ontdekking Wat een De Indonesische gevangenen in Hollandia Het raadsel der verdwenen kinderen Weerbericht DONDERDAG 25 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORD WIJK Postzegelvereniging. Onder voor zitterschap van de heer H. Heruer hield de postzegelvereniging Noord- wijk haar jaarvergadering in rest. Flora. 1 - zijn openingswoord deelde de voc '.ter mede, dat bericht was ingekomen dat het bestuurslid de heer J. C. v. d. Voort om gezond heidsredenen moest bedanken en in den vervolge niet meer zou optreden als veilingmeester en ook niet meer de rondzendingen kon verzorgen. De heer v. d. Voort had vanaf de op richting zitting in het bestuur en in deze 15 jaar heeft hij in verschillen de fu'ncties zijn beste krachten gege ven. Als dank voor zijn vele werk bood de voorzitter de heer v. d. Voort een fraaie serie postzegels aan. In het jaarverslag van de secretaris de heer Jac. Vink werd eveneens hulde ge bracht aan de schejdende heer v. d. Voort. Het ledental bedraagt thans 48, ter wijl de aktieve jeugdclub, onder lei ding van mej. Tini v. d. Raad 43 le den telt. De tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 3e lustrum was een groot succes geworden. De penningmeester de heer A. Schoordijk meldde een batig saldo. De contributie werd gehandhaafd op 6.50 per jaar. In de bestuursvaca- ture werd voorzien door de verkie zing van de heer Th. Schippers. Voor de laatste keer hanteerde de heer v. d. Voort de hamer voor het veilen van een aantal bijzondere poststuk ken, waarvoor een goede belangstel ling bestond en vlot van de hand gingen. LEIDERDORP Subsidies verenigingen De Stich ting „De Leiderdorpse Padvinders", de korfbalvereniging „Velocitas" en de Harmoniekapel „Leiderdorp" heb ben voor 1962 een verzoek om sub sidie ingediend. Ook nu weer diende de Culturele Raad van advies. Voor de Stichting „De Leiderdorpse Pad vinders adviseerde de raad een sub sidie te verlenen van f 250, omdat de financiële toestand van de Stichting is verbeterd, nadat een van de twee geldleningen is afgelost. Wat betreft de financiële positie van de korfbalclub, ook deze is de laatste jaren iets gunstiger gewor den. De raad adviseert een subsidie van f 200 waarmee B. en W. zich eveneens kunnen verenigingen en en derhalve de raad voorstellen deze subsidies te verlenen. Over de Harmoniekapel geeft de raad een uitvoerig advies en schenkt daarbij veel aandacht aan de aan schaffing van uniformkleding. Zij memoreert de aanschaf van uniform kleding enige jaren geleden en geeft de vereniging in overweging een uni formfonds in te stellen, waaruit voortaan de aanschaffing en onder houd van de uniformen kan worden bekostigd. Behalve een post van f 525 voor uniformen prijkte op de begroting een bedrag van f 350 ten behoeve van uniformjasjes voor de drumband. Dit lijkt de Culturele Raad niet verantwoord. Er zijn vele verenigingen, die dit zelf bekostigen. Na wijziging van de begroting vol gens de Culturele Raad is het ge raamde tekort teruggebracht tot f 1000. B. en W. staan geheel achter dit a dvies en stellen voor de Harmo niekapel een subsidie te verlenen van f 1000. Wachthuisjes buspassagiers Jn een der vorige vergaderingen is ver zocht de mogelijkheid tot plaatsing van een wachthuisje aan de Willem de Zwijgerlaan onder het oog te zien. B. en W. hebben deze aangelegenheid in zijn geheel bezien en overleg ge pleegd met de N.Z.H. Er is door deze maatschappij een offertje gedaan en wel voor twee soorten abri's t.w. enkel- en dubbelzijdigen. De eerste worden het meest op prijs gesteld, daar deze