SUCCES VOOR VOORSCHOTEN OP EHBO-KRINGWEDSTRIJD BConchï letten Weerbericht Het weer in Miropa MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wat lezers schrijven K-F-J-Westerouwen van Mete' DE NIEUW-GUINEA POLITIEK Voorhout, 2 febr. '62 Gaarne een plaatsje voor het on derstaande in uw veel gelezen blad. Mijn zoon staat op het punt uitge zonden te worden naar Nieuw-Gui- nea, reden waarom ik met veel belangstelling de diverse artikelen in uw courant lees, alsook de radiobe richten beluister. Zo stond er vorige week, in het nummer van vrijdag meen ik, dat 'n opinie-onderzoek uitgewezen had dat 63% van de Nederlandse bevolking 't met het regeringsbeleid eens is t.o. van Nieuw-Guinea. Dan hebben ze toevallig geen ouders gesproken die er een jongen hebben of waar er een van naar toe moet; dan had let per centage wel anders gelegen. Ik zelf walg van de Nieuw-Guinea- politiek. Dat gesol met zelfbeschik king voor de Papoea's loopt toch op niets uit. Elke Papoea die genoeg ont wikkeld is, zal wel inzien dat wij het op den duur niet tegen Indonesië op kunnen nemen. Heel de Aziatische wereld hebben we tegen. In Rangoon wordt onze vlag verbrand, Australië durft geen kleur te bekennen, Enge land levert vliegtuigen en gaat door met de opleiding van Indonesische officieren. Japan laat geen vliegtui gen met militairen toe op zijn vlieg velden. Egypte sluit het Suezkanaal enz. enz. En Nederland maar dapper doen. We hebben in de wateren van Nieuw Guinea naar ik meen twee oorlogs schepen, een stelletjes verouderde vliegtuigen en een paar duizend man soldaten. Die moeten het opnemen tegen een millioënenvolk, dat van alle kanten gesteund wordt. Als het onze regering ernst is, laat dan onze vloot er heen gaan met vol doende vliegtuigen en soldaten. Is dat om technisch- of andere redenen niet mogelijk, laat ze dan capituleren. Het is wel niet leuk voor dreigementen te wijken, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Nu laten we de krijgsgevangenen vrij (volgens uw blad van hedenavond boter aan de galg). Nu kan Indonesië die lui lek ker nog eens tegen onze jongens in zetten. Wat heeft de militaire actie van 1945 voor resultaat gehad? Niets. Veel slachtoffers en voor vijf mil jard gulden naar de bliksem. Had Ne derland toen maar van alles afstand gedaan, dan waren we er nu beter aan toe geweest. In de hoop, dat onze regering op korte termijn een wijs besluit durft te nemen, besluit mijn schrijven. ren, aftredend; 4. C. H. de Ruyter; 5. mr. B. C. Tigchelaar. De heer G Kra nenburg heeft zich voor herverkie zing niet beschikbaar gesteld. Geen bungalows in ^aanzicht" In verband het de realisering van de plannen voor de stichting van een groot winkelcentrum zullen in „Laanzich" geen bungalows gebouwd worden. De bedoeling is deze bungalows thans te doen bouwen in het plan „De Zijde" en dan grenzende aan het recreatiegebied achter de Mauvelaan en Van Ruysdaellaan. ZOETERWOUDE (Dorp) Na het laatste concert van de Sint Jans-fanfare en een gesprek, dat wij met de secretaresse van „Sancta Lu cia" hebben gevoerd, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat deze twee verenigingen in hun voortbestaan ernstig worden bedreigd. Omtrent de Fanfare is in de recen sie van de laatste uitvoering gezegd, dat het korps in het klein koper, de saxofoons en de trombones, nog een tamelijk goede bezetting heeft maar in de hoornpartijen ontbreken de bla zers bijna geheel. Bijna zestig jaren is de Fanfare, zij het dan met vallen en opstaan, voor de gehele dorpsgemeenschap een rijk bezit geweest. Met vreugde kan geconstateerd worden dat het gemeentebestuur en de gehele burgerij in de laatste jaren grote financiële steun hebben gege ven. Er zijn nog wel goede oud-muzi