S)e CclcbcSoiiAcmt INDONESISCHE KRIJGSGEVANGENEN WORDEN VRIJGELATEN Door bemiddeling van Oe Thant legemoetkomend gebaar van JMederland Japanse vliegvelden te laten landen. Tien doden, twee vermisten bij seheepsdrama bij Texel Elf oktober begint concilie De lente kondigt zich aan in sneeuw en ijs De OAS terreur in Frankrijk Angst voor maandag 110 SOLDATEN VIA HONOLULU NAAR BÏAK VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15541 Directeur: J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Is Soekarno vatbaar voor een vriendelijk gebaar? Telel. 2 0 9 3 5. Eed. 20015, 25594 - Advert. 2082 6 Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn f 0,59 p. w„ f 2,55 p. mod., f 7,50 p. kW., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 om KLM-vIiegtuigen mi np .1 11 AT 11 1 se militairen voor Nieuw-Guinea, op O O De Japanse regering wil niet ge- dan in de richting van Canada en de Verenigde Staten. De route zou dan kunnen lopen via Anchorage (Alas ka) en b.v. Honoloeloe en Wake. NEDERLANDSE VLAG VERBRAND Ongeveer 80 studenten in Rangoon zijn donderdag het gebied van de Nederlandse ambassade binnenge- i KLM-vliegtuigen met Nederland- drongen, waar zij de Nederlandse se militairen voor Nieuw-Guinea, op v\ag neerhaalden en verbrandden -nse vliegvelden te laten landen. protest tegen het Nederlandse Japanse regering wil niet ge- standpunt inzake West-Guinea, mengd worden in het geschil tussen j)e studenten marcheerden op naar De Nederlandse premier De Quay heeft de waarnemend sekretaris-generaal Nederland en Indonesië. De Japanse de ambassade. Twee gingen het ge- der Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten, dat de Nederlandse regering autoriteiten hebben in september '60 bouw binnen en overhandigden een bereid is, de Indonesiërs, die na het treffen tussen Nederlandse en Indo- een zelfde houding aangenomen, toen protestnota, waarin steun aan Indo nesische oorlogsschepen bij de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn gevangen- zij een voorgenomen bezoek van de nesië werd uitgesproken, genomen, vrij te laten. ;,Kajel Doorman" aan Japan annu- terugkeer haalde een stu- De Nederlandse regering is bereid de gevangenen vrij te laten „door be- leerden naar aanleiding van de op- overhandigde middeling van de organisatie van de Verenigde Naties, in de hoop dat dit schudding, die dit plan in Indonesië deze aan de anderen Deze maakten vrijwillig gebaar kan bijdragen tot vermindering van de huidige spanning nad verwekt. een vuurtie en verbrandden de vlag en tot verbetering van het klimaat voor onderhandelingen tussen de par- ve^ee^woord0 ïl inlaten roepend „vertrek uit West-Irian". tijen onder uw auspiciën." aaarover een woora wu losiaxen Maandag j.l. heeft Oe Thant een beroep gedaan op Nederland de gevange- kan het, gezien de mogelykheden, Daarna begaven de studenten zich nen vrij te laten en hen naar Indonesië te laten terugkeren „bij wijze van baast niet anders dan dat de route, naar de Indonesische ambassade waar menslievend gebaar dat zou kunnen bijdragen tot vermindering van alle KLM thans voor een charter- zy leuzen riepen over steun aan In spanningen." vlucht naar Nederlands Nieuw-Gui- donesie. De Indonesische ambassa- Oe Thant verklaarde, dat hij voornemens is, een vertegenwoordiger van An onderzoek beeft, wel over deur, Soeska, kwam naar buiten om de Ver. Naties naar Westelijk Nieuw-Guinea te zenden, die daar besprekin- het Noordpoolgebied zal gaan, doch hen te bedanken, gen zal voeren over wederzijdse bevredigende regelingen inzake de re- 1 patriëring van de krijgsgevangenen en de Indonesiërs moet begeleiden wanneer zij naar Indonesië terugkeren. Duitse kustvaarder „Berta Kienass" vergaan Omstreeks half twaalf gistermorgen meldde het Finse schip ia c ve4M „Finlandia" in de Noordzee ter hoogte van de noordkant van Texel zenden, die de krijgsgevangenen zal zencjen van een Nederlands bataljon twee lichamen in rode reddingsvesten te zien drijven. Een half uur ™e™wcd"VzijfcPerebcv?ediSendeV°ege" naar Niuew Guinea' later trof het iets noordelijker een lege reddingsboot aan met de lingen voor hun repatriëring en die HET LANDINGSVERBOD naam „Berta Kienass" erop. hen ook zal begeleiden bij hun te- N jAPAN De 496 ton metende kustvaarder „Berta Kienass" van de rederij