PANIEK IN DE STRATEN VAN ORAN De Gaulle bij Adenauer SPIJTOPTANTEN MOGEN INDONESIë NIET UIT Cuba uit de O.A.S. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15.552 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594. Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tnsseD 17.30 en 19.00 0.1 Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p w„ f 2.55 p mnd. 7,50 p. kw.. Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De O.A.S. vreest het uitbreken van de vrede Drie-en-dertig doden in Algerië In Oran zijn woensdag negen Mo hammedanen door het vuur van vei ligheidstroepen gedood en velen ge wond. Bij andere botsingen werd een luitenant van het Franse leger door Mohammedaanse betogers gedood en vier soldaten gewond. Doordat bij op zichzelf staande aanvallen nog twee Europeanen en een Mohamme daan om het leven kwamen, was het aantal doden later op de middag tot dertien gestegen. Een serie van niet minder dan 44 aanslagen met kneed- bommen, waarvoor het „geheime le ger" verantwoordelijk werd gesteld, had in de ochtenduren in Oran grote paniek veroorzaakt. Ontploffin gen deden zich voor in de Moham medaanse wijken om het Europese gedeelte heen en in de nieuwe wij ken vlak bij het centrum. Door één van de ontploffingen stortten drie oude gebouwen in. De meeste bom men schijnen onder auto's gelegd te zijn of voor café's, die op dat tijd stip nog gesloten waren. Toen na het aanbreken van de dag de ontploffingen zich deden horen, liepen de Mohammedanen de straten en steegjes van hun met prikkel draad afgezette wijken in. De opwin ding nam snel toe en tenslotte begon nen de mensen, geheel in de war ge bracht, te proberen de Europese wij ken binnen te dringen. Een aanzien lijke macht van militairen en oproer politie, die dit wilde voorkomen, werd toen met stenen bekogeld. Ook werden door Mohammedanen van de daken af enkele schoten gelost. De opwinding vond "een hoogte- pun in een wijk bij het centrum van de nieuwe stad. De Mohammedanen trachtten hier met behulp van een vrachtauto een versperring te door breken, in antwoord waarop mili tairen en politie handgranaten en traangasbommen wierpen. Rond de middag nam de opwin ding af. Alle Mohammedaanse wij ken waren toen door de ordetroe pen afgezet. Gezegd werd, dat de serie bom aanslagen door de OAS bedoeld was om de Mohammedanen af te schrik ken van een demonstratie die zij van daag wilde houden. In Belcourt, een voorstad van Algiers, waar zowel Algerijnen als Europeanen wonen, is het woensdag tot ernstige ongeregeldheden geko men. Europeanen trokken door de straten en vielen Algerijnen aan. In sommige straten werden Algerijnen vanuit huizen van Europeanen onder vuur genomen. Bij deze ongeregeld heden vielen vijf zwaar gewonden, allen Algerijnen. Aan de gebeurtenissen gingen wa re wild-westtonelen vooraf. Een auto joeg door de hoofdstraten links en rechts vurend uit machinepistolen. Voorbijgangers zochten ijlings dek king, terwijl zij het vuur met pistool schoten beantwoordden. De auto werd tot stilstand gebracht, doch de inzittenden wisten in zijstraten te ontsnappen. Het is niet bekend of het Europeanen of Algerijnen waren. Tijdens deze schietpartij werden twee personen gedood en drie gewond. In geheel Algerië was de stroom en gaslevering gestagneerd door sta kingen bij gelegenheid van de begra fenis in Algiers van een arbeider van het elektriciteitsbedrijf, die maandag j.l. door Mohammedanen was doodgeschoten. De begrafenis stoet werd door drieduizend mensen gevolgd. In totaal zijn gisteren drie-en- dertig personen gedood en 86 ge wond bij aanslagen en gevechten, die