NEDERL HERVORMDE KERK IN ALPHEN a. d. RIJN TEN HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD^! Voorlichting over de staten-taken Duitse toeristen en de pokken 25 Jaar Beraetel VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Kalver-drieling SPORT Scheepsberichten DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 NOG DIT JAAR START DE BOVW Nog dit jaar zal hopenlijk met de bouw van de Nederlands Hervormde kerk in het weste lijk deel van Alphen aan den Rijn worden begonnen. Gelijk nyn worden begonnen. Gelyk- tijdig zal daar aan de Prinses k Irenelaan, hoek J. P. Coenlaan, Prinses Marykestraat, een ge heel nieuw Nederlands Her vormd Wijkcentrum verrijzen. Alphen zal met deze kerk, die de naam van Jonathankerk P krijgt, buiten de Kapel Gouw- 1 sluis een tweede kerkgebouw voor de Hervormde gemeente krijgen. Met de bouw van deze kerk, waarbij tevens een wijkgebouw zal verrijzen voor het hervormd jeugdwerk en een pastorie voor de predikant, zal totaal een be- drag van rond f 700.000 gemoeid zijn. Twee-en-half jaar geleden is 1 de actie voor de bouw van deze kerk door ds. P. A. Lefeber in gezet en sindsdien leeft er in hervormd \lphen nog slechts een gedachte: Alphen West moet zo spoedig mogelijk een kerkebouw hebben. „Hofstadbloem" herleeft 11 Jaar geleden laatste bloemenexpositie Tegelijk met de bloei van Hollands bloembollenschat zal de Haagse ten toonstelling „De Hofstadbloem" op Houtrnst herleven. In 'n kwarteeuw tijds wordt dit de vijfde, breed opge zette expositie van alle mogelijke kweekprodukten uit tuin en kas on der artistieke supervisie van de ar chitect A. Noyons. Elf jaar geleden werd de vierde „Hofstadbloem" gehouden. Op grond van een reeks van redenen was niet mogelijk de vijfde eerder dan van 19 tot 29 april van dit jaar te orga niseren. Daarom wil men dan ook op zeer bijzondere wijze met dit eer tijds reeds internationaal befaamde evenement voor den dag komen. 1 een gezonde, smakelijke afwisseling Uw bakker heeft het; altijd vers M EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: BRABANTS Fijn gemalen rogge mei gist gerezen.' Vindt veel aftrek in de Zuidelijke provin-i cies. Maar u zult er ook van smullen. Probeer het eens bij erwtensoep. Alle soorten machinaal gesneden, ver- fc pakt en gesteriliseerd. SMAAKT BIJ ELKE MAAL W Advertentip) De vijfde „Hofstadbloem" zal naast schoonheid op voorlichting gericht zijn. Op 15.000 vierkante meter ko men een compleet assortiment snij- Gulf Oil bouivt raffinaderij in Europoort gres van het lekenapostolaat dat als thema gaat behandelen „dat allen een zijn.opdat de wereld gelove". Dit derde wereldcongres wordt ge- iGstermiddag is een vertegenwoor- houden in vervolg op het tweede diger van de N.V. Van den Berg en Oecumenische Concilie en zal als Jurgens, met zijn auto op een on- voornaamste taak hebben om de bewaakte overweg in Raalte gegre- richtlijnen van het Concilie betref- pen door de trein, die om 13.20 uit fende de leken en hun medewerkers Raalte vertrekt. De bestuurder werd aan het apostolaat van de Kerk ver- Wnom._ n_ ■NTorTorionfT i w Corporation gaat haar 0p sjag gecjood. De auto werd enige der uit te bouwen. Rinpmi^tprii" hnihi'opmpn van hpt £weec*e Europese raffinaderij in de honderden meters meegesleurd. Het Van Nederlandse zijde nemen aan r-pntraai Rinp'mhniipnrnmitA" ppn Europoort bouwen. Met de bouw van treinverkeer had een uur vertraging, de studiebijeenkomst dit komende v£?HÏ£t/na?