S)e £cidóe(Soti/fcattt DRIEHOEKSOVERLEG MET INDONESIË VLOT NIET Houding van Australië officieel ongewijzigd 300.000 GULDEN GESTOLEN UIT SAFE VAN ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN -v De V.S. tegen Cuba Tegen oplossing onder bedreiging Inbrekers gingen met grote geslepenheid te .werk Bulgaarse vlieger was spion Jongen was de moordenaar Soldaat op Biak verongelukt VRIJDAG 26 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15535 Directeur: J. P. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 De pater, die het kon navertellen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Indonesische ambassadeur te Washington, Zairin Zain, heeft in antwoord op de vraag of onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië dichterbij zijn gekomen, gezegd dat er nog veel meer gedaan moet worden om zover te komen. Hij zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten, Harriman, op het ministerie van buitenlandse zaken te Washington. Hij en Harriman hadden nagegaan of er mogelijkheden of geen mogelijkheden zijn. Tot nu toe is het driehoeksspel in Washington voortgezet, aldus Zain. Hij doelde hierbij op de gesprekken van hem en de Nederlandse ambassa deur, dr. J. H. van Roijen, op het ministerie van buitenlandse zaken. Soort gelijk contact via de waarnemende sekretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, wordt te New York onderhouden. Een regeling is moeilijker geworden door wat hij noemde, de aanval van Nederlandse oorlogsschepen op Indonesische torpedoboten. Hij zei nogmaals, dat de Nederlanders waren begonnen met schieten. VANNACHT: Een bedrag van 300.000 gulden is vannacht gestolen uit de safe op de afdeling administratie in het hoofdgebouw van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Dit was het bedrag van de gezamen lijke maandsalarissen van de zusters, dat vandaag zou worden uit gekeerd. De administrateur heeft inmiddels opnieuw xn cheque van 300.000 gulden bij het ministerie van O.K. en W, aangevraagd om de zusters alsnog te kunnen uitbetalen. De dieven zijn met de grootst mogelijke geslepenheid tewerk gegaan. Hoogstwaarschijn lijk zijn zij het terrein van het Academisch Ziekenhuis binnen gekomen via de ingang tot het fysiologisch laboratorium aan de Wassenaarseweg, waaraan het terrein grenst aan dat van het A.Z. Daar immers is geen of gebrekkige controle, terwijl aan de ingang Rijnsburgerweg wel voortdurend een portier de wacht houdt. MET ZUURSTOFFLESSEN EN AL DOOR DE HOOFDINGANG Zij moeten met een auto zijn bin nengekomen, want zij hadden zuur stof en acetyleenflessen bij zich en een snijbrander waarmee zij de brandkast hebben geforceerd. Dit is op zichzelf al een staaltje van groot raffinement geweest; zij zijn erin geslaagd met de flessen de hoofd ingang van het hoofdgebouw binnen te komen, zonder dat hun binnen komst argwaan wekte. Men staat voor een raadsel. NIPO-onderzoek naar oordeel over Nieuw-Guinea-beleid Ondervraagden voor 63 pet. met de regering eens Het Nederl. Instituut voor Publieke Opinie heeft op maan dag 15 januari j.l. de dag waar op bij de Etna-baai het treffen plaatsvond tussen Nederlandse en Indonesische vlooteenheden, onder enkele honderden man nen en vrouwen in Nederland, die samen een nauwkeurig re presentatief gemiddelde van de publieke mening vormen, een onderzoek ingesteld naar hun oordeel over het Nieuw-Gui nea-beleid van de regering. Van de ondervraagden heeft 63 pet. te kennen gegeven het met dit beleid eens te zijn. De bij deze opinie-peiling gestelde vraag luidde: De Ne derlandse regering wil de Pa poea's over hun eigen toekomst laten beslissen en is tevens be reid om, zonder voorwaarden vooraf, te onderhandelen met de regering van Indonesië; bent u het daarin met onze rege ring eens of niet? De antwoorden waren