S)e£eicbe(5oufówX MISSIE HEEFT HET ZWAAR r TE VERDUREN IN DE KONGO DJAKARTA VERZEKERT GEEN OVERHAASTE ACTIE Aanval op missiepost te Sola? India tegen Pakistan Soekarno antwoordt Oe Thant Met z'n tweeën de ruimte in Frankrijk en Algerië ZATERDAG 20 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15530 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zware dagen voor de Missie in de Kongo Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. lew., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Dertig Witte Paters in gevaar De woordvoerder van de Verenig de Naties te Leopoldstad heeft mee gedeeld, dat twee straaljagers van de V.N. vrijdagmiddag zijn opgeste gen om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van berichten, vol gens welke opstandige Kongolese troepen een anval voorbereiden op een missiepost te Sola, ten noorden van Kongola aan de grens tussen Katanga en Kivoe. Deze missiepost wordt geleid door Witte Paters en Franciscanessen. De post omvat om. een meisjesschool. Van Belgische zij de werd vernomen, dat er minstens dertig Witte Paters aan deze missie post zijn verbonden. Later werd meegedeeld, dat de V.N.-vliegtuigen brandende huizen hebben waargenomen in Sola en dat zich daar Kongolese militairen op 't terrein van de missiepost bevonden. De vliegers zagen twee vracht auto's vooi? het missiegebouw staan en twee militairen, die zich op de nadering van de vliegtuigen in de kerk verborgen. Een woordvoerder van de V.N. kondigde aan, dat zater dag nieuwe verkenningsvluchten bo ven Sola zullen worden gehouden. Het V.N.-hoofdkwartier in Leopold stad bestudeert plannen voor 'n mi litaire actie tegen de troepen in So la. Militaire kringen meenden, dat het echter moeilijk zou zijn omdat er geen V.N.-troepen in de onmid dellijke omgeving van Sola zijn. Zij Een woordvoerder van het Pakis taanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard, dat er een „alarmerende" toestand is ontstaan na de concentratie van een Indische pantserdivisie vlakbij de grens met West-Pakistan. Deze divisie was onlangs aangeko men en had zich gevoegd bij de zes divisies die reeds aan de gfens met West-Pakistan liggen. De woordvoerder zei, dat 85 pet. van het Indische leger thans is ge concentreerd langs bijna de helft van de gemeenschappelijke grens tussen beide landen. zouden met helikopters moeten wor den aangevoerd, die een gemakke lijk doelwit voor grondtroepen zou den vormen. Sola ligt op de grens van Noord- Katanga met de Kongolese provin cie Kivoe, op dertig kilometer van Kongolo, waar op 1 januari negen tien missionarissen en een aantal burgers werden vermoord. De dichtst bijzijnde bases van de Verenigde Naties in Noord-Katanga zijn Albert- stad en Manono, op ongeveer 250 km van Sola en Kongolo. In een onbevestigd radiobericht, dat vrijdag door een radio-amateur in Elisabethstad werd opgevangen, werd gezegd, dat militairen van het nationale Kongolese leger in Kabon- ga, ten noordwesten van Elisabeth stad, vier missionarissen en elf bur gers hebben vermoord. Een woordvoerder van de Vere nigde Naties heeft vrijdag te Leo poldstad meegedeeld, dat Kongolese straatschenders zeven geestelijken van het St. Pauluscollege te Bagira bij Boekavoe hebben aangevallen. De politie doodde vier van de aan vallers en bracht aan één verwon dingen toe. Bij de verdediging van de geestelijken werden een politie man en een Kongolese soldaat ge wond. Het incident speelde zich woensdag af. Het schijnt, dat de Kongolezen op zoek waren naar het gezin van een ambtenaar, dat na botsingen tussen stammen in Karaba tegen het einde Van het vorige jaar naar het college was gevlucht. De ambtenaar was bij de botsingen omgekomen. V.N. ONMACHTIG De Belgische regering heeft Oe Thant tweemaal gewaarschuwd voor het gevaar, dat het missiepersoneel in Kongolo en Sola liep, maar de V.N. hebben niets gedaan, zo heeft vrijdag iemand van de Belgische V.N.