Nieuwe muzikale oogst van de „Spreeupot" GEEN SLAVENWERK MEER AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT VANAVOND Genootschap van den Stillen Omgang in Leiden bestaat veertig jaar Bedevaart in de nacht van 10-11 maart Laatste Berichten WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 is de Simca-show in de Stadsgehoorzaal voor het LAATST GEOPEND. Komt alsnog de SIMCA-1000 bekijken en berijden. BIERMAN'S Automobielbedrijf Oude Singel 66 Leiden l Advertentie i Klank- en lichtbeeld tijdens jaarvergadering De leden van het Genootschap van den Stillen Omgang, afd. Leiden, heb ben zich gisteravond tijdens de jaar vergadering in de Romanuszaal voor bereid op de jaarlijkse bedevaart naar de Heilige Stede in Amsterdam. Dit gebeurde op geestelijke wijze door een lezing met kleurendia's en muzi kale omlijsting: „De Troubadoers van het H. Sacrament", door de paters H. Nieuwenhuysen ofm en A. Ver meulen ofm en op meer profane ma nier door de zakelijke mededelingen van de voorzittter van het genoot schap, de heer A. J. K. A. Sommers. De afdeling Leiden herdenkt dit jaar zijn veertigjarig bestaan. Ter ge legenheid hiervan wordt op zondag 18 maart a.§. 's morgens om kwart over tien in de kerk van O.L.Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) een plechtige H. Mis opgedragen. Goed een week daarvoor, dus in de nacht van 10 op 11 maart, vindt de jaarlijkse bedevaart plaats. Jongens tot 18 jaar kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart gratis mee naar Amsterdam. Dit ook ter gele genheid van dit jubileum. JAARLIJKSE INTENTIE De algemene intentie voor dit jaar luidt: „Moge de belangstelling van de gelovigen ook blijven uitgaan naar de zin van de H. Eucharistie buiten de H. Mis". Op zaterdag 10 maart wordt des avonds om kwart over elf eerst het gebruikelijke lof in de Hartebrugkerk bijgewoond, waarna de pelgrimsreis per bus naar Amsterdam aanvangt. Ook in Amsterdam wordt van de tra ditie, de plechtig gezongen Hoogmis in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein en de algemene H. Communie, niet afgeweken. KAARTEN AFHALEN Het afhalen van de reglementen en de buskaarten is op zondag 4 maart mogelijk tussen half tien en een uur in de volgende gebouwen: Mare, Romanuszaal (achter Harte brug); R.K. Meisjesschool, Lusthoflaan 2; R.K. school, Potgieterlaan 7; R.K. school Lorentzkade 16, t.o. de pastorie; R.K. school, Boshuizerlaan, naast de St. Antoniuskerk. En voor wie daar geen gebruik van heeft gemaakt, bestaat nog een laat ste gelegenheid op donderdag 8 maart tussen 7 en 8 uur 's avonds in de Ro manuszaal. JAARVERGADERING Na het openingswoord van de heer Sommers op deze jaarvergadering, las de secretaris, de heer W. van Noort, de notulen. De leden waren blij, dat de heer J. Fisser-nenning- meester, zijn verantwoord* beheer kon afsluiten over '61 met een batig saldo van 521.88. Na de mededelingen, het genoem de klank- en lichtbeeld vervaardigd door de artistiek begaafde pater Ver meulen, dat hij met de hulp van zijn confrater pater Nieuwenhuysen liet horen en zien. Wij weten niet of pater Vermeulen tijdens de vervaardiging van dit klank- en lichtbeeld al op de hoogte was van de intentie van dit jaar voor de bedevaart. In ieder geval sloot zijn spel van klank en beeld hier prachtig op aan: de H. Eucharistie centraal gesteld in het leven van iedere gelovige. Een dankbetuiging aan Christus voor Zijn Heilig Sacra ment, dat de mens op zijn weg door het leven begeleidt. Een verheerlij king van Christus in Zijn zichtbare tegenwoordigheid van de Eucharistie temidden van ons. In haar algemeen heid in dit sacrament en in dit bij zondere geval bij de herdenking van het Mirakel in Amsterdam. Een voortreffelijke combinatie van woord, muziek en