk niets voor." „Dat is moeilijk te zeggen: „Niets" „Hoe is deze verbinding met de, en „Carnaval" vond ik prachtig lichte muziek begonnen?" mooi afgestemd. Ze werden dan ook „Hoofdzakelijk bij de jeugdomroep terecht zeer hoog geklasseerd." Mignon. Uit die tijd stamt mijn con- Hoe was de reaktie nadat de uit- tact met radio en televisie. Er is veel slag bekend was geworden?" werk te doen voor pianisten en com- „Stormachtig. We wisten niet hoe ponisten. Geregeld krijg ik teksten we het hadden. De verslaggevers van liedjes thuis gestuurd om er een zoemden als muskieten om ons heen, melodie bij te maken. Naar ruwe en er werden verscheidene foto's ge- maakt. Met en zonder Elisabeth Mooy, de Spelbrekers links of rechts Het is dat kleine beetje meer, dat - maar dit is voor onze rekening - van „Zwarte Leen" „Katinka" maakt. Joop Stokkermans heeft nog an- We vragen Joop Stokkermans naar dere plannen. Hij gaat trouwen in zijn toekomstplannen. Het antwoord: augustus met zijn eerste en enige Ik ben op de eerste plaats concert- liefde - naast de muziek - mej. Dal pianist en op dit thema nog niet uit- lea Burleigh, in Leiden en VVV- gespeeld. „Is dit met ander werk te combi neren?" „Ik zou niet weten waarom niet. Ik moet nu eenmaal leven. Ik ben free-lance en verdien aan alles wat kringen geen onbekende. schatting heb ik nu al zo'n vijfhon. derd liedjes geschreven." ,En zijn daar nog blijvertjes bij en natuurlijk een statiefoto, die van geweest?" „Nee, de meeste waren eendags vliegen. Alleen het „Jij bent fantas tisch", dat in het VPRO-programma „Wat bied je voor een liedje" werd onderscheiden, heeft een kort be staan gekend. Voor het overige wa ren het meest aktuele cabaret-liedjes nacht geduurd. Het is een eindeloos morgen nog naar Luxemburg ging om gepubliceerd te worden in het officiële voorprogramma." Tot half vier Naar Eurovisie Songfestival Het liedje „Katinka" gezon gen door „De Spelbrekers", ge componeerd door Joop Stokker mans uit Leiden, zal uitkomen op de internationale finale van het Eurovisie Songfestival 1962. Dit is het resultaat van de gis teravond in Bussum gehouden nationale finale van het festi val, waarin zeven nieuwe Ne derlandse liedjes werden ge presenteerd. Aan deze door de NTS uitgezonden finale werk ten mee: de solisten Rite Co- rita, Joke van den Burg, Ella Raya, Gert Timmerman, Conny van den Bosch en Pat Berry en het duo „De Spelbrekers". Zij werden begeleid door het Me- tropole orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Het feest heeft tot half vier in de uit het Algemeen Dagblad: (Van onze t.v. medewerker). Finale Songfestival. Binnen drie kwartier spannende strijd is dinsdagavond dus de canai- daat aangewezen, die zondag 18 maart ons land zal vertegenwoordi gen op de internationale finale van net Eurovisie-songfestival in Luxem burg. De nationale finale is nu ach ter de rug, een daarbij tevens ons in teressant kijkje vooraf, achter de schermen van Concordia te Bussum. Men kan niet zeggen, dat er open lijke rivaliteit heerste tussen de zes solisten en het deelnemende duo, maar toch was ieder van de acht er op gespitst de erepalm te behalen. Dolf van der Linden en zijn Metro- pole-orkest, die nu al enige jaren het songfestival muzikaal illustreren en het klappen van de zweep wel ken- nen, werden maar niet moe, steeds weer de gekozen liedjes te begelei den, nu eens terwille van de uitvoe renden, dan weer op verzoek van regisseur of geluidstechnici. Er heer ste met een en ander een gezellige drukte in de zaal, hetgeen voor de omroepster kennelijk geen bezwaar was, haar zegje; voor de uitzending te repeteren. Toch klonken wel eens Joop Stokkermans, thuis, Chopin oefenend achter de Steinway- vleugel. Hij blijft op de eerste plaats concert-pianist, maar voelt zich met knipoogjes naar de lich te muze niet gecompromiteerd. Gelukkig zijn er meer verstan dige mensen, die er zo over den ken. die in het kader van verschillende getoast" over en weer geworden, „Helemaal als een verrassing kwam vragen door, of de spanning nu wel programma's werden uitgezonden. maar Joop is met zijn autootje diep overwu^ning niet tot stand, want zo groot was als de eerste keren, Van Mignon komt ook mijn samen- in de nacht toch goed thuis gekomen. presentatie van de zeven kan- toen alles nog gloednieuw was en werking met de schrijver van de Hij voelde zich vanmorgen wel wat didaten trof „Katinka al door een men n0g geen spanningen kende stoffig". plezierige melodie ^en een gemakke- van de laatste keren. Toen we vooraf Dit succes legt hem zeker geen IJik te ""gen tekst". het politieke praatje van de PvdA teksten windeieren? Joop Stokkermans is hoorden, vroegen we ons af, waar- als goede zoon van zijn vader - Ult het Algemeen Ochtendblad. om m6n geen voorbeeld kon nemen commercieel genoeg om eieren voor „Het rijmelarijtje „elke morgen aan de KVP, die niet per se de poli zijn geld te kiezen. Hij heeft met om half negen, komen wij Katinka tiek opgelegd pandoer had willen „Editions Basart" die het lied al ge- tegen" hoort men reeds thans ,tot maken. Na het festival voltrok zich drukt en wel heeft klaarliggen, te- zijn ontzetting, uit vele door machtig de speelflim, waaromtrent de pro tekst van „Katinka", Henny Hanv huis, copy-writer in Enschede, die een goede hand heeft maken." Half uurtje „Op een zaterdagavond, drie we ken "voor de inzendingsdatum heeft voren afgesproken, dat componist en veel biertjes gelaafde kelen opklin- grammabladen voldoende hebben in- e tekst van ..Katinka" tele- tekstschrijver een flink honorarium ken. Het laat zich niet zo daverend gelicht. De volgende _week dinsdag hij mij de tekst van „Katinka" tele- - r j m j T.r - fonisch doorgegeven Zondagmorgen ineens zouden krijgen, als het liedje als „O, was ik maar bij moeder thuis komt de op Tweede Kerstdag uitge- om een uur of tien ben ik achter de de eerste prijs zou behalen. Boven- gebleven" met vuistslagen op de bar stelde film over de „Smallest show piano gaan zitten en in een half uur dien liggen de grammofoonplaten al begeleiden". on earth". geperst bij „Phonogram". - „Katinka" zal geen winkeldochter Stijlvol en stijlloos. Het jongste Avro-programma had een stijlvol deel en vooraf een stijl loos deel. Om met dit laatste te be ginnen. Beter kon men spreken van smakeloos, toen Sonya Cordeau, een jong talent uit de internationale showbussiness, in gewaagde „kledij" haar chansons ten beste gaf en bege rige ogen opwekte bij een verhulde kleedpartij. Het heeft niets te maken met preutsheid, als we een uitzen dende omroep vragen om respect voor de kijkers. Bepaald in stijl en leerzaam was het muziek-mozaïk van Willem O Duys, waarin deze keer de functie van criticus werd behan deld. Voor de criticus zelf stak er eigenlijk geen nieuws in hetgeen werd opgemerkt, maar toch was het goed, dat voor het forum van de t.v.- kijkers eens duidelijk werd gemaakt, wat van een kranten-recensie eigen lijk wordt verwacht. Het is uiteraard de mening van een persoon, die wordt weergegeven, maar dan toch volgens bepaalde maatstaven. We willen geen oude koeien uit de sloot halen; maar het zal nu wel duidelijk zijn gewor den, waarom een klucht als destijds „Drie is teveel" zo verschillend kon worden beoordeeld. „Thee voor een dode dame". Nadat opnieuw aandacht te heb ben gevraagd voor het variëté-pro- gramma „Piste" dat de KRO van avond in Treslong te Hillegom zal brengen, wijzen we op de uitzending die de Avro donderdag zal verzor gen. door middel van een oorspron kelijk t.v.spel van Elie Asser. Het is de thriller „Thee voor een dode dame". Aan dit spel wordt onder regie yan Walter van der Kamp, o.a. mederewerkt door Annie Leenders, Bqb de Lange, Herbert Joeks, Ben Hulsman, Magda Janssens, Henk Rigters, Jopie Koopman, Ina van Vaassen, Rijk de Gooyer en Ton van Duinhoven. Deze laatste, samen met Ina van Vaassen, kan men op woens dag 7 maart weer zien in „Spiegel gevecht om woorden", een door Jan Moraal geschreven fantasie rond Ton van Duinhoven. was het geschreven." De grote Steinway-vleugel in de „studio" van Joop Stokkermans in het ouderlijk huis aan de Zoeter- woudsesingel 76 staat er als een stil le getuige. „Direkt al vond ik de tekst simpel, maar inspirerend. Het ging als met al die andere liedjes: ik sloeg wat akkoorden aan en zocht éen bij de frisse tekst passende melodie. We hebben tegen elkaar gezegd, als het (Copyright 1962 Basart) KATINKA Een handdruk van omroepster Hanny Lips voor de componist fV HEB JE NOG DIE "HTE WETf ZACHT' IE W Het liedje „Katinka" gezongen door „De Spelbrekers", is dinsdagavond bekroor in de Nationale Finale van het Eurovisie Songfestival. Omroepster Hanny Lips feliciteert voor het bo. met de eindstand loop Stokkermans, componist terwijl tekstdichter Henny Hamhuis toekijkt KM.öc ko- ket t? KA- TIN-KA, wjk a» 1MB, p=— 0 ve* y> d- i' d- -J J Jt S- -J J- J -r-vv-T"- - -O 1, •■jr-j-gEÉég- Ef>7

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4