S)e CcidóeSonAcmt N. GUINEA-RAAD VRAAGT UNO-COMMISSIE Versterking van de eigen verdediging De O.A.S. treedt steeds driester op Relletjes te Caracas Militaire dienstplicht in Oost-Duitsland DINSDAG 23 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15532 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kom zelf kijken, zeggen de Papoea's Telet. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20 82 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 0M VERLANGENS DER PAPOEA'S TE VERNEMEN De Nieuw-Guinea-raad wijdde maandagavond een bijzondere zitting, die tot diep in de nacht duurde, aan het bespreken van de wijze, waarop de Papoea-bevolking meer en aktiever kan worden ingeschakeld bij de ont wikkelingen, die zijn ontstaan door de jongste Indonesische invasie-poging. De zitting was druk bezocht. Vele buitenlandse correspondenten, televisie- en radio-verslaggevers woonden deze zitting bij. Met grote meerderheid van stemmen - 24 voor en één tegen - heeft de Nieuw-Guinea-raad een motie aangenomen, waarin er bij de Nederlandse regering met klem op wordt aangedrongen, de Verenigde Naties te bewe gen een commissie naar West-Papoea te zenden. In deze commissie zouden dan vooral vertegenwoordigers van de Afro-Aziatische landen zitting moe ten nemen, om uit eigen waarneming de gevoelens en verlangens van de Papoea-bevolking te vernemen. De motie was ingediend door de heer Tanggahma en mede-ondertekend door de leden Jouwe en Kaisiepo. TE ZACHTAARDIG De enige tegenstemmer, de heer Womsiwor, vond deze motie echter te zachtaardig. Hij wenste veel dui delijker stelling te nemen als Pa poea in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Indonesië, zo zei hij, zegt te voelen voor onderhandelin gen, doch bereidt tegelijkertijd een aanval voor en voert d*ze zelfs daad werkelijk uit. Wij hebben het recht hetzelfde te doen: bereid te zijn tot onderhandelen, doch tegelijkertijd ons te versterken in de verdediging van ons land. Een tweede motie, afkomstig van een zevental raadsleden onder lei ding van de heer Jouwe, ondervond meer tegenstand. Met 17 stemmen voor en 8 tegen werd deze echter in gewijzigde vorm aangenomen. In deze tweede motie werd de rege ring met klem verzocht, hetzij het Papoea-vrijwilligerskorps uit te breiden, hetzij in alle steden en dor pen groepen vrijwilligers op te lei den en te bewapenen. Het laatste deel werd later echter onder druk van verscheidene leden door de in dieners teruggenomen. Dinsdag en eventueel volgende da gen zal de Nieuw-Guinea-raad zijn aandacht wijden aan het aan de Ne derlandse regering uit te brengen advies over de wijze waarop en wan neer het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea-bevolking kan worden uitgevoerd. Infiltranten gepakt In de bijzondere zitting van de Nieuw-Guinea-raad heeft de rege ringsgemachtigde H. Veldkamp, voorafgaande aan de debatten mee gedeeld, dat maandag nog twee over levenden van de „Matjan Tutul" ge vangen zijn genomen. De resident van Fak-Fak had gouverneur Plat- teel telegrafisch ingelicht, dat de 2 Indonesiërs er in geslaagd waren de wal te bereikener daar door een politiepatrouille gevangen waren ge nomen. DE BEMIDDELING VAN OE THANT De wnd. secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft maandag avond afzonderlijk overleg gepleegd met de Indonesische en Nederlandse delegaties bij de V.N. over de kwes tie Nieuw-Guinea. In diplomatieke kringen was men maandag van méning, dat binnen enkele dagen mogelijk directe on derhandelingen tussen de Indonesi sche en Nederlandse gedelegeerden zullen worden gehouden. Tot nu toe hebben zij Thant slechts afzonderlijk gesproken en nog niet samen onder handeld. OLLENHAUER PROTESTEERT De leider van de Westduitse so ciaal-democratische partij, Erich Ollenhauer, heeft "bij president Soe- karno geprotesteerd tegen de arres tatie van de voorzitter van de voor- fhalige Indonesische socialistische partij, Sutan Sjahrir, en enkele van diens vrienden. Hij protesteerde te vens als plaatsvervangend voorzit ter van de socialistische