OMLEGGING VAN VAARWEG ROND LEIDEN IS VOOR HET NIEUWE PLAN ONONTBEERLIJK Wel of niet verkeer in de Breestraat? Witte Singel heeft voorkeur als plaats van uitbreiding universiteit Wethouder Hagens, jongste in an ciënniteit van de Leidse wethou ders, stond gisteravond voor een moeilijke taak. DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse raad sprak zich uit over wegenschema en sanering Klein en gewezen klein vierde zilveren feest van mej. Van den Berg Mejuffrouw C. M. van den Berg heeft hedenmorgen met haar familie leden en collega-kleuterleidsters en met de kleuters van "de Lusthoflaan haar zilveren feest gevierd. Van de ruim 37 jaar, die juffrouw Van den Berg voor de kleuterklas heeft ge staan, werden er 25 gewijd aan de kleuterschool van de Lusthoflaan. De vele oudere gezichten, die ge spannen de verrichtingen van hun kleintjes gadesloegen tijdens het „peutercabaret" in de gymzaal van de r.k. meisjesschool aan de Lusthof laan deden daarom ook in zeer veel gevallen mejuffrouw Van den Berg terugdenken aan haar beginperiodfe in Leiden. De viering begon hedenmorgen met een H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk van O.L.Vr. Hemel vaart en St. Joseph aan de Heren singel. Pastoor J. van Kleef, die het Misoffer opdroeg hield ook de korte feestpredikatie. De wisselende gebe den waren van de votiefmis van de H.H. Engelbewaarders. De predikatie was gewijd aan de aardse engelbe- waardster wier taak eigenlijk niet veel verschilt van die van de hemelse wezens: bewaren, geleiden en be schermen. Voor de gezellige bijeenkomst in de gymzaal was geen gebrek aan be langstelling. Vele ouders zoals ge zegd veelal oud-leerlingen waren aanwezig naast vele genodigden: pastoor Van Kleef, drs J. W. J. Wiertz, secretaris van het r.k. school bestuur, mevrouw G. van Dongen ten Nijenhuis, lid van het schoolbe stuur, mej. C. G. Gelauff, inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. Rig- hartvan Gelder, voorzitster van de afdeling kleuterleidsters van „St. Augustinus". Mej. J. Sondermeijer, hoofdleidster van de school, was de eerste, die met een hartelijk toespraakje haar geluk wensen aanbood aan de jubilaresse. Na de eerste hartveroverende pro grammapunten van de kleuterrevue, die zelf met de plakpot en de schaar hun requisieten vervaardigd hadden, sprak drs. Wiertz. „Getrouw in het kleine, daardoor getrouw in het grote", aldus de se cretaris van het schoolbestuur, „heeft U zich een grote en gewaar deerde plaats verworven in de Leid se katholieke onderwijswereld". De heer Wiertz noemde het voorts een bijzonderheid, dat een onderwijs kracht zo'n lange tijd verbonden is geweest aan één school. Om de bijzondere erkentelijkheid van 't schoolbestuur tot uitdrukking te brengen kreeg juffrouw v. d. Berg een helpende hand toegestoken voor haar nieuwe woninginrichting: een bedrag onder couvert. Tot ongeveer twaalf uur werd groot en klein hierna op spontane wijze bezig gehouden. Een heerlijk „incident" was een huilbui van Roodkapje, maar met een kleine stand-in kwam het sprookje toch rond. Tijdens de bijeenkomst hield me juffrouw Van den Berg een receptie, waar door jong en oud druk ge bruik van gemaakt werd. Terwijl een drie meters hoge kaart aan een van de wanden in de raadszaal het besprokene illustreerde heeft de Leidse raad gis teravond tot half één het vraagstuk van de nieuwe wegen en de sanering van Leiden besproken. De vroede vaderen hebben zich nog eenmaal over de vraagstukken gebogen en elkaar de goede en zwakke punten aangewezen. Opmerkelijk was daarbijdat iedereen het er over eens was dat de vaarweg rond Leiden via de Korte Vlietdie parallel aan de Voorschotense Leidseweg loopt, een van de eerste zaken is die, aan de orde moet komen. Zonder deze omlegging geen zaligheid, was wel ongeveer