m Nederland blijft bereid tot gesprek met Indonesië Brief met gegarandeerd bedrag Heeft Soekarno veel kans? OE THANT DOET BEROEP OP BEIDE PARTIJEN Weerbericht 3 1 5 H 1 JL DINSDAG 16 JANUARI 1962 DE LFinSE COURANT PAGINA 3 ONDANKS ALLES: De Nederlandse regering blijft bereid tot een gesprek met Indonesië. Dit heeft de minister-president, prof. De Quay, gisteravond meegedeeld na de bijzondere kabinetsraad, die om 9 is gehouden naar aanleiding van het treffen tussen Indonesische en Nederlandse marine-eenheden aan de zuid kust van Nieuw-Guinea. De minister-president deelde voorts mede, dat de wnd. sekretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant, „zo volledig mogelijk op de hoogte wordt ge houden" van de ontwikkelingen, waarbij de bezorgdheid van de Nederland se regering door de Indonesische aanval tot uiting wordt gebracht. Prof. De Quay begon zijn verklaring aan de journalisten na afloop van de bijzondere kabinetsraad met mede te delen, dat de regering „alleen nog maar algemene mededelingen bekend zijn over hetgeen heeft plaatsgehad." „Het enige wat wij weten, is dat er bij Nieuw-Guine% een vuurgevecht heeft plaats gehad". ACTIE NOG IN ONTWIKKELING De staatssecretaris van marine, De Jong, verklaarde, dat de enige feite lijke gegevens zijn, dat „in de duis ternis Indonesische eenheden met hoge snelheid de kust van Nieuw- Guinea zijn genaderd". Hij bevestigde, dat het vuur werd geopend door de Indonesische een heden, hetgeen door de Nederlandse eenheden werd beantwoord. Staatssecretaris De Jong zei voorts, dat „bij toeval een koopvaardijschip in de nabijheid was". „De actie is nog in ontwikkeling", aldus voegde hij hier aan toe. Staatssecretaris De Jong gaf uit drukking aan zijn voldoening over het feit, dat de paraatheid van de marine-eenheden in Nieuw-Guinea, waarvan hij overtuigd was, is beves tigd en dat de strijdkrachten tijdig aanwezig waren. Tijdens het onderhpud met de jour nalisten konden geeti vragen aan de minister-president en staatssecretaris De Jong worden gesteld. Bij 'n her haling van zijn verklaring voor de televisie gaf prof. De Quay nogmaals uitdrukking aan het feit, dat de Ne derlandse regering het Indonesische optreden „betreurt" en uiting heeft gegeven aan haar bezorgdheid in de mededelingen aan Oe Thant. Bij het verlaten van de minister raad, die niet werd bijgewoond door de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, weigerde de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, te antwoorden op vragen over de verdere stappen, die de Ne derlandse regering zal nemen. In Den Haag is nog geen enkele be vestiging ontvangen van enkele be richten, als zouden enkele kleine groepen of enkele honderden infil tranten kort geleden op het gebied van Nieuw Guinea zijn binnenge drongen. Volgens die berichten zou den deze infiltranten ofwel gevan gen zijn genomen ofwel na enige strijd buiten gevecht zijn gesteld. indien zij de rust in de Zuid-Pacific wil bewaren", aldus Nicolaas Jouwe in een commentaar op het succes van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea bij het afslaan van de Indonesische invasiepoging. Hij verwacht, dat Rusland, mocht Ne derland de kwestie in de Veiligheids raad willen brengen, gebruik zal maken van „zijn grenzeloze zucht naar toepassing van het veto-recht". Jouwe is van mening, dat Nederland thans Australië en Nieuw-Zeeland qm hulp dient te vragen. Verder moet volgens hem het Papoea-vrij willigerskorps zo snel mogelijk wor den verdubbeld en moeten de Pa poea's onder de wapenen worden geroepen. Kaisiepo zei, persoonlijk zeer ver heugd te zijn over het resultaat van de tegenactie van de Nederlandse strijdkrachten en voegde er aan toe, dat de bevolking bepaaldelijk even eens zeer verheugd zal zijn als zij straks het nieuws