S)e CeidóeSoii^ont ONMIDDELLIJKE OVERDRACHT 'n on?ena^e Charmant ongelukje van koningin NIET NOODZAKELIJK DE MIJNRAMP IN HET Dodental gestegen tot 305 SAARGEBIED Anti-OAS betogingen in Parijs JNieuwe wending in geschil om N. Guinea? Acht worden nog d?ewsav vermist Albanië protesteert vergeefs Meer Vlamingen in overheidsdienst Vierde Tiros Argentinië breekt met Cuba Demonstratie eiste acht doden VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15547 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In Parijs vecht men tegen de aanslagen Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2 0 0 1 5, 25 5 94 - Advert. 80826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 1030 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm.. Telefoontjes 1,50 ■\T* 1* UT q In verband daarmede deelde de Soekarno keerde dingsrechten te weigeren voor nor- male vluchten, wanneer troepen in burger tegelijk met andere passa giers worden vervoerd. In verband daarmede deelde de van Breemen) van Schiphol naar An- se reizen in dit jaar „om de strijd chorage is vertrokken om de lijn- voor de bevrijding van West-Irian vlucht te voltooien via Tokio naar van nabij te volgen". Soekarno heeft Biak, ten behoeve van de zich thans VT06QGT t&VUQ. een bezoek aan Engeland in mei op in Anchorage bevindende passagiers o O het programma staan. van het DC-8-vliegtuig. het programma staan. De Indonesische minister van bui van het DC-8-vliegtuig. Het is de bedoeling, dat ongeveer Onmiddellijke overdracht van de .-r- - soevereiniteit over Westelijk Nieuw- tenlandse zaken, dr. Soebandrio, vijftig van het tachtigtal passagiers Guinea is door Indonesië nooit als ^™s_te „"UTlaA.g.e.™ vï? A.nch J1" voorwaarde voor wederzijdse bespre rTa*""* WÊ kingen met Nederland gesteld, «v - ...- heeft de Indonesische minister van n° kwestie van zijn officiële be geven op Indonesische persberich- zullen voortzetten. De overige pas ten, volgens welke president Soekar. sagiers, voor v/ie in de kleinere DC- 7C geen plaats is en voor zover deze zoek aan Engeland in mei opnieuw niet met een andere maatschappij m overweging zou nemen. TOCH LANDINGEN IN JAPAN buitenlandse zaken, Soebandrio. vrijdag tegen correspondenten in Dja karta gezegd. De minister zei dit op het vliegveld van Djakarta, waar hij president Soekarno begroette bij diens terugkeer uit Bali, waarheen - Soekarno prins Akihito van Japan yan. he' JaPa"se ministerie van bui had begeleid. Soebandrio zei, dat de len^n 7 en' Takaagi Kagawa, - -- Indonesische regering slechts vast- vandaag gezegd, dat Japan Ian- landse zaken, Zentaro Kosaka, heeft houdt aan het standpunt, dat 't doel dingsrechten zal weigeren aan ieder donderdag verklaard, dat de Neder- van onderhandelingen de overdracht DC-7-vliegtuig, dat alleen troepen landse pogingen om militair en via van de soevereiniteit moet zijn. „Wan- vervoert, zelfs als deze in burgerkle- Tokio naar N.-Guinea te vervoeren, neer dit niet het geval is zouden on- Ten re'ze" ln commentaar op bench derhandelingen geen betekenis heb- ben", zo zei hij. hun bestemming hebben bereikt, zul len hun reis kunnen vervolgen met het DC-7C lijn vliegtuig, dat volgens dienstregeling vrijdagavond van De chef van de voorlichtingsdienst Schiphol via Anchorage en Tokio naar Biak zal vertrokken. De Japanse minister van buiten een „politieke narigheid" vormen. Maar Japan heeft niet het recht, DC-7 naar Anchorage in Alaska zal te weigeren, dat militairen in b-ir- sturen om de aldaar opgehouden ger via Tokio worden overgebracht, Welingelichte kringen zeiden, dat Passagiers te vervoeren zei hij, dat als zij reizen in normale lijnvliegtui- Soekarno eerder naar Djakarta is Japan Seen wettige reden heeft Ian- gen. teruggekeerd dan prins Akihito om De Tsjechoslowaakse vice-presi- mier Rudolf Barak is „wegens tegen de partij gerichte en onwettige acti viteit" gearresteerd, zo heeft radio- Praag donderdag bekendgemaakt. Barak is minister van binnenland se zaken geweest. Hij was lid van het politieke partijbureau. Het centrale comité van de Tsje choslowaakse communistische partij heeft Barak niet alleen van „tegen de partij gerichte en onwettige acti