S)e £<2idóe(2outeï/nt Robert Kennedy bij Soekarno De kool en de geit sparen GEHEIM FRANS ALGERIJNS OVERLEG Volmaakt stilzwijgen Hongersnood in Roeanda-Oeroendi Moest Powers dalen De mijnwerkers van Decazeville Albanese diplomaat uit Italië gewezen Het weer houdt Glenn tegen Militair vervoer via Tokio Alleen aan de top WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15.551 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chroesjtsjov wil op z'n eentje een topconferentie beleggen Telef2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Djakarta heeft meegedeeld, dat tijdens de bespre kingen van Robert Kennedy met de Indonesische politieke leiders gister ren het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea een van de onderwerpen was, die de Amerikaanse minister ter sprake heeft gebracht. Hij zei, dat de heer Kennedy niet naar Indonesië was gekomen om over een of ander vraagstuk tc on derhandelen, maar alleen „om de door de Indonesische leiders kenbaar gemaakte standpunten beter te be grijpen". Op een bijeenkomst van vakbond leiders zei minister Kennedy in ant woord op vragen over de kwestie Nieuw-Guinea: „Wij zijn goede vrien den met Indonesië en Nederland. Dit is voor ons een moeilijke kwestie. Wij trachten een standpunt in te ne men dat geen van beide landen zal kwetsen. Vrijwel alle Amerikanen begrijpen uw positie. Ik hoop dat u de onze zult gegrijpen". Op vragen over het Nederlandse vervoer van militairen naar Nieuw- Guinea via Amerikaanse vliegvelden antwoordde minister Kennedy, dat Amerika het eerste land is geweest, dat geen toestemming verleende voor troepenvervoer met charter vliegtuigen. „Maar wij moeten deze kwestie in vele aspecten bezien, waarbij onder meer een luchtvaart overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland een rol speelt. Overigens zijn wij voor een snelle vreedzame oplossing van het gehele vraagstuk", zo zei hij. „Een fout" De „New York Mirror" noemt de wereldreis van de Amerikaanse mi nister van justitie „een fout". Iedere keer dat wij iets dergelijks doen de graderen wij onze buitenlandse dienst en kleineren wij onze ambas sadeurs. Het blad vervolgt: „Naar zulk een gevoelige plaats als Indonesië neemt de minister een boodschap van pre sident Kennedy mee voor zulk een raadselachtige „neutralist" als Soe karno. Alles wat wij onze vrienden, vijanden of degenen tussen hen in hebben te zeggen kan altijd beter worden gezegd door middel van onze normale diplomatieke woordvoer ders". De boodschap van de president, welke volgens het blad door Robert Kennedy naar Soekarno zou zijn mee genomen, wordt door het Amerikaan se departement van buitenlancjse za ken niet bevestigd. Gemilitariseerde kustvaarders In totaal acht koopvaardijschepen van de staatsscheepvaartmaatschap- pjjen „Pelni" en de „Djakarta Lloyd Shipping-Enterprise" zijn sedert maandag „gemilitariseerd in verband met de situatie rond West-Irian", zo is volgens „Antara" officeel meege deeld. In een decreet van het com mando van het derde maritieme dis trict wordt gezegd, dat voor alle In donesische territoriale wateren de staat van oorlog geldt. Rot ei voor Robert Kennedy Toen de Amerikaanse minister van justitie vandaag een zaal van de rechtskundige faculteit in Djakarta binnenging, werd een rot ei in een krantepapier naar hem gegooid. Het ging rakelings langs zijn neus en viel daarna voor zijn voeten. De minister toonde zich in het ge heel niet verstoord door dat incident. De man die het ei gooide, werd on middellijk door een wacht wegge leid. Tijdens de bijeenkomst met stu denten, waarop Kennedy een toe spraak hield over de Amerikaanse ideeën van onafhankelijkheid, gelijk heid en vrede, deed zich verder geen enkel incident voor. Gesprek met Soekarno Minister Kennedy heeft vanmor gen (woensdag) een onderhoud met president Soekarno gehad. Het ge sprek, dat niet op het programma stond, werd gevoerd op verzoek van de Indonesische president. Het duur de een uur. Premier Djoeanda, mi nister Soebandrio (van buitenlandse zaken) en de Amerikaanse ambassa deur