zich in Algerië voordeden. Dit dodencijfer op één dag is het hoogste sinds 3 januari, toen 38 men sen om het leven kwamen. VREDESGEVAAR Men beschouwt in Parijs de her nieuwde uitbarsting van geweld in Oran als een uiting van de vrees van de ondergrondse uiterst-rechtse orga nisatie van het geheime leger, dat er deze maal een „daadwerkelijk vre- desgevaar" bestaat. Woensdag is te Parijs van een zegsman uit Franse regeringskringen vernomen, dat bij het geheime over leg, dat Franse en Algerijnse verte genwoordigers op een plaats nabij de Zwitserse grens hebben gevoerd, goede vorderingen zijn geboekt. Bei de partijen hebben daarom besloten hun besprekingen voort te zetten, teneinde te pogen nog deze week een oplossing te vinden voor alle nog niet opgeloste vraagstukken. Ambassadeurs bij de Koningin KORTE GOLF De heer A. C. van Dieten is gis teravond laat in zijn woning te Zeist overleden. De heer Van Diefen, die 78 jaar werd was oud-direkteur van de levensverzekeringmaatsch. „Con cordia". De heer Van Dieten behoor de tot de kring van voormannen van de KAB. OPPASSEN IN FRANKRIJK EN ALGERIë gaat het hard tegen hard. De politieke planken worden er van zeer dik hout gezaagd. In Algerië houdt het „ge heime leger" huis alsof het land een slachthuis is; de moorden en aansla gen zijn er dagelijks nieuws. In Frankrijk zelf, waar ook iedere dag wel ergens een kneedbom ontploft, is een sterke actie gaande tegen deze terreurmethoden van het geheime le ger. Van de éne kant is dat begrij pelijk en goed te keuren, want 0 moorden en terreurdaden zijn niet in overeenstemming te brengen met Christelijke beginselen en zijn overal en altjjd verwerpelijk voor welk doel ook. Geweld leidt steeds tot nieuw geweld. Voor Frank rijk is het evenwel jammer, dat deze anti-terreuractie door de communis ten wordt uitgebuit voor hun eigen doeleinden, zodat de Fransen van de regen in de drup dreigen te raken. Een sterk voorbeeld daarvan was de grote betoging, welke verleden week te Parijs is gehouden. Daar de politie ongeregeldheden vreesde, was deze betoging verboden en had de politie derhalve opdracht om ze te verhinderen. De ongeregelheden zijn niet uitgebleven en er is zo meedo genloos gevochten, dat er acht doden vielen. Parijs ziedde van verontwaai- diging over het brute optreden van de politie en de begrafenis van de slachtoffers geschiedde dinsdag jl. onder een grote deelname, terwijl ongeveer het hele verkeer in Parijs door stakingen werd stopgezet. Het aandeel, dat de communisten in deze treurige geschiedenis hadden, wordt wel schril belicht als men weet, dat zes van de acht slachtoffers leden van de communistische partij waren, ter wijl twee van hun uiterst linkse ac tivisten waren. Van geen enkele van de slachtoffers heeft de familie om een kerkelijke begrafenis gevraagd. De communistische partij heeft voor de begrafenis van haar overleden le den gezorgd. Bij alle verzet tegen de misdaden van het leger van Salan mogen de Fransen zich er wel voor wachten, dat zij niet in een ander uiterste te rechtkomen. De toestanden, die het optreden van De Gaulle noodzakelijk hebben gemaakt, moeten zich niet heitiialen. Amerikaanse bemiddeling Soekarno heeft voor 700 tot 800 spijtoptanten de deur dichtgegooid meldt de TelegraafVoor hen is de hoop, dat zij binnen afzienbare tijd naar Nederland kunnen vertrek ken, geheel vervlogen. Al deze men sen, van wie er velen familie in ons land hebben, waren reeds in het be zit van een visum. Volgens gegevens, die in Den Haag zijn ontvangen, stonden 200 spijtop tanten op het punt te vertrekken. De overige 500 tot 600 moesten