Któf vettjüiw SUNIL HALEN! Uitvoerig verweerschrift van ir. Lem bij zijn ontslag als directeur HEM WERD NOG EEN FUNCTIE VAN ADVISEUR AANGEBODEN De taalstrijd in België Weerbericht DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BELANGRIJKE STAP JWIET DE OPENING van een „se- lectie- en oriëntatiecentrum", die de minister van Justitie eind vo rige week in de Scheveningse straf gevangenis heeft verricht, is een van de belangrijke stappen gezet op de lange weg naar de geleidelijke ver nieuwing van ons gevangeniswezen, die met de totstandkoming van de nieuwe Beginselenwet op 1 juni 1953 w;erd ingeslagen. Een aantal deskun digen - onder wie vooral psycholo gen - gaat in dat centrum namelijk gedetineerden bestuderen, teneinde tot een zekere (her)indeling te ko men en de gestraften naar gelang van hun specifieke hoedanigheden en behoeften in opnieuw gegroepeerde gestichten onder te brengen en om hun behandeling daarbij beter op in dividuele wensen te kunnen afstem men. De reorganisatie van het gevange niswezen is inmiddels bepaald niet met het inwerkingtreden van het nieuwe studie-centrum gestart, maar is - weliswaar aan veler waarneming onttrokken - vanaf 1 juni 1953 in volle gang, in feite nog langer en zelfs voordat de Kamers bovenge noemde wet in 1951 aanvaardden. Al gemene belangstelling bestond voor deze aangelegenheid echter zelden of nooit, tenzij bijvoorbeeld wel eens rondom een incidentele gebeurtenis als die van de opzienbarende ont snapping van de zeven .Bredase" oorlogsmisdadigers op 26 december 1952. Toen begon de goegemeente een beetje te smalen op de nieuwe benaderingswijze van gevangenen, welke destijds in opkomst was, veel eer echter uit groot onbegrip van de werkelijke beweegredenen en de gang van zaken, los van ieder inci dent. /"VOK TOEN kon men constateren, dat de publieke opinie zo gemak kelijk doorslaat in de mening, dat slechts zeer strakke tucht bij de be handeling van gestraften past. Zowel om hen te doen gevoelen, dat de ge meenschap wat weet terug te doen, als om hen weer in het gareel te brengen. Dat is niet alleen een on christelijke, maar ook - wetenschap pelijk gezien - volkomen foutieve op vatting. Het moet op prijs worden ge steld, dat daarvan in de gebeurtenis van de vorige week nog weer eens getuigenis is afgelegd. INTUSSEN is een louter psycholo-" gische omwenteling uiteraard zeer onvoldoende voor een betere behan deling van gedetineerden. Met de noodzakelijke verbetering van de technische outillage zijn we helaas nog maar aan het begin van een eveneens lange weg. Teveel is nog gebaseerd op wettelijke regelingen van bijna honderd jaar of langer ge leden, hetgeen tengevolge van deels slechts geïmproviseerde vernieuwin gen het hangen tussen twee stoe len tot gevolg heeft. De zeer kost bare voorzieningen, die met verbete ring zijn gemoeid, maken echter slechts een langzaam voortschrijden mogelijk. Het belangrijkste element blijft echter de psychologische benadering, die al in de plaats is getreden van de simplistische strafoefeningen uit voorbije perioden, die door groot on begrip slechts averechtse gevolgen bleek te kunnen - hebben. Niet de straf, maar de terugkeer in de maat schappij moet het doel van de be handeling zijn, waarbij het eerste hoogstens als middel mag dienen. Dat is°geen al te zachtaardige en hyper moderne, irreële opvatting, die he laas aan menige behandeling van de linquenten in deze tijd ten grondslag schijnt te liggen, maar een volkomen praktische benadering, al is de schijn inderdaad vaak daartegen. HET STAAT niettemin buiten kijf, dat de persoonlijkheid van de ge vangene steeds als maatgevend ele ment op de voorgrond moet staan en dat de evolutie, waarvan ook het op treden van de deskundigen in het nu van start gegane studiecentrum spreekt, zich van alle bij het gevan geniswezen betrokkenen en zelfs van alle buitenstaanders moet mees ter maken. De plechtigheid "van de vorige week is daartoe weer eens een belangrijke opwekking; er is helaas niet zo veelvuldig