S)e CöicbeSoivtcmt Dijk op Schiermonnikoog niet opgewassen tegen storm met orkaankracht; duin weggeslagen Akkoord met Algerijnen staat Ernstige ongeregeldheden in Brits Guyana voor de deur H00C WATER RICHTTE GROTE SCHADE AAN Twee man over boord geslagen Ondertekening dezer dagen verwacht Gepeupel trok door de straten van Georgetown Het akkoord van Kitona ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15.554 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wind en ivater besprongen de Noordzeekust Telef. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 11.30 en 19.00 n.l Giro 10 30 03 Abonn 0,59 p w.. f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 11 ct p. mm., Telefoontjes j 1,50 Nu de meest kritieke ogenblikken achter de rug zijn en een deel van de Nederlandse bevolking weer wat rustiger adem haalt dan gisteren eerder op de dag, blijkt, dat wat de dijken in ons land, vooral in het noorden hebben weerstaan, beslist geen sinecure is geweest. Niet voor niets is de stormvloedwaarschuwingsdienst van Rijkswaterstaat voortdurend doende geweest en niet voor niets werden onderdelen van civiele hulpverleningsorganisaties, zoals de Mobiele Colonne, het Rode Kruis, de B.B. enz. in staat van pa raatheid gebracht. Het water is overal hoog gekomen angstig hoog op sommige plaatsen zelfs. In Delfzijl bijvoorbeeld bereikte het een stand van 4.48 meter', dus ruimschoots boven de stand van 3.80 meter, die gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt en zelfs maar dertig centimeter onder de hoogste stand die daar ooit werd gemeten, aldus gegevens van Rijkswaterstaat. Het water werd er opgezweept door de zeer zwa re storm met windkracht 11. Af en toe werd op het lichtschip Texel zelfs windkracht 12 gemeten, waarbij de wind de kracht had van een orkaan. Dat er ondanks deze aanzienlijke windkracht en het hoge water in het noorden van ons land niets ernstigs is ge beurd, schrijft Rijkswaterstaat toe aan de kwaliteit van de dijken. NOOD IN OVD-BEYERLAND OOK IN BINNENLAND VEEL OVERLAST Ameland de meeste schade aange- water ^ehaalcf en aan_boord Door vallende boom gedood In Lochem werd gistermiddag een personenauto, bestuurd door mr. J. Tromp Mesters uit Zutphen, op de rijksweg Zutphen-Lochem getroffen door een vallende boom. Het slacht offer werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis in Lo chem, waar hij in de loop van de avond is overleden. In Limburg is de oude kern van het plaatsje Bergen door overstro ming van de Maas sinds gistermor gen geïsoleerd. De verbinding van de rijksweg Venlo-Nijmegen naar Bergen wordt door de gemeente on derhouden door middel van een tractor. In het noorden van Lim burg zijn verscheidene boerderijen geïsoleerd, doordat de Maas vele uiterwaarden blank heeft gezet. In Spijk, ten noorden van Lobith, is gistermiddag tengevolge van de zware golfslag het motorschip „Ar- becot" gezonken. De opvarenden, de kapitein, zijn vrouw eb kind alsmede een matroos werden door de in de nabijheid liggende schepen uit het water gehaald en aan boord geno men. De postboot Nes-Hol werd, die verbinding onderhoudt tussen inwoners van Dordrecht, wat hoog water betreft, wel wat gewend zijn. deneiland liep het zeewater over de zuidelijke dijk die, nabij de nieuwe J ue veiuinuiiiK unucuiuuui tussen aanlegsteiger zelfs voor een groot Ameland en friesland, heeft Fries- Enige tijd na middernacht had de ™erd 'and gisteren door de hoge water situatie zich zo ontwikkeld, dat men SS,,"® a a ÏL stand niet kunnen bereiken, 't Schip er bij de rijkswaterstaat over dacht- da aan boord voornamelijk arbei- om het consigne uitgebreide dijkbe- i Ï2 ders die bet weekeinde thuis in waking in de districten Den Helder 9°^ rond boerderijen zandzakken te Friesiancj wilden doorbrengen moest en Harlingen in te trekken. ¥en noorden van Nes, op het eiland nafnr van Dor In het zuidwesten van ons land is Ameland, sloeg het woedende water HrSht bonden tadra bl^. tetEOT de toestand na middernacht ook met jn de loop van de avond over een in dit B^ed niet als biizon- meer kritiek geworden De veron- lengte van enkele honderden meters dar worft aLgemerkt aangeziente derstelling van het KNMI namelijk meer dan tien meter van het duin af. l'l™. dat het stormfront Zeeland net niet zou