het meeste bescherming bieden. B. en W. stellen voor het wachthuisje aan het begin van de Mauritssingel te vervangen door een enkelzijdig en er 'eveneens een te plaatsen op de Hoofdstraat/hoek Willem de Zwijger laan en op de Hoofdstraat/hoek Resedastraat. De van de Mauritssingel komende abri kan dan verplaatst worden naar de Hoofdstraat nabij nr. 35. De kosten voor het aanschaffen van een abri zijn ongeveer f 1550. Hier van zullen er drie geplaatst moeten worden. De kosten voor aanschaf, transport en onderhoud worden ge dragen door de N.Z.H. en de gemeen te, in de verhouding 2 1. De wacht huisjes blijven eigendom van de bus maatschappij. B. en W. stellen voor dit plan volgens het bovenstaande uit te voeren en een krediet beschikbaar te stellen van f 3200. HILLEGOM Geboren: dr van W. van Burken en M. E. Houtman; zn van H. J. Zui- dam en L. M. A. Tesselaar; zn van G. J. Kroon en J. A. M. Braam; zn van W. M. Oostendorp en A. C. van der Lans; zn van J. Th. Bultink en J. M. Zonneveld; zn van H. van Ros malen en M. J. van der Lans. Ondertrouwd: W. C. van Berkel en A. C. van Wijk. Getrouwd: G. H. Roelandso en M. W. Philippo; H. M. Koster en C. G. van Loon; J. Otten en J. M. van dei- Reep. Overleden: G. C. de Bruyn vr. 67 jr; C. Krap vr. 73 jr; C. van Steijn wed. van C. Ruigrok vr. 83 jr. Boete van 15.000 voor automobilist De 63-jarige groothandelaar in tex tiel' J. P. W. uit Amsterdam, die op 14 juni van het vorig jaar betrokken is geweest bij een aanrijding op de rijksweg Amsterdam-Den Haag in de gemeente Haarlemmermeer, is van morgen door de rechtbank in Haar lem veroordeeld tot een boete van ƒ15.000 subs, zes maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. De eis luidde: twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De Amsterdammer wilde inhalen, toen uit tegenovergestelde richting twee auto's naderden. Een botsing volgde, waarbij de tegenliggers wer den beschadigd en twee personen ernstig gewond. PROGRAMMA-ADVIESRAAD KRO Het dagelijks bestuur van de KRO heeft de volgende personen benoemd tot leden van de onlangs ingestelde programma-adviesraad Mr. L. Baas te Amersfoort, voor zitter van de landelijke Katholieke Aktie; G. Brinkgreve te Amsterdam, kunstcriticus; Dra. H. Dresen-Coen- ders te Zeist, psychologe; Drs. D. de Lange te JJilthoven, literator; Prof. dr. E. Leemans te Nijmegen, socio loog; Wouter Paap te Utrecht, musi coloog; Drs. C. Trimbos te Utrecht, psychiater; Pater W. Tepe o.p. te Wa- geningen, studentenmoderator; Ber nard Verhoeven te Arnhem, literator, De programma-adviesraad, die tot taak heeft de voorzitter van de KRO, in diens kwaliteit van hoogste instan tie voor de programma voering, te ad viseren inzake het programmabe leid voor radio en televisie, zal bin nenkort zijn werkzaamheden aanvan gen. Bij het transporteren van balen in een fabriek van de Deltachemie in Gold Star 'n bijzonder goede King Size Amerikaan. Negentig cent! Elke sigaret een prettige ervaring. Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen! (Advertentie) Vlaardingen is vanmorgen de negen tienjarige arbeider M. J. van Erp uit St. Willebrord bekneld geraakt. Als gevolg hiervan overleed hij ter plaat se. De jongen had plaats genomen op de lading van een vorkheftruck en kwam klem te zitten toen de truck door reed. De heer A. Schrama, diosesaan secretaris van de KAJ in Haarlem, gewezen nationaal secretaris, zal op 31 januari in Nederland terugkeren na een reis van twee jaar door Oost en West-Pakistan, waar hij heeft ge werkt voor de jeugdbewegingen al daar. Pater