gelegenheid deze zaak naar voren te' halen. Een ge zonde maatschappij is tenslotte ook alleszins gediend met de beste ge neesmethode voor haar zieke onder delen! Vier jaar en ter beschikkingstelling voor drama op rondvaartboot De 29-jarige kapitein van de rond vaartboot „Rijnhaven" J. E. H. V. uit Rotterdam, die in de nacht van 2 op 3 juni jl. tijdens een noodlottige vechtpartij aan boord van zijn schip zijn 33-jarige metgezel W. van Leeu wen met een zware ijzeren staaf om het leven heeft gebracht, is vanmor gen door de Rotterdamse rechtbank wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering. De officier had veertien dagen ge leden na de zeer uitvoerige behan deling van de zaak een straf van zes jaar met aftrek geëist wegens dood slag. Dit misdrijf werd evenwel niet bewezen geacht, wel de subsidiair ten laste gelegde zware mishande ling- De tragische gebeurtenissen speel den zich die nacht af op een van de stilste plekjes van het Rotterdamse havengebied. De kapitein had zijn slachtoffer 's avonds in een café ont moet en hem later meegenomen naar zijn schip om daar nog wat te drin ken. In de salon van de boot ont stond diep in de nacht de vechtpartij, die voor Van Leeuwen een noodlot tige afloop kreeg omdat de kapitein hem met een zware ijzeren staaf de schedel insloeg. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Minstens zeven personenonder wie vier scholieren met hun onder wijzer, zijn woensdag op de berg La Berneuse, in West-Zwitserland, door een lawine getroffen en worden ver mist. Een reddingsploeg is op zoek naar de vermisten, die volgens de po litie allen Zwitsers zijn. Bij het station in de Belgische plaats Hasselt is dinsdagnacht een rangeerlocomotief in botsing geko men met een munitietrein. Het be gin van een brand in de rangeerloco motief kon worden geblust, voordat de vlammen op de met munitie ge laden wagons konden overslaan. Het Duitse schip „St. Magnus" seinde gisteravond laat, dat het 60 mijl west van Gdynia in zinkende toestand verkeerde. De veertien bemanningsleden zijn ongedeerd door het Duitse schip „Fuhlsbuettel" opgepikt. ogist. MEENK?S POEDERS helpen! Er zijn Mecnk's Pocder^^fcn hoofdpijn, kies pijn, hoest, griép,^■arrhee, influenza, rheumatiek, koortsjffeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. (Advertentie» CHAOS BIJ GEMEENTEWERKEN Zoals reeds eerder in dit blad is gemeld, heeft de oud-direkteur van gemeentewerken, ir. D. Y. Lem, te Leiden beroep aangetekend bij het ambtenarengerecht tegen de wijze, waarop hij bejegend is door het college van burgemeester en wethouders te Leiden. Nu de raad van Leiden besloten heeft de heer Lem te ontslaan, met behoud van salaris tot zijn pensioengerechtigde leeftijd, heeft betrokkene een uitvoerig verweerschrift opgesteld, dat hij gister middag aan ons heeft doen toekomen. In dit geschrift wordt in een chronologische volgorde een over zicht gegeven van de groeiende controverse tussen b. en w. en de heer Lem. Zo lezen we onder meer, dat op 11 mei 1960 hem bij monde van de burgemeester is medegedeeld dat er bij de dienst van Openbare Werken a. vele fouten worden gemaakt; b. werk blijft liggen; c. teamgeest ontbreekt. ZAAK BIJ AMBTENARENRECHTER De burgemeester zou gezegd heb ben, dat de schuld hiervan bij de heer Lem lag, dat zijn leiding niet meer te tolereren was en b. en w. der halve besloten hadden hem de dienst te ontnemen. De heer Lem ontkent de juistheid van het onder a. b en c genoemde. „Maar zelfs al zou het waar zijn dan ligt de schuld in geen geval bij mij. De eeuwigdurende reorganisatie van najaar 1955 af schiep de grootst mogelijke onrust in de Dienst van Gemeentewerken. Bij hun brief van 10 januari 1962 hebben b. en w. mij plotseling geheel andere redenen voor ontslag meegedeeld en wel, dat ik niet over de vereiste eigenschap pen van karakter, geest of gemoed beschik om de dienst van gemeente werken naar behoren te leiden, het geen door mij ten stelligste ontkend wordt Keuze. De heer Lem uit voorts beschuldi gingen