Buig VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA i Lid uit de raad van Delft verwijderd Hammenpoort voorlopig niet verplaatst De Delftse gemeenteraad heeft gis teravond met 21 tegen 12 stemmen het amendement van de KVP-er Van Roermund aangenomen om de Tech nische Hogeschool te vragen de per celen, die onder andere de Ham menpoort en de Hammenwoning om vatten buiten het uitbreidingsplan te houden. Hiermede is de dreiging, die door de uitbreidingsplannen van de T. H., boven deze historische gebouwtjes hing weggenomen. B. en w. hadden eerder al voorgesteld de Hammen- poort te verplaatsen en de Hammen- woning af te breken. Hoewel al een van curatoren van de hogeschool was ontvangen, waarin een waardige oplossing werd toegezegd, vond de raad het veili ger dit amendement aan te nemen. In deze vergadering is de heer L. J. van der Krogt zitting hebbend voor de Partij van Woningzoekenden, uit de zaal verwijderd, omdat hij vier maal achtereen bij onbelangrijke voorstellen om hoofdelijke stem ming had gevraagd. Hij had al in acht brieven aan het college van b. en w. geschreven, dat hij, door steeds hoofdelijke stemming aan te vragen, de vergadering met vier tot vijf uur zou verlengen. De raad was mèt de voorzitter, burgemeester De Loor, van mening dat hier sprake was van obstructie. Vergeefse reddingspoging Een 24-jarige Nederlandse zeeman van de „Boezemsingel" uit Rotterdam, wiens naam wordt opgegeven als Sake Schringa, ligt in een ernstige toestand in een ziekenhuis in Shan non (Ierland) na een vergeefse po ging om een 26-jarige Ierse vrouw, die tussen het schip en de kade in het water was gevallen, te redden. De zeeman sprong haar onmiddel lijk na, maar raakte zowel het schip als de kademuur. Hij slaagde erin een touw om de vrouw te bevesti gen, maar deze bleek later dood te zijn. PROTEST TEGEN DATUM VAN VERKIEZINGEN Het Nederlandse Genootschap van Hoofdredacteuren heeft er in een telegram aan minister Toxopeus op aangedrongen de datum voor de raadsverkiezingen alsnog te wijzigen. Als datum is vastgesteld woensdag 30 mei, de dag voor Hemelvaarts dag. Gezien de praktische onmoge lijkheid om op Hemelvaartsdag krant ten te laten verschijnen, achten de hoofdredacteuren zich ernstig in hun taak belemmerd. Vluchige media als radio en tele visie kunnen die taak slechts zeer ten dele vervullen, zo zeggen zij in het telegram. Bij het neerlaten van een 1500 kg. zware centrale verwarmingsketel in de kelder van een flatgebouw aan de Courbetstraat in Amsterdam, is gisterochtend dit gevaarte gaan kan telen, waardoor de 45-jarige verwar mingsmonteur J. Senger uit Leeu warden, met zijn hoofd tussen de ke tel en de wand bekneld raakte. Met verwondingen die ernstig voor zijn leven deden vrezen is het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Man door stroom gedood De 50-jarige employé A. P. van der Haar uit Utrecht is woensdagmiddag dodelijk getroffen door de elektrische stroom. De man zat in een Utrechtse schoenenzaak met zijn voeten in een bak water om deze te laten verzor gen, Toen de pedicure, die de man behandelde, haar hoofd stootte tegen een lamp, wilde de employé de slin gerende lamp tot stilstand brengen. De kap van de lamp stond echter onder stroom, ten gevolge waarvan de man dodelijk werd getroffen. Foss (C A) neemt Dijckhoff-zaak over Personeel (20 man) in Utrecht ontslagen In Utrecht, Rotterdam en Den Haag zullen de kledingzaken Dijckhoff gaan verdwijnen. In het Utrechtse fi liaal zal zich een dochteronderneming van C A, Voss's Modemagazijnen, vestigen. Het 20 man tellend perso neel, is met behoud van pensioen aanspraken en met een termijn