kanten in Zoeterwoude, die door hun terugkeer de crisis kunnen afwenden en als er dan nog weer nieuwe leden tot musiceren bereid zouden zijn kan de oude glorie van de vereniging, die jaren geleden nog in het bezit van de Zuid-Hollandse beker is geweest, weer oplaaien. „Santa Lucia" richt een noodkreet tot alle jongeren en mannen die over een behoorlijke stem beschikken, de vereniging die binnenkort het 15-ja- rig bestaan viert, staande te houden. Het is met de zangvereniging (20 damesleden) nu zover gekomen, dat er op de laatste repetities slechts één tenor en één bas aanwezig waren. Als er dus niet spoedig verandering komt door vermeerdering van het he renledental is ook deze vereniging ten dode opgeschreven. Zondag 11 febr. n.m. 8 uur wordt in het parochiehuis een filmavond ge geven door „Santa Lucifc". Vertoond zullen worden: De Zoeterwoudse films, opgenomen in de jaren 1951 en 1961. VOORSCHOTEN FEESTAVOND R.K. MIDDEN STANDSVERENIGING Gisteren heeft de R.K. Midden standsvereniging „St. Franciscus van Sales" de jaarlijkse feestdag gehou den, die begon met een hoogmis om half tien in de kapel van Beresteyn, tot intentie der leden opgedragen door de g.a., pater v. Aarnhem. Tij dens het gezamenlijk ontbijt dat er op volgde, heeft de bekende radio spreker p. Knibbeler, montfortaan, een toespraak gehouden. De avond hebben de leden met hun grotere huisgenoten gezellig doorge bracht in „De Grote Vink" met een dansje en muziek, waar tussendoor het optreden van de conferencier M. Augustinus uit Noordwijk. Prinses Beatrix Wandeltocht De vierde Prinses Beatrix-wandeltocht, die zaterdagmiddag onder auspiciën van de Voorschotense wandelsport vereniging „De Zwervers" (lid N.B. v. L.O.) werd gehouden bracht dit maal ruim 250 wandelsportliefheb bers (sters) op pad (vorig jaar ruim 200) over de afstanden van 5, 10 of 15 km naar keuze. Ondanks de min der gunstige weersomstandigheden kon dus toch nog van een succes wor den gesproken en komt ook nu weer een batig saldo ten goede aan het plaatselijk jeugdwerk. Uitvallers- sters) waren er niet, dus ontvingen alle deelnemers(sters) de speciaal voor deze tocht ontworpen medaille c.q. een bronzen jaarcijfer ter beves tiging aan het draaglint van de reeds eerder verworven medaille. In groepsverband namen ditmaal deel de wandelsportvereniging SVLV (2 groepen), Nieuw Voordorp (4 groe pen), De Zwervers (1 groep) alsme de de onderafdeling gymnastiek van de WSV De Zwervers (2 groepen). Spelregelavond SVLV Voor de jeugd van 12 tot 18 jaar wordt woens dagavond om 8 uur een spelregel- contactavond gegeven bij de paters Montfortanen van Beresteyn. Hoogachtend, cr-uRAA/TA ffrote zaal van het Logege- C. SCHRAMA bouw aan de Steenschuur werd za- Boekhorstl. 34, Voorhout terdagmiddag onder grote belang stelling uit de E.H.B.O.-afdelingen LEIDSCHENDAM COMPOST-INSTALLATIE AAN DE OOSTVLIETWEG MOEILIJKE TAAK De opgave, die de wedstrijdploe- _en bestaande uit twee helpers van de Kring-Leiden der Kon. Ned. (sters) en een leider(ster) van de Ver. voor EHBO, de jaarlijkse on- afdelingen Sassenheim, Hillegom <2 derlinge kring wedstrijd gehouden, ploegen), Leiderdorp (2 ploegen), Deze wedstrijd droeg weer het ka- Voorschoten, Leiden en Oegstgeest rakter van een selectiewedstrijd, (2 ploegen) hierna kregen uit te daar de behaalde punten opgeteld bij werken, omvatte het verlenen van die, welke tijdens de 2de kringwed- eerste hulp aan een tweetal slacht- strijd in maart a.s. zullen worden offers van een bedrijfsongeval en In april 1957 heeft de raad van behaald, moeten beslissen welke het vervoer per brancard naar een Voorburg een perceel grond ge- wedstrijdploeg de Kring-Leiden zal ziekenhuis. Door enkele complicaties kocht aan de