Een winters feestbruidje Bijna een uur in zwembad bekneld SPROOKJES OP POSTZEGELS WU WETEN HET.. WOENSDAG 31 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het is merkwaardig, maar wanneer we afbeeldingen van bruidjes zien, dan gaan onze gedachten dadelijk naar het voorjaar Maar dat ia toch niet juist, want bruid jes zijn er elke dag. Ook in de wintermaanden zullen weer vele bruidjes de trap pen van gemeentehuis en kerk bestijgen en och, het is toch ook wel leuk om in zo'n feestelijke maand te trou wen. Nu zijn er uiteraard vele mogelijkheden wat de kle ding betreft. En zijn veel meisjes, die tegenwoordig het mooie witte bruldstol- let verlaten en trouwen in een mantelpakje of iets der gelijks. En toch lijkt het mij, dat ze het gevoel moeten hebben dat er iets ontbreekt. In het wit ben je pas écht •en bruid. Wie echter in het wit trouwt, heeft ook nog een grote keuze, want in bruids toiletjes zien we heel veel variaties. Het model op onze illustratie toont een schat van een toiletje. Het is uiterst beschaafd en gedis tingeerd. hoog gesloten, doch met kanten bovenstuk en kanten mouwen. De rok is geheel lang, doch zonder sleep. Opmerkelijk is de moder ne sluier, die kort gehouden Is en toch het juiste effect geeft. Steeds meer komt men terug van de lange sluier, die zekere nadelen heeft. Toch zagen we nog van deze lange sluiers, maar dan in combinatie met «eu biuldstoiiet in een moderne vorm, die steeds meer opgang maakt en wel de vorm die niet zo degelijk hoog gesloten is, en met korte mouwen. Hierbij zou zo'n korte •luier niet zo fraai 6taan. Het tolletje op onze foto is vervaardigd »an een prachtige witte, met zilverdraad vermengde Jaquardstof. Mouwen en halsje bestaan uit een zeer fraaie kant. Wie zou er in zo'n toiletje niet willen huwen ELLY MARTINS. Heilige vaten uit jeugdhuis gestolen Gisternacht zijn uit een oud als jeugdclubhuis in gebruik zijnd schoolgebouw in de Cabri-lstraat te Amsterdam een aantal gouden voor werpen gestolen, die gebezigd wor den bij de in het gebouw meerma len gehouden katholieke erediensten. Ontvreemd zijn een gouden kelk, een gouden pateen en enkele gouden lepeltjes ter waarde van in totaal ongeveer 500 gulden. Uit een zich in een ander lokaal bevindende oude tabernakelkast werd een bedrag van 60 gulden weggenomen. Er bevonden zich in het gebouw nog meer gewijde gouden vaten, o.m. een gouden monstrans. Deze heeft men echter laten staan. Gisteravond heeft de tienjarige Ineke V. in een Haags zwembad ge durende drie kwartier met haar rechtervoet boven water bekneld ge zeten tussen een zware koperen re ling en de zwembandrand. De brand weer heeft met een hakb'jl enkele tegels en een stuk betonnen rand moeten verwijderen om het meisje weer vrij te krijgen. Het meisje had slechts enkele ontvellingen opgelo pen. Het bollencorso trekt zaterdag 28 april Het Centrale Comité Bloembollen- corso heeft besloten het grote bloem bollencorso dit jaar op 28 april te laten houden. Ieder jaar is weer ge bleken, dat zeer veel mensen de zon dag na het corso de gehele route langsrijden op zoek naar praalwa gens. Om hen deze tocht te besparen is een oplossing gezocht en gevonden door de wagens na het corso weer terug te rijden naar Lisse en ze daar op te stellen in de hallen van de N.V. Holland's Bloembolenhuis. Dit jaar zal zelfs de maandag, Koningin nedag 30 april, ook nog als kijkdag worden gebruikt. Vrijdag 27 april zal men in de HBG-hallen te Lisse kunnen zien hoe men het opbouwt en wel van een uur 's middags tot twaalf uur 's-nachts. Zaterdag 28 april rijdt het al vroeg naar Sassenheim-zuid, „De Uiver", waar de stoet om acht uur 's mor gens wordt opgesteld om te worden beoordeeld door de jury. Het corso vertrekt om elf uur, gaat door Sas- senheim, Lisse, Hillegom tot Benne- broek, waar de tientallen figuranten van ongeveer kwart voor twee tot drie uur gelegenheid om even de be nen te strekken. Om drie uur gaat de stoet langs dezelfde weg terug. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het niet weer naar „De Uiver" gaan, maar zullen de wagens in de Parklaan te Sassen- heim door de figuranten worden ver laten. De gehele „lege optocht" gaat dan weer naar Lisse. 's Zondags en 's maandags 29 en 30 april zal men ze dan in de hallen van N.V. Holland's Bloembollenhuis bij elkaar kunnen zien. Op zondag van 12 tot 8 uur en maandag van 10 tot 8 uur. Er zal entree worden ge heven. Voortekenen voor Noodkist van St. Servaes Zandvoortse pier gunstig gerestaureerd In zijn nieuwjaarsrede heeft burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, gisteravond gepleit voor een zuidelijke snelweg, die de rijkswegen 4 en 6 met de kust zal verbinden en met een brug over Zandvoortse laan door het duinge bied op de Van Lennepweg zal aan sluiten. De besprekingen, die hier over reeds met de omliggende ge meenten worden gevoerd, hebben een bevredigend verloop. Wanneer dan - en de voortekenen lijken zeer gunstig - in het verlengde van de Van Lennepweg met een brug over de Boulevard de Favauge de nieuwe pier in zee zal verrijzen, zal, volgens de burgemeester, Zandvoort een door een moderne snelweg rechtstreeks met Amsterdam en het Ruhrgebied verbonden bijzondere attractie rijker zijn. Raadslid bedankt na verwerping voorstel tot opheffing circuit In de gisteravond gehouden verga dering van de Zandvoortse gemeen teraad is een voorstel van de heer L. J. Breurs (VVD) om het circuit met ingang van 1 juni af te schaffen na een felle discussie met 11 tegen 3 stemmen verworpen. De heer Breurs deelde daarop me de, dat hij als lid van de raad en als lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Touring Zandvoort, die het circuit exploiteert, zal bedanken, omdat hij de verantwoordelijkheid voor de veiligheid niet meer kan dragen. Met 12 tegen 2 stemmen werd na uitvoerige besprekingen het voorstel van B. en W. om 30.000 gulden te voteren voor het treffen van ver scheidene veiligheidsmaatregelen, on der meer vanghekken, aanvaard.. Stijging van aantal verdrinkingen in ons land Door verdrinking zijn vorig jaar in ons land 634 personen om het leven gekomen. Dat is 124 meer dan in 1960, toen met 510 verdrinkingsgeval- len het laagste aantal in een reeks van jaren werd bereikt. Het aantal gevallen, dat toen 4.42 per 100.000 inwoners bedroeg, liep in 1961 op tot 5.42 gevallen per 100.000 inwo ners. Deze gegevens zijn ontleend aan mededlingen van de Konink lijke Bond tot Redden van Drenke lingen. De uit de twaalfde eeuw daterende z.g.n. noodkist van St Servaas uit Maastricht is gerestaureerd door de edelsmid Leo Blom uit Utrecht en zal van 3 tot 9 februari in het aartsbis schoppelijk museum te Utrecht wor den geëxposeerd, alvorens naar Maas tricht te worden teruggebracht. De z. g.n. Noodkist is een relikwie, waarin relikwieën van de H. Servatius wor den bewaard. De houten kist is be kleed met goud, zilver en email en versierd met een groot aantal edel stenen. Enkele jaren geleden bleek, dat de schrijn ernstig beschadigd was. De metalen bekleding was op ver schillende plaatsen los en vele edel stenen waren verdwenen. Hier en daar had men de kist „hersteld" door er spijkers in te slaan. Tijdens een afscheid van da Utrechtse edelsmid Leo Brom, die de restauratie heeft uitgevoerd zijn laatste grote werk - is de gerestau reerde noodkist getoond. Bij dit afscheid is