de toon van de raadsleden en het college sloot zich hierbij min of meer aan. Wat moet het kosten? Daarover is geen uitspraak gekomen. Wel heeft de wethouder nog eens gesteld, dat de universiteit ook in de binnenstad veel ruimte nodig heeft en dat naast amovering van het gebied tussen Kaiserstraat en Binnenvestgracht ook ernstige plannen zijn in de richting van sloop en nieuwbouw aan de Witte Singel in het gebied tussen Diaconessenhuis, reeds bezit van de universiteit en het gebouw van het Leids Dagblad. „Wanneer?" was ook de vraag, die gisteren in de Leidse raad veel gesteld werd. Wanneer zullen de plannen voor nieuw wegen schema en basisplan voor stadsvernieuwing gerealiseerd zijn? Wanneer zullen we eraan beginnen? De heer Piena (PvdA) was de eerste in de rij van sprekers, die deze vraag aan de orde stelde. VRAAG OVER KOSTEN VAN PROJECT KAN NIET BEANTWOORD WORDEN SNELHEID GEBODEN De heer Harmsen (Pr. Chr.) vond^ 't allemaal mooi, maar: „laten we al vast maar beginnen..". De stad is '1 waard, dat er veel gebeurd, het is ook dringend nodig. Het motorisch verkeer is sinds '56 toegenomen met 70%. De enorme groei moet men bijhouden. Nu de Noord-Zuid-verbinding nog niet klaar is, is zij hard nodig, en straks „klaar", is zij te klein. Spr. drong nogmaals aan op snelheid. Hoelang zal het een en ander duren? was ook zijn vraag. Opzet van het plan is dat Leiden als centrum gehandhaafd blijft; dat het waardevolle gehandhaafd blijft en dat verkeers- en parkeervoorzienin gen worden getroffen. Spr. stelde vast, de dienst met dit plan hier voortreffelijk in geslaagd is. Hij is verheugd, dat 't stadscentrum ge handhaafd is en dat men de weg langs de Burcht heeft losgelaten. De verbinding door de Langebrug zal 'n duur stukje wordenen spr. maakte bezwaar tegen de aanleg van 'n weg door de Hortus, die een brok traditie van Leiden is. Omlegging van de vaarroute acht zijn fractie onontbeerlijk. We moeten gauw weten waar we aan toe zijn, want bijvoorbeeld de 5 Meilaanbrug over de Korte Vliet moet binnen af zienbare tijd worden aangelegd. Zijn fractie acht ook demping van de Kor te Mare nodig. Toekomst. De heer Ten Broek (KVP) bepaal de zich tot het algemeen begrip en sprak van zijn waardering van dit plan en voor de samenstellers. De verdeling in drie fasen geeft een duidelijk beeld van het feit, dat men m-t het heden de toekomst heeft wil len benaderen. Over de sanering zei hij, dat het wegeèschema de basis zal moeten vormen vanwaar zal moeten worden beslist, wat niet en wat wel zal moe ten worden gesloopt. Hierin spreekt ook de wet op de monumentenzorg een woordje mee. Wil men aan een gedeeltelijke krotopruiming begin nen, dan zal de centrale overheid moeten beginnen met ons minder stiefmoederlijk te behandelen en ons gedurende meerdere jaren en behoor lijk bouwcontingent ter beschikking moeten stellen. Sanering zal een enorm bedrag aan schadeloosstelling vragen ook al draagt het Rijk 50% bij. Spr. hoopt, dat gevolg wordt ge geven aan de suggestie, die ligt ver vat in het plan-Bommer, waardoor ook nog een 80% wordt bijgedragen in verwervingskosten van terreinen etc. Economisch zal men rekening moeten houden met gevestigde be drijven en sociaal met bewoners van te saneren huizen. Spr. maakte zich zorgen over de financiering van de vele tientallen miljoenen die het plan moet kosten. Bevriezen. De bevriezingsverordening vroeg ook zijn aandacht. In te saneren ge bieden wil men veranderingen tegen gaan. Natuurlijk zal men voor het een en ander vergunning moeten ver lenen, maar deze verordening is nood zakelijk. Spr. maakte echter een re strictie ten aanzien van panden, die niet noodzakelijk volgens het wegen schema behoeven te verdwijnen. Laat men alle panden in de binnenstad onder de bevriezingsverordening val