Oostvlietweg en thans vertegenwoordigen op de districts- was de opgave niet eenvoudig, te- besloten daarop een vuilverbran- wedstrijden, die op 28 april in AI- meer daar werd gelet op een zorg- dinsinstellatie te doen bouwen. De blasserdam worden gehouden, kosten met inbegrip van twee rasp- installaties zijn begroot op 1.850.000 in zijn welkomstwoord richtte de r - Verwacht wordt, dat de gemeenten, Kringvoorzitter, de heer H. van Roon derom de opgave had samengesteld, Leidschendam en Voorschoten in de zich in het bijzonder tot de doktoren een leerzame nabeschouwing van de oprichting en exploitatie van deze in- j, q Bazuin, H. A. Reterink, A. A. verrichte prestaties en de gemaakte stallatie zullen deelnemen. Verduijn-Lunel, M. P. Hennink en fouten. TT E. D. Kerkhof, alsmede de kaderle- Een lijst voor A.R. en C.H. De den mevr. J. G. van Dam-Borst en anh-revoiutionairen en christelijk de heer H. van Nierop, die allen historischen hebben besloten voor de derom bereid werden gevonden a.s verkiezing van de gemeenteraad ieden Van de jury te fungeren, voor der de nodige spanning de uitslag met een gecombineerde candidaten- weij^ fejt de Kring zeer erkentelijk bekend en mocht de ploeg van de naam was qq^ de padvinders van de zee- afd. Voorschoten (leidster mevr. G. verkennersgroep „Jan van Galen", van Ooyen) zich winnaar van deze vuldige behandeling en afwerking in de werktijd van 15 minuten. Na afloop gaf dr. Bazuin, die we- UITSLAG Tot slot maakte de voorzitter on- lijst uit te komen onder de Prot. Christelijke Party. De candidatenlijst luidt dan als die wederom als „slachtoffers" fun- eerste selectiewedstrijd noemen. DE STRUCTUURWIJZIGING (I) DE MENING DER BISSCHOPPEN vogt: 1. N. J. W. Olieman; 2. J. ten geerden, bracht spr. dank voor hun Bij een max. te behalen aantal van Heuvelhof, aftredend wethouder; 3. spontane en onmisbare medewerking. 230 punten voor de ploeg en 70 voor de leider(ster) werd de uitslag: 1. afd. Voorschoten (194 pnt), leidster mevr. G. van Ooyen (61 pnt); 2. afd. Leiden (170 pnt), leider L. F. Gielis (40 pnt); 3. afd. Oegstgeest II (159 pnt), leidster mevr. M. Scheurwater- Hoogstraten (48 pnt); 4. afd. Sassen heim (155 pnt), leider J. van Beek SINDS HET NEDERLANDS EPIS- bedrijfsbonden hangt onmiddellijk de (49 pnt)- 5. afd. Hillegom II (154 COPAAT op 14 maart 1960 zijn vraag samen, of bij de huidige ont- prt)t leidster mevr. De Ridder (33 bekende brief over „De katholieke wikkeling van het bedrijfsleven en pnt). g. afd. Leiderdorp II (147 pnt) sociale organisaties in deze tijd" liet van het steeds groeiende overheids- iejde'r q de Jong (37 pnt); 7. afd. verschijnen, zyn bijna twee jaren apparaat, de vakbelangen van allen, Leiderdorp I (139 pnt). leider D. de verlopen. Twee jaren, waarin na die zich werknemer kunnen noemen, jong pnt)- 8 afd.'Oegstgeest I lang wikken en wegen, na veel stu- in één vakcentrale of in meerdere ,19Jf i0:d-*pr «pot t Dirkse- die, na veel gesprekken ook, de eerste behartigd moeten worden. Ook kan (47 nntV 9 Yfd Hillegom pogingen om tot een structuurwijzi- Tn*n dp vraacr nipt nntMnn nf Hp ging van bestaande sociale organisa ties te komen, werden ondernomen. Natuurlijk is een vraagstuk als dat ^houding3fussen de vïdforganisaties 1 Pnt), leiSer joh. de Jong»* en het zogenaamde standsorganisa- Pn_t)- torische werk, zoals we dit tot nu toe van een verandering °der structuur „Xfttelte|"PaSt meUWere wedstrijd toor de ploegleider „=n hnimniiori. h.