In de Haarlemmermeerpolder komt een grote draversbaan VADER ZET GEZIN VAN ZIJN ZOON OP STRAAT Lisse krijgt Jeugdverkeers- school TANGANYIKA OOK VOOR FILATEUSTEN INTERESSANT 't Hoorntje ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 STOETERIJ VAN DOOYEWEERD VERDWIJNT VAN DVINDIGT JN DE HAARLEMMERMEERPOLDER, vanouds een centrum van de fokkerij van drafpaarden, komt een grote draversbaan niet alleen, maar men wil er - alles onder de rook van het noordelijke bloembollendorp Bennebroek - bovendien een grote stoeterij ves tigen, waar straks een kleine honderd paarden in de boxen zullen staan en waar ook een beroemde dekhengst zal worden gestatio neerd met hetzelfde bloed als de befaamde Hairos II. Twee Hillegommers, de gebroeders Harry en André Willemse, hebben er zich financieel bij geïnteresseerd en het beheer van de stoeterij komt in handen van de bekende pikeur Jan van Dooye weerd, die momentèel een stal heeft op Duindigt bij Den Haag, maar daar zó met ruimtegebrek heeft te kampen, dat hij naar een ruimere behuizing moest zoeken en die nu vinden zal in het nieuw aan te leggen draf- en paardencentrum Werkzaamheden reeds begonnen Met de aanleg van de baan is men intussen al druk bezig. Het wordt, aldus vertelde ons de heer André Willemse, voorlopig een trainings- baan van plm. 900 meter, de lengte, die is voorgeschreven door de hippi sche sportbonden. Met enkele, vrij geringe voorzieningen kan zulk een baan geschikt worden gemaakt voor officiële paarderaces. Dat is ook de uiteindelijke bedoeling. De baan ligt n.l. uitermate gunstig, tussen Amster dam, Haarlem, Den Haag, Utrecht en Het Gooi. In minder dan een uur tijd is de Spieringerweg - waarlangs de baan wordt aangelegd - vanuit al deze plaatsen te bereiken. Momen teel staan er al 21 paarden gestald. Zodra daarvoor vergunning afkomt gaat men beginnen met de bouw van nog een stal met ruimte voor vijftig dieren. In de toekomst hoopt men dan nog te kunnen uitbreiden tot een honderdtal dravers. BEHEER Het beheer van de stoeterij ligt in handen van de bekende pikeur.. Jan van Dooyeweerd. De leiding van het bedrijf zal komen voor rekening van een zekere heer Lefèvre, die de ter plaatse aanwezige boerderij zal gaan bewonen. In die boerderij komt t.z.t. ook woonruimte voor zes pikeurs. Zes man, die volop werk zullen hebben met de verzorging en de training van de paarden. De heer Dooyeweerd laat in de onmiddellijke nabijheid een bungalow bouwen. In totaal beslaan baan, binnenter reinen, gebouwen, enz., een opper vlakte van enkele hectaren. Het per ceel moest eerst worden omgespoten; de teeltlaag was n.l. van slechte kwa liteit en een goede bovengrond is nodig voor een vaste grasmat uur krijgen, kunnen we om half tien aan de slag", was hun bescheid. Maar eer het zover is? momenteel raast er alleen nog maar een cater pillar met een trekker, die niet min der dan 340 paardekrachten onder de motorkap heeft. Hiermede kunnen in één veeg 21 kubieke meters zand bijeen worden geveegd, voldoende om vijf flinke vrachtauto's te vullen. Deze combinatie van trekker en sera- per is de grootste, die in heel west- Europa in gebruik is. En dit enorme motorisch geweld van paardekrach ten wordt ingezet om straks - als al les goed gaat - een honderdtal sing- guliere paardekrachten aan hun trekken te helpen. /POTTERS '„LINIA" (Advertentie) Een der paarden met verzorger die reeds op de boerderij zijn .gestald. OPTIMISME Het staat voor de heren Willemse al bij voorbaat vast, dat men niet over belangstelling zal hoeven te klagen als er eenmaal draverijen van formaat zullen worden gehou den. Het perkeerprobleem is voor hen geen probleem, want zij heb ben daar nog ettelijke bunders wei land in eigendom „waar we net zo veel auto's kwijt kunnen, als we maar willen". Het wachten is nu op de bouwvergunningen; al het werk is al voorbereid „Als we de papieren om 9 Een gezin van moeder en zeven kinderen de vader, de heer Maas jr. ligt ziek in Duitsland, waar hij was gaan werken, om daar een drie dubbele kindertoeslag te kunnen ont vangen, waar overigens niets van terecht is gekomen is gisteren uit zijn huis te Oisterwijk gezet. Het meubilair kwam in de stromende re gen op straat