len, dan ontneemt men aan de be woners van de panden, die niet voor sloop in aanmerking komen elk recht van uitbreiding of verbouwing gedu rende een reeks van jaren. Meer woningopnemers. Spr. ging vervolgens dieper in op het onderzoek van de sanering. Onge veer 10000 woningen en bedrijfspan den zullen onderzocht moeten wor den en opgpnomen in een woning- kartotheek. Tien man zullen woning- opnemer zijn. Spr. vroeg of niet meer dere personen volgens de GSW-re- geling aangetrokken kunnen worden, zodat de tijdsduur van het onderzoek kan worden teruggebracht van 2Vs op 1 jaar. Spr. drong er op aan, dat hoofdarbeiders voor dit onderzoek worden aangetrokken, die over ken nis van de elementaire begrippen van de bouwkunde beschikken. Parkeergarages De heer Portheine (VVD) ook met waardering over het plan sprekend, zei dat zijn fractie met de uitvoering van de eerste fase van het plan ak koord gaat. Ten aanzien van de derde fase houdt hij echter nog enige sla gen om de arm. Spr. acht het belang rijkste facet de omlegging van de vaarweg door de Korte Vliet. Hoewel het idee van dé parkeer garages eerst in fase 3 aan de orde komt is de heer Portheine van me ning, dat wat het centrum betreft, in fase 1 al plaats is voor deze hoogno dige voorziening. Verkeer weg uit de Breestraat vindt spr. geen gunstige oplossing, zijn fractie acht dit niet nodig. De heer Van Weizen (CPN) stelde eveneens vast, dat de vaaromlegging door de Korte Vliet nodig is. Heeft deze kans van slagen? Tweede Noord-Zuid-verbinding? De heer Lyten (KVP) sprak even eens met waardering over dit om vangrijke stuk. Toch blijven er nog wel vraagpunten over. Zo vraagt spr. zich af of er naast de Noord- Zuid-verbinding via de Hooigracht nog wel behoefte is aan een tweede Noord-Zuid-verbinding op 150 meter afstand van eerstgenoemde. Spr. kan zich moeilijk voorstellen, dat over 15 jaar de grote stroom van automibilisten nog steeds door 't stadscentrum van Leiden zal trekken. We mogen toch veronderstellen, dat binnen die tijd de noordelijke rand weg zal zijn aangelegd, evenals Rijks weg 4B, welke ten zuiden van Lei den de verbinding vormt tussen de Rijkswegen 4 en 4A. Is dit wel nodig? Een van de moeilijkste punten van het wegenstelsel binnen de cityring is de Langebrug. Zij moet n.l. aange sloten worden op een brug over het Steenschuur en weg door het v. d. Werfpark. Als B. en W. hiertegen overigens z.i. terecht bezwaren ma ken, valt tevens ook de waarde van de Langebrug als belangrijke ver keersader. Spr. stelde vast, dat in t nieuwe schema de binnenstad de functie van marktcentrum zal verlie zen, daar de veemarkt verplaatst wordt. Hij dringt aan op een recht streekse verbinding met de city, bijv. door het benutten van de Koning straat. De heer Lyten vindt het ze ker de moeite waard de Van Dissel- brug als voetgangersverbinding over de Zoeterwoudsesingel te handhaven. Waardering heeft hij voor het plan om tussen de Lange Scheistraat en Lijsbethsteeg een brug te maken van Oude Singel naar Oude Vest. Spr. vraagt voorts of er al nadere inlich tingen te geven zijn over de even tuele verplaatsinig van de Stedelijke Fabrieken van gas en elektriciteit. Verfraaiing van de Maresingel juicht spr. van harte toe. Hoe staat het college van curato ren tegenover de gedachte aan een weg door de Hortus. Spr. betreurt de aanleg van zulk een weg. Is er ook wel voldoende werkelijkheidszin gedemonstreerd met de geprojecteer de winkelgalerij in de omgeving van de Mirakelsteeg - Jan Vossensteeg? Hetzelfde liet spr. ook gelden voor de ongelijkvloerse kruisingen Bree straat en Haarlemmerstraat. Wordt hier niet te hoog gegrepen. Ernstige twijfel is bij spr. ook gerezen over de waarde van de suggestie het Kort Ra penburg vanaf de Boommarkt te overbouwen. Kan hetzelfde effect