* m.or omwiKKeimg leidster, boekte de aid. Voorschoten Daar mevr. Van Ooyen met 61 punten tevens de leiding nam in de van een bouwwerk, dat meer dan een ontwikkeling halve eeuw heeft nodig gehad om „te worden", niet in een handomdraai tot een oplossing gebracht en zij die menen, dat het te langzaam gaat, on- episcopaat zijn bijna twee jaren ver- OEDERT HET VERSCHIJNEN van deze brief van het Nederlandse dus een dubbel succes. KORTE GOLF derschatten de draagwijdte van de lopen. Twee jaren, die niet zonder toch wel zeer ingrijpende kwestie, strubbeling tussen de verschillende Het is immers niet maar zo een instanties, evenmin als in de gelede- verandering van enkele, meer of min- ren dezer instanties zelf, zyn voor der belangrijke details, het gaat hier bijgegaan. in wezen om een geheel andere, zeer De verbondsraad van de katholie- ingrijpende structuur, een verande- ke arbeidersbeweging stelde intus- - ring, waarmee een beweging als ge- sen in zyn vergadering, welke 3 ju- dode aan, ooora. ae statenloze zee- heel, ook een geheel ander gezicht li 1961 werd gehouden, het zo gehe- pr thden. krijgt door de centralisatie van het ten „principe-besluit" vast, dat bij werk, de samensmelting van het meerderheid van stemmen werd aan- leden. De man was, zo bleek bij het stands- en het vakorganisatorische vaard door de aangesloten vakbon- werk tot de vorm van de z.g.n. be drijfsbonden, den, terwijl ook de standsorganisa- torische organen - de diocesane bon den - met het principebesluit ac- „'T'OEN IN 1951 aan het episcopaat coord gingen, zij het dan met enkele te Geleen is zaterdagmiddag het dp vraae werd vooreeleed. of benaaldp vnnrhehnndpn. jarige jongetje Martien Storeken, de vraag werd voorgelegd, of bepaalde voorbehouden, de vakcentrale van de Katholieke In dat principebesluit jarige jongetje Martien Storeken, ge grepen door een passerende auto. Kerkenbouw-collecte geschat op 1,25 miljoen Bijna 10 pet. meer dan vorig jaar Steekproeven in een aantal repre sentatieve parochies geven de orga nisatoren van Kerkenbouw-zondag 1962 reden tot de verwachting, dat de opbrengst van de gisteren in het gehele land gehouden collectes 1.25 miljoen gulden zal bedragen: bijna 10 percent meer dan vorig jaar. Hiermee is de bouw verzekerd van vijf tot zes nieuwe kerken. Per diocees bedragen de geschatte opbrengsten: Utrecht 250.000 gulden (10 percent meer): Haarlem 280.000 gulden (ongeveer 5 percent meer); Rotterdam 270.000 gulden (ongeveer 5 percent meer); Den Bosch 200.000 gulden (gelijk); Roermond 110.000 gulden (10 percent minder); Breda 95.000 gulden (10 percent meer); Groningen 80.000 gulden (10 percent meer). Dat een dergelijke steekproef bij zonder juist kan zijn, bleek vorig jaar, toen er een verschil tussen schatting en werkelijke opbrengst van slechts één percent bleek te zijn. De zuidelijke bisdommen Den Bosch en Roermond bleven dus ge lijk of gingen achteruit. Den Bosch heeft echter een eigen financierings regeling, die het gehele jaar loopt. In feite zal het bisdom Den Bosch aan het einde van het jaar dus meer op gebracht hebben. Hoeveel dat zal zijn, is echter nog niet bekend. De achteruitgang in Roermond is ook niet onrustbarend. Daar heeft 'n comité van leken voor de Limburgse kerkenbouw een loterij op touw ge zet, waaruit ettelijke honderdduizen den guldens verwacht worden. Ook op giro 323300 van Katholieke Kerkenbouw worden de komende dagen belangrijke schenkingen ver wacht. Aanval met mes zonder bloedvergieten De politie heeft zaterdagavond in een café aan het Kadijksplein te Am sterdam de 27-jarige Amsterdamse bankwerker N. T. S. gearresteerd op beschuldiging van poging tot moord, subs, poging tot zware mishandeling. De man had even tevoren de 30-jarige los-arbeider B. J. B. met een lang mes aangevallen. Al eerder waren beide mannen met elkaar in conflict geweest en uit een vechtpartij veertien dagen geleden, was B. als overwinnaar tevoorschijn gekomen. Zaterdagavond, toen B. thuis kwam, zag hij een schaduw ach