over het afslaan van de invasiepoging van Indonesië verneemt. Mozes Rumainum, voorzitter van de partij „Papua Merdeka" en Run- tuboi, voorzitter van de democrati sche volkspartij, verklaarden- van plan te zijn een grootscheepse de monstratie te Hollandia te organise ren en bij de gouverneur aan te drin gen op mobilisatie van alle Papoea jongemannen. De spaarbrieven, die sinds januari j.l. worden afgesloten bij de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, vermelden het bedrag, waarop de spaarder bij afloop van zijn spaarbrief op zijn minst kan rekenen. Trouw aan het spaarkasprincipe, doet genoemde spaarkas rente- en over- levingswinst aan haar spaarders toe vallen, maar wat zij thans uit haar spaarbrieven weggehaald heeft, dat is de kwade kans, dat de uitkeringscijfers beneden de verwachtingen blijven. Die kwade kans neemt het bedrijf thans voor eigen rekening. Algemeen luidt vhet oordeel, dat met het stellen van gegarandeerde uitkeringen de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Lee ningen typisch gehandeld heeft in de geest, die het bedrijf kenmerkt. Dat is de geest, die tenslotte ook haar beleggingspolitiek heeft ge ïnspireerd en deze op zakelijk vol komen verantwoorde wijze dienst baar doet zijn aan ideële doel stellingen als kerkenbouw, bouw van ziekenhuizen, enz. Geef Uw toekomst, wat haar toekomt, bij het spaarkasbedrijf, dat U als geen ander zekerheid biedt. Laat U nader inlichten en schrijf aan N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. Papoea's willen t mobiliseren „Het is een treurige zaak, dat In donesië zich in een militair avontuur heeft gestort. De Westelijke wereld kan Nederland nu niet alleen laten, KORTE GOLF Het stormachtige weer van de laatste dagen heeft waarschijnlijk 't leven gekost aan de vijf bemannings leden van de Belgische trawler „Gol- venzang" uit Zeebrugge. Sinds 11 januari werd niets meer vernomen van dit scheepje. Zondag zijn in een mijn te Fran cisco Portillo in het noorden van Mexico negen arbeiders omegkomen en 49 ingesloten. Door een instorting als gevolg van een gasontploffing zijn drie schachten versperd. Reddings ploegen hebben tot dusver vier lij ken naar boven gebracht. Ieder volk heeft zijn zwakke broeders Tijdens een bijeenkomst in Makassar omarmt president Soekarno de papoea-leider J. A. Dimara, die nog niet zo lang geleden Nederlands-Nieuw-Guinea is uitgezet. Er gaan nu geruchten, dat hij terug zou gaan en wel als „militair commandant" van het gebied -- nadat Indonesië Nieuw-Guinea zou hebben „overgenomen". Kennedy zei: „Ik ben bijzonder blij, dat de secretaris-generaal van binet moet beslissen over de vraag de V.N., Thant, zich met veel ener- of tussenkomst van de V.N. moet gie heeft ingespannen om te trach ten na te gaan of er een mogelijk- Ook Kennedy wil vijandelijkheden voorkomen De waarnemend secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft opnieuw een beroep op Indo nesië en Nederland gedaan om tot een vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te komen. In telegrammen aan president Soe karno en premier De Quay heeft de secretaris-generaal zijn grote onge rustheid uitgesproken over berich- - ten over een „incident betredende raai Jam gezegd heeft, dat Neder een botsing tussen Nederlandse en landse en Indonesische patrouille- Indonesische oorlogsschepen" in het hote" a'kaar herhaaldelijk in volle AUSTRALIë GESCHROKKEN Het Australische kabinet zal dins dag het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen be spreken. Volgens politieke waarne mers is premier Robert Menzies „ge schrokken en teleurgesteld". Hij heeft zich met Londen en Washing ton in verbinding gesteld. Waarnemers zeggen, dat het ka- worden ingeroepen. Ook moet wor den overwogen of de Australische heid voor een