bereiken is bewaarheid gewor- Ruim dertig dijkwerkers zijn naar den. Het waait nog. wel flink aan de Oostmahorn gebracht om vandaar Zeeuwse kust, maar de windkracht uit per boot over het ziedende water is toch nog maar nauwelijks 7. van de Waddenzee naar Schiermon nikoog te worden vervoerd. Men OUD-BEIJERLAND slaagde er om half twee in een vijf tiental dijkwerkers over te brengen, van vallend gesteente, ondervond Oud-Beijerland en Puttershoek, de Om half 4 vannacht arriveerde weer men in Tilburg. Om ongeveer half zwakke schakels in de bedijking van een ploeg van ongeveer twintig man twee gistermiddag gaf de zes meter het eiland Hoeksche Waard, die na in Oostmahorn die eveneens naar het hoge schoorsteen de strijd tegen de de ramp van 1953 nog steeds niet eiland zullen worden gebracht om storm op en stortte met donderend zijn verbeterd ondanks aandrang daar te helpen bij dichten van de geweld op het dak van het klooster hiertoe in de laatste maanden, heb- gaten die in de dijk zijn geslagen. van de paters van het Heilig Hart. ben een spannende nacht achter de De steenmassa richtte grote ver- rug. De zeer zware storm, die velen aan woestingen aan op de slaapzaal van de kust enige bange uren heeft be- 50 jonge studenten. Persoonlijke on- In Puttershoek, evenals in het ha- zorgd, heeft ook in het binnenland gelukken hebben zich niet voorge meente Odoorn) is het dak van de Christelijke kleuterschool gewaaid. Ook hier ontstond alleen materiële schade. Vele televisie-antennes, dak pannen, bomen enz. moesten het, zo als bij iedere behoorlijke harde wind, ontgelden. Hoog water in Maassluis Een tot driekwart meter hoog stond vannacht tussen 24 en 3 uur het water op de kade van de haven van Maassluis en in de aangrenzende straten. Het water reikte tot aan de vensterbanken en menige kelder liep vol. De bewoners van de kade hadden veel kostbaar meubilair naar hoger gelegen verdiepingen gebracht. In vele huizen brandde licht op dit late uur en talrijke inwoners waren op de been, onder wie ook de bur- gemester van Maassluit, de heer W. J. D. van Eyck, om de toestand op te nemen. Om 3.30 uur was elk gevaar geweken en zakte het water. 't Nederlandse kustvaartuig Fokke de Jong uit Workum heeft vrijdag avond geseind, dat het langszij ge komen was van de Duitse kustvaar der „Antje Oltmonn", die met mo torstoring ronddreef in de nabijheid van het Oostfriese eiland Juist. Het Nederlandse vaartuig seinde voorts, dat twee van zijn bemanningsleden worden vermist. Aan de scheepvaart H.K.H. Prinses Marijke, die morgen haar 15e verjaardag hoopt te vieren, is gevraagd naar hen uit te zien. (Foto J. Hamelberg) Schoorsteen klooster vernielde dak ji Geen last van het water, maar wel venkwartier en een ander deel van Veel overlast veroorzaakt. Oud-Beijerland, heeft het water ih vele huizen één tot anderhalve me ter hoog gestaan. De bewoners vav de binnen de dijk staande huizen in Puttershoek waren zeer ongerust, omdat op het Weverseinde in Put- terhoek de hoofdwaterkering van de Hoeksche Waard op peil wordt ge houden door over een afstand van enkele honderden meters op elkaar gestapelde zakken zand en cement. Evenwel hebben alleen de buiten de dijk wonende mensen last van het water ondervonden. daan. In Tweede Exloërmond (ge- Naar in welingelichte kringen te Genève verluidt, zijn de geheime vredes onderhandelingen tussen leiders van het Algerijns verzet en een Franse regeringsdelegatie thans zover gevorderd, dat alleen nog de laatste hand behoeft te worden gelegd aan een ontwerp-akkoord, dat over ongeveer tien dagen op een plechtigheid in het gebied van Parijs zal kunnen worden ondertekend. Ben Bella en andere Algerijnse verzetsleiders, die in het kasteel van Aunoy bij Parijs gevangen worden gehouden, hebben tien dagen geleden in beginsel hun instemming met het beoogde akkoord betuigd. Volgens ge noemde kringen mag aan het eind van de volgende week een staken van het vuren worden verwacht. Dit zal vermoedelijk gepaard gaan met de vrijlating van de gevangen Algerijnse leiders. Tegelijk zal dan het voor lopig uitvoerend bewind voor de overgangsperiode van zes maanden wor den ingesteld. Dit zal onder toezicht staan van de voorlopige Algerijnse regering in Tunis en de Franse regering in Parijs. Naar verluidt zal