viteit" beschuldigt, maar ook van machtsmisbruik in de tijd dat hij het ministerie van binnenlandse zaken leidde, van het verduisteren van staatsgelden en „andere grove schen dingen van het socialistische recht". Op grond daarvan is hij ontslagen als lid van het politieke bureau, als vice-premier, als voorzitter van de staatscommissie voor de nationale comités en als parlementslid.. Ook is hij uit de communistische partij gestoten, aldus radio-Praag. Het presidium van de Nationale Vergadering heeft inmiddels de par lementaire onschendbaarheid van de in ongenade gevallen vice-premier opgeheven. Barak, een voormalige arbeider in een machinefabriek, trad na de twee de wereldoorlog toe tot de commu nistische partij, waarin hij snel car rière maakte na het proces tegen en de terechtstelling van de eerste par tijsecretaris Rudolf Slansky in 1952. Deze was beschuldigd van spionage. een belangrijke bijeenkomst te leiden van het „operationele commando voor de bevrijding van West-Irian" die vanavond (vrijdag), in het paleis van de president wordt gehouden. Men verwacht, dat de Indonesische vertegenwoordiger bij de V.N Soed- jarno Tjondronegoro, die vanavond in Djakarta verwacht wordt, op deze bijeenkomst een rapport zal uitbren gen- Soekarno niet naar Engeland? Het Indonesische persbureau „Ah- tara" heeft gemeld, dat Soekarno mogelijk zou afzien van buitenland- Luxemburg meege- Droeve tonelen. De gehele dag door was het giste- Het Westduitse Rode Kruis heeft r.e" rigaan vrijdagochtend meegedeeld, dat het familieleden aantal doden van de mijnramp bij ™erden ondersteund, bij de mijnkan- Voelklingen in Set Saarland to? 305 oeen waar jnj mcesl31 de onont- is eesteeen koombare bevestiging moesten kry- Ongeveer' 100 van de 480 mijnwer- «f ,vann van acht«™°°« pfo7f.nge ?n de' S"^ hebben ~uto gafde wL dj- zich donderdag bij het bureau van ze droeve mensengroepen onder de de mijn gemeld en meegedeeld dat Albanië heeft bij de andere leden zjj ongedeerd uit de mijn zijn geko- van de organisatie van het Verdrag men< van Warschau geprotesteerd tegen Als m0gelijke oorzaak van de het feit, dat het niet is uitgenodigd ramp wordt genoemd een plotselinge voor de jongste bijeenkomst der aan- sterke toevloed van gas. Deze moge gesloten landen, die op 31 januari en ujkheid was aan het licht gekomen 1 februari te Praag plaats vond. bij een eerste onderzoek, dat don- j.j t, i t~> i derdagochtend is gedaan. Als dit in- De zaakgelastigden van Polen, Bul- derclaacl het geval geweest is, was De Belgische Kamer van Volks- garije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, ££n yo^ genoeg om een ontploffing vertegenwoordigers heeft donderdag- Hongarije en Oost-Duitsland hebben te veroorzaken. !aJ-- van het protest kennis genomen, maar zij hebben geweigerd de nota te aanvaarden. De Tsjechoslowaakse mlJn zuigt, was UUHCIIlill vertegenwoordiger in Tirana, die-de ^^enJ^r „^het Thans zijn van de ongeveer 250 Bel- belangen van de Sowjet-Unie behar- geweest, maar op net ogenDiiu van gische diplomaten er ruim 180 Frans tigt sinds Moskou de diplomatieke de ontploffing had de apparatuur al fprXnd betrekkingen met Albanië heeft ver- weer zeven uur gewerkt, broken, heeft de voor de Sowjei-re- lens namen, werden op gegeven ogenblik door verontwaardigde mijn werkers bedreigd. De persmensen zochten daarop snel een heenkomen. Aan een verhoor van de geredde mijnwerkers over de toedracht van de ramp kwam men donderdag nog niet goed toe, daar de mannen nog te geschokt waren. Rouwdiensten. Bondspresident Luebke zal reeds vrijdag, eerder dan het plan was, van zijn bezoek aan Berlijn terug keren om zatedag in Voelklingen bij de rouwdienst ben rede te kunnen houden. Waarschijnlijk zondag zullen de slachtoffers in hun woonplaatsen worden begraven. Tot dan toe blijft geheel Saarland officieel in de rouw. Een zeventienjarige mijnwerker, die van vroege dienst in een andere mijn boven was gekomen en zich terstond voor reddingswerk in de rampmijn ging melden, zag tot zijn grote blijdschap uit de liftkooi, waar hij naar beneden wilde gaan, zijn reeds doodgewaande negentienjarige broer te voorschijn