„BOUWMARKT BLIJFT VOORLOPIG ONDER ZWARE DRUK" BEPERKING VAN DE VRIJE BOUW DINSDAG 23 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MINISTER AARTSEN TOT DE KAMER: DE THEE WAS BETER DAN DE STEMMING Minister Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, heejt de Tweede Kamer een en ander over de toekomst van de woningbouw meegedeeld. De bouwmarkt zal met een programma van 90.000 woningen per jaar voorlopig onder zware druk blijven. Als uiteindelijk te bereiken doel stelt hij, dat de ongesubsidieerde bouw in de normale woningbehoefte zal voorzien en dat de woning subsidies beperkt zullen worden tot de echte sociale woningbouw op voet van de woningwet. Daarnaast zal de minister alles doen om het bouwvak voor de arbeiders aantrekkelijk te houden en om de produktiecapaciteit op te voeren. Volgens de memorie van antwoord vdn de minister aan de Tweede Kamer moet bij een beoordeling van de woningbehoefte niet alleen gelet worden op de nieuwbouw. Het woningaanbod neemt de laatste tijd ook sterk toe door woningen, die door ver schuivingen of gezinsopheffing vrijkomen. In tal van gemeenten overheersen deze woningen de nieuwbouw. Eigen woningbezit wil de minister ondanks het teruglopen van de premie- sektor blijven bevorderen door het verstrekken van overheidsgaranties voor rente en aflossing van geldleningen. De particuliere bouw is in 1961 meer teruggelopen dan aanvankelijk de bedoeling was, namelijk tot 41.000 ge meentelijke bouwvergunningen in oktober 1961. Sinds 20 april 1961 tot eind november 1961 is slechts voor 381 woningen een rijksgoedkeuring ver strekt. De voorraad aanvragen is tot half december 1961 aangegroeid tot 20.734. In de eerste maanden van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeuringen voor ongesubsidieerde woningbouw nog sterk worden beperkt, waarna, naar mag worden aangenomen, het evenwicht zich zal herstellen. RUIMTELIJKE ORDENING De totale bevolking van Neder land neemt sneller toe dan was ver wacht. Een cijfer van 1820 miljoen is aan het eind van deze eeuw niet uitgesloten. Met het oog op de verdere ver stedelijking in het westen wordt het nodig geacht een duidelijke afbake ning te verkrijgen tussen de agrari sche en de andere belangen in het gebied. Daarbij zal aan enkele ge bieden in de agrarische sektor priori teit moeten worden toegekend, na melijk aan het Zuidhollandse glas- distrikt met het Westland en het in opkomst zijnde kassengebied ten noorden van Rotterdam, de Bollen streek tussen Leiden en Haarlem en de tuinbouwgebieden van Aalsmeer en Boskoop. In de Haagse agglomeratie is naar raming nog plaats voor ruim 30.000 in aanbouw te nemen woningen. In Den Haag zelf kunnen nog slechts 9000 woningen worden gebouwd. 72 PROCENT GESUBSIDIEERD Van het totale wonihgbouwpro- gramma wordt 72 procent gesub sidieerd, hetgeen in vergelijking met andere West-Europese landen als een hoog percentage kan wor den aangemerkt. Er is een eind gemaakt aan het subsidiëren van huizen, die boven het peil van volkswoningen uit gaan. Op 1 december 1961 wachtten premie-aanvragen voor 33.692 eigen woningen en voor 37.161 huurwoningen op afdoening. BOUWVAKARBEIDERS Het aantal bouwvakarbeiders neemt jaarlijks toe, doch niet zonder meer evenredig met de groei van de to tale beroepsbevolking. Van 1 oktober 1960 tot 1 oktober 1961 is het aantal arbeiders op woningbouw-objekten toegenomen met 10.000, terwijl de arbeidersbezetting in de gebouwen- sektor met uitzondering van de wo ningbouw daalde met 2200. De oor zaak hiervan is gelegen in de relatief sterk toegenomen woningbouw. SYSTEEMBOUW Voor in systeembouw uit te voeren woningbouw zal in 1962 een toeslag kunnen worden gegeven van 25 Deze toeslag zal kunnen woeden toe gestaan, zowel voor de woningwet- bouw als voor de premie- eh onge subsidieerde bouw. Bovendien zal de toeslag gelden voor andere