van zes maanden, ontslag aangezegd, al dus meldt „De Volkskrant". Voss heeft de zaak in Utrecht niet gekocht, maar gehuurd. Vermoedelijk is Dijckhoff gekocht door een der be leggingsmaatschappijen van Bren- ninkmeijer C A zou nog meer uitbreidings plannen op het programma hebben staan. De onderneming heeft teza men met de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann in Den Haag de Stichting Regionaal Winkelcentrum Leidschen- dam opgericht, in samenwerking met het gemeentebestuur van Leidschen- dam is een groot modern winkelcen trum opgezet. Hierover hebben wij reeds eerder bericht. NOORDWIJK Veertig jaar politie-ambtenaresse Kon. onderscheiding voor mej. J. v. d. Deijl Gisteren herdacht mej. J. van der Deijl het heuglijke feit, dat zij voor veertig jaar in dienst trad bij de po- lietie-administratie van Noordwijk. In de feestelijk versierde raadszaal had gistermiddag 'n huldiging plaats van de jubilaresse, waarbij tegen woordig waren burgemeester G. F. W. van Berckel, hoofdinspekteur van politie A. N. Merkelbach, inspekteur van politie P. Verhoef, de hoofden van dienst van het sekretarie, ge meentebedrijven, gemeentewerken, het bijna volledige plaatselijk politie korps, meerdere oud-collega's en af gevaardigden van politiekorpsen uit de omgeving. Uit deze grote belang stelling bleek overduidelijk de sym pathie, die de jubilaresse in deze ja ren, zowel in de gemeente als daar buiten heeft verworven. Burgemeester Van Berckel noem de het een voorrecht nu eens een dame te mogen toespreken, die zich gedurende veertig jaar bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeente Noordwijk en in het bijzonder voor het politiewezen. Spr. zag in deze jubilaresse een typisch voorbeeld van de emancipatie van de vrouw. In de tijd dat mej. v.d. Deijl bij de politie tewerk werd gesteld was dit nog niet gebruikelijk en bij dit jubileum sprak de burgemeester zijn lof uit, dat zij als vrouw en da me zich in het grote gezelschap van mannen, zich niet alleen heeft weten te handhaven, maar ook een persoon lijk karakter in het politiekorps heeft weten te leggen. Op zich is dit reeds een grote verdienste, maar nu de politie-administratie steeds grotere eisen gaat stellen en een voornaam onderdeel is van het politiekorps hebben wij respekt voor de trouwe WASSENAAR RODE KRUIS NAM NIEUW (TIJDELIJK) GEBOUW IN GEBRUIK De afd. Wassenaar van het Neder- landsche Roode Kruis beschikte tot voor kort over een oefenlokaal in een particuliere woning in de Van Zuylen van Nijeveltstraat en over een kantoor aan de achterzijde van het gebouw der Boerenleenbank aan aan de Lange Kerkdam. Zowel het oefenlokaal als het kantoorlokaal wa ren niet langer beschikbaar en dus moest worden omgezien naar een an dere huisvesting. Deze werd voor lopig gevonden in het pand Plein 10, het eerste huis naast de Dorpskerk. Na overleg met de gemeente, die eigenaresse is van dit pand en met de huurder kwam de gehele bene denverdieping voor het Rode Kruis beschikbaar: een suite als oefen lokaal voor de EHBO- en andere les sen, een kabinet als kantoortje voor het sekretariaat, en een keuken. Woensdagavond is deze nieuwe huis vesting in gebruik genomen met een samenkomst van het bestuur der af deling en de leden van de plaatse lijke Rode Kruiskolonne. Oranjebal in Verenigingsgebouw. - De Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" heeft woens dagavond ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix in 't Verenigingsgebouw een Oranjebal georganiseerd. Het aantal danslusti- ge belangstellenden was minder groot dan in voorgaande jaren; wel licht heeft de mogelijkheid tot schaatsenrijden