rugkeer naar Indonesië. Reinhold Kienass te Rendsburg-Büdelsdorfhad woensdag de ha- Er zullen instructies worden ge- Een woordvoerder van het Japan- ven van IJmuiden verlaten. Sindsdien werd van het schip niets taïrurd autorheiten^in Nederlands ^efttevcsUgTdal"meer vernomen, ook geen noodsein De twee lichamen die de Nieuw-Guinea om uw vertegenwoor- Tokio toestemming heeft geweigerd „Finlandia borg, vertoonden zware kwetsuren, die zouden kun- Vreesachtige houding van Tokio RODE KRUIS FUNCTIONARIS tot bemiddeling tot regeling van het geschil over Westelijk Nieuw Guinea. In antwoord op het broep van Oe Dit besluit zou genomen zijn na Thant verklaarde premier De Quay: een bericht over het zenden van het „Ik heb met instemming kennis ge- 17e Nederlandse bataljon naar Nieuw nomen van uw voorstel om een ver- Guinea. tegenwoordiger van de Ver. Naties Naar het ANP van bevoegde zijde naar Nederlands Nieuw-Gumea te verneemt, is er geen sprake van het diger alle medewerking te verlenen. Onze permanente afgevaardigde in New York heeft opdracht gekregen de leden van uw staf bij te staan in het treffen van de noodzakelijkste regelingen". Van de zijde van de Ver. Naties werd vernomen, dat de president van het internationale comité van het Rode Kruis, Leopold Boissier Oe Thant donderdag telegrafisch heeft meegedeeld, dat hij een rode-kruis- functionaris zou aanwijzen die na mens de secretaris-generaal de re patriëring van de krijgsgevangenen nen doen vermoeden, dat zich een hevige explosie aan boord van het schip heeft voorgedaan, of dat het op een mijh is gelopen. Noord was de wind! Guur en koud kwam hij over de besneeuwde bollenvelden aanwaaien en wie buiten niets te maken had, haastte zich naar de kachel. Even ten zuiden van de dorpskom van Lisse keken tientallen automobilisten plotseling verbaasd op. Want daar stonden twee dames, zomaar in hun truitje langs de weg alsof het mei inplaats van februari was en boden slingers narcissenbloemen te koop aan. Hoewel bij enkelen kennelijk twijfel ontstond, of het nu heus levende bloemen waren, stopten al gauw de eerste wagens en werden „zaken" gedaan. Jawel: de eerste narcissenslingers werden gisteren op 1 fe bruari in de bollenstreek verkocht. De dames, die de narcissenslingers verkochten waren: mevr. Koster- Bij lo, (haar vader is een algemeen bekend ambtenaar van de Plan- tenziektenkundige Dienst in Hillegom) en mej. Driesen, beiden werk zaam op het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. En u raadt het nu wel: ook de narcissenbloemen werden door het labora torium geleverd. Drs. Slootweg had namelijk voor een proef de nodige narcissen in bloei getrokken. Men vond dat het zonde was om de bollen te laten uitbloeien en ze dan in de vuilnisbak te deponeren. Daarom werd besloten de „gekopte" bloemen aan slingers te rijgen en die de voorbij rijdende automobilisten aan te bieden. Een sympathieke geste van het laboratorium, die op deze wijze reeds een voorproefje van de lente gaf. Zij het dan omlijst door sneeuw ijs. De melding van de „Finlandia" schepen „George Russ" (3), „Dort- ontketende een reddingsactie, die mund" (4), en „Fresenburg" (4). In naar mate de tijd versreek grotere hoeverre verschillende schepen over vormen aannam. Tegen half drie in dezelfde lijken berichten hebben ge- de middag waren twee mijnenve- geven, viel echter nog moeilijk uit gers, de „Aalsmeer" en de „Naar- te maken. Het aantal bemannings den", de reddingboot „Carlot" uit leden, dat de „Berta Kienass" aan Terschelling en verscheidene andere boord had, was eveneens onduidelijk, schepen op de plek aanwezig waar- Radio Scheveningen noemde het ge- van men vermoedt dat er zich een tal 14 en het Duitse persbureau DPA FaUiwm6 vau ijs^scvaiigci.cn vreselijk drama heeft afgespeeld, meldt, dat het schip zeven beman- zal verzorgen. Oe Thant had woens- gesteld als datum van opening Aan de speurjacht nam ook een ningsleden moet hebben, dag Boissier telegrafisch het voorstel Van het aangekondigde Oecume- S2F Grumann Tracker vliegtuig van Zeker is, dat het Finse schip, de gedaan, een Rode-Kruisfunctionaris «t«uigenoxiuigue wecume de basis Valkenburg deeL „Finlandia", twee lichamen heeft ter plaatse regelingen te laten tref- nische Concilie, aldus staat in geborgen en dat de reddingboot fen