ter een auto wegduiken, meteen hier op vloog de bankwerker toe en ging zijn tegenstander, die een fiets als afweermiddel te baat nam, met een dertig centimeter lange stiletto te lijf. Toen het leek, dat B. het onderspit zou delven sprong deze op de baga gedrager van een juist passerende bromfiets. Hij liet zich naar het poli tiebureau rijden en deed daar aan gifte. De Theologische Faculteit te Nij megen is voornemens van 11 tot 13 april in de Stadsschouwburg te Nij megen een congres te houden over het oecumenisch Concilie. Hierbij zullen katholieke en niet- katholieken theologen van het Ne derlandse taalgebied worden uitge nodigd. Op dit congres komen twee onderwerpen van het komende Oucu- menische Concilie aan de orde: de verhouding primaat-episcopaat en de verhouding ambt-leek. Prof. Dr. L. Rogier geeft ter inlei ding van het congres een historische verhandeling over beide kwesties. De verhouding primaat-episcopaat zal nader worden toegelicht door prof. drs. J. A. M. Weterman en prof. dr. J. C. Groot en dr. J. G. A. M. Remmers Laatstgenoemde zal de beschouwingswijze van de Oosterse Orthodoxie met betrekking tot deze kwestie uiteenzetten. Over de ver houding ambt-leek zullen inleidin gen worden gehouden door prof. dr. A. Dondeyne en prof mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx OP, terwijl prof. dr. A. A. van Ruler de Reformatori sche opvatting omtrent dit thema zal vertolken. Op donderdag- en vrijdagavond wordt een forum over de behandelde kwestie gehouden, waaraan de inlei ders zullen meewerken forumleiders op donderdagavond en vrijdagavond zijn resp. prof. dr. A. G. M. van Mel- sen en prof. dr. H. M. M. Fortmann. Voor andere inlichtingen kunt U zich wenden tot G. Hoogbergen, Piusconvict Van Slichtenhorststraat 91, Nijmegen. (Tel 08800—30341). Hoestdrank in tabletvorm.95ct De Nederlandse tanker „Forest Lake" (12.718 ton) is gisteren Wil- helmshafen binnengelopen met een man Paul Kramer (50) die tijdens de vaart door het Kanaal was over- onderzoek van de havenarts, in erns tige mate suikerziek geweest. Toen het plotseling overstak de Burgemeester Lemmensstraat „r'- werd een - - Arbeidersbeweging al dan niet zou oordeel uitgesproken over een aantal Het ventje werd ernstig gewond aan overgaan tot invoering van bedrijfs- punten met betrekking tot de orga- hoofd en ^benen en js in de nacht bonden, waren de bisschoppen zich nisatorische structuur van de bewe- J~~ bewust, dat zij voor een ingewikkeld ging. Het voorbehoud, - dat de dioce- probleem werden geplaatst. Deze sane bonden maakten, door hen neer- AUTO ONDER TREIN De trein Vlissingen-Roosendaal is zaterdagavond op een met een au tomatische knipperlichtinstallatie be veiligde overweg tussen Rilland- Ba th en Woensdrecht op een perso nenauto gereden. De wagen was van de overwegbevloering geraakt, maar de bestuurder en zijn passagier had den zich op tijd in veiligheid ge steld. De auto werd zwaar bescha digd, de trein kreeg een uur vertra ging. van zaterdag op zondag in het zie kenhuis te Sittard overleden. Als gevolg van kortsluiting is grijpende gevolgen hebben zou het verbondsbestuur overgenomen en brand. Het huis werd bewoond door In Greensboro (Noord-Caroli- r- na) is zondag een Dakota bij het op- doorvoering immers zou in het ove- gelegd in een aantal punten, werden zaterdag het pand Persoonsdam 10a stijgen verongelukt. De acht inzit- rige katholieke organisatieleven in- - min of meer met tegenzin - door in Rotterdam bijna^ geheel uitge- tenden kwam om het leven. Nabij Villavicencio, in de Zuid- Amerikaanse staat Columbia, is za terdagavond een autobus in 'n vier- honderd meter diep ravijn gestort. schoppen ter opening van hun brief, zaken bij de K.A.B. (de vakcentra- juist