MEESTE KLANTEN VOOR BADHUIS WONEN IN DE TUINSTADWIJK WOENSDAG 31 JANUARI 1962 DE l.EIDSE COURANT PAGINA 6 ENQUêTE IN LEIDEN HEEFT UITGEWEZEN terstand van de katholieken in de hier genoemde wetenschappelijke en academische bestuursorganen aan enige bewuste achterstelling te wij ten zou zijn. „Of en wanneer die achterstand zal worden ingehaald", aldus prof. Sassen, „zal echter van de katholieken in Nederland en vooral van de beoefenaars van de wetenschap onder hen afhangen." Reeds eerder heeft prof. dr. P. H van Laer gewezen op het uiterst ge ringe percentage katholieke hoogle raren aan openbare universiteiten en hogescholen, welk aantal bovendien sinds de bevrijding nog gedaald is. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten waohtverbo- den in te stellen op de Rijn- en Sohie- kade aan de kant van het water van de Trekvliet en de Da Costastraat aan de oostelijke kant van de rijbaan. Afschriften van deze besluiten zijn verzonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat.aangewe zen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerden St3ten van Zuid-Jiolland. (Advertentie; Diamanten bruidspaar in Oegstgeest Daarom nieuwbouw aan Lindestraat Uit een onderzoek dat door het gemeentelijke badhuis aan de v. d. Werf- straat is ingesteld, in nauwe samenwerking met een socioloog van het stadhuis en waarbij gebruik gemaakt is van de gegevens van de woning telling van 1946 is komen vast te staan, dat er in Leiden een grote behoefte bestaat aan openbare badgelegenheden. Uit een enquête, die in 1958 onder de bezoekers van de gemeentelijke badinrichting is gehouden en waarbij de vraag gesteld werd uit welke wijk zij afkomstig waren, zijn belangrijke gegevens naar voren gekomen. In het huis aan de Sportmanlaan nr. 8 (de voormalige Duivenvoorde- straat) woont het echtpaar J. Bunnik-Van der Post, dat maandag a.s. het feit herdenkt dat zij vóór 60 jaar, door de toenmalige burgemeester J. v. Griethuijsen, in de echt werden verbonden. Pastoor Roosen zegende hei huwelijk in in de Willibrorduskerk! Toen de heer J. Bunnik (88) ons over die lange periode vertelde, bleek hóe zeer de^ tijden veranderd zijn. Het zijn voor hem en zijn echtgenote jaren gewec&t van hard, soms zeer hard werken om het hoofd boven water te houden. De bruidegom, die op 23 oktober 1873 te Bodegraven het levens licht zag, bezocht daar tot zijn 10e jaar de lagere school. Toen was het, zoals dat in die tijd ging, werken „geblazen". Rond 1900 heeft hij een periode gekend gedurende hetwelk hij op de Bodegravense kaasfabriek werkte van 's morgens 7 uur tot 's avonds 7 uur. Daarmede was zijn dagtaak nóg niet voorbij, want van 's avonds 8 uur tot 1 uur 's nachts fungeerde hij óók nog als overwegwachter bij het Staatsspoor. Aan het einde van zo'n dubbele werkweek had hij dan... 13^ gulden verdiend. Hieruit is gebleken, dat de meeste mensen, die een wekelijks bezoek brengen aan de badinrichting, in de directe omgeving van de v. d. Werf- straat woonachtig zijn; daarnaast zijn er veel bezoekers die wonen in de Tuinstadwijk. Er is toen berekend, dat er in de laatstgenoemde wijk een kleine 5000 woningen zijn zonder badgelegenheid. Dit aantal woningen zonder douchecel of badkuip is gro ter dan in de wijken waar thans de twee Leidse badhuizen zijn geves tigd. Het is mede op grond van dit onderzoek dat de gemeenteraad on langs besloten heeft tot het bouwen van een nieuw badhuis in het hartje van de Tuinstadwijk: de Lindestraat. De plannen voor het nieuwe wijk- badhuis, zoals het officieel genoemd zal worden, bevinden zich in een vergevorderd stadium, maar voordat de eerste spade in de grond gaat is nog de ministeriële goedkeuring nodig. Het nieuw te bouwen badhuis, dat in alle opzichten een „schoon" ontwerp genoemd mag worden, zal aan de hoogste eisen, die de tegen woordige hygiëne stelt, kunnen vol doen. De badinrichting zal een capa citeit hebben van 20 douchecellen, waarin aflopende vloeren zullen worden aangebracht, en 2 badkui pen. De badhokjes zijn aan weerszij den van een middenpad geprojec teerd, waar de dienstdoende ambte naar van het badhuis vanaf de in gang oog op kan houden. Men ver wacht dat één badmeester voldoen de zal zijn om de werkzaamheden, die voortvloeien uit het gebruik van de douchecellen en badkuipen, te kunnen verrichten. In dit verband wordt ook het gebruik van kaartjes automaten, waarmee in andere ste den gunstige resultaten zijn verkre gen, overwogen. Een volautomati sche