nog en kele formaliteiten regelen, die onge veer twee maanden zouden duren. Maar de grens is voor hen gesloten en zij zullen in Indonesië moeten blij ven. Behalve deze „visumbezitters" zijn er op het ogenblik nog steeds duizen den, die een visum hadden aange vraagd en die wachtten op een gun stige beslissing uit Nederland. KENNEDY ZOEKT OPLOSSING VOOR NIEUW GUINEA De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft na de besprekingen van gisteren met Robert Kennedy verklaard, dat Indo nesië en de VS samenwerken om tot een oplossing van het vraagstuk Wes telijk Nieuw-Guinea te komen. In Indonesië is men het daar niet algemeen mee eens. Men wil Ame rikaanse steun voor het Indonesische standpunt, maar geen bemiddeling. De vele malen dat Kennedy tijdens zijn bezoek al heeft gezinspeeld op de nauwe banden die Amerika met Nederland onderhoudt, hebben bij de Indonesiërs een domper gezet op de hoop, dat de Amerikaanse regering druk zal uitoefenen op Nederland, toe te geven aan de eisen van Soe karno. RUITEN VAN NEDERLANDSE AMBASSADE IN TOKIO INGEGOOID 200 Indonesische studenten hebben vandaag (donderdag) voor de Neder landse ambassade in Tokio gedemon streerd. Zij gooiden met stenen en kele ruiten van het ambassadegebouw in. Een demonstrant is wegens ge bruik van geweld tegen een politie man gearresteerd. Vier anderen kre gen toestemming op de ambassade de tekst te overhandigen van een reso lutie. Daarin werd het gebruik van KLM-lijnvliegtuigen voor het ver voer van soldaten naar Nieuw-Guinea veroordeeld. Boodschap van Kennedy aan Chroestsjov President Kennedy heeft premier Chroesjtsjov woensdag laten weten, dat hij geheel bereid is, persoonlijk aan het komende ontwapeningscon ferentie in Genève deel te nemen, „wanneer een dergelijke deelneming de kansen op succes in positieve zin blijkt te kunnen beïnvloeden". Eerst moeten evenwel zijns inziens „de voornaamste problemen zijn opge helderd en enige vooruitgang zijn ge maakt". In dit licht bezien acht het Ameri kaanse staatshoofd het beter om de openingsfase van het overleg in han den te leggen van de ministers van Buitenlandse Zaken. Overigens legt Kennedy er de nadruk op, dat hij „de nuttigheid of zelfs de noodzakelijk heid van een bijeenkomst van rege ringsleiders niet in twijfel trekt". Een dergelijke samenkomst aan het begin van het nieuwe ontwapen ings- overleg acht hij echter niet de beste gelegenheid daarvoor. Uit de etalage van een juwelier in Cannes zijn woensdagavond juwe len ter waarde van anderhalf mil joen nieuwe franken gestolen. De ge maskerde rovers arriveerden in twee auto's. Toen zij met him buit ver trokken, losten zij salvo's met ma chinepistolen. Niemand werd getrof fen. Vandaag heeft president De Gaulle van Frankrijk onverwacht een sa menkomst gehad met kanselier Ade nauer in een „plaats nabij de grens tussen Frankrijk en West-Duitsland" Er zou in hoofdzaak zijn gesproken over de Europese eenwording. Daar naast zou aandacht zijn geschonken aan de stand der onderhandelingen tussen Oost en West. Bondskanselier Adenauer heeft het initiatief tot de samenkomst geno men. Adenauer wil, naar wordt ver nomen, van De Gaulle de verzekering krijgen, dat de door het Franse staatshoofd nagestreefde politieke unie de Europese eenwording niet in gevaar zal brengen. Amerika wacht overleg over ontwapening af President Kennedy heeft woens dag op zijn persconferentie meege deeld, dat de V.S. geen kernproeven in de atmosfeer vanaf het eiland Christmas zullen nemen vóór de ope ning van het nieuwe ontwapenings- overleg in Genève op 14 maart a.s. Hij verklaarde zich bereid, aan