te staan. De huiseigenaar is de vader van de heer Maas. Hij had uitzetting ge- eist, omdat er een huurschuld van ongeveer 1390 gulden zou zijn. De zoon had geweigerd zijn vader tien gulden per week te betalen, omdat zijn vader bij hem een "kamertje, eten en verzorging zou kunnen krij gen. De heer Maas sr. weigerde. Ge ruchten gaan thans in Oisterwijk, dat de huiseigenaar voor de woning 3&000 gulden kan krijgen, mits die leeg wordt opgeleverd. Kantonrechter en deurwaarder hebben getracht, de huiseigenaar tot andere gedachten te brengen, maar de heer Maas sr. liet het op uit zetting aankomen. Toen de meubels in de regen op straat stonden heeft een caféhouder, die met het lot van het gezin begaan was, «de spulletjes in zijn café opge slagen. De moeder is bij kennissen, de kinderen zijn in een rusthuis on dergebracht. Destijds was ook het aanbod van de gemeente aan Maas sr. om de helft van de achterstalli ge huur te betalen door de huiseige naar afgewezen. Maandag a.s. om 2 uur zal door of namens de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, in een der hallen van de Hobaho een jeugd- verkeersschool worden geopend. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur heeft het Verbond voor Veilig Verkeer de beschikking over deze veilinghal kunnen krijgen, zodat vanaf maandag praktisch verkeers- onderwijs zal kunnen worden gegeven met behulp van deze Jeugd Ver keersschool, die door Shell Nederland vorig jaar ter beschikking van het Verbond voor Veilig Verkeer werd gesteld. Maandag opening DOEL EN OPZET Er hoeft nauwelijks op worden ge wezen hoe belangrijk, gezien de toe nemende verkeersonveiligheid, de verkeersopvoeding van de jeugd is. Uiteraard is het in eerste instantie de taak van het onderwijzend perso neel om op de scholen de jeugd be kend te maken met de verkeersvoor- schriften en hen de gedragsregels bij te brengen, die elke weggebruiker zich ter bevordering van de ver keersveiligheid eigen dient te maken. Met hoeveel animo deze taak ook wordt verricht, toch is meer en meer duidelijk geworden dat een uitslui tend theoretisch verkeersonderwijs niet voldoende is. Vooral bij de ver keersopvoeding krijgt de theorie eerst zin, als de praktische scholing erop kan volgen. In Nederland dat momenteel met een autodichtheid van 1.663 auto's per 100 km2 onder de Europese lan den aan de top staat, vraagt de ver keersveiligheid alle aandacht. Bo vendien wordt verwacht dat die auto dichtheid ir snel tempo zal toene men. Volgens een deskundige schat ting zal het Nederlandse personen- wegenpark in 1970 pl.m. IV2 miljoen wagens omvatten tegenover de 600.000 van nu. Dat hierdoor ook de kans op verkeersongelukken, waar van het aantal nu reeds onrustba rend is, toeneemt, zal iedereen duide lijk zijn. Jaarlijks vallen honderden doden en een veelvoud aan gewon den, waaronder vele kinderen, ten offer aan het verkeer. Naast dit men selijk leed moet ook nog worden genoemd de grote materiële schade. Indien de jeugd de volwasse nen van morgen de verkeersre gels kent, inzicht heeft in het ver keer en een juiste verkeersmentali- teit bezit, is er al heel veel gewon nen. Het is met het oog hierop, dat Shell Nederland heeft besloten in ons land het systeem van Verkeers scholen te introduceren. Bij de keu ze en samenstelling van het mate rieel ken zij beschikken over de er varing van 24 buitenlandse zuster maatschappijen, zowel in als buiten Europa, de activiteiten ten behoeve van het practische verkeersonder- richt aan de jeugd hebben onderno men of daaraan meegewerkt. Het Verbond voor Veilig Verkeer is be reid gevonden de exploitatie van de Verkeersscholen te verzorgen. Met dit materieel zal worden bijgedra gen tot een praktische verkeersscho- ling van de jeugd op een wijze, die De enorme caterpillar met trekker, die bezig is op het toekomstige paarden centrum in de Haarlemmermeerpolder. Programma van werkbezoek van Commissaris der Koningin aan Voorhout Voor het werkbezoek, dat de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote dinsdag 20 februari a.s. aan de gemeente Voorhout voornemens is te brengen, is het navolgende programma vastgesteld: 9.55 uur: Aankomst voor het gemeentehuis. 