over het door b. en w. gelei de- onderzoek, nadat hij op 12 mei 1960 van b. en w. een brief had ont vangen, waarin hij voor de keus werd gesteld óf de functie van direc teur van gemeentewerken neer te leggen en met ingang van de datum van zijn ontslag de functie te aan vaarden van adviseur in algemene dienst van de gemeente Leiden óf ontslagen te worden wegens onbe kwaamheid of ongeschiktheid. Ziek. Door deze brief is de heer Lem naar hij meedeelt, ziek geworden. Dit heeft geduurd tot 18 april 1961, toen ir. Lem van b. en w. een brief ontving met de mededeling, 'dat zijn gezondheidstoestand, gezien ook het ingewonnen medisch advies, thans zover verbeterd is, dat hij een be slissing zou kunnen nemen over de brief van 12 mei 1960; de heer Lem deelde toen mede, dat hij het ad viseursschap niet aanvaardde we gens de daaraan voor hem verbonden bezwaren. Hij behield zich het recht voor een beroep te doen op het ambtenarengerecht. Daarna volgde een briefwisseling welke voortduurde tot 10 januari, Ir. Lem schreef het college van b. en w. dat zijn gezondheidstoe stand in zoverre hersteld is, dat hij zijn taak weer op zich kan nemen. B. en w. stelden hem nogmaals de benoeming tot adviseur te overwe gen. De heer Lem besprak dit op 1 juli met de burgemeester. Op 15 au gustus liet hij weten, dat hij bij zijn eerste besluit bleef en dat hij de functie van directeur weer op wil de nemen. Beschuldigingen. Op 10 januari ontving de heer Lem een brief van b. en w. met een aan tal beschuldigingen en de medede ling, dat zij hem voor ontslag aan de Raad zullen voordragen en dat hij daartoe op 23 januari 1962 door het college gehoord zal worden. Dit verhoor volgt, hem wordt meege deeld dat discussie niet is toegestaan. Tenslotte is er op 12 februari het besluit van de raad tot- ontslag van ir. Lem als directeur van gemeente werken. Wij hebben hierover reeds bericht. Adviseur. De heer Lem sluit ook een brief bij, waarin hem door b. en w. het voorstel voor het adviseurschap werd gedaan. Hieraan ontlenen wij: „Zoals wij u tijdens dit onder houd hebben uiteengezet, is ons College na ernstige overweging van alle ter zake dienende feiten tot de conclusie gekomen, dat het niet langer in overeenstemming met het belang der gemeente in het algemeen en met het belang van de dienst van Gemeentewer ken in het bijzonder is, dat u uw functie van directeur van die dienst blijft vervullen. In verband daarmede hebben wij - hoewel er naar ons oordeel voldoende redenen aanwezig zijn, de Raad voor te stellen u op de voet van het bepaalde bij artikel 103, onder e, van het Ambtena renreglement 1955 uit uw be trekking te ontslaan - gemeend toepassing van vorengenoemde bepaling, indien mogelijk, te moe ten vermijden. Deze mogelijkheid is o.i. aanwezig mdien u bereid bent uw functie van directeur der gemeentewerken neer te leggen en met ingang van de da tum van uw ontslag de functie te aanvaarden van Adviseur in Alge mene Dienst der gemeente Leiden, in welke functie u op nader te re gelen voet Burgemeester en Wethou ders zult adviseren over (uiteraard belangrijke) vraagstukken, welke zij u zullen voorleggen. Zoals wij bij het meergenoemd on derhoud eveneens te kennen gaven, zal de beloning van de laatstbedoel de functie kunnen worden bepaald op het salaris, vermeerderd met alle aan het personeel der gemeente toe gekende c.q. toe te kennen toelagen, hetwelk u op grond van de Bezol digingsregeling 1954 als directeur der Gemeentewerken bij een eventueel blijven vervullen van die functie zou hebben genoten. Wij menen er u hier voorts op te moeten wijzen, dat het volgen van deze oplossing ook met het oog op uw pensioenaanspra ken aanbeveling verdient". Vier dagen. Ir. Lem voert als bezwaar aan, dat in deze brief geen redenen zijn ge noemd die tot ontslag wegens on geschiktheid kunnen leiden, terwijl het z.L niet van deferentie jegens een hoofdambtenaar getuigt om hem, vier dagen voor het nemen van een zo belangrijke en ingrijpende beslis sing te laten. Geheim. Hij