internatio nale. Ollenhauer verzocht president Soekarno in zijn brief om vrijlating van de arrestanten. De maatregelen van de Indonesische overheid tref fen een man, die steeds tegen het kolonialisme gestreden heeft en de idealen van de democratie en het socialisme altijd trouw is gebleven, aldus Ollenhauei. DE LEVERING DER „GANNETS" Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag meegedeeld, dat de twee „Gannet"-vliegtuigen voor duikbootbestrijding, die nu op weg zijn naar Indonesië, in december het eigendom zijn geworden van de In donesische regering. Dit was dus vóór het torpedoboot-incident, zo zei hij. De woordvoerder zei, dat de Brit se regering Nederland hiervan op de hoogte heeft gehouden en de situatie heeft toegelicht. De neergekomen Bulgaar Het Italiaanse ministerie van de fensie heeft maandag verklaard, dat er aanduidingen zijn, dat het zater dag bij Bari neergekomen Bulgaarse straalviegtuig op een spionage vlucht was. Maar „juiste conclusies" zou den slechts mogelijk zijn, wanneer de piloot verhoord en de technische uitrusting van het vliegtuig onder zocht was. Volgens Italiaanse weerkundige stations zijn de weersgesteldheden zowel op de Balkan als boven de Adriatische Zee en Zuid-Italië goed geweest, toen het neergekomen Bul gaarse 'straalvliegtuig van Bulgarije naar Italië vloog. Het Bulgaarse gezantschap in Ro me heeft stappen gedaan voor de vrijlating van de Bulgaarse piloot en de teruggave van het wrak van het straaltoestel, aldus het Bulgaarse persagentschap. Maandagavond is gemeld, dat de toestand van de Bulgaarse vlieger, luitenant Solakov, ernstig is. Van de zijde van het ziekenhuis te Acqua- viva is vernomen, dat een operatie aan zijn linkèrarm, uie men maan dag had willen verrichten, tot dins dag is uitgesteld. in ministerie te Parijs werden beschadigd. Vernomen wordt, dat de telefoon verbindingen met het Franse mini sterie van buitenlandse zaken als ge De moordpartijen in de Kongo Het Kongolese persagentschap DIA meldt, dat eenheden van het Kongolese nationale leger de missie post der Waalse Franciscanen in Kil- wa (Katanga) hebben verwoest. Over het lot der 6 paters, 12 zusters, 1 broeder is niets bekend. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de missionarissen tijdig de missiepost konden ontruimen. Er wa ren namelijk maatregelen genomen, dat zij weg zouden gaan in de boot van een kolonist, die voornemens was naar Rhodesia uit te wijken. Het is niet bekend, of zij inderdaad tij dig weggekomen zijn. DIA heeft tot dusver vergeefs ge probeerd in contact te komen met de missieposten van Kabongo in N.- Katanga, waar vier paters zouden zijn vermoord. Het persbureau meldt hier evenwel over, dat het Kongo lese leger hieraan niet schuldig kan zijn, omdat het in die omgeving nog niet is. DIA acht het waarschijnlij ker, dat de tweede moordpartij het werk zou kunnen zijn van de anti- tsjombistische Baloebakat in Ka- tanga. Over de gebeurtenissen in Kabon go is echter niets met zekerheid mee te delen. Elke bevestiging ontbreekt nog. Ditzelfde geldt voor de missie post in Sola in het bisdom Boude- wijnstad, waarvan geruchten gaan, dat het Kongolest leger Witte Paters en Zusters Franciscanessen ver moord zou hebben. Verwacht mag worden, dat van Leopoldstad uit spoedig maatregelen genomen zullen worden om de rust zoveel mogelijk te herstellen. Van ochtend heeft de apostolisch dele- gaat in Kongo, mgr. Mojaisky-Perel- li, een langdurig onderhoud gehad met president Kasavoeboe over de bloedige gebeurtenissen in en rond Kongolo en de Critieke toestand van de missies in Noord-Katanga. I> De tweede gewelddaad was de DOm UI ministerie ontvoering van het Gaullistische ge meenteraadslid Mainguy. Deze v/erd ecther gistermiddag door de politie ongedeerd in één der voorsteden te ruggevonden. Hij werd door twee ge- wapende mannen bewaakt. Deze- tw«^gewefddaden m de O.A.S., werden overmeesterd en gearresteerd, het z.g. „geheime leger" van ex-gene- Mainguy heeft meegedeeld, dat hij raai Salan. niets anders heeft kunnen doen