dit initiatief van de Oranjevereniging concurrentie aan gedaan. Het dansorkest „The Tornado's", bestaande uit 9 man zorgde voor de dansmuziek. Dit orkest van de r.k. Jongeren, dat geleid wordt door Ma- rius de Smit, beschikt over een in drukwekkend repertoire, waarin zelfs de twist niet ontbreekt. Sekretaris B. J. Vogels sprak het openingswoord en leidde de avond. OVERDRACHT COMMANDO OP VALKENBURG Tijdens een korte plechtigheid in het marinevliegkamp „Valkenburg" heeft kapitein ter zee-vlieger B. Sjerp vanmorgen het commando overge dragen aan kapitein ter zee-vlieger G. F. Venema. De nieuwe comman dant heeft onder meer bekendheid verworven als technisch leider van de wetenschappelijke expeditie naar de Baliem-vallei in Nederlands Nieuw-Guinea in 1958. Kolonel Sjerp wordt thans belast met de functie van commandant van de Marineluchtvaartdienst Nederland, welk commando hij reeds tijdelijk waarnam. plichtsvervulling die steeds punktu- eel en precies is geweest, waarbij bescheidenheid uw karakter was, al dus spreker. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Gaarne bracht de burgemeester bij deze huldiging de verdiensten van de jubilaresse naar voren en met grote vreugde kon hij mededelen, dat het H M. de Koningin heeft be haagd mej. Van der Deijl toe te ken nen de zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Hoofdinspekteur Van Merkelbach bracht naar voren dat men 15 jaar geleden geen kans had gekregen om deze belangrijke functionaris in het politiekorps op de voorgrond te kun nen stellen en vond het bijzonder prettig dit nu wel te kunnen doen en dank te brengen voor het vele en belangrijke werk dat de jubilaresse voor het korps heeft verricht. Dat uw werk geapprecieerd wordt blijkt wel uit de onderscheiding en grote belangstelling bij dit jubilêum. Na mens het korps bood hij een gouden armbandhorloge aan. Nadat de he ren Barendse namens de Noordwijk- se Politie Sportver. en de heer Tim- mers namens de Chr. Bond van Po- litie-ambtenaren bloemen hadden aangeboden bracht de jubilaresse, diep onder de indruk dank aan allen voor deze huldiging, waarna de aan wezigen de gelegenheid kregen haar de hand te drukken. Na een verkeersongeluk is in de Lutherse diakonesseninrichting te Amsterdam overleden de 56-jarige heer J. P. Boon, die op 22 januari j.l. ernstig gewond werd opgenomen na dat hij op de Stadionweg met zijn auto tegen een verkeerszuil was ge botst en enige malen over de kop was Ambtenaren van het stadhuis van Tokio hebben donderdag bekend gemaakt, dat Tokio die dag het getal van tien miljoen inwoners heeft be reikt. Wanneer dit precies gebeurd is en door welke geboorte, is niet be kend. Eén van de ambtenaren zei: „Daar zouden we een stopwatch voor nodig hebben. De bevolking stijgt met vijfhonderd zielen per dag!" De onbekende van wie reeds dezer dagen werd gemeld dat hij in het Noordbeierse dorp Langenbach verschillende behoeftige gezinnen met geldgaven had verblijd, gaat nog steeds weldoende rond. De „sprook jesoom" is het onderwerp van het ge sprek van de dag in vele kleine plaatsjes daar in de buurt. Hij zou tegen de begiftigden gezegd hebben dat hij in goede doen verkeerde en graag behoeftigen wilde helpen. De spionerende aar Onder-luitenant Milusc Solakov, piloot van de Bulgaarse Mig-straal- jager, die op 20 januari bij een Navo- basis te Bari is neergekomen, is don derdag officieel van spionage be schuldigd. Volgens de politie is de beschul diging gegrond up artikel 257 van het Italiaanse strafrecht. In dit ar tikel is een minimumstraf van 15 jaar gevangenisstraf vastgesteld voor het verkrijgen van gegevens voor militaire of politieke spionage, die in het belang van de staat geheim dienen te blijven. Dit zelfde arikel schrijft levenslange gevangenisstraf voor als het misdrijf de verdedigings voorbereidingen, -paraatheid of mi litaire operaties in gevaar gebracht heeft. Broer Robert maakt wereldreis Robert Kennedy, minister van Jus titie van de V.S. ei broer van de Amerikaanse president is donder dag ui* Washington vertrokken voor een wereldreis. Hij zal bezoeken brengen aan Ja pan, Indonesië, Perzie, Italië, W.