S)e£cidóeSou^cmt Vuurgevecht tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen IN WATEREN ROND NIEUW GUINEA Indonesiërs ontdekt door middel van radar Djakarta draait de zaak om DINSDAG 16 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15526 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 P- mnd., 7,50 p. kw. Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Zoals wij reeds in een deel van onze oplage van gisteren hebben kunnen berichten hebben omstreeks 21.30 uur plaatselijke tijd, (1 uur Ned. tijd), gisteren patrouillerende Nederlandse oorlogs schepen een aantal Indonesische motortorpedoboten ontdekt in de Nederlandse wateren ten zuiden van het Boeroegebergte aan de Zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea. De boten lagen koers naar de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea. De Nederlandse oorlogs schepen openden het vuur op de Indonesische vaartuigen en vol gens het eerste bericht, dat om half vier binnenkwam, was een der Indonesische boten in brand geschoten. Het bericht werd even later door een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag bevestigd. Op een vraag of dit treffen nu een feitelijke oorlogstoestand betrof zei de woord voerder geen mededeling te kunnen doen, nadere bijzonderheden ontbraken nog. Het Boeroe-gebergte, op welke hoogte het treffen plaats vond, ligt ten zuidoosten van de Etnabaai op 135 gr. oosterlengte en 4,20 gr. zuiderbreedte ten westen van Kaap „Vlakke Hoek", hemels- breed op ongeveer 300 km van Fak-Fak en ongeveer 800 kilometer van Merauke. Over het treffen van Nederlandse oorlogsschepen met Indonesische mo- tor-torpedoboten telefoneerde de correspondent van het A.N.P. te Hollandia uit Hollandia: Een tweede Indonesische motor-torpedoboot is vermoedelijk door de Nederlandse schepen tot zinken gebracht. Een derde is terug gevlucht naar de Indonesische wateren en wordt achtervolgd. Naar is vastgesteld, waren de Indonesische motor-torpedoboten van Rus sische of Oostduitse makelij. De chef van de Nederlandse marinestaf te Hollandia, kapitein-ter-zee R. M. Eibers heeft meegedeeld, dat de Indonesische boten zijn onderschept door middel van radar, zowel vanaf oorlogsschepen als vanuit patrouilleren de Neptune-vliegtuigen. Voorhoede van grotere invasie-eenheid? Kolonel Eibers deelde verder mee, dat men hier vermoedelijk heeft te maken gehad met de voorhoede van een grotere invasie-eénheid. Hij achtte het onderscheppen der Indonesische boten een voorval dat de waakzaam heid van de Nederlandse marine bewijst en de woorden waar maakt, die de commandant der strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, onlangs heeft gesproken over deze waakzaamheid. Het treffen heeft zich afgespeeld ongeveer ter hoogte van de„Vlakke Hoek", tegenover de Indonesische Kei- en Aroe-eilanden. De correspondent van het ANP meldde nog, dat te Hollandia de toestand volkomen rustig is, mede omdat het daar diep in de nacht is en iedereen zich ter ruste heeft begeven. Hij deelde nog mede, dat tot dusver aan Nederlandse zijde geen verliezen zijn gerapporteerd. REEDS EERDER INFILTRATIE De commandant strijdkrachten in Nieuw-Guinea deelde nog mee dat de Indonesische motortorpedoboten, na dat zij op het radarscherm van pa trouillerende vliegtuigen en schepen waren waargenomen, het eerst het vuur openden op een vliegtuig. Hierop werd terstond afgegaan en zoals gemeld, werd een Indonesische motortorpedojager in brand gescho ten. De overlevenden hiervan, die rub- berlandingsboten bij zich hadden, werden kort daarop opgepikt. Het aantal overlevenden is bijna twee maal zo groot als de normale beman ning. Aangezien de oorlogsbemanning van motortorpedoboten normaal tus sen de 20 en 30 koppen telt en onge veer 70 tot 90 man per vaartuig aan boord moet hebben gezeten, kan ge concludeerd worden dat, mede ge zien de rubberlandingsboten, inder daad een invasiepoging werd onder nomen. De ïotortorpedoboten zijn bovendien, ook doordat de snelheid tot ruim 70 km. kan worden ver hoogd, een der gevaarlijkste wape nen