RUIM VIJF PROCENT MEER LOON IN NIEUWE CA.O.-BOUWBEDRIJF KLM: directe lijn op Jersey Btonchi lef fen Kamerlid J. M. Peters t OPRUIMING MEERPOEL'S Bagage van treinramp VRIJDAG 26 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De nieuwe gigantische radio-telescoop van Nancy in Frankrijk is dezer dagen door vertegenwoordigers van de pers bezocht. Tijdens dit bezoek werd o.m. bijgaande toto gemaakt van de antenne van het eerste element van de radio-telescoop, welke het grootste werkzame effect ter wereld heeft. De oppervlakte van deze anten- Het grootste deel van de bij de treinramp in Harmeien gevonden bagage is afgehaald, zo deelt de spoorwegrecherche mede. Toch zijn er nog enkele stukken waarvan men de eigenaars niet kent. Tot 15 febr. blijft deze bagage nog liggen op het bureau van de N.S.-recherche, Ca- tharijnesingel 37 in Utrecht. Daarna zullen de stukken naar het bureau gevonden voorwerpen van de Spoor wegen worden overgebracht. Werknemers niet eens met voorstel verschoven werktijd Tussen partijen bij de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf bestaat, in de onderhandelingen over de op 1 maart a.s. in te gane nieuwe C.A.O., volledige overeenstemming over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Er is echter verschil van inzicht over de van werkgeverszijde voorgestelde invoering van de zogenaamde veschoven werktijd. Partijen bij de C.A.O. zijn het er over eens, dat de lonen in de nieuwe C.A.O. een verhoging van tien cent per uur zullen ondergaan. Dit komt neer op een verhoging van het gemiddelde loon in de bouwnijverheid met ruim vijf procent. Deze loonsverhoging is in relatief opzicht gelijk aan die in aanverwante bedrijfstakken, zo menen partijen, en in overeenstem ming met de voorschriften van het akkoord van Wassenaar. IN WINTERMAANDEN VIJFDAAGSE NIET HAALBAAR Dit is gebleken uit mededelin gen die de heren ir H. D. Prins, voorzitter der Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers, mr. N. Dijkhuis, algemeen secretaris, en drs L. Cohen economisch advi seur der vereniging, op een giste ren in restaurant Royal in Den Haag gehouden persconferentie hebben gedaan. De persconferentie was belegd naar aanleiding van het vijfentwintigjarig bestaan der vereniging, dat maandag en dinsdag a.s. in Amsterdam zal worden gevierd. In de loop van deze persconferen tie, waarin hij een overzicht gai van doel en werkwijze der jubilerende vereniging, sneed ir Prins het onder werp van de onderhandelingen over de nieuwe CAO aan. Van de zijde van de werkgevers is het voorstel tot invoering van de verschoven werktijd gedaan, omdat men sinds november j.l. toen voor het eerst in de winterperiode erva ringen met de midden 1961 inge stelde vijfdaagse werkweek zijn op gedaan, tot de slotsom is gekomen dat in de maanden november, de cember en januari moeilijk bij een vijfdaagse werkweek een dagelijkse arbeidstijd van negen uur kan wor den bereikt. De omstandigheden waaronder men in deze periode bui ten moet werken zijn daarvoor voor namelijk als oorzaken aan te wij zen. In een. aantal gevallen kan misschien ook de kortere periode van daglicht van invloed zijn, hoewel men daar maatregelen voor kan ne men. JACKIEGAAT ONDER DE WOL Verloren tijd inhalen. Teneinde het door de verminderd arbeidsprestatie te verwachten pro- duktieverlies in drie wintermaanden te compenseren, zouden de werkge vers graag zien, dat de werknemers in de drie wintermaanden een vijf daagse werkweek van veertig uur zouden maken en gedurende de ove rige maanden een vijfdaagse van ne gen uur en twintig minuten per dag, om de in de wintermaanden verloren tijd in te halen. Van werkgeverszijde betreurt men het erg, dat men aan werknemerskant op het ogenblik niets voor een verschuiving van de werktijd voelt. De onderhandelingen zijn opgeschort om beide zijden ge legenheid te geven dit punt nader te bestuderen. Noodsituatie. Produktieverlies