- Berlijn, W.-Duitsland en Nederland. Hij werd op het vliegveld uitge leide gedaan door president Kenne dy. Robert Kennedy, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal na een bezoek aan West-Duitsland, op 25 februari naar Den Haag reizen. De Kennedys zullen twee dagen in ons land verblijven. en handen ruw? PUROL „Maatschappelijk werk" subsidieert huishoudelijke en gezinsvoorlichting Minister dr. M. Klompé heeft in de Staatscourant de nieuwe „Rijkssub- ■LI' W; sidie- en rijksbijdrageregeling huis- H houdelijke en gezins voor lichting MwjkMMMSigpB i 1962" laten opnemen. Hieruit volgt, ISSuES dat de subsidiëring van de huishou- 3 delijke en gezinsvoorlichting met in- gang van 1 januari niet meer door y 'J6** **et ministerie van O.K. en W. wor- den geregeld maar door het ministe- - M m rie van maatschappelijk werk. - "v' De regeling voorziet in een rijks- lil li''I uMi'll subsidie van 100 procent in de kos ten van namens de minister benoemd Kort na hun aankomst In het paleis op de Dam, aan het begin van hun personeel en van 70 procent in de vierdaagse bezoek aan Amsterdam, vertrokken Koningin Juliana en Prins overige kosten van de nieuwe stich- Bernhard naar het havengebouw waar o.m. een koud buffet zou worden ting Nationale Federatie voor Huis- gebruikt. De foto toont het koninklijk paar bij het verlaten van het paleis, houdelijke en Gezinsvoorlichting. De federatie zal zich bezighouden met studie, documentatie, methode ontwikkeling en kadervorming. Het plaatselijke voorlichtingswerk wordt verricht door stichtingen die bij de federatie zijn aangesloten. Voor sub sidie komen instellingen in aanmer king, die voldoende in het plaatse- Gecentraliseerde waterbeheersing in Midden-Zuid-Holland gaat door In de herfst van 1961 vermeldden zoals voorheen, zijn gebaseerd op het lijk stichtingsbestuur zijn vertegen wij, dat de concentratiegedachte op peil in de sloten en de poldertochten, woordigd en die in samenwerkoing velerlei gebied veld wint en in dit doch op de grondwaterstand in de met andere plaatselijke organisaties de voorlichting ter hand nemen. Tiende toernee studentenorkest bracht 25 mille op verband werd tevens gedacht aan de bodem, concentratie van waterschappen (pol ders) in het gebied Midden-Zuid- Nu het plan bij alle betrokken pol- Holland. De Ned. Heide Maatschappij (enkele kleine polders, o.a. de en de Cultuurtechnische dienst heb ben daartoe een ontwerpplan, om- Simon Jansepoider in Hazerswoude zijn in de grotere polders begrepen) vattende rond 4500 hectare, aan de me' grote instemming is aanvar.rd, betrokken polderbesturen voorgelegd ^an .WOI^®n. overgegaan tot een na- ter oriëntering en de ingelanden dier °er in details uitgewerkt plan, een polders in ruime mate voorgelicht. ^a* uiteraard het gehele jaar Het malingswerk in het onderwer- pelijke gebied zou namelük kunnen worden geconcentreerd door de stich ting van een overkoepelingsorgani satie van waterschappen in Midden- 1962 nog wel in beslag zal nemen. De 25 wonderlijke slotakkoorden, Er komen 2 gemalen, waarvan het die de g4 musici van het Nederlands ene is gedacht aan de Gouwe