oliestookinrichting en een air conditioning zullen mede het baden voor de Tuinstadwijkbewoners in de toekomst tot een genoeglijke aange legenheid maken. Als 't nieuwe bad huis klaar is (een datum is nog niet precies te zeggen), zal de badinrich ting aan de v. d. Werfstraat een in grijpende restauratie ondergaan. De tekeningen geven een indruk van de nieuwbouw aan de Linde straat. Een foto van de gevel met een lengte van 25 meter en de in gang. De andere tekening is een bo venaanzicht, als ware het dak wege nomen. Men ziet de verdeling van de douchecellen, het wachtlokaal met in het midden het glazen hokje van de kaartverkoper, rechts boven de badcellen. De plattegrond geeft de plaats aan op de hoek van de Bloemistenlaan en de Lindestraat, waar het badhuis gehouwd wordt. Vergadering K.I. Leiden Goede resultaten in afgelopen jaar In de hedenmorgen te Leiden ge houden dertiende jaarvergadering van de Coöp. vereniging voor kunst matige inseminatie „Vita Nova" G.A. werd door de voorzitter, de heer J. Rijlaarsdam, medegedeeld, dat de resultaten van de K.I. in het afgelo pen jaar weer verbeterd zijn. Er von den 17.885 inseminaties plaats met een drachtigheidspercentage na de eerste bevruchting van 70 procent Het getal na inseminatie drachtige koeien bedroeg 16.962. Het getal ge- insemineerde koeien bedroeg weer 861 rneer dan vorig jaar. In het af gelopen jaar, waarin het 12-jarig bestaan van de vereniging werd ge vierd is een afstammingsonderzoek op grote schaal gehouden. Hoewel de financiën zeer rooskleurig zijn, had men in het afgelopen jaar tegenslag, daar enige stieren wegens TBC-be- smeting moesten worden afgemaakt. Een deel van de kosten werd gedekt door het landelijk TBC-fonds. Het ledental van de vereniging is ge groeid tot 950. Het gebruik van diep vries-sperma is toegenomen, maar de resultaten waren niet verbeterd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. F. Vergeer uit Warmond herko zen. Tot slot gaf de heer P. Jansen een verslag van de bevruchtingsre sultaten in het afgelopen jaar. Prof dr Sassen signaleert ernstige achterstand van katholieken in wetenschap Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogle raar aan de Leidse universiteit, heeft in een publicatie in het laatste num mer van het maandblad over het kath. hoger onderwijs in Nederland, „Tijdingen", zijn verontrusting geuit over de grote achterstand op het ge bied van wetenschap en wetenschap pelijke organisatie van de katholie ken in ons land. De Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen telt onder haar 184 gewone en rustende leden 14 katholieken. Tien zijn er lid van de afdeling letterkunde, vier van de afdeling natuurkunde. De academie stelt zelf de benoeming van nieuwe leden voor. In de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver-Wetenschappe- lijk Onderzoek zijn op 44 leden er 3 katholiek. De Monumentenraad telt 31 leden; aantal katholieken 1. De Academische raad telt op 32 leden zeven katholieken'. In de curatoria van de rijksuniversiteiten en techni sche rijkshogescholen zitten acht ka tholieken op een totaal van 37 leden. Volgens prof. Sassen mag men na tuurlijk niet aannemen, dat de ach- Burgemeester van Oegstgeest benoemd tot hoogheemraad Tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijn land is benoemd de heer H. L. du Boeuff, burgemeester - van Oegstgeest.. OEGSTGEEST Geslaagd. Aan de landbouwho geschool te Wageningen is geslaagd voor het examen tropische landhuis houdkunde mej. J. A. de Koster. Toen de heer Bunnik getrouwd was bood het Staatsspoor hem een betrekking aan te Arnhem voor 1.25 per dag: „Ja, daar moest ik met een gezin van 5 kinderen van rondkomen. Dat kon niet!" Uiteinde lijk kwam hij tc m in Zwammerdam terecht. „Hier kon ik naast mijn werk een boerenbedrijf je opbouwen, want in mijn hart ben ik altijd boer gebleven", lacht de bruidegom. Zijn vrouw beaamde, dit. „Hij is er gek op", zei ze terloops. De geii ging mee. De overplaatsing naar Leiden werd echter een streep door de rekening. De bescheiden veestapel in Zwam merdam werd verkocht. Alleen de geit ging mee. Het dier. zat tijdens de verhuizing in hetledikant. Na jarenlang als rangeerder te heb ben gewerkt (en daarnaast varkens te hebben gehouden) werd in 1928 de bruidegom afgekeurd wegens doofheid. Sindsdient geniet hij pen sioen van de Spoorwegen. Toch zat het echtpaar ook gedurende die tijd niet stil. Van alles werd aangepakt, enige jaren heeft men een groente zaak gehad