dr. G. Mulders S.J. te Rot terdam is door het Hoogwaardig Episcopaat benoemd tot algemeen geestelijk adviseur van het Neder lands Katholiek Werkgevers Ver bond. Pater Mulders volgt dr. F. Holthuizen op, die werd benoemd tot pastoor te Berkel. „Geen speciale opdracht" ZOETERWOUDE Aktie 10 x 10. Een goed begin is het halve werk. Dat goede begin was er. We zijn zaterdag j.l. prima van start gegaan. De belangstelling voor de balonnenwedstrijd overtrof alle verwachtingen, zodat inderhaast nog wel 50 a 60 balonnen moesten worden bijgevuld. De uitslag zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. De dansavond in het parochiehuis is fantastisch geslaagd. De netto op brengst van de toegangskaarten plus de opbrengst van de balonwedstrijd was ongeveer 150. Later op de avond, toen de stemming er prima in zat, werd de aandacht gevraagd voor de eigenlijke aktie, n.l. de ver koop van de kaarten. In minder dan een kwartier waren we in totaal voor 302,50 aan kaarten kwijt. Hiervan konden we reeds 123,50 ontvangen. Maar er zijn nog heel veel jonge lui, die geen kaart hebben. Dat gaat natuurlijk niet, het is ook hun aktie. Deze jongelui houden zondagmorgen a.s. hun portemonnaie gereed voor de aktie 10 x 10. Schiet maar eens uit je slof! Dat deden .de jongelui zater dagavond ook, stuk voor stuk. Trou wens jullie weten toch waar het voor is? HET AKTIECOMITE Vanochtend waren de in Hollandia aanwezige correspondenten in de ge legenheid twee Indonesische officie ren en zeven Indonesische onder-of ficieren te ondervragen in een barak van de militaire politie van de ma rine aan de Oranjelaan. Zij konden vrij vragen stellen, al dan niet met behulp van een vertaler. Geen der gevangenen wenste dui delijk te stellen, dat zij tevoren wa ren ingelicht over het doel van de actie. Zo zei de 33-jarige Indonesische luitenant-ter-zee Franciscus Soeprap- to (die adjudant was van de ver miste commandeur Soedarso), die zich eveneens aan boord van de mo tortorpedoboot „Matjan Toeotel" be vond, dat hij „alleen wist dat de bo ten in de richting van West-Irian gingen, doch dat zij verder geen op dracht hadden gekregen". Soeprapto zei, dat toen de drie mo tortorpedoboten ongeveer 60 mijl vanaf de Aroe-eilanden waren op 'n koers van 45 graden, commandeur Soedarso zich naar de brug begaf en aan de commandant van het flottiel- tje, kapitein Wiratno (die later, naar Soeprapto meedeelde, door een di recte treffer sneuvelde) opdracht gaf, twee der drie boten te laten omke ren „omdat hij gevaar voorzag". Op de vraag, welk gevaar dit kon zijn, antwoordde Soeprapto, dat op het radarscherm van de „Matjan Toestel" een destroyer was waargenomen, terwijl een Nederlandse bommen werper in het maanlicht van de nacht zichtbaar was. Soeprapto meende dat de „Matjan Toe tel" onmiddellijk vuurde op het vliegtuig, dat daarna voortdurend lichtfakkels uitwierp. Binnen 15 minuten volgde naar schatting van Soeprapto kanonvuur De mobilisatie in Indonesië Het Indonesische kabinet heeft woensdag het wetsontwerp goedge keurd, dat 'Voorziet in algemene mo bilisatie van burgers tussen 18 en 40 jaar. Het ontwerp zal aan het parlement en president Soekarno worden voor gelegd. Generaal-majoor Jani, chef van de „operatiestaf voor de bevrijding van West-Irian" heeft verklaard, dat In donesië na het incident, waarbij een motortorpedoboot door de Neder landers tot zinken werd gebracht, een aantal stappen had genomen, „syste matisch en niet impulsief „Indien wij een militaire koers zouden aan vaarden is het belangrijkste dat wij een definitieve overwinning