DUINSTREEK het boek op de band IN DEZE TIJD UW WAS VLUG DROOG DANK ZIJ DE AANSCHAF VAN EEN CENTRIFUGE N.V. ƒ149.- VRIJDAG 19 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 VOORHOUT Benoeming De heer J. W. M- Hilhorst alhier, in 1957 aangesteld als voorman-tuinman bij de gemeente, is met ingang van 15 maart a.s. be noemd tot chef-tuinman te Diemen. NOORDWIJK Schietvereniging „Blijf voor 't Land" Bij de laatste schietwed strijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de volgende schutters met de buks winnaar van een wisselmedaille: J. Plug 47 p. Ie klasse; mej. A. Z. v. Weeghel 43 p. 2e kl.; D. C. v. d. Hoonaard 44 p. 3e klasse. In de le klasse behaalden J. Plug en W- Caspers beiden 47 p., maar door het beste laagste schot werd eerstgenoemde winnaar. Evenzo ging het in de 2e klasse. Hier waren er zelfs drie met een gelijk aantal pun ten, met name mej. A. Z. v. Weeghel, L. F. Plug en W. Stafleu. Door het beste laagste schot werd de dame van het trio alf winnares aangewezen. De volgende KSO-schutters be haalden eveneens een wisselmedail le: D. A. Lüschen 59 p. Ie klasse; N. F. Jonkers 58 p. 2e klasse. In de koppel wedstrijd werden de koppels 4, 3 en f winnaar met resp. 17, 15 en '10 punten boven het gemid delde. KATWIJK AAN DEN RIJN Oogstdankdag De afdeling Kat wijk van de R.K. Land- en Tuin- bouwbond hield donderdag de ge bruikelijke Oogstdankdag welke werd ingezet met een gezongen H. Mis van dankbaarheid aan het fees telijk versierde altaar, en welke werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de afdeling. Kapelaan C. P. Th. Warmerdam, die er in zijn toespraak vreugde over uitsprak dat zovelen waren opgekomen om op deze speciale dag God te danken voor de zegeningen in het afgelopen seizoen ondervonden. De kapelaan spoorde de leden aan steeds God te loven en te danken voor de ontvan gen weldaden. Na deze H. Mis begaven alle leden zich met hun dames naar restaurant „Marina" voor het gezamenlijk ont bijt en het houden der jaarvergade ring. De voorzitter, de heer F. C. Meijer, opende de vergadering met gebed en wees er op dat het er voor de tuinbouw in het EEG-verband niet slecht voor staat. Ook de erkenning van de tuinbouw bracht spr. ter sprake. Het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, de heer Chr. v. Leeuwen, sprak van activi teiten in het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de secr.- penningm., de heer Chr. v. Leeuwen, met algemene stemmen herkozen. In de vacature C. v. Tol werd ge kozen de heer J. W. Vendel. In de kascommissie voor 1962 werden be noemd de heren H. v. d. Eshof en Chr. Moerkerk. Na bespreking hier van werd de plaatselijke contributie voor 1962 vastgesteld op 10,-. In bespreking kwam vervolgens het aantrekken van vreemde ar beidskrachten voor het peenrooien doch dan alleen voor de leden van de LTB. Ook de teelt van Freesia's Kwam in bespreking en besloten werd dat een deskundige op dit ge bied de leden zou komen voorlich ten. Hierna sluiting der bijeen komst. NOORDWIJK UITBREIDING R.K. ULO SCHOOL Door het bestuur van de R.K. Ulo school „St. Willibrord" is een ver zoek ingediend om de voor de bouw van drie lokalen verleende medewer king zodanig uit te breiden, dat vier lokalen met bijbehorende ruimten kunnen worden gebouwd. Ook op 17 januari 1961 was een verzoek als thans ingediend, doch dit moest wor den afgewezen, omdat door inwilli ging daarvan de school 10 klasselo kalen zou gaan tellen en een tiende, leerkracht eerst bij