^ Wp de eerste raffinaderij in Europa is Qver de oorzaak van het ongeluk is weekeinde deel minister mej. Marga k ,,pr,nr(ïpn .,a„ nianten van men no^ bezl2 in Denemarken. n0g njets bekend. De knipperlicht- Klompé, mej. M H. C. Vendrik, mej. de Kon Ned Mij voor^ Tuinbouw- keuze voor de tweede raffina- installatie werkte normaal. Het R. Donders (De Graal) en mr. L. C. Plantkunde" en een Boskoopse derij is op Europoort gevallen om- slachtoffer was de 32-jarige heer J. Baas voor de Katholieke Actie in inzending met azalea's en bloeiende dat dit toegankelijk is voor de groot- B. Hulsbergen uit Breda. Hij was ge- sierheesters Voorts komen het Cen ste schePen en er in de onmiddellijke huwd en vader van twee kinderen. ?r|raieBS^auVvoor TZSZgZ °Pf Sr°te industrieën gevestigd lingen" met een compleet assorti- J ment Nederlands fruit, de Belgische Bij de bouw zullen ongeveer dui- kwekers met azalea's en groene plan- zond man betrokken zijn. Men ver ten en een dertigtal individuele kwe- wacht het bedrijf eind '63 in gebruik kers met rozen, orchideeën, bougain- te kunnen nemen. Het ligt in de be- villea's, lelietjes der dalen, cyclamen, doeling het personeel 200 man gerbera's, varens, cactussen en bij- u^t Nederland te betrekken, al zal zondere bolgewassen. d.e staf in het begin nog wel uit Ame- Bezoekers zullen in een „Paviljoen r*kanen bestaan, voor de Bloemsierkunst" niet alleen de Europoort raffinaderij van Arrestaties op Haags effectenkantoor Nederland. Zowel mr. Baas als mej. Vendrik zullen tijdens deze bijeenkomst een referaat houden over de vraagstuk ken die de eenheid onder christnen bevorderen en in de weg staan. ROTTERDAMSCHE BANK N.V. Een motie om de tantièmes van het Zoals wij eerder deze week meld- bestuur met een gulden te verminde den 7'in er bij Bakker s Effectenkan- reil) js een veelbesproken punt ge- ed er land te Den Haag onregel- Worden op de woensdag gehouden toor Gedenksteen onthuld voor vlieger die leven van anderen redde In aanwezigheid van vele wereld lijke- en geestelijke autoriteiten uit België en Nederland, heeft mevrouw Buelens uit Tervuren (België), gis termiddag in Eindhoven de gedenk steen onthuld, die deze gemeente heeft opgericht ter nagedachtenis van haar zoon, de Belgische straal jagerpiloot Louis Buelens. Het toe stel van deze jeugdige vlieger, die zijn leven offerde om dat van ande ren te redden, sloeg op 28 januari 1960 nabij het plaatsje Son, even ten noorden van Eindhoven, te pletter. Uit het gesprek, dat de toer 23-ja- rige piloot over zijn radio met de Eindhovense basis voerde (dit con tact werd op de band vastgelegd), is duidelijk gebleken dat de piloot tijdig had kunnen springen. Met een zeer grote kans het e. levend af te brengen. De vlieger die snel hoogte verloor, stelde alles in het werk om de bebouwde kom van Eindhoven te vermijden. Buelens zette het uitwerpingsme chanisme van zijn schietstoel pas in werking, toen hij zeker was, dat zijn toestel niet op de huizen van de stad zou vallen. Dit is uitvoerig gereleveerd door de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. Witte, die zijn toespraak aldus besloot: „Moge deze gedenksteen ook voor de komende generaties een teken zijn van offerzin ten bate van de evenmens. God lone hem voor dit uiterlijk bewijs van liefde voor zijn naaste". Mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft gis termiddag - op uitnodiging van het „Contact-centrum op voorlichtings- gebied" - gesproken over het onder werp „Voorlichting over de taken van Gedeputeerde Staten en Pro vinciale Staten". In deze causerie hield