plannen, waarvan voldoende kan worden aangetoond, dat bij de bouw vol doende arbeidsbesparing zal worden bereikt. Hierbij wordt gedacht aan' een arbeidsbesparing in de orde van grootte van 1/3 op het aantal man uren, dat voor vergelijkbare traditio nele bouw nodig zou zijn. GELUIDSHINDER De studies met betrekking tot de vermindering van geluidshinder zijn nog niet voldoende gevorderd en de ervaring is nog niet ruim genoeg om daarop reeds dwingende voorschrif ten tot het gebruik van bepaalde materialen of het toepassen van be paalde constructies te baseren. „Sollicitatie" viel verkeerd uit Wegens diefstal van een velletje postpapier en een enveloppe tcu nadele van haar patroon heeft de 25- jarige vrouwelijke kantoorbediende H. T. uit Haarlem gisteren voor de politierechter van Haarlem terecht gestaan. Mej. T. schreef haar verloofde, die in militaire dienst was op het „gestolen papier een uitnodiging om „naar aanleiding van diens sollicita tie" een bezoek te brengen aan Haarlem. De militair ging met de brief naar zijn commandant, die hem een dag vrij gaf om zich te presen teren bij zijn „nieuwe patroon". Mej. T. en haar verloofde hebben zich die dag in Haarlem samen best geamu seerd. De gevolgen waren echter minder aangenaam: mej. T. werd een boete van 40.opgelegd, haar ver loofde kreeg tien dagen streng ar rest. Een beeld van het bezoek, dat de Deense minister-president Kampmann op uitnodiging van premier Nehroe aan India heeft gebracht: de beide staatslieden gebruiken de thee ten huize van de Indiase premier - maar of zij zich amuserenKijkt u maar eens naar hun gezichten OUD-VOORZITTER N.V.V. OVERLEDEN. In Naarden is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden de heer H. Oos terhuis, oud-voorzitter van het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen en oud-Kamerlid. Hij werd. ter wijl hij aan het visesn was, door een hartaanval getroffen. Landelijke orkestraad van drie bonden (Advertentie) Aanvrage tot werktijdverkorting weer ingetrokken De aanvrage tot werktijdbepur- king voor de N.V. Nationale Tex tielfabrieken te Deurne, waarbij het ging om de verkorting van de werktijd van vier dagen over een pe riode van zes weken, is door de di rectie van het bedrijf weer inge trokken. Naar de directie mededeelde, is de gesignaleerde inkrimping van de personeelssterkte van 180 tot 110 man voornamelijk een effeciëncyzaak, die niet direct verband houdt met de werktijdbeperking, die men aanvan kelijk wilde doorvoeren. Linda Christian terug naar Rome Zondagavond is de in Nederland geboren Amerikaanse filmster Linda Chris tian met haar twee dochtertjes Romina en Taryn van Schiphol naar haar woonplaats Rome teruggekeerd. Over een dag of tien zal zij weer op Schip hol komen: zij is dan met haar a.s. echtgenoot Edmund Purdom op weg naar Mexico waar zij in het huwelijk zullen treden. Op de foto: Linda Christian en haar dochtertjes op Schiphol. „Vrije boeren" verheffen weer hun stem Nu tegen beslaglegging op graantoeslagen Op tal van plaatsen op de Veluwe worden dezer dagen weer protestver gaderingen gehouden van de bond voor bedrijfsvrijheid in de landbouw, de z.g. „vrije boeren" Ditmaal gaat het tegen de beslaglegging op de graantoeslag, waartoe het landbouw schap in een aantal gevallen is over gegaan bij weigeraars voor dit schap. Dit is voor het eerst, dat het landbouwschap een dergelijke maat regel heeft genomen. Tijdens een gisteravond in Elspeet gehouden grote vergadering werd be sloten een deputatie te zenden naar de voedselcommissaris in Gelderland om hem mede te delen, dat de „vrije boeren" niet langer de registratie- kaarten zullen invullen. Deze regis- tiatiekaarten dienen voor de mei inventarisatie van de landbouw en de gegevens ervan worden gebruikt als grondslag voor de heffingen. Een aantal boeren heeft voorts be sloten geen graan meer te verbou wen en