Titel driebanden naar Hennie de Ruyter Twee „zwijntjes" hielpen een handje GEEN ENKELE MAAL KWAMEN TEGENSTANDERS TOT WINST TEN HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD J. PIKET HEROVERT TITEL SNELKAMPIOEN L.S.B. FISCHER IN OPMARS MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 i - een gezonde, smakelijke afwisseling 1 Uw bakker heeft het; altijd vers EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: ROZIJNEN Een Haags zoef broodje,, gevuld met rozijnen en krenten. Alle soorten wor-.l den machinaal gesneden,! ^hikuy. verpakt en gesteriliseerd. Zflr SMAAKT bij elke maaltudh Een enthousiaste schare Brabantse supporters stortte zich zondagmiddag op Hennie de Ruyter, nadat de Waahvijker de finale-partij tegen Cees van Oosterhout had gewonnen hetgeen betekende, dat De Ruyter voor de derde achtereenvolgende maal beslag had gelegd op de nationale titel. Maar de rekenmeesters hadden De Ruyter in stilte al gefeliciteerd, toen hij in zijn 67ste beurt de 53ste carambole maakte, waardoor Van Oosterhout onmoge lijk meer kampioen kon worden. Want zelfs als de Bredanaar nog zou winnen bleef het algemeen gemiddelde van De Ruyter hoger dan het zijne. H. de Ruyter (hier aan stoot) heeft het Nederlands kampioenschap ere klasse driebanden veroverd. Zondag ging de „felle" strijd tussen hem en C. van Oosterhout, die wij hier op de achtergrond zien, terwijl hij het doen en laten van, de Ruyter met spanning volgt. VOLLEYBAL Verrassende stedenontmoeting Leiden-Delft De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen de vertegen woordigende teams van de afdelingen Leiden en Delft zijn in een onver wacht royale zege voor de Leidse teams geëindigd. Zoals bekend had de technische commissie van de afdeling Leiden nogal wat moeilijkheden te overwinnen bij het samenstellen van de verschillende teams, maar de uit eindelijk opgestelde speelsters en spelers hebben zich allen volledig ingezet en hiermee hun steentje bijgedragen in de uiteindelijke zege. Door een 158 zege is de 3e set was de tweede overwinning van Leiden een feit. De openingswedstrijd ging tussen de junioren-teams: waarbij het al spoedig duidelijk werd, dat de beide teams niet veel in kracht voor elkaar onderdeden. Door het beter benut ten van de opslag, waarbij vooral Vervoort zich onderscheidde, nam het Leidse team spoedig een voor sprong en hoewel Delft tegen het einde van de le set de achterstand geheel wist in te halen was toch de eerste winst voor de Leidse ju nioren en wel met 1513. Éénmaal setwinst Een te langzame start bezorgde Leiden in de 2e set direct een grote achterstand. Delft bleef goed volhou den en wat Leiden ook probeerde het lukte niet om de tegenstanders van de setwinst af te houden: 915. Met deze ?etwinst bleek Delft echter al zijn kruit te hebben verschoten. Tot 67 wisten de Delftenaren in de 3e set stand te houden, maar toen nam Leiden definitief het heft in han den. Harde services van Vevoort en prima smashes van Van der Lee- de stelden Delft voor onoverkomen- lijke moeilijkheden, resultaat 157 voor Leiden. In de 4e set was alle weerstand van de Delftenaren gebroken. Het Leidse juniorenteam was inmiddels tot een hechte formatie samengegroeid en tegen dit team was Delft