niet worden bereikt met de plaatsing van enige verkeersborden? Met nog enige opmerkingen over de z.i. te lage par- keerprognose besloot de heer Lyten zyn beschouwing. De heer De Bree (KVP) wierp een zoeklicht op de sociale aspecten van stadsvernieuwing en sanering. „De mens is niet de stad", zo sprak hij, „moet het doel van de vernieuwing zijn. Om welk doel een sanering ook ter hand genomen wordt, het is in eerste aanleg toch een sociaal pro bleem. In deze zin is saneren dan ook een vraagstuk waarbij de mens ten nauwste betrokken is. Door sociale bewogenheid gedreven moeten wij de mens en een van zijn allereerste be hoeften, n.l. het wonen, als eerste doel bij de sanering voor ogen heb ben". Met klem dringt hij op spoedige sanering aan. Als in de hopenlijk naaste toekomst de ergste woning nood enigermate is overwonnen zal de stad 'n andere grote vijand tegen over zich zien: de krotten-ellende. HETZELFDE Nog maar een blauwe maandag op de wethoudersstoel gezeten moest hij zijn mede-raadsleden van antwoord dienen in belangrijke verkeersvraag- stukken van het nieuwe wegenplan. Geen wonder dat hij de tijd, die zijn collega wethouder Jongeleen voor antwoord nodig l.ad, gebruikte om uivoerig overleg met de gemeen telijke deskundigen te voeren. Terug gekeerd wist hij uiteraard niet wat door zijn ambtgenoot was gezegd. Hij redde er zich handig uit. „Ik maak bij voorbaat al mijn ex cuus", zo sprak hij tot de raad, „voor het geval ik hetzelfde ga zeggen als al gezegd is door mijn ambtgenoot wethouder Jongeleen. Nog groter is mijn excuus als hetgeen ik ga zeg gen niét hetzelfde is D raad lachtte en vergaf het de wethouder toen hij op een bepaald moment inderdaad een andere me ning verkondigde dan zijn collega. De politie van Leiden heeft een soort miniatuur-gangsterbende van jongelieden van rond achttien jaar uit Leiden en omstreken „opgerold". Monteur van beroep vonden zij er ge noegen in sigaretten-automaten te demonteren om de geldbakies leeg te halen, voorts worden zij beschul digd van diefstallen van auto's, joy riding in auto's en motoren in Den Haag en Leiden. Zij waren in het be zit van een aantal sleutels, waarme de zij de autom'i'en te lijf gingen. Sinds september of oktober van het vorig jaar zijn zij samen al met dit soort werk in de weer. Het betreft hier twee 17-jarige monteurs uit Lei den, een 18-jarige automonteur uit Oegstgeest, twee 18-jarige monteurs uit Leiden, een 19-jarige militair uit Leiden, totaal zes in getal. Het veelbelovend gezelschap is aan de Officier van Justitie in Den Haag voorgeleid. De ritmische lessen van de gym- nastiekver. „Sportief", die gehouden zouden worden in de Ursulasteeg, kunnen hedenavond niet doorgaan. De eerstvolgende lessen zullen nu normaal volgende week dinsdag wor den gegeven. Ook vestigingen aan Kaiserstraat De Leidse pers kreeg een pluim van de wethouder voor de uitvoerige berichtgeving over het nieuwe wegenplan en de sanering. De gemeente wil echter nog meer aan voorlichting doen. De wethouder herinnerde in zijn antwoord, 's avonds gedaan in een belangstellende kring van raadsleden, dat men van plan is een zomertentoonstelling in te richten met maquettes over de gemeentelijke plannen. In de Waag zullen tekeningen en maquet tes worden opgesteld. Daarnaast worden lezingen door deskundigen gehou den. Wethouder Jongeleen toonde zicht dankbaar voor de waarderende woorden en het begrip voor de enorme problemen die in dit plan zijn vastgelegd. Ook ir. Drost en zijn mannen en mr. Hins delen in de hulde. UNIVERSITEIT Over het probleem van de univer siteit in de binnenstad zei hij o.m., dat vestiging aan de Kaiserstraat tot Binnenvestgracht mogelijk is. Drie hofjes moeten daardoor verdwijnen. Dit terrein zal beschikbaar worden gesteld voor de universiteit. Daar