door verminde ring van prestaties als gevolg van onaangename weersomstandigheden bij werkzaamheden in de buitenlucht trad vooorheen bij een zesdaagse werkweek van in totaal vijfenveertig uur ook op, maar in mindere mate, naar de heer Prins opmerkte, dan thans het geval is. Men kan, gezien de ontzaglijke grote achterstand in de bouwnijverheid van werken waar voor geen vergunning wordt gege ven spreken van een noodsituatie. In die omstandigheden kan, op een to taal van 2100 tot 2200 uren per man per jaar, een verlies van vijfenzestig uur per man gedurende de genoemde drie wintermaanden (ofwel 3,5 pro cent) belangrijk worden geacht. Aan de zijde van werkgevers be staat de indruk, dat men aan de kant van werknemers nog afkerig is van het invoeren van de verschoven werktijd op psychologische gronden en zonder dat men zich geheel be wust is van de noodsituatie. Werk gevers hebben het voorstel mede ge daan op basis van ervaringen die men in andere bedrijfstakken met de verschoven werktijd heeft opgedaan. Nieuws van de luchtvaart Met ingang van 1 juni a.s. krijgt Schiphol een geregelde, directe luchtverbinding met het Britse Ka naal-eiland Jersey. Het is de tot nu toe alleen op Engeland en Frankrijk vliegende, onafhankelijk Britse lucht vaartmaatschappij Jersey Airlines (in ons land vertegenwoordigd door „Amsterdam Air"), die nu ook naar Nederland komt en deze lijndienst 1 maal per week zal gaan uitvoeren met een hier tot dusverre nog onbe kend type vliegtuig: de aan 50 pas sagiers plaats biedende „Dart Herald" van de Handley Page fabrieken, het nieuwste Turbo-jet toestel van de Britse vliegtuigindustrie. Evenals de wat kleinere „Friend ship" van de Fokkerfabrieken is dit vliegtuig een hoogdekker, uitgerust met twee schroefturbine motoren van Rolls Royce. De vliegtijd van Schip hol naar Jersey zal 2 uur bedragen. De nieuwe wekelijkse lijndienst noodzaakt niemand om een hele week op de kanaaleilanden door te bren gen. Aangezien Jersey Airlines dage lijks naar Londen en/of Parijs vliegen mag men zonder prijsverho ging op iedere gewenste dag de te rugreis naar Schiphol via deze ste den maken. „SABENA" NAAR EELDE De Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena zal in voorkomende geval len uit Noord-Nederland afkomstige passagiers die met haar uit Brussel vertrekkende intercontinentale ma chines willen reizen, per vliegtuig van Eelde naar Brussel brengen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Gisteravond omstreeks 9 uur is in het R.K. ziekenhuis in Sittard over leden het lid van de Tweede Kamer de heer J. M. Peters. Zoals bekend, werd de heer Peters gisternacht ge wond bij een auto-ongeluk. Jan Mathijs Peters was op 11 ok tober 1908 te Roosteren geboren. Hij bezocht de kweekschool en behaalde de hoofdakte. Daarna studeerde hij philosophie aan de R.K. Ljergangen te Tilburg. Hij was onderwijzer aan een kath. lagere school en leraar aan een cur- cus voor de hoofdakte. De heer Pe ters vervulde tijdelijk het burge meesterschap van Roosteren. Hij werd in 1956 gekozen tot lid van de Tweede Kamer, waar hij deel uit maakte van de KVP-fractie. De heer Peters wcs nationaal hoofdbestuurder van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Voorts was hij voorzitter van de afdeling Limburg van „Steun wettig gezag". Hij had zitting in het hoofdbestuur van het Nederlands Onderwijzers plan en in het dagelijks bestuur van de KRO. Ook was hij voorzitter van de werkgemeenschap Limburg. De thans overledene was ridder 4e klas se in de Militaire Willemsorde. De heer Peters was ook hoofdre dacteur van het dagblad „De Nieu we Limburger" te Maastricht. Het leek op afvaardiging van Mars Helikopter vervoert plastic buisleiding Vele bewoners van Amsterdam hebben zich gistermiddag ongetwij feld afgevraagd wat er boven hun stad vloog. Het bleek geen afvaar diging van Mars of Venus te zijn, zo als sommigen