10.0011.10 uur: Bijwoning van een buitengewone openbare ver gadering van de gemeenteraad. 11.1512.15 uur: Rondrit door de gemeente voor bezichtiging o.m. van: a. de sedert het vorig bezoek tot stand gekomen en nog in uitvoering zijnde woningbouw; b. de sedert het vorig bezoek, met medewerking van de provincie, tot stand gebrachte en nog in uitvoering zijnde verbeteringen van de toe gangswegen tot de gemeente; c. de machinefabriek van de firma Lakeman. 12.1513.40 uur: Bezoek aan de ambtswoning van de burgemeester alwaar de luch zal worden gebruikt. -14.15 uur: Bezoek aan de R.K. Middelbare Landbouwschool. Bezoek aan de R.K. Lagere Technische School met Internaat (Bisschoppelijke Nijverheidsschool). 15.30 uur: Vertrek uit de gemeente. De commissaris der koningin zal vergezeld zijn van zijn echtgenote, die in afwijking van bovenstaand programma in gezelschap van me vrouw SmoldersNieuwerkerk, echtgenote van de burgemeester, tij dens de raadsvergadering (10.0011.10 uur) een bezoek zal brengen aan de R.K Kleuterschool en aan het geboortehuis van Hermannus Boerhaave. (Pastorie N.H. Gemeente). POSTE RESTANTE Dat er in een postzegelverza meling een geweldig brok ge schiedenis en cultuurhistorie opgesloten ligt, ervaren wij in onze tijd praktisch dagelijks. Ik denk daarbij speciaal aan het „donkere" werelddeel Afrika. Hoeveel voormalige koloniën hebben sedert het einde ^an de tweede wereldoorlog in dat we relddeel hun zelfstandigheid verkregen? Het begon met Libië in 1952 (een voormalige Itali aanse kolonie) en liep via Tunis, Marokko, Goudkust, Belgische Kongo en vele andere naar de op het moment laatste, t.w. Tan ganyika, dat op 9 december 1961 zijn zelfstandigheid ver kreeg. Daarbij wil ik even stilstaan. We moeten daarvoor teruggaan naar de vorige eeuw. De toen malige wereld was door de gro te mogendheden praktisch ver deeld. De laatste mogei.dheid het in 1871 gestichte Duitse keizerrijk wilde te elfder ure ook nog enkele stukken van de wereldkoek als kolonie hebben en vond inderdaad o.a. in Afrika nog enkele onbeheerde stukjes grond. Eén er van was het hui dige Tanganyika, dat door Carl Feters bij stukjes en beetjes door het sluiten van verdragen met verschillende stamhoofden voor het Duitse keizerrijk werd veroverd en in februari 1885 officieel onder'rijksbescher ming geplaatst. Nadat een postdienst was in gericht (sedert 4 oktober 1890-, werden aanvankelijk Duitse ze gels met waardeaanduiding in „pesa's" gebruikt (1-7-1893), die in april 1896 werden vervangen door dezelfde zegels met op druk in drie regels: 25/Deutsch- Ostafrika/Pesa. Op 1 januari 1901 kwamen toen de bekende Duitse koloniale zegels uit met het jacht van keizer Wilhelm II, de „Hohenzollern", een type, dat voor alle Duitse koloniën werd ingevoerd, alleen de naam van de kolonie. De rand van die zegels was overigens dezelf de als die van toenmalige zegels van het Duitse keizerrijk. Daar in bevond zich echter de „Ger- mania", waarvoor de Duitse to neelspeelster Anna Führing als model had gediend. Gedurende de eerste wereld oorlog werd het land door de Engelse bezet en weldra ver schenen in de door de Engelsen Oost-Afrika en Uganda met op druk „G.E.A." (German East Africa). Bij de vrede van Versailles verloor Duitsland al zijn kolo niën, die door de inmiddels op gerichte Volkenbond aan ver- schillende landei als inandaats- gebieden in beheer werden gegeven. In 1922 verschenen de eerste zegels met tekst: Tan ganyika; afbeelding giraffekop. Op de in 1926 verschenen zegels met portret van George V stond „Mandated Territorium Tan ganyika". Op 1 mei 1935 werd dit gebied postaal met het En gelse Kenya en Uganda vere nigd en verschenen zegels met de tekst: Tanganyika, Kenya, Uganda. Op 9 december 1961 verscheèn dan de eerste serie van het on afhankelijke Tanganyika met verschillende afbeeldingen op het gebied van de kinderzorg en opvoeding, landbouw, die renwereld, toerisme (hoofdstad Das-es-Salaam hoven des vre- des), enz. Alle waarden bevat ten bovendien het wooro „Uhu- ru" hetgeen vrijheid betekent. In heel Afrika is het nergens zo rustig verlopen als in Tan ganyika. Laten we hopen, dat dit gebied een tijdvak van rust, welvaart en werkelijke vrijheid