ontvangen ^weekloon gingen Tenminste dertig personen vonden hierbij de dood. De twee overleven den waren ernstig gewond. terstond andere problemen oproepen, eveneens door de verbondsraad aan- die tegelijkertijd om een oplossing vaard. zouden vragen", zo schreven de bis- Zo is op het ogenblik de stand van schoppen ter opening van hun brief, zaken bij de K.A.B. (de vakcentra- En het episcopaat vervolgde: le) en de diocesane bonden (de „Met de eventuele invoering van een Hongaarse vluchteling, de heer T. Levai en zijn gezin. De gehele inboedel en zelfs het verloren. De schade wordt ten dele door een verzekering gedekt. Notaris in modder om het leven gekomen De 57-jarige notaris R. R. Kraaij uit Meerkerk is door vrijdag door verstikking om het leven gekomen. Hij had zich op gevaarlijk terrein begeven, een stuk grond, waar zand is gewonnen voor een nieuwe rijks weg. De hier ontstane kuilen zijn later weer met modder gedicht. De vroegere eigenaar van het terrein wilde het terugkopen en had de no taris gevraagd het stuk grond te be schrijven. Zaterdag trof een agent de auto van de notaris bij het terrein aan. Pas na uren had men het stoffelijk overschot geborgen. De notaris woon de alleen. Zijn huishoudster was 's nachts afwezig, ERNSTIG VERKEERSONGELUK DOOR GLAD WEGDEK Gisterochtend omstreeks half 9 heeft zich bij de Holslootbrug in de gemeente Sleen een ernstig ver keersongeluk voorgedaan, doordat een personenauto wegens gladheid van weg en brugdek slipte en tegen een cafe botste. De drie inzittenden, de 55-jarige drogist C. van Nit uit Winschoten, zijn 53-jarige echtgeno te en 15-jarige zoon werden naar het ziekenhuis te Emmer vervoerd. De echtgenote en zoon waren zeer ernstig gewond. De auto is totaal vernield en de cafémuur werd ont zet. De „Gladonia" gisteren vlot getrokken De Engelse kustvaarder „Glado nia", die bij zeer hoog water op 23 januari j.l. op de Maasvlakte bij Hoek van Holland is gestrand, kon zondagmiddag omstreeks halif drie vlot komen. Het was toen spring vloed. De sleepboot „Poolzee" heeft de „Gladonia" gesleept naar Rotter dam. De schroef en het roer zijn stuk en ook de machines zijn ontzet. Via Rotterdam werd het schip ge bracht naar de werf van Vuik te Capelle aan de IJssel. Koninklijk bezöek aan Amsterdam geëindigd Het bezoek van het koninklijk paar aan de hoofdstad is gisteroch tend geëindigd met een kerkgang. Vorstin en prins woonden de dienst by in de Oude Kerk, waar dr. W. A. Smit, Ned.-Herv. predikant, voor ging. Deze was zaterdagochtend te zamen met twee andere zielzorgers uit de Amsterdamse binnenstad, ds. Boiten en pastoor Solleveld van de St. Nicolaaskerk door de vorstin ten paleize ontvangen. Na afloop van de dienst keerde het koninklijk paar per auto naar Soestdijk terug, waarbij het tot aan de grens der gemeente bij Diemen begeleid door de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie. In Diemen verlieten vorstin en prins de hofauto voor een kort ogenblik en onderhielden zich nog even met burgemeester en mevrouw Van Hall en hoofdcommissaris en mevrouw Van der Molen. Gebruikte commies leges- gelden voor zichzelf? B en W van de gemeente Arkel hebben een klacht ingediend tegen de gemeenteambtenaar P. A. C. van G., die ervan wordt verdacht een deel van de legeskas voor zichzelf te heb ben gebruikt, In de afgelopen vijf jaar zou van G., die als commies op de ge meentesecretarie van Arkel en Ke- dichem (die een gemeenschappelijke secretarie hebben) het beheer voerde over de kas waarin de legesgelden worden gestort, een groot aantal kleine bedragen, tot enkele duizen den guldens, uit de kas hebben geno men. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Van G. bij de verschillende plaatselijke vereni gingen, waarin de man een functie bekleedt. VERKEERSEXAMEN OP KWEEKSCHOLEN Morgen zullen op alle keekscholen in Nederland weer verkeersexamen worden afgenomen. Naar het Ver bond voor Veilig Verkeer mededeelt zullen ongeveer 65.000 aanstaande onderwijzers onderwijzeressen aan dit examen deelnemen. Tevens doen aan dit examen enige groepen onder wijzers en onderwijzeressen mee die reeds voor de klas staan. Ook een groot aantal aanstaande kleuterleidsters heeft zich voor deel neming aan dit examen aangemeld, namelijk omstreeks 650. Na val in drijfzand overleden In het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Groningen is overleden de 66-jarige D. C. Hoekstra uit Gro ningen. In de nacht van zaterdag op zondag is hij, waarschijnlijk als ge volg van de gladheid, uitgegleden en terecht gekomen in dat gedeelte van de Westerhaven, dat gedempt wordt. Nadat hij uit het drijfzand was ge haald werd de heer Hoekstra in be wusteloze toestand overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij is over leden. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Matige tot krachtige, aan de Waddenkust aanvankelijk nog harde noordwestelijke wind, later krimpend naar zuidwest en aanwakkerend. Opklarin gen, later weer toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. HELSINKI onbew. 8 —3 STOCKHOLM zw. bew. 2 —4 OSLO motsneeuw 5 —6 KOPENHAGEN sneeuw 4 1 ABERDEEN onbew. 6 2 LONDEN 1. bew. 9 9 AMSTERDAM regen 7 4 BRUSSEL regen 6 4 LUXEMBURG motregen 2 2 PARIJS regen 10 8 BORDEAUX motregen 13 9 GRENOBLE regen 7 2 NICE 1. bew. 13 4 BERLIJN sneeuw 5 —1 FRANKFORT regen 2 1 MüNCHEN regen 1 1 ZüRICH regen 1 1 GENèVE regen 3 1 LOCARNO h. bew. 9 —4 WENEN poolsneeuw 4 0 INNSBRUCK sneeuw —3 —4 BELGRADO geh. bew. —0 —4 ATHENE onbew. 8 4 ROME onbew. 11 —2 AJACCIO 1. bew. 13 —2 MADRID onbew. 17 1 MALLORCA 1. bew. 15 3 LISSABON onbew. 17 7 PAUZE Morgen: Titus, metgezel van Pau- lus en bisschop van Kreta, f in de eerste eeuw. VOOR DE REINE IS ALLES REIN Toen een bijzonder goede vriend van ons (het was mijn vader!) eens huiswaarts treinde met twee Duit sers, zie een van deze, toen de trein over de IJsselbrug bij Arnhem reed: „Ha! der Rhein!". Waarop de andere Duitser een knipoog gaf aan onze bijzonder goede vriend en zei: „Voor de reine is alles rein". Iedereen is het wel eens met Petrus, dat de brie ven van Paulus soms moeilijk te lezen zijn en aanleiding kunnen ge ven tot massa's misverstand. Aan het misselijk misverstand gegroeid uit het gezegde: Voor de reine is al les rein, heeft Petrus echt geen schuld. Het staat inderdaad in de brief die Paulus schreef aan Titus zijn „rechtgeaard kind in gemeen schappelijk geloof". Het heeft echter betrekking op de Joodse „wettelijke onreinheid". Het houdt dus zeer be slist geen vrijbrief in om te doen wat men goeddunkt, en evenmin om te beweren, dat iemand die ergens aanstoot aan neemt, zelf niet rein zou zijn. Dat is verdachte verdacht- makerij. PUZZEL No. 508. Horizontaal. 1. vaartuig (Ind.), 5. badplaats in Frankrijk, 6. boom, 8. voornaamw., 9. bron, 11. rund, 13. vreemde munt, 15. Euro peaan, 16. jaargetijde, 17. afval van gedorst graan, 19. spoedig, 21. water in N. Brab., 22. eikenschors, 24. tel woord, 25. voorzetsel, 27. bergweide, 29. devies. Verticaal: 1. familielid, 2. oneffen, 3. vogel, 4. voornaamw., 5. voorzet sel, 7. visje, 8. soort koffie. 10. slot, 12 monster, 14. telwoord, 15. plech tige gelofte, 18. bastaarduitgang, 20. teken in de dierenriem, 22. eer, 23. deel van de helm, 26. oude lengte maat, 28. muzieknoot. Oplossing morgenavond. PUNT „Er staat hier, dat het hem ergens achter het tweeëntwintigste transis torbuisje pijn doet...."

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3