&ncler onó gezeefd Van eenvoudig fabrieksmeisje tot populaire televisiester Veel belangstelling voor grijs flanel Laat bij opvoeding hart en gezond verstand spreken Brief uit Canadese schopte 't ver in drie jaar tijds aumtlrayip! Mevrouw Doorsnee weet het ZENUWKNOOP IS VAAK 'T GEVOLG VAN TEVEEL VLIJT Een nieuwe ster aan het amusementsfirmament van Amerika is de char mante, onschuldig uitziende Canadese Joyce Davidson. Z\j heeft blond haar, blauwe ogen en een talent om op de voorpagina's van de Amerikaanse kranten te komen. Joyce ziet er uit als een eenvoudige Amerikaanse studente van nauwelijks twintig jaar maar in werkelijkheid is zij de dertig al gepasseerd en moeder van twee kinderen. Zy klom in nauweiyks drie jaar op van fabrieks meisje tot televisiester en zij is thans ongetwyfeid de populairste televisiester Ln Canada. Persoonlijkheid op 't gebied van directe uitzendingen Joyce werkte eerst op een fabriek in Ontario. Dat stond haar maar ma tig aan. Zy leerde dan ook spoedig typen en kwam toen op een kantoor van de radio. Na enige tijd gelukte het haar by de nieuwsdienst van de radio te komen, waar zij al spoedig werd ingeschakeld bij het omroepen van de nieuwsberichten. Maar ook dit was van korte duur want zij slaagde erin een eenvoudige betrekking bij de televisie te krijgen, namelyk als help ster in een kookshow. Na enige maan den verdween zy weer uit de keukens en werd zy ingeschakeld bij de rekla- metelevisie. Zij trad zowel op voor de reklametelevisie in Hamilton als in Toronto. In 1956 kwam plotseling een nieuwe kans by de televisie. Joyce Davidson deed er een greep naar en zij slaagde wederom. Zij interviewde vele belang rijke figuren voor de televisie en zij Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw tienjarig dochtertje haar huiswerk slecht kan maken, er uren mee bezig is zonder het minste suc ces, dwing haar dan niet net zolang te blijven zitten tot er iets op papier gekomen is. Maak het huiswerk ook niet zelf, zodat zy het kan overschrij ven. Zy zal zich daar namelijk spoe dig wanhopig onder voelen en op school zal men pas veel later ontdek ken hoe weinig zy in werkelijkheid weet. Geef haar wel uw volle aandacht. Als u haar moeilijkheden kunt op lossen door haar iets te helpen her inneren of iets uit te leggen, prima! Maar probeer niet zelf voor onderwij zeres te spelen want uw methode is waarschijnlijk geheel anders dan op school en u brengt haar daardoor al leen maar meer in de war. Het is veel beter haar de volgende morgen een briefje mee te geven, waarin u schrijft, dat zij haar huiswerk niet kon maken en waarin u de onderwyzer of onderwijzeres om een onderhoud ver zoekt om na te gaan of de lessen niet te moeilijk voor haar zijn of dat er iets anders aan de hand is. Haar on derwyzer(es) verlangt beslist niet het onmogelyke en een gesprek zou hier verhelderend kunnen werken! Hannie 1, 3 februari. Als uw tweejarige kleuter op zyn duim zuigt als hij naar bed gaat of moe is, ga dan niet van het stand punt uit, dat dit een gewoonte is, die hy zo spoedig mogelyk moet afleren. Doe geen mosterd of andere viezig heid op zijn duim en zeg niet steeds: „Duim uit je mond". Hij zal zich dan ongelukkig voelen en het verbod zal hem er des te meer naar doen verlan gen zijn duim in de mond te steken. Bedenk dat het „duimen" voor de kleintjes een troostgewoonte is, die vanzelf zal uitslyten als het kind ou der wordt en zich beter weet te ver maken. Als hy overdag duimt geef hem dan in beide handen een stuk speelgoed of geef hem een blik (zon der scherpe randen) met een deksel, dat hy erop en eraf kan doen. Als hy dan nog blyft duimen, neem hem daa op de schoot en knuffel hem even of laat hem een plaatjesboek bekyken. Geef hem 's avonds zijn liefste speel goed mee naar bed en als zyn duimp je in zyn mond raakt, trek 't er dan als hy slaapt heel voorzichtig uit. deed dit met byzonder veel succes. Tussentyds werkte zy bovendien nog voor de reklame-televisie als gast in belangryke shows. In 1959 was zy o.m gast in de show .Vrouw van de week' show. Dat was juist op het ogenblik, dat koningin Elisabeth een