tegemoet moge gaan. Tenslotte zij nog vermeld, dat Ruanda-Urundi. oorspron kelijk ook tot Duits-Oost-Afrika behoren, thans nog Belgische mandaatsgebied is, eveneens met eigen zegels. Hoewel het aan het voormalige Belgisch Kongo grensde maakte het daarvan nimmer deel uit. K. E. KöNIG de kinderen niet onmiddellijk bloot stelt aan de gevaren van het gewone verkeer Dit geschiedt in afgesloten verkeersparken, die een imitatie van de normale plaatselijke verkeerssitu atie bieden. Mobiele eenheden. Een mobiele Shell Jeugd Verkeers school (er zijn vijf van zulke eenhe den vervaardigd) bestaat uit en ge combineerde trekker-caravan en een aanhanger met het benodigde mate riaal voor een compleet verplaats baar verkeerspark. Op iedere daar voor geschikte plaats kan de school worden opgesteld. De trekker-caravan dient als ver blijf voor de twee begeleidende in structeurs, die in dienst staan van het Verbond; de aanhanger bevat spe ciaal gecontrueerde trapautootjes en fietsjes, verkeersborden, verkeers lichten, hekken en een krijtlijn-ma chine. Hiermede kan van plaats tot plaats onderricht worden gegeven aan kinderen vanaf de 5e klas L.O. Bij dit onderricht wordt het spel element vermeden. Alles is gericht op praktisch onderwijs; op de reali teit. Alleen zo kan dit praktijk-on derricht affect sorteren. ANNEMERS EN bouwopzieners met automobielen als vestzak slagschepen moeten uit de buurt blij ven van vuilnisemmers. Vooral in verse wijken, waar de bewoners zich over het algemeen met de moed der wanhoop te weer stellen tegen het aanwaaiende zand en afval, dat van de bouwwoestijn de reeds keu- rignette straten komt bedekken. Hoewel het merendeel der bewo ners nog het gevoel voor orde en netheid in stand houdt, constateert men steeds meer, dat het legioen der properen in het dagelijks gevecht te gen de verscheurde kranten, planken als wrakhout, de kliederige modder kuilen en de van de kale speelvlak ten tussen de huizenblokken thuis komende jeugd aanzienlijke verlie zen lijdt. Men wordt er een beetje moede loos onder. Ziet men nog tot aan de trappen met kleedjes en matten be wapende portalen? Zeker wel, maar in afnemende mate. Worden er nog Jantjes met vieze schoenen naar bui ten gesmeten? Bepaald (onze buur vrouw heeft er een aardig handje van), maar hoe langer hoe meer knaapjes ontmoeten hoe langer hoe minder weerstand bij het uitbreiden van hun speelterrein. Nóg sjouwen huisvaders 's mor gens de emmers met gevarieerde in houd naar de stoeprand. Nóg smij ten huismoeders tussen de middag de ramen open om met veel mis baar het grut het voetballen met vuilnisemmers te verbieden. Maar wat doe je, als een meneer met een dikke bril zijn gemotoriseerde hoogconjunctuur in z'n achteruit zet en zes emmers van het trottoir veegt? Niets! Je blijft gewoon achter het plastic gordijntje van je douchecel staan en kijkt wat er gaat gebeuren. De meneer had veel te maken met de in aanbouw zijnde flats op de hoek en emmers zijn niet in zijn cal culaties opgenomen, dus wilde hy doorrijden. Waar ze vandaan komen zal hier op aarde altijd een raadsel blijven, dat ons later wellicht door de patrones der huisvrouwen ver klaard zal worden, maar plotseling was daar een buurvrouw, die met de macht en een enkel woord de bouw heer tot de (wan)orde riep. Die me neer maakte een gebaar van on^ macht en bleek bereid tot het ver wijderen van een lege schoenendoos. „En die as daar dan en die schillen en diede huisvrouw schoot in begrip voor de aesthetica tekort, maar haar aanwijzingen werden dui delijk begrepen. „Maar daar kan ik mijn handen toch niet voor gebrui ken stamelde de man met een rood hoofd. „Waar u het mee doet, zijn uw zaken", besliste onze buur vrouw in triomf. De meneer heeft er een bouwvak ker me* een schop bijgehaald. Het werd opgeruimd, maar niet netjes. De meneer met het rode gezicht stap te in zijn rode vervoermiddel en reed de mist in. Vuurrood werden onze oren, toen ons vrouwtje ons achter het gordijntje betrapte. ..^k dacht dat je allang beneden stond met stoffer en blikZe zei nog meer. We verwonderden ons er niet over en zwegen. Tegen buurvrouwen kan niemand op. EEK

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9