in Djakarta, Howard Jones, ■waren aanwezig bij dit onderhoud. Na afloop verklaarde minister Su- bandrio aan de pers, dat het gehele gespreek gewijd was aan een gedach- tenwisseling over de regeling van het vraagstuk Westelijk Nieuw-Gui nea. Na de terugkeer van de Ameri kaanse minister van een reis aan ver schillende plaatsen op Java en Bali zullen de besprekingen zondag wor den voortgezet. HET VRIJWILLIGERSKORPS VAN DE PAPOEA'S Het geheime Frans-Algerijnse overleg, dat sinds zondag jl. op een plaats nabij de Frans-Zwitserse grens wordt gevoerd, is dinsdag avond onderbroken. Dit is geschied om de voornaamste Franse onder handelaar, de minister voor Algerijn se zaken, Louis Joxe, in staat te stel len verslag uit te brengen aan pre sident De Gaulle, terwijl de Alge rijnse vertegenwoordigers woensdag in Tunis de aldaar zetelende „voor lopige Algerijnse regering" zullen inlichten over het verloop der bespre kingen. Van Franse officiële zijde wordt nog steeds een volmaakt stilzwijgen over de onderhandelingen bewaard, waarbij zelfs het plaatsvinden ervan niet wordt erkend. Dinsdag werd echter van onverwachte zijde beves tigd, dat Franse en Algerijnse onder handelaars overleg plegen. Een woordvoerder van het Zwitserse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren namelijk een beroep op bui- landse correspondenten in Zwitser land gedaan om rekening te houden met de wens van beide afvaardigin gen, dat hun overleg strikt in de particuliere sfeer wordt gehouden. Hoge verwachtingen In Parijs koestert men hoge ver wachtingen van het overleg, doch Ongeveer 60.000 inboorlingen, die voor de stammenoorlogen in Roean da-Oeroendi naar het grensgebied nabij de grens met de Kongolese pro vincie Kivoe zijn gevlucht, worden enistig bedreigd door de honger. Een woordvoerder van de Verenig de Naties deelde dinsdag in Leopold- stad mee, dat vliegtuigen van de Vol kerenorganisatie dagelijks voedsel naar het noodgebied vervoeren. Een hoge functionaris van de wereldge zondheidsorganisatie, die vorige week het vluchtelingen gebied bezocht, noemde de toestand zeer ernstig. Vele vluchtelingen lijden aan malaria en andere ziekten en zijn ondervoed. men verwacht niet dat de huidige conferentie de laatste zal zijn. Waarschijnlijk zal er binnenkort een tweede ontmoeting tussen Franse en Algerijnse onderhandelaars plaats vinden, die, naar wordt aangenomen, van weerskanten door ministers zal worden bijgewoond. Hierna, aldus is te Parijs van regeringszijde verno men, zal mogelijk een officiële en openbare bijeenkomst volgen, waar op een protocol voor een staken van het vuren en een overeenkomst be treffende de toekomst van Algerië zou worden getekend. De leiders der Algerijnse opstan delingen zullen, voordat enig proto col wordt onde rtekend, ongetwijfeld hun „parlement" te Tunis raadple gen. Van Franse regeringszijde is te kennen gegeven, dat het waarschijn lijk nog wel veertien dagen zal du ren, voordat er iets over het resultaat van het Frans-Algerijnse overleg kan worden medegedeeld. In Manoekwari, Nieuw-Guinea, worden Papoea's opgeleid voor het vrijwilligerskorps. Volgens de vooraanstaande Ameri kaanse televisiecommentator David Brinkley heeft de piloot Francis Powers na zijn terugkeer in de V.S. meegedeeld, dat zijn U-2 vliegtuig door mechanische moeilijkheden ge dwongen was tot een aanzienlijk la gere hoogte te dalen, waardoor het binnen het bereik van het Russische afweergeschut kwam. Voorts zou Powers, die in 1960 werd neergeschoten, vóór zijn pro ces in Moskou meer dan drie maan den volledig geïsoleerd zijn geweest. De Russen zouden hem met psycho logische en bepaalde verdovende middelen hebben voorbereid op de beantwoording van de vragen, die hem tijdens het proces werden ger steld. Van officiële zijde kon geen com mentaar op deze verklaringen van Brinkley worden verkregen. JONGEN GEDOOD BIJ VERKEERSONGEVAL Bij een verkeersongeval op de Rijksweg LeeuwardenSneek ter hoogte van het dorpje Deersum, is gistermid dag een dertienjarige jongen om het leven gekomen. De jongen, die op de