gemiddeld 271 leerlingen verplicht wordt, welk aan tal destijds nog niet in het vooruit zicht was. Thans is de situatie in zo verre gewijzigd dat het leerlingen aantal op 16 september 1961 reeds 243 bedroeg, terwijl naar het bestuur verwacht, op 15 september a.s. een leerlingenaantal van 264 zal worden bereikt. Bij een nog verder gaande stijging van het aantal leerlingen, dan wel bij de te verwachten ver laging van de leerlingenschaal, zul len dus binnen afzienbare tijd zeker tien leslokalen nodig zijn. B. en w. menen dan ook, dat thans door het verlenen van de gevraagde mede werking de normale eisen, aan het geven van uitgebreid lager onder wijs te stellen, niet worden over schreden en stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. In 't Verenigingsgebouw te Noord- wijk aan Zee genoten adspiranten en junioren van de voetbalvereniging „Noordwijk" van een zeer geslaagde clubavond, die door de samenstelling van het programma het „leerzame" met het „gezellige" verenigde. De voorzitter van de vereniging, de heer J. van Nes, heette de ruim honderd jongens van harte welkom, alsook de heer A. C. C. Dusée, official van de KNVB afdeling Leiden, die op deze avond door middel van dia's de spelregelkennis van de Noord wij k- jeugd kwam opfrissen. Nadat dr. Van Nes de jongens nog enige belangrijke wenken had ge geven ten aanzien van de sporthygië- ne, gaf hij de leiding van de avond over aan de heer G. Crama, lid van de jeugdcommissie. Het deed de heer Crama groot genoegen, dat men voor deze avond beslag had weten te leg gen op de bekende spelregelspecia list, de heer Dusée, die de jongelui vervolgens op boeiende en aanschou welijke wijze over de, voor velen zo moeilijke, voetbalspelregels instru eerde. Door middel van dia's van vele spelsituaties werden de jongelui met alle haken en ogen van de spelregels op de hoogte gebracht en dat een en ander door de jeugd geapprecieerd werd, bleek wel uit de grote aan dacht, waarmee het betoog van de heer Dusée werd gevolgd. Na de pauze werd onder 't motto „Door de jeugd voor de jeugd" een zeer aantrekkelijk programma afge werkt. Hoogtepunten hierbij waren het optreden van het jeugdcabaret olv. Leen Cramer, een quiz met fraaie prijzen en de vocale bijdrage van de zusjes Meeuwenoord. Een grote ver loting maakte het feest volledig en, alsof het deze avond niet op kon, werden alle jongens ook nog getrac- teerd. Het laatste woord was aan de heer G. Crama, die alle medewerkenden hartelijk dank zegde, in het bijzon der de heer Dusée en de jeugdleiders van Noordwijk, t.w. de heren J. Cra mer, P. van 't Wout, J. Tetterode en P. v. d. Lippen, die zoveel vrije uren voor het sportief genot van Noord- wijk's voetbaljeugd opofferen. WARMOND R.K.T.V.V. Steeds Vooruit. - De uitslagen van de gespeelde compe titiewedstrijden zijn: St. Vooruit 1 behaalde een mooie overwinning op NKF en won met met 73. Steeds Vooruit 2 deed 't ook weer goed en won van TCS 3 met 100. (Junioren) St, Vooruit 1 verloor in Leiden van DOCOS 2 met 28. Excelsior 2—St. Vooruit 1 82. In de eerste helft van de competitie behaalden (heren) Steeds Vooruit 1 5 punten; St. Vooruit 2 16 punten; Steeds Vooruit 3 2 pnt. (Dames): St. Vooruit 1 4 punten; (Junioren): St. Vooruit 1 9 punten. Programma Maandag 22 januari: Steeds Vooruit 1PIT '54 2; Steeds Vooruit 2Tennico 2. WAS^FIVAAR De dokter is sinds 1919, dat is dus vr bijna 43 jaar al3 zodanig jh onze ge_ meente werkzaam geweest. In sep tember 1959 werd hij door een co