het bouwland om te wertei tot grasland. Groeiende belangstelling voor tentoonstellingen van het L.A.K. Er blijkt een merkbaar groeiende belangstelling te bestaan voor de tentoonstellingen, die geregeld door het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) in het gebouw van de uni versiteit worden georganiseerd. Be langstelling naar twee zijden, actief en passief. Gisteren is door prof. dr. R. F. Beerling zonder veel officieel ver toon de 26e expositie geopend en naar mr. Mulder ons meedeelde is het programma voor het gehele lo pende jaar reeds volgeboekt. Ook de passieve belangstelling wordt groter, vooral van de zijde der middelbare scholieren. De tentoon stelling over Marx en vooral de ten toonstelling van werken van Jan Schlechter hebben zich in een vrij druk bezoek mogen verheugen. Op het ogenblik stellen twee jonge Amsterdamse schilders hun werken in het trappenhuis van het univer siteitsgebouw ten toon, Theo Blom en Wilfred Voet, beide abstract-figu- ratief, beide geboren in 1935 en leer ling van de Amsterdamse kunstnij verheidsschool. Beiden hebben ze ook in Frankrijk gewerkt, daartoe in staat gesteld door een beurs van het Maison Descartes, een instituut van de Franse regering. Blom exposeert thans voor de eer ste maal, Voet houdt in de universi teit zijn derde tentoonstelling. Wij komen op deze tentoonstelling met een gedetailleerde beschouwing nog nader terug. De 67-jarige mevrouw J. F. BrunRabauw uit Den Haag is gis teravond op de Laan van Meerder- voort door een personenauto be stuurd door een 56-jarige rijschool houder gegrepen. Mevr. B.R. liet eerst een auto passeren voor zij overstak en merkte de daarachter rijdende auto niet op. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. De besturen van de Nederlandse Katholieke Bond van Musici en Ar tiesten, de Bond van Christelijke Kunstenaars in Nederland en de Ne derlandse Toonkunstenaarsbond heb ben de staatssecretaris van O., K en W. gevraagd spoedig het overleg over de positie der musici in de gesubsi dieerde symfonie-orkesten mogelijk te maken. „Gezien de zeer onbevredigende en trage gang van zaken bij de be handeling van de arbeidsvoorwaar den voor deze musici", hebben de be sturen van de genoemde vakorgani saties besloten over te gaan tot de oprichting vgn een landelijke orkest- raad. Deze orkestraad zal worden samengesteld uit bij de drie erken de vakorganisaties aangesloten le den-musici. „Het Landbouwwerktuig" in RAI-gebouw geopend De directeur-*generaal van de land bouw, ir. J. W. Wellen, heeft gister ochtend in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam de expositie „Het Landbouwwerktuig" geopend. Deze expositie beslaat de gehele opper vlakte van het complex, vier bun der; hij duurt tot en met zaterdag- a.s. Sprekende over de financiering der mechanisatie zeide ir. Wellen, dat men combinaties van onderne mers ziet vormen voor de gezamen lijke aanschaf van machines, waar voor één bedrijf'te klein is om de investeringen daarvoor alleen aan te gaan. Deze ontwikkeling juichte spreker toe. Hij merkte op, dat aan een goede scholing voor de bediening van de ingewikkelde werktuigen in het verleden te weinig aandacht is geschonken, doch dat daarin veran dering is gekomen. De Nederlandse industrie voor de land- en tuinbouwmachines loopt goed, zo zeide de directeur-generaal. Zij biedt produkten aan, speciaal aangepast aan de omstandigheden in Nederland. Er is in West-Europa ook nog een markt te vinden en zelfs is er reeds export naar de Verenigde Staten. „DELTAHOTEL" HAAMSTEDE VOOR OECUMENISCH WERK Het „Deltahotel" in Haamstede, dat vorige week donderdag wegens faillissement van de N.V. „Scelve- ringhe" werd verkocht aan de heer P- Bleijenberg uit Roosendaal, voor 280.000,-, is thans weer doorver kocht aan de pas opgerichte stich ting „Ostoeryo" te Utrecht, die in dit nog niet