de heer Klaasesz o.m. een plei dooi voor een nauwere samenwer- werking tussen gemeenten, provin cies en rijksoverheid. „Wanneer we maar samenwerken dan zal het waar achtig wel gaan", aldus de heer Klaasesz, die in zijn inleiding o.m. inging op de taken van de provin ciale overheid en op de z.i. grote be tekenis van een juiste voorlichting van het publiek over deze werkzaam heden. Als reden voor een nauwere sa menwerking, voor - zoals hij zei - „goede contacten raar boven en naar beneden" noemde de heer Klaasesz de grote verscheidenheid van taken en werkzaamheden van de provincie, die dikwijls ten nauwste samenhan gen met die van de gemeenten en rijksoverheid. Het Tweede-Kamerlid mr. A. B. Roosjen (AR) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid schriftelijk vragen gesteld over een eventueel gevaar voor de Ne derlandse bevolking, dat zou kunnen ontstaan als Duitse vakantiegangers naar Nederland komen. Hij vraagt of de minister van mening is, dat het verblyf van duizenden bewoners van West-Duitsland in de komende maan den in onze Nederlandse badplaat sen, gelet op de gevallen van pokken die in West-Duitsland voorkomen, geen gevaar zal opleveren voor de eigen bevolking. Ook stelt de heer Roosjen de vraag of de minister het wenselijk en mo gelijk acht, maatregelen te treffen, waardoor een dergelijk risico voor komen of verminderd zou kunnen worden. De stichting bedrijfsopleiding me taal- en elektro-technische industrie „Bemetel" viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Een kwart eeuw Bemetel betekent voor de metaal- en elektro technische industrie hier te lande, naar de stichting meedeelt, een kwart eeuw gedegen vakopleiding, gebaseerd op het zogenaamde leer lingenstelsel. De snelle groei van Bemetel moge blijken uit het feit, dat deze stichting, destijds begonnen met rond 140 leerlingen, op 1 dec. jl. bijna 12.000 leerlingen telde. Het betreft hier voornamelijk jonge men sen, maar daarnaast kent Bemetel ook ruim duizend volwassen leerlin gen, voor wie hier veelal sprake is van her- of omscholing. Gedurende deze kwart eeuw heeft Bemetel in totaal ruim 26.000 diploma's uitge reikt. Op initiatief van de metaal- bond (werkgeversvakbond in de me taalindustrie) werd Bemetel opge richt De stichting, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties in de me taal- en elektrotechnische industrie ten nauwste samenwerken en waar van het bestuur dopr de vakraad voor de metaalindustrie wordt be noemd, draagt in de eerste plaats zorg voor de vakopleiding in en door de - thans circa 1350 - aangesloten bedrijven. Het programma voorziet in de opleiding voor meer dan zestig vakken, gesplitst in vier hoofdgroe pen- werktuigbouw, fijnmetaalbewer king, gieterij vakken en scheepsbouw. nen krijgen in deze sierkunst. Jaar anderhalf miljoen ton ruwe olie Vermeld zij nog, dat tijdens de worden verwerkt, tentoonstelling de „Stichting Hout- Het totale terrein van de Gulf in rusthallen" haar vijfentwintigjarig Europoort beslaat 80 ha. jubileum zal vieren. de arbeid van de kunstenaars kun- Gulf, die op een terrein van onge- matigheden geconstateerd. De beide jaarvergadering van de Rotterdam - nen bewonderen, maar ook les kun- veer 16 ha- wordt gebouw, zal per commissionnairs in effecten, die het sche Eank N.V. kantoor drijven, zijn in voorlopige Dg betrokken aandeelhouder wil- hechtenis genomen. de met dit voorstel zjin ongenoegen tot uiting te brengen over het feit De onregelmatigheden zyn aan het dat het dividend onveranderd op 12 