als volgt verdeeld: eens met de regering 65% mannen; 60% vrouw; samen 63%; niet eens 21% mannen, 10% vrouwen; samen 15%; geen oordeel 14% mannen, 30% vrouwen; samen 22% Daarna zijn zij de kamer waar de safe staat binnengegaan. Er waren praktisch geen sporen van braak aanwezig. LEUKOPLAST Zij zijn zelfs zo ver gegaan met hun voorbereidingen dat zij de na den van ramen en deuren met leu koplast hebben dicht geplakt, opdat voorbijgangers, onder wie de wacht die met een regelmaat van éénmaal per uur zijn ronde over het terrein doet niet door brandlucht gewaar schuwd zou worden. De inbrekers hebben de ramen geblindeerd, opdat geen licht naar buiten zou uitschij nen en zijn vervolgens onder het tapijt, dat op de vloer lag, gaan zit ten, opdat niets van het licht van de snijbrander naar buiten, zou uit stralen. Deze maatregelen waren wel nood zakelijk omdat er nu eenmaal op het terrein van het Academisch Zieken huis ook 's nachts verkeer en bewe ging is. In de deur van de safe die een dikte van ongeveer dertig cm heeft hebben zij een gat gemaakt en vervolgens hebben zij zonder moeite al het geld ten bedrage van 300.000 gulden, dit in loonzakjes en in cou pures, hetgeen de nasporingen naar 't geld aanzienlijk bemoeilijkt wegge nomen. Nog was hiermee het ver nuft van deze onverlaten niet aan zijn einde. Duidelijk blijkt uit alle gegevens die ons van»orgen ten dienste kwamen, dat de lieden deze aanslag op de safe van het Acade misch Ziekenhuis met overleg heb ben voorbereid. VOLKOMEN OP DE HOOGTE. Zij moeten in elk geval van alle omstandigheden en bijzonderheden en van de aanwezigheid van het gro te bedrag aan geld op de hoogte zijn geweest. Men vraagt zich af of de inbrekers geen gebruik hebben ge maakt van handlangers. Het Acade misch Ziekenhuis is nu eenmaal een stad op zichzelf en het is duidelijk, Het Italiaanse ministerie van de fensie heeft donderdag in een com muniqué meegedeeld, dat alle gege vens die tot dusver zijn bijeenge bracht over het zaterdag in Zuid-Ita- De foto, hedenmorgen genomen, maakt duidelijk waar de diefstal is gepleegd. De onverlaten zijn de hoofdingang recht tegenover de in gang Rijnsburgerweg binnengegaan, pijl rechts, en hebben vervolgens hun werk verricht in de kamer achter het raam, die ook met een pijl wordt aangegeven. Over het grasperk heb ben zij zich weer naar hun auto gé- spoed. (Foto: „De Leidse Courant"). dat controle op de gaande en komêh- de man uiterst moeilijk is. Hoe goed de aanslag is voorbereid blijkt ook uit de manier waarop de inbrekers het gebouw weer verlaten hebben Ditmaal gingen zij door het raam van de kamer. Zij wilden het risico niet meer ne men voorzien van de zuurstofflessen bij de hoofdingang aangetroffen te worden. BLOEMPOTJES In het grasperk voor het gebouw vond men voetstappen, die door de politie gemarkeerd zijn en voorts werd hier, o bittere ironie, een rijks daalder gevonden, die de lieden op hun haastige vlucht hebben verlo ren. Ook de plaats van dit geldstuk is met een bloempotje gemarkeerd. We vernamen nog, dat de onverla ten met poeder gewerkt zouden heb ben waarmede zij eventuele speur honden op een dwaalspoor zouden kunnen brengen. Het ligt voor de hand, dat zij het Academisch Ziekenhuis ook weer via de ingang aan de Wassenaarseweg hebben verlaten. Het verhaal van de diefstal ging vanmorgen als een lo pend vuurtje langs de patiënten en het personeel van het Academisch Ziekenhuis. Bij de zusters ontstond uiteraard enige verontrusting over him wel verdiende salaris, maar van de an dere kant begreep men wel, dat zij niet met lege handen zouden blij ven. Het behoeft geen betoog, dat het tijdstip waarop de inbrekers deze daad volvoerd hebben met overleg is gekozen. Gisteren eerst was de safe van de administratie gevuld met de maandsalarissen. Voor