komen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in Londen de eerste uitvoering bijgewoond van de Canadese uitvoering van het stuk „H.M.S. Pinafore". Bij aankomst in de hal gleed plotseling de bontstola van de schouder van de koningin. Rechts op de achtergrond de hertog van Kent. (telefoto) middag een wetsontwerp goedge- De installatie die het gas uit de de ac"«a«aI!d de nacht voor de he^antal Vlamingen in de Belgische buitenlandse dienst te verminderen. Het wetsontwerp opent de moge- gering bestemde nota ook niet willen ?.e Westduitse regering heeft een lijkhetd tot het aantrekken van 50 overbrengen miljoen mark ter beschikking gesteld Nederlandssprekende Belgen, waar van de nabestaanden van de omgeko- door de verhouding in de vier hoog- mijnwerkers. ste klassen van buitenlandse ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V erlovingsringen v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. De Paus heeft de apostolische nun- dienst zou worden gebracht op 1 Vla- tius in Duitsland aartsbisschop Cor- ming tegen twee Walen. Het wets- rado Bafile, opgedragen de getroffen ontwerp werd na een tweedaagse gezinnen te bezoeken. De nuntius discussie goedgekeurd met 123 tegen moet de gezinnen een aanzienlijk be- 30 stemmen en 26 onthoudingen. Tij- drag ter hand stellen. De hoge autoriteit van de Eu- dens de behandeling van het wets ontwerp, dat vooral ook bij Waalse ropese Gemeenschap voor Kolen en socialisten principiële tegenstand ont- Staal heeft donderdag tijdens een moette, verklaarde eerste-minister speciale bijeenkomst in Luxemburg Lefèvre, dat ook het „taalevenwicht" besloten voor de familieleden van de in andere diensten van de Belgische slachtoffers van de ramp 50.000 mark (Advertentie) beschikbaar te stellen, zo is don- steld. overheid zal worden her- Of je door de kat of door de hond wordt gebeten De Amerikaanse dienst voor lucht en ruimtevaart heeft gisteren te Ca- pe-Canaveral zijn vierde Tiros-weer- satelliet gelanceerd, die met een be tere televisie-camera is uitgerust dan de vorige kunstmanen van dit type. De bedoeling is, dat deze satelliet van een afstand van ruim 600 km van de aarde gegevens over het weerbeeld naar meteorologische sta tions zendt. Het bureau voor ruimtevaart in Washington heeft meegedeeld dat de satelliet - na in drie uur twee maal rond de aarde te zijn gegaan - reeds foto's van het wolkendek boven de aarde heeft geseind en dat de kwaliteit van deze foto's uitste kend is. Er staan nog drie Tiros-lancerin- gen op het programma voor een se rie Nimbus-satellieten deze taak zul len overnemen. Argentinië heeft donderdag zijn diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. De Argentijnse stap is 'n vervolg op het uitstoten van Cuba uit de organisatie van Amerikaanse staten. Sinds de betrokken resolutie heb ben Argentijnse militaire bevelheb bers er bij president Frondizi op aan gedrongen volledig te breken met Cuba. Zij hadden bezwaar gemaakt tegen het door Argentinië op de con ferentie ingenomen standpunt. Vol gens wa-arnemers zou het begin van de maand tot een gespannen toestand geleid hebben wanneer de president hun eisen niet had ingewilligd. De Cubaanse diplomaten hebben donderdagmiddag hun paspoorten ontvangen en 48 uur de tijd gekre gen het land te verlaten. KORTE GOLF De Israëlische politie heeft mee gedeeld dat Jordaanse schildwachten donderdag in het niemandsland in Bij een botsing tussen de zogenaamde „oproer-politie" en duizenden betogers, die gisteren in Parijs demon- Jeruzalem een Britse zendelinge heb- streerden tegen de terreur van de organisatie van het geheime leger, de O.A.S., zijn tenminste honderd po- ben doodgeschoten, litiemannen en een groot aantal burgers gewond. De verwondingen werden voornamelijk veroorzaakt door- Niemandsland is een strook tussen dat overvloedig met stenen werd gegooid. Foto: een man, die getroffen is door stenen, is op de knieën ge- de Jordaanse oude Arabische stad en vallen, een gewonde vrouw betast huilend haar hoofd, andere burgers zijn toegesneld om hulp te verlenen, de Israëlische nieuwe stad. Donderdagavond is de oproerpoli tie in Parijs slaags geraakt met dui zenden betogers, onder wie studen