beeld, waarmee de voornaamheid van het Sacrament des Altaars en de grote waarde van de jaarlijkse bedevaart naar Mirakel stad een duidelijk reliëf kregen. Het dankwoord van de voorzitter was zeer zeker uit naam van allen gesproken. Dit zijn „The Rocking Kids", leden van het clubhuis „De Spreeupot" aan de Nieuwe Rijn (SFL), die voor de eerste maal -in het An toni us Clubhuis - naar buiten zijn getreden, gis teravond op een bijeenkomst voor de hoeders van de schaap jes van het SFL. Het was „schapenavond". Eens in het jaar worden de be gunstigers van het SFL uit de omgeving van Leiden, die een schaapje van het SFL weiden, voor een gezellig samenzijn uitgenodigd. De „Rocking Kids" weerden zich kranig en speel den en zongen onder meer: „My Bonny is over the Ocean", „Sucu-sucu" en „Waarom krijg ik geen gehoor". Het kwartet wordt gevormd door de heren: Leo Blikman, zang; Isaak Colpa, samba-bal len, Wil Neuteboom tam-tam en Bertus Schoonderwoerd-De Be- zemer, Banjo. De avond is geopend door pater Selhorst, die de aanwe zigen dank bracht voor hun medewerking aan het bijzon der gezinswerk en wees op het belang van de scheapjes-actie. De „Rocking Kids" maakten om acht uur plaats voor „De Gastspelers" onder regie van de heer Buis, die „Daar liegen wij ons uit" brachten, een blij spel vol verwikkelingen en mis verstanden, welke beginnen bij een gedwongen samenzijn van getrouwd heer met getrouwde vrouw in een vertrekje van het reuzenrad. De „Gastspelers" hebben de zaal twee uur lang met dit spel kunnen amuseren. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doet. examen Nederlands recht de heren W. Over- mars te Voorburg en A. W. v. Moor- sel te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. Schei kunde: de dames M. G. T. van Dort- Willems te Ede; K. P. Versteeg te Leiden; en de heren: L. v.d. Does te Wageningen, H. C. A. van Deelen te Leiden en C. Kammeraat te Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. Na tuurkunde de heer W. J. P. Vink te Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. Geo logie de heer D. J. Burkens te Lei den. Geslaagd voor 't kand. ex. A' wis- en natuurkunde mej. A. J. Ph. T. Arnold te Leiden. Geslaagd voor het kand. ex. K' wis- en natuurkunde de heer A. M. v.d. Poel te Leiden. Egyptisch glazen vaatwerk uit het Nieuwe Rijk Archaeologische lezing Onder bovengenoemde titt. hield de conservator dr. J. H. C. Kern gisteravond een lezing in het Rijks museum van Oudheden te Leiden. De oude Egyptenaren 'hebben te be ginnen omstreeks 1450 v. Chr. klei ne glazen potjes en vaasjes (meest al tussen 8 en L cm hoog) vervaar digd. Deze vaasjes zijn evenwel niet van geblazen glas vervaardigd. In werkelijkheid zijn de vaasjes ge maakt van glasspecie, die in hete toestand om een prop of kern van klei of zand werd gerold en geplet, waarna de prop binnenin tenslotte werd verwijderd. De Egyptische glazen vaasjes, die vooral voor parfum en kosmetische middelen op de toilettafels van rijke en hoofse dames dienst hebben ge daan, zijn in vele gevallen tamelijk nauwkeurig gedateerd tussen 1450 en 1350 v. Chr. Het Leidse Museum aan het adres Rapenburg 28 bezit van de Egypti sche glazen vaasjes dezer oeriode slechts vrij schaarse voorbeelden. Zeer grote verzamelingen daarente gen berusten in New York, voorts Washington en Londen. De spreker beschikte over veelal fraaie en ge kleurde lichtbeelden van talrijke Egyptische glazen vaasjes. Een hele reeks van deze lichtbeelden werd bij wijze van illustratie bij het betoog geprojekteerd. Aan het eind van zijn voordracht legde dr. Kern nog het probleem aan zijn toehoorders voor of de Egypti sche glazen vaasjes uit het Nieuwe Rijk nog in latere eeuwen een zeke re navolging hebben gevonden. Wij weten hoogstens, dat