vreedzame regeling strijdkrachten in staat van paraat- bestaat. Ik hoop, dat beide partijen heid dienen te worden gebracht, gunstig op zijn pogingen zulen re- Australië wil niet aan een oorlog ageren en dat wij een uitbreken van over Westelijk Nieuw Guinea deel- vijandelijkheden tussen Indonesië en nemen zonder de hulp van Enge- de Nederlanders kunnen voorkomen, land en Amerika, aldus waarnemers. Het zal eerst echter alles doen om SOEKARNO HEEFT gedreigd een invasie op Nieuw-Guinea te onder nemen en dit schijnt hij nu in de praktijk te willen proberen. Dit is ook de mening van de meeste wes terse militaire experts. Of de Indo nesiërs het echter tot een goed ein de zullen brengen is nog een vraag. De grootste moeilijkheden, die de aanvallers zullen ondervinden, zullen die van aanvoer en terreingesteld heid zijn. Nieuw-Guinea betekende jaren lang niet veel meer dan bekendheid met de baaien en kusten, met de grote riviermondingen. Hoge sneeuwgebergten doorsnijden het ei land en slechts weinige expedities zijn er na de eeuwwisseling heenge trokken. Vele toppen dragen de na men van hun ontdekkers of betre ders. Bijv het Lorentzgebergte. de Carstensztop, de Doormantop. Na men als die van majoor Fransen Herderschee, prof. Pulle zijn er mee verbonden. Met grote volharding hebben zij zich met hun Dajakse helpers, een weg naar die toppen ge baand, in een tijd toen er van heli kopters en vliegtuigen nog geen spra ke was. Alles ging te voet, waarby de blanken de weg baanden en de Dajakse dragers met de levensmid delen en de tenten volgden. Weinigen was het gegund door te dringen in het onherbergzame bin nenland, waar de dwergpapoea's o.a. van de Baliemvallei werden ontdekt. In het noorden ligt de Geelvinck met Manokwari als enige plaats in wat .wijder kring. In het zuiden, aan een uitgestrekte zeearm, de plaats Fak- Fak. Dicht bij de scheidslijn met het Australische gedeelte ligt de uit de tweede wereldoorlog bekende neder zetting Hollandia; sindsdien zetel van de gouverneur en het Neder lands bestuur, sinds kort ook van de raad voor Nieuw-Guinea. En dan zui- - delijker aan de westkust de vroege re „hoofdstad" Merauke. Wilde tropische riviren banen zich met ongebreidelde natuurpracht een weg naar de oceaan. Woeste stroom versnellingen maken haar over grote stukken alleen met prauwen bevaar baar. LJET IS ZEER onwaarschijnlijk, dat de Indonesiërs een invasie vanuit de lucht in petto houden. De hoeveelheid transportvliegtuigen waarover ze beschikken, is daarvoor veel te klein, terwijl bovendien het neerlaten van parachutisten in het woeste, onherbergzame terrein vol komen onzinnig zou zijn. Het eerste treffen duidt op een aanval, die tegen de avond werd in gezet en dat heeft plaats gevonden voor de zuidkust. Deze aanval is geen verrassing, maar toch wel een teleur stelling, vooral na het radiointer- de V.N. te bewegen een eind aan de strijd te maken. De „Sydney San" meldt uit Can berra, dat Australië tijdelijk toegang zal verlenen aan Nederlandse staats burgers, die voor Indonesische aan vallen op Westelijk Nieuw Guinea vluchten. De overheid, aldus 't blad, treft voorbereidingen voor de ont vangst van eventuele vluchtelingen. Het departement van immigratie zal volgens het blad aanvragen van Ne derlandse vluchtelingen orn zich blij vend in Australië te vestigen, in overweging nemen. view van minister Soebandrio voor een Australische zender, waarbij hij verklaarde dat er, na het nakomen van de overkomst door Nederland van voor 1950, gesproken zou wor den met Nederland of met het volk van Nieuw-Guinea over het zelfbe schikkingsrecht. Dit had enkele voor zichtige optimistische reacties tenge volge, die nu echter voorbarig ble ken te zijn. Over de ter plaatse beschikbare Nederlandse troepen zijn geen duide lijke