behalen, niet alleen maar een paar gevechten winnen", aldus Jani. van de Nederlandse oorlogsbodem en begon het flottieltje te zigzaggen. Toen de boot getroffen was, kon hij zich alleen herinneren dat hij plot seling in het water lag nadat hij zich aan het dek had bevonden. Com mandeur Soedarso bevond zich in de cabine toen dit gebeurde. Zwitserland en de E.E.G. Het Nederlandse socialistische eer- ste-kamerlid P. J. Kapteijn heeft zich in het Europese parlement te Straats burg bijzonder fel uitgesproken te gen associatie van het neutrale Zwit serland bij de EEG. Hij zei tijdens een debat over de problemen rond om toetreding en associatie van nieuwe leden, dat de Zwitsers het zelf moeten weten of ze neutraal willen blijven. Ze kunnen echter niet de voordelen van de EEG eisen, als ze niet bereid zijn de offers te bren gen, die de EEG-landen wel voor hun economische integratie over hebben. De Zwitserse vorm van neutrali teit zat de heer Kapteijn namelijk erg hoog. Hij vergeleek haar met die van Nederland tijdens de eerste we reldoorlog, hieraan toevoegend, dat zo'n neutraliteit eigenlijk alleen maar dient om er enorm aan te ver dienen. Zijn grootste bezwaar was gericht tegen het argument, dat Zwit serland geen volledig lid van de EEG kon worden, omdat het wilde vast houden aan zijn fiscale autonomie. Dit achtte hij als socialist een vol strekt onaanvaardbaar argument, aangezien die fiscale autonomie vol gens hem alleen maar diende om Zwitserland als „haven voor vlucht- kapitaal, van Zuid-Amerikaanse dic tators" in stand te houden. Voorts stelde hij, dat er vrijwel geen finan cieel schandaal in Europa is, zonder dat er Zwitserse bankrekeningen bij betrokken zijn. Mag men van ons verwachten, zo vroeg hij, dat wij hierop een premie stellen in de vorm van EEG-voordelen, zonder EEG- lasten? De dienstplicht in Oost-Duitsland De Oostduitse Volkskamer (parle ment) heeft woensdag eenstemmig een wetsvoorstel aanvaard, volgens hetwelk Oostduitse mannen van achttien tot zesentwintig jaar voor militaire oefening gedurende ander half jaar kunnen worden opgeroe pen. Volgens dezelfde wet kan reserve- dienst voor een periode tot drie maanden per jaar worden opgelegd aan alle andere mannen tot 35 jaar, en voor een periode tot twee maan den per jaar voor de mannen tot 50 jaar, of wat officieren betreft tot 60 jaar. De feitelijke vaststelling van tijdstip en duur van de militaire dienstwordt verder aan de minister van defensie overgelaten. In de nieuwe wet wordt ook be paald, dat daartoe geschikte vrou wen van achttien tot vijftig jaar tot medische, technische of andere bij zondere dienst in het volksleger ver plicht kunnen worden, wanneer dat voor de verdediging nodig is. De dienstplicht zal in de loop van dit jaar worden ingevoerd, waar schijnlijk op 1 maart. UITWIJKELINGEN Een groep van 28, in hoofdzaak uit arbeiders samengestelde groep Oost duitsers, is er in de nacht van dins dag op woensdag in geslaagd naar de Franse sector van Berlijn uit te wijken. De groep, die bestond uit personen van acht tot 71 jaar heeft de prikkeldraadversperringen op de plaats, waar zij zijn uitgeweken, doorgesneden. Men meent, dat zich onder de uitgewekenen een dozijn vrouwen en drie kinderen bevinden. De betrokken Franse en Westber- lijnse autoriteiten hebben, uit veilig heidsoverwegingen, geen nadere bij zonderheden over deze groepsvlucht meegedeeld. Nog drie andere Oostduitse vluch telingen zijn in de afgelopen nacht naar de Franse sector van Berlijn uitgeweken, zodat daar in totaal 31 Oostduitse uitgewekenen