de ze conferentie deel te nemen, als zou blijken dat men vorderingen maakt in de richting van een verant woorde en doeltreffende ontwape ningsovereenkomst onder waarbor gen van een doeltreffende inspectie. Hij onderschreef de uitspraak van een regeringsambtenaar, die dinsdag voor een congrescommissie verklaar de dat communistisch China tenslotte bij een ontwapeningsakkoord moet worden betrokken, wil dit akkoord waarde hebben. In antwoord op een vraag zei de president, dat tegen het eind van deze maand zal worden uitgemaakt of het al dan niet in het belang van de V.S. is de kernproeven in de at mosfeer te hervatten. Hij verklaarde „dubbel verheugd" te zullen zijn over de invrijheidstel ling van de piloot Powers door de Russen en de student Pryor door Oost-Duitsland, als dit een teken zou blijken te zijn van een vermindering van de internationale spanningen. Kennedy sprak slechts terloops over de vrijlating van de Russische spion Abel, zondei deze maatregel recht streeks in verband te brengen met de thuiskomst van Powers en Pryor. De president deelde mee, dat Po wers „belangrijke ondervragingen" door regeringsfunctionarissen onder gaat en dat hij vrijwillig aan dit on derzoek meewerkt. Later zou hij ter beschikking van de desbetreffende congrescommissie worden gesteld. Als het congres zulks wenste, zou hij vrij zijn om te getuigen. Ook zou de pers Powers later kunnen onder vragen. (Volgens de „Baltimore Sun" be vindt Powers zich op een landgoed van 25 ha bij de oostkust van Mary land, waar hij van de buitenwereld afgesloten wordt gehouden. Een voor aanstaande persoon uit de regering had dit bericht bevestigd, aldus het blad). Woensdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen de ambassadeurs van Birma, Guinee en Syrië, die hun geloofsbrieven aanboden. Deze foto-combinatie toont Z.E. Assad Mo- hafel, ambassadeur van Syrië; en Z.E. Tibou Tounkara, ambassadeur van Guinee. Cuba is gisteren formeel verwij derd uit de eenentwintig landen tel lende Organisatie van Amerikaanse Staten, waartoe in januari in Punta del Este, Uruguay, door de ministers van buitenlandse zaken van de OAS werd besloten. De formele uitstoting vond plaats kort nadat de Cubaanse delegatie de gisteren gehouden vergadering van de raad van de OAS had verlaten, omdat de raad van de organisatie volgens haar op het punt stond „een onwettig besluit" te nemen. Tot de uitstoting van Cuba uit de OAS werd besloten door veertien ministers, omdat Cuba's communisme niet met de organisatie in overeen stemming te brengen was. Het be sluit is gisteren van kracht gewor den. OVERSTROMINGEN IN UTAH EN IDAHO Door de plotselinge dooi heeft gesmolten sneeuw en ijs grote overstromingen veroorzaakt in Utah en Idaho, V.S. Op de foto spoelt het water over de hoofdverkeersweg Utah-Idaho, ter hoogte van Holdbrook. Keizerin van Ethiopië overleden Volgens een bericht uit Addis Abeba van het Italiaanse persbureau Ansa is keizerin Menen van Ethiopië donderdagmorgen vroeg na een lang durige ziekte overleden. De keizerin, die 70 jaar oud was, trad in juli 1911 in het huwelijk met keizer Haile Selassie. Zij was sinds enige tijd ziek. De keizer, die bij het begin van haar ziekte de kortgele den in Nigeria gehouden Afrikaanse „topconferentie" bijwoonde, onder brak toen zijn verblijf in Lagos om zich naar zijn gade te spoeden. Uit het huwelijk werden zes kin deren geboren. Nieuwe versperring in Berlijn Volgens de Westberlijnse politie hebben Oostduitse arbeiders een draadversperring van ongeveer twee kilometer aangelegd tegenover de Britse sector van Berlijn, die onder stroom gezet kan