tegen oppervlakteschepen. Dank zij de grote waakzaamheid en pa raatheid van onze strijdkrachten is de invasiepoging volledig mislukt, zo werd ons medegedeeld. Hoeveel schepen van Nederlandse zijde aan het vuurgevecht hebben dee1 genomen, was gisteravond nog niet bekend. GEVANGENEN Een woordvoerder van de Neder landse marine in Hollandia heeft me degedeeld, dat bij de botsing in de wateren bij Nieuw-Guinea 50 Indo nesiërs gevangen werden genomen. De Nederlandse marine staakte de achtervolging van de Indonesische schepen omdat „Nederland het Indo nesische gebied nog altijd eerbie digt". In een communiqué van de com mandant van de strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea, schout bij-nacht Reeser, over het incident, wordt o.m. gezegd, dat de vijande lijke motortorpedoboten, die in de richting van de kust opstoomden ten dele werden vernietigd en ten dele werden verspreid. Niemand kwam aan wal. In het communiqué werd voorts o.m. gezegd: „Door de actie van Ne derlandse patrouille-eenheden, die erin slaagden deze onbeschaamde in vasie-poging te stuiten, is opnieuw duidelijk geworden, dat onze strijd krachten in westelijk Nieuw-Guinea niet slechts paraat zijn, inaar dat zij geheel in staat zijn elke indonesische militaire activiteit, die in de huidige omstandigheden verwacht kan wor den, te onderscheppen en te niet te doen. Het was voor het eerst, dat Indo nesië zwaar oorlogsmaterieel gebruik- De afgelopen jaren is de Etna-baai reeds enkele keren in het nieuws geweest door Indonesische infiltra tiepogingen. Zo landden er in 1944 twee prauwen met 48 Indonesische militairen. Een aantal van hen werd in vuurgevechten met marine-een heden gedood. De Etna-baai ligt op een afstand van hemelsbreed ongeveer 800 km. ten westen van Merauke en op ruim 300 km. ten oosten van Fak-Fak, de twee belangrijkste centra aan de zuidkust van Nieuw-Guinea. Volgens de laatst bekende cijfers wonen in Merauke een 850 Europe anen, ongeveer 2400 Papoea's en ruim 2700 Indonesiërs. In Fak-Fak wonen meer dan 300 Europeanen, een 1000-tal Papoea's en ruim 1000 Indonesiërs. Deze cijfers werden ver meld in het jaarrapport aan de Ver. Naties. SMALDEEL V. Een woordvoerder van de marine- voorlichtingsdienst in Den Haag heeft gistermiddag in antwoord op vragen gezegd geen mededelingen over de finesses van het treffen tus sen de Nederlandse en Indonesische vaartuigen te kunnen doen. Op een vraag, of smaldeel V, dat gisteren morgen gedeeltelijk uit Den Helder en voor een ander deel uit Rotter dam is uitgevaren met bestemming de West, nu naar de wateren rond Nieuw Guinea gedirigeerd zou wor den, zei hij: „In theorie is alles mo gelijk, maar in de praktijk is het hoogst onwaarschijnlijk, omdat dit te veel. tijd in beslag zou nemen". Indonesiërs schoten het eerst Volgens een officiële mededeling van de commandant van de strijd krachten op Nederlands Nieuw Gui nea hebben Indonesische oorlogsbo dems, die „in snelle vaart recht op de kust van Nieuw Guinea afstoom- den" het vuur op Nederlandse sche pen geopend. Het kruisje naast Adi^geeft^de plaats aan waar, volgeris de te in een actie Nieuw-Guinea. Indonesische torpedoboten zijn zeer snel en zwaar bewapend. Behalve zware 40 millimeter ma chinegeweren hebben deze schepen torpedo's, die kunnen worden gelan ceerd door vier lanceerbuizen. De schepen, die speciaal zijn ge bouwd door de Russen, zijn zeer ge schikt voor bliksemaanvallen. Een Indonesische woordvoerder heeft toegegeven dat er één torpedo boot tot zinken is gebracht in een gevecht met Nederlandse oorlogs schepen, maandagavond. De woordvoerder, generaal-majoor Aani, zei dat Nederlandse eenheden, waaronder een torpedobootjager, een fregat en vliegtuigen, de Indonesiërs meer dan drie mijl buiten de door Nederland gestelde territoriale wa teren aanvielen. Het gevecht heeft ongeveer een uur geduurd, zei hij. Generaal Aani behoort tot de staf van de „Operatie West Irian". Schepen van de indonesische ma rine patrouilleerden in de buurt van de Aru-eilanden en werden plotse ling door de Nederlanders