NAAR DE TWEEDE ETAPPE VAN DE EEG. Uitg eputte maar tevreden ministers MOSKOU BELOOFDE NIETS AAN INDONESIë Obstinate Gizenga wordt gedwongen Het pokken- gevaar Na de ramp van Peru MAANDAG 15 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15525 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN E.E.G. ministers staan te hijgen na de eerste étappe Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 P- mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Overeenstemming na „marathon-zitting" De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft zon dagochtend om half zes in Brussel besloten tot het ingaan van de tweede etappe van de overgangsperiode van het verdrag van Rome. Het besluit was zondag nog niet officieel: het Franse kabinet zal maandag in Parijs het definitieve fiat moeten geven. Dan zullen alle hinderpalen uit de weg zijn geruimd en kan het op dinsdag 16 januari te dateren besluit met terugwerkende kracht tot 31 december 1961 van kracht worden. „Een beslissing van bijzondere betekenis" noemde de Nederlandse staats- sekretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, het eindresultaat, waar aan meer dan 200 uren van inspannende en technische debatten in de af gelopen drie weken door de ministers van de zes landen zijn besteed. „Wij zijn uitgeput", verzuchtte de (waarnemende) voorzitter van de minister raad, dr. Lahr, op een persconferentie, die hij na afloop van de laatste vergadering in de Ochtendschemering van Brussel gaf. kunnen nemen met inbegrip van het sluiten van de grenzen indien het gemeenschappelijk landbouwbe leid zou leiden tot een ernstige ver storing door overvoering van de na tionale markten. De Europese com missie blijft echter de beslissende in stantie, die binnen vier dagen na het afkondigen van de maatregel beslist of de maatregel vernietigd, gewijzigd of gehandhaafd wordt. De beslissing van de commissie is bindend en be roep daartegen staat alleen open bij het Europese hof van Justitie.. HET GROTE VERSCHIL Het grote verschil tussen de twee de en de eerste etappe is, dat in de komende priode een aantal belang rijke zaken zal kunnen worden be slist met gekwalificeerde meerder heid en niet meer alleen met een stemmigheid. Zo zal het vetorecht vervallen voor beslissingen over het vrije dienstenverkeer in de gemeenschap, het vestigingsrecht en de harmoni satie van de nationale wetgevingen bij het wegnemen van concurrentie vervalsende bepalingen. Achttien maanden na de ingang Minister Marijnen zei: „Er is een van de tweede etappe, dus op 1 juli systeem opgezet, waarop kan worden 1963, zullen de zes EEG-landen een voortgebouwd. Het is geen formule verdere tariefsverlaging van tien pro- Tot op de laatste dag van de con- die meer camouflage dan aanpak be- cent in het onderlinge handelsver- ferentie, die izaterdagochtend om ne- tekent, zoals dat in de Benelux met k?er moeten toepassen. Indien de mi- gen uur begon en zondagochtend om de landbouw wel het geval is ge- nisters alsnog besluiten tot een ex- halfzes eindigde en daarmee de lang- weest". - tra-verlaging in de loop van 1961, ste is uit de geschiedenis van de Minister De Pous weec er nn dat dan zullen de tarieven op deze datum EEG-ministerraad, bleven de vier de moeilijkheden eerst duideliilf wor ln totaal met 60 Procent zijn vermin punten van de ontsnappingsclausule, den, indien wordt getracht uiteen- de[d- indien dit w°rdt bereikt. dan de gemeenschappelijke financiële lopende landbouwsystemen als in de °°k een versnelling moeten wor- verantwoordelijkheid, de prijstoena- EEG-landen naar elkaar toe te hren en overw°gen van een versnelde- dering en de duur van de voorberei- gen tweede-aanpassing van de nationale dende periode van het gemeenschap- T douanetarieven aan het gemeen- pelijk landbouwbeleid een akkoord de Ulteindelijk goedgekeurde schappelijke buitentarief van de in de weg staan. ontsnappingsclausule wordt de mo- EEG, die volgens het verdrag aan het Zaterdagnacht tegen drie uur trok- Sebjkheid