fiets reed, raakte bekneld tussen een NTM-bus en een boom. De juiste toedracht van het ongeval is de politie onbekend. Mogelijk werd de jongen door een rukwind verrast en heeft de chauffeur van de bus getracht hem te ontwijken. De bus botste aan de linkerkant van de weg tegen een boom. De chauffeur.de condukteur en twee passagiers liepen verwondingen op. De bus werd ernstig beschadigd. Vijf der hongerstakende mijnwer kers in de mijn tè Decazeville, in Zuid-Frankrijk, zijn dinsdag, na ne gen dagen geen voedsel tot zich te hebben genomen, naar een zieken huis overgebracht. Daar er maandag reeds zes naar een ziekenhuis gingen, zijn er van de twintig stakers, die door het lot Verden aangewezen om in hongerstaking te gaan, nog negen overgebleven. Er staken in totaal een 2500 mijn werkers, die ondergronds willen blij ven, zolang zij geen verzekering van de regering hebben ontvangen dat zij elders te werk worden gesteld, wan neer hun onrendabel geworden mijn wordt gesloten. Zij willen ook een toezegging, dat de verandering van werkzaamheden geen achteruitgang van inkomsten met zich zal brengen. De regering wil de mijn sluiten. De Italiaanse regering heeft don derdag de eerste secretaris van het Albanese gezantschap, Koco Kallco, gelast Italië te verlaten, daar zijn aanwezigheid niet langer wenselijk wordt geacht. Een woordvoerder van het Itali aanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat vriidag j.l. aan het hoofd van het ge zantschap was medegedeeld, dat Kallco's aanwezigheid in Italië niet langer wenselijk werd geacht en dat Italië hoopte, dat Albanië blijk van goede wil zou geven door hem terug te roepen. Daar Albanië aan deze verwachting nie* beantwoordde, heeft de Italiaanse regering formeel om zijn terugtrekking gevraagd, aldus de woordvoerder. Kortgeleden was in de Italiaanse pers gemeld, dat Kallco door agen ten van de Italiaanse contra-spiona gedienst werd gearresteerd toen hij op een plein in Rome militaire ge heimen van een Italiaanse officier in ontvangst nam. Hij werd echter vrijgelaten, nadat hij zich als diplo maat had geïdentificeerd. De poging om de Amerikaanse ruimtevaarder kolonel John Glenn in het kader van het „Mercury"-pro- ject in een baan om de aarde te bren gen, is voor tenminste vierentwintig uur uitgesteld. De lancering, die reeds eerder verscheidene malen werd uitgesteld had oorspronkelijk vandaag om 14.30 uur Nederlandse tijd plaats moeten hebben. Het (achtste) uitstel houdt ver band met de ongunstige weersom standigheden. Gisteravond is de 67-jarige me vrouw C. Snijders-Overdijck uit Ge leen bij een auto-ongeval nabij Bat- tice (België) om het leven gekomen. De auto, bestuurd door de 25-jarige heer A. Snijders, een zoon van het slachtoffer, is in de sneeuw geslipt en tegen twee bomen gereden. De vrouw, die geen verwondingen opliep, overleed vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. De zoon bleef ongedeerd. MINISTER LUNS NAAR BERLIJN De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, is woens dagochtend van Ypenburg vertrok ken voor een bezoek aan West-Ber- lijn, waar hij burgemeester Brandt, de speciale vertegenwoordiger van president Kennedy, en de westelijke stadscommandanten zal ontmoeten. Een fokker „Friendship" van de luchtmacht brengt de minister en en kele ambtenaren naar het vliegveld Wahn bij Bonn, vanwaar zij donder dag naar West-Berlijn zullen door reizen. De minister keert zaterdag naar Nederland terug. De Japanse minister van buiten landse zaken, Zentaro Kosaka, heeft vandaag (woensdag) in het parlement gezegd, dat Nederland was meege deeld, dat „systematisch vervoer" van Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea via Tokio, zelfs op geregelde commerciële vluchten, Ja pan in een moeilijke positie plaatst. In antwoord op vragen in de begro tingscommissie van de senaat, zei hij te geloven dat dergelijk vervoer in de toekomst niet zou geschieden. Op de vraag of Japan de bestaan de luchtvaartovereenkomst met Ne derland zou moeten herzien, zodat het Nederlandse vluch ten, waarbij