„Moeilijke" wedstrijden op het formulier L HET HONDENPARADIJS 32 HUIS Liefde RAI voor bedrijfsauto's Leidse atletiekkalender 1962 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ver koudheids bacillen zijn als de dood voor k,o"tW/' Dit doosje betekent: protektie tegen infektie KALKZANDSTEENVOORZIENING Ondanks het gebrek aan arbeids krachten en de sterk toegenomen vraag naar kalkzandsteen kon de Ne derlandse industrie in het afgelopen jaar redelijk in de binnenlandse be hoefte aan kalkzandsteen voorzien. In 1961 werden door de 16 bij de N.V. Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandsteenindustrie aangeslo ten fabrieken, waaronder die te Hil- legom en Katwijk, 900.000.000 stenen (omgerekend in waalformaat) ver vaardigd. Mede door het zachte weer kon ech ter geen normale wintervoorraad worden gevormd. Op de fabriekster reinen stonden per 1 januari 1962 niet meer dan ,7.000.000 stuks opgetast, hetgeen bij de huidige capaciteit neerkomt op de produktie van 2 da gen. Wil men aan de binnenlandse vraag kunnen blyven voldoen, dan zullen derhalve voor 1962 de uitvoer-aan- vragen opnieuw moeten worden af gewezen. Dat er ten opzichte van vorige ja ren nog een produktievermeerdering kan worden geconsteerd is te dan ken aan de voortschrijdenauto matisering van het produktieproces. Van de in totaal 16 bestelde auto matische persen zijn er 8 in gebruik gesteld, terwijl mag worden verwacht dat de overige 8 in de loop van 1962 in bedrijf zullen worden genomen. Dit betekent een investering van ca. 10.000.000. Ondanks de hierdoor bereikte ar beidsbesparing, baart de personeels bezetting in de Nederlandse kalk zandsteenindustrie nog zorgen. Bij een der fabrieken heeft men resultaten geboekt met de werving van Italiaanse arbeiders. Een andere oorzaak van de onge woon geringe voorraden moet wor den gezocht in de sterk gestegen vraag naar kalkzandsteen, tengevol ge van nieuwe toepassingen. Zo wordt kalkzandsteen steeds meer gebruikt voor zelfdragende constructies in hoogbouw. De gekleurde kalk ti ndsteen, zo wel geschikt voor binnen- als buiten muren, is door de fris blijvende kleu ren voor de bouwwereld een aantrek kelijke aanwinst. 22 Februari: 224 DEELNEMERS Het wegvervoer verzorgt in Neder land 41 percent van het totale trans port van goederen, daarna komt het vervoer per binnenschip (34 perc.) en dat per spoor (25 perc.) Jaarlijks wordt 345 miljoen gulden uitgege ven voor het aanschaffen van be drijfsauto's en autobussen. 1300 Mil joen is ieder jaar nodig om dit auto park rijdende te houden. Met deze cijfers illustreerde de voorzitter van de afdeling bedrijfs automobielen van de RAI, de heer W. Smit, de betekenis van het weg vervoer in Nederland, gisteren op een persconferentie ter gelegenheid van de 45e RAl-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, die van 22 fe bruari tot en met 4 maart in Amster dam zal worden gehouden. De heer W. Smit voegde hieraan toe, dat in Nederland jaarlijks vier miljard gulden voor het vervoer op de weg en voor het automobielver- keer wordt uitgegeven. Dit zijn de totale kosten van investering en on derhoud van bedrijfsauto's en perso nenauto's. Hij besprak ook de wenselijkheid tot invoering van tientons asbelas- tingen voor de bedrijfsauto's en com binaties, waarover in Westeuropees