binnen kwamen. Kerk en Staat in Griekenland De Griekse regering heeft de pri maat van Griekenland, aartsbisschop Jakovos, laten weten, dat zij gerech telijke maatregelen zal treffen, wan neer de primaat niet uit vrije wil zijn functie zal neerleggen. De actie van de regering in deze kwestie volgt op beweringen omtrent het particuliere leven van de aarts bisschop, die elf dagen geleden door een conclaaf van de Grieks-Ortho doxe Kerk is benoemd en inmiddels zijn werkzaamheden heeft aangevan gen. In een commentaar op de rege ringsverklaring zei de primaat dat hij niet van plan was zich terug te trek ken. Ik ben op eerlijke en wettige wijze door de hiërarchie van de Kerk gekozen en er is geen wet die deze verkiezing ongeldig kan maken, zo zei Jakovos. De Griekse regering heeft woens dag meegedeeld, dat zij van plan is 'n wetsontwerp bij het parlement in te dienen, dat ten doel heeft de rege ring te machtigen de zetel van de aartsbisschop vacant te verklaren in het geval van een meningsverschil tussen de kerkelijke hiërarchie en de christelijke kudde over de per soon van de aartsbisschop. Verder zal dit ontwerp inhouden, dat in de toekomst het hoofd van de Orthodoxe Kerk van Griekenland zo wel door de metropolieten als door leken zal worden gekozen. Negen-jarig meisje dood gevonden Sinds 23 december jl. werd een 9-jarig meisje, Magda de Bruyne te Kortrijk in België, vermist. Door 'n toeval is het lijkje gistermiddag op 300 meter van het ouderlijke huis in Kortrijk ontdekt. Het meisje bleek vermoord te zijn. Volgens de eerste berichten zou 't een buurmeisje geweest zijn, dat met een bal aan het spelen was, dat het lijkje ontdekt heeft in de tuin van een veriaten huis. Volgens een latere lezing is het stoffelijk over schot niet in de tuin maar in de kel der gevonden. Een scholier van de technische school, die op zoek was naar 'n bak steen, drong de tuin binnen. Een merel opmerkend in de kelderope ning van het gebombardeerde huis ging hij de kelder in, waar hij het vermoorde meisje onder steengruis en stukken steen aantrof. De onmiddellijk gealarmeerde po litie stelde vast, dat het lijkje van Magda de Bruyne was gevonden. De ontdekking veroorzaakte grote be roering in Kortrijk en omliggende gemeenten. Wekenlang is de gehele omgeving van Kortrijk afgezocht en enkele honderden rijkswachters hebben 'n ware klopjacht gehouden. Tiental len personen werden ondervraagd en aanwijzingen werden gevolgd van 'n Nederlandse helderziende en van een Nederlandse speurhond. Resul taten bleven echter uit. Terwijl bos sen werden doorzocht en overal werd gedregd lag het stoffelijke overschot van het meisje op 300 me ter van de ouderlijke woning. Het lijkje is gevonden langs een weg, die de Nederlandse speurhond Roy Ro land niet heeft gevolgd. Het door de hond gevolgde spoor leidde naar een plaatselijk warenhuis, doch via een andere route. Verondersteld wordt, dat het meisje daarna is ontvoerd en na te zijn vermoord bij duister nis in de kelder van het vernielde huis is gebracht. Met de ontdekking van het lijkje van Magda de Bruyne zijn twee van de vier gevallen van verdwenen kinderen in België in de afgelopen maand opgelost. Vermist worden nog steeds een 13-jarig meisje, Josiane Poumem uit Herstal en de 13-jarige Marie-Therese Lisiak uit Roux in de provincie Henegouwen. Josiane Pou men verliet op 5 december de ouder- lijke woning, nadat zij een standje had gekregen omdat zij haar school rapport had vervalst. Alle nasporin gen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. Het tweede meisje