de admi nistratie betekent deze diefstal veel extra-werk want men moet de sala rissen opnieuw klaarmaken. Het is duidelijk, dat de politie van Leiden met grote energie deze mys terieuze inbraak ter hand heeft ge nomen. Wij hopen er nog nader op terug te komen. lië neergekomen Bulgaarse straal vliegtuig, de veronderstelling steu nen dat het hier gaat om een zuiver geval van spionage uit de lucht Volgens het communiqué heeft het eerste onderzoek tegenstrijdigheden aan het licht gebracht, die de ver klaring van de piloot van de straal jager, volgens welke hij naar Italië was gekomen om daar om politiek asiel te verzoeken, ontzenuwen. Vele andere tegenstrijdigheden van technische aard wekken sterke twij fel op ten aanzien van de verklarin gen van de vlieger. Het wrak van de Mig-straaljager is overgebracht naar een vliegveld van de Italiaanse luchtmacht. Bij het on derzoek bleek dat het toestel was uitgerust met foto-apparatuur. Dit feit wordt als van fundaipenteel be lang beschouwd. De piloot, Solakov, zal waarschijn lijk binnenkort naar een militair hospitaal worden overgebracht. De verbetering in zijn gezondheidstoe stand houdt aan, aldus het commu niqué. AUSTRALISCHE POLITIEK ONVERANDERD Naar aanleiding van vragen over 'de betekenis van de persberichten betreffende wijziging van 't Austra lische standpunt in de kwestie Nw.- Guinea heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld, dat nog geen rapport van de ambassadeur in Canberra is ontvangen naar aanlei ding van de instructie om bij de Australische regering terzake inlich tingen in te winnen. Wel heeft de regering inmiddels kennis genomen van de verklaring van de Australische minister van buitenlandse zaken, waarin de eer der verschenen berichten volkomen speculatief worden genoemd, aldus de woordvoerder. In een officiële verklaring zei de Australische minister, dat de hou ding van de Australische regering onveranderd was sinds premier Ro bert Menzies op 12 januari duidelijk heeft gemaakt dat de regering „een oplossing met vreedzame middelen en niet onder de pressie van oorlogs dreigementen wenst." INDONESISCHE MILITAIREN IN ENGELAND Een betrouwbare Britse zegsman heeft donderdag meegedeeld, dat En geland van plan is, zijn verplichtin gen na te komen om de opleiding van Indonesische officieren in het gebruik van Britse militaire uitrus ting, die aan Indonesië is geleverd, te voltooien. De opleiding van Indo nesiërs in verband met de levering van 18 „Gannet"-vliegtuigen zal daarom doorgaan, hoewel de wapen leveranties aan Indonesië zijn ver boden. Naar verluidt doorlopen op het ogenblik in Hampshire, Zuid-Enge- land, negen Indonesische officieren een cursus, die omstreeks eind maart zal eindigen. De zestienjarige Serge de Beers, die de politie van Kortrijk, in Bel gië, woensdag jl. had meegedeeld 't lijkje van de vermoorde negenjarige Magda de Bruyne te hebben gevon den, heeft donderdag bekend, zelf het kind te hebben vermoord. De jon gen was aangehouden om nader on dervraagd te worden. Hij heeft nu bekend het kind in dertijd naar een verlaten terrein aan de Bloemistenstraat in Kortrijk te hebben meegelokt, waar hij zich aan haar wilde vergrijpen. Magda ver zette zich, waarna hij haar de keel dichtkneep en slagen op het hoofd toebracht. Toen het kind dood was, heeft hij het lijkje in de kelder van het gebombardeerde huis, waar het woensdag jl. is aangetroffen, onder een hoop steengruis en stukken steen verborgen. Het was geheel tegen de verwach ting in dat hij een bekentenis afleg de. Men beschouwde hem als een ge tuige en niemand dacht eraan dat hij de dader was. De jongen pleegde de misdaad op 22 december. De jeugdige moordenaar heeft te genover de politie verklaard tot deze daad te zijn gekomen „om te doen, wat hij in Leopoldstad had zien