verband wordt onderhandeld en noemde de vergroting van de maxi mum toegestane belasting in ons land die nu acht ton bedraagt, een econo misch noodzakelijke regeling omdat hierdoor een vergroting van de ver voerscapaciteit per eenheid ontstaat. In deze tijd van werktijdverkorting is een opvoering van de produktivi- teit van het wegvervoer alleen dan mogelijk wanneer per eenheid gro tere lasten vrvoerd kunnen worden. Het aantal exposanten bedraagt 224, bijna 20 procent meer dan drie jaar geleden. Het aantal deelnemen de buitenlandse merken aan de ko mende tentoonstelling is ten opzichte van de laatste expositie in 1959 ge stegen van 54 tot 63. Hiervan komen uit Engeland 15 merken en uit de Verenigde Staten acht. Het aandeel in de Nederlandse markt van de eviromarktleveranciers bedraagt over 1961 ruim 75 procent. KORTE GOLF Op een zebrapad op het Wee na in Rotterdam is gistermorgen de 63-jarige mevr. R. van Wichen-Silf- hout door een auto aangereden. Zij is in het ziekenhuis Dijkzicht aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Sport in 't kort Het Nederlands jeugdelftal, sa mengesteld uit spelers van 16-18 jaar, zal woensdag 21 februari a.s. te Eind hoven een oefenwedstrijd spelen te gen de eredivisieclub PSV. De Nederlandse ploeg, die zaterdag deelneemt aan de jaarlijkse cross in het Belgische St. Lambrechts-Wolume is als volgt samengesteld: Hein Cujé, Joep Del- noye, Frans Kunen, Fons Veldhuizen, Klaas de Ruyter, Dick de Bruin, Theo Roelofs en Joop de Wit. De Hongaarse club Dosza Ujpest, die in de voorgaande ronde het Am sterdamse Ajax uitschakelde, heeft in de eerste wedstrijd voor de kwartfina les van de Europese Beker voor beker winnaars met 4-3 gewonnen van Dun fermline Athletic (Schotland). De rust stand van deze wedstrijd, die in Boe dapest werd gespeeld, was 2-2. VOLLEYBAL Kangeroes (dames) wint van CSVD Er staan zondag enige zeer belangrijke wedstrij den op het poolformulier. Niet zo zeer om de belang rijkheid van de toto dan wel voor de clubs zelf, die er bij betrokken zijn. Blauw Wit-Volendam b.v. betekent zeer veel voor de Amsterdammers. Gewon nen is deze wedstrijd be paald niet, hoewel wij de kansen voor de thuisclub hoger aanslaan dan die van de Vo^ndammers. We zullen dus maar een 1 op het formulier zetten. Wil lem II-GVAV is ook al zo'n wedstrijd, die menige rechtgeaarde „gokker" voor onoverkomelijke pro blemen zal stellen. Hier wordt het echt wel gok ken. Wij kiezen ten drie en de lezer moet maar zien of hij ons voorbeeld volgt of zich door zijn eigen (juish of verkeer de, dat zal later blijken) gedachten zal laten leiden. Voor de ontmoeting NAC- SC Enchede aarzelen wij echt niet. Een abolute 1 in het derde hokje. Wij vin den het jammer voor DOS, doch achter hun clubnaam voor de Rotterdammers achten wij toch wel uit gesloten. Ook komende zondag gaat VW verliezen. Er wordt op eigen terrein gespeeld kunnen wij niet anders dan een 1 paatsen. Een zege dus voor Fortuna '54. Ook PSV gaat de thuis wedstrijd winnen en wel van Sparta. Hooguit kan men hier een drie plaat sen, doch een overwinning en de tegenstander is het zwakke Rapid JC, doch de Limburgse derby wordt gewonnen door de bezoe kers. Voor ADO-De Vole- wijekers houden wij het op een gelijkspel. Wij acht ten de Arnhemmers wel in staat zondag de uit