BISSCHOPPELIJKE RICHTLIJNEN Weerbericht Nieuwe spaarbrieven een doorslaand succes DINSDAG 23 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 over grenzen en mogelijkheden van godsdienstige gemeenschap tussen katholieken en protestanten De oecumenische situatie in Neder land vertoond een tendens naar steeds verder gaande godsdienstige gemeenschap tussen katholieken en protestanten. Het ontbreekt daarbij echter aan duidelijke richtlijnen, waarop veilig gekoerst kan worden en waardoor een al te grote willekeur in dezen vermeden zou kunnen wor den. Daarom is een bezinning op grenzen en mogelijkheden van gods dienstige gemeenschap tussen katho lieken en protestanten bij nog heer sende verdeeldheid dringend noodza kelijk geworden. Zulk een bezinning zal enerzijds niet te kort mogen doen aan het groeiend besef der toch ook in de gescheidenheid nog aanwezige verbondenheid in het ge loof, doch anderzijds de trouw aan het eigen kerkelijk belijden niet mo gen schaden door een ongezond dif- ferentisme in de hand te werken. A. Vormen van godsdienstige gemeenschap die bij nog heersende geloofsverdeeld heid beslist ontoelaatbaar moeten worden geacht. Bij het bepalen van deze vor men lijkt als richtsnoer gebruikt te moeten worden: de officiële kerke lijke eredienst, waarin zich het be lijden der betrokken christelijke kerkgroeperingen uitdrukt. De verdeeldheid is immers een verdeeldheid in officieel kerkelijk belijden, waarbij de ene kerkelijke groepering niet in kan stemmen met wat de andere voor wezenlijk christe lijk houdt, zocfat bepaalde facetten der ene en onverdeelde heilswerke- lijkheid ontkend worden door de een en aanvaard worden door de ander. Dit officieel kerkelijk belijden drukt zich uit in de officiële kerke lijke eredienst. Er bestaat immers een nauwe samenhang tussen ere dienst en belijdenis. Niet alleen moet de eredienst in die gestalte en in die volheid ge schieden welke beleden wordt als de door Christus gewilde, vorm zijner gemeens'chapstichtende heilspresentie maar in de eredienst drukt zien het officieel kerkelijk belijden .ook daadwerkelijk uit, zodat deelname aan de offjciële kerkelijke eredienst een daad van instemming is of al thans verondersteld mag worden te zijn met het officiële kerkelijke belijden. Bovendien bestaat in de christe lijke eredienst een nauwe band tus sen Woord en Sacrament. De vie ring der sacramenten is het daad werkelijke „Amen" op het verkon digde Woord van God, dat verkon digd wordt zoals het in de belijdenis der Kerk beleden wordt. Het officieel kerkelijk karakter van de eredienst is te onderkennen aan het ambtelijk optreden van hen, die daartoe van Christus wege op bij zondere vvijze gezonden zijn en die als zodanig niet alleen Christus ver tegenwoordigen bij de 'gelovende ge meente doch ook de gelovende ge meente vertegenwoordigen bij Chris tus en de Vader. De verdeeldheid tussen katholiek en protestant in officieel kerkelijk belijden manifesteert zich het sterkst in de verdeeldheid rond het karakter van de eredienst en aan de ambte lijke bediening. Daarom is een deel name aan de cultus, welke uiteraard een instemming moet worden geacht met het officiële kerkelijke belijden zoals dat in cultus en in ambtelijke bediening gestalte krijgt, bij nog heer sende verdeeldheid volstrekt ontoe laatbaar te achten, in directe strijd met de trouw aan het eigen kerke lijk belijden. 