de ontelbaar vele glazen vaasjes, die van onge veer 600 - 100 v. Chr. om het ooste lijk bekken der Middellandse Zee zijn vervaardigd, uitsluitend wat de techniek betreft aan Egyptisch gla zen vaatwerk uit het Nieuwe Rijk herineren; de latere vormen zijn to taal verschillend. Zo valt aan een rechtstreekse samenhang niet te den ken. Nog vreemder is het feit, dat ze kere geliefde kleuren-combinaties van het Egyptisch glazen vaatwerk uit het Nieuwe Rijk andermaal voor komen in emailkunst in het weste lijk gedeelte van het Romeinse kei zerrijk. In het laatstgenoemde geval behoort contact via Alexandrië in Egypte tot de mogelijkheden. Gelijk men ziet, resten ons nog reeksen van onopgeloste vraagstukken. Gelukkig wordt ons genot van de Egyptische glazen vaasjes uit het Nieuwe Rijk hier echter niet nadelig door be- invloed! LEIDSE AGENDA WOENSDAG 28 FEBRUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. K O. Lezing prof. Hendrix over „De oude kerk in Rusland". 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis. Bejaardensociëteit O.L.Vr. Hemel vaart en St. Jozef. 10-jarig bestaan. 9 uur v.m. IT. Mis in Herensingelkerk, daarna ontbijt tot 12 uur in zaal Ma ria Gijensteeg. Kath. Vrouwengilde. Bijeenkomst. 8 uur nam. „In den Vergulden Turk" Peek en Cloppenburgh. Huldiging jubilarissen. 7 uur nam. in magazijn Breestraat. LJA en K O. Film voor de jeugd. „De koe en de gevangene". Luxor, Casino, Rex, Studio. 2.30 uur nam. DONDERDAG 1 MAART Mij v. Nijverheid en Handel. Lunch en lezing. 12.30 uur nam. Rest. v. d. Heyden. VRIJDAG 2 MAART KAB-jongeren. Carnavalsavond 8.15 u. nam. in De Grote Vink. Haag- weg. ZATERDAG 3 MAART KAB-jongerenavond. Carnaval. 8.15 uur nam. Ten Katestraat 10. „Nut en vermaak". Carnaval. 8 uur nam. Burchtzaal. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Tot en met vrijdag 2 maart 1962: Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Ho- gewoerd 171, Tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh Blanken. Bejaardensociëteit „Sint Gemma' bestaat 10 jaar Als laatste van de Leidse parochiële bejaardensociëteiten heeft vandaag de bejaardensociëteit „Sint Gemma" van de Herensingel-parochie het 10- jarig bestaan gevierd. Het begon vanochtend met een H. Mis in de parochiekerk uit dankbaarheid en ter intentie van de levende en over leden leden van de sociëteit. De geestelijk adviseur onlangs benoemd kapelaan J. P. Seijsener, die de H. Mis opdroeg hield tevens de predikatie. „Hoewel het probleem van de bejaarden door de snelle stij ging van de gemiddelde leeftijd on geveer vijftig jaar oud is, pas na de tweede wereldoorlog is men zich se rieus bezig gaan houden met het pro bleem, waarmee het overgrote deel van de bejaarden te kampen heeft. Het verlichten en veraangenamen van de oude dag kan op twee ma nieren geschieden. Allereerst dient de gemeenschap haar plicht ten op zichte van de bejaarden te zien. De bejaarden zelf moeten zich de kunst eigen maken hun levensavond goed te beleven. Goed beleven als chris ten, dat wil zeggen bewust en blij moedig naar de bekroning van en welbesteed leven toe leven. Door zich aaneen te sluiten", aldus kape laan Seijsener, „moeten de ouden van dagen hun materiële positie zien te verbeteren en door onderling con tact een gezellige band met elkaar scheppen". Na de H. Mis met algemene H. Communie volgde in de parochie zaal aan de Maria Gijzensteeg een feestelijk ontbijt, waar behalve de plm. vijftig aangesloten leden van „Sint Gemma" ook vertegenwoordi- gers(sters) van de andere r.k. be jaardensociëteiten van de Sleutelstad aanzaten. Tijdens het ontbijt sprak mevrouw M. FrankenOverdijk namens de leden een woord van dank jegens het bestuur voor het enthousiasme en alle goede zorgen, waardoor iede re donderdagmiddag