kansloos Het werd een duidelijke 156 setze ge en dus 31 voor Leiden. Een leu ke wedstrijd met bovendien als licht punt, dat duidelijk werd dat Leiden thans weer over meerdere veelbelo vende junioren kan beschikken. LEIDEN—DELFT dames 3—0. Een kansloze nederlaag voor de Delftse dames. Het is jammer, dat wij het zo moeten schrijven, maar de feiten liggen niet anders. De Leidse basisformatie, welke door coach Bekooy in de le set in het veld werd gestuurd, startte bijzonder goed. De Delftse dames bleken op alle onderdelen van het spel nog wel het een en ander te moeten leren en het was voor Leiden, dat over een team met behoorlijke slagkracht be schikte en bovendien een verzorgde techniek demonstreerde, dan ook he lemaal niet moeilijk om een vlotte 154 setzege te behalen. Gaten in verdediging De 2e set was een getrouwe copie van de le. Ook nu weer een sterk spelend Leids team, dat met harde services en smahes onophoudelijk ga ten sloeg in de Delftse verdediging, met als resultaat 155 voor Leiden. In de 3e set werden 3 speelsters van het basisteam van Leiden ver vangen door reserves, maar ook nu kwam de overwinning niet in gevaar LEIDEN—DELFT heren B: 3—2 Aanvankelijk dachten wij, dat uit deze wedstrijd de eerste winst voor Delft zou komen. Met vooral sterk aanvalsspel drukten de Delftenaren het Leidse team steeds weer in de verdediging en hoewel onze stadge noten steeds weer met nieuwe moed aan de achterstand begonnen te knab belen, zij konden niet verhinderen, dat de le en 2e set met resp. 915 en 1015 naar Delft gingen. Hoog tempo Ook in de 3e set had Delft het bes te van het spel, maar eindelijk zagen de Leidse spe'ers, over het aigemeen zeer jong en nog zonder vee! erva ring, kans zich onder de Delftse druk uit te werken en nu bl=^k, dat er in dit team toch wel mogelijkheden schuil gingen. De Leidena.-en voer den het tempo bijzonder hoog op en dit was voor de wat oudere Delftse spelers te veel. Aanval op aanval golfde op de Delftse verdedignig af en meerdere maien moesten zij voor dit geweld het hoofd buigen. De 15—7 setwinst toonde duidelijk de kracht van Leiden aan. In de 4e set konden de toeschou wers eindelijk genieten van een ge- lijkopgaande strijd. Tot 1212 ble ven beide teams naast elkaar, maar Delft op 1213 kwam hadden wij eerlijk gezegd nog maar weinig hoop op een zege voor Leiden. Maar onze stadgenoten wisten niet van opgeven. Weer namen zij het inititatief over en hoewel Delft zich tot het uiterste bleef verzetten, moesten zij de winst met 1715 aan Leiden laten. Tot 15 liep Delft in de beslissen de 5e set uit voordat Leiden weer op toeren kwam. Prachtig verdedigen stelde de eigen aanval in staat zich volkomen uit te leven en tegen dit door Leiden ontketende geweld was het Delftse team niet opgewassen. Via 55 kwam Leiden uiteindelijk op 108. Even nog kwamen de Delf tenaren terug maar Leiden gaf de winst niet meer uit handen: 1511 en 32. Een bijzonder aantrekkelijke wed strijd, waarbij Leiden zich na een slap begin prachtig herstelde. LEIDEN—DELFT heren A: 3—0 Vooral de samenstelling van het Leidse A-team had de T.C. nogal wat Met 30 gingen de Delftse dames kansloos ten onder tegen haar Leid se tegenstandsters.. Wij maakten de ze foto van de