geopend, dat alle lid-sta- einde van de tweede etappe zou moe ken de ministers met hun allernaaste n onmiddellijk maatregelen kunnen ten worden ingevoerd. medewerkers zich in een geheime zitting terug, om een compromis van de Europese commissie te behande len, dat tegen half vijf genade kon vinden in de ogen van alles zes lan den. Daarna volgde nog de formele plenaire vergadering, waarop de mi nisters met het formele Franse voorbehoud aan de hand van een advies van de Europese commissie konden constateren, dat „in de* eer ste etappe voldoende voortgang is gemaakt om tot de tweede etappe over te gaan". Spaarzaam zijn de betrouwbare berichten, welke uit het rampgebied van Peru, waar een aardverschuiving vreselijk heeft huisgehouden, de buitenwereld bereiken, spaarzaam ook komen foto's uit dat gebied. De berich ten over het aantal doden lopen nog steeds zeer ver uiteen. Deze opname, een van de eerste uit het getroffen gebied, gemaakt waar eens het dorp Ranrahirca stond, toont een Indianen-meisje, dat, zittend op de piunhopen van haar huis, over de chaos van het verwoeste dorp uitziet op haar schoot houdt zij haar schoenen, het enige wat zij uit het puin van haar huis heeft kunnen redden de aandacht te vestigen op de ach terstand op sociaal gebied. Deze keer noemen de Brusselse politiemannen het geen stiptheids- aktie", zoals in december, omdat zij dan zelf in botsing dreigen te ko men met de justitie. Zij baseren zich thans op een dienstorder, die op 29 februari 1960 werd uitgèvaardigd en waarin hen werd opgedragen stren ger op te treden tegen verkeersover tredingen. Het plan is voorts o.m. op spitsuren op de grote boulevards controle te houden op autopapieren, hetgeen tot grote opstoppingen zal kunnen leiden. Tien dagen geen ultimatum Generaal-majoor Ahmed Jani, het hoofd van de „operationele staf voor Zowel minister De Pous als minis- de bevrijding van West-Irian" heeft ter Marijnen, die van het begin van zaterdag verklaard, dat de Sowjet- de „Marathonzitting af de vergade- Unie tot dusver enkele t' ben bijgewoond, verklaar- - - - - - de verkregen resultaten Er is volgens Jani nog geen aan wijzing, dat Nederland het geschil langs diplomatieke weg wil regelen. Hij noemde de Nederlandse houding „nog steeds onduidelijk". Aanval reeds lang voorbereid? In het Madrileense weekblad .Blanco y Negro" schrijft een van de afgevaardigden van Spanje naar de vj j f J resultaten een gewapend conflict om Westelijk dat Indonesië reeds lang een aanval Nederland „stellig niet onbe- Nieuw-Guinea te steunen, als de Ne- op Westelijk Nieuw-Guinea voorbe vredigend zijn. derlanders hulp van andere landen reidt. zouden krijgen. Aznar zegt in 1960 een Indonesi- Jani zei dit tot verslaggevers na sche diplomaat in New York tegen een bijeenkomst van de operationele over een groep Aziatische collega's staf van drie uur in het „Bogor"-pa- te hebben horen verkondigen, dat leis van president Soekarno. Indonesië in de eerste dagen- van - Op de Haarlemmerdijk te Am- 0p de Q. de Sowjet-Unie 1962 vannuit de lucht en de zee L»rVM^eo? Ind°n«ië te hulp zou komen als ™et aan land in Westelijk Nieuw- Australië in een gewapend confilct Guinea zou zetten. Nederland zou steunen, antwoordde aderlijke bloeding en overleed koït alLÏf" na aankomst in het Wilhelmina aast- besbssen. Zij hebben tot dusver nog geen toezegging.gedaan Jani voeg de er aan toe, dat Indonesië de Sow- jet-Unie ook niet om hulp heeft ge vraagd. Op de vraag, of Indonesië na het tend vroeg op het terrein van een verstrijken van de termijn van tien fabriek te Whitehaven in Cumber- dagen, die het heeft gesteld voor land neergekomen. De steen, die vijf- overleg over een diplomatieke rege- tien bij tien bij vijf centimeter is, ling, onmiddellijk zal overgaan tot week weer streng optreden tegen kwam met een knal als van een ont- het gebruik van geweld, antwoordde verkeersovertreders. Het doel van de ploffing op de aarde terecht. Het Jani: „Aan een dergelijke mogelijk- aktie, die de