met vreugde wordt tegemoet gezien door de leden. Voor ieder bestuurslid daarom een versnaperinget j e. Subsidie. De heer F. A. van Hees, voorzitter van de afdeling Leiden van de R.K. Bejaardenbond, sprak hierna namens de bond en zijn eveneens aanwezige medebestuursleden, een woord van hulde tot de jubilerende sociëteit en het bestuur. „Helaas een cadeau kunnen we niet meebrengen, maar hopenlijk zal dat in de toekomst wel mogelijk zijn. We hebben goede hoop, dat dit jaar een verhoogde sub sidie door de gemeente Leiden aan de bejaardenbond en de sociëteiten gegeven kan worden". De heer Van Hees benadrukte de noodzaak zich te organiseren. Van de 3000 katholieke bejaarden in Leiden zijn er slechts 470 aangesloten bij de bond. Wel iets te weinig om voldoende sterk te staan. HET FRAN/S-ALGERIJNS AKJKOORD (Vervolgs van pag. 1) De voorlopige regering heeft voorts toestemming gekregen om een wa penstilstand af te kondigen, zo ver klaarde men vandaag in Algerijnse kringen in Tunis. Een nieuwe bijeen komst van het „parlement" wordt niet nodig geacht. Om vijf minuten voor een werd in Tunis door cïe Nationale Raad voor de Algerijns'fi Revolutie (het zgn. parlement) een communiqué uitge geven, waarin het volgende werd verklaard: „De Nationale Raad van de Alge rijnse Revolutie is van 22 tot 27 fe bruari in Tripoli in buitengewone zitting bijeen geweest. Na bespreking van de onderhandelingen met de Franse regering verleent de raad aan de voorlopige regering van de Algerijnse Republiek volmacht om de lopende onderhandelingen voort te zetten." VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN In de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland, Gelderland, Limburg en Utrecht heeft de definitieve num mering van de ingediende lijsten plaats gehad, Daarbij is de volgorde der partijen in Zuid-Holland als volgt vastgesteld: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.; 3. V.V.D.; 4. A.R.; 5. C.H.; 6. S.G.P.; 7. C.P.N.; G.P.V., 9. P.S.P.; 10. Vrije Burgers; 11. Chr. Nat. Volkspartij (alleen in k.k. R'dam). Wijziging drank wet op komst Vergunningen volgens Vestigingsbesluit Naar het ANP uit ingelichté bron verneemt, is thans spoedig de indie ning van het ontwerp van eea nieu we drankwet te verwaheten. Het is in kringen van de belang hebbende sectoren van het Bedrijfs leven vrij algemeen bekend, dat de voorstellen van minister Veldkamp afschaffing inhouden van 't bestaan de maximumstelsel, d.w.z^ dat de verlening van slijt- of tap vergunnin gen niet meer tot een bepaald ma ximum zal worden beperkt. Dit zal niet betekenen, dat de verj^unningen in het wilde weg zullen worden ver strekt; het is de bedoeling de ver strekking van vergunningen te kop pelen aan de vestigingswei. Om een vergunning tfi verkrijgen zal men aan bepaalde eisen moeten voldoen, eisen van vakbekwaamheid, vestigingseisen, inrichtfcngseisen en moraliteitseisen. Verder komt het zg. parallelisatie- verbod te vervallen. Dit verbod houdt in grote lijnen in, dat er naast de drankverkoop geen aodere detailver koop is toegestaan. Voortaan zal dus, wanneer het ontwerp wet wordt, bv. een kruidenier, die naast zijn winkel een pand hiervoor inricht, dat aan de eisen voldoet, een vergunning voor de verkoop van sterk-alcoholhouden- de dranken kunnen verkrijgen, mits natuurlijk zijn vakbekwaamheid, kre dietwaardigheid, zajn moraliteit enz., aan de eisen voldoen. Het is volgens leringen van het be drijfsleven waarschijnlijk, dat de eisen nogal streng zullen zijn. zodat een enorme toeneming van het aantal vergunningen vermoedelijk niet is te verwaohten. Marktberichten LEIDEN, 28 febr. - Groenten andijvie 1,731,90, kroten (gekookt) 2935; boerenkool 4076; prei 1.14 —1,20; rabarber 62—80; 1,33—1,41; spruiten 