aan de Morstraat te Lei den. „Ik kon nooit stil zitten", zei de heer Bunnik, „ik heb wat geld in huizen gestoken en vaar er wel bij". De bruid, geboren te Oegstgeest op 22 december 1872, maakt het uit stekend en is nog bijzonder kwiek. Zij bestuurt het huishoudinkje op de oude, gedegen wijze. „Och, wij heb ben veel geluk gehad", zei ze. En dat ondanks de harde jaren welke zij met haar gezin van 8 kinderen, waar van nog 5 in leven, gekend zal heb ben. „Hard werken en op tijd naar bed, dat hcudt een mens gezond". Het reizen zit het echtpaar in het bloed. Misschien is de betrekking bij de spoorwegen destijds hier nog de bet aan. „Wij houden van „zwieren", lachtte de 89-jarige bruid schalks. Wij kwamen er dan ook weldra achter dat wij hier met een bijzonder vitaal tweetal te doen hadden. Vorig jaar zijn ze beiden per touringscar tien dagen naarOostenrijk geweest. Men toonde ons een foto van de Groszglockner. „Fantastisch" merkte de bruid op, „om nooit meer te verge ten en ze hebben prima voor ons ge zorgd hoor!" „Heeft u nog een hartewens", vroe gen wij. „Oh ja, we hebben een zoon met een gezin van 6 kinderen in Austra lië. Die heeft pas een nieuwe farm gekocht van 200 ha. Weet u, ik heb altijd innig veel van het boerenbe drijf gehouden en wij zouden zo dol graag éénmaal zijn bedrijf willen zien. Helaas, de reis kost veel geld. Téveel!" Zou deze wens, welke zij al jaren koesteren nog in vervulling gaan? „In elk geval", lachte de brui degom, „bij leven en welzijn wil ik van de zomer wéér naar het bui tenland". Daarna viel even de stilte in de ge zellige huiskamer. „Weet u, ik heb in 't leven alles samen met mijn vrouw gedaan, wij zijn er dankbaar voor dat het ons zoveel goeds ge schonken heeft en dat O.L. Heer ons bij elkaar heeft gelaten samen met onze kinderen en 32 kleinkinde ren". Maandag 5 februari is het de hu welijksdag, maar het feest wordt za terdag gevierd, met een plechtig ge zongen H. Mis in de Willibrordus kerk en daarna wordt de viering voortgezet in „Het Witte Huis". Pro ficiat! Wereld-voorzitter van de „Lions" ontvangen in de Leidse Lakenhal Een der oudste afdelingen van de „Lions International" is die van Lei- den-Noordwijk. Daarom was ook aan deze afdeling gisteren de eer te beurt gevallen de president van de inter nationale Lions-club, de Zweed Per Gustav Stahl, te ontvangen. Na aan komst op Schiphol, waar genoemde president een gesprek had met de pers, stond een bijeenkomst en een koude maaltijd in de Lakenhal te Leiden op het programma. Lions uit geheel Nederland waren hierbij te genwoordig. Per Stahl, die hier de plaatselijke pers te woord stond, verklaarde, dat Nederland een van de meest bloei ende districten is van de internatio nale Lions-club. Het ledental is naar evenredigheid van aantal inwoners groot, terwijl er zeer veel initiatie ven op charitatief en sociaal en cul tureel gebied worden ontwikkeld. Zo hebben de Lions na de watersnood ramp in 1953 een bedrag van 200.000 gulden bijeengebracht om hulp te bieden. Nederlandse Lions hebben voor dit geld o-m. de bureaus van de kruisverenigingen in Zeeland op nieuw opgebouwd. Het devies van de Lions, die #twee leeuwenkoppen in hun embleem voeren, is „Wij die nen". Zij dragen door internationale contacten ook bij tot verbroedering der volkeren. De Lions, zo verna men wij nog, mag men vooral niet zien als een „belangengemeenschap". Veertig jaar geleden toen deze club in Chicago werd opgericht als vere niging van zakenlieden, die aan cor ruptie en oneerlijke handel 'n eind wilden mak~n, mag dit een van de doelstellingen geweest zijn, thans streeft men naar het bevorderen van het algemeen welzijn door het on dernemen van bijzondere activitei ten. Bovendien willen de Lions, die voortkomen uit verschillende bran ches en verschillende welstandni veaus van het maatschappelijk leven in vriendschappelijke sfeer elkaar leren kennen en waarderen. In ons land zijn 48 afdelingen van de Lions, in to aal telt n*en over de gehele we reld 625.000 leden. De afdeling Lei- den-Noordwijk, waarvan voorzitter is de heer Macovitch, telt 33 leden. In de Lakenhal werd gistermiddag een werkvergadering gehouden, be sloten met een koud buffet. Ook de burgemeester van Leiden was bij deze geanimeerde bijeenkomst aan wezig. Op de foto biedt de voorzitter van de afdeling Leiden-Noordwijk, de heer Macovitch, in de Grote Pers van de Lakenhal, de president Per Stahl bloemen aan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6