onder Studentenorkest na afloop van het •naDDen m ivnaaen- Wad^ïv.ee„1„?n, een °PPei7lakte gisteravond in het Amsterdams con- Zuid-Holland en do6r het verkrijgen J'3" 3 en het^dere e^naal™fn f-ertS?!x>u,w geSeven slotconcert van van deze technische bemalingseen- !f" 1? wnt Jl A= hun tl0nde tournee- ult hu" mstru" v,pifi uitpraard mpt hpt volkomen omgeving van de Noord-Aa, ter menten te voorschijn toverden, wa- uiteraard met het volkomen hoQgte v£m faet voormalige Benthui- ren elk duizend gulden waard. Deze zer Verlaat, dat enkele jaren gele- 25.000 gulden heeft het Nederlands den is afgedamd. Dit gebied omvat studentenorkest tijdens de 14 sinds voor de bemaling eveneens rond 2300 j 7 januari jl. gegeven concerten bij hectare. De kosten worden voorlopig elkaar gespeeld. Het Nederlands geraamd op rond vier en een half studenten Sanatorium in Laren Daarbij werd gesteld, dat thans t miljoen gulden en met de uitvoering en bet Universitair Asyl Fonds kroos- en veegwerk moet worden zullen enkele jaren gemoeid zijn. De zuHen de baten van deze, volgens verricht door een werkkracht, die Cultuurtechnische dienst wil 60% het bestuur van het NSO, bijzonder heid uiteraard met het volkomen behoud van des polders eigen zelf standig- en onafhankelijkheid zou een technisch doelmatiger en effi ciënter beheer kunnen worden ver kregen. veelal niet of zeer moeilijk is te krij gen en die met krooshaak en zeis terende 1.800.000 door de ingelan moet werken. In combinatie kan dit den 0p tafel moet worden gebracht, werk worden verricht door aan te middels een 25-jarige 414%-annuï- subsidie verlenen, terwijl de_ reste- succesvolle tournee binnenkort ver- delen. Na afloop van het galaconcert wer- a den talrijke bloemstukken aangedra- kopen veeg- en maaiboten. De polder- teit, hetgeen 25 jaar lang zal neer- gen en werden dirigent en orkestle- lasten zullen vanzelfsprekend eni- komen op rond f 25,per hectare den op hartelijke wijze gehuldigd germate stijgen, doch relatief zal per jaar De totale polderlasten, die door prof. dr. J. Heeringa namens men beter^af zijn ^dan^thans, nu men thans variëren van f25.tot 35. ^et studenten-sanatorium en prof. zullen na uitvoering kunnen wor- den gesteld op f 36.tot f 45. overal zelf voor heeft zorg te dra gen. Ook een belangrijke verlaging van het polderpeil, dat meer aan de juis- te toestand wordt aangepast, wordt siujt van grote betekenis geacht, omdat toekomst wordt°geacht. de onderbemalingen niet meer nodig zullen zijn. Dat het plan bij de ingelanden met grote belangstelling is ontvangen, moge blijken uit de ruime meerder heid, waarmede het ontwerpplan werd aanvaard. De Palensteynsche- polder (op grondgebied van Zoeter- meer) opende de rij en nam 't plan aan met 75% der stemmen; De Ha- zerswoudse Droogmakerij kwam tot een percentage van 82 (grondgebied de gemeenten Benthuizen en Ha- Van der Ven namens het Universi tair Asylfonds. Namens béide instel- Midden-Zuid-Holland is zich ervan lingen werd het orkest een dirigeer- bewust, dat het thans genomen be- stoel aangeboden voor Jan Brussen, zeer groot belang voor de die het NSO tijdens negen tournees heeft gedirigeerd. Nachtvergadering van Eindhovense raad Makelaar verkocht grond aan zijn moeder in plaats van aan gemeente Tijdens de in de nacht van maan- voordelig mogelijke manier grond dag op dinsdag gehouden geheime voor Eindhoven te kopen. Nu zou hij vergadering van de Eindhovense ge- een grote lap grond, inclusief een zerswoude), de Kleine Droogmakerij meenteraad is een kwestie aan de boerderij, voor een appel en een ei verkreeg 100%, de Benthuizerpolder Qr(je gekomen, die in Eindhoven nog- hebben kunnen kopen, maar in plaats j i,.