vorige maand is begon- lichtschijnsel is te Oxford, op enkele heid is geen tijdslimiet verbonden, nen en die bijna 2.000 slachtoffers honderden kilometers afstand, waar- Dit zou op elk tijdstip kunnen ge- maakte onder de automobilisten in genomen. beuren". de vorm van een proces-verbaal, is KORTE GOLF op zondag de 42-jarige heer F. Majoor uit de hoofdstad door een bestelauto overreden. De man bekwam ejn slag- na aankomst in het Wilhelmina gast huis aan de gevolgen van het onge luk Volgens getuigen stak het slacht offer plotseling de rijweg over. Een meteoorsteen is zaterdagoch- Als agenten „stipt" gaan worden De Brusselse agenten gaan deze Mr. J. H. G. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw- Guinea van de ARKA (links) en mr. L. O. A. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemers Verbond in Nieuw-Guinea, zijn op uitnodiging van de Neder landse regering naar Nederland gekomen voor besprekingen o.m. over een regeling voor de ambtenaren in het licht van de huidige ontwikkelingen. De foto toont de heren zaterdag na hun aankomst op Schiphol tijdens een persconferentie op de luchthaven. Functionarissen van de gezond heidsdienst in Karachi hebben zon dag verklaard, dat in deze stad in de afgelopen achtenveertig uur dertien personen aan pokken zijn overleden. Zij schatten, dat men zondagavond gereed zal zijn met de vaccinatie te gen deze ziekte van de gehele, onge veer twee miljoen tellende, bevol king der stad. In de Noordengelse stad Bradford stonden zondag duizenden mensen in de rij voor vaccinatiecentra om tegen pokken te worden ingeënt. Se dert Kerstmis 1961 heeft deze ziekte in Groot-Brittannië vijf mensenle vens geëist. Drie van de slachtoffers waren inwoners van Bradford. De epidemie brak uit, toen een 24-jarige student uit Pakistan, die met Kerst mis in Londen arriveerde, aan pok ken bleek te lijden. Kort daarna overleed een negenjarig Pakistaans meisje aan deze ziekte. In vele Europese steden zijn pre ventieve maatregelen tegen pokken getroffen. In Düsseldorf zijn 135.000 van de 700.000 inwoners in de afge lopen tien dagen ingeënt. Hier lig gen drie patiënten, die door pokken zijn besmet, in het ziekenhuis. Ook in enkele andere Westduitse steden zijn mensen ingeënt. Behalve in Düs seldorf zijn de quarantainemaatrege len elders opgeheven. In Zweden moeten reizigers, die in de afgelopen veertien dagen Brad ford hebben bezocht, een geldig vac cinatiebewijs kunnen tonen of zich laten inenten. In Lissabon zijn zeven Portugese vluchtelingen uit Goa geïsoleerd. Men vermoedt dat zij aan pokken lijden. Boeren, die in de omgeving van het met stenen, aarde en ijs bedekte getroffen rampgebied van Peru wo nen, willen uit vrees voor een her haling van de ramp van woensdag de streek verlaten en stellen daardoor de autoriteiten voor nieuwe proble men. De autoriteiten zijn van mening, dat zich nog meer aardverschuivin gen en lawines kunnen voordoen, maar dat deze alleen onbewoonde gebieden kunnen treffen. De aardverschuiving van woensdag heeft een meer doen ontstaan van een half miljoen vierkante meter, dat thans door de dijk dreigt te breken die bij de ramp is gevormd. De door braak zou kunnen leiden tot nieuwe lawines. In het getroffen gebied is een te kort aan levensmiddelen. V.N. troepen helpen centrale regering De Kongolese premier Cyrille Adoe- la heeft zaterdag de legerleider ge neraal Victor Loendoela opdracht gegeven „alle nodige maatregelen te nemen" om de orde in Stanleystad te herstellen. Adoela sprak eerdere berichten tegen, dat hij de arresta tie had bevolen van zijn plaatsver vanger, vice-premier Antoine Gizen ga, wiens aanhangers in Stanleystad slaags zijn geraakt met troepen, die het centrale bewind trouw zijn. De regering in Leopoldstad heeft de afgelopen week Gizenga gelast naar Leopoldstad terug te keren om zich te verantwoorden in verband met beschuldigingen, dat hij in O.