Wybert Ouderdomspensioen en kinderbijslag HET HONDENPARADIJS HUIS Liefde VERPLEGING VAN GEESTESZIEKEN BEHOORT AAN HET RIJK VRIJDAG 26 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Provinciale Staten Donderdag werd onder voorzitterschap van mr. J. Klaasesz de tweede gewone zitting 1961 voortgezet van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Aan de orde waren de algemene beschouwingen over het ontwerp van de begroting voor het dienstjaar 1962. Namens verschillende fracties werd het woord gevoerd, waarbij zo goed als bij alle sprekers vooral één facet naar voren kwam, namelijk de pro vinciale subsidiëring van de zorg voor de geestelijk gestoorden. Zo goed als eensgezind werd het verlangen uitgesproken de subsidie voor de verpleging van geesteszieken te verlagen en wel, naar ir. T. W. C. Blom het uitdrukte, geleidelijk aan tot nul. zen en de „centrale weg" zal niet gemist kunnen Worden. Een verbetering van de rijksweg door Hoewel de financiering van de kos- Wassenaar is niet mogelijk zonder ten der verpleging van behoeftige schade aan te richten aan de er langs geesteszieken parallel loopt aan die liggende buitenplaatsen. Deze scha- van de ondersteuning van andere dé zal aanzienlijk groter zijn dan die, armlastigen, ligt er voor de provin- welke door de aanleg van de „cen- cies geen verplichting daarin bij te trale weg" zal worden veroorzaakt, dragen. Wel acht de regering het on- aldus G.S. GEEN VERPLICHTING VOOR DE PROVINCIES gewenst, dat de provincies hun bij dragen, voor zover niet méér bedra gende dan 20%, zouden verminderen of afschaffen, maar alle provincies, met uitzondering van Zuid-Holland dragen minder dan 20% bij of zelfs in het geheel niets. In de nota aan de Staten is voorgesteld het subsidie tot 15% te verlagen. Enkele sprekers stelden nu, dat het rijk de verpiegihgskosten van geesteszieken op den duur volledig voor zijn rekening dient te nemen. Vrijwel alle andere provincies stre ven daarnaar. Ook de heer Wilschut (A.R.) s'el» de zich met betrekking tot dit sub sidiebeleid geheel achter het stand punt van G.S. Het college heeft zich echter bereid verklaard om, voor MEER AANDACHT VOOR GEMEENTEBESTUREN Verschillende sprekers hebben meer zelfstandigheid voor de ge meenten bepleit, onder meer in verband met de woningbouwpoM- tiek, Voor de minst kapitaalkrach tigen zijn er nog steeds te weinig wonihgen en een der woordvoer ders zei ervan overtuigd te zijn, dat bij meer zelfstandigheid der gemeenten in deze affaire, de wo ningnood eerder zal zijn opgc lost. De anti-revolutionaire beer Wil- het geval bij de begroting 1963 een schut, die het gewenst acht dat de Verdere verlaging van het subsidie Staten het maatschappelijke werk wenselijk zoU blijken, te overwegen niét geheel aan zich trekken, meen- of alsdan zou kunnen worden vooi- de dat met meer aandacht moet wcr- gesteld die verlaging té doen ingaan den geluisterd naaf de géfnêêhtebe- met 1964. Dat betekent dan, dat het sturen, die zoveel dichter bij de be thans voorgestelde subsidiepercer.ta- volking staan. Niet critiekloos luiste- ge, bijzondere omstandigheden daar- ren, aldus spr., maar luisteren met gelaten, tenminste voor twee jaar zal welwillende aandacht. c. handige schuifdoos ^5 V! de nieuwe /es tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport l Advertentie) Stichting „Diogenes" restaureert panden in Amsterdamse binnenstad In de Amsterdamse Jordaan is gistermiddag het eerste gerestaureer- De Raad van Arbeid Leiden schrijft noemde termijn van een jaar) te <je ^uis Vgn de stichting Diogenes ons: worden ingediend bij de Raad van aan de Eerste Tuindwarsstraat fees- Het komt nog vrij regelmatig voor, Arbeid. dat personen, die in het genot zijn van ouderdomspensioen ingevolge de rri Algemene Ouderdomwet niet op de 1 gelden. Hen percentage van 15 nu De zitting werd tenslotte verdaago hoogte blijken te zijn van het feit, Voor tenminste _dne jaren vast te tot woensdag 1 februari a.s.. des dat sedert 