~j TSon+hm. waj- st0f zal doen opwaaien. J De Eindhovense makelaar v. d M. zou opdracht hebben gehad, (grondgebied de gemeenten Benthui zen, Zoetermeer, Zoeterwoude, Ha zerswoude, Moerkapelle en Bleis- wijk) aanvaardde het plan met 67% der stemmen en de polders Achterof en De Putte (Waddinxveen en Bos koop) sloten de rij jongstleden dins dag met aanvaarding met een per centage vóór van ruim 90. De moderne bemaling zal niet meer STANDBEELD VOOR JAN VAN SCOREL. Mond- en klauwzeer in Rietveld Oostelijk Zuid-Holland besmet gebied Naast het oude raadhuis van wegens het uitbreken van mond- Schoorl zal een standbeeld verrij- en j<iauWzeer op een bedrijf in Riet zen van een van Schoorls bekendste yeId b-. Woerden beeft de veeartse zonen: de schilder Jan van ScoreJ njikundige dienst een dee! van het (14951562). De Amsterdamse oosjen van de provincie Zuid-Holland beelhouwer Hildo Krop heeft hier- jjesmet gebied moeten verklaren. van deze grond aan de gemeente Eindhoven aan te bieden, heeft hij zo deze goedkope grond aan zijn moe der verkocht, die later op haar beurt de grond tegen een veel en veel ho gere, zij h?t toch nog redelijke prijs aan de gemeente Eindhoven zal ver kort n. De makelaar heeft op deze wijze het vertrouwen van ce gemeente ge schonden, die dezelfde grond even eens voor een zacht prijsje in eigen dom bad kunnen krijgen, als de be trokken makelaar zich aan zijn op dracht had gehouden. De affaire zal op de volgende raadsvergadering in openbare behan deling worden genomen. voor reeds een ontwerp gemaak? Het beeld krijgt een hoogte van 1.50 me ter. Krop wil het op een 1.30 m. ho ge zuil plaatsen. De kosten, 15.000 gulden, zullen worden gedragen door het rijk, de provincie, burgerij ]and "omvat" het °deêl ten en particuliere instanties. Van Scorel schilderde voorname lijk religieuze voorstellingen, por- In dit deel is dus de beperkte ont heffingsprocedure van het vervoers- verbod van varkens van krachl ge worden. Het besmette gebied in Zuid-Hol- noorden, Het vliegdekschip „Karei Door man" de jagers „Limburg" en „Gro ningen" en de onderzeeboot „Zee leeuw" tezamen vormend smaldeel V zullen vandaag in Port of Spain op Trinidad aankomen voor een drie- bezoek, zo bericht AFP. De resp. ten oosten van de lijn begin- schepen zijn op een drie maanden du- nende op de Utrechtse grens langs rende oefenreis naar het Caraibische o_„, de Hollandsche IJssel tot Gouda en gebied. De onderzeeboot „Dolfijn" tretten en romantische landschap- vandaar langs Gouwe en Aar tot de moet zich dezer dagen bij de andere grens met Noord-Holland. schepen voegen. (Snel) vertrek uit het Paleis RIJNBOOTREIS VOOR INVALIDEN Teneinde bepaalde vakantiemoge lijkheden ook buiten onze landsgren zen voor lichamelijk gehandicapten te scheppen, zal door het landelijk bureau van de Ned. Kath. Invaliden- bond „St. Liduina" een geheel nieu we proef worden ondernomen. Van 24 april t.m. 3 mei zal met een speciaal voor dit doel geschikte boot een Rijnbootreis worden uitgevoerd. De boot, Alida, waarmee men zal reizen, wordt op het ogenblik nog afgebouwd en zal een ruime gele genheid bieden voor 80 passagiers. Bij de keuze wordt in 't bijzonder gedacht aan de leeftijdsgroep tussen 18 en 40 jaar. Vertrekpunt Arnhem, zal men via Keulen en Düsseldorf, aan welke bei de steden een bezoek zal worden ge bracht. Zowel op de heen. als op de terugreis zullen verschillende aange paste tochten worden ondernomen. Het geheel staat onder leiding van een vaste staf medewerkers van het landelijk bureau „St. Liduina".

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4