bezoek aan Canada bracht. Zij veroorloofde zich toen de opmerking voor de televisie: ,,Ik ben, zoals de meeste Canadezen, volkomen onverschillig voor die ko ninklijke reis". Die opmerking ontlok te zo'n groot protest in Canada, dat Joyce na afloop van de show, geës corteerd door twee politieauto's, naar huis moest worden gebracht Sinds verleden jaar is Joyce David son ook regelmatig voor de Ameri kaanse televisie. Zij is een grote per soonlijkheid geworden op het gebied van de directe uitzendingen! door De combinatie marineblauw - wit reis, dat tot over de ribben hangt in "ontbreekt vrijwel nooit aan de eollee P^aats van om de hals en de „twist 3 japon met een zoom, die diagonaal tie, die de Engelsen voor de lente loopt aan de voorkant. Tenslotte nog samenstellen. Ook deze lente zullen een oud-idee, dat weer in de mode komt: de mantel in prinsesselijn met deze kleuren ongetwijfeld weer opgeld doen, maar nieuw in Engeland be looft grijs flanel te worden in elke schakering van parelgrijs tot antra ciet. Als wij rekening houden met het succes dat men met deze kleur ln de confectie-industrie heeft gehad, zal grijs flanel waarschijnlijk zelfs de meest gevraagde stof worden Ln En geland. Chanel-stijl blijft populair Er zullen grijs flanellen mantels ge lanceerd worden. Zeer in trek is hier by o.m. de prinsesselyn. Hetzelfde kan gezegd worden van de grys fla nellen mantelpakjes in de Chanel-stijl waarop fleurige zijden overhemdblou ses gedragen zullen worden. Een nieu we kleurencombinatie, die misschien net zo klassiek zal worden als ma rineblauw en wit, is parelgrijs en ma rineblauw. Het Chanelpakje zal ongetwyfeid zijn grote populariteit behouden. Wel is een grotere variatie te verwachten wat stof betreft van grijs flanel tot marineblauw jersey en witte zyde, af gezet met goudband. Een nieuw idee is voorts een trui met capuchon, ge dragen onder een kraagloos pakje. De capuchon kan in een handomdraai veranderd worden in een grote polo kraag. Deze styl komt byzonder goed tot zijn recht indien een witte swea ter bij een grys of blauw pakje ge dragen wordt. Ter compensatie van deze moderne maar wat sombere grysblauwe kleu ren is er een nieuwe oogst aan lente mantels in vrolijk getinte en met schuimplastic gevoerde jersey. Favo riet is de felrose kleur. Een kleur, die een donkergetint pakje inderdaad by zonder doet opleven. Nieuwe ideetjes voor de komende lente in Londen zyn verder: juweel kleurige schoenen; een enkel snoer pa een licht gerende rok. Wat is Twee is teveel JULES ZEGT: „Jet, ik heb genoeg van die gezel lige avondjes, waarop jij je collega's van kantoor ontmoet. Ik kan er niet heengaan en ik kan je ook niet afha len en thuisbrengen omdat myn avond school te laat is afgelopen. Bovendien het ik genoeg van die blonde knul, die steeds om je heendraait". JET ZEGT: „Ik hoop toch niet dat je jaloers bent. Als jij niet met me mee kan gaan mag Wim me toch gerust thuis brengen. Hy is een aardige jongen en hy mag me graag. Wat verwacht je dan van mij, terwyl jij studeert. Dat ik thuis blijf en ga zitten breien? We zyn nog niet getrouwd, weet je". WIE HEEFT GELIJK? Jules is misschien inderdaad een beetje jaloers, maar toch is hy dege ne, die gelijk heeft. Jet heeft beloofd met hem te trouwen en 't is niet eer lijk van haar 'n intieme vriendschap aan te knopen met 'n andere man Het regelmatig met Wim naar feestjes gaan komt daar wel op neer. Jules verlangt niet van haar dat ze thuis blijft zitten kniezen, maar hij waar schuwt haar voor een situatie, die hun liefde voor elkaar zou kunnen aan tasten. „Kom, maar terug, ik heb al 'n beslissing genomen Raadgevingen van deskundigen zijn vaak tegenstrijdig De by bel en het woordenboek zyn de twee meest verkochte boeken ter wereld. Op de derde plaats komt het werk „Het gezonde verstand bij baby- en kinderverzorging", geschreven door de Amerikaan dr. Benjamin Spook. Sedert de publikatie in 1916 zyn van dit boek dertien miljoen exemplaren verkocht. De theorieën van de kinderopvoeding zyn door dit werk radicaal gewijzigd. Dr. Spock houdt vol, dat problemen veroorzaakt worden door