1 oktober 1959 aan dit Wegens een reeks van Jeker zes aan stellen, achten G.S. niet raadzaam, voormiddags tien uur. Wèl dient naar 't oordeel van verschil lende sprekers volle aandacht gewijd te blijven aan de steun voor de vóór- telijk geopend. De voorzitter van de stichting, de heer G. Brinkgreve, gaf een uiteen zetting van het werk van „Dioge nes". De doelstelling van de stich ting ia het aankopen van oude, ver vallen huizen in de binnenstad ouderdomspensioen tevens recht op randingen verzoekt de politie mede- kinderbijslag is verbonden voor kin- werkinig bij de opsporing van de 24- deze te restaureren waardoor woon jinve-i aan ue steun voor de vóór deren tot 16 jaar, waarmede fee lijk- jariffe m. Olthuis uit Zalk (gem. IJs- en werkruimte voor beeldende en nazorg die ten laste vaïf de eb- - Als 50.000ste bezoeker op de fc5'cld "Jn studerende en mvalide selnlujaen), sinds begln januari is podiumkunstenaars beschikbaar komt. mte dfènt te komen doch haaf het tentoonstelling „Het Landbouwwerk- kinderen van 16 t.m. 26 jaar. hij zwervende: hij slaapt in hooi- Hij sprak de hoop uit, dat de stich- deel b.v. van de heer Wilschut. W ,in het RAI-gebouw te Amster- o Ariw_ntanoinpn_ t>erfeen en werkkeetjes _en voorzirt ting binnen 20 tot 301 jaar een duur- meente oordeel b.v. van de heer Wils' .hut, onder „prikkel" van de zijde der pro vincie. Agglomeraties. Met betrekking tot de z.g.n. ögglo meraties constateerde de heer G. Z. dam is gistermiddag de heer A. N. de Bruin uit Wieringerwerf verwel komd. Hij kreeg een waardebon van 500 gld, te besteden voor de aan koop van een werktuig voor zijn be drijf, en zijn vrouw een boeket. in zijn onderhoud door inbraken en zaam bezit van honderd percelen insluipingen. In augustus van het zal hebben, Met de restauratie van vorige jaar werd hij uit de gevange- de vijf huizen die thans in het bezit nis ontslagen na een straf te hebben van de jonge stichting zijn, zullen uitgezeten voor een aantal aanran- 21 krotwoningen Verdwijnen. Nog steeds doen AOW-pensioen trekkers aanvragen om kinderbij slag, welke kinderbijslag vanaf 1 ok tober 1959 had kunnen worden toe gekend, indien deze aanvragen tij- „.J., waren gedaan. Uitzonderingen dingVn'Ün i'nbraken' Sinds "begin ï«- iiitfraiies cimsiaipprnp op nenr i KNAC gaat binnenkort be- daargelaten kan de kinderbijslag nl. nuarj heeft hij zich aan het toezicht de Vos fractieleider van rip K V P ginnen met het geven van Cursussen niet vroeger ingaan dan een jaar onttrokken en is hij voortvluchtig. dat die de provincie voor grote pro- -verhoogde rijvaardigheid" Tnfe aanvrage Vword! «daan h" blemen stellen die noe niet ziin od- Deze nieuwe aktiviteit sluit aan op in ae aanvrage woiai geaaan. geslost. het werk dat de KNAC op de drie De pensioentrekkers zullen er in Groningen. O. houdt zich vooral slipbanen van de KNAC-slipschool goed aan doen, indien zij menen op het platteland op. Bij signalering volgens ae M. v. A. van Geaep- verricht ten behoeve van grotere aanspraak op kinderbijslag te heb- gelieve men direkt de plaatselijke Staten, wordt door de ministers van rijkunst bij de automobilisten. ben, na te gaan of deze kinderbij- politie te waarschuwen. Het signale- binnenlandse zaken en van volks- In Woolwich, Zuid-oost-Londen. slag inderdaad naast het ouderdoms- ment van de gezochte is: 1.77 m lang, Prinses Beatrix heeft gisteravond huisvesting en bouwnijverheid over- js een nieuw geval van pokken *ast- pensioen wordt betaalbaar gesteld. slank, donkerblond tot zwart haar. het gala-concert van het Nederlands leg gepleegd met G.S., over de rich- gesteld. Thans zijn er in Groot-Brit- Eventuele aanvragen om kinder- Het opsporingsverzoek is uitgegaan Studehtenoikest, dat werd gegeven ting, waarin een oplossing dient te tanni tien mensen, die aan pokken bijslag dienen zo spoedig mogelijk van de groepscommandant van de [n het Gebouw van Kunsten en We- Worden eezocht. zowel van het. am- k;jua .ül.n«u i>,.