Straalzender (120 meter) markant beeld in de Rijnstreek Bouwwerk veroorzaakt hinderlijke reflectie op het Lv.-scherm BONDEN VAN VERVOERSPERSONEEL KEUREN HOUDING DRS STIJKEL AF VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Alphen wordt schakel in draadloos telefoonverkeer Johnny GipsbeenKraaykamp tussen Leidse Jantjes (van een onzer redakteuren) Alphen a.d. Rijn heeft er in de laatste maanden een markante bijzonderheid bij gekregen. Reeds van ver kan men bij de nadering van deze plaats het 85-meter hoge betonnen gevaarte van de toe komstige PTT-straalzender boven het dorp zien uitrijzen. Een strak, onromantisch bouwwerk, dat na de plaatsing van de staalconstructie nog zal uitgroeien tot een hoogte van 120 meter. Alphen zal daarmee een van de hoogste bouw werken in Nederland krijgen en daarmee ook een overheersend beeld in de Rijnstreek. Johnny Kraaykamp is weer op de planken: donderdagavond is hij - nog steeds in het gips - voor het eerst weer opgetreden en wel in het Sociaal Medisch Centrum van de Koninklijke Marine in Leiden. Het succes dat hij boekte was groot, vooral toen enkele herstellende Jantjes in de gelegenheid werden gesteld hun naam op het gipsbeen van Johnny te zetten. RADIO TELEVISIE KUNSTCRITICUS VERKLAARDE VALSE EL CRECO'S VOOR ECHT MEDEPLICHTIG AAN OPLICHTING LIGTVOET DE PTT-STRAALZENDER IN AAN BOUW markant beeld in Rijnstreek (foto „Leidse Courant") Cruys Voorbergh ridder Oranje-Nassau Ter gelegenheid van zijn 40-jarig Tegen de 56-jarige kunstcriticus F. H. uit de hoofdstad heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren terzake van me deplichtigheid aan oplichting - door het afgeven van certificaten van echt heid voor valse schilderijen - en vals heid in geschrifte meermalen ge pleegd, zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist met als bijzondere voorwaarde dat H. (Advertentie) zich zal onthouden van het afgeven van verklaringen of expertises over schilderijen. OVER TIEN JAAR SYSTEEM VOLTOOID moeten nemen met een „dubbel" Deze straalzender wordt een onderdeel - een zeer belangrijk onderdeel beeld - voor hetzelfde geld overi- «elfs - in de toekomstige draadloze overbrenging van het telefoonverkeer - of zijn t.v.-apparaat maar van in Nederland, nu de capaciteit van de kabels door de snelle groei van dit de hand moeten doen. Bij een t.v.- communicatiemiddel is ingehaald. Alphen wordt de schakel in dit draadloze bezitter is men een halve dag bezig 6crcgCuu«u van verkeer tussen de steden Rotterdam-Den Haag-Utrecht en Amsterdam. geweest, doch zonder enig resultaat toneel jubileum is de toneelspeler te boeken. In de toekomst zal men Costuum-geschiedkundige Cruys stemd. Volgens dit bedrijf is er, bin- n°ë nogingen aanwenden om verbe- Voorberg (E. P. C. van iVrijberghe nen de afstand van 1 km van de to- tering te brengen in. de ontvangst de Koningh) benoemd tot ridder in ren gerekend, zelfs niets aan deze m bet reflectiegebied, doch dan wacht de Orde van Oranje Nassau, reflectie te doen. ïTen m afbouw van ^r. y Scholten, staatssecretaris Men heeft getracht door het enigs- de straalzender af. van onderwijs, kunsten en weten- Dit is geen werk van de ene dag zins verdraaien van de antenne deze schappen heeft Cruys Voorbergh gis- Kamerlid, de heer Wierda (PvdA) medegedeeld, dat het steeds de be doeling is geweest, dat militairen die per vliegtuig naar Nederlands Nieuw- Guinea reizen, op Schiphol afscheid van hun familieleden kunnen ne men. De heer Wierda had om ophel dering gevraagd naar aanleiding van Van omstreeks 16 tot en met 23 of het gebeurde op 2 februari, toen Minister antwoordt: Militairen voor Nieuw-Guinea nemen op Schiphol afscheid Minister Visser (Defensie) heeft in - acuapip/cn neen