voor het vervoer en de repatrië- een vandaag gepubliceerd Motu Doden geborgen „Prins Hendrik" uit Den Helder vijf ring. In de loop van de middag meldden lijken aan boord heeft genomen, nl. Een woordvoerder van het minis- proprio van iraus Johannes de verschillende schepen lichamen te van vier mannen en één kind. De terie van buitenlandse zaken in Den 23ste. zien drijven, onder meer de Duitse „Fresenburg" borg een dode. De Duitse kustvaarder „Magda Wegener" De elfde oktober is vast- Haag noemde het Nederlandse gebaar om de Indonesische krijgsgevangenen vrij te laten „wederom een voorbeeld van de wijze waarop Nederland op alle manieren probeert om te gera ken tot een vreedzame oplossing van het conflict om Nieuw-Guinea". INDONESISCHE STUGHEID Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de Indonesische regering aan de waarnemend secretaris-gene raal der Ver. Naties Oe Thant heeft verzocht af te zien van elke poging BOTER AAN DE GALG DE TEGEMOETKOMING, welke Nederland betoont door de Indo nesische krijgsgevangenen vrij te la ten, mag dan 'n goede indruk maken in de Westerse wereld, voor wat In donesië betreft zal het wel boter aan de galg gesmeerd zijn. Men wan trouwt daar nu eenmaal alles wat van Nederlandse zijde gedaan wordt. Ook de steun, welke Nederland verleent aan de bemiddelings- 0 pogingen van de waarnemend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant wordt ver keerd uitgelegd. Kranten in Djakarta noemden he den „regeringskringen" als de bron van een bericht, volgens hetwelk Indonesië wellicht binnenkort geen medewerking meer zal verlenen aan de pogingen van Oe Thant om tussen Indonesië en Nederland een contact tot stand te brengen. Volgens deze kranten zou de Indonesische regering hebben vernomen, dat de Nederlan ders voornemens zijn nog een batal jon troepen naar Nieuw-Guinea te sturen. Zij neemt dit zeer ernstig op en is geneigd de diplomatieke voel horens, die de Nederlanders uitste ken, te beschouwen als een list om tijd te winnen. Dat is dan onze misdadige opzet: wij helpen niet mee om het machts evenwicht naar de kant van Soekar no te doen overslaan. Wij zijn zo snood om een paar mannetjes naar Nieuw-Guinea te sturen, die even tueel Soekarno zouden kunnen belet- Klein vingertje in protocollaire pap borg de stoffelijke overschotten van twee vrouwen. Bij het invallen van de duisternis werd het zoeken naar overlevenden gestaakt, behalve door hr. ms. „Aals meer". Inlichtingen over de persoon van de omgekomenen, die gisteravond in Den Helder aan land zijn gebracht, waren 's avonds niet verkrijgbaar. Volgens het havenkantoor van Den Helder is er geen overlevende van de schipbreuk gevonden. Het schip blijkt vroeger een trawler te zijn ge weest. Ongeveer twee jaar geleden werd het omgebouwd tot kustvaar der. Het had 610 ton graan aan boord. Volgens het bevrachtingskantoor Spliethof in Amsterdam waren er in totaal 12 personen aan boord, na melijk 7 bemanningsleden en vijf passagiers, waarbij twee vrouwen - de echtgenote van de kapitein en de echtgenote van de stuurman - en twee kinderen. De kapitein was Her- bert Nissen; hij was 33 jaar, zijn vrouw was 30 jaar. De reddingboot Prins Hendrik bracht gisteravond 10 lijken aan land, namelijk van zeven mannen, twee vrouwen en een kind. Er worden dus nog een man en een kind ver mist. De horloges, die de slachtoffers aan hadden, waren even na 10 uur blijven stilstaan. De wijze waarop de 496 ton meten de Duitse kustvaarder „Berta Kie nass" bij het eiland Texel is vergaan is nog steeds niet bekend. Een „Grumman Tracker" van de vliegbasis Valkenburg is varmorgen opgestegen om nog eens de zee ten noorden van dit eiland af te zoeken. Het is inmiddels teruggekeerd. Ook vanmiddag zal dit vliegtuig opstijgen. Een man van de bemanning en een kind van vijf jaar worden nog steeds vermist. Men heeft echter de hoop opgegeven hen nog in leven te vin den. Een vijftal mannen dat aan een weg bij een kurkfabriek te Stanmore bij Londen werkte, heeft donderdag zich meester gemaakt van de lonen van het fabriekspersoneel. Toen de auto, waarmee de loon zakjes werden gebracht, voor de fa briek stopte, bedreigden de „weg- ten een militaire pleziertocht naar j|et driejarig dochtertje van de „Operator" van de n.v. Reederij v.h. Gebr. werkers" met hun houwelen de be- dit eiland te maken. En nu sturen Goedkoop, kleine Astrid Engels mocht de Koningin bij haar aankomst aan wakers van het geld, stelden deze we nog Indonesiërs terug, die niet als de rederij bloemen aanbieden. Het meiske kweet zich keurig van haar taak, buiten gevecht en verdwenen in een overwinnaars maar met de kous op doch ze was wel erg verlegen bij al die belangstelling voor haar kleine auto met een bedrag van 3.000 pond de kop hun entree maken. persoontje.,.