dachten. naaimachines Enige overjarige en licht be schadigde naaimachines tegen sterk gereduceerde prijzen. NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 LEIDEN TELEF 24815 (Advertentie Vermist knaapje te Tilburg dood gevonden Na een nacht en een ochtend zoe ken en dreggen heeft de politie te Tilburg gistermiddag het lijkje ge vonden van de 6-jarige Cornelis Ver hagen, die sinds woensdagavond 6 uur werd vermist. Het jongetje woonde aan de Beekse dijk in Til burg. Zijn lichaam werd half in het water gevonden in het Leypark in Tilburg op aanwijzingen van een politiehond. De sectie welke dr. Zeldenrust op het stoffelijk overschot heeft ver richt, heeft uitgewezen, dat het kind door verdrinking om het leven is ge komen. De politie acht misdaad uit gesloten. Het jongetje is woensdagavond even de deur uitgelopen en nadien niet meer teruggekeerd. Bij het onder zoek dat de politie naai deze zaak heeft ingesteld is gebleken, dat kin deren in die buurt wel meer de ge woonte hadden 's avonds even dat park in te lopen. Men vermoedt, dat de zesjarige Keesje x/erhagen dit ook heeft gedaan en in de duisternis in het water is gelopen. Het „gevaarte" was afkomstig uit Enkhuizen en bestond uit een heli kopter met daaronder twee 70 meter lange (11 cm doorsnee) plastic bui zen, die vertikaal in de lucht ben gelden. In totaal zullen op deze merkwaar dige manier tien buizen van Enk huizen naar Amsterdam worden overgevlogen. Zij worden gebruikt bij de bouw van de Coen en IJtun- nel Als piloot Bill Farnell van de „British United Airways" met zijn blauw-witte helikopter boven het IJ verschijnt zoekt hij een wit lint op, dat uitgelegd is op een terrein vlak bij de bouwput voor de segmenten van de Coentunnel, in welke put ook de IJtunnel-segmenten gemaakt zullen worden. Rustig daalt hij dan met zijn vliegtuig tot 70 meter bo ven de grond, zodat het uiteinde van de pijpen op het weiland rusten. Daarna vliegt de helikopter schuin omlaag, zodat de hele pijpen zacht jes op de grond gelegd worden. Zo dra het vrachtje neergevleid is landt de helikopter, om na een kwartiertje weer op te stijgen voor een nieuwe „lading". De pijpen, die eerst over het IJs. selmeer vervoerd zouden worden, maar thans vanwege de tijdnood door de lucht worden overgebracht, zullen vanuit een 700 meter van de bouwput gelegen watermijn van de gem. waterleiding zuiver water naar de put leiden voor het vervaardigen van cement. De foto toont een van de transporten, gadegeslagen door vertegenwoor digers van de pers. Naar wij vernemen zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet. Deze wijziging behelst de invoe ging in de pachtwet van het zgn. „voorkeursrecht van de pachter, welk voorkeursrecht tot 1 januari 1963 in de wet vervreemding landbouwgron den is geregeld." PRINSES BIJ STUDENTEN-GALACONCERT „Jackie", de chimpansee van de „Wiener Eisrevue" heeft het 's nachts te koud in zijn kooi. Men heeft daarom besloten deze prominente akteur van de revue net als zijn mensen-collega's onder de wol te stoppen. Het besluit •n de uitvoering bevalt Jackie opperbest - temeer, daar hij 's avonds wordt ingestopt door een charmante medewerkster van de revue 1 Canadian Pacific Airlines, die tot nu toe driemaal per week het traject Vancouver-Amsterdam vliegt, zal dit aantal met ingang van 11 april ver hogen tot viermaal per week en met ingang van 1 juni tot vijfmaal per week. Prinses Beatrix heeft donderdagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag een gala- concert van het Nederlands Studenten Orkest bijgewoond. Foto: prinses Beatrix onderhield zich met v.l.n.r.- dirigent Jan Brussen, de solist Theo Olof, burgemeester mr. H. A. M. F. Kolfschoten en de voorzitter van de stichting N.S.O., de heer H. ter Haar. WENTELWIEK ALS VERHUISBAAS (Advertentie) HET OOR VAN DE STERREKUNDIGEN IN FRANKRIJK

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7