mité van vrienden en patiënten har- Dokter M. de Haan zal op woens- telijk gehuldigd ter gelegenheid van dag 31 januari a.s. zijn praktijk als zijn veertigjarig jubileum, huisarts te Wassenaar neerleggen. Er is in verband met het neerleg gen van de huisartsenpraktijk een comité gevormd bestaande uit de heren dr. mr. H. de Boer, C. H. Landsman, H. v. Lindonk, Tj. Nau- ta en J. A. Romer, dat de dokter een afscheidsreceptie wil aanbieden op zaterdag 3 februari a.s. van 14.30- 17.00 uur in flatgebouw „De Burcht". Oliebollenactie voor „Shalom" bracht 1150 - op De oliebollen actie, die in de laatste week van 't oude jaar gevoerd werd ten bate van het hervormde jeugdcentrum „Sha lom" aan'de Duinrellweg heeft een netto resulaat van 1150,- opge leverd. IS VOOR BLINDEN EEN UITKOMST De Blindenbibliotheek leent 110.000 boeken op de band per jaar uit. verslaggever) Den Haag (P P) - Achter de glazen ruit van de spreekcel zien we een dame zitten, een boek voor zich. Zij leest voor en het ge luid van haar stem wordt in de naast de cel liggende technische ruimte op de band vastgelegd. Deze dame is een van de tientallen vrijwillige medewerkers van de Nederlandse Blindenbibliotheek, waar boeken op de band worden opgenomen. Banden die door de bibliotheek worden uitgeleend aan blinden in en buiten ons land, die over een bandopnemer beschikken en die op die manier in staat worden gesteld boeken te leren kennen en te genieten van een goede ontspanning. Uiteraard is het ondoenlijk zo'n boek in één keer in zijn ge heel voor te lezen. Regelmatig krijgt de persoon die voorleest tijd om te rusten en er gaan heel wat dagen inzitten, alvorens het boek op een aantal spoelen staat. Band verdringt Braille nog niet DE GROEP vrijwillige le; wordt door de BliTwienibibliotheek, die gevestigd is aan de Noordwal 7 te Den Haag, biaonder gewaar deerd. Zeker er is vokfcoencle am mo voor, maar helaas is niet ieder een geschikt om vóór te lezen. Van de gegadigden wordt een proefopna- me gemaakt, die door de heer Jo- han Wolder, een deskundige van de afdeling gesproken woord van de radio, wordt beluisterd. Slechts de stemmen die voor ddt werk ge schikt zijn, kunnen worden uitver koren. Eén of enkele malen per week, te regelen in overleg, komt zo'n medewerker naar het gebouw aan de Noordwal en leest voor uit het boek dat hij of zij onderhan den heeft. Zo komt dit werk na eni ge tijd op banden te staan. Natuurlijk heeft men aan één exemplaar van zo'n boek niet veel, want wanneer een bekend werk in de bibliotheek wordt opgenomen, is er meteen veel vraag naar. De re- produkfieafdelimg brengt dan uit komst. In veelvoud. moederapparaat, waardoor het gelijk is een band in één keer vijf, tien- of vijf tienvoudig te vermenig vuldigen. Deze reproduktie-afdeling is een waar technisch wonder. Toch is zij voor de boeken nog niet zo belangrijk. Onmisbaar echter wordt ze voor de vermenigvuldiging van „Het Algemeen Gesproken Week blad", een uitgave die de Nederland se Blindenbibliotheek in staat is te verzorgen ln samenwerking met de brarlle-afdeling van de Openbare leeszaal en bibliotheek te Amster dam en de Christelijke Blindenbibli otheek te Amsterdam. Aan dif gesproken weekblad Op de brailledrukkerij werkt een blinde zetter, die de tekst door middel van zijn zetmachi ne in braille in de metalen pla ten ponst. De metalen bladen worden tot een „boek" ge vormd. Tussen deze metalen bladen worden dan de vellen karton gelegd. Het geheel gaat onder een hogedrukpers, waar