(ruim 30.000 gulden). Twaalf leden van de OAS, die „opereerden" onder bevel van Phi lippe Castille, één van de leiders van de kneedbomaetie in het gebied van Parijs, zijn donderdag gearresteerd. Het zijn merendeels Fransen uit Al- gerië. Twee der arrestanten zijn vrouwen. Bij huiszoekingen zijn tal rijke documenten gevonden, waaruit blijkt, dat de gearresteerden tot de OAS behoren en plannen hadden voor nieuwe aanslagen. Bovendien zijn in twee woningen grote hoeveel heden ontplofbare stoffen aangetrof fen. Vanmiddag om 13.20 uur is van Schiphol een door het ministerie van defensie van de KLM ge huurd vliegtuig met 110 militai ren in burger naar Nw.-Guinea vertrokken. Deze extra vlucht stond te lezen op het voor het publiek bestemde informatiebord aan de ingang van de interconti nentale hal onder charternum mer 5650. Volgens dit bord is de route via Honululu. Voor deze vlucht is een DC-8 straalmachine uitgekozen, aange zien de route van Anchorage over de Grote Oceaan naar Ho nululu en dan naar Biak voor een volle DC7 machine te grote sprongen inhoudt. In verband met de vlucht was vanochtend 't vertrekrestaurant van de ICA-hal, waarin zich de militairen bevonden, voor pers, radio en TV hermetisch afgeslo ten. De vertegenwoordigers van deze publiciteitsmedia mochten zich zelfs niet in de 150 meter verder gelegen Europa-wachtka mer begeven, omdat zich tussen deze wachtkamer en het ICA- restaurant een lange verbindings hal bevindt. De militairen arriveerden in kleine groepjes op de luchthaven en werden niet langs de normale ingang naar het vertrek-restau- rant geleid, doch via het afgeslo ten platform. Ook in Valenciennes en Rijssel zijn drie leden van de OAS gegrepen. Bij hen thuis werden wapens en munitie ontdekt. In geheel Algerije zijn donderdag 37 aanslagen gepleegd. In totaal zijn er op deze dag acht doden gevallen, van wie vijf Europeanen. Het aantal gewonden bedroeg zes-en-dertig, 't Merendeel van de aanslagen vond plaats in Algiers en Oran. Parijse politie versterkt Komend weekeinde zullen, met 't oog op de maandag te houden radio rede van president De Gaulle en te vens ter voorkoming van eventuele wraakmaatregelen van de OAS voor de arrestatie van twee leiders van het geheime leger, 600 man en 32 pantserwagens naar Parijs worden overgebracht, waardoor de Parijse politie sinds verleden zaterdag met in totaal 1000 man versterkt is. Op verscheidene belangrijke punten zul len speciale veiligheidspatrouilles, auto's en voorbijgangers op wapens en springstoffen onderzoeken, aldus deze berichten. Regeringskringen hebben ver klaard, dat men niet moet verwach ten, dat president De Gaulle in zijn rede iets „buitengewoons" zoals b.v. een bestand in Algerië bekend zal maken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overdag dooi De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een rug van hoge druk, die zich van de Golf van Biscaye tot de noor delijke IJszee, verplaatst zich in de richting van Scandinavië. Aanvankelijk handhaaft zich daar door nog een zwakke aanvoer van lucht van de Noordzee. Later draait de wind naar zuidelijke richtingen. Ons land blijft daarbij in polaire lucht met overdag dooi maar in de nacht in het binnenland lichte vorst. Bij IJsland is een nieuwe Oceaan depressie verschenen, waarvan de neerslagzone nu langzaam Ierland na dert. Deze zóne zal ons land morgen nog niet bereiken. Wel kunnen aan vankelijk nog enkele buien van de Noordzee het land binnendrijven, maar bij draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen houdt de bui igheid op. Zon- en maanstanden 3 Febr.: zon op 08.18, onder 17.30; maan op 07.01, onder 15-47. H oogwaterstanden 3 Febr.: v.m. 1.56; n.m. 14.15. KORRELTJE In de opvoeding moet meer hei hart dan de hand slaan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1