vuuiucig-i gra- V, t T /Jo op de andere. Naar voorzichtige beeldstoving weg te krijgen, doch Alphen heeft dus een typisch bouw- terenavond de versierselen, die bij de antwoord op vragen van net iweeae schattingen van de technische dienst meestal zonder succes. Door deze werk binnen zijn grenzen, dat in Ne- onderscheiding behoren, uitgereikt. kamerlid, ae neer wieraa ipvoaj PTT zal het totale project over tien verdraaiing van de antenne wordt derland zijn gelijke (nog) niet heeft, jaar voltooid zijn. Eerst zullen de weliswaar de reflectie minder, doch Een aantal inwoners van Alphen zal grote centrales voor dit systeem in ook de kwaliteit van het beeld loopt de onaangename kant hiervan du* genoemde steden worden gebouwd, dan hard terug. Dicht bij de toren maar moeten slikken, zoals het zich Vóór die tijd heeft het natuurlijk is het zelfs hopeloos en is er aan de- laat aanzien. Misschien wordt er nog geen zin apparatuur in de straalzen- ze storing ook niets te doen. In der- een redmiddel gevonden, doch groot der te plaatsen en ook met de plaat- gelijke gevallen zal men genoegen zijn de kansen niet. sing van de stalen constructie op de Rotterdam ontvangt intern, zeilvloot betonnen onderbouw zal nog wel eni ge tijd - mogelijk nog enige jaren - gewacht worden. De betonnen toren is snel uit de grond geschoten, letterlijk bijna. Zo als wij toendertijd schreven, is dit werk in het zgn. glij bekisting-sy steem uitgevoerd. Constant is gewerkt en in drie weken was de toren op hoogte Er werd in drie ploegen ge werkt, die elkaar om de acht uur af losten. Totaal is voor dit werk 6.500 ton beton aangevoerd. De diameter Erkenning vereniging „Rijdend personeel"? Tijdens een gisteren in Utrecht ge- neel het sterkst georiënteerd is. Niet xijucns een gisicicii ui uuetui ie de toren is Oen meter, de wan- houflen vergadering van de vereni- den zijn 30 tot 100 cm dik. DOORN IN HET OOG ging voor het rijdend (spoorwegper soneel heeft de voorzitter, de heer J. Minister en clown 24 augustus zal de Rotterdamse ha- die toestemming pas werd verleend, ven ligplaats bieden aan een nogal nadat de familieleden hun ontstem- ongewone internationale vloot. Op ming hadden kenbaar gemaakt. De uitnodiging van de Nederlandse re- minister zegt, dat op de bewuste dag gering zullen de schepen, die hebben aanvankelijk ter plaatse enige ver deelgenomen aan de in die maand te warring is ontstaan, doordat de ver houden grote internationale zee-zeil- trekkende militairen in een afzon- wedstrijd, enkele dagen in Rotter- derlij ke ruimte waren gebracht, dit dam vertoeven. om niet meer dan onvermijdelijk de - Aan deze iedere twee jaar plaats aandacht te trekken. Een officier, die ongeveer 85 procent van vincjende lange-afstand-wedstrijden uit Den Haag was gezonden om de het NS-personeel maakt deel uit van zuf]en de de marines en koop- zaak ter plaatse verder te regelen, een van de drie samenwerkende or- vaardijopleidingen van de verschil- bereikte Schiphol pas toen reeds eni- ganisa es. lende landen in gebruik zijnde zei- ge familieleden aanwezig waren. lende schoolschepen meedoen, zoals Hierdoor is enige onrust ontstaan, Het is mede om deze reden, aldus het Italiaanse „Cristoforo Colombo" die echter verdween toen bleek, dat m het communiqué, dat deze organisa- en het Duitse „Gorch Fock", die in wel afscheid kon worden genomen. Gijsbértee^ gezegdy^at"hijsamen-met ties zich verbazen over het feit, dat 1961 ons land bezochten, alsmede De minister is het niet met de heer enige andere vertegenwoordigers van staatssecretaris Stijkel zonder voor- zeegaande jachten. De bemanning Wierda eens, dat hier een ernstige De straalzender is een groot aan- de verenjgjnff onderhoud heeft afgaand contact