2. De vraag dient zich hierbij aan, wat wel en wat niet voof officiële kerkelijke eredienst moet worden ge houden: waarin zich dus wel en waarin zich niet uitdrukt het" offi ciële kerkelijk belijden. Aan katholieke zijde behoort daar toe zonder twijfel de cultus ip haar sacramentele gestalte en het daarin opgenomen Woord, beide in gemeen schap met de bisschop ambtelijk be diend door daartoe bijzonder gewijde personen. Ook de sacramentalia zul len ertoe gerekend moeten worden, inzover zij evenzeer voorwerp van ambtelijke bediening zijn en als zo danig officiële expressie van het ker kelijk belijden. Aan protestantse zijde is er even eens alleen dan sparke van een offi ciële kerkelijke dienst, wanneer deze wordt voorgegaan door mensen die staan in het bijzonder ambt en daar om een bijzpndere zending tot deze bediening ontvangen hebben. In cal vinistische kerkgemeenschappen zijn dat in alle geval de predikanten (die naren des Woorts) en de ouderlin gen, die samen het consistorie vor men ,vgl. Kerkorde der Nederlands Hervormde Kerk van 1951 art. V-5). In een officiële kerkelijke dienst dienen beiden ambtelijk aanwezig te zijn: de predikant als de eigenlijke bedienaar van Woord en Sacrament; de ouderlingen als degenen die amb telijk medeverantwoordelijkheid dra gen voor de zuivere bediening des Woords en voor het rechte gebruik der sacramenten (vgl. Kerkorde der N.H.K. 1951, art VI-6). De ouderlin gen zijn dan ook degenen, die de ge meente behoren samen te brengen rondom Woord en Sacrament (ibid. Ordinantie 14, art. 1): en hun ambte lijke tegenwoordigheid bij de kerk diensten (de „wacht rond de kan sel"!) wordt nadrukkelijk geëist. Zo is een officiële calvinistische eredienst niet te denken zonder de ambtelijke aanwezigheid van predi kanten en ouderlingen samen. Daarom stelt P. H. Müller is een beschouwing over „De ambtelijke tegenwoordigheid bij de kerkdien- st«Ü* (Woord en Dienst, 15 april 1961, blz. 127): „Zolang in zulk een samenkomst echter de ambten niet vertegenwoordigd zijn, vindt de be diening van het Woord niet ambte lijk plaats. „Voor de ter kerkdienst samenko mende gemeente wordt de ambtelijke tegenwoordigheid van de ouderlingen en andere kerkeraadsleden zichtbaar door het feit, dat zij aparte zitplaat ten hebben: de plaats waar zij gezé ten zijn doet hen als ambtsdragers herkennen. Dat die plaats doorgaans ligt ter weerszijden van de kansel (of het ilturgisch centrum) accentu eert het bijeenhoren van de ambten". Eveneens zichtbaar voor de ge meente is die ambtelijke tegenwoor digheid in het feit, dat de kerkeraad (hetzij alle leden, enkele of één hun ner) de predikant uit de consistorie kamer begeleid naar de kansel. Daar geven de predikant en de (dienstdoende) ouderling (de kerke raad vertegenwoordigend) elkander de hand, alvorens de predikant het preekgestoelte bestijgt. Die handdruk - evenals die, welke na de dienst door beide mannen wordt gewisseld - illustreert a.h.w. voor de gemeente de ambtelijke verbondenheid van de pastor enerzijds en de ouderlingen anderzijds voor de dienst des Woords" (id. -Woord en Dienst, 29 april 1961, blz. 137). Of wij aan calvinistische zijde te maken hebben met een officiële „dienst" en niet slechts met een of andere samenkomst valt ook op te maken uit de aanwezigheid van „Vo tum" en van „Zegen" en wel in de indicatieve vorm, uitsluitend voorbe houden aan predikanten, in tegenstel ling tot „Votum" en „Zegen" in de deprecatieve vorm, welke ook door gelovige gemeenteleden mag worden gebezigd. Een dienst met „Votum" en „Zegen" in de indicatieve vorm zal dus alleen gehouden worden met een ambtelijke aanwezigheid van pre dikant en ouderling. Zo is, behalve de bediening van doop en avondmaal, het afnemen van de openbare belijdenis des geloofs, de bevestiging van de ambtsdragers en van hen die