uit voorts de volgende beschul diging: Van juli 1959 tot in mei 1960 heb ben b. en w. door een commissie uit hun midden benoemd, een geheim onderzoek in de dienst ingesteld, om dat volgens het college de verhou dingen in zijn dienst verstoord wa ren. De heer Lem zegt: de verhou dingen waren niet gestoord, maar liepen door het onderzoek gevaar verstoord te worden. ,Mijn prestige werd ernstig ge schaad". Dit, haast 10 maanden duren de onderzoek, waaruit dan de zgn. bezwarende feiten te mij ner aanzien zouden volgen, is m.i. niet gehouden in overeen stemming met de normen, die moeten gelden voor een recht vaardig en onpartijdig onder zoek. Mij is b.v. geen gelegen heid gegeven dit onderzoek als directeur bij te wonen, zelfs is mij pas op 23 januari. 1962, eni ge uren vóór het verhoor, door b. en w inzage gegeven van de namen der gehoorde personen en de door hen afgelegde ver klaringen, waarop de beschul digingen van b. en w. gebaseerd zijn. Ik acht deze handelwijze niet juist, daar ik bij deze gang van zaken on voldoende gelegenheid had de be schuldigingen te ontzenuwen. Het is mij gebleken, dat de over gelegde verklaringen niet de verkla ringen van alle gehoorde ambtena ren omvatten. Ik vermoed, dat voor mij gunstige verklaringen niet zijn overgelegd. Ik heb ook reden om aan te nemen, dat in de wèl overgelegde verklaringen voor mij gunstige ge deelten zijn weggelaten. Bovendien was het rapport van b. en w., waar bij toestemming werd gevraagd voor het schrijven van hun brief dd. 12 mei 1960 niet bij een ter inzage ge geven stukken gevoegd, noch waren de stenografische verslagen van het verhoor der ambtenaren bijge voegd". Ook bestrijdt hij, dat personen om zijn leiding de diénst verlaten heb ben. Niet aantrekkelijk. Ir. Lem vermeld nog dat de aan trekkelijkheid van het adviseurs schap geheel was vervallen, doordat de inhoud van de kabinetsbrief door de schuld van het college algemeen bekend was geworden. Een dergelijk eerverlies was niet te accepteren, daar hij zich niet bewust is in de vervulling van zijn functie ernstig tekort te zijn geschoten. De Dienst van Gemeentewerken liep z.i. onder zijn directeurschap uitstekend. Zo werden b.v. in 1959 door de Raad voor 71 werken cre- dieten van in totaal meer dan 20 miljoen gulden verleend, waarbij de werken en de gelden voor de wo ningbouw nog niet eens zijn meege teld. Voorts memoreert hij de struc tuurplannen, het wederopbouwp.an, het wegenschema en de diverse uit breidingsplannen, die onder zijn lei ding als directeur tot stand kwa men, terwijl hij als adjunct-direc teur, waarnemend directeur en daar na nog als directeur, een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstand koming van de Leidse spoorwegplan nen, een project van pl.m. 27 miljoen gulden. Tot zover ir. Lems verweer. Ned. Kath. Invalidenbond afd. Leiden had gezellige avond „Elckerlyck" speelde „Een huis vol Eenmaal per jaar, of zo mogelijk meer verzorgt de afd. Leiden van de Ned. Kath. Invalidenbond „St. Li- duina" een feestavond voor haar le den en introducees. Deze avonden passen in het kader van de doelstel lingen van de vereniging. Naast het behartigen van de persoonlijke en collectieve belangen wil zij ook haar leden van tijd tot tijd een gezellige avond bezorgen. Gisteravond was er in het St. Anto- nius Clubhuis weer een propaganda- uitvoering van de bond, die groten deels verzorgd werd door de toneel vereniging „Elkerlyck" uit Sassen- hèim. De voorzitter, de heer A. M. van Wijk, opende de avond met een kort woord van welkom. Onder de aan wezigen bevonden zich o.a. kapelaan J. Vaneman, geestelijk adviseur, en de ere-voorzitter van de vereniging, de heer D. Lub. Voorts was er een af vaardiging van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. „Een huis vol was het to neelstuk, dat de vereniging „Elker lyck" deze avond voor het voetlicht bracht. Het is bepaald een spel waar komische effecten niet geschuwd worden. Het gegeven speelt zich af in de huiskamer van de familie