- Provincie een op afscheiding gerich te activiteit ontplooit. Vrijdag werd een motie van wantrouwen in Gi zenga in het parlement te Leopold stad ingediend. Van betrouwbare zijde in Leopold stad was eerder vernomen, dat Gi zenga zaterdag een compagnie van de aan hem getrouwe gendarmerie bevolen had, generaal Loendoela te arresteren. De generaal werd even wel beschermd door een groot aan tal troepen van het geregelde leger. Volgens andere berichten zou Gi zenga zaterdag geprobeerd hebben uit Stanleystad te vluchten. Hij zou door troepen van Loendoela tegen gehouden zijn. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft zaterdag de V.N.- strijdmacht in Kongo opdracht ge geven „alle mogelijke moeite te doen om het gezag en de orde in Stanley stad te herstellen en te handhaven en een burgeroorlog aldaar te voor komen". De Verenigde Naties hebben een Ethiopisch bataljon in Stanleystad, dat samenwerkt met troepen van 't leger der centrale regering bij het patrouileren in de straten. Een woordvoerder van de V.N. in Leopoldstad heeft bekendgemaakt, dat zes Kongolese ailitairer. zater dag zijn gesneuveld bij gevechten tussen regeringstroepen en de aan Gizenga getrouwe gendarmeire. Een eenheid Kongolese gendarme rie, die trouw was aan de Loemoem- bistische vice-premier Gizenga, had diens omsingelde woning in een bus- tion veranderd en schoot op militai ren van de centrale regering. Het huis ligt temidden van een wilde tropische begroeiing en is daardoor een ideale plaats om te verdedigen. Zondag hebben de Gizenga-ge- trouwe gendarmerie, 54 in getal, zich echter overgegeven aan de troepen van generaal Loendoela. Intussen heeft Gizenga aan de premier van de centrale regering in Leopoldstad, Adoela een telegram gezonden, waarin hij beloofde op 20 januari naar Leopoldstad te komen. Hij ver zocht hierbij om een vliegtuig Tan de Verenigde Naties om hem en zijn staf op te halen, zo werd in Leopold stad verklaard. Priesters vervolgd in Lituwen Een groep Lituwse Katholieke priesters zal maandag voor een recht bank in Vilnius, de hoofdstad van Lituwen, terecht staan op beschuldi ging van valuta-p, eraties en specula ties, aldus een bericht van het Sow- jet-blad „Prawda" De priesters zouden in contact heb ben gestaan met voormalige Lituw se nazi-collaborateurs in de V.S. die een anti-Sowjet-comité hadden ge vormd na hun vlucht in 1944. Deze emigranten zouden dollars en goede ren hebben gezonden om de priesters bii hun financiële speculaties te hel pen. De „Prawda" noemde pastoor Po- vilonis van de havenplaats Klaipeta (bet voormalige Memel) „de leider van de bende". Volgens het blf>d heeft de pastoor 250 dollar in kleine coupu res uit de Verenigde Staten ontvan gen en heeft hij gespeculeerd met bouwmaterial, dat was toegewezen voor een nieuwe kerk. De pastoor zou de 250 dollar hebben ingewisseld tegen 100.000 roebel. De „misdaad" van de pastoor komt dus hierop neer, dat hij 250 dollar heeft geaccepteerd en daarmee mate riaal voor zijn kerk heeft gekocht. Daar de roebel volgens de officiële wisselkoers 1.11 dollai waard is wordt door deze mededeling van de „Praw da" op spectaculaire wijze duidelijk, hoe het Russische volk zelf denkt over de waarde van de roebel. Lituwen is nog steeds overwe gend katholiqk, ondanks de pogingen van de communistische autoriteiten de godsdienst te onderdrukken. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zuidwestelijke wind Op de Oceaan ten westen van Ier land is een diepe depressie aangeko men, die vanmorgen in noord-ooste lijke richting koerste, maar waar schijnlijk verder naar het noorden zal ombuigen. De depressie zal in onze streken de wind doen toenemen uit zuidwestelijke richting, waarbij een nieuwe hoeveelheid zachte lucht ons land zal binnenstromen. Het doordringen van deze zachte Oceaan- lucht gaat gepaard met veel bewol king en tijdelijk regen. Zoo- en maanstanden 16 Jan.: zon op 08.41, onder 16.59; maan op 13.54, onder 04.27. Hoogwaterstanden 16 Jan.: v.m. 12.04. KORRELTJE Vergeef uzelf niets, anderen veel.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1