een star voedingsschema en het hardhandig bestraffen van agressieve kinderen. Hij raadi de moeders aan zich te ontspannen, zich geen zorgen te maken over tijdschema's en van hun kinderen te genieten .Kinderen willen normaal opgroeien", schreef hij, „help de natuur een handje". nog steeds de meest gevraagde schrij ver is, heeft hij veel concurrenten. De moeilijkheid is, dat de auteurs elkaar zo vaak tegenspreken. De moeder die haar kind volgens het boek wil opvoe den moet wel haast een kleine biblio theek aanleggen en dan zelf een keus maken uit de adviezen die gegeven worden. Er is by voorbeeld een richting, die zich volledig concentreert op gezond heid, hygiëne en voeding en zich niet veel bezighoudt met psychologie. De ze richting is keihard en zegt „Geef nooit toe als een kind een scène maakt en sta geen meningsverschillen toe". Dan is er de groep intellectuelen, die hun boeken doorspekken met woorden als „negativisme" en „gèdragspr^ble- Vraag naar boeken over kinderopvoeding groter dan ooit De vraag naar boeken over kinderop voeding en -verzorging is momenteel groter dan ooit en ofschoon dr. Spock Links een japonnetje met een strakke rok en blousend lijfje. Het japonnetje is tweekleurig en de twee kleuren zijn natuurlijk marine blauw en wit. Rechts: Een Cardigan-pakje in donkergrijs van handgeweven wol met afstekende koperen knopen. De witte sweater met capuchon staat zeer goed bij het pakje en de capu chon kan tot rolkraag worden om getoverd. men". Hun adviezen hebben een psy chologische basis. Als het kind niet wil eten, negeer het dan en neem een voudig zyn volle bord weg, zo advi seren zy. Veel intellectuelen zijn ook de mening toegedaan, dat de slaap, die een kind nodig heeft afhankelijk is van zyn intelligentie. Hoe intelligenter hoe minder slaapbehoefte, menen zij. Sommige boeken zijn geschreven door vroedvrouwen en verpleegsters. Zy zijn gewoonlijk, in tegenstelling tot dr. Spock, voorstanders van strikte routine. Moeder en kind moeten vol gens de klok leven, propageren zij. Zij schrijven volledige tijdtabellen uit, waarin een vaste tijd wordt bestemd voor de verzorging, het slapen, het voeden, het spelen en het zindelijk ma ken. Met drie van dergelijke uiteenlo pende raadgevingen zou een jonge moe der wel eens in de war kunnen ra ken en maar liever bij oma te rade g: in. Anders doet zij er misschien goed aan alleen maar de eerste regel uit Spock's boek te lezen, die luidt „U weet meer dan u denkt" Het iykt ong tenslotte het best 3 de raadgevin gen op te volgen van het eigen hart en het eicen gezonde verstand. Van alle vreemde knobbels, die een men selijk lidmaat kunnen ontsieren, is de zenuw knoop de meest voor komende. Deze komt langzaam bij de pees op en het duurt enige tyd voordat de patiënt hem ziet. Plotseling, misschien tydens het kijken naar de televisie of het passen van een nieuwe jurk, ontdekt men het kleine bultje op de vinger, in de handpalm of aan de pols. De patiënten vra gen zich dan natuurlijk verbaasd af waar dat knobbeltje zo opeens vandaan komt. Voor 't ontstaan van deze zenuwknopen kan niemand een afdoende verklaring geven. Wel is men tot de ontdek king gekomen dat yve- rige huisvrouwen ze va ker krijgen, dan by- Wat de doktri er van zegt i\VWVt VVW^V» v xirbeeld huisvrouwen die er „met de pet naar gooien". Waarschijnlijk ontstaat het bultje na beschadiging van het bepaalde lichaamsdeel. Het wringen van was goed kan byvoorbeeld een oorzaak zyn. Be diendes in een garage, die dikwijls auto's was sen hebben er ook vaak last van. Men hoeft zich over een zenuwknoop overi gens geen zorgen te maken, want gevaarlijk is deze niet. Zeer zel den veroorzaakt de knoop pijn. Naar de dokter lopen meestal het eerst de me :jes, omdat zij de bobbel niet bevorderiyk vin den voor haar uiterlijk schoon. Wil men van de knoop af, dan moet de ze operatief verwyderd worden. Het wryven of irremen van pillen is volko.nen nutteloos. De operatie zal alleen suc cesvol zyn als de bult helemaal verwijderd wordt, ook het gedeelte dat onderhuids zit. s .tÏ v'-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 12