wedstrijd tegen Go Ahead te winnen, maar KFC zal op eigen terrein niet in staat zijn gevaarlijk te worden tegen Sittardia- Een 2 dus achter de wed strijd KFC-Sittardia. Moei lijker is het te voorspel len hoe de onmoeting SVV -AGOVV zal aflopen. Wij geloven echter, dat in dit stadium SVV zich niet door AGOW zal laten verrassen. Ook Enschedese Boys zal de thuiswedstrijd van ZFC gaan winnen, doch Tubantia mag al blij zijn met een gelijkspel tegen RCH. Op deze laat ste mogelijkheid houden wij het dan ook. Oldcn- zaal-Baronie tenslotte wordt een overwinning voor de Bredase ploeg. De twee reservewedstrij- den worden overwinnin gen voor de bezoekende verenigingen. Een ongeïnspireerd spelend Kange roes heeft gisteravond in Delft vrij veel moeite gehad CSVD te overtroeven dat onze staagenoten toch met de volle winst gingen strijken, dankten zij voorname lijk aan de betere afwerking van de aanval. Matige start Kangeroes startte tegen het in de onderste regionen vertoevende CSVD bijzonder matig. Wellicht hadden zij de tegenstandster wat onderschat en toen bleek, dat het met het opvangen van de service deze avond vrij goed lukte bij CSVD, kregen onze stadgenoten niet zo gauw kans het roer om te gooien, waar door CSVD zelfs een kleine voorsprong kon nemen. Fanatiek bleven de Delftse dames zich verdedigen, maar nadat Kan geroes het accent wat meer op de aan val ging leggen, bleek toch wel duide lijk wie de sterkste ploeg was. Met 12-15 ging de winst van de le set naar Kan geroes. In de 2e en 3e set veranderde het spel- beeld weinig. Slechts bij vlagen kwam Kangeroes» tot beter spel, maar juist deze korte momenten waren voldoende voor de volle winst. Het werd uiteinde lijk via 11-15 en 10-15 een 3-0 overwin ning voor onze stadgenoten. Een zeer matige wedstrijd. AFDELING LEIDEN Teylingen-Argos De altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Teylingen heeft Ar- gos tot een goed einde weten te bren gen. In de le en 2e set ging de strjjd vrijwel gelijk op, maar hierna gaf de betere techniek van Argos de doorslag, zelfs werden de Sassenheimse dames in Schoolvoetbal in Paasvakantie wij niet anders 1 paatsen. Een voor Fortuna '54. V gaat de thuis- i winnen en wel irta. Hooguit kan t een drie plaat- li een overwinning en de tegenstander is het zwakke Rapid JC, doch de Limburgse derby wordt gewonnen door de bezoe kers. Voor ADO-De Vole- wijekers houden wij het op een gelijkspel. Wij acht ten de Arnhemmers wel ste mogelijkheid houden wij het dan ook. Oldcn- zaal-Baronie tenslotte wordt een overwinning voor de Bredase ploeg. De twee reservewedstrij- den worden overwinnin gen voor de bezoekende verenigingen. 17 maart: Wassenaar (WIK): Zuidhollandse veldloopkampioenschap. 25 maart: Leidse Hout (Holland): Sleutelloop. 15 april: Sintelbaan (Holland): Dualmeet Holland-Trekvogels. 28/30 april: Sintelbaan (Holland): Duitse clubploegHolland. 30 april: Wassenaar (WIK): Nationale 3 kilometer. 13 mei: Sintelbaan (Holland): Regionale wedstrijden. 20 mei: Sintelbaan (Bataven): Nationale trialmeet. 3 juni: Sintelbaan: (Sportief): Regionale wedstrijden. 7 juni: Sintelbaan (Holland): Nationale avondwedstrijd. 1 juli: Sintelbaan (Bataven): Regionale wedstr. 22 juli: Sintelbaan (S. en L.): Regionale wedstr. 4 aug. Wassenaar (WIK): Regionale wedstr. 