naast is het oog gevallen op 't com plex. Doelengracht óf Witte Singel. Het diaconessenhuis is reeds aange kocht. Uitbreiding van de universi teit in een complex aan de Witte Singel tot aan het gebouw van het Leids Dagblad ligt dan voor de hand. Het terrein van de Doelenkazerne wil de gemeente echter voor zich zelf houden. Hierover is ook een verbin dingsweg geprojecteerd. Vaarweg Spr. vindt ook de omleg van de vaarweg van belang, niet echter to taal onontbeerlijk voor dit wegen plan. De „technische heren" zijn er al wel over eens hoe het zal moe ten. Ook voor de Provincie is vei bre- ding van de vaarweg van belang. Wachten op een provinciaal rapport is er echter niet bij. Met de Vijf Mei. laan zitten we al bijna tot aan de Korte Vliet. Daar zullen vier brug gen moeten komen. Spr. vindt, dat de zaak zo snel mogelijk aangesne den dient te worden. Over de weg in de Waard werden nog besprekin gen gevoerd met de eigenaar van grond, die 'n bezwaarschrift heeft ingediend. Voor parkeergarages is men in de eerste fasp nog niet ver genoeg. Een antwoord op de vraag: wat gaat het kosten?, kan spr. geen definitief antwoord geven. Medewer king van het Rijk acht spr. onont beerlijk. Voormalige Zeevaartschool kopen Het idee van een brug over de Oude Singel bij de Lange Scheistraat vindt hij niet aantrekkelijk als twee de verbindingsmogelijkheid voor de binnenstad. Over verbreding van het Galgewater zei spr., dat de gemeen te de gebouwen van de voormalige zeevaartschool hoopt aan te kopen. Het wevershuisje kan ter plaatse waarschijnlijk niet gehandhaafd blij ven; de wethouder wil echter over wegen of het huisje niet aangepast kan worden aan de nieuwe omge ving. Demping van de Nieuwe of Korte Mare is niet te vermijden. Jachthaven In het belang van de watersport zal aan de Zijl een Jachthaven wor den aangelegd. Met de heer De Bree, onderschreef de wethouder het be lang van de sociale kant van de sa nering. Hiermede wordt ook in de samenstelling van adviserende colle ges rekening gehouden. Spr. zegt be hoorlijke vergoeding aan door sane ring gedupeerden toe. Verordenin gen in deze zullen binnenkort in de Raad komen. Uitbreiding van aantal winkels is dringend nodig. Daarom acht men ook aan het creëren van een winkelcentrum bij het station, waarvoor nu al bij de middenstand grote belangstelling bestaat. Voor 't voorleggen van het plan aan 'n des kundige voelt spr. niets. Hij wijst op de slechte ontvangst van plannen door deskundigen voor andere ge meenten ontworpen. Met de heer Harmsen is hij het eens, dat vaart geboden is, maar dat in Leiden „niets gaat", daarmee kan hij het niet eens zijn. Spr. zou graag't realiseren van verschillende zaken nog willen mee maken. Over de wegen, waar de tram gereden heeft, zei spr., dat 'n vijfjarenplan in de maak is voor de aanleg aldaar van een gesloten weg dek. Jammer genoeg ontbreekt het de gemeente nog aan voldoende vak technisch personeel. Binnenkort is ook een „vaktechisch voorstel" over de Kikkerpolder te verwachten. Hoe tevreden spr. ook, mét verschillende raadsleden, over de perspublicaties van dit plan is, hij wil verder gaan. Er zal half juni een tentoonstelling in de Waag worden geho. den, daar naast worden lezingen gehouden. Van Disselbrug Wethouder Hagens zei o.m-, dat een Van Disselbrug slechts voldoen de hoett te zijn voor fietsers en voet gangers. De zaak zal echter nog be keken worden. Spr. voelt niet zo veel voor handhaving van de Bree straat als verkeersweg, omdat de dan noodzakelijke verbinding met de De Gijzelaarsbank een blijvende bedreiging is voor het Rapenburg. Het betoog van de heer Rooi da heeft hem wel wat bevreemd. Z^er veel aandacht is juist in dit plan besteed aan de verkeerstechnische kant; vele stedebouwkundigen, ook uit andere steden, hebben