-„1:jtenschaDpen in Den Haag, roKKen en is nij# vooriviucniig. v aanrandingen pleegde hij op de PfinSCS Beatrix bij COIlCert rd-Veluwe, in N.W.-Overijssel en J „Studenten-orkest" worden gezocht, zowel van het acu te ruimteprobleem als van het pïo bleem der „werwevenheid" van de belangen der tot de agglomeratie behorende gemeenten. Een der sprekers zei voorts nog veel waardering te hebben voor het werk van G.S., ten aanzien van een ruimtelijke ordening, maar deze zaak moet niet te statistisch worden bezien, "ldus de woordvoerder. Men moet niet altijd a priori blijven vasthouden aan richtlijnen van enke le of meer jaren geleden. Bezwaar werd ook gemaakt tegen de voor genomen aanleg van het zuidelijk gedeêlte van provinciale weg nr. 1, midden door talrijke fraaie buitens van Wassenaar. In dit verband hebben G. S. ge antwoord op schriftelijke vragen van het lid van Provinciale Staten, me vrouw mr. M. N. W. Dettmeijer— Labberton over het plan voor een nieuwe weg tussen Den Haag en Wassenaar. Er bestaat een plan voor een weg, die een verbinding moet vormen tussen de Wassenaarseweg in Den Haag en de Wittenburgerweg in Was senaar. Het vergt veel zorg en tijd om een zo aanvaardbaar mogelijk tracée langs de buitenplaatsen „Oos terbeek", „Clingendael" en „Duin- digt" te vinden. Het overleg tussen de provincie Zuid-Holland en de ge meente Wassenaar is nog niet geëin digd zodat gedeputeerde staten geen definitieve beslissing hebben geno men. Het college verklaart dat deze weg, aangeduid met de naam „centrale weg", nodig is. Een prognose van het verkeer in 1970 heeft dat uitgewe- lijden. (in verband met de hierbovenge- rijkspolitie in IJsselmuiden. tenschappen in Den Haag, bijge woond. De opbrengst ervan komt ten goede aan het Nederlands Studen tensanatorium en het Universitair As; ;ylfond De du De burgemeester van Den Haag, mr. A. H. M. T. Kolfschoten en de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ontvingen de prinses en begeleidden haar naar haar loge. Nadat het Wil helmus en het ,Io Vivat" door de aanwezigen was gezongen, bracht bet orkest onder leiding van dirigent Jan Brussen de eerste suite no. 1 in c van J. S. Bach en het vioolconcert van Ton de Leeuw ten gehore, ge schreven voor het Nederlands Stu dentenorkest in opdracht van het Prins Bernhardfonds. Hierin trad als solist op Theo Olof. Tot slot voerde het orkest de eerste symphonie no. 1 in d van Fr. Schubert uit. In dê pauze werden aan de prin ses voorgesteld het dagelijks be stuur en de leden van het comité 's-Gravenhage, het Nederlands Stu dentenorkest en de bestuursleden van de stichting Het Nederlands Studentenorkest. De fluitiste Marian Pekelharing heeft prinses Beatrix bloemen aangeboden. Bierverbruik in ons land stijgt, -export daalt In de rede waarmee mr. H. J. M. Loeff de gistermiddag in Amsterdam gehouden vergadering van het pro- duktschap voor bier heeft geopend, deelde hij mede, dat het bierverbruik in ons land in 1961 is gestegen. Vol gens de beschikbare, nog niet defini tieve cijfers bedroeg de binnenland- .se omzet circa drie miljoen hectoli ter, dat is twaalf procent meer dan in 1960. Het bierverbruik per hoofd der bevolking in Nederland - inl961 on geveer 26 liter tegenover 23,8 liter in 1960 - stijgt geleidelijk in de rich ting van het Europese niveau, doch het ligt hier nog belangrijk onder. Het bierverbruik in België, dat nog altijd vijfmaal zoveel is als in Neder land, stijgt ook. Dit is eveneens het geval in alle andere Nederland om ringende landen, waar belangrijk meer bier wordt geconsumeerd dan in Nederland. De bierimport steeg met 36.4% en bedroeg in 1961 141.141 hl. De bierex port daalde in 1961 met 5De ex port bedroeg 865.583 hl. Aelherklanken ZATERDAG 27 JANUARI 1962 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Meditatie. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. (9.35- 9.40 Waterst.). 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Metropole-ork. 12.30 Land -en tuinb.meded. 12.33 Zang en gitaar. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Amus.ork. 13.50 V.d. jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Gram. 15.50 Tzadikov, hoorsp. 16.35 Klein Radiokoor. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Lichte muz. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nieuwe gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Strijkork. 18.50 U bent toch ock van de partij?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Mu2ik. wedstr. 19.45 Lichtbaken, le zing. 19.55 Popul. klassieken. 20.50 Vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lui den dé zondag in. 23.00 Meesterwer ken v. d. religieuze muziek, muzik. lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 293 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.45 Koorzang. 10.00 Samen thuis, gespr. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muz. 10.50 Wegwijs, praatje. 11.00 Tentoonstellingsagenda. 11.05 Lichte muz. 11.30 Sportnws. 11.55 Ham mondorgel en zang. 12.15 Van de wieg tót het graf, vragenbeantw- 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Lnstr. trio. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.50 lnstr. sext. 14.10 V. d jeugd. 14.45 Gram. 15.00 Promènade-ork. èn so list. I.d. pauze: pl.m. 15.50-16.10 Boe kenwijsheid. 17.00 Jazz 17.30 Act. 1800 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.3^ Bijbelse miniatu ren, lezing. 19.45 Kamermuz. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Quiz. 2230 Nws. 22.40 Imitaties, hoorsp. 23 05 Walsork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15.00 TV-film. 15.25 Docu mentaire film. 16.00 Spaanse dansen. 16.35 Progr. over dieren. 17.00-17.30 V.d. kind. 19.30 TV-feuill. 19,55 Vraaggespr.: Morgen is het zondag.- NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lichte muz. 21.00 De vier dochters Bennet, TV-spel (IV). 21.45 Parodistische filmpjes. 22.05 Voordr. 22.35 Dag sluiting. DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN (Advertentie) zonder DOOR GABRIEL GORRIS „In enkele zeldzame zegels", her haalde zij, bijna op de toon van een kind, als het een regel van buiten leert, die het niet wil vergeten. Eerst later ben ik te weten geko men, dat zij 's middags een brief van Jacques Descoite had gekregen. Die avond echter vertelde zij daar niets van. Na het souper viel zij weer te rug in haar zwijgzaamheid. Als ge woonlijk zette zij zich achter de vleu gel en begon te spelen. Chopin. Maar na een kwartier hield zij midden in een mazurka op, klapte het deksel dicht, nam haar breiwerkje, kwam tegenover mij bij de haard zitten en strekte haar benen naar de behaag lijke gloed van het kolenvuur. Af en toe opkijkend van mijn Balzaclec- tuur, zag ik een mijmerende trek op haar gezicht, terwijl zij met lome be weging de pennen hanteerde. Bij het naar-bed-gaan tegen 11 uur, bleef haar hand na de nachtkus op mijn schouder rusten: „Frank". Zij keek mij aan. Als altijd was haar blik eerlijk en open. Maar er was een geladen spannen in de korte stilte. „Je moet me niet zo verwaarlozen, vooral nu niet", fluisterde zij. Zij doelde op haar lichamelijke omstan digheden, dacht ik. „Je meent te kun nen schrijven over vrouwen, maar soms denk ik, dat je het psycholo gisch inzicht mist. Ik bedoel, kijk eens, het zijn juist de kleine dingen, die een vrouw imponeren. De kleine attenties, maar die recht uit 't hart komen. O, niet het „ge-schat" en „ge- lieveling", daar doel ik niet op, al is 't wel eens aardig om te horen! Maar er zijn dagen, bijvoorbeeld vanmid dag". De blos op haar wangen werd een vleug dieper. „Ik had naar je staan uitkijken en toen je eindelijk kwam, was het eer ste wat je deed de post inkijken en een apéritief inschenken. Voor mij geen woord. Je wist toch, dat de dokter geweest was, ik had je veel eerder thuis verwacht. Je doet de laatste tijd zo vreemd, Frank. Soms denk ik, dat je niet echt van mij houdt". „Och kom, dat kun je niet menen!" Ik drukte haar tegen mij aan. Zij