951,61; uien (middelfijn) 57,29, middelgrof 59,7060,00, grof 61,60; witlof 45—92; sla 15—31. WOERDEN, 28 febr. Kaas Aan voer 2 partijen. Notering 2,12-2,14. Handel: kalm. Het bestuur van de jubilerende be jaardensociëteit „Sint Gemma": v.l. n.r. mevr. T. G. Klein—Schmidt, mevr. T. BeijkKoeleman, kapelaan J. P. Seijsener, mevr. F. Pleijvan der Voorden, voorzitster, mevr. J. de MunnikReinders, penningmeestc- resse en zuster H. van Nunen, maat schappelijk werkster van de parochie O.L.Vrouw Hemelvaart en St. Jozef. Tienduizend maal sneller dan de mens, bij het rekenen geen fouten, twee duizend vermenigvuldigin gen of delingen per secon de, vijftienduizend aftrek kingen en optellingen in dezelfde tijd. Dit zijn de voordelen van de nieuwe rekenmachine of computor die begin maart geplaatst wordt in het voormalige pand van de Leidse Duin watermaatschappij aan de Stationsstraat. Straks ver huist zij naar de nieuwe flat op de hoek van het Stationsplein. Over enkele weken zal het rekencentrum van de Leidse universiteit 't eer ste deel krijgen van de automatische rekenmachi ne die zij een behoeve van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen heeft aangeschaft. In de daaropvolgende maanden zullen de overige gedeel ten worden geplaatst, zo dat in het begin van het nieuwe cursusjaar deze kostbare installatie (acht honderdduizend gulden) in gebruik kan worden geno men. Het zijn vooral de sterrenkunde en de theo retische organische che mie, die voor hun vele en ingewikkelde berekenin gen van de computor zul len profiteren. Berekeningen Een inzage van het rap port van de Leidse Ster- rewacht, opgemaakt in '60 door drs. Ollongren en prof. dr.'H. C. v.d. Hulst, vertelt ons dat deze we tenschap de computor zal voor de berekening van de structuur der kristal len. Minder belangrijke groepen, die eveneens van het apparaat zullen ge bruik maken zijn het Ka- merlingh Onneslaborato- rium (o.a. voor thermome- trie) en de mathematische biologie (voor mathemati sche statistiek). Machine slaat begin maart aan het rekenen kunnen gebruiken voor: bewerking van eigen waar nemingen (foto-elektrische fotometrie op het Leidse observatorium op het zui delijk halfrond in Z.-Afri- ka, waarneming van eclips variabelen te Leiden, eigenbewegingen en radio. sterrenkunde) en voor the oretische berekeningen (banen van kometen, ba nen van kleine planeten, sterdynamica en astrofysi- sche berekeningen). De chemie zal de reken machine vooral bezigen Zeven decimalen Hoe onmisbaar 'n com putor is bij de huidige ont wikkeling der verschillen de takken van wetenschap en techniek, is korte tijd geleden, aldus „Het Va derland", nog bewezen bij de ruimtevaart van over ste Glenn. Tijdens zijn tocht waren het de com- putors, die elke geringe afwijking van raket en/of capsule in een fractie van een seconde constateerden en doorgaven naar decen trale computor op Cape Canaveral, die onmiddel lijk de nodige „adviezen" gaf- De Leidse computor werkt met altijd zeven de cimalen, dat wil zeggen dat hij het produkt van twee getallen van zeven cijfers even snel uitrekent als de eenvoudige verme nigvuldiging 1 maar 2, na melijk omdat zij deze laat ste vermenigvuldiging eveneens in zeven decima len uitrekent, dat wil zeg gen, door middel van nul len. Pi, bijna meetbaar Een zeer recent resul taat van de computor is voorts het uitrekenen van het onmeetbare getal pi tot honderdduizend deci malen (voorheen tiendui zend), enkele maanden geleden. Drs. Ollongren vertelde ons, dat de computor een grote wijziging zal bren gen in de wiskunde. Het slavenwerk van oneindige berekeningen is niet lan ger nodig, waardoor er veel meer tijd zal over blijven voor wetenschap pelijk onderzoek.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2