de heer Brom benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en tot ridder in de Or de H. Gregorius de Grote. In het pand de Oude Drift, waar Brom zijn atelier had, is een gedenksteen onthuld. De heer Brom schonk aan het Utrechtse aartsbisschoppelijk mu seum een kelk, die zijn vader, Jan Hendrik Brom, in 1887 heeft vervaar digd. Jaar geëist tegen jeugdige automatenkrakers Twee Haagse jongemannen, elk 18 jaar oud, hadden in Leidschendam een ware rooftocht op automaten on dernomen. Een classificeerder for ceerde met behulp van een schroe vendraaier de automaten, terwijl zijn collega in het kwaad, een los werk man, op de uitkijk stond. Het werkterrein van het tweetal beperkte zich overigens niet tot Leid schendam, ook andere plaatsen wer den bezocht. De Officier van justitie had een diefstal uit een automaat voor een winkel aan de Parkweg in de nacht van 18 op 19 nov. ten laste gelegd, doch verdachten gaven ^toe, dat zij meer diefstallen hadden gepleegd. Zij legden een voorraad cigaretten, snoepgoed, etc. aan in een leegstaand pand, dat zij in Den Haag hadden ontdekt. Beide verdachten zeiden ontstemd te zijn, omdat zij van hun ouders geen toestemming kregen om te gaan varen en werken wilden z(j niet. De Officier van justitie zag geen reden om in de strafmaat enig on derscheid te maken voor het tweetal en eiste een jaar jeugdgevangenis en zonder aftrek van het voorarrest. Uitspraak op 13 febr. „Heemschut" protesteert tegen slopen Delftse „Hammenwoning" De bond „Heemschut" heeft zich telegrafisch gericht tot de gemeente-' raad van Delft en hem met klem verzocht zijn goedkeuring te onthou den aan het voorstel van B. en W. met betrekking tot het slopen van de historische „Hamerwoning" en het verplaatsen van de bij die woning behorende, uit 1608 daterende poort. Het voorstel houdt verband met de uitbreiding van de Technische Hoge school en zal vanavond in de ge meenteraad van Delft aan de orde komen. Jongen nam zware granaten mee naar huis De Haagse politie heeft drie zware granaten en tien patronen in beslag genomen, die de veertienjarige Iiarry M. uit Den Haag had meegenomen van het militaire oefenterrein aan de Waalsdorper weg. De moeder van de jongen vertelde de politie, dat ze haar zoon had weggestuurd om de munitie te begraven. De politie trof de jongen aan op het terrein van de Dierentuin, waar hij druk bezig was met het graven van een kuil. POSTE RESTANTE Nieuw verzamelgebied boeit velen De bekende Franse schilder Jean Cocteau heeft eens gezegd, dat de mensheid bestaat uit een heel enkele voorloper, enkele meelopers en een onafzienbaar leger van naapers. Ditzelfde kan van de ver schillende P.T.T.-directies ook worden gezegd. Nauwelijks is één van hen op een illuster idee gekomen of prompt volgen an dere directies dit na. Zo gaven de Westduitse pos terijen in oktober 1959 een se rie weldadigheidszegels uit (met ongeveer hetzelfde doel als on ze kinderzegels) met als onder werp: Sprookjes, een bij uit stek geschikt onderwerp voor zegels, waarvan de baten voor het grootste deel voor de kin deren zijn bestemd. Drie van de zegels brachten een episode uit het sprookje „De sterre- daalder" in beeld, terwijl de hoogste waarde portretten van de gebroeders Grimm bracht. Prompt volgde in december van dat jaar Hongarije met een serie van niet minder dan acht sprookjeszegels, meest zeer be kende alsmede één Hongaars en één Russisch sprookje. In 1960 kwam West-Duits- land met zijn tweede sprookjes- serie, ditmaal vier episoden uit „Roodkapje", weldra gevolgd door Hongarije, wederom met een serie van acht verschillen de, waaronder weer een Rus sisch en zelfs een Japans: Mo- motaro. Ook