van voorlichting ge diend. Aantrekken van een deskun dige zal nog in b. en w. besproken moeten worden; spr. voelt er weinig voor. De capaciteit van de geprojec teerde Gordelweg acht spr. voldoen de. In de cityring zullen voor de voetgangers verkeerslichten worden aangebracht en eventueel voetgan gerstunnels. Meer verkeerstellingen, o.m. automatische, zullen worden verricht. Er is met de breedte van de hoofdwegen op verdere uitbrei ding gerekend. Een parallelweg voor de Breestraat is voor de eerste fase moeilijk te verwezenlijken, gezien de hoge kosten. Geen slag in de lucht Wethouder Stolp stelde vast, dat elke financiële prognose een slag in de lucht is. Eerst bij i.adere uitwer king van de plannen kan men de fi nanciële consequenties onder ogen zien. Ook Rijksbijdragen spelen een rol; hierin legt spr. enige optimisme aan de dag. Het departement heeft open oog voor de moeilijkheden van gemeenten, die met een sanerings probleem zitten. Om de voorberei ding goed te doen verlopen is een commissie ingesteld, die zich o.m. met planning en urgentie, financiën, aankoop en bouwrijp maken van gronden en de sociale aspecten zal bezig houden. Spr. vraagt zich af of het niet wenselijk is jaarlijks 'n post voor sanering en wegenplan uit te trekken. Spr. meent, dat de eerste fase in T5 jaar voltooid kan worden. Stelt men b.v. de kosten hiervan op 75 miljoen gulden, dan betekent dit een bedrag van 5 miljoen per jaar. Volgens de richtlijnen van het Rap- port-Bommer zou men mogen reke nen op een rijksbijdrage van 4 mil joen per jaar. Rest, één miljoen per jaar ten laste van de gemeente. In tweede instantie waarschuwde de heer Winsemius (PvdA) tegen onderschatting van de Breestraat als winkelstraat. De heer Lambermont (KVP) drong er op aan, dat parke ren op Rapenburg verboden moet worden. De heer Ten Broek (KVP) verklaarde, dat zijn fractie geen be hoefte gevoelt aan het inschakelen van een deskundige; de heren Port heine (VVD) en Van Weizen lieten zich in gelijke zin uit. Wethouder Jongeleen deelde nog mee, dat in 't plan 20 nieuwe bruggen gebouwd moeten worden. Verfrissing Om half een sloot de voorzitter deze vergadering. De raad heeft dus zonder stemming besloten om uit voering van fase één van het wegen schema en saneringsplan ter hand te nemen. De voorzitter sprak een af scheidswoord tot mr M- J. Blok, ad junct-gemeentesecretaris en chef van het kabinet van de burgemeester, die zijn laatste vergadering heeft bijge woond, daar hij benoemd is tot se cretaris te Schiedam. Er stond ten verfrissing en een versnapering klaar voor de wel wat vermoeide raadsle den. Marktberichten BODEGRAVEN, 20-2. Kaas Aan- voer 12 partijen. Prijs 2.13-2.31. Han del kalm. ROTTERDAM, 20-2. Vee Totale aanvoer 3846; weekaanvoer 4988; vet te koeien 325, gebruiksvee 762, vette kalveren 450, graskalveren 195, nuch tere kalveren 1916; paarden 52. veu lens 8, schapen of lammeren 120, gei ten 18. Vette koeien, prijzen 300-335, 270-300, 250-270; vette kalveren 270- 280, 245-265, 220-245; graskalveren 450, 350, 250; nuchtere kalveren 160, 130, 1720; sl.paarden 275, 245, 35; schapen 130, 100, 90; lammeren 135, 100, 90; kalf. en melkkoeien 1250, 1100, 950; vare koeien 840, 700, 600; vaarzen 925, 725, 625; pinken 600, 500, 450; vette koeien, aanvoer iets meer, handel flauw, prijzen als gis teren; vette kalveren, groter, rede lijk, lager, enkele prima's boven no tering; graskalveren, ruimer, stroef, onveranderd; nuchtere kalveren, groot, kalm, wat lager; sl.paarden, ruimer, goed, als vorige week; scha pen en lammeren, iets meer, redelijk, ruim prijsh.; kalf- en melkkoeien, even groter, stil, ongewijzigd; vare koeien, tamelijk, kalm, als vorige week; vaarzen en pinken, gewoon, lui, constant.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2