in een bediening worden gesteld, de kerkelijke bevestiging en inzegening van het huwelijk, ook de verkondiging des Woords een wer kelijke officiële kerkelijke dienst, wanneer aan de bovengestelde voor waarden is voldaan. Zowel ambtelijke gemeenschap bij elkanders diensten (gemeenschap in kansel en avondmaalsbediening) als gelovige deelname aan elkanders diensten op een wijze, die uiteraard een acte van instemming met de in de betrokken dienst uitgedrukte ker kelijke belijdenis impliceert, zijn daarom bij nog heersende verdeeld heid strikt ontoelaatbaar (vgl Can. 1258 par. 1 en Can. 2316). Hiermede is echter nog niets ge- gezegd over een andere wijze van aanwezigheid bij elkanders diensten. Waar precies de grens ligt tussen een aanwezigheid die wél en een aan wezigheid die niet een instemming met het officiële kerkelijk belijden impliceert, is niet altijd even duide lijk. Dat bij intercommunie zulk een implicatie aanwezig is, valt wel niet te betwijfeleh. Dat bij andere dien sten een volledig actief mee-doen ook zulk een implicatie bevat, is even zeer duidelijk. De frequentie der deelname kan daarenboven ook een duidelijk crite rium gaan vormen van te volledige instemming. 3. Men kan zich verder ook nog de vraag stellen, in hoever de onmoge lijkheid van volledige deelname aan elkanders officiële kerkelijke dien sten ook een onmogelijkheid insluit van een gemeenschappelijk gebruik van elkanders kerkgebouwen. Hoewel het duidelijk is, dat naar katholieke overtuiging het katholieke kerkgebouw bestemd is voor de ka tholieke eredienst, waarin zich het katholieke kerkelijke belijden open baart, zodat verdeeldheid in geloof en eredienst ook een gescheidenheid in het gebruik van kerkgebouwen met zich meebrengt, is toch een ge meenschappelijk gebruik van elkan ders kerkgebouwen zonder meer nog niet een instemming met elkanders officieel kerkelijke eredienst, waarin zich het officieel kerkelijk belijden uitdrukt. Gebruik van het gebouw is immers altijd nog iets anders dan 't gemeenschappelijk vieren van een officieel kerkelijke eredienst. Vandaar de principiële mogelijk heid van een gemeenschappelijke re ligieuze samenkomst in protestantse of katholieke kerkgebouwen, mits zulk ypen gemeenschappelijke samen komst maar niet het karakter heeft van een officieel kerkelijke dienst. (wordt vervolgd) Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de nieuwe spaarbrieven van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen te Utrecht bij de spaarders ten zeerste gewaardeerd worden. De gegarandeerde minimum-uitkering blijkt algemeen beoordeeld te worden als een groot winstpunt, dat de aan trekkelijkheid der spaarbrieven van genoemde spaarkas nog extra verhoogt en hen, met het overlijdensrisico, dat zij dekken, verheft tot de allerbeste pa pieren, die men voor zijn spaarzin maar kan wensen. minst". Dat betekent: Zekerheid met kans op méér! - Minstens zó veel; wellicht méér! Onze spaarkas blijft trouw aan 't spaarkasprincipe, zodat rente- en overlevingswinst aan de spaarders blijven toevallen. Voor de Katholiek is het natuurlijk nog een beduidend pluspunt voor deze spaar- vorm, dat de beleggingspolitiek der N .V., hoe volkomen zakelijk ook,tevens ideëel is en R.K. kerkelijke instellingen, zoals scholen, ziekenhuizen enz. helpt aan financieringen. Alle nieuwe spaarbrieven vermel den op welk bedrag de spaarder op zijn minst kan rekenen bij af loop van zijn spaarbrief. „Op zijn Geef Uw toekomst wat haar toekomt! Schrijf aan N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. U krijgt dan persoonlijk en schriftelijk alle