ge beuren". De jongen is nL in augustus 1946 in Leopoldsatd geboren en kwam in juli 1960 uit Kongo naar België, na daar tijdens de muiterij van de Kon golese weermacht in de dagen na 't onafhankelijk worden van Kongo wreedheden en gewelddaden te heb ben meegemaakt. De jongen is ter beschikking van de kinderrechter gesteld en voorlo pig in een rijksgesticht opgesloten. Na zijn berechting zal hij ter be schikking van de regering worden gesteld. Dit duurt normaal tot aan het bereiken van de meerderjarig heid, doch in België in uitzonder lijke gevallen tot de leeftijd van 33 jaar. Op Biak in Nieuw-Guinea is gis termorgen de dpi. soldaat Willem Jan Peters door een vallende kist aan het hoofd dermate ernstig ge wond, dat hij kort daarna aan de ge volgen daarvan is overleden. Hij was 20 jaar en woonachtig in Wychen (Gld.). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iets lagere temperaturen Westelijke winden hebben de aan voer van zachte lucht naar ons land in de afgelopen 24 uur in stand ge houden. Deze winden worden ver oorzaakt door een hogedrukgebied, dat bij de Golf van Biscaje ligt, enerzijds en een depressie ten noor den van IJsland anderzijds, 't Fron tensysteem van deze depressie trok over de Britse eilanden naar ons land, vergezeld van wat regen en motregen. Achter dit frontensys teem komt een rug van hogedruk van de Oceaan naar de Britse eilan den. Onder invloed hiervan zal de wind draaien naar west tot noord west en zal voornamelijk naar het noorden van het land drogere lucht worden aangevoerd, waarin enkele opklaringen voorkomen. In het zui den van het land blijft waarschijn lijk nog veel bewolking aanwezig. De temperaturen worden iets lager. Zon- en maanstanden 27 Jan.: zon op 08.29, onder 17.18; maan onder 11.17. Hoogwaterstanden 27 Jan.: v.m. 7.21; n.m. 19.40. KORRFI TIF Donderdag heeft het koninklijk paar in het paleis op de Dam zijn nieuw- jaarsreceptie gegeven, voor de leden van het corps diplomatique. Zo vroeg Het moeilijkst valt ons van iemand was de ambassadeur van Korea aan het paleis aanwezig, dat de loper nog datgene te vragen wat hij ons on- niet eens geheel was uitgelegd.., gevraagd had moeten aanbieden. Op de conferentie van Amerikaan se staten in Punta del Este heeft Amerika's minister van buiten'andse zaken Rusk maatregelen voorgesteld om aan „de Cubaanse tragedie" een eind te maken en „een kleine tiran" op zijn plaats te zetten. De conferentie moet volgens Rusk besluiten, dat het communisme in Cuba onverenigbaar is met de begin selen van het inter-Amerikaanse stel sel en een gevaar voor de vrede op het Westelijk halfrond vormt. Het regime van Castro moest uit de or ganen van het inter-Amerikaanse stelsel worden geweerd. Het handels verkeer met Cuba moest worden ge staakt. De interne excessen van het regime Castra zijn volgens Rusk nog geen direct gevaar voor de vrede, maar Amerika kon niet aanvaarden, dat landen buiten het continent het in ter-Amerikaanse stelsel via Cuba trachten op te rollen. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Carcano, zei dat Ar gentinië een communistische staat onverenigbaar acht met de principes van het Amerikaanse systeem. Hij zei echter tegenstander van inmen ging te zyn. De oplossing ligt vol gens hem in het scheppen van econo- miliche en sociale omstandigheden waarin het communisme niet gedijt. Toen de Cubaanse president, Os- waldo Dorticos, zijn toespraak begon was de conferentiezaal tot in de nok bezet. De president deed herhaalde aan vallen op de „imperialistische Ame rikaanse regering en verklaarde dat volgens Cuba deze vergadering bij een was geroepen om een binnen landse opstand uit te lokken en re volutionaire elementen aan te moe digen. Dan had ik de loper uitgelegd

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1