-delegatie op een persconferen tie verklaard. De eerste brief aan Oe Thant was 3 januari gedateerd, dus na de moordpartij van Kongolo, maar die was toen nog niet bekend. Oe Thant antwoordde op 6 januari, dat de V.N. niets konden doen omdat er geen troepen beschikbaar waren. Hij zou evenwel een vertegenwoordiger van het Rode Kruis en een medische ploeg naar Kongolo sturen, die het missiepersoneel van vervoermidde len zouden voorzien. „Voor zover pns bekend is, is er nooit een ver tegenwoordiger van het Rode Kruis naar Kongolo vertrokken", aldus de Belgische woordvoerder. Na het bekend worden van de moordpartij in Kongolo heeft België op 17 januari opnieuw om V.N.-be- scherming gevraagd voor het missie personeel, dat zich nog in Kongolo en Ngola bevindt. Op die brief is nog geen antwoord ontvangen. In de omgeving van deze beide plaatsen zwerven volgens de Belgische woord voerder gewapende benden, die niet tot een geregeld leger schijnen te behoren. Nog met naar de maan Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meege deeld, dat de lancering van de maan- raket „Ranger 3", die in januari zou moeten plaats hebben, is uitgesteld als gevolg van technische moeilijk heden met de lanceerapparatuur. Er is geen nieuwe datum voor de lan cering vastgesteld. Dit betekent, dat de poging der V.N. om een raket naar de maan te zenden, voor tenminste een maand is uitgesteld. Het oorspronkelijke plan was, dat de „Ranger 3" de volgende week in de ruimte zou worden gebracht. Van af maandag zou, gedurende vijf da gen, de gelegenheid hiervoor goed zijn, omdat de maan dan in een gun stige stand zou zijn en ongeveer 375.000 kilometer van de aarde ver wijderd. De volgende gunstige pe riode begint op 20 februari. De bedoeling is dat de „Ranger 3" een vlucht naar de maan maakt, die zes-en-dertig uur zal duren, van dichtbij televisiebeelden van het maanoppervlak naar de aarde zerdt en instrumenten op de maan af- Maandag a.s. wordt de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig' m het werpt voor het meten van bevingen nieuwe Amsterdamse RAI-gebouw officieel geopend. Foto boven: een oude op de maan en botsingen van me- landbouwtrekker. Foto onder: een van de grootste gecombineerde maai- teoren. dorsmachines in Europa. President Soekarno heeft de wnd. sekretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant, verzekerd dat Indonesië geen enkele „overhaaste aktie" zal onder nemen in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea na de botsing van maan. dag. Dit heeft het Indonesische persbureau „Pia" meegedeeld. Het antwoord van president Soekarno op de jongste boodschap van de heer Thant is gisteren naar de V.N. gezonden. De tekst werd niet bekend gemaakt. Inmiddels zijn er weinig tekenen die erop wijzen, dat Indonesië tot een open gesprek bereid is. Verklaringen van generaal-majoor Jani, uitgegeven na een Indonesische kabinetsraad, boden gisteren de indruk, dat er wat ontspanning zou intreden, maar toen bleek, dat Indonesië ook nu nog al leen wil praten op basis van soevereiniteitsoverdracht, kreeg men in diplo matieke en politieke kringen in Den Haag weinig optimistisch commentaar. HET OUDE STANDPUNT WORDT NIET PRIJSGEGEVEN INDONESISCHE AANSPRAKEN ONVERANDERLIJK Jani had gistermorgen gezegd, dat een vreedzame regeling tussen Indo nesië en Nederland mogelijk was, maar voegde eraan toe, dat de Indo nesische politiek onveranderd blijft: onderhandelingen zijn alleen moge lijk op basis van de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea. James Webb, hoofd van de Nasa, het Amerikaanse bureau voor 'acht en ruimtevaart zegt, dat de V.S. bin nen een jaar proefvluchten zullen maken met een ruimtevaartuig, dat plaats biedt aan twee man. De eerste vlucht om de aarde met een bemande Amerikaanse ruimte- cabine is op volgende week bepaald. Volgens Webb zal dit experiment gevolgd worden door dri"e soortge lijke proeven