inlichtingen. DODELIJKE ONGEVALLEN IN HAARLEM Een melkslijter, die gistermiddag bij de 72-jarige heer P. van Dorp aan de Roskamstraat 18 in Haarlem melk wilde bezorgen kreeg na bellen geen gehoor. Toen hij door de ope ning van de brievenbus keek, zag hij de bewoner liggen. De politie, werd gewaarschuwd, die vermoedt dat de man, die in nachtgewaad was, de trap is opgelopen en gevallen. Een Vermoedelijk aan de gevolgen van gasverstikking is overleden de 7ó-ja- rige mej. P. H. Velten, die alleen woonde aan de Schotersingel 40 zw. Gistermiddag wilde haar 72-jarige broer uit Amsterdam haar een bezoek brengen, hij kreeg echter na bellen geen gehoor. De man zocht contact met de politie, die aan de achterzij de de woning is binnengekomen. Men vond de vrouw bij de gaskachel lig gen. Aangenomen wordt dat zij bij het aansteken van de kachel onwel is geworden. Daar er kranten van 10 januari in de bus lagen, wordt ver ondersteld, dat zij al twaalf dagen ge leden overleden is. INLICHTINGEN GEVRAAGD OVER ONGELUK OP LISSERWEG Zondagochtend is in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overle den de 36-jarige heer Verhoeven uit Nieuw-Vennep, die in de nacht van zaterdag op zondag j.l. omstreeks vier uur op de Lisserweg (gemeen te Haarlemmermeer) tussen het turf- spoor en de IJweg in bewusteloze toestand naast een bromfiets, op het wegdek werd aangetroffen. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Een automobilist trof de man ter plaatse aan. Omstreeks vier uur des nachts reed over de Lisserweg een vermoedelijk blauw gekleurde perso nenauto, die uit de richting van de IJweg kwam en reed in de rienting van de Lisserdijk. De bestuurder van deze auto wordt verzocht voor het mogelijk verschaffen van inlichtin gen zich in verbinding te stellen met de hoofdinspetceur korpschef van gemeentepolitie Haarlemmer meer te Hoofddorp, teelfoon 02540 —6141. Vanmorgen om kwart voor vijf is de Britse kustvaarder „Gladonia' (368 brt) op ca. een kilometer ten zuiden van het Zuiderhoofd bij Hoek van Holland vastgelopen op de M vlakte. Het schip zit vrij hoog, maar de situatie schijnt .ondanks de zeer zware deining niet gevaarlijk te zijn. De acht bemanningsleden zijn dan ook aan boord gebleven. Volgens de laatste berichten zal - na de mislukte bergingspogingen de gezagvoerde van de „Gladonia" n proberen om bij het volgende hoog tij zelf vlot te komen. Amerikaanse ere-doctoraat voor jhr W. J. H. Sandberg De wijsgerige faculteit van de uni versiteit van Buffalo (V. S.) heeft zaterdag jl. het ere-doctoraat ver leend aan jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdamse ge meentemusea. De heer Sandberg bevindt zich met zijn echtgenote in Amerika. Hij heeft op diezelfde dag in Buffalo ter ge legenheid van de opening van een nieuwe vleugel aan het stedelijk mu seum een rede gehouden over het verzamelen van schilderijen en beeld houwwerken. Dinsdag 30 januari zal de heer Sandberg daar de opening bijwonen van de Van Goghtentoon- stelling. zoetermeer Groslijststemmijig. - Aan de lijststemming voor de verkiezing van de Provinciale Staten is door 102 leden van de afdeling Zoeter meer van de KVP deelgenomen. Op de heer S. Menken, Leiden, werden uitgebracht 65 stemmen; A. P. J. v.d. Weijden, Zevenhoven 18 stemmen; L. Jacobs, Oude Tonge 6 stemmen; A. C. Deerenberg, Schoonhoven 5 st; C. P. Vergouwen, Voorhout 3; M. A. Meissen, Wateringen 2; F. G. Spieks- ma, Rijswijk 1 stem; J. H. Spitters, en Th. J. Arts, Gouda 1 stem. L.T.J. - De LTJ, afd. Zoetermeer hield in het parochiehuis een bijeen komst. Twee nieuwe leden konden door voorzitter P. Vollebregt