met de directie van dezer jachten zal voor minstens de beleidsfout is gemaakt. Hij betreurt tal inwoners van Alphen echter een &ehad met staatssecretaris drs. Stii- de NS en de erkende vakbeweging helft bestaan uit jongens, die hetzij het dat, mede als gevolg van de korte doorn in het oog. Een dergelijk bouw- kej y0iffens mededelingen van de een deputatie van de categorale ver- voor de zeevaart in opleiding zijn, beschikbare tijd, de uitvoering van werk heeft de vervelende bykoms- hee*r Gjisbertse zaj de staatssecretaris eniging van het rijdend personeel hetzij als onderdeel van hun onder- de maatregel zo min mogelijk rucht- tigheid de stralen van de t.v. te weer- contact opnemen met de directie van heeft ontvangen met betrekking tot wijs of voor hun karaktervorming baarheid aan het vertrek te geven kaatsen en daarvan ondervinden de Nederlandse Spoorwegen over een de erkenningskwestie. in de zeezeilvaart worden getraind, de onrust heeft veroorzaakt. toestelbezitters, hje in de lijn t.v.- „jgggjjjkg erkenning van de vereni- 1 - zender (Lopik)-straalzender, tot een jn h rijde»a pcrson„,. afstand van drie kilometer van het m laatste punt wonen, grote hinder. jiegr j jjamers, voorzitter van Door deze reflectie projecteert de Nederlandse vakcentrale, maakte t.v.-scherm een dubbel beeld; de vergadering duidelijk wat zijn vak- normale en een beeld, dat veel weg centrale is en wil Hij riep de leden heeft van een foto-negatief. Hoe aich- yan deze verenjgjng voor rijdend per ter men bij de straalzender woont, soneej 0pj mee werken aan de op- hoe duidelijker deze afwijking wordt. kouw van een nieuwe vakcentrale, Tot op drie kilometer afstand werkt d-e iossaat van politieke groe- deze reflectie door, waarbij het sto- pering ringsgebied steeds wijder wordt, doch ook een steeds geringere re- pe Ned. bond van vervoersperso- flectie en dus minder hinder geeft. neejf de kath. bond van vervoersper- miMicuro soneel „St. Raphael" en de prot. chr. OPTIMISME bond van vervoerspersoneel, verkla- ren in een communiqué, dat zij van Wij hebben de Technische Dienst menin g zijn, dat het lidmaatschap van de PTT gevraagd wat hier aan van de vereniging voor het rijdend te doen is en men was in zijn ant- personeel in strijd is met een gelijk- woord zeer optimistisch. Destijds tijdig lidmaatschap van de drie grote heeft zich het verschijnsel van re- yakverenigingen. flectie op de beeldbuis ook voorge daan bij de bouw van een gashou- Zij hebben een onderzoek ingesteld der in Amsterdam. Op de klachten, naar het aantal leden, dat van de die toe binnenkwamen bij de PTT, drie vakorganisaties deel uitmaakt, is een technisch advies voor verbe- uit dit onderzoek blijkt, dat de N. S. tering gezonden en men heeft nim- jn totaal 2517 machinisten telt, 100 mer meer reacties ontvangen. Van man in opleiding voor deze functie, PTT-zijde heeft men dus begrijpe- 1875 man treinpersoneel, alsmede 84 lijk aangenomen, dat de moeilijkhe- conducteurs in opleiding. Van deze den van de baan waren. 4576 man zijn er volgens het com- Een goede antenne is een van de munique 3004 lid van de drie grote voornaamste eisen voor een goede vakorganisaties, ontvangst bij dergelijke storingen, Op grond van deze cijfers wordt ii het communiqué geconcludeerd, dat maximaal 1572 man voor het lidmaat schap van de nieuwe vereniging in aanmerking zouden kunnen komen. De vakbeweging voor het NS-per- deelde men ons bovendien mee. PESSIMISME Een particulier technisch bedrijf w uit Alphen - gespecialiseerd in t.v. soneel kent reeds sinds jaar en dag apparatuur - deelde ons op onze vra- de bedrijfstaksgewijze organisatie- gen naar eventueel ontvangen klach- vorm. Het gehele overlegapparaat bij ten van cliënten mee, dat men deze de NS is daarop gebaseerd. Boven- inderdaad heeft ontvangen. Hier was dien mag mede hieraan worden toe- men echter niet zo optimistisch ge- geschreven, dat het spoorwegperso- De minister voor verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft donderdagochtend in het nieuwe Amster damse R.A.I.