bijzonderheden bekend. Neder land beschikt er op het ogenblik over een torpedobootjager en twee fre gatten. Nederland heeft één vliegdek- schip. de Karei Doorman, die is ver trokken met als officiële bestem ming West-Indië. Indien deze bodem niet in tijdnood komt, zou zij zonder twijfel een steentje kunnen bijdra gen om de invasie in Nieuw-Guinea te helpen keren. Volgens niet offici ële berichten uit Hollandia bevindt zich daar ook een mobiele eenheid mariniers. Het woeste terrein zou natuurlijk de verdediging begunsti gen, maar de Indonesiërs beschikken over een geweldige meerderheid aan manschappen (pl.m. 250.000). De In donesische vloot bestaat voorname lijk uit schepen van Russische en Oostduitse makelij. Zij zijn, dank zij de radar van onze oorlogsschepen en van de Neptune-vliegtuigen, ont dekt in de Vlakke Hoek, dat is on geveer tegenover de Kei-eilanden. Het ontoegankelijke terrein dat on getwijfeld de aan- en afvoer van de aanvallende troepen zal bemoeilij ken en de gewoonte van de Papoea's om de gedragingen van de vreemde lingen te melden, zullen onze groot ste ruggesteun zijn. Luchtaanvallen op Nieuw-Guinea kunnen worden uitgesloten. Ze zouden geen effect .hebben doordat de vliegers om bij Hollandia te komen over een geberg te van vijfduizend meter moeten vliegen, hetgeen zelfs voor Neder landse vliegers die hierin geoefend zijn, een hele opgave betekent en al leen bij gunstige weersgesteldheden mogelijk is. Onbestendig De diepe Oceaandepressie, die gis teren ten westen van Ierland arri veerde, is sindsdien nog belangrijk dieper geworden en heeft zich naar het zëegebied ten zuiden van IJsland verplaatst. In grote gebieden rond de depres sie woeden zware stormen. Deze stor men breidden zich in de afgelopen nacht ook over de Noordzee uit, aan de voorzijde van een front van de de pressie. In ons land wakkerde de wind -an tot windkracht 8 a 9. Het front dat vergezeld van regen over de Britse eilanden trok, bereikte in de loop van de ochtend ons land. Na het passeren van dit front ruimt de wind naar zuidwest tot west en neemt af. Een randstoring, die de Britse eilanden nadert, kan de wind echter weer tij delijk doen aanwakkeren en tevens enkele buien veroorzaken. Daarnaast zullen echter ook op klaringen voorkomen. Het weer be houdt een onbestendig karakter. In de temperatuur komt niet veel ver andering. In een uitzending van radio-Dja karta, die opgevangen is in Koeala Loempoer, is meegedeeld, dat gene- betrokken gebied „Ik herhaal mijn beroep van 19 de zee hebben ontmoet, maar dat tot dusver niet tot actie werd overge- cember 1961 om te zoeken naar een gaan. ..Nu de Nederlanders ons ech- vreedzame oplossing van het pro- ter plotseling aanvallen. zullen bleem", aldus Oe Thant in zijn tele- Indonesische strijdkrachten spoe- grammen aan de Indonesische en d;g tot vastberaden actie overgaan Nederlandse staatslieden. aldus de generaal. President Soekarno heeft dinsdag onverwacht een vergadering van de voornaamste ministers en dienst- President Kennedy heeft op zijn hoofden bijeengeroepen. Men was persconferentie gisteren gezegd, dat van mening, dat dit gebeurde ter op Nederland en Indonesië „een gro te verantwoordelijkheid" rust om bespreking van het incident, maar er werd geen communiqué uitgegeven. uitbreken van vijandelijkheden rond- Soekarno was bij het verlaten van om Westelijk Nieuw-Guinea te voor- de bijeenkomst ernstig gestemd. komen en een vreedzame oplossing te bereiken. Aan de minister van buitenlandse zaken, dr._ Soebandrio, werd later de De president zei, dat de V.S. geen vraag gesteld, of de diplomatieke ka nauwkeuriger inlichtingen hebben nalen ter onderhandeling over Nw- dan die welke vervat zijn in pers- Guinea nu gesloten waren. Hierop telegrammen over het incident in de antwoordde hij: „Nee, maar we kun- wateren bij Nieuw-Guinea. „Wij zijn uiterst verlangend, dat een vreedzame regeling in deze kwes tie wordt bereikt en wij hebben onze invloed aangewend om die te be werkstelligen". nen beter afwachten Hr. Ms. onderzeebootjager „Utrecht" tijdenrs het bezoek van de bodem aan de haven van Brooklyn. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ENKELE OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Ma tige tot krachige, aan de kust mogelijk af en toe harde zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Het weer in Kuropa HELSINKI zw. bew. 1 7 STOCKHOLM onbew. —3 10 OSLO sneeuw 5 10 KOPENHAGEN geh. bew. 1 ABERDEEN onbew. 5 2 LONDEN regen 7 7 AMSTERDAM geh. bew. 5 2 BRUSSEL zw. bew. 3 2 LUXEMBURG 1. bew. 2 —1 PARIJS regen 4 4 BORDEAUX geh. bew. 11 4 GRENOBLE onbew. 7 —4 NICE onbew. 13 4 BERLIJN 1. bew. 5 —0 FRANKFORT h. bew. 5 —0 MüNCHEN onbew. 5 5 ZURICH h. bew. 5 5 GENèVE onbew. 7 —5 LOCARNO onbew. 9 —6 WENEN onbew. 7 —3 INNSBRUCK onbew. 2 —8 ATHENE geh. bew. 19 11 ROME h. bew. 13 3 AJACCIO onbew. 13 2 MADRID onbew- 9 —1 MALLORCA 1. bew. 14 1 LISSABON onbew. 14 4 PAUZE IN HET BOS, IN HET BOS Wie ijlings langs de Leidsestraat- weg voorbij scheert, ziet onze bui tenplaats als bomen, bomen en nog er 's bomen. Wie de moeite neemt uit te stappen en de „plaats" binnen gaat, wordt na even zwijgen gewaar, dat hij in een tempel wandelt. Hij loopt tussen de "gegroefde kolommen van eeuwen-heugende eiken, langs de gepolijste pilaren van stoere beu ken. Het geluid van zijn voetstap pen verzinkt in het dikke, groen en bruin doorweven tapijt van mos en blad. En op de harp van de takken speelt de wind psalmliederen ter ere van de Heer. De verrassing komt echter nog! Zo'n buitenplaats is eeuwenlang met overleg geplant rond een land huis, mei waterpartijen en doorkij ken op dat landhuis. Plotseling ziet de wandelaar het kasteel voor zich liggen, als een zwaan drijvend in de slotgracht. Het is een bewoond kas teel. Hij nadert het dus met schroom. Hij begrijpt nu dat de rijzige bossen, de spiegelende vijvers zijn aange legd om een sfeer van wijding te scheppen rond het kasteel. We wandelen ons leven in de Roomse buitenplaats, die door voch tige voorbijgangers wordt gezien als bomen, bomen en nog er 's bomen. Zij vermoeden niet, dat alle lanen lei den naar het bewoond kasteel van de H. Eucharistie, naar de mensge- worden Heer in het offer van de H. Mis. En nu willen sommigen de bo men rooien om het uitzicht op het kasteel bloot te geven! Maar zij ver geten, dat het de Heer is die deze buitenplaats van liturgie en gods vrucht heeft laten verzorgen om wij ding te geven aan zijn hoge aanwe zigheid. Hier moet „Natuurmonu menten" toch waakzaam zijn! PUZZEL 2 6 7 8 9 ri - 12 '3 U. ^■17 18 19 20ÊM 23 24 25 28 29 31 No. 532. Hor. 1. Open plek in het ijs, 4. langwerpig rond, 9. lelieachtig gewas, 11. hoofdwerk der oud-Noor se letteren, 12. dorp in Friesland, 13. voegwoord. 14. vogel, 15. landbouw werktuig, 17. muzieknoot, 18. voeg woord (Fr.), 21. geheel de uwe (afk. Lat.), 23. pro'feet. 25. bijwoord, 27. agio, 28. gem. in Gelderl., 30. gek heid, 31. vreemde taal, 32. troef kaart. Vert. 1. vettige rook, 2. alvorens, 3. staartster, 5. gem. in Zeeland, 6. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 7. vaarwel, 8. speer, 10. badplaats in Duitsland, 16. gem. in Limburg, 19. brugje over een smal water, 20. korf, 22. op die tijd, 23. ik (Lat.), 24. de gezamenlijke edelen, 26. tovergodin, 29, lidwoord. Oplossing morgen. Oplossing no. 531. Hor. 1. wat, 3. ook, 5. olm, 7. tg, 9. An, 10. Eiger, 11. on, 12. km, 14. arm, 16. ras, 17. ~'s. Vert. 1. wit, 2. To, 3. om, 4. kan, 6. leger, 8. Gen, 9. ark, 11. oor, 13. mis, 14. as, 15. ma.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3