Koekebak- ker, bestaande uit de vader des hui zes (J. v. d. Klugt), de kribbige moe der (mej. I. Blom), en een „brave" zoon (J. v. d. Zwet), die veelal ver antwoordelijk is voor de dwaze si tuaties. De familie is bij de aanvang van het spel zojuist door een notarieel schrijven op de hoogte gebracht van de komst van de notaris, daar er een allang vergeten tante uit Parijs overleden zou zijn. Wanneer zij de brief hardop voorlezen luistert een inbreker aandachtig mee. Het is alle maal een „toevallige" samenloop van omstandigheden. Bas Bonk (H. Berg) ziet de mogelijkheden voor zijn du bieuze praktijken uitbreiden. Zodra de familie afwezig is belt hij zijn compagnon in deze zaken op en be veelt deze, zich ten spoedigste naar het bewuste huis te begeven en zich voor te doen als de notaris. Fr. Ho- man geeft in deze rol uitstekend ge stalte aan de kruiperige, bange en slaafse figuur van de zgn. notaris. Bas, de schavuit, heeft zichzelf de rol toebedacht van een tante, die wedu we is, maar daarnaast het rijke bezit kent van zeven zonen. Het is dan ook bepaald lachwekkend wanneer men eerst de robuste boef ziet in zijn „werk", om daarna dezelfde persoon te zien in rose-achtig gewaad als da me van middelbare leeftijd. Steeds meer personen melden zich aan het huis als erfgenamen; de enige die dit niet doet is de huishoudster van de overleden tante (mevr. Immerzeel- Homan). Kitty, die op natuurlijke wijze als charmant meisje gespeeld werd door mej. A. Schrama vat intussen liefde op voor een neef Bob (P. v. d. Zwet). Later blijkt, dat de huishoudster de doodgewaande tante is, die nu wel 'n duidelijk beeld kreeg, hoe haar fami lie zou reageren als zij werkelijk zou zijn overleden. De tweede zgn. notaris blijkt een jeugdvriend van haar, die als verrassing en herinnering aan vroegere tijden een tas met witte muizen had meegenomen. Grote hi lariteit ontstaat er wanneer deze diertjes, door het vroegtijdig openen van de tas van de man de vrijheid kiezen. Wanneer we namen noemen willen we zeker die van de heer J. v. d. Zwet vermelden, die van de moei lijke rol van zwakzinnige zoon iets wist te maken. De heer H. Berg, die rolvast bleek te zijn, zowel in de rol van tante als boosdoener. Ook de heer P. G. v. d. Kraan - die tevens de regie had - wist in zijn niet zo grote rol een aanvaarbaar mannetje neer te zetten. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de spelers en bood de dames bloemen aan en besloot deze voor zovelen, plezierige avond. Ongeveer 1200 Vlaamse studenten van Leuven, Gent en Brussel hebben woensdagmiddag in Leuven gede monstreerd tegen de plannen tot op richting van Franstalige lagere en middelbare scholen in de universi teitsstad. „Franse scholen, nooit", „Leuven Vlaams" en „Walen eruit" waren ondermeer de spandoeken, die de studenten in een zonder inciden ten verlopen optocht door de stad met zich meedroegen. In de nieuwe taalwetten, waarvan de eerste woensdag in een eindsta dium van behandeling in de Kamer van Volksvertegenwoordigers kwam, wordt ten behoeve van de Franstali ge docenten aan de Leuvense univer siteit lager en middelbaar onderwijs in het Frans mogelijk gemaakt voor hun kinderen. Van Vlaamse zijde wordt gevreesd, dat deze „faciliteit" zal leiden tot het ontstaan van „Kas- tescholen" waarvan ook de Frans sprekende inwoners van Leuven bui ten de universiteit gebruik zouden gaan maken. In de taalwetten, die overigens nog niet definitief zijn op gesteld en waarop vele tientallen amendementen zijn ingediend, wor den de onderwijs- en andere facili teiten voor minderheden omschre- ven in een 25-tal gemeenten aan de „taalgrens", die een definitieve schei ding aangeeft tussen het Franstalige en Nederlandstalige gedeelte van België. Leuven valt binnen het Ne derlandstalige gebied. De eeuwenoude universiteit van Leuven telt ongeveer 7.000 Vlaamse en evenveel Waalse studenten. Daar naast studeren er ongeveer 1100 bui tenlanders, waarvan ruim 100 in het Frans. Van Waalse zijde wordt ge vreesd - zoals „La libre Belgique" woensdagochtend betoogde - dat het verdwijnen van het Franstalige ele ment uit de universiteit het inter nationale karakter daaraan zou ont nemen en tevens een ontmoetings punt tussen de twee bevolkingsgroe pen zou wegnemen. De Waalse studenten hebben van hun protest tegen de gang van za ken doen blijken door een driedaagse „staking" aan te kondigen, die van daag ingaat. Blijkbaar om botsingen met hun Vlaamse collega's te vermij den waren er in de loop van woens dag reeds velen uit de universiteits stad vertrokken. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). STORMACHTIGE WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Stijging van temperatuur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 7 STOCKHOLM onbewolkt 4 OSLO half bewolkt KOPENHAGEN onbew. 0 ABERDEEN regen 1 LONDEN half bew. 5 AMSTERDAM hagelbui 5 BRUSSEL sneeuwbui 4 LUXEMBURG licht bew. PARIJS licht bew. 4 BORDEAUX onbewolkt 7 GRENOBLE sneeuw 1 NICE onbewolkt 12 BERLIJN zw. bew. 1 FRANKFORT half bew. 3 MüNCHEN sneeuw 1 ZüRICH sneeuwbui 0 LOCARNO zwaar bew. 6 GENèVE licht bew. 0 WENEN zwaar bew. 2 LISSABON onbewolkt 16 —14 —11 —11 3 1 2 1 1 5 3 4 5 6 1 3 3 PAUZE Morgen: Onésimus, bisschop van Efese, martelaar, 1ste eeuw. EEN SLAAF WAS WEGGELOPEN Het weglopen van een slaaf was in de oude tijden een zwaar misdrijf, een inbreuk op het wettig maat schappelijk bestel. Paulus zat met de moeilijkheid, dat een door hem tot het christendom bekeerde jonge man Onésimus d.w.z. de „voorde lige!" genaamd bekende of werd aangegeven als van zijn baas weg gelopen. Ver uit Kolosse in Klein- Azië vandaan was hij naar Rome getrokken en in de millioenenstad ondergedoken. Hij bleek „eigendom" te zijn van een goede en rijke ken nis van Paulus, Filémon. Er zat voor de apostel niets anders op dan de slaaf „terug te zenden" en een ei genhandig briefje mee te geven, de Brief aan Filémon. Toen Filémon slaaf plus brief ontving, kon hij er moeilijk onderuit de slaaf vrij te la ten. Het is belangwekkend te lezen hoe handig de apostel pleitte, of schoon Paulus terecht verbaasd zou zijn dit briefje in de „Heilige Schrift" terug te vinden. PCZZEL No. 516. Hor. 1. vaarwel, 3. uitver koop (Z.N.), 8. muzieknoot, 9. mar meren knikker, 10. metalen dopje op een zekering dat wegspringt als de stop doorbrand, 12. deel van de bij bel (afk.), 13. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 14. luitenant (afk.), 15. zijtak Douro, 17. jongensnaam, 19. scheik. element (afk.), 20. vreemde munt, 21. en omstreken (afk.), 22. familielid, 24. dromedaris als rijdier, 26. water in Friesland, 27. rang, 28. lijk vaas. Vert. 1. leger (Fr.), 2. rivier in En geland, 3. glijvoertuig, 4. nakroost, 5. maanstand, 6. bekend It. dichter, 7. Europeaan, 9. zijtak Po, 11. kleur, 14. verdriet, 16. gevolg, menigte, 17. soort groente, 18. hoog bouwwerk, 20. plaats, plek, 21. plaats in Duitsland, 22. mens, 23. achting, 25. uitroep. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 515. Hor. 1. klamboe, 6. koe, 7. neb, 9. LK, 10. kam, 12. no, 13. morel, 15. Poot, 16. gaar, 17. Te- rek, 19 en, 21. ren, 22. Ni, 23. reu, 25. leg, 26. kwistig. Vert. 1. kok, 2. Ie, 3. maar, 4. on, 5. een, 6. klepper, 8. boertig, 10. koter, 11. Megen, 13. mot, 14. lak, 18. reis, 20. nek, 22. neg, 24. uw, 25. li. KORTE GOLF Een groot winkelcentrum zal dit jaar in Stadskanaal worden ge opend. In dit miljoenenproject is ook een warenhuis voorzien. Dit zal door een plaatselijke middenstander geëx ploiteerd worden. Na een geval van tbc bij een der leraren, hebben leraren en leerlin gen van het christelijk lyceum in Rijswijk zich dezer dagen aan een tbc-onderzoek moeten onderwerpen. Het resultaat van het onderzoek is nog niet bekend, maar tot nu toe heeft zich nog geen geval van infec tie onder de leerlingen geopenbaard. PUIST „Eet nu maar netjes alles op wat er op je bord ligt! Heel wat kinderen zouden al blij zijn met de helft van wat jij krijgt." „Ik ook, mamma!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3