aangeval len, aldus generaal-majoor Aani. De Indonesische eenheden, waaronder torpedoboten, boden hardnekkig ver zet. Als de Indonesiërs hadden willen aanvallen, zouden zij grotere schepen dan torpedoboten hebben gebruikt, zei hij. INDONESISCHE TORPEDOBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT; TWEE ONTSNAPT De plaatsvervangend chef marinestaf heeft meegedeeld: „Nadat door Nederlandse vlieg tuigen en schepen maandag avond met radar Indonesische zeestrijdkrachten waren ver kend, werden deze in de Ne derlandse wateren bezuiden het Boeroegebergte, welke zij met hoge vaart in de richting van de kust binnenstoomden, door twee Nederlandse fregat ten onderschept De Indonesi sche strijdkrachten bleken drie motortorpedoboten te zijn, die het vuur openden. Dit werd be antwoord door de Nederlandse schepen, waarbij één motor torpedoboot tot zinken werd gebracht, terwijl de andere werden achtervolgd, doch met grote snelheid in de duisternis verdwenen. Van de tot zinken gebrachte motortorpedoboot werden overlevenden opgepikt, evenals materieel. Hieruit bleek, dat de motortorpedo boot landingstroepen aan de wal had willen zetten. Nadere gegevens zijn nog niet bekend, noch zijn er momenteel berich ten binnengekomen omtrent verdere Indonesische agressie ve activiteiten." Foto links: Hr. Ms. fregat „Korte- naer"; foto rechts: Hr. Ms. onderzee bootjager „Evertsen", in de haven tegen westelijk SOEKARNO SLAAT TOE DE EERSTE KLAP is dan gevallen. Soekarno stuurde oorlogsschepen in de wateren van Nieuw Guinea, die zich niet stoorden aan een sommatie en het vuur openden. Met het gevolg, dat de Nederlandse marine terug- vuurde en met succes. Wat hun doel was, is op het ogen blik nog niet zeker, maar zij kwa men in elk geval om mannetjes af te zetten op Nieuw Guinea Was dat een wat grootser dan voorheen 0 opgezette infiltratiepoging of een voorloper van een grotere invasie? Of was het de bedoeling een incident uit te lokken? Het eerste lijkt ons het meest waarschijnlijke: men wilde een paar goed uitgeruste patrouilles infiltreren om te trachten de Papoea's op te^ zetten tegen het Nederlandse bewind. Nu zal men wel het incident trach ten uit te buiten door te beweren, dat het de Nederlanders waren, die agressie pleegden; de eerste tekenen wijzen daar reeds op. De indruk, welke hr nieuws in de Westelijke wereld h gemaakt, is echter allesbehalve -tig voor In donesië. Algemeen wordt dit binnen dringen in de Nederlandse wateren beschouwd als een ontoelaatbare schending van het Handvest der Ver enigde Naties. Maar wat is het vervolg op deze reacties? Zal bijv. Amerika zeggen: „De Nederlanders hebben volkomen gelijk als zij zich tegen geweld ver zetten. Wij zullen ze helpen, de agres sie te beletten". Ongetwijfeld zal Amerika, of enig ander land in het Westen, dat niet zeggen. Actieve hulp behoeven wij niet te verwachten; veeleer zal men ons onder druk zet ten, om koste wat het kost te gaan onderhandelen. Nederland heeft her haaldelijk verklaard, daartoe bereid te zijn, zelfs zonder voorafgaande voorwaarden. Maar als Indonesië al leen bereid is te praten over de wijze van overdracht,, komt een beroep om te gaan onderhandelen voor Neder land practisch hierop neer: Geef hun Nieuw Guinea maar, om wille van de lieve vrede. De vrede is een groot goed, maar als zij gekocht moet wor den voor de prijs van een onrecht vaardigheid, dan is die vrede op een verkeerde grondslag gebouwd. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een goed willend land, juist omdat het 't goede wil, gedwongen werd het kwade te accepteren. „Als er ooit een kans voor de Ver. Naties is geweest om een principiële zaak te steunen, dan is het nu", schrijft het Engelse blad de „York shire Post". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's N Zon- en maanstanden 17 Jan.: zon op 08.40. onder 17.00; maan op 14.33, onder 05.34. Hoogwaterstanden 17 Jan.: v.m. 0.49; n.m. 13.14. KORRELTJE Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK óf WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1