het orgaan bestaan uit drie ministers van elke partij. Deze zes ministers zullen een zevende lid kiezen, dat de functie van eerste-minister krijgt. Genoemde kringen wisten te melden, dat de nationale raad van de Al gerijnse verzetsbeweging dit weekeinde in Tripolis bijeenkomt. Verwacht wordt, dat de raad dan het ontwerp-akkoord zal goedkeuren, gezien het feit dat Ben Bella en de zijnen al hun instemming ermee hebben betuigd. Mohammed Said, minister van staat in de Algerijnse regering, is vrijdag met zes andere Algerijnse leiders naar Tripolis vertrokken. Zal er dan vrede zijn in Algerië? Algerië. Generaal De Gaulle heeft, zoals bekend, enige tijd geleden be loofd, dat vóór het eind van het jaar het grootste deel van het Franse le ger in Europa zal zijn gestationeerd. Van officiële zijde wordt in Parijs verklaard, dat er drie schepen zijn opgevorderd om de troepen over de Middellandse Zee te zetten. Een deel van de uit Algerië komende strijd krachten zal worden gebruikt ter versterking van bestaande eenheden in Duitsland en het moederland. An dere militairen zullen worden ver enigd tot een nieuwe gemotoriseer de pantserdivisie, die in het moeder land zal worden gelegerd. Frankrijk heeft momenteel 441.000 man onder de wapenen in Algerië. De terugtrekking van de 20.000 zal deze maand voltooid zijn. Bij een verkeersongeval is de 43-jarige mijnwerker P. Schoffeler uit Hulsberg op de Eschenderweg in Heerlen gedood. De heer Schoffeler, die een bromfiets bereed, zou geen voorrang hebben verleend aan een bestelauto. Het slachtoffer was va der van vijf kinderen. Er is in Zeeland hier en daar wel wat duinafslag voorgekomen, met name bij Cadzand in Zeeuw-Vlaan deren en aan de westkust van Schou- wen-Duiveland bij Burgh en Haam stede en voorts is ook lichte schade aangebracht aan enkele zeeweringen, van grote betekenis is die schade echter toch niet. PLUNDEREND EN BRANDSTICHTEND Deel van de dijk op Schiermonnikoog weggeslagen de regering aldaar bij te staan. Volgens ontvangen radioberichten is in Brits Guyana de staat van beleg afgekondigd. De berichtgeving was schaars en In Brits Guyana is het gisteren tot verward, omdat door een staking de ernstige ongeregeldheden gekomen, elektriciteitsvoorziening was uitge- Het Britse ministerie van defensie vallen, waardoor het telegraaf- en heeft medegedeeld, dat twee com- telefoonverkeer gestoord werd en de pagnieën troepen per vliegtuig naar normale radio-zenders uit de lucht De combinatie van zeer zware Brits Guyana zijn overgebracht om verdwenen, storm en vloed heeft naar het zich Volgens een zender, welke in Su- laat aanzien op Schiermonnikoog en riname kon worden opgevangen is gisteren het gepeupel van Georgetown in beweging gekomen. De menigte trok plunderend en brandstichtend door het centrum van de stad. Bij de botsingen tussen politie en militairen enerzijds en het gepeupel anderzijds zouden talrijke gewonden en drie doden gevallen zijn. De branden in de stad namen een grote omvang aan. Talrijke gebouwen liepen zeer zwa re brandschade op. In een der hoofd straten brandde een winkelgebouw tot de grond toe af. In brand stonden verder een aantal winkelgebouwen. Een der winkelstraten stond aan bei de zijden in brand. Vele mensen in de gehele stad wer den ten gevolge van de demonstra ties en molestaties gewond. Huizen van vooraanstaande burgers werden aangevallen en vernield. Een groot deel van het zakencentrum in Geor getown werd vernietigd. Vandaag (zaterdag) zullen nog meer Engelse troepen naar Brits Guyana worden overgebracht om de orde te herstellen. Twee Britse oorlogsbodems zijn vrijdagmiddag in de haven van Geor getown aangekomen toen de brand het felst was. Hele straten zijn in de as gelegd. Te middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag waren sommige branden nog niet bedwongen. De brandweer kampte met een tekort aan water. Beroep van de gouverneur. De storm heeft vooral in het Waddengebied het zeewater opgejaagd. Deze De gouverneur van Brits Guyana, foto werd in de namiddag gemaakt in Oudeschild op Texel. sir Ralph Grey, heeft vrijdagavond DE REACTIE VAN DE O.A.S. Intussen treft de Franse regering voorbereidingen om het hoofd te bie den aan eventuele felle reacties van het zogenaamde geheime leger. Mi nister van