door de reliëfpunten door het metaal in het karton worden geperst de braakliggende gronden niet moe ten worden beschouwd als vuilop slagplaatsen? Niet alleen geeft het een minder fraai stadsbeeld, ook wordt de rattenplaag ermede bevor derd. werkt een aantal journalisten mee. Eenmaal in de week komen zij bij i wordt met behulp van de technische apparatuur van de Blin denbibliotheek het weekblad op de band opgenomen. Daarna wordt het met spoed vermenigvuldigd op de reeds eerdergenoemde reproduk- ti-e-afdeling, waarna zo snel moge lijk de bandjes m speciale verzend- omslagen naar de abonnees worden verzonden. Deze verzendamslagien zijm zich ad interessant. Iedere abonmé heeft zijn eigen omslag van zwaar karton, bekleed met schuimrubber. Hierin gaat de spoel, de kleppen worden dichtgeslagen en door bre- elastieke banden vastgehouden. Op de bovenste klep staat reeds 3n adres van de abonné. Zo kan dit materiaal gemakkelijk en veilig verzonden worden. Er is ech ter ook een binnenklep. waarop naam en adres van de bibliotheek. Wanneer de abonné zijn band terug stuurt, dan behoeft hij de binnen klep slechts buiten te doen. Hoe voelt een blinde wat de birmenksmt ia? Aan het ontbrekend hoekje! Dan de elastieken banden erom, deze zijn namelijk aan de onderkant vastgeniet, zodat de abonné ze nooit kwijt ban raken, en het pakje is klaar voor verzending. Een welkome broeder. WIJ VROEGEN de heer J. Rossum, direkteur van de Neder landse Blindenbibliotheek of er nu geen gevaar bestond, dat de gespro ken boeken het brailleboek zullen verdringen, want de blinde zo'n gesproken boek op zijn magne- tofoon, gaat rustig- bij zitten en luistert. Het is een passieve genie ting, terwijl daarentegen het lezen van een brailleboek een vrij grote concentratie en aktiviteit vraagt. De direkteur meende echter, dat de ervaring uitwijst, dat dit zo'n vaart niet loopt. Het is bi zonder verheugend, man weerwil van het feit. dat het gesproken boek een enorme vlncht neemt de blindenbi bliotheek leent er niet minder dan 110.000 per jaar uit geen teruggang te bespeuren in de uitleen van brallleboeken. Het gesproken boek is dus geen concurrent van het brailleboek, maar een wel zeer welkome broe der, die meewerkt om de blinden in staat te stellen meer kennis te vergaren. Zo is het ook met het Al gemeen Gesproken Weekblad, waar door de blinden in staat zijn op de hoog-te te blijven met alle actuali teiten. Hoe het groeide. HOE is dit prachtige werk tot stand gekomen? De heer Van Ros sum is dadelijk bereid ons hierover het een en ander te vertellen. Tot het midden van de vorige eeuw bevond de blinde zich in een maatschappelijk zeer ongunstige po sitie. Wel bestond er een soort zwartschrift in reliëf, maar de ver vaardiging daarvan was zeer kost baar en het lezen hiervan was zeer moeilijk en inspannend. Het is Louis Braille geweest, die in 1845 een bruikbaar schrift ontwikkelde. Aanvankelijk ondervond h j veel te genstand. Maar in Frankrijk en En geland sloeg zijn systeem toch vrij snel aan. Het was pas in 1890 dat het ook in Nederland in praktijk werd gebracht. Er Is een bm® die 'm dit rer- baad zeker genoemd moei wor- Op de reproductieafdeling staan de bandopnemers rond om. Wanneer het gesproken weekblad wordt vermenigvul digd, werkt men hier op hoog spanning. Vijftien exemplaren kunnen in één keer van de moederband worden vervaar digd. den on wel de heer G. J. Kolff, zelf een blinde, die samen met zijn zuster een bibliotheek van braillewerken opbouwde. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke bibliotheek een enorme ruim te verlangt. Brailleboeken heb ben nu eenmaal een aanmer kelijk grotere omvang dan de boeken in zwartschrift. Wanneer we weten, dat de Bijbel in brailleschrift uit 69 banden be staat. die gezamenlijk een op- berglengle van 3,5 meter ver gen, dan hebben we enigszins een indruk wat voor een ruim te er komt kijken om een be scheiden bibliotheek vaj, brail leboeken te herbergen. In 1894 werd de Vereniging de Nederlandse Blindenbibliotheek op gericht, waarvan de heer Kolff di rekteur werd. Ook trok men in een groter pand, om uitbreiding van de bibliotheek mogelijk te maken. Sindsdien heeft de bibliotheek ge bloeid. „Waren er in 1894 30o boe ken in 1400 braillebanden, in 1929 waren het er 3400 in 11.000 banden en momenteel beschikken we over bijna 10.000 boeken in zo'n kleine 40.000 bander!" Een groter vlucht. IN 1930 werd het onderwijs aan blinden aanmerkelijk verbeterd. Het aantal lezers aan de bibliotheek nam gestadig boe. De P.T.T. kwam de blinden tegemoet, door voor ver zending van braillewerk en tegen woordig ook voor de banden slechts 1 cent per kilogram in reken/ing te brengen. Iets waarvoor de blinden de P.T.T. bizonder erkentelijk zijn. gewerkt wordt met geluids banden komt dit niet alleen de le zers ten goede, want er kunnen na tuurlijk veel meer boeken op de band gezet worden, dan in braille schrift gedrukt, maar het scheelt de bibliotheek ook in omvang Een paar spoelen die samen een boek vormen, vergen minder opberg ruimte, dan enkele banden braille schrift. De P.T.T. draagt de post hier zakken vol aan en het gaat er elke dag ook weer bij zakken vol uit. Het lrgrt voor de hand, dat er heel wat administratief werk komt kijken om de zaak in goede banen te lei den. Het materiaal moet worden ge sorteerd, in- en uitgeschreven, ver pakt ©n verstuurd. Maar daarnaast hebben de medewerkers van de Ne derlandse Blindenbibliotheek ook nog de zorg voor de uitbreiding van hun materiaal. Voorts verzorgt een ei gen brailledrukkerij te vervaardi ging van diverse periodieken voor blinden. Kortom in het gebouw aan de Noordwal i$ een bibliotheek geves tigd. die eigenlijk hemelsbreed venschilt met andere bibliotheken, waar rust en stilte heersen. Hier is het een bedrijvige zaak, een onder neming waar met man en macht wordt gewerkt tot heil van d»: blin de mens. Tot nog toe is men in de- ae opeet zeker geslaagd. NIEUWE RIJN 30—32 Levert u droogcentrifuges in de prijs v.a. 3 Gevraagd in klein gezin flinke hulp in de huishou ding boven 20 jaar. Voor dag en nacht, meerdere hulp aanwezig. Loon f 150 p. m. Mëvr. E. van Dijk, Rust en Vreugdlaan 13, Wassenaar Tel. 01751 8637. 3 Gevraagd zelfstandige werkster, voor één mor gen of middag per week, niet beneder 23 jr. Hoog loon. Aanm. tussen 9 en 12 uur. Volkers. Juliana- straat 17, Leiderdorp. 3 Jongeman, 21 jr. zoekt net kosthuis met huiselijk verkeer. Gaarne in Lei den. Br. onder nr. 2392 bur. v. d. blad. 3 TV-Antennen Centrale. Voor vernieuwing en repa raties aan uw TV-anten- nen. Avond en weekeind- service. Tijdelijk tel. 21909. f) Biedt zich aan meisje 16 jaar voor gezin met kin deren of winkel. Br. onder no. 3869. R. Paauw. Boek handel, Roelofarendsveen. 3 Gevraagd een werkster Woensdag en vrijdag van 9 tot 12 uur, 1.50 per uur. T. v. Diemen. Hogewoerdt 83. 3? Hotels, pensions, cal'é's Grote pannen 9.95, twaalf liter inhoud. Recht hoog hotel-model, zeer zware kwaliteit grijs emaille, pr. 17.50. Alleen met adver tentie voor 9.95. I.V.A., Haarlemmerstr. 48; Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3 Gevr. per 1 febr. op strookbedriif (tomaten en komkommers) tuinders- Veursestraatweg 296. Leid- schendam. Tel 01761-3391. i Voor zo spoedig moge lijk gevraagd op bloemis terij-tuinderij, waar veel geleerd kan worden, een flinke tuindersjongen van 17 a 18 jaar. Goed loon. A. Bloemendaal, Leider dorp, Munnikenweg 8. 3 Hangkasten. Ruime hangkasten 65.50; 6-vaks legkast 69.50, ook naar maat; 2 deurs hang/leg 120.-; geheel hang 105.-; keukenkastjes 39.-. Alles gegarandeerd le klas wérk „De Timmerwinkel' Uiterstegracht 168, telef 20051, na 6 uiir. 3 In onze balansoprui ming: Plastic broodtrom mel, grote maat 3.98. Ge- slepe: borrelglaasjes, 4 stuks in luxe doos 1.38. Plastic stofblik 38 cent. Emaille pannen, per nest, 5 stuks nu 16.95. Victorie- Mag.. Hogewoerd 22. Nefaboline Lakfabrieken N.V. ROUWKOOPLAAN 8—10 VOORSCHOTEN vragen ADMINISTRATIEVE KRACHT (vrl.) Persoonlijke aanmelding toegestaan. Kantooruren 8.30—17.30 uur. 3 Woonboot, aangeboden, 9 mtr. lang, moet iets op geknapt worden. Prijs f 1500. Br. onder nr. 2396 bur. v. d. blad 3 In onze belansoprui- ming: Plastic prullenbak 98 cent. Plastic emmer, 10 liter inhoud 1.48. Soepkop pen met schotel 88 cent. Wandbusopener 1.29. Pin- dastel, 8-delig 1.88. Victo rie-Mag.. Hogewoerd 22. 3 Spotkoopj.e wegens plaatsgebrek 2 persoons opklapbed met ombouw en iizersterke spiraal f 30. Julianakade 14. 3* Riipwetering. Heden avond verwacht het be jaarden-comité U in café „de Vergulde Vos" bij het prijsjassen om carbonade en worst. Aanvang 8 uur. U bijt toch ook van de par tij? 3* Te koop 20 kilo Tuin bonen, 5 kilo vroege Peu len. J. M. Hogenboom, Rijpwetering. Pastoor v. d. Plaatstraat 35. 3* Ervaren werkster ge vraagd voor maandag-, woensdag- en vrijdagmor gen van 9-12.30 u. Aanm Hooigracht 60, tusser. 36 uur. 3* Aangeb. Singer hand- naaimach. (met kap) 25, 55. Moderne handnaai- mach. (in koffer) als neuw 85. 95. 115 enz. Elec. naaimachine (in koffer) als nieuw 155. 175. 195 enz. Verkoop onder garantie, Herenstr. 23. Leiden, tel. 32027. 3 Kinderrijwielen vanaf 49.50: sportrijwielen vanaf 89.-. Ook Rudge en Sim plex voorradig. Firma Du- soswa. Turfmarkt 1-3, tel. 24409. <3 Te koop: Opel 1200 de luxe 1960, als nieuw. 40.000 km gereden met crème dak. Deskundig onderzoek toegestaan. Van partculier aan particulier. Tel. 01710- 31528. J. J. C, Jansen. Pr. Beatrixlaan 44. Oegstgeest. Te bezichtigen zaterdag middag en woensdagmid dag na 5 uur. 3 Personeel gevraagd par half maart: een vakbe kwame bloemistknecht v. vastwerk; los personeel v. bloemensnijden en bossen. Mnl. of vrl., liefst met net vak bekend. Th. v. d. Zwet Noordeinde 153, R.A.Veen. 3 Goedkone automobielen door inruil verkregen Volkswagen de Luxe 1962 nieuw gespoten. Taunus bestelwagen met ruiten 500 kg '56. Morris minor '55 keurig autootje. Gar. J. v. d. Meer, Hoge Rijn dijk 4a. teL 25259. 3 Bon. Boodschappennet 19 cent Grote maat. Ge heel van plastic gevloch ten. Zeer sterke kwaliteit. In diverse kleuren. Uit sluitend met inlevering van dez>. bon slechts 19 cent. Victorie-MagHoge woerd 22. 3 Hardnekkiee hoest? Prikkel- en kramphoest? Nacht- pp rokershoest? Bronchicum Elixir helpt snel en zei Flacon 2. bii elke drogist. Oudewetering Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door: C0Z11N Plantage 26 tel 01713-262

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5