-gebouw de tentoonstelling voor bedrijfsautomobielen geopend. Foto: tijdens de rondgang ont moette de minister Pipo de Clown, die aanwezig was in verband met de autoplaatjesaktie van het Koningin Wilhelmina Fonds. In deze uit 1958 daterende zaak hebben twee valse El Greco's een be langrijke rol gespeeld. De kunstcriti cus had hiervoor certificaten van echtheid afgegeven aan de nu 65-ja- rige vertegenwoordiger S. P. uit de hoofdstad, die in schilderijen han delde. Deze P. had met de doeken als onderpand van een bejaarde Amster damse kunsthandelaar 3000 gulden weten los te krijgen. In 1959 werd P. terzake van oplichting door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld. In datzelfde jaar werd de kunstcriticus door het gerechtshof te Arnhem voor een soortgelijke affaire als waarvoor hij gistermiddag terecht stond terza ke van oplichting tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld. De officier van justitie zeide o.m. dat H. kolossaal heeft meegedaan aan de knoeierijen in de kunsthan del, waardoor onze naam in het bui tenland op het gebied van de schil derij enhandel zeer veel kwaad wordt gedaan. Naar de mening van de officier is het afgeven van verklaringen van echtheid, door een deskundige die weet dat de schilderijen vals zijn en dat de verklaringen in de handel ge bruikt worden, valsheid in geschrifte. Deze mening wordt in Nederland niet algemeen gedeeld en de oficier wen ste nu een principieel oordeel van de rechtbank. De raadsman was van oordeel, dat het bewijs niet geleverd was. Het is volgens hem uitermate dubieus of hetgeen H. gedaan heeft strafbaar is. Het is volgens pleiter de vraag of zo'n certificaat een geschrift is dat dient om tot enig bewijs te dienen. Naar zijn mening is het een stuk waaruit een zekere mate van vertrou wen kan voortvloeien. Uitspraak 8 maart. Oplichter aan het werk Emigrantenouders, past op verdachte Namens de officier van Justitie te Arnhem wordt de aandacht gevestigd op een man, zich noemende Mulder of De Vries, die zich in verschillende gemeenten bij echtparen of alleen- wonenden opdringt en de groeten komt brengen van familie in het bui tenland, vooral Australië. Door verschillende verhalen wekt hij vertrouwen en weet hij het in sommige gevallen zover te brengen, dat hem nachtverblijf wordt ver strekt. Hij doet voorkomen, dat de in het buitenland verblijvende of ge- emigreerde familie geld nodig heeft, waarbij hij op zich neemt voor de overbrengst van het geld te zullen zorgdragen. In een geval zou hij voor 500.familie en kennissen met 'n chartervliegtuig laten overkomen. Signalement: geschatte leeftijd 40 a 45 jaar, lengte 1.76 m., zwart grij zend haar, blauwe ogen. Gronings dialect, tatoeëringen op linkeronder arm. KINDJE VERDRONK IN WASKETEL MET BLEEKWATER Gistermiddag omstreeks 5 uur is de anderhalf jaar oude Cornelia T. in de Czaar Peterstraat te Amster dam al spelende in een 70 centimeter hoge wasketel, gevuld met bleek- water, gevallen en verdronken. De moeder was op de overloop de was aan het ophangen en had de verbin dingsdeur naar de keuken, waar de ketel stond, opengelaten. Zij meende zo een oogje in het zeil te kunnen houden. Op de Ujn Buenaventura-Cali, in de Zuid-Amerikaanse staat Colum bia, zijr donderdag een passagiers- trein en een goederentrein in botsing gekomen. Er zouden wel honderd doden zijn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7