25 aug. Sintelbaan (Holland): Meerkampen voor junioren. 1 sept. Sintelbaan (Sportief): Regionale jeugdwedstrijd. 22 sept.: Sintelbaan (Holland): Meerkampen senioren. 27 okt.: LeiderdorpHoogmadeKoudekerk (de Bataven): Natio nale 25 kilometer-loop. (Deze wedstrijd is nog in voorbereiding, en staat nog niet definitief vast). WIELRENNEN Nederlandse ploeg in Ronde van Tunesië Mik Snijder (Halfweg), Wim Diepe- rink (Barchem), Bert Boom (Enter), Jos Linders (Roosendaal), Eugene Beckers (Schaesberg) en Jaap de Waard (Rijs- oord) zullen Nederland vertegenwoordi gen in de Ronde van Tunesië. Aan deze etappewedstrijd, die van 20 tot en met 31 maart a.s. wordt gehouden, zullen Rus land, Egypte en Lybië voor de eerste maal deelnemen. Voorts hebben Oost- Duitsland, Zuid-Slavië, België, Oostenrijk en Zweden toegezegd een ploeg te zullen sturen. De leider van de Nederlandse equipe is Evert van Mokum. SCHAKEN Toernooi in Stockholm Uhlmann speelde remise tegen Korchnoi De uitslagen van de partijen, die gisteren zijn gespeeld voor de elfde ronde van het interzonale schaak toernooi in Stockholm, luiden als volgt: Bertok (Z.-Slavië)-dr. Filip (Tsj.-Slow.) Vi-'/i; Uhlmann (O.-Dld)- Korchnoi (Rusl.) V«-V«; Teschner (W.- Dld)-Geler (Rusl.) afg.; Benkoe (V St.)-Petrosjan (Rusl.) Vt-Vs; Aaron (India)-Stein (Rusl.) 0-1; Portisch (Hong.)-Olafsson (IJsl.) afg.; Bilek (Hong.)-Cuellar (Columbia) afg.; Barcza (Hong.)-German (Brazilië) afg.; Bisguier (V. St.)-Yanofski (Ca nada) Vs-'/t; Fischer (V. St.)-Schwe- ber (Argentinië) afg.; Pomar (Sp.)- Gligoric (Z.-Sl.) »/»-'/»; Bolbochan (Argentinië) was vrij. De afgebroken partij uit de tiende ronde tussen Bracza en Yanofski ein digde in remise. De stand luidt nu:. 1 Uhlmann 7Vt p.; 2 dr. Filip 7 p. (uit 10 part.); 3 Fischer 61/: p. plus 2 afg. (uit 10); 4 Petrosjan 61/» p. (uit 10); 5 Benkoe 6'/» p.; 6-7 Portisch en Gligoric, beiden 6 p. plus 1 afg.; 8 Korchnoi- 6 p. (uit 10); 9-10 Geiler en Bilek, beiden 5'/i plus 1 afg. (uit 10).' MOTORSPORT Motorcross Gemert sterk bezet De Belgische en Nederlandse ploegen voor de jaarlijkse motorcross interland, die zondag 25 februari op de Handelse Bergen bij Gemert wordt gehouden, zijn compleet. In totaal zullen 40 Ne derlanders het tegen een gelijk aantal Belgen opnemen. Het Nederlandse team komt in zijn sterkst mogelijke samen stelling uit en het zal ongetwijfeld trachten revanche te nemen voor de nederlaag van het vorig jaar. Tot de Nederlandse rijders behoren o.a.: Broer, Albert, Piet en Jan Dirkx, Ad Verhoeven, Ad Jansen, Piet v. d. Oever, Kees Griekspoor, Albret de Wit, Ben Hartelman en Joop Heyboer. De Commissie voor schoolvoetbal van de KNVB. afd. Leiden, organiseert in de komende Paasvakantie in samenwer king met de Gem. Schoolsportcommis sie te Leiden schoolwedstrijden. Deze wedstrijden worden weer gespeeld in Alphen a. d. Rijn, Katwijk, Noordwijk. Sassenheim en Leiden en wel op dins dag, woensdag en donderdag 24, 25 en 26 april '62. Er zal gespeeld worden in drie afdelingen: a. Lagere scholen. Deelnemen kunnen leerlingen van de hoogste klassen. b. Juniores. Elftallen van jongens in de leeftijd van 12 t.m. 14 jaar. c. Seniores. Elftallen van jongens van 15 jaar en ouder. Het eindtoernooi wordt gespeeld op vrij dag 27 april a.s. in Leiden. De inzame ling voor poliopatiëntjes