Rusland Zoiets kon Rusland niet laten voorbijgaan en prompt kwam er in januari 1961 de eerste Russische sprockjeszegel „Rus land en Ludmila", in de loop van dat jaar nog gevolgd door twee maal twee verschillende Russi sche sprookjeszegels een serie, die waarschijnlijk nog wel ver volgd zal worden. In oktober 1961 waren de Westduitse posterijen met hun derde sprookjesserie aan de markt, ditmaal „Hans en Griet je", maar de Hongaren manke ren tot op heden nog op het ap pèl. Maar laten we de dag niet voor de avond prijzen- wat niet is, kan nog komen. Ze hebben het in Hongarije zo druk met andere zegels gehad, dat er ver moedelijk geen pers meer vrij was. Of hebben ze soms hun rechten aan de Bulgaren over gedaan, want daar zijn reeds in augustus 1961 zes sprookjesze gels verschenen, allemaalBul gaarse sprookjes, die ik in geen enkel Nederlands blad verder omschreven vond, vandaar dat ik ze u even wil noemen: 2. Duitsland 1961 boven en onder Hans en Grietje stot. Het gouden meisje; 8 stot. Levens water; 12 stot. De gouden appel; 16 stot. volksheld: Krali-Marko; 45 stot. nymf: Samovilla-Vila en 80 stot. het spannen-mannetje. Denemarken begon Het is echter Denemarken, dat feitelijk de rij opende. In 1935 gaven n.l. de Deense posterijen t.gv. het feit, dat 100 jaar geleden de sprookjes van Andersen verschenen, een serie van 6 postzegels uit. Vier van de zegels vertonen dan ook een portret van Andersen ten slotte was het een serie te zij ner ere en slechts twee bren gen figuren uit zijn sprookjes in beeld, t.w. de zwaam uit „Zwaan kleef aan" en het „kleine zee meerminnetje". Verwondert het U, dat be paalde verzamelaars geboeid werden door dit nieuwe onder werp „sprookjes op postzegels" en druk bezig zijn met het op zetten van zo'n verzameling, die, als men het geheel nog wat klein mocht vinden uit te brei den is met oude sagen mythen en legenden, bijv. Duitsland „Nibelungen" (1933) en België 1944: verschillende middel eeuwse sagen en legenden. Succes bij het uitzoeken van wellicht nog meer voorbeelden! K. E. KöNIG WILT V IETS WETEN?? WIE ZAL DAT BETALEN? Schade Mijn buurman heeft naast ons huis aardappelen doodge spoten met 't gevolg dat hij bij ons ook schade heeft toegebracht, Vorig jaar heb ik schade aangebracht bij m^jn buurman, ook al door het be spuiten van aardappelen. Kan ik om schadevergoeding vragen? Antwoord Met het doodspuiten: van de aardappelen wordt aan een anders eigendom nogal eens schade- toege- Somerset Maugham werd 88 jaar bracht als in uw geval, vooral als niet de nodige voorzorgen genomen worden als b.v. letten op windrichting van buurmans aanplanting af enz In de wet is duidelijk vastgesteld, dat men een ander geen schade of overlast mag aandoen en dat men die schade moet vergoeden, Daar van uw kant ook al eens iets dergelijks is voorgekomen, lijkt het ons het beste deze zaak minnelijk te schik ken en af te spreken bij eventuele bespuitingen rekening te houden met de windrichting, daar deze veel al giftige vaak groeistoffen met de wind mee, nog heel wat schade kun nen berokkenen soms wel tot 200 m. vanaf het bespoten perceel. Betreft het groeistoffen, dan kan de schade soms zeer aanzienlijk zijn. Wanneer u erop staat, is uw buurman verplicht u de aangerichte schade te vergoe den, te schatten door een deskundi ge, maar nogmaals, regel het lie ver onderling, daar u ook niet ge heel brandschoon blijkt te zijn vol gens uw schrijven. Als uw buurman voor dergelijke gevallen verzekerd is, wordt de zaak heel wat eenvou diger. HOE REKENT DE FISCUS? Belastingheffing Mijn broer heeft moeilijkheden in zijn bedrijf gehad en aanzienlijk verlies geleden. Toch krijgt hij een