worden verwelkomd. Vervolgens werd het werkprogramma voor de eerstvol gende weken aangekondigd. Op 25 januari zal een distriktskaartavond gehouden worden in Stompwijk. Op 30 januari volgt een bijeenkomst, waar over motortechniek zal worden gesproken. Op 2 maart is er een filmavond, aangeboden door het Centrale Kalkbureau. Vervolgens werden door verschil lende leden inleidingen gehouden, waarop door de andere leden in dis cussie repliek werd gegeven. Zo sprak men o.m. over de teelt van herfstsla. Deze is winstgevend, doch alleen als dit met vakmanschap ge teeld wordt. De varkensprijs was één der andere onderwerpen. Veel heil werd gezien in de E.E.G. De aankoop van het voer is dan goedkoper, ter wijl de prijs van het vlees hoger ligt. Over de toenemende welvaart was men van oordeel, dat dit met zich meebrengt toenemende mecha nisatie der bedrijven en het bren gen van betere kwaliteit. Alleen dan is het mogelijk te delen in de hoog conjunctuur. Ook over de retraite werd het woord gevoerd. Een zeer geanimeer de avond met warme belangstelling en interesse van de leden. Gilde en K.A.V. - De vrouwen verenigingen Het Gilde en de K.A.V. hielden 'n gezamenlijke bijeenkomst in het parochiehuis. De voorzitster van deze avond, mevr. J. B. Waayer- Schalks, opende de bijeenkomst. Me degedeeld werd, dat de volgende bij eenkomst zal gehouden worden op 21 februari. Op deze avond zal een tuinman het woord voeren over aan leg en onderhoud van tuinen en het verzorgen van planten in huis. Ver volgens werd overgegaan tot het on derwerp van deze avond. In het kort werd over de opkomst van een drank gesproken. Hierna werd een film vertoond van de wereld-tentoonstel ling. Na de vertoning van een ko mische film werd een quiz gehouden, waarvoor prijsjes beschikbaar wer den gesteld. Met de film „Rond de wereld", die uitblonk door exclusieve opnamen werd de avond gesloten. SPORT BASKETBAL The Bona Stars verloren Op het nieuwe basketballveld aan de Mariënpoelstraat heeft afgelopen zondag een technisch zeer goed spe lend Flamingo's verdiend gewonnen van The Bona Stars. De Haarlemmers pasten zich het snelste aan aan dit buitenveld, ter wijl de Leidenaren zich hierop nog steeds niet thuis voelen. Vooral de eerste 13 minuten was dit te merken, want slechts 1 strafworp werd benut, terwijl de rest wan de schoten uit de ring draaiden. Bij Flamingo's ging het beter, want na 8 minuten hadden zij een voor sprong opgebouwd van 14 punten, 1-15. Toen schrokken The Stars wak ker. In het verdere verloop van de eerste helft nog slaagden zij erin, de stand een beter aanzien te geven door goed doorzetten van L- v. d. Meel, 9-24. De eerste helft werd afgesloten bij de stand 11-16. De tweede helft begon met een groot offensief van Flamingo's, wat hun ook de nodige punten opleverde, 17-51. In de 10e minuut leefden The Stars weer op en begonnen ze iets van hun achterstand in te lopen. Maar op dat moment vroeg men zelf time out aan. Hiervan profiteerde Flamin go's onmiddellijk door de ploeg weer te reorganiseren en zich op de nieu we taktiek in te stellen. Toen de scheidsrechter het einde va nde wed strijd floot was er niet veel verande- ring meer in gekomen. Eindstand: 25-59. Flamingo's staat nog steeds op kop in de eerste klasse B met niet één verliespunt, zodat zij ongetwijfeld dit jaar hun rentree in de hoogste klasse van de N1BB zullen maken. The Bona Stars is door deze wedstrijd in de rangschikking wat afgezakt, maar het zal zich ongetwijfeld in deze klasse kunnen handhaven. Anton Geesink wordt zesde dan Het hoofdbestuur van de Neder landse Jiu Jitsu en Judobond