dameswedstrijd, (foto Leidse Courant, Van Vliet). hoofdbrekens gekost en de basisfor matie, bestaande uit Bonnet. Sieval, Carstens, Weise, Van Biemen en Bon te, welke bij deze wedstrijd in het veld kwam kon beslist niet als Lei- dens sterkste A-team worden beti teld. Wellicht geprikkeld door de houding van enkele topspelers uit de afdeling die de uitnodiging van de T.C. voor het bijwonen van de centrale training niet konden of wil den aanvaarden, heeft dit team voor de verrassing var de dag gezorgd, door het Delftse A-team naar een min of meer beschamende 30 zege te spelen. Opmerkelijk was hierbij, dat de technische prestaties van onze stad genoten over het algemeen beter waren dan die van hun Delftse te genstanders, hoewel er in he' Leidse team toch ook twee spelers uit de eerste klasse waren opgesteld. De eerste set begon goed voor Leiden. Via 40 en 94 kwamen onze stad genoten op 115. Met een ruime 150 winst kwam de le set binnen. En dat dit echt geen uitschieter was demonstreerden de Leidse heren in de 2e set. Onze stadgenoten wonnen deze met een prachtige score van 155. Vokomen begrijpelijk stuurde de Leidse coach ook in de derde set de zelfde ploeg in het veld en hoewel Delft nu spoedig een 05 voorsprong wist te nemen, onze stadgenoten wis ten niet van wijken. Met inzet van alle> krachten slaagden zij erin weer naast de tegenstander te komen en toen Leiden eenmaal een voorsprong had veroverd zakte alle verzet van de Delftenaren weg. Het werd ten slotte 1510 voor Leiden. Dolgeluk kig namen onze stadgenoten het ap plaus van het dankbare publiek in ontvangst. Na afloop van de wedstrijden be gaven speelsters, spelers en officials zich naar restaurant Van der Heij den, waar zij zich de gezamenlijke broodmaaltijd best lieten smaken, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer Van Egmond dankte allen voor de medewerking en roemde de sportieve wijze waar op alle wedstrijden waren verlopen. Voorts overhandigde hij aan het be stuur van de afd. Delft een aanden ken aan deze dag. In zijn wederwoord zei de voorzitter van de afd. Delft, de heer Naber, te hopen, dat Delft in de toekomst sterker voor de dag zou komen en bood op zijn beurt eveneens een herinnering aan deze dag aan. POPE1JVS OP TWEEDE PLAATS De finale was hoopvol voor v. Oos terhout begonnen. Zelf scoorde de Bredanaar met grote regelmaat (33 in 31 beurten) zijn caramboles waar tegenover De Ruyter slechts 19 pun ten kon stellen. Het leek er dus op, dat Van Oosterhout inderdaad de titel zou gaan behalen en dat zou dan zijn eerste in het driebanden- spel zijn geweest. Men had v. Oos terhout de zege gegund voor zijn constante en bedachtzame spel.'Maar het liep heel anders af. De Ruyter, die in deze beginfase kennelijk last had van zijn zenuwen, begon aan de achterstand te knabbelen en toen hij dank zij twee „zwijntjes" in de 41e beur. een „zeven" scoorde, kreeg 't moreel van Van Oosterhout een ge duchte tik. Zes beurten verder nam De Ruyter de leiding over (37-38) en moest er heel wat gebeuren wil de hem het kampioenschap nog ont gaan. Toen de Waahvijker in de 56e beurt de 50 bereikte (Van Ooster hout stond op 43) gaf zijn tegenstan der zich gewonnen en mot series van 6 en 4 sloot de titelhouder daarna snel