belastingheffing. Is dat juist? Antwoord: Het besluit Inkomsten belasting gaat er van uit, dat men zijn inkomsten in de eerste plaats verwerft om er van te leven, het meerdere kan men dan sparen of wegschenken enz al naar believen. Het gaat er dus niet uitsluitend om wat men aan het eind van het jaar blijkt te hebben over gespaard, doch ook hoort daarbij wat men voor zijn levendsonderhoud heeft verbruikt, wat men om niet-zakelijke redenen heeft weggeschonken e.d. Een verlies van een bepaald jaar wordt verrekend met een positief in komen in het voorafgaande jaar (dan krjjgt men over dat^jaar geld terug) en verder met positieve inkomens in de volgende zes jaren. Zo gezien is het dus wel merkwaardig dat men uw broer nu al wéér een voorlopige aanslag heeft gestuurd. Het is dus het beste dat hij daartegen reclameert. ERFENIS EN ERFGENAAM In strijd met het recht Moet men De beroemde Engelse schrijver Somerset Maugham heeft in zijn villa te notarieel een testament maken om te Cap Ferrat aan de Franse Rivièra zijn acht en tachtigste verjaardag ge- bereiken dat iemands nalatenschap vierd. Er waren geen acht en tachtig kaarsjes, daarom volstond de schrijver wordt geërfd door de langstlevende? met het uitblazen van acht dikke kaarsen en schonk de tachtig jaar die Wij hebben reeds twee gehuwde kin- overbleven aan de verbeelding van de fotograaf.., deren, zyn in algehele gemeenschap getrouwd en hebben geen testament gemaakt. Als man of vrouw overlijdt, kunnen dan de kinderen afstand doen van hun deel en moet dat ook door de notaris worden beschreven? Is er dan toch successierecht verschuldigd. Als de hulp van een notaris niet ver eist is, hoe en waar moet dan de me- moria van successie worden inge diend? Antwoord: Datgene wat u wilt be reiken, is in strijd met het recht van de kinderen op hun wettelijk erfdeel. Vandaar dat u en uw vrouw ieder apart een gelijkluidend testament zouden moeten maken voor wat be treft „het beschikbare deel". Doen man of vrouw dat niet, dan is het ge volg dat de langstlevende aanspraak heeft op de helft van de gemeenschap pelijke boedel plus een evengroot deel als de kinderen van de nalatenschap krijgen. Wij adviseren u een gesprek met de notaris te hebben en hem volledig in te lichten omtrent uw wensen. Wel licht is het het beste om het vrucht gebruik aan de langstlevende te le gateren. Gezien de ingewikkeldheid van de Successiev/et is het altijd be ter deze door de notaris te doen opma ken. De wyze waarop de boedel wordt verdeeld, is aan de belanghebbenden overgelaten. Als de kinderen afstand doen van hun aandeel, behoeven zij geen successierecht te betalen. Er gelden overigens voor de echtgeno te en de kinderen, en ook voor de echtgenoot belangrijke vrijstellingen. Alleen wat daarboven verkregen wordt, wordt belast. Is de nalatenschap groot, dan is het advies van de notaris altijd aan te bevelen. HUIZEN EN ONDERHOUD Vaste wastafel. Mag een huurder zonder toestemming van huiseigenaar vaste wastafels aanbrengen? Antwoord. Inderdaad mag een huurder verbeteringen in het huis aanbrengen. Hij heeft dus geen toe stemming vooraf van de huurder no dig. Als hij het huis verlaat bij het einde van de huurverhouding, dan mag hij die verbeteringen weer on gedaan maken (dus in dit geval de wastafel eruit halen), mits hij het gehuurde in de oude toestand her steld. De verhuurder zal op deze wij ze geen schade ondervinden. Vindt de verhuurder dat niettemin schade aan zijn goed is aangebracht, dan kan hij van de verhuurder schadevergoeding vorderen. VERBOND VOOR VEILlG VERKEER Geeft op alle borden acht die In Uw belang *yn aangebracht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8