dan Vooreerst ontplofte er een bom op de mannen te volgen die hem met een een binnenplaats van het ministerie wapen in de hand dwongen in de van buitenlandse zaken. De bom ont- auto te stappen, die voor zijn huis plofte in een aldaar geparkeerd stond. Hij had nog wel getracht tijd te staande auto, waarin zich ook een winnen maar tevergeefs, nian bevond, die door de ontploffing jpe mannen lieten hem later in een het leven verloor. Drie andere auto's ande.e auto plaatsnemen en brachten Te Caracas hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Dit gebeurde tijdens betogingen, die werden gehouden door stakers van ondernemingen van het openbaar vervoer en van de federatie van stu denten-organisaties. Deze organisaties hielden een pro test-betoging tegen het in staat van beschuldiging stellen van de Cubaan se republiek op de conferentie van Punta del Este. Het gebouw van de Amerikaanse ambassade werd door een bomaanslag ernstig beschadigd. Er werd echter niemand gewond. De demonstranten hebben autobus sen en taxi's, die na afkondiging der staking waren blijven rijden, in brand gestoten. In het centrum van Cara cas bleven de winkels gesloten. De politie moest gebruik maken van traangasbommen. Ontvoerd en weer teruggehaald Drie gewapende mannen hebben maandag het Gaullistische parlementslid, de radioloog Paul Mainguy, ontvoerd De arts werd in zijn huis overmees terd, en in een auto geduwd. Dr. Mainguy had reeds verscheidene malen dreigbrieven ontvangen. Hij werd 's middags door de politie in een van de voorsteden van Parijs teruggevonden. Hij werd door twee gewapende man nen bewaakt. Dezen werden overmeesterd en gearresteerd. Foto: dr. Main guy, die bij de ontvoering een witte doktersjas droeg, vertelt zijn relaas aan een verslaggever, (telefoto) Einde van een fictie hem tenslotte naar een soort vliering. Twee van hen bewaakten hem on ophoudelijk. De ontvoerders zeiden, dat dit een volg van de ontploffing verbroken psychologische actie was. Zij zouden werden. hem vrijlaten als hij uit de partij Twaalf mensen liepen verwondin- van De Gaulle zou treden, gen op, voor het merendeel door glas- Het bestuur van de Gaullistische scherven. Een bode werd zwaar ge- fractie in het parlement heeft maan- wond doordat een deel van het pla- dagavond de ontvoering van Main- fond naar beneden kwam. guy veroordeeld en vergeleken met In een auto, die op een binnenplaats van het Franse ministerie van buitenlandse zaken was geparkeerd, heeft zich een bomontploffing voorgedaan. Een man, die zich in de auto bevond, is hierbij om het leven gekomen. Voorts zouden nog twintig mensen gewond zijn. Als gevolg van de ontploffing zijn de telefoon verbindingen met het Franse ministerie van buitenlandse zaken verbroken. Foto: de ravage die door de ontplof fing werd aangericht, (telefoto) gebeurtenissen uit de begintijd van het nationaal-socialisme in Duits land. De Gaullistische leiders dron gen er bij de regering op aan al het mogelijke te doen om een einde te maken aan de aanvallen, moorden en alle vormen van vreesaanjaging. STRENGERE MAATREGELEN IN ALGERIë. De regeringsvertegenwoordiger in Algerië, Morin, heeft maandagavond nieuwe maatregelen afgekondigd te gen de toenemende geweldpleging in Algerië. Deze maatregelen om vatten onder meer versperringen op de hoofdwegen naar Algiers, Oran en Bone. In deze drie steden zal niet sneller dan vijftig ki lometer per uur gereden mogen wor den en 's avonds na negen uur is alle verkeer verboden. Bepaalde verkeersaders zullen vol ledig voor het verkeer worden ge sloten. Verder zullen meer mensen op straat worden gefouilleerd. Ieder bij wie een wapen zonder vergunning wordt aangetroffen,^ zal worden ge vangengenomen, vervolgd uitgewezen of geinterneerd. De artsen in het gebied van Al giers zijn maandag een staking van tweemaal 24 uur begonnen om be scherming tegen aanslagen af te dwin gen. Zij doen dit naar aanleiding van het vermoorden van een collega. Algerijnse aanslagen. Dinsdagochtend zijn te Algiers drie aanslagen gepleegd. Zij hebben