heeft vorig jaar 370,- opgebracht. Helmut Rahn voorlopig niet in Duitse elftal Sepp Herberger, de trainer van het Duitse elftal heeft gisteren in Keulen verklaard, dat Helmut Rahn wegens gebrek aan conditie voorlopig niet in aanmerking komt voor het Duitse elf tal. Herberger zei verder, dat Rahn vo rige week bij de wedstrijd FC Köln-SC Enschede ruim 3 kilo te zwaar was en slecht had gespeeld. Bovendien kan ik een individualist als Rahn op het mo ment niet in het Duitse elftal gebrui ken. Over de wens van Rahn om aange wezen te worden voor "het Duitse elftal, dat naar het wereldkampioenschap voetbal in Chili gaat, zei de trainer: „Dat ligt aan Rahn zelf, ik weet niet of hij in staat is zijn vorm van enkele jaren geleden terug te vinden. Ik heb echter nog geen gelijkwaardige vervan ger voor hem gevonden". Helmut Rahn, die momenteel 32 jaar is, heeft 40 maal in het Duitse elftal ge speeld. de 3e set volkomen overspeeld. De 4e set bracht aanvankelijk wat meer span ning, maar ook nu wist Argos zegevie rend uit de strijd te komen. Setstanden: 13-15, 15-13, 1-15 en 10-15. ATLETIEK PRESTATIES „SPORTIEF" Verspringen. Dames: 1 H. de Jong 4.29 m, 2 H. v. d. Voort 4.28 m, 3 S. v. Rooyen 4.05 m. Meisjes A: 1 H. Pauw 4.56 m, 2 C, v. Duyn 3.26 m. Meisjes B: 1 H. Pauw 4.73 m, 2 J. Zandvliet 4.54 m, 3 Veltens 4.12 m. Meisjes C: 1 Emazurel 3.64 m, 2 B. Pauw 3.62 m, 3 S. Strik 3.62 m. Hoogspringen. Dames: 1 H. de Jong 1.35 m, 2 A. v. d. Wijngaard 1.22 m, 3 W. v. Britsum 1.17 m. Meisjes B: 1 H. Pauw 1.32 m, 2 A Veltens 1.30 m, 3 C. v. Soest 1.27 m. Meisjes C 1 F. Kukler 1.02 m, 2 S. Strik 1.02 m, 3 R. Pauw 0.97 m. Kogelstoten. Dames 1 H. de Jong 9.38 m, 2 R. Strik 6.48 m, 3 W. v. Britsum 6.26 m. Meisjes B: 1 H. Pauw 9.11 m, 2 J. Zandvliet 6.43 m. 3 T. Baart 5.94 m. Meisjes C: 1 F. Kukler 7.06 m, 2 E. Muzarel 6.43 m, 3 S. v. d. Steen 6.33 m. Discuswerpen. Dames: 1 J. Noord- bergen 26.88 m, 2 H. de Jong 25.43 m, 3 C. c. Duyn 25 m. Meisjes B: 1 H. Pauw 19.79 m, 2 R. Heusden 14.90 m, 3 A. Duprie 14.12 m. Algemeen vlgs: 1 A.A.F. puntentel ling: F. Kukler 476 p., kogelst. 7.06 m; E. Hazurel 419 p., Kogelst. 6.34 m; S. v. d. Steen 409 p., Kogelst. 6.33 m. Meisjes B: 1, H. Pauw 721 p., 80 m, 10,5 sec.; 2e J. Zandvliet 635 p., verspr. 4.54 m; 3 A. Veltens 597 p., hoogspr. 1.20 m. Dames le H. v. Voort 693 p., 400 m, 66,23 sec.; 2e H. de Jong 666 d-, kogelst. 9.38 m; 3e M. v. Driel 581 p„ 100 m, 13,9 sec. ONDERLINGE VELDLOOP „HOLLAND" Heren: le P. Selier 2396 p., 500 m (1), 1500 m (1) 3000 m (1); 2e P. Proosdij. 2094 p., 500 m (5), 1500 ir. (3), 3000 m (2); 3e A. Kingma 1839 p., 500 m (3), 1500 ra (4), 3000 m (3). Jun. A-B: le W. Tiesema 2107 p., 500 ra (1), 1500 m (1), 2000 ra (1): 2e A. v. d. Molen 1935 p., 500 m (3), 1500 m (2), 2000 ra (2); 3e R. de Wa ter 1760 p., 5O0 m (2), 1500 m (3), 2000 m (4). Jongens C: 1 R. Strik 3 p., 5Ö0 (1), 800 (1), 1000 (1); 2 H. Hoogeveen 6'/f p., 500 2), 800 2-2), 100 2); 3 C. v. Leeuwen 3Ve p., 500 3), 800 2-3), 1000 (3). Ruimtereiziger Mag men John Uelses, de man die onlangs met de pols stok de respectabele hoogte van 4.89 meter bereikte en John Glenn, Amerikaans ruimte vaarder in spe, als collega's be schouwen? Uelses doet het in elk geval wel, dat blijkt uit 't gisteren door hem aan Glenn gestuurde telegram: „Na