militairen naar Nieuw- Guinea worden vervoerd, zou knnnen verbieden, zei de minister, dat Ja pan dat niet kan doen, omdat het zowel met Nederland als met Indo nesië vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt. Kandidaatstelling Provinciale Staten Zuid-Holland Gisteren zijn in de 73 kieskringen kandidatenlijsten ingediend voor de verkiezing van de 665 leden van de Provinciale Staten op 28 maart a.s. Over de geldigheid van deze lijs ten moet nog worden beslist. Vervol gens zal de lijstvolgorde worden be paald, zodat eerst over enkele we ken de definitieve volgorde der par tijen in de provincies bekend zal zijn Voor Zuid-Holland zijn de volgende lijsten ingediend. KVP; PvdA; WD; AR; CH; CPN: SGP, PSP; GPV, Vrije Burgers; Chr. Nat. Volkspartij (alleen in k.k. Rotterdam en Den Haag). Het Russische regeringsblad „Iz- westja" schrijft, dat premier Chroesj- sjov misschien toch naar Genève zal komen voor de ontwapeningsconfe rentie, ook al komen Kennedy en Macmillan niet. Het voorstel om er een topconferentie van te maken, is per slot van rekening niet alleen tot Engeland en Amerika gericht, maar tot alle achttien deelnemers, al dus het blad. De woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat president Kennedy deze week zal antwoorden op het voorstel van Sow jet-premier Chroesjtsjov om de komende ont wapeningsconferentie in Genève op „top-niveau" te beginnen. Gezaghebbende kringen in Was hington hebben gisteren gezegd dat het Westerse antwoord in grote lij nen is opgesteld. Het antwoord zou echter nog de laatste goedkeuring van de vijf ge allieerde landen moeten verkrijgen. Volgens deze kringen zou het voor lopige antwoord de deur open laten voor een later in dit jaar te houden topconferentie. De Westerse landen, zo zeider zij, zijn het er thans wel over eens, dat het Sow jet-Russische voorstel onuitvoerbaar is. Het Westen zal Chroesjtsjov waar schijnlijk verzoeken het oorspronke lijke Westerse voorstel voor ontwa peningsbesprekingen door de minis ters van buitenlandse zaken, vooraf gegaan door een bijeenkomst van af gevaardigden van de V.S., Groot- Brittanië en de Sowj et-Unie, nog maals te overwegen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KORTE GOLF In Algerië zijn dinsdag vïer-en- dertig aanslagen gepleegd, waarbij in totaal 25 doden en 28 gewonden vie len. Alleen reeds in Algiers bedroeg het dodencijfer veertien. Een stuk been van een drie eeuwen oude kalkstenen engel aan de gevel van de Sint-Pietersbasiliek bij een van de grote klokken is dins dagmiddag van veertig meter hoog naar beneden gevallen, zonder iemand te kwetsen. Vier gemaskerde bandieten heb ben gistermorgen tijdens de staking te Parijs een bankoverval gepleegd, waarbij 20.000 nieuwe francs werden geroofd. De storm die sedert maandag ochtend in Noord-west-Europa woed de, heeft in West-Duitsland elf men senlevens geëist. Talrijke personen werden gewond. Aanhoudend koud De Bilt, 14 febr. Het KNMI deelt mede: Ook vanmorgen bevond ons land zich nog binnen de circulatie van de stormdepressie van maandag. De kern van deze depressie lag boven Noord- Rusland. Boven de Noordzee ver oorzaakte hij nog een stormachtige nQordelijke wind, waarmede voort durend koude en onstabiele lucht werd aangevoerd. Tijdens opklarin gen na sneeuwbuien daalde te tem peratuur de afgelopen nacht plaatse lijk tot iets beneden het vriespunt. In de komende nacht kan de tempe ratuur iets verder dalen, omdat zo wel de wind als de buiigheid zullen afnemen onder invloed van een na derbij komende rug van hoge lucht druk. Deze rug wordt gevolgd door een depressie, die vanmorgen bij IJsland lag. Deze depressie kan morgen de bewolking doen toenemen en later in het Westen van het land wellicht wat sneeuw brengen. Het koude weer duurt daarbij voort. Zon- en maanstanden 15 Fébr.: zon op 07.57, onder 17.53; maan op 14.03, onder 05.24. H oogwaterstanden 15 Febr.: v.m. 0.20; n.m. 12.53. KORRELTJE Hij heeft het leven niet begrepen, die over de arbeid klaagt. (Krawzewskl)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1