licht gekomen, toen de fiscale recher- procent was voorgesteld terwijl de che bij een onderzoek naar mogelijke tantièmes met ca. 30 procent ver- onjuiste belastingaangiften door hoogd waren van ca. 1,3 miljoen gul cliënten van het effectenkantoor de den tot 1,7 miljoen gulden. Hij noem- administratie controleerde. De arres- de dat „onelegant" en vond ook dat tatie van de commissionnairs is ge- daardoor de positie van de bank in schied terzake van commune delic- de onderhandelingen met het perso- ten. neel onnodig verzwakt werd Nadere b«zonderheden over het In een met scherpe woorden en bedrag, dat bij de onregelmatigheden toespelingen gekruide toelichting op is betrokken zijn nog niet bekend. de winstverd|ling t00nde de direc- Het onderzoek is nog aan de gang. teur van ^et concern dr. C. F. Kars- Er gaan geruchten over een tekort ten aan dat de verdeling statutair van ongeveer drie miljoen gulden, volkomen juist had plaats gehad en maar hieromtrent is geen enkele be- daj. de verhoging van 30 procent der vestiging te verkrijgen. tantièmes slechts een ogenschijnlij ke was, als een direct gevolg van de /n ._v integratie met de Nationale Handels- Nieuw type L)j±r bank. De resultaten van die bank J l zijn nog met in de eigen jaarcijfers verwerkt. Bij de bestrijding van de motie, die uiteindelijk werd verwor- pij met 169 tegen 1 stemmen, onder- DAF-Eindhoven brengt op de RAI- vond dr. Kasten krachtige steun van tentoonstelmg van bedrijfsautomo- vooral ir. P. F. S. Otten, een der bielen te Amsterdam een geheel commissarisen der bank. nieuw ontworpen vrachtwagen en Wat de Nationale Handelsbank be trekker voor internationaal vervoer ire^: over twee a drie maanden zal (2600 serie). Bij dit type hebben de bet jaarverslag worden gepubliceerd, ontwerpers volgens een nieuwe op- bank heeft kantoren in Japan (2), zet achter de stoelen in de cabine Hongkong, Bangkok en Singapore, twee bedden boven elkaar aange- d'rectie wordt qualitate qua ge bracht van 55 centimeter bij 1.90 m. Yoerddoor de directie van de Rotter- Het bovenste bed kan tegen het ca- damsche Bank N.V., die daarvoor binedak geklapt worden, terwijl van aeen salaris ontvangt, noch tantie- het onderste bed, door het in elkaar te schuiven, twee zitplaatsen met Tot nieuwe commissaris werd ge- de ruggen tegen elkaar gemaakt kun- ^r- Tempel. Jhr. P. R. vrachtwagen "<- ttgtii uinaai gcuiaani nun- T nen worden, waardoor de cabine aan J u~n mr; - Borgman wer Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal De zesjarige koe „Fokje" van de landbouwer H. van Hooydonk in AANVARING OP DE NIEUWE WATERWEG twee personen meer plaats kan bie den. In combinatie met oplegger of aan hanger beschikt deze nieuwe trek ker, die voldoet aan de Europese ma ten en gewichten, over een nuttig laadvermogen van 20 tot 24 ton en een treingewicht van 36 ton. De to tale laadlengte van dertien meter is VOLLEYBAL geschikt voor 22.850 kilogram bruto laadvermogen. De krachtbron is een zes cylinder dieselmotor, 11,1 liter, 220 pk. De DAF neemt op de Neder- herbenoemd in DUITSE INVITATIE VOOR DE HEER BOUKES Op de Nieuwe Waterweg bij de landse bedriifsauto-markt 34 pet van eerste petroleum-haven (Pernis) is alle bedrijfsauto's boven de vier ton schonken aan een kalver-drieling. Volgens deskundigen is het een zeld zaamheid, dat een WERELDCONGRES LEKEN-APOSTOLAAT OVER CHRISTELIJKE EENHEID De heer F. Boukes, secretaris van de technische commissie van de Ne derlandse Volleybal Bond, heeft van de Westduitse Volleybalbond een uit