heeft maandagavond in overleg met de technische adviseur de zevende dan Haku Michigami besloten, aan Anton Geesink, wereldkampioen all* cat*- goriën, de zesde dangraad te verle nen. Anton Geesink volgt hiermee de wereldkampioen 1956 Natsui (Ja pan) en 1958 Sone (Japan) op, die eveneens na het behalen van het we reldkampioenschap de zesde dan graad kregen toegewezen. De officiële uitreiking zal op 28 januari a.s. in De Dierentuin in Den Haag tijdens de Nederlandse kampi oenschappen kuygraden teams en de. landenwedstrijd Nederland-Frank rijk plaats vinden. Anton Geesink die heeft besloten niet meer aan wedstrijden deel te nemen, zal niet in de Nederlandse ploeg uitkomen. Het Nederlandse team voor de wed strijd tegen Frankrijk ziet er als volgt uit: Zwaargewicht: Wil Dadema (Hil versum) en Jan van Ierland (Til burg). Middengewicht: Jan Schaef- fer (Roermond) en Rob Paanen (Am sterdam). Lichtgewicht: Coos Bonte (Delft) en H. R. Wolf (Zwolle). Re serves zijn: Lugten, Versluis en Linsker. RALLYE MONTE CARLO PON-SWAAB UITGEVALLEN De Nederlandse equipe Pon-Swaab, die met een Porsche uit Warschau was vertrokken, heeft vandaag in de buurt van Vals les Bains de strijd ge staakt wegens herhaaldelijk banden- pech. Twee potentiële winnaars zijn in middels ook uitgeschakeld. De Fran sen Jouanneaux en Coquillet, vorig jaar derde, moesten de strijd staken, evenals hun landgenoten Feret en Monraisse, winnaars van de Rallye 1961. De laatsten kwamen met hun Renault in een sloot terecht bij hun pogingen een andere Franse auto, die bij een botsing betrokken was, te ontwijken. In de loop van vandaag komen de rijders in Monte Carlo aan. Woens dag kunnen de Ralley-enthousiasten uitrusten van de vermoeienissen. Voor donderdag tenslotte staat de race op het stratencircuit van Monte Carlo op het programma. Rechtbank gaat schouwen op Gooise wegkruising De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend bij tussenvonnis bepaald, dat 27 februari a.s. een schouw zal worden gehouden op de kruising Iepenlaan-Nieuw-Hilversumseweg in Bussum. Op 3 maart jl. is na een botsing tussen een taxi en een per sonenauto deze auto op een kinder wagen terecht gekomen, waardoor de baby in die wagen werd gewond en later overleed. De officier van jus titie had tegen de taxichauffeur, de 28-jarige J. H. uit Bussum, een ge vangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van vijf jaar geëist we gens het hoogst roekeloos dat kruis punt oprijden. Op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt van 1 tot 6 febr. a.s. de tweede conferentie gehouden van de werkgroep van protestantse jon geren van het platteland in Europa. In januari 1961 vond in de Elzas de eerste bijeenkomst van die aard plaats. Aan de werkgroep nemen jon gerenorganisaties deel uit Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitser land en Nederland. In Zwolle is maandagavpnd een internationaal schaaktournooi bégon- nen. De uitslagen van de eerste ron de luiden: Hoofdgroep: Wade (N.-Zld)-Eising (W.Dld) VïVs; Speijer (Ned.)-Vis ser (Ned.) afgebr.; Schijf (Ned.)-Sme- derevac (Z.-Sl.) 0—1; Mihrlock (W. Did) Puig (Sp.) 10; Kuijpers (N.)- Litmanowicz (Polen) VsVa. Nevengroep: Duarte (Sp.)-Etmans (Ned.) 01; v. d. Griendt (Ned.)- mevr. Heemskerk (Ned.) 01; Hol- werda (Ned.)-Matzerath (Did.) 10; Mulder (Ned.)