met tussenpozen van 60 dagen. Deze proeven zouden 4»4 uur duren. Na deze reeks proeven zou een vlucht komen van 18 banen om de aarde. Daarop zouden de proe ven volgen met een ruimtecabine voor twee man en inmiddels zouden raketten worden ontworpen voor 'n ruimtevaartuig voor drie man, dat een reis naar de maan kan maken en terug kan vliegen. De Amerikaanse ruimtecabine, die Margriet de Groot gaat de Nederlandse „My Fair Lady" verlaten. Zij wordt de volgende week in een baan om opgevolgd door Doreen Mijcksenaar. Jasperina de Jong op haar beurt de aarde zal worden geschoten, wordt plaatsvervangster van Doreen. Foto: drie maal Eliza Doolittle. wordt bemand door kolonel John VJjLr.: Doreen Mijcksenaar, Margriet de Groot en Jasperina de Jong. Glenn. Analoog aan wat Jani verklaarde, heeft de Indonesische ambassade in Lissabon in een verklaring gezegd: „Gezien het feit dat de Nederlanders nooit wezenlijk blijk hebben gegeven van goede wil, is Indonesië alleen bereid te onderhandelen op basis van erkenning vooraf door Nederland met het „principe van overdracht" van het bestuur van Nieuw-Guinea aan Indonesië." INVAL DESKUNDIG OPGEZET Schout-bij-nacht Reeser heeft na der meegedeeld dat uit mededelingen van de Indonesische krijgsgevange nen „steeds duidelijker blijkt dat de plannen voor de aanval gesmeed zijn door de hoogste militaire leiding op Java. Steeds meer komen de experts tot de conclusie, dat de aktie deskundig was opgezet. Kaimana, het doel van de Indonesische aktie, heeft slechts een kleine Nederlandse bezetting. De Indonesiërs rekenden erop, deze be zetting snel te kunnen likwideren. Zij zouden dan niet alleen een brug- gehoofd hebben gevormd, maar te vens de beschikking hebben gehad over de landingsbaan voor vliegtui gen die bij Kaimana is aangelegd. Nu dit plan is verijdeld, zullen de Indonesiërs - zo zij nog van plan zijn Nieuw-Guinea door geweld te ver overen - hun gehele taktiek 'dienen te wijzigen. Dit betekent voor hen een grote operationele handicap, want op de kust van Nieuw-Guinea zijn niet zo heel veel plaatsen voor een landing geschikt. Kennedy en Thant President Kennedy en Oe Thant hebben gisteren tijdens een lunch- bijeenkomst o.a. over het probleem Nieuw-Guinea gesproken. Mede door het naar links afglijden van Indone sië raakt Amerika steeds nauwer be trokken bij de Indonesische kwes tie. Gaat Soekarno geheel naar het communistische kamp over, dan is het machtsevenwicht tussen Oost en West in de wereld verstoord en dat is een zaak, die de Amerikanen niet zo maar over hun kant kunnen laten gaan. Volgens kringen uit de omgeving van president De Gaulle zullen in februari nieuwe geheime onderhande lingen worden gevoerd om tot een definitieve regeling van het Algerijn se vraagstuk te komen. In Franse regeringskringen blijft men optimistisch wat betreft het uit eindelijk succes van deze besprekin gen, doch in politieke kringen en ook in de perswereld blijft men de voor uitzichten op vrede in Algerië enigs zins somber beoordelen. De toenemen de terroristische activiteit van de organisatie het geheime leger, ondei leiding van ex-generaal Salan, niet alleen in Algerië doch ook in Frank rijk zelf, doet de bezorgdheid nog toenemen. Men wijst er op, dat de Franse autoriteiten en het leger de situatie in Algerië steeds minder in de hand hebben en sommige bladen schreven zelfs, dat Algiers en Oran thans aan de genade van de comman do's van het Algerijnse bevrijdings front zijn overgeleverd. De pogingen van verschillende politieke groeperingen en vakbonds organisaties om een gemeenschappe lijk actieprogramma tegen de OAS op te stellen, hebben tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Men is het er niet over eens, of ook de communisten in zulk een „anti-fas cistisch verenigd front" dienen te worden betrokken. Bij aanslagen in geheel Algerië zijn vrijdag dertien doden gevallen. Vijftien personen werden gewond. Zes