afgebouwde hotel een oecumenisch hotel wil vestigen. Op de onlangs in New Delhi gehouden vergadering van de Wereldraad van Kerken is een voorstel besproken om in verschillende landen hotels te stichten met een oecumenisch ka rakter. De nieuwe stichting is niet gebonden aan enig kerkgenootschap, maar kan worden aangemerkt als 'n soort- lekenapostolaat. De stichting zou ook in andere delen van Neder land gebouwen voor haar werk heb ben aangekocht. HAD Een 'dijrvende commerciële radio zender in de Sont tussen Denemar ken en Zweden heeft maandagavond noodseinen uitgezonden. Het schip dat het eigendom is van de Deense commerciële radio, seinde, dat het in ernstige moeilijkheden verkeerde en onmiddellijk hulp nodig had. Daarop staakte de zender van het schip op uitzending. Het radioschip, dat twee radio- :en ha»dige xlasWc HUISAPOTHEEK ogist. MEENK'S POEDERS hclpenl Er zijn Meenk's Poeden^ki hoofdpijn, kies pijn. hoest, griiïp, .Marrhee, influenza, rheumatick, koorlsjfeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 froeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. vffOEOERSï (Advertentie) Pupil mishandelde zijn pleegmoeder De 16-jarige B. v. 't H. uit Sint Maartensdijk heeft zich vrijdagmor gen te Axel ten huize van zijn pleeg ouders, de familie W., op ergerlijke wijze aan zijn pleegouders vergre pen. Hij is zaterdag in de ouderlijke woning te St. Maartensdijk aange houden en voor confrontatie naar Axel op transport gesteld. Van 't H. is een pupil van de instelling „Kin- derzorg" te Middelburg, die, hem bij de familie W. had uitbesteed. De heer W. was enige dagen af wezig. Van 't H. was derhalve met zijn pleegmoeder alleen thuis op de boerderij. Hij heeft haar op bijzon der beestachtige wijze afgeranseld, haar een prop in de mond geduwd en zich onder bedreiging met 'n mes aan haar vergrepen. Van 't H., die zijn handelingen met voorbedachte rade schijnt te hebben bedreven, verliet vrijdagmorgen de door hem hermetisch afgesloten wo ning. Zelfs de rolluiken had hij naar beneden gelaten. Hij ging er vandoor met een auto van een ken nis der pleegouders Deze auto werd zaterdagavond op de markt van de gemeente Biervliet in ernstig bescha digde toestand aangetroffen. OPBRENGST ZOMERZEGELS 1961 De totaal-opbrengst van de zomer- zegels in 1961 heeft, ten opzichte van het jaar daarvoor, een stijging te zien gegeven van vijftien pro cent. Uit de toeslag van de zomer- postzegels over 1961 zal een bedrag van 300.000 kunnen worden uitge keerd, zo heeft de stichting Comité voor de Zomerpostzegels meege deeld. De gelden zullen worden ver deeld over instellingen, die zich be zig houden met culturele zorg, maat schappelijk werk en volksgezond heid. Het vorig jaar was Zuid-Holland de* provincie met de grootste omzet van zomerpostzegels, gevolgd door Noord-Holland en Gelderland. Door een vrachtwagen werd de zevenjarige Jacob Schouwenberg gistermiddag in de nabijheid van zijn ouderlijke woning te Dordrecht ge grepen en op slag gedood. De jon gen stak vanachter een geparkeerde auto plotseling de drukke Patersweg over. Na een val van 9 meter hoqgte is de 36-jarige sjouwerman H. J. Va- neveld gisterochtend tijdens het de monteren van de top van een stalen steigerskelet bij een laboratorium aan de Mauritskade te Amsterdam aan zijn verwondingen overleden. Ingeblikte vrije lucht Een krantenverkoper in West-Berlijn is op het idee gekomen „Echte West- Berlijnse lucht" in blikjes te verkopen. Het schijnt, dat hij onder toeristen technici en drie bemanningsleden nog klanten vindt ook voor zijn waar, welke verpakt is in blikjes ter aan boord had, is later bij Landskro- grootte van een blikje gecondenseerde melk. Op de wikkel staan enkele na in Zweden aan de grond gelopen, bezienswaardigheden van de stad afgebeeld. De prijs DM 1,50 per stuk!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7