-mej. Scheid (Did.) V*V»; De Vries (NetL)-Bjelica (Z. SL) «/»-*/«. Van Oost naar West via Casablanca Vier ën twintig Oostduitse toeris ten hebben in Marokko om politiek asiel gevraagd, toen zij dezer dagen met het Oostduitse passagiersschip „Fritz Heckert" in de haven van Ca sablanca waren aangekomen. De 24 maakten deel uit van een 350 passa giers, die met de „Fritz Heckert" een pleizierreis maakten,. Het merendeel der passagiers bestond uit arbeiders en technici, die de tocht mochten meemaken als beloning voor goed werk. De „Fritz Heckert" kwam negen januari in Casablanca aan. Het schip zou tien dezer naar Conakry, in Gui nea, vertrekken, doch toen de „Fritz Heckert" op het punt stond om uit te varen, ontdekte de gezagvoerder, dat vele passagiers waren verdwenen. Volgens de eerste berichten wel tachtig. Scheepsofficieren gingen de wal op, om de vermisten op te spo ren, doch vergeefs. Tenslotte ver trok het Oostduitse" passagiersschip, doch niet naar Conakry, maar naar de Oostzeehaven Rostock. Toen de „Fritz Heckert" het anker had gelicht, doken te Casablanca 24 mannelijke en vrouwelijke passagiers op. Zij vervoegden zich bij de Ma rokkaanse autoriteiten, die hen pas poorten verschaften en in staat stel den naar West-Duitsland te reizen. Dit was namelijk het reisdoel, dat de gevluchte toeristen hadden opgege ven. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DEPRESSIE IN AANTOCHT Aanvankelijk opklaringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk regeft. Vannacht afnemende wes telijke wind, geleidelijk krim pend naar zuidwest tot zuidoost en daarna weer tot stormachtig toenemend. Hogere temperaturen overdag. Het weer in Europ: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO LISSABON PAUZE Morgen: 7e dag van de wereld- bidweek voor de hereniging van de christenheid. LIBERAAL EN KARDINAAL. Het liberale dagblad „Het Vader land" publiceerde een onderhoud met kardinaal Alfrink. „Zijn gevoel voor humor en zijn snelle reacties maken hem tot een prettig mens" vmdt het blad (wij ook!). In het onderhoud zei Z.Em.: „Wanneer iemand in de Kerk zijn levensvreugde heeft ge vonden, is het dan niet vanzelfspre kend dat hij van zijn geluk .wil getui gen aan alle mensen opdat zij allemaal weet hebben van de rijkdom van de Kerk en aan de waarheid deel I-eb ben, die God in de hemel door Zijn Zoon aan ons op aarde heeft toever trouwd? Het is een vreugde te weten opgenomen te zijn in de gemeenschap van alle gelovigen op deze aarde." Het blad geeft als zijn oordeel: „Hij (de kardinaal) deelt uit waar dat mogelijk is van de blijdschap van zijn geloof, bewogen om het lot van hen die die vreugde niet of onvoldoende kennen". PUZZEL 'sneeuw —3 —5 geh. bew. 4 0 zw. bew. 3 —1 onbew. 6 4 onbew. 6 1 onbew- 8 2 h. bew. 7 onbew. 8 3 regenbui 7 2 onbew. 9 h. bew. 12 2 zw. bew. 8 C onbew. 15 5 1. bew. 10 2 geh. bew. 9 1 onbew. 9 0 onbew. 6 4 geh. bew. 6 3 1. bew. 5 —4 mist 14 2 zw- bew. 17 7 regen 14 10 onbew. 16 3 onbew. 6 No. 538. Hor.: 1 een der middel ste Cycladen, 5 niet gesloten, 6 sul tanaat aan de Perzische Golf, 8 deel van de helm, 10 gem. in Gelder 1., 13 arbeidseenheid, 15 onthulling, 16 ge bod, 17 zijtak Weichsel, 18 gem. in N. Brab., 20 lusthof, 22 stap, 24 stad in Drente. Vert.: 1 lidwoord, 2 bouwland, 3 fa milielid, 4 stapelmeter (afk.), 5 luite nant-kolonel, 7 rangtelwoord, 9 de gezamenlijke hoeveelheid, 1) hoofd deksel, 12 morsdoekje, 13 gravure, 14 meisjesnaam, 18 gewicht, 19 sociëteit (afk 21 bekende afkorting, 23 pau selijke encycliek (afk.) Oplossing morgenavond. Oplossing, nr. 537. Hor.: 1 am foor, 5 ido, 6 stoker, 8 mi, 9 Eef. lt nik, 13 ga, 14 marode, 17 oor, 18 ge nade. Vert.: 2 fit, 3 odol, 4 ook, 6 Siën? 7 enige, 8, mé, 11 ka, 12 poon, 15 roe. 16 dra. PUNT „Nee, ik heb niets gebroken, maar ik vind, dat men er zo sportiever uit ziet.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3