twee maal zelf een ruimtereis te hebben gemaakt, wens ik u alle succes bij uw eerste tocht rond de aarde". zonder DOOR GABRIEL GORRIS 75 „De goede God heeft het huwelijk ingesteld als een sacrament tot we derzijdse heiliging van twee mensen, wier lot tot de dood toe onverbreke lijk is verbonden. Deze band is zó innig, dat zijn sterkte zelfs die van de banden des bloeds te boven gaat. Daarom kan de Schrift zeggen, dat „de man zijn vader en moeder ver laat en zijn vrouw aanhangt". En: „De man is het hoofd van de vrouw". Van gehuwden vraagt God: onwrik bare trouw. Maar de echtelijke trouw wordt in gevaar gebracht door op standige gemoedsbewegingen. Het is de liefde, die deze dreiging overwint. Steunend op een natuurlijke gene genheid, moet de liefde tussen man en vrouw verankerd zijn in de bo vennatuur. In God. Zo niet, dan mist zij haar sacramentele functie. Want het huwelijk, zegt Paulus, heeft deel aan het Mysterium Christi. Dit schreef hij aan de mannen van Ephese: „Hebt uw vrouwen lief, zoals ook Christus de Kerk heeft liefgehad en zichzelf voor haar heeft overgege ven om haar te heiligen. Er volgde weer een ander citaat uit Paulus. Hij zat een weinig voor overgebogen en hield zijn blik neer geslagen, als las hij de woorden uit een boek voor zich op het tafeltje. Onverschillig luisterde ik toe. Na tuurlijk kende ik de Schrifttekst: hij moest zich niet verbeelden mij iets nieuws te vertellen. Ik had verleden herfst een paar glazen wijn met hem gedronken: hij kon waarachtig we ten dat hij geen imbeciel tegenover zich had! Steeds in dezelfde houding gaf hij toelichtingen. Citeerde weer. Nu uit een geestelijk schrijver, over wie ik destijds (op verzoek) zelf een paar regels geschreven had in de krant. Verdraaid! Hij behandelde mij of ik een analfabeet was. Mijn hoogmoed was geprikkeld. Gaandeweg groeide in mij de er gernis. Ik vroeg mij af, hoelang hij nog zou doorgaan, toen hij plotseling zijn hoofd hief en mij recht aankeek. „Om nu tot het concrete geval te komen", wilde hij nu op de man af beginnen. Maar hij sprak niet ver der. Het moet het spotachtig vonkje in mijn ogen zijn geweest, dat hem deed stokken. Een lichte blos kleurde zijn wan gen. Vier of vijf seconden duurde de stilte. Dan stond hij langzaam op en zei: „Ik geloof niet, dat u in de juiste stemming bent voer een ernstig ge sprek. Mag ik u thans een goede raad geven? Een dringende raad? Keer in uzelf! Spot niet met heilige zaken! Het gaat om uw eigen ziel en zalig heid! Denk toch om uw tijdelijk en eeuwig geluk, dit is de enige vorm van egoïsme, die reden heeft van be staan!" Hij wachte geen antwoord meer af, maar liep langzaam naar de deur. De blos op zijn wangen was alweer verbleekt, een zeer ernstige, bijna be droefde trek groef zich om zijn mond. Zwijgend gingen we de gang door. Er was iets dralends in zijn voet stap. Op het bordes reikte hij mij de hand. Hij drukte stevig; de blik waar mee hij mij aanzag, was zuiver en open. „Ik had gehoopt", zei hij, „althans een begin van resultaat te bereiken. Het heeft niet mogen zijn. Maar ik zal voor u bidden en misschien nog eens terug komen. Ik ben maar een werktuig in Gods hand. Het werk tuig kan falen. De wil van God zal echter geschieden, nu en overal". Hij daalde de trap af. Het grind knarste onder zijn voetstap. Ik