binnenlandse zaken Frey heeft gewaarschuwd, dat nieuwe maatregelen voor de strikte handha ving van orde en rust en de bescher ming van burgers wellicht tijdelijk moeilijkheden zullen opleveren voor het publiek. Mogelijk zal er een uit gaansverbod voor Parijs worden af gekondigd. De Parijse politie doorzocht vrij dag voor het eerst overdag auto's in het centrum van de stad. 10.000 Auto's werden in de afgelopen 24 uur aangehouden en ruim 22.000 via de radio de bevolking opgeroepen de soldaten te helpen bij het bewa ren van de rust en orde. Hij wees erop, dat er in de grondwet manieren zijn vastgelegd om van afkeuring van de regering blijk te geven. Volgens in Paramaribo opgevangen radioberichten zou sir Ralph Grey zaterdag de leiders van de politieke partijen bijeenroepen. De minister-president dr. Jagan zei in een middernachtelijke radio uitzending, dat vrijdag „een tragische dag is geweest, waaraan wij lange tijd met zorg en schaamte zullen te rugdenken". Hij zei dat „veel men sen in de stad zijn gewond". Huizen van vooraanstaande burgers zijn ver nield en een groot deel van het za kencentrum heeft hetzelfde lot on dergaan. Jagan deed een beroep op de bevolking naar huis terug te keren en „de verleiding tot stelen en plun deren te weerstaan, want degenen die deze misdaden zullen begaan zul len met alle gestrengheid gestraft worden". Volgens andere berichten uit Pa ramaribo zullen de vakverenigingen vandaag (zaterdag) de toestand, die door de staking is ontstaan bespre ken. De vakbonden eisen, dat de re gering de begrotingsvoorstellen voor 1962, waarbij hogere belastingen en verplicht sparen worden ingevoerd, zal herzien. mensen op hun identiteit onderzocht. Het geheime leger heeft zijn actie van intimidatie verscherpt. In Parijs ontploften vrijdag tien kneedkom- men, waarvan vier bij de woningen van bekende journalisten. In de och tend ontplofte een bom in een auto, waardoor een handelsreiziger ernstig werd gewond. Voor zover bekend behoorde het slachtoffer tot geen en kele politieke organisatie. Bij Orange in het Rhónedal ont dekte de politie een opslagplaats met 150 kg explosie ven, machinepistolen, geweren, handgranaten, bommen, patronen en slaghoedjes. In Algerië zijn vrijdag negenen dertig aanslagen gepleegd, waarbij in totaal twaalf personen werden ge dood en tweeëndertig gewond. In de stad Algiers kwamen drie mensen om het leven en in Oran vier. Bij aanslagen in Constantine vielen twee doden. Frankrijk is begonnen met de te rugtrekking van 20.000 soldaten uit BANANEN vol aromaI (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's' Het parlement van Katanga heeft bekendgemaakt, dat het donderdag een motie heeft aangenomen, waarin de verklaring van Kitona wordt be schouwd als een geschikte basis voor onderhandelingen met de centrale regering. De verklaring van Kitona was het resultaat van de besprekingen tussen de Katangaanse president Tsjombe en de premier van de centrale rege ring, Adoela, die vorig jaar december zijn gehouden. In de aangenomen motie worden aanzienlijk minder eisen aan Leo- poldstad gesteld dan in het ontwerp van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken. Het Katangaanse parlement staat er evenwel op, dat de centrale regering begrip toont voor de bijzondere positie van Katanga. MINDER WIND De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De stormdepressie, waarvan het centrum vanmorgen boven de Oost zee was gelegen, vult nu langzaam op. In verband daarmee nemen de winden boven West-Europa in kracht af. Intussen is boven het zeegebied ten westen van IJsland een nieuwe depressie verschenen, onder in vloed waarvan opnieuw zachtere Oceaanlucht via de Britse eilanden in de richtingen van het vasteland gaat stormen. Deze zachtere lucht zal zondag ook ons land binnendringen, hetgeen gepaard gaat met veel bewolking en enige regen. Daaraan voorafgaande kunnen in de koudere noordwestelijke lucht stroming nog plaatselijk enkele bui en voorkomen. Zon- en maanstanden 18 Febrzon op 07.51 onder 17.58; maan op 16.58, onder 07.25. 19 Febr.: zon op 07.49, onder 18.00; maan op 18.01, onder 07.54. Volle maan. Hoogwaterstanden 18 Febr.: v.m. 3.14; n.m. 15.25 19 Febr.: v.m. 3.53; nm. 16.00. KORRELTJE

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1