aan twee personen een blanke en een Algerijn het leven gekost. Voorts werden negen Algerijnen ge wond. Een vrachtauto, waarin Algerijnse arbeiders van een te Algiers geves tigde Europese maatschappij werden vervoerd, is onderweg met machine pistolen beschoten. Het Oostduitse persbureau „ADN" meldt dat de Oostdutise „volkskamer" (parlement) woensdag a.s. een debat zal beginnen over een wetsontwerp, dat beoogt de militaire dienstplicht in Oost-Duitsland in te voeren. De Oostduitse minister van lands verdediging, generaal Hoffmann, kon digde in een toespraak, die hij twaalf dezer hield, reeds de op han den zijnde invoering van de dienst plicht aan. Hij verklaarde bij die gelegen heid onder meer: „De Duitse demo cratische republiek heeft de sterkte van haar leger sinds jaren tot 90 000 man beperkt, dit niettegenstaande het feit dat de Oostduitse arbeiders in steeds toenemende mate om in voering van de dienstplicht hebben gevraagd! De aan de sterkte der Oostduitse strijdkrachten gestelde grens van 90.000 man werd, onmiddellijk na het, op 13 augustus 1961, verrijzen van de Berlijnse muur, opgeheven. Er werd in Oost-Duitsland een groot scheepse wervingscampagne opge zet, met het doel jeugdige Oostduit sers van dienstplichtige leeftijd er toe te bewegen zich vrijwillig voor dienstneming op te geven. Dat thans toch is overgegaan tot het indienen van een ontwerp tot het invoeren van militaire dienst plicht bij de „Volkskammer" schijnt erop te wijzen, dat de resultaten van de wervingscampagne niet van die De pokken-epidemie begint te wijken In Zurich is een 28-jarige Zwitser se arbeider in het ziekenhuis opge nomen, die vermoedelijk een lichte aanval van pokken heeft. De man verbleef begin deze maand in Schaff- hausen, waar hij één van de 20.000 personen was, die'tegen pokken wer den ingeënt na dat een geval van pokken was geconstateerd. In Engeland zijn maandag voor 't eerst sinds vlak na Kerstmis, toen het eerste pokkengeval werd ge meld, geen nieuwe verdachte geval len gerapporteerd of een overlijden door pokken bekendgemaakt. Maandag is in Karatsji bekendge maakt, dat men de pokkenepidemie in Pakistan thans onder controle heeft. In de afgelopen vierentwintig uur zijn nog vijf gevallen met do delijke afloop in Pakistan gemeld. Het aantal dodelijke slachtoffers sinds het begin van de epidemie in november bedraagt 296. aard zijn geweest, dat er door kon worden voorzien in de noodzakelijk geachte uitbreiding van de sterkte der Oostduitse strijdkrachten. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gezegd, dat de voorgenomen invoering van de dienst plicht in Oost-Duitsland alleen maar een nieuwe naam is voor iets wat in feite al jaren heeft bestaan. Het Westduitse ministerie voor za ten betreffende geheel Duitsland heeft meegedeeld, dat naar schatting in Oost-Duitsland 250.000 man on der de wapens zijn, namelijk 90.000 in het volksleger en 160.000 in de volks- en grenspolitie. WITTE KRUIS y de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Morgen zachter Langs de zuidelijke flank van een boven Zuid-Noorwegen gelegen la gedrukgebied wordt door krachtige tot stormachtige winden polaire lucht naar West-Europa gevoerd. In deze lucht komen flinke opklarin gen en slechts weinig buien voor. Een rug van hoge druk strekt zich uit van Spanje tot West-Ierland. De rug beweegt in oostelijke richting, waardoor in onze omgeving de wind krachten verder zullen afnemen en de komende nacht de temperatuur in het oosten van het land tot dicht bij het vriespunt zal dalen. In de loop van de nacht zal echter al weer bewolking binnendringen, die be hoort bij het warmtefront van een volgende Ooeaandepressie. Deze zal bovendien de wind naar het zuid westen doen krimpen, waarna mor gen weer zachtere lucht zal worden aangevoerd. Zoo- en maanstanden 24 Jan.: zon op 08.33, onder 17.12; maan op 21.14, onder 10.54. Hoogwaterstanden 24 Jan.: v.m. 5.46; n.m. 17.56. KORRELTJE Men behoeft geen grote denker te zijn om groot te denken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1