keek hem na, tot hij verdween in de laan. Een ogenblik was er een drang in mij geweest hem na te lopen en terug te halen. Maar terugkerend naar de salon vloekte ik inwendig tegen Cé cile, die hem in de zaak betrokken had. VIII Px-ecies om negen uur rinkelde de telefoon. Ik schrok op uit mijn ge peins. Daar zou ze dan eindelijk zijn, het werd ook tijd! Mij dwingend tot kalmte, nam ik de hoorn van het toestel, dat ik bin nen mij bereik op de salontafel had gezet. „Hallo! Met Tiggelaer!" Ofschoon overtuigd, dat het Cécile was, die belde, zei ik: „Tiggelaer", niet: „met Frank". Het duurde even, eer een stem aan het andere eind van de lijn ant woordde: „Ah, Frank! Je spreekt met Ma- rèse! Ik bel vanuit een cel in Am sterdam. Cécile is hier bij me, ze zit nog in de wagen". „Nou en?" „Zij wil je spreken. Maar ze is 'n beet ie nerveus, daarom heb ik voor de %srbinding geborgd. Wacht je even?" „Als 't niet te lang duurt!" Stilte. Er waren een paar vage ge luiden in de hoorn. Een snerpen als of een tram door een bocht ging Een zacht gekraak, gedempt een slag De klap van het autoportier werd dicht gesmeten. Voetstappen? Mijn hart bonsde. Ik was in een vreemde, im mense spanning. De hele middag had ik gebroeid over wat ik zeggen zou, maar nu het beslissend ogenblik na bij was. aarzelde ik. De geluiden werden sterker en dempten zich weer. Ik dacht: nu is zij in het hokje, zij .had de deur ach ter zich gesloten. Nu.... Ik hoorde haar adem hijgen. Nog bleef het stil. Ineens: „Frank". Enkel dit ene woord. Het timbre van haar stem verried haar inner lijke houding, een houding als van een teleurgestelde en ontgoochelde vrouw, die afwachtte, wat ik haar te zeggen had. Wist zij wat er geweest was tussen mij en da Ponte? Onzin! Zij kon het niet weten, alleen een vermoeden hebben. Zolang zij geen feiten kende, had ik alle troeven in handen. Toch flikkerde, één flitsend moment, een verlangen in mij op mij door de telefoon met haar te verzoe nen. Maar ik zou haar niet dwingen mij rekenschap te geven van haar ge drag. Wat beet da Ponte mij toe? Bah, een man zette zijn wil door! Als ik nu zoete broodjes ging bakken, zou Cécile mij voorgoed minachten. „Zo!", zei ik schamper, nu ik niets meer hoorde „Bén jij daar? Ik heb je briefje gevonden, een fraai briefje. Maar zou jij nu niet onmiddellijk naar huis komen? Je hoeft niet bang te zijn: ik heb tot nu toe geen hoorn en bokspoten! Ik wilde je graag een paar dingen vragen. Over je vriend Descorte, je juwelen en mijn post zegels!" Zij wierp een paar halfgestamelde woorden tussenbeide, maar ik deed of ik het niet hoorde en vervolgde: „Bovendien heb ik mijn auto no dig! A propos, vind je óók niet, dat we 'n prachtfiguur slaan tegenover het personeel? En waarom moest die pater er bij gehaald worden en Ma- rèse? Ja, de pastoor is hier geweest. Ik wist niet, dat je zó sterk was in het fantaseren. Luister Cécile, het is hier geen plaats om in discussie te treden. Ik gebied je, neem er goed nota van: gebied je onmiddellijk naar huis te komen! Binnen de twee uur verwacht ik je op de Ruwhorst!" Ziezo, dat was mannentaal! Ik voel de, dat ik hoog spel speelde. Gespan nen wachtte ik, wat zij zou antwoor den. De hoorn trilde in mijn hand. Seconden bleef het stil.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9