worden. De nieu we versperring bevindt zich achter de bestaande drie evenwijdige met elkaar lopende prikkeldraadversper ringen. Westberlijnse waarnemers zeggen, dat de laatste tijd meer mensen uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn zijn gevlucht over het prikkeldraad dan over de betonnen muur tussen Oost en West-Berlijn. De luchtcorridors naar Berlijn Een Sowjet-Russische straaljager heeft woensdag in de buurt gevlogen van een Brits militair toestel, dat de Britse ambassadeur in Bonn, sir Christopher Steel, naar West-Berlijn bracht. Dit verklaarde een geallieer de woordvoerder woensdagavond in Berlijn. De ambassadeur, die vergezeld was van leden van zijn staf, vloog via een van de officiële luchtcorridors, die de stad met West-Duitsland ver binden. Volgens de woordvoerder hadden de Russen woensdag opnieuw een verzoek gedaan om een gedeelte van een van de corridors voor hen te reserveren. Het verzoek is afge wezen. De Britse ambassadeur zei later in een verklaring over het in cident, dat er woensdag een onge woon aantal Russische straaljagers in de luchtcorridor vloog. Zij zijn echter geen enkele maal dicht bij ons geweest, zo voegde hij hieraan toe en er was geen sprake van „hin deren". Amerikaan vermoord in Leopoldstad De Amerikaanse assistent-militaire attaché in Leopoldstad, luitenant-ko lonel H. D. Stogner, is woensdag avond doodgeschoten. Terwijl hjj op bed lag te lezen, werd door het gesloten raam van zijn slaapkamer op hem geschoten. Over ste Stogner, die 39 jaar oud was, overleed een uur later in het VN- ziekenhuis in Leopoldstad. Kongolese en VN-miliairen hebben de wijk, waarin het slachtoffer woon de, afgezet. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade deelde mede, dat in de loop van de nacht een Kongolees is aangehouden. Men tast in het duister omtrent het mo tief van de misdaad. Er was geen po ging gedaan om in het huis in te bre ken. De Duitse Evangelische Kerk heeft in Renesse de uit 1765 date rende boerderij ,,'t Oude Hof" aan gekocht om er een vakantiehuis van te maken. Met de aankoop, die door bemiddeling van een tussenpersoon is geschied, is, naar verluidt, een aanzienlijk bedrag gemoeid geweest. De heer J. Dura dzn. is door de president van de Franse republiek benoemd tot officier in het Legioen van Eer. De heer Dura heeft als di recteur (thans commissaris) van n.v. Dura's aannemings-maatschappij te Rotterdam destijds het initiatief genomen om het Franse bouwsysteem „Coignet" in Nederland te introdu ceren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina', Nieuwe depressie De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Vanmorgen trok een zwakke rug van hoge druk, die een uitloper vormt van een groot hogedrukge- bied bij de Azoren, over ons land. Tijdens opklaringen daalde de tem peratuur hier en daar tot vier gra den onder nul. Een actieve depressie passeerde vannacht IJsland. In een brede sector ten zuiden van deze depressie stroomt zachte Oceaanlucht naar dc Britse eilanden. Deze lucht kan morgen ook ons land bereiken. Zij wordt voorafgegaan door een zo ne met neerslag. Eerst kan deze neerslag in de vorm van sneeuw val len, later gaat hij over in regen. Onder inyloed van de luchtdruk dalingen, die de depressie op de Noordzee veroorzaakt, zal de wind aan onze kust naar zuidwest draaien en tot stormachtig toenemen. Zon- en maanstanden 16 Febr.: zon op 07.55, onder 17.54; maan op 14.58, onder 06.11. Hoogwaterstanden 16 Febr.: v.m. 1.35; n.m. 13.56. KORRELTJE In een lach steekt soms een dolk. Japanse levenswijsheid)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1