nodiging gekregen om de leiding van het Westduitse nationale team op zich te nemen. Dit onder meer met het oog op de voorbereidingen voor de w Van 16 tot 18 febr. wordt te Ro- Olympische Spelen van 1964 te To- gat in de romp midscheeps op en zijn me een studiebijeenkomst gehouden kio. De heer Boukes heeft de uitno- brug werd beschadigd. ter voorbereiding voor het derde con- diging in beraad gehouden. Democraat op de schouders van Peruanen Breda heeft gisteren het leven ge- een vannacht de 11.624 ton metende Liberiaanse tan en is het een zeld- ker. in hoging gekomen koe drie kalveren ™et, de 70T00 ton grote Panamese erts- tegelijk werpt. De drieling bestaat *anker »»Lagor Michigan", uit een stier en twee vaars-kalveren. De „Violetta" werd van voren ge- raakt. Oe „Lagos Michigan" liep een Een vierjarig meisje is in Krim pen aan de IJssel om het leven geko men. Het was Cornelia de Pee, die op dat ogenblik zo onvoorzichtig de weg overstak, dat een passerende auto mobilist geen kans zag het kind te ontwijken. Het kind overleed ter plaatse. JACHT VAN SLEEPBOTEN OP GRIEKS SCHIP MET AVERIJ De jacht tussen zeven zeeslepers, twee Duitse, een Engelse, twee sleep boten van rederij Doeksen, één van bureau Wijsmuller uit IJmuiden en één van L. Smit en co., sinds gister morgen negen uur op de Noordz.., om het eerst bij het ruim 7000 ton metende Griekse vrachtschip „Ayios Dimitrios" op 110 mijl ten noorden van IJmuiden te komen, is omstreeks vier uur gistermiddag gewonnen door de Terschellingse sleepboot „Hol land" van rederijk Doeksen. De Griek, die een scheur had en lek was geworden, liep nog zeven mijl in zuidelijke richting en werd door de „Holland" bereikt ter hoogte van Vlieland. De „Holland escorteer de de „Ayios Dimitrios" op basis „Lloyd's open form" naar IJmuiden. Alamak 14 febr. te Mersin; Carta- go 15 te New York verw., Garoet pass. 14 Gibraltar n. Marseille, Ha- thor 14 v. Lattakia n. Iskenderun, Holendrecht 14 v. Baltimore n. Reye- ka, Ondina 14 v. Men al Ahmadi n. Suez, Oranjestad 13 v. Paramaribo n. Trinidad, Schiedijk pass. 14 Start- point n. Rotterdam, Senegalkust pass. 14 Las Palmas n. Freetown, Straat Lombok 14 v. Fremantle n. Mauritius, Texel 15 te Surigao verw-, Wonoso- bo 14 v. Hamburg n. Rotterdam, Zonnekerk 14 v. Mosselbay n. Port Elisabeth, Zuiderkerk 14 v. Durban, 15 te Lorenco Marques. Agamemnon p. 13 Barbados n. London, Alca 14 v- Venetië n. Alex- andrië, Alkmaar p. 14 Dakar n. Bon ny, Baarn 15 te Curagao, Bawean 15 te Antwerpen, Blitar 14 v. Hamburg n. Antwerpen, Bonita p. 14 kaap San Antonio n. Laceiba, Bovenkerk 15 te Bremerhaven, Fravizo 14 v. Las Pal mas n. Genua, Gabonkust 14. v. Ant werpen n. Amsterdam, Ganymedes 14 te Callao, Geestland 14 te Roseau, Hathor 14 te Iskenderun, Kalydon (t.) 14 v. rede Fernando Po n. Rot terdam, Liberty Bell (t.) 14 v. Port Said n. Wilhelmshaven, Maureen 13 v. Penzacola n. Londen, Memnon p. 14 Laguaira n. Guanta, Naess Tiger (t.) 14 v. Banias n. Rotterdam, Riouw 16 te Melbourne verw., Rotterdam 15 v Suez n. Aden, Salatiga 15 te Gal veston verw., Saloum 14 v. Zighin- thor n. Dakar, Voco 14 v. San Juan, 17 Baltimore verw., Waibalong 14 te Zanzibar, Westland 14 v. rede Santos n. Bahia, Willemstad 15 v. Maderia In juni zullen in Peru presidentsverkiezingen worden gehouden. Foto: Hector Cornejo Chavez, kandidaat voor n. Grenada. de democratische partij, wordt door zijn aanhangers op de schouders gedragen tijdens een bijeenkomst in Lima.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8