wordt sinds begin deze maand vermist, 'n 15-jarige jongen, die op 3 januari spoorloos was verdwenen, werd en kele dagen later ongedeerd in een Brussels station teruggevonden. De verdwijningen hebben in Bel gië veel opzien gebaard en in de pers is herhaaldelijk uitdrukking ge geven aan de grote ongerustheid onder ouders van jonge kinderen. De laatste weken is ook herhaaldelijk melding gemaakt van mislukte po gingen tot ontvoering, waarvan ech ter de waarheid niet steeds kon wor den vastgesteld, doch die de onrust wel deden toenemen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Bewolkt met plaatselijk mist en slechts hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuid west. In het algemeen iets la gere temperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —5 —9 STOCKHOLM geh. bew. —1 —3 OSLO geh. bew- —0 —2 KOPENHAGEN motregen 5 4 ABERDEEN zw. bew. 5 4 LONDEN motregen 12 8 AMSTERDAM regen 10 7 BRUSSEL regen 11 7 LUXEMBURG regen 8 6 PARIJS regenbui 14 8 BORDEAUX zw. bew. 15 8 GRENOBLE geh. bew. 11 2 NICE zw. bew. 13 6 BERLIJN geh. bew. 4 3 FRANKFORT 1. bew. 8 6 MüNCHEN geh. bew. 7 6 WENEN zw. bew. 2 INNSBRUCK geh. bew. 3 —5 BELGRADO 1. bew. 7 —1 ATHENE onbew. 7 ROME onbew. 13 0 AJACCIO zw. bew. 14 MADRID onbew. 12 1 MALLORCA msti 16 2 LISSABON onbew. 15 3 PAUZE Heden: bekering van Paulus,- 8e en laatste dag van de wereldbidweek voor de hereniging van de christen heid. HIJ WAS ER VOOR HIJ WIST, DAT HIJ ER WAS! De klokken, uurwerken en horloges tikken nijdig de tijd af alsof tijd een soort stof is die verknipt kan wor den. In werkelijkheid is er alleen maar eeuwigheid. Wij ervaren de eeuwigheid als tijd, afgemeten naai de wenteling van de aarde om de zon. Maar daarvóór en daarna ver glijdt de tijd in de tijdeloze eeuwig heid. Hoe wonderlijk voor ons be grip O.L. Heer de tijd ziet, daarvan geeft de bekering van Paulus een voorbeeld. Te Damaskus in de Rechte Straat (die er nog is, en ook de naam geeft aan een bijzonder oecumenisch ingesteld tijdschrift woonde een christenman Ananias. Hij kreeg een vizioen waarin de Heer tot hem zeide naar een huis te gaan waar een man, Saul genaamd, ver bleef: „Zie, hij is in gebed en hij heeft een man zien binnenkomen, die Ananias heet en hem de handen oplegt om hem weer te doen zienSaul (Paulus) had de man dus al gezien voor deze tegenstrib belend, naar hem toeging. Zulke vervloeiingen van tijd of plaats ko men ook heden ten dage voor o.a. in het leven van Pius X, van een enige jaren geleden overleden Franse kloosterzuster, en als we goed zijn ingelicht, ook bij pater Pio. PUZZEL PUNT De slippendragers. No. 540. Horizontaal: 1 schaal- diertje, 7 vervoeging van een hulp- werkw., 8 rivier in Italië, 9 mop, grap, 10 smalle zandbank, 11 uitroep, 12 mannelijk beroep, 13 soort café, 14 overblijfsel bij verbranding, 15 dikke boterham, 16 zelfkant, 18 zij tak Fulda, 20 voorzetsel, 21 stevig gebouwd. Verticaal: 1 kreet, 2 spil van een wiel, 3 deel van het rad, waardoor de as gaat, 4 vaartuig, 5 meisjes naam, 6 soort sleutel, 9 afval van steen, 10 roodachtig. 11 overdekte marktplaats, 12 deel van een huis, 13 jong varken, 15 republiek in Z. Amerika, 16 spitse bek van een vo gel, 17 huisdier, 19 muzieknoot, 20 staatsbedrijf (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539 Horizontaal: I Oka, 3 sop, 5 Kro, 7 Oss, 9 amiant. II Ob, 12 Ee, 13 laster, 16 Ate, 17 ets, 19 dra, 20 dos. Verticaal: 1 ook. 2 alom, 3 stoa, 4 piste, 6 rabat, 8 snert, 10 iet, 11 Oland, 14 sela, 15 tend, 18 sas.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3