weerde niet af, sloot haar ogen in de omhelzing. Er was geen passie in mijn kus, alleen tederheid en mede lijden. Nadien, toen zij al te bed lag, zei zij nog (en ik voelde de warmte van haar hand op mijn voorhoofd): „Heb nog wat geduld, Frank. Ik wil je graag alles geven, wat ik ge ven mag. Maar je moet er rekening mee houden, dat ik nu ons kind ver wacht". „Cécieltje?" Haar glimlach, bloeiend op de wit te peluw, ging mij door de ziel. „Nee", fluisterde zij, „Frankie!" Dan knipte zij het licht uit en keerde zich op haar zijde. „In de derde week van maart", had dokter Kruyt gezegd, ,,'t wordt een lente-kindje!" Maar de bekwame man vergiste zich. Het werd een sneeuwkindje, 'n zevenmaands couveuse wicht je. Een jongetje! Niet de ferme, welgescha pen boreling, zoals ik me wel eens had voorgesteld, maar een schriel driepondertje met een oud-manne- lcensgezicht vol plooien en rimpels. Toen de verschijnselen duidelijk wezen op een vervroegde bevalling, was Cécile in allerijl overgebracht naar het ziekenhuis in de stad. Ik was de morgen van die twintigste ja nuari naar Brussel gereden voor c -n tweedaags congres van zogenaamde „onafhankelijke" schrijvers uit Bel gië, Frankrijk, Nederland en West- Duitsland, waarop ook enkele pro minente jongeren het woord zouden voeren. De discussies, die ongetwij feld zouden volgen, interesseerden me en daarom had ik ditmaal mijn ingeboren afkeer van congressen overwonnen en de uitnodiging aan vaard. Midden in een opgewonden debat bracht de portier mij het te- „Mevrouw in „Nazareth" opgeno men. Partus voortijdig. Kruyt". Het was vijf uur 's avonds De in de loop van de middag opgestoken sneeuwstorm was nog aangewakkerd, eenmaal Vilvoorden voorbij bevond ik mij in 'n Egyptische duisternis, met nauwelijks vijftien meter zicht reed ik in 'n veertig-kilometer-gangetje naar het noorden. Met dit tempo, be rekende ik, zou ik tegen negenen mijn bestemming kunnen bereiken. Maar de douane was nog nooit zo lastig geweest als nu en bij 't pont- veer aan de Moerdijk moest ik een half uur wachten, voordat ik werd overgezet. Om tien uur parkeerde ik mijn auto eindelijk op het terrein voor de vrouwenkliniek. „Tiggelaer!" maakte ik mij bekend aan de portier, die mij al had opge merkt en de deur voor mij open hield. „Waar moet ik zijn?" De man wierp mij vanonder zijn uniformpet een schuinse, onderzoe kende blik toe, sloot de deur en liep kalm voor mij uit. „Ogenblik meneer, wacht u maar even". Hij verdween in zijn hokje. Door de ruit van het schuifraam zag ik hem een paar knoppen indruk ken, de hoorn van de telefoon opne men en spreken, wachten dan, luis teren. Plotseling legde hij de hoorn neer, schoof het raampje omhoog en zei: Mevrouw is nog in de verloskamer. Misschien wilt u even plaats nemen in de wachtkamer op de eerste ver dieping. Trap op. Rechts. U ziet het vanzelf. De hoofdverpleegster heeft iets met u te bespreken, ze zal zó bij u komen". Ik voelde dat er iets niet in orde was. Een angst, die ik gedurende de gehele rit had teruggedrongen, over meesterde mij. Liep het niet goed met Cécile? Ik wilde Cécile niet missen voor geen Sheila, of wie dan ook! Dat ik mij, erwijl ik de trap op liep, het beeld van het meisje voor de geest riep, het terugwees en daar na in de weerzinwekkende aether- luchi van het wachtkamertje met z'n koele stalen meubilair mij zelf be zwoer een ander leven te beginnen als ik Cécile mocht behouden, be wees maar al te duidelijk, hoezeer en in welk opzicht 'k mij op dat moment schuldig voelde. Maar de weg naar de hel is gepla veid met goede voornemens. Ook deze kans heb ik vergooid. Er was niet veel voor nodig. „Met mevrouw gaat alles normaal", zei de hoofdzuster even later. „Maar het jongetje is zwak, amper drie pond. Wilt u even meegaan? Het ligt al in de couveuse". Eigenlijk is dat al voldoende ge weest. Het was slecht nieuws, inder daad. Maar Cécile was niet in gevaar. (Word! vervolgn)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9