ten en vakbondsleden, die protes teerden tegen de activiteit van de rechts-extremistische organisatie het geheime leger (OAS). Er werden 140 politiemannen gewond, van wie een tiental in het ziekenhuis is opgeno men. Onder de betogers vielen acht doden, onder wie een districts-secre- taris van de communistische partij, en naar schatting honderd gewonden, van wie de meesten na behandeling naar huis konden. De politie ver richtte 83 arrestaties. De betogingen waren georgani seerd door het algemeen vakverbond waarin de communisten de meerder heid hebben, het vakverbond van christelijke arbeiders (katholiek), de communistiscne partij, dissidente socialisten en studentenorganisaties. Deze organisaties hebben een alge mene staking uitgeroepen, die gehou den zal worden tijdens de begrafe nis van de slachtoffers. Officieel is meegedeeld, dat geen der omgekomenen door kogels is ge dood. Op. het Voltaire-plein, en in de bou levard Voltaire waren de betogingen het hevigst. Ook bij de Bastille en in andere wijken werd betoogd. Tegen negen uur ontploften acht kneed- bommen, waarvan één in het kantoor van het Sowjet-persbureau Tass. Slechts enkele personen werden licht gewond De schade was aanzienlijk. De regering heeft een onderzoex ge last „naar de omstandigheden waar onder een verboden demonstratie is georganiseerd". Het ministerie van binnenlandse zaken gaf een verklaring uit, waarin werd gezegd dat „andere vijanden van de republiek, die de misdaden van de OAS uitbuiten, hieruit voor deel trachten te behalen en bij de werkelijke democraten een verloren vertrouwen willen herwinnen". Dagbladen in beslag genomen. De edities van „L'humanité" (het communistische partij-orgaan) en „Liberation" (progressief) van 9 fe bruari zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in Parijs in beslag genomen. De edities van de provin ciale communistische pers zijn even eens voor het merendeel in beslag genomen. IN ALGERIE Donderdag zijn bij de aanslagen in Algerië elf mensen, van wie zeven Mohammedanen, om het leven geko men, zo hebben Franse militaire functionarissen in Algiers bekend gemaakt. Bij de aanslagen werden 47 mensen gewond, waaronder 42 donderdagochtend in Algiers niet Mohammedanen. Ongeveer 15.000 scholieren zijn naar school gegaan uit protest tegen de moord op drie jonge Europeanen door Mohammedanen. De schoolsta king scheen donderdagochtend vol ledig te zijn. De politie heeft haar patrouilles versterkt. De autoriteiten hebben donderdag een einde gemaakt aan een staking van tweehonderd ambtenaren die niet meer zonder pantsertrein van Algiers naar het regeringscentrum Rocher Noir, 45 km verder naar het oosten, wilden gaan. De autoriteiten deelden de stakers schriftelijk mee dat zij het gevaar lopen tot boete of gevangenisstraf te worden veroor deeld als zij het werk niet hervatten. De bewaking langs de spoorlijn is donderdag versterkt en het militaire escorte in de trein is uitgebreid. Bovendien worden de treinen be geleid door een licht verkennings vliegtuig. Het geheime leger heeft dikwijls aanslagen op de lijn ge pleegd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vochtiger lucht in aantocht Een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk is van de Britse eilanden over het Noordzeegebied naar het oosten en zuidoosten ge trokken, hetgeen in ons land verge zeld ging van een heldere nacht tij dens welke het in het binnenland op de meeste plaatsen enkele graden vroor. Inmiddels is een uitgebreid en ge compliceerd depressiegebied bezig langs IJsland naar het noordoosten te trekken. Aan de zuidzijde hier van voeren zuidwestelijke tot weste lijke winden zachtere en vochtiger lucht over Ierland en Schotland aan. Deze lucht 'zal ons land in de loop van de nacht bereiken, hetgeen ver gezeld zal gaan van veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen. De minimumtemperaturen zullen de komende nacht weer hoger zijn. Zon- en maanstanden 10 Febr.: zon op 08.06, onder 17.43; maan op 10-57. Hoogivaterslanden 10 Febr.: v.m. 7.23; n.m. 19.47. KORRELTJE Gerechtigheid is een vrucht, die in vrede wordt gezaaid.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1