van de doden en zeven van de gewonden zijn Algerijnen. De hoofdstad Algiers was gisteren sinds het vallen van de avond in duisternis gehuld. De storing in de elektriciteitsvoorziening zou het ge volg zijn van een staking bij het energiebedrijf in Oran, die is uit gebroken na een aanslag waarbij een Europese employé van het bedrijf werd gedood. Enos kreeg het te kwaad De chimpansee Enos, die vorig jaar november in een Amerikaans ruimtevaartuig om de aarde wen telde, heeft in de ruimte een ernstige zenuwcrisis gehad, aldus is vrijdag te Los Angeles meegedeeld. Tijdens de ruimtereis is er iets mis gegaan met de elektrische apparatuur, die Enos een schok moes* geven, indien de aap de verkeerde handles be diende. Hij kreeg echter ook een schok als hij de goede handelingen uitvoerde. Daar kwam nog bij, dat door een fout aan de stabiliserings inrichting van de ruimtecabine de aap voortdurend een schommelende beweging ervoer. Van het begin van zijn ruimtereis af heeft zich bij Enos verhoogde bloeddruk voorgedaan, die het gevolg was van een zenuw storing, veroorzaakt door verwar ring. Ondanks deze moeilijkheden is Enos de taak blijven doen, waar voor hij was opgeleid. Enos is later geheel hersteld. De drie prinsen van Laos zijn 't eens Prins Soevanna, de neutralistisch ex-premier van Laos, heeft tegenover verslaggevers te Genève verklaard, dat de drie Laotiaanse prinsen vrij dag overeenstemming hebben be reikt over de samenstelling van een regering voor Laos. Hij zei, dat het nieuwe kabinet een „hechte basis" zal zijn voor de vrede in Laos. In Zürich kwamen de prinsen vo rig jaar overeen dat een voorlopige regering van nationale eenheid zou worden gevormd voor de naleving van de gesloten wapenstilstand en voor het herstel van de vrede in het land. In Hin Heup kwamen zij later overeen, dat de neutralistische prins Phoema premier van een te vormen voorlopige regering zou worden. Volgens het thans gesloten ak koord zal de partij van Soevanna Phoema het premierschap krijgen, benevens één portefeuille. Verder zal het kabinet bestaan uit zeven ministers en twee vice-ministers. Prins Soevanna Phoema verklaar de nog tijdens zijn persconferentie, dat geen overeenstemming was be reikt over de bezetting van de mi nisteries van defensie en binnenland se zaken. Dit punt is tot dusver steeds één van de grootste struikel blokken in de besprekingen tussen de drie prinsen geweest. Een groot winkelcentrum zal in het hart van Nijmegen aan de Molen straat verrijzen. Er wordt o.m. een warenhuis gebouwd met daar bo venop een parkeergarage, waar de klanten hun auto's tijdens het be zoek aan het warenhuis kunnen stal len. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of ƒ400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zwaar bewolkt De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het depressiegebied, dat vrijdag morgen bij Schotland lag, verplaatst zich naar de omgeving van Stock holm, gevolgd door een in beteke nis toenemende rug van hoge lucht druk. De volgende Qceaandepressie zwenkte af naar het zeegebied tus sen IJsland en Groenland en nam daarbij nog verder in diepte toe. Fronten hiervan bewi r en zaterdag morgen in noordoostelijke richting over de Britse eilanden. Deze zullen juist tot over onze omgeving door dringen en aanleiding geven tot overwegend zwaar bewolkt weer, waarbij af en toe wat regen of mot regen zal vallen. De temperaturen komen tijdelijk op een nog wat ho nger niveau bij matige tot vrij krach tige zuidwestelijke winden. Zon- en maanstanden 21 Jan.: zon op 08.36, onder 17.07; maan op 18.05, onder 08.51. 22 Jan.: zon op 08.35, onder 17.09; maan op 19.07, onder 09.23. Hoogwaterstanden 21 Jan.: v.m. 4.04; n.m. 16.13. 22 Jan.: v.m. 4.40; n.m. 16 49. KORRELTJE Was ieder het geluk beschoren waarnaar hij verlangt, dan zouden er nog veel meer ongelukkigen zyn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1