de partij af. OP HET KANTJE AF In de onderste regionen ontsnapte Jan Sweering, die na vijf partijen tot het schamele gemiddelde van 0.597 was gekomen, ternauwernood aan degradatie. Twee winstpartijen op Doggen en Brosens in resp. 69 en 83 beurten, brachten de Amster- dammer nog op 0.651, dus 0.001 bo ven de degradatiegrens Teegelaar 60 71 8 0.845 Sweering 39 71 7 0-549 Brosens 46 73 4 0.630 Doggen 60 73 6 0.821 Broekhuizen 55 89 7 0.617 Van Oosterhout 60 89 7 0.674 De Ruyter 56 97 4 0.615 Popeyus 60 91 4 0.659 Van Oosterhout 55 70 7 0.785 Popeyus 60 70 7 0.857 De Ruyter 60 57 7 1.052 Broekhuizen 32 57 4 0.561 Brosens 44 68 6 0.647 Teegelaar 60 68 4 0.882 Sweering 60 69 6 0.869 Doggen 46 69 5 0.666 "Sweering 60 83 8 0.722 Brosens 58 83 4 0.698 Teegelaar 60 63 6 0.952 Doggen 44 63 4 0.698 Van Oosterhout 45 68 4 0.661 De Ruyter 60 68 7 0.882 Broekhuizen 45 75 5 0.600 Popeyus 60 75 6 0.800 Evenals in 1960 heeft J. J. Piket de snel-schaaktitel van de Leidse Schaak bond, die hij het vorige jaar aan zijn clubgenoot Etmans moest afstaan, weer op zijn naam gebracht. Dit zal eigenlijk niemand verwonderen, want in de jongste belangrijke „blitztoernooien", zowel binnen als buiten de Sleutelstad, bleek Piket telkens als beste Leidenaar uit de bus te komen. Toch ging dit kampioenschap echt wel met de nodige spanning gepaard, want nadat de nieuwe kampioen de finale-achtkamp met 5 uit 5 fors had ingezet - o.a. met een regelmatige zege over zijn grote concurrent Westra - begon hij tegen het eind wat onzeker te worden. Zijn partij tegen z'n broer Theo, die nog steeds gelijk met hem stond, kon hij slechts door tijdsover- wicht vanuit een verloren stelling winnen en in de laatste ronde verloor hij eindelijk van De Groot (LSG). klas: W. M. Rosdorf (Philidor). Na barage met J. Kijne elk 5 punten. C. Barnhoorn (Katwijk) 4,5, C. J. Verbiest (VTL) 4, G. P. Sluyts (Phi lidor) 3, J. J. A. ter Haar (Phil.) 2,5, F. V. D. Kaay (Phil.) en E. V. D. Zaag (Sassenheim) elk 2. In de derde klasse bleken de deel nemende Voorschotenaren de strijd te beheersen. De titel kwam terecht bij P. Segaar. Eindstand hier P. Se- gaar (Voorsch.) 6, N. Segaar (Voor schoten) en J. Barnhoorn (Sassen heim) elk 5,5, L. G. Batenburg (Leithen) 3,5, G. Bouwmeester (Sassenheim) 2,5, L. G. Kleiweg (Alphen) en P. Langeler (Valken burg) elk 2, A. Kardol (Alphen) 1. Bij ontstentenis van de LSB-voor- zitter reikte het bestuurslid mr. A. Mulder de prijzen \y aaronder de fraaie wisselbokalen in de eerste en tweede klasse uit. SPANNING AAN EIND VAN TOERNOOI Westra bracht Th. Piket inmid dels diens tweede nederlaag toe en kon zich daarmee op de valreep naast Piket scharen. De drie vereis te beslissingspartijen gaven een ui terst spannende strijd te zien, die toch wel verdiend in Pikets voor deel eindigde. De eerste ontmoeting gaf gelijke kansen, tot Westra zien „vercombineerde" en materiaal ver loor. De tweede partij was Piket steeds in het voordeel, doch hij on derschatte kennelijk een geweldige dreiging en kon meteen opgeven. Een derde partij was dus nodig. Piket speelde de opening wat onnauwkeu rig, zodat een zeer kansrijke aanval kon opzetten, die hij met een stuk offer meende te moeten doorvoeren. Piket accepteerde en kon na een lan ge moeizame verdediging zijn ma teriaal voordeel tot winst uitwer ken. Eindstand in deze eerste klasse: kampioen J. J. Piket (Philidor) na beslissing met R. D. Westra (LSG), elk 6 punten, Th. Piket 5, (Philidor), A. Smit (Phil.) en mr. A. de Groot (LSG), elk 3, A. v. d. Berg (Phil.), 2,5, W. Donker (Alphen) 1,5 en P. de Jong (Al phen) 1. In de tweede klasse was het woord aan de jeugd. De veertienjarige J. Kijne (LSG) nam de leiding en pas in de laatste ronde kon de wat meer geroutineerde W. M. Rosdorf zich naast hem voegen in de beslissende partijen bleek Rosdorf de sterkste te zijn en wist daarmee de tweede klas wisselbeker te veroveren. Ove rigens opnieuw een fraai succes voor Kijne. Eindstand in de tweede Nieuw systeem faalde. Het nieuwe systeem met regiona le voorwedstrijden lijkt ons toch geen verbetering ten opzichte van het vroegere systeem. De belangstelling van de buitengemeenten is niet toe genomen, waarmee dit systeem in principe gefaald heeft. De sleutel stadspelers blijken toch wel duide lijk superieur te zijn en, de plaatsen toegekend aan de buitengemeenten, zouden in een toernooi waarschijn lijk door Leidenaren veroverd wor den, gezien het feit, dat deze steeds op de eerste plaatsen eindigen Het feit dat in zone Oost slechts grote belangstelling van de „S. C. Alphen" kwam, is toch wel tekenend voor het tekortschieten van deze nieuwe regeling. Het is te hopen, dat het LSB-bestuur zich danig zal beraden over het volgend kampioenschap. De eindstand luidt als volgt: 1. en kampioen van Nederland De Ruyter (Waalwijk) 12 416 503 7 0.827 2. Popeyus (Zwijndrecht) 10 409 528 7 0.774 3. Teegelaar (Rotterdam) 8 382 466 8 0.819 4. Van Oosterhout (Breda) 8 391 501 7 0.780 5. Broekhuizen (Arnhem) 8 372 549 7 0.677 6. Doggen (Heerlen) 4 348 508 6 0.685 7. Sweering (Amsterdam) 4 352 540 8 0.651 8- Brosens (Breda) 2 357 521 7 0.685 SCHAKEN Interzonale toernooi De uitslagen van de zaterdag gespeel de partijen uit de vijfde ronde van het interzonale schaaktoernooi te Stockholm luiden: Korchnoi (Rusl.)-Petrosjan (Rusl.) af- gebr., dr. Filip (Tsj.-Sl.)-Stein (Rusl.) 1-0, Bolbochan (Arg.)-Olafsson (IJsl.) '/ï-'/ï, Bertok (Z.-Sl.)-Cuellar (Colum bia) 1-0, Uhlmann (O.-Did)-German (Brazilië) afgebr., Teschner (W.-Dld)- Ynafski) (Canada) Vi-'/i, Benkoe (VS)- Schweber (Arg.) afgebr.-, Aaron (India) Gligoric (Z.-Sl.) 0-1, Portisch (Hong.)- Pomar (Sp.) afgebr., Bilek (Hong.)- Fischer (VS) 0-1, Barcza (Hong.)-Bis- guier (VS) Vs-1/*, Gelier (Rusl.) was vrij. De uitslagen van de zesde ronde: Fischer-Barcza rfgebr., Pomar-Bilek 1-0, Gligoric-Portisch '/s-'/s, Schweber- Aaron '/t-'/t, Yanofski-Benkoe 1-0, Ger- man-Teschner */s-'/s, Cuellar-Uhlmann afgebr., Olafsson-Bertok 1-0, Stein-Bol- bochan 1-0, Petrosjan-dr. Filip Vt-Vt. Korchnoi afgebr. Bisguier was vr. Na de zesde ronde luidt de stand als volgt: 1 dr. Filip 5 pnt,. 2 Fischer 4 pnt en 1 afgebr., 3 Bolbochan 4 pnt, 4 Pomar 3'/ï pnt en 1 afgebr., 5 Gligoric 3*/s pnt, 6 Schweber 3 pnt en 1 afgebr., 7 Yanof- ski 3 pnt, 8 Uhlmann 2»/* pnt en 2 afgebr., 9 en 10 Petrosjan en Barcza 2>/t pnt en 1 afgebr. (uit 5), 11 en 12 Benkoe en Portisch 2pnt en 1 afgebr., 13 en 14 Olafsson en Bertok 2>/i pnt, 15 Korchnoi 2 pnt en 2 afgebr., 16 Gelier 2 pnt en 1 afgebr. (uit 5), 17 Cuellar 2 pnt en 1 afgebr., 18 en 19 Stein en Bisguier 2 pnt (uit 5), 20 Teschner 2 pnt, 21 German l1/s pnt en 1 afgebr., 22 Bilek l»/« pnt (uit 5), 23 Aaron V» pnt. EUROPESE TITEL De Ruyter zal nu in de eerste helft van maart in Kaatsheuvel gaan pro beren om de Europese titel op zijn naam te brengen. Mocht er eventu eel dan voor ons land een tweede plaats beschikbaar komen, dan zal die niet worden ingenomen door Cees van Oosterhout of Jan Broek huizen. Het tweetal, dat met De Ruy ter als grootste kanshebbers 't week einde was ingegaan, maar door de robuuste Herman Popeyus. De oud kampioen had door nederlagen te gen Brosens en Doggen op de eerste twee dagen zijn kansen op de titel vrijwel verspeeld Maar die moge lijke tweede plaats in Kaatsheuvel was voor Popeyus een nieuw en bij zonder aantrekkelijk doel. Zaterdag begon hij aan zijn opmars, versloeg eerst Hennie de Ruyter en vervol gens Cees v. Oosterhout en tenslotte ook zondagmiddag nog Broekhuizen. En ziedoor de nederlaag van v. Oosterhout kwam Popeyus op de tweede plaats. D. Zoet kampioen 2e klasse libre van Bollenstreek De Sassenheimer D. Zoet is zondag in zijn eigen clublokaal „Piet G(js" in Noordwijkerhout kampioen geworden van de tweede klasse libre van het dis trict De Bollenstreek van de K.NBB. Het behalen van dit kampioenschap is echter niet zonder slag of stoot gegaan. Van begin tot einde is de -spanning niet uit de biljartzaal weggeweest en hebben talloze liefhebbers met ingehou den adem zitten kijken naar de presta ties van de acht biljarters, die allen zeer sterk speelden. Dat openbaarde zich in het totaal gemiddelde van Zoet, die te vens promoveerde naar de eerste klasse. Dit is ook reeds het geval met de Noord- wijker G. Hof, die in de voorronden pro moveerde. De laatste tegenstander van Zoet, de Hillegommer Van Lierop, die slechts 'n fractie van de promotiegrens afbleef, zal nu het district vertegenwoordigen bij de gewestelijke kampioenschappen. De einduitslag luidt: D. Zoet 1002 210 30 4.77 11 (Piet Gijs) W. v. Lierop 1026 231 26 4.44 10 (De Turk) Th. van Tol 888 215 44 4.13 8 (De Turk) Th. Stol 823 214 32 3.84 8 (Centraal) C. Zwetsloot 1009 241 29 4.22 7 (Amicitia) N. Turkenburg 927 232 28 3.99 6 (De Turk) P. Vermolen 709 209 26 3.39 0 (Luto) SCHAKEN LANGEWEG VERLOOR Zaterdag is in Malaga het jaar lijkse internationale schaaktoernooi voortgezet inet de partijen van de ne gende ronde De Nederlandse verte genwoordiger Langeweg verloor van de Zuidslavische jeugd-wereldkam pioen Parma. De Spanjaard Perez en de Hongaar Szabo hebben de leiding met elk 61/® pnt. Langeweg deelt me' Gere- ber (Isr.) en Scafarelli (It.) met 4 punten de zevende plaats. AUTOMOBILISME STIRLING MOSS WON IN SYDNEY De Engelse coureur Stirling Moss heeft zaterdag op het Warwickfarm race circuit by Sydney een race over 100 mijl gewonnen. Moss reed de af stand met een gemiddelde snelheid van 132 kilometer pei uur. De Nieuw